Het atoom als uitgangspunt der chemie Vader sloot dochter 6l/j j:«ar op De politie van Charleville (Oost- Frankrijk) heeft op Nieuwjaarsmor gen de 33-jarige Charlotte Thiem- bault uit een opsluiting bevrijd, die <1/2 jaar heeft geduurd. Haar var der hield haar gevangen op een zol derkamertje, waarvan het ééne klei ne venster door een ijzeren luik volkomen was afgesloten. Op de vraag, waarom hij zijn dochter zoo behandeld had, antwoordde de man „Ik wilde haar voor de teleurstel lingen en desillusies des levens sparen". Hagelstorm in Australië Sydney zal den eersten, dag van 1947 niet gauw vergeten. Het nieu we jaar zette er Ln met een hagel storm, die men als den zwaarste beschouwt, die Australië ooit heeft getroffen. Brakken ijs, waarvan som mige zoo grootals een tennisbal, ratelden tien minuten lang op de stad neer. De storm kwam na uren van bran dende hitte plotseling opzetten en verraste 50.000 mensohen, die aan het strand lagen. Honderden lie pen hoofdwonden en kneuzingen op, maar er vielen geen dooden. Vijftig menschen moesten in ziekenauto's naar hospitalen worden gebracht. Totaal werden plan. 350 personen gewond. De schade in Sydney be draagt naar schatting pl.m. S50 duizend pond. Oudejaarsviering in New-York 900.000 handendrukkende, zoenen de en toeterende New Yorkers, in bedwang gehouden door bijna 1700 politie-agenten, hadiden op Oude jaarsnacht Times Square, het mid delpunt van New York, „bezet", om het nieuwe jaar een enthousiast en rumoerig welkom toe te roepen. De vreugde bereikte een hoogtepunt, toen van het gebouw van de New York Times een groote witte bal neerdaalde, waarop met verlichte cijfers het getal 1947 zichtbaar werd. In de omgeving van Times Square waren étalages en deuren zwaar gebarricadeerd, om rekening te hou den met de gevolgen van de ruim 2400 uitgereikte vergunningen voor den verkooo van sterken drank. Nog tot lang na middernacht wa ren oolitie-agenten en brandweer lieden druk in de weer om de feestvierders in het gareel te hou den. Straatventers verkochten or chideeën voor vijf gulden per stuk en roren voor een rijksdaalder en temidden van al dit gewoel lienen enkele sandwirbmen met borden met re'icieuze slagzinnen, die echter we'nig aandacht trokken. Geleerden tegen eng nationalisme De beschaving wordt bedreigd door «en enge nationalistische trotsch en niet door de atoombom, biolo gische oorlogvoering of andere war pens voor massavernietiging, ver klaarde Dr. Harlow Shapley van de Harvard Universiteit op de jaar- Iijksche conventie van de Ameri- kaarsche Vereeniging ter Bevorde ring van de Wetenschap. Sprekende voor een vergadering van 5000 vooraanstaande geleerden uit alle deelen van Amerika wees Dr. Shapley op de UNESCO als een middel om op de internationale schaal de voornaamste oorzaken van de kwalen der wereld te bestrij den. Hij wees er ook op dat de ge leerden een duidelijke verantwoor delijkheid hebben om voor te gaan. Technologie en zuivere wetenschap kurncïi, Indien hun daartoe de ge legenheid wrdt gegeven, een voort bestaan van de cultuur onweerstaan baar wenscbelijk maken. Zij 'kun nen er ons toe brengen, indien noodig, de beteekenis van onze ge- localiseerde souveretnheiten tot de kleinste proporties terug te brengen Zij kuren on ons bezielen om onze nationale trots te beheerschcn wan neer deze een belemmering vormt voor het behoud van een wereldbe schaving. Zij kunnen de nieuwe on derlinge afhankelijkheid van de na ties naar voren brengen en duidelijk maken dat in een nieuwe wereld vele van onze zoogenaamde souve- reine „rechten" in werkelijkheid on- rechten zijn Het sociale amalgama dat tot stand gebracht wordt door muziek en kunst is overal waarneembaar. Zijn samenbindende macht in een vreedzame wereldgemee.ischap zou, indien er in de naaste toekomst armslag aan werd gegeven, een van de schoonste;bouwsels van den mo dernen mensch zijn. Het zou goed zijn in een komende generatie een rijke wereldje ervaren die niet van beschaving ontdaan is door geweld voortkomende uit politieke trotsch. Amerika en Engeland standa- riseeren hun wapenrusting Een woordvoerder van de Engel- sche regeering heeft bevestigd, dat Engeland en Amerika in beginsel zijn overeengekomen de militaire uitrus ting in bepaalde opzichten te stan- daardiseeren op de basis van de Amerikaansebe kalibers en model len. De Engelsehe en Amerikaan sebe deskundigen zijn bezig met besprekingen over het standaardi- seeren van kleine wapenen, zei hij- Hij legde er echter de nadruk op, dat er geen alomvattende beslis sing was genomen om de geheele uitrusting van de beide landen te standaard iseeren. Reeds twee maanden geleden heb ben militaire autoriteiten Ass. Press op de hoogte gesteld van dit plan, en de onthulling van den woord voerder i® de eerste officieels com mentaar. Aanvaring op de Westerschelde Het Nederlandsche'stoomschip Jan Steen en bet Belgische stoomschip CaTitas Ij'zijn even boven Vlissingen met elkaar in aanvaring gekomen. De Jan Steen liep lichte schade op, maar de Caritas kreeg een zWaar lek in ruim 2 >en 'moest voorWaande aan den grond worden gezet om zinken te voorkomen. De sleepboo- ten Blankenburg en Ebro en het bergingsvaartuig Zeeleeuw waren spoedig ter plaatse. Het schip is later gezonken. Kapi tein en (bemanning konden het schip verlaten. Afbetaling Consumentencrediet In verband met het feit, dat niet alle waardebonnen van het consu mentencrediet op 1 Januari 1947 uitgereikt zu'.len zijn, is het wen- schelijk gebleken de verplichting tot afbetaling te doen aanvangen op een lateren datum. Bij beschik king van de ministers van Finan ciën en van Sociale Zaken is deze datum vastgesteld op 1 Februari, welke datum door den districtsraad op het voorschotboekje wordt ver meld. Suikerbietencampagne te Puttershoek De Coöp. Suikerfabriek en Raffi naderij „Puttershoek" te Putters hoek, aan wier installaties door een tweetal bombardementen enorme schade was toegebracht, welke ech ter dank zij veler medewerking op 8 October j.l. weder in werking 8gesteld konden worden, heeft haar campagne die de grootste is ge weest sedert de oprichting in 1912, beëindigd. Verwerkt werden ca. 290 milüoen kg. suikerbieten. Hier uit werden geproduceerd ca. 39 mil- lioen kg. consumptiesuiker, 175 mil üoen kg. pulp «n ca. 11.090 ton melasse. Gedurende 11 weken heeft de fa briek aan bijna 1000 man werk ver schaft. Nieuwe textielpunten Met ingang van 1 Januari zijn Je volgende bonnen en punten van de textielkaarten VA 605, VB 605, VC 605, VD '605, en VE 605 geldig voor de aankoop van op punten gewaar deerde textielgoederen De letterbonnen D, E, F, elk ter waarde van; 5 punten; de cijferbon- nen 131 tot en met 140 (elk' ter waarde van één punt). De reeds geldig verklaarde bon nen c(n punten blijven tot nader order hun geldigheid behouden. Petroleumbonnen Zij, die in het bezit zijn van kaar ten voor petroleum voor kookdoel- einden of verlichting, kunnen ge durende de maand Januari op on derstaande bonnen dezer kaarten de daarachter verme'de hoeveelhe den petroleum koopen: Kaarten UA 611: bon A 09 t/m A 12, 4 liter per bon. Kaarten UB 611: bon B 05 eni B 06, 4 liter per bon. Kaarten UC 611: bon VC 03 4 1'. Kaarten UD 611: bon D 06 en D 07, 5 liter per bon. 3 kolenbonnen in Februari Wel hebben de stakingen in Amerika en de vorstperiode onze kolenpositie zorgelijker gemaakt, maar desondanks zal het, volgens „Parool", mogelijk zijn, de bonnen voor de drie eenheden brandstoffen, die wij nog te goed hebben, te hono- reeren. Vermoedelijk zullen de bonnen in den loop van de maand Februari kunnen wor den aangewezen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden Waarom werd De indrukwekkende uitwerking die de atoombom op Hiroshima te weeg bracht, deed de atoombom en alles wat daarmede in verband staat, in het middelpunt der be langstelling staan. Over de geheele wereld vroegen menschen zich af, waar deze ongehoorde krachten van daan kwamen. Het is daarom zeker nuttig, iets over het atoom, atoom onderzoek en atoomsplitsing te zeg gen. Zonder u te vermoeien met in gewikkelde scheikundige details, kunnen wij toch enkele algemeene bijzonderheden met betrekking tot het atoomvraagstuk mededeelen. De atoomtheorie, zooals zij ge bruikt wordt als basis waarop de chemische wetenschap is opgebouwd, is zeker niet van de laatste tien tallen jaren en zelfs niet eeuwen. De theorie heeft een eerbiedwaar dige ouderdom. Hoewel wat specu latief van opzet en wellicht wat al te onwetenschappelijk in de uitwer king, maken toch de theorieën van De moe ritus (470—380 v. Chr.), dezen geleerde van de antieke we reld tot de vader der moderne atoomtheorie. De natuurkundige Ro bert Boyle (1627—1691) verder besteedde eveneens zeer veel aan dacht aan het atoomprobleem. Hij gaf een uitbreiding aan bestaande theorieën en maakte deze theorieën zelf meer voor de praktijk geschikt. Hij concretiseerde alle voorstellin gen die voorgaande onderzoekers van het atoom zich hadden gemaakt. Het atoom gesplitst Zooals bekend vormt een atoom van eenige stof, het kleinste deeltje van die stof. Lange tijd was men van meening dat het onmogelijk was zulk een atoom nog verder te splitsen. Gebleken evenwel is dat RADIO PROGRAMMA Zaterdag 4 Januari 1947. HILVERSUM (301 M.) 7 nieuwsberichten; 7.15 gymn.; 7.30 morgengebed; 7.45 gram1.; 8 nieuws 8.15 gram.; 9 vrouwenspiegel; 9.05 pluk den dag; 9.45 gram.; 10.15 zang; 10.45 Vondel en Mqria; 11 de zonnebloem; 11.45 fam.betichtenuit Indië; 12.03 sextet; 12.30 MeLropole- orkest; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 gram.; 1.45 de tooneelkijker; 2dans muziek 2.15 Engelsehe les; 2.45 ver volg 2; 3 K.R.O.-kiosk; 3.15 muzi kale causerie; 4 fluit en hobo; 4.30 causerie; 5 de Wigwam; 6 gram.; 6.15 journalistiek weekoverzicht; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 hoorspel; 7.45 departementale uitzending; 8 nieuws; 8.08 de ge wone man 8.15 gramofoonraad sel 8.30 lichtbaken; 9 concert; 10 Tombola; 10-45 causerie; 10.50 avond gebed; 11 nieuws; 11.20—12 klassiek programma. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.30 berichten 9.50 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 radio-feuilleton; 10.35 piano; 11 ar beiders in de continubedrijven; 12 orgel; 12.35 populaire muziek; 1 nieuws; 1.15 bet Nederlandsche lied 1-30 kamermuziek; 2.15 sportpraatje 2.30 omroepkamerorkest; 3.30 van boek tot|boek; 3.45 huismuziek; 4.10 lezing; 4.25 dansorkest; 5 artistieke staalkaart; 5.30 om en nabij de twin tig; 6 nieuws; 6.15 kwartet; 6-45 aardstralen; 7 oello en piano; 7-30 voor de rijpere jeugd7.45 bijbelver- telling; 81 nieuws; 8.15 en nu., oké; 9.30 socialistisch commentaar; 9.45 zang en orkest; 9-55 stafmuziek; 10.30 hoorspel; 11 nieuws; 11.15 hob- by-hoek11.30—12 nachtvoorstelling. een oude zaak plotseling actueel? de atoomkern op haar beurt bestaat uit twee soorten elementaire deel tjes protonen en neutronen. Pro tonen zijn positief electrisch geladen deeltjes, neutronen electrisch neu trale deeltjes (evenwel omgeven door zeer intense krachtvelden). Uiteraard oefenen de protonen en neutronen slechts binnen een zeeb kleine afstand invloed op elkaar uit. Zonder hier verder dieper op in te gaan, is het duidelijk dat bin nen het kleine bestek van het atoom groote energieën aanwezig zijn. De atoombom berust op de mogelijk heid om deze binnen de atoomker nen besloten energie vrij te maken. De groote sensatie was niet de uit werking van de bom, want dat hadden de geleerden voorzien, maar juist het feit dat men er in ge slaagd was deze energie voor een bepaald doel dienstbaar te maken. Eon veel grooter probleem doemde op Zoodra de enorme moeilijkheden waren overwonnen, om dit proces tot een goed einde te brengen^ doemde het atoomprobleem op zoo als wij in zijn huidige gedaante kennen Het is mogelijk dat de heele menschheid zich gaat vernietigen door de vrijgemaakte krachten op ontoe'aatbare wijze toe te passen. Het kan ook zijn dat met behulp van deze energie een boven alle maten welvarend tijdnerk is aange broken. In ieder geval is het zoo dat de mensch de beschikking heeft gekregen over een macht, waar mede het aanschijn der wereld to taal gewijzigd kan worden. Het is intusschen nog niet met zekerheid, te zeggen, welke kant het op zal gaan. Hierover zal de tijd cms zeker nader inlichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2