ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doelbewust beleid in Indonesië blijft eiscb MAANDAQ C JANUARI 1947. waarin opgenomen de No. 15483. 101* Jaargeog. Zierikzeesche Courant 1797-1889 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENT1EN 12 cent per m.m. Bij contract speeiaie prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Nieuwjaarsrede van dr. van Mook Dr. van Mook heeft er in een Nieuwjaarsrede op gewezen, dat aan Nederlandsche zijde door de uitspraak van de Staten-Generaal inzake het accoord van Ling- gadjati de zaken zijn verduide lijkt, doch dat aan Indonesische zijde het beeld duisterder schijnt te zijn geworden. Het is daarbij op vallend, hoe juist de van ons ge- isoleerde figuren den meesten af breuk doen aan de pogingen om vrede te stichten. Door de inci denten en botsingen wordt vaak de indruk gewekt, dat uitsluitend sprake is van kwade trouw, doch spreker belichtte hiertegen, hoe moeilijk het is de veranderde om standigheden te begrijpen, alsmede de voorwaarden voor het verder samengaan zuiver te gevoelen. Dit vordert onvermijdelijk veel tijd. Linggadjati, Malino en Denpasar zijn geen aan ons opgelegde of af gedwongen concessies, ons beleid bc-rust op een weloverwogen prin cipieel aanvaard plan, waarvan wij de beginselen niet zullen loslaten, al zullen wellicht de methoden door andere moeten worden ver vangen, zoo zeide sprl Dr. van Mook wees er verder op, dat het vooral noodzakelijk is, dat de Indonesische jeugd leert naar enthousiasme aan te passen aan de praktijk en dat zij als bij toover- slag haar droombeeld van de on afhankelijkheid inruilt voor het ide aal van de vrijheid, welke door harden arbeid verkregen wordt. Dan is het mogelijk weerstand te bieden aan de lokstemmen van binnen- en buitenlandsche avonturiers, zoodat een vertrouwde samenwerking tot stand kan komen. Verzoenende toespraak van Soekarno In een zeer verzoeningsgezinde rede voor de radio heeft Soekaruo een oproep gedaan voor e:n vreed zame regeling van den steeds slech ter wordenden toestand. Niettegenstaande deze vredelie vende klanken berichtte het Leger bestuur in Indië dat de botsingen te Medan voortgang vinden en de militaire situatie voortdurend slech- •ter wordt. Onze vliegtuigen en artillerie dre ven de Indonesische troepenconcen traties, die naar den Westelijken sector van Medan optrokken, uit een. Later werd op groote schaal een mfainterie-actie ingezet en de geheele stad gezuiverd van inland- sche troepen die weerstand boden. Te Palembang, het centrum van de Nederlandsche 'en Ameri- kaansche oliebelangen, zijn na zes maanden van betrekkelijke rust, op nieuw ongeregeldheden uitgebroken De Nederlanders dealen mede, dat er tijdens botsingen op 28 en 29 December 80 Indonesiërs en drie Nederlanders zijn gedood, en vijf Nederlanders gewond. Op Java trad tijdens een botsing bij Semarang zoowel de Neder landsche als de Indonesische artil lerie in werking. Buiten Batavia hadden botsingen plaats tussehen patrouilles. Dr. van Mook heeft een bezoek gebracht aan S j a h r i r, waarbij zij den toestand bespraken. Naar de eerste mededeelde, had hun onder houd op vele punten opheldering gebracht; dr. van Mook zoowel als Sjahrir verzekerden, dat zij niet het voornemen hadden de bestandsover eenkomst te laten varen en beiden spraken den wensch uit, dat de spanning zoo spoedig mogelijk zou worden weggenomen. Het^Duitsche vredesverdrag rT De rol der kleine landen Op 14 Jan. komen de plaatsver vangers der vier ministers van bui tenlandsche zaken in Londen bij een, om het rapport goed te keuren over de procedure voor de behan deling van het Duitsche vredesver drag. Dit zal, volgens Reuters db plomatieken correspondent, hoofd zakelijk handelen over de rol, die de kleine landen zullen spelen bij het ontwerpen der verdragen. De plaatsvervangende ministers te Londen moeten een rapport voor bereiden, waarin staat aangegeven of dezelfde procedure gevolgd moet worden als bij de andere verdragen of dat China en enkele Europee- sche geallieerden, zooals Polen, Bel gië, Nederland, Denemarken en Tsjecho-Slowakije mogen meewer ken aan het werk der groote mo gendheden, wanneer dit het stadi um van voorbereiding der feitelijke ontwerpen heeft bereikt. Het besluit inzake het aandeel, dat kleinere mogendheden mogen hebben in het opstellen van het Duitsche vredesverdrag zal door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier, aan de hand van het rapport van hun plaatsver vangers te Moskou genomen worden Deze procedure-kwestie houdt gee.is- zins verband met het recht der kleine mogendheden om hun ziens wijzen aan de plaatsvervangers te Londen kenbaar te maken. Amerikaansche steunpunten in den Stillen Oceaan De commissie voor marlneaange- legenheden in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft „vol ledige rechten" van de Ver. Staten op eilanden in den Stillen Oceaan, die door andere leden van de V.N. in bezit of in mandaat gehouden worden, geëischt. De commissie noemde: een van de Admiraliteitseilanden (bestuurd door Australië), Espiritu Santo (Nieuwe Hebriden, die door Frank rijk en Engeland gezatnelijk wor den bestuurd). Noumea (Nieuw Caledonië, Frankrijk) en de Guadal- canar (Salomonseilanden, Enge land). Zij werden beschreven als „schakels in de keten van onze veiligheid" en volgens de commis- Een overz'cht tijdens de conferentie te Den Pasar op Bali, welke bijeen perocpen was lot vorming van den staat Oost-Indonesië. en door den Luit. Gouv. Gen., dr. H. J. van Mook. officieel geopend werd. A.N.P. P. 6ie waren de huidige bezitters van deze eilanden niet in staat ze te verdedigen. Tevens behooren de Ver. Staten naar Giet oordeel van de commissie ten minste domineerand toezicht te hebben over de vroegere Japan- sehe mandaateilandenMarshall eilanden, Carolinen, Marianen en Aizoe en Bonin. Prijsverlaging in Frankrijk Blum zet door Léon Bium heeft een vergadering van de prefecten der departemen ten, die daartoe speciaal naar Parijs waren ontboden, opgedragen goe deren, die niet in overeenstemming met de regeeringsbesiuiten een prijsverlaging van vijf procent heb ben ondergaan, in beslag te nemen. „Het lot van de Fransche valuta hangt van het succes van onze in spanningen af", aldus Blum. Hij zei hun, dat hij resultaten wilde zien en een wekelijksch rapport ver langde. De Fransche „man van de straat" heeft de prijspolitiek van de re geering met welwillend sceptisisme begroet, maar hoopt er het beste van, aldus Reuter. Dat de regeeringsmaatregekn op de beurs nogal indruk maakten, blijkt uit het feit dat op de effec tenbeurs de koersen van de indu- strieele aandeelen daalden, terwijl de koersen der staatsobligaties ste gen. De prijs van goud ging op de zwarte markt sterk achteruit. Oranje-tocht naar Baarn Wanneer straks in Februari een nieuwe oranjetelg ter wereld is gekomen, zullen uit alle dcelen van ons land automobilisten, motorrij ders, fietsers en wandelaars naar Baarn trekken, om de felicitatie- registers te teekenen. De heer Tim- mers van het Oranje-comité Baarn- Sosst, welk comité dezen Oranje- tocht organiseert, schatte het aan tal deelnemers op 25000. De- slui tingstermijn is verlengd tot 24 Jan. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond: In het N.O. strenge, in net Zuid westen matige tot strenge vorst, tijdelijk harde wind tussehen Zuid en Qpst. 6. Zon op 8.48, onder 16.44. Maan op 15.42, onder 8.19. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 6. 2.04 v.m. 14.35 n.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan le Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. In den tijd van vier jaar hoopt men de provincie Bombay (Britsch- Indië) te zuiveren van verdoovends middelen met inbegrip van alcohol. Het gebruik ais genotmiddel zal dan verboden zijn. Koning George van Griekenland heeft in zijn Nieuwjaarsboodschap ojn. zijn teleurstelling uitgedrukt over c'e geallieerde politiek ten aan zien van zijn land. De petroleumproductie in de Oos telijke gebieden van Rusland, met inbegrip van Centraal Azië, is ge stegen tot 75 pet. boven de pro ductie van 1940. Dikke mist was te Londen oor zaak dat een posttrein op een pas- sagierstrein inliep, waardoor 5 peir sonen werden gedood cn 45 ge wond, van wie 15 ernstig. Er was één meter zicht. Nabij Wiesbaden is een vlieg tuig neergestort en verbrand, waar bij de Amerikaansche piloot met vrouw en dochtertje om het leren zijn gekomen. De staking in do haven van Ant werpen duurt nog onverminderd voort ei} volgens den correspon dent van het A.N.P. wijst niets er op, dat het werk binnenkort zal worden hervat. Een vliegtuig van de Amerikaan sche Zuidpooiexpcditie, bemand mat 8 personen, wordt vermist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1