ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geweld als dwang tot Redelijkheid Engeland's houding in Palestina ZATERDAG 4 JANUARI 1947 waarin opgenomen de No. 16481. 101* Jaargang Zierikzeesche Courant 1797-1889 ABONNEMENT üriper 3 maanden bij vooruitbetaling in Ziwikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 eest per ra.m. Bij contrast speeiaio prijao». Su«e esjes maximum 16 m.n*. (4 regels) f 1,per stuk Be jongste verklaring van den Indomesischan generaal Soedirman werpt bij herhaling een vreemd ltóht op de politieke en militaire situ atie in het Javaainsche binnenland. Politiek, omdat prominente figuren van de Republiek, deze felle kreet tegen de blanda niet goed accep tabel kunnen maken, en militair, omdat nog steeds de toestand be- heerscht wordt door het bevel „staakt het vuren". Het is thans wel overtuigend bewezen dat dit laatste niets meer dan een zuivere paskwil beteekent. Het militair aandeel dat Neder land met betrekking tot Indonesië als plicht op de schouders genomen 'heeft, wordt door deze recente gang van zaken iintusschen opnieuw onderwerp van gesprek. Zooveel reeds is uit de discussies over de ontwerp-overeenkomst gebleken, dat er niet aan .getwijfeld behoeft te worden dat de koloniale oorlog door beide partijen in Nederland wordt verworpen. Pacificeeren, orde en rust brengen en de weg banen voor het economisch herstel, dit zijn de eenig juiste interpretaties van het militaire oogmerk in Indië. Theo retisch klopt deze omschrijving vol komen en is zij aannemelijk voor ieder weldenkend mensch. In de praktijk zou deze omschrijving even wel een zekere agressiviteit niet uit moeten sluiten. Militaire comman danten, die een actie als noodzake lijk zien, hebben evenwel nooit de handen vrij gehad. Zoodra troepen aan land waren, moest eerst een uitdagende houding door de troepen van den tegenstan der aanwezig zijn, om actief te kunnen worden. Dit heeft onder de soldaten een gevoel van onzeker heid en onbehagen gekweekt, waar uit verbittering en moedeloosheid zij» voortgekomen. Er zijn wel Ne- dèrlandsche troepen in Indië, maar zij hebben nooit een vrij militair mandaat gehad, hetgeen absoluut niet een „er op inhakken" behoeft te beteekenen, zooals sommigen van meening zijn. r» e woorden van Dr. van Mook, dat geweld soms noodzakelijk is, om die niet redelijk willen zijn, tot redelijkheid te dwingen, zijn in dit verband niets minder dan ver lossende woorden. Inderdaad, met praten alleen wordt niemand tot re delijkheid gebracht. Een houding van afwachten en aarzelen is een zonde tegen de psyche van den Oosterling, die niet ongestraft blijft. Op een gegeven oogenblik moet hij voelen dat achter alle .welwillend heid en voorkomendheid een dwin gende macht staat, waarmede niet te marchandeeren valt. Wie zal ontkennen dat de rede lijkheid in het Indisch gebeuren, speciaal aan Indonesische zijde vaak zeer verre te zoeken is. Hoe men ook staat tegenover de te sluiten politieke overeenkomst, zij is on zerzijds toch met de noodige ernst opgevat. Er is toch sprake van een serieuze poging om iets goeds en blijvends tot stand te brengen. Mid- de» in het politieke debat evenwei laat men van Indonesische zijde, de «•na absurditeit op de andere vol- an vertroebelt de sfear dusda- WERFLDN1EUWS Opgeven of doortasten Engeland staat in Palestina voor de keus een onmiddellijke defini tieve oplossing te vinden of een grootscheepsehe militaire actie te beginnen om zijn positie als manda taris te handhaven. „Met andere dan militaire mid delen kunnen wij de situatie niet meer aan", aldus een Britsche re- geeringspersoon, „en als de Irgun Zwai Leumi zijn bedreiging om een nieuw offensief tegen de Britsche strijdkrachten te beginnen, uitvoert, bestaat de kans, dat het noodzake lijk wordt in zekere deelen van het land den staat van beleg af te kondigen". Intussohan gelooft men, dat Bevin met den Britsohen mi nister van koloniën, twee mogelijke oplossingen voor het Palestijnsehe probleem heeft overwogen. Dé eerste was de formuleering van een verdeelingsplan, op grond waarvan onafhankelijke Joodscheen Arabische staten gevormd zouden worden, en Engeland het recht zou krijgen controle over zekere heilige gebieden uit te oefenen. De tweede hield in, dat Engeland, indien het niet met succes tot verdeeling zou komen, zou trachten een interna tionale regeling via de Vereeniigde Naties te bereiken. Tn de kringen van de regeering zou men sterk voor de laatste mogelijkheid zijn, die ook door Churchill is aangeraden. Een be roep van Groot Brittannië op de V N. zou tengevolge hebben, dat Engeland afstand moet doen van zijn mandaat voor Palestina. Volgens den regeeringspersoon is men iin officieele kringen sterk voor deze laatste mogelijkheid, omdat de situatie in Palestina de stabiliteit van het geheele Midden Oosten in gevaar brengt. Bevin wil niets liever dan de Joden en Arabieren tot elkaar brengen. Daarom zou alles worden gedaan, om het Jood- sche agentschap als deelnemer aan de Londensche conferentie die 21 Januari wordt hervat te krij gen. Volgens welingelichte diplomatie ke waarnemers, is de Britsche voor keur voor verdeeling gebaseerd op den wenseh van Groot Brittannië, om de veiligheid van het Suezka- naal en de oliepijpleidingen, die bij Haifa eindigen, te beschermen. De toekomst van Palestina zou' hoogstwaarschijnlijk in den loop van „de eerstvolgende twee of drie we ken" worden geregeld. De Ver. Staten van Amerika wor den door een koudegolf geteisterd. In New York en Chicago ligt een kwart meter sneeuw. De Noordelijke staten melden 20 graden vorst. De vliegdiensten in New York zijn ge staakt. Nederland behoort tot de 17 landen die aan de besprekingen zul len deelnemen met de vertegen woordigers van de plaatsvervangen de ministers van buitenlandsdhe zaken, over het Duitsche vredes verdrag. De havenstaking te Antwerpen, die reeds 3 weken duurt, zal ver moedelijk midden volgende week eindigen. nig dat zelfs de meest ingewijde het spoor bijster raakt. Dit alles vormt een staal van zeldzame on redelijkheid, waartegenover Neder land een passende houding dient aan te nemen. Onze jongens zijn tenslotte niet naar Indië gestuurd, om straks in een krijgsgevangen kamp te verkommeren. Wanneer de Indonesiër het meent met een accoord, dan kan hij ze ker de tijd afwachten, die noodig is om het tot stand te brengen. Bij deze gang van zaken schijnt het ideaal van broederlijk samengaan, van wederzijdsch vertrouwen en innige samenwerking, met betrek king tot de republikeinsche autori teiten volkomen utopisch. Is het eenig doelwit niet, zelf de volledige macht in handen en de blanke er uit? Het heeft er alle schijn van. Mogelijk kunnen wij dan iets learen van de houding die Frankrijk tegen over de min of meer equivalent handelende republiek Vlet-mam heeft aangenomen. Weer vorst Het is zeer goed mogelijk dat zeer binnenkort weer een vorstperiode haar intrede doet. Rusland meldt lage tempera turen, die zich reeds in Duitsehland en het N.O. van ons land doen gevoelen. Tot nu hield een Oceaandepressie, gepaard gaande met regen sneeuw, de koude uit de steppe tegen, maar volgens de laatste weerberichten dringt het Russische hoogedrukge- bied steeds verder naar West en Zuidwest Europa door. Men dient er rekening mede te houden daf een nieuwe vorstperiode op komst is. Mac Arthur over den vooruitgang in Japan In een nieuwjaarsboodschap aan het Japansche volk verklaarde Ge neraal MacArthur dat in het afge- loopen jaar niemand kan ontkennen dat er groote vorderingen zijn ge maakt ten aanzien van de ontwik keling van een maatschappelijk stel sel in Japan volgens vooruitstreven de lijnen, berustend op het grond beginsel dat streeft naar gelijke kansen en een maximum aan men schel ijke vrijheid, terwijl de waar digheid en het welzijn en het geluk van het individu wordt verhoogd. Veel is er tot stand gebracht, veel rest nog gedaan te worden, aldus MacArthur. 1946 is een jaar geweest van wettelijke hervorming waardoor het geraamte van een Democratische Regoermg is gescha pen «n het Japansche volt* het NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 5 11 Januari Zondag Psalm 96 Maandag 97 Dinsdag 98 Woensdag 99 Donderdag 100 Vrijdag 101 Zaterdag 102 WEERBERICHT Verwachting tot den avond van Zaterdag: Invallende en daarna langzaam toenemende vorst, wind tusschoa Zuid en Oost, overdrijvende wolken velden, geen sneeuw van beteekenis. 6. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 14.48, onder 6-58. Volle Maan 7 Jain. 5.47. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 5. 1.08 v.m. 13.35 n.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwatar Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. recht en de gelegenheid heeft ge kregen als vrije mensehen met da waardigheid van zelfrespect te le ven. De groote meerderheid vaa Japan's leiders heeft begrip getoond voor de werkelijkheid van Japan's problemen. Een nog grootere meer derheid van het Japansche volk heeft er vastberaden naar gestreefd de oorzaken weg te nemen van Ja pan's noodlottig verleden en op recht mede te bouwen aan een ge lukkiger toekomst voor Japan. Da resultaten in het komende jaar zul len een grooten invloed hebben op het welzijn van het Japansche volk in komende generaties. Het is mijn heilige wenseh, ai- dus besloot MacArthur, en inder daad mijn stellige verwachting dat het Japansche volk deze gelegen heid zal begrijpen en aangrijpen en zich vastbesloten zal opmaken daar aan het hoofd te bieden. Daarin ligt Japan's redding, daarin ligt de ge legenheid voor den toekomstige*» vrede en het geluk voor Japan's volk evenals daarin ligt de hoop van alle volkeren van het O os tan op een betere beschaving. De hel van Ravensbrück Vrouwen werdeD door nekschot gedood - 90 pet van de babies stierven j Drie vrouwelijke Engelsche para chutisten, die in het kamp Ravena- briick werden doodgeschoten, „ge droegen zich heldhaftig", naar Schwarzhuber, de plaatsvervangen de commandant van dit vrouwen kamp, die thans in Hamburg te rechtstaat, voor de rechtbank ver klaard heeft. „Ik was er diep van onder den indruk", verzekerde hij. De vrouwen waren gedood door een schot in den nek en de lijkei» waren daarna door gevangenen uit het kemp naar het crematorium gedragen. Een dezer vrouwen, de 24-jarig» mevr. Violette Szabo, was in 194# getrouwd met een Franschen offi cier uit het Vreemdelingenlegioen die in 1942 bij de slag van Bi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1