UWSBODE ZIERIKZEESCHE NIE SPANNING IN INDONESIË Welkome oeleoenheid No. 15480. 101e Jaargang Courant 1797-1889 ADVERTENTIEN 12 cent per m.rn. Bij contract special© prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. VRIJDAG 3 JANUARI 1947 waarin opgenomen de Zierikzeesche ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Sehuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee WERELD NI EU VVS De toestand op Java en Sumatra's Oostkust is over de noodgebieden al zeer veel te doen geweest. De door den oorlog zwart geblakerde gaten in de groene vaderlandsche landou wen hebben regeering en volk reeds vele grijze haren bezorgd, al zij vooropgesteld, dat Nederland met de oplossing van dit vraagstuk nog niet ten volle is geslaagd, ook niet in de opzet om hiertoe te geraken. In de koninklijke rede op Oude jaarsavond hebben wij algemeen gesteld de voornaamste oorzaken van dit feit hooren noemen. De voorziening in den nood en dit geldt in het bijzonder ook voor de noodgebieden, berust uitsluitend bij officieele organisaties en instan ties, terwijl het particuliere initia tief in den regel uitblijft. Het is geenszins de bedoeling elk individueel landgenoot er toe te drijven een landelijke actie op touw te zetten, om in deze of geene nood te voorzien. Het zit juist in de klei nigheden. De naaste die ons pad kruist, loopt vaak met een flinke dosis oor'.ogsmisère in zijn zak of in zijn hart. Wij moeten hem de helpende hand bieden. Het is heusch niet noodzakelijk onszelf daar heele- maa' voor leeg te schudden. Een kleinigheid, een gering dienstbetoon, een stevige handdruk of een harte lijk woord kunnen wonderen ver richten. Deze kleine dingen, lm groo- ter verband verduizendvoudigd, scheppen in Nederland de juiste steer, waarin de moedelooze en de beproefde, maar ook de pessimist en de zwartkijker, zichzelf terug vindt. Er bestaat onder de bevol king van de geteisterde gebieden nogal de neiging de handen in on schuld te wasschen, speciaal onder degenen die er vrij tot zeer goed zijn afgekomen. Zij misbruiken, al gemeen gezegd, het begrip geteis terd gebied, om zich aan vader landsche plichten te onttrekken. n propaganda-redevoering, die aan de glasactie „Ruiten troef" voorafging, bezorgde velen een ril ling. Die „Holiandsche mensehen" toch, die achter dubbele ramen blind blijven voor de ellende van Lim burg, Brabant en Zeeland. Weet evenwel dat er velen waren op ons eiland, die zelf nog achter dubbele ramen hun buurman achter kunstglas of bordpapier lieten kleu- me*. Voor hen was het noodgebied eea welkome gelegenheid om ook een armoedig gezicht te zetten en zichzelf met het etiket „geteisterd" te beplakken. Maar hun dubbele ra men bleven rustig zitten en werden zij al weggehaald, dan was het om ze op te bergen tot „veiliger tijden". De extra-textielvoorziening voor de aoodgebieden is een prachtig gebaar van onze regeering. Maar er rij* honderden aanvragers, ook op ons eiland, wier linnenkast een textielparadijs beteekent, in verge lijking met de schamelheid van vele duizenden groote gezinnen in de Ho landsche steden. Een dergelijke schaamteloosheid geeft te denken. Zoo mag het in het nieuwe jaar werkelijk niet meer. Het zij toe gegeven, dat deze tijden veel ver ges ven het verantwoordelijkheids besef. maar al ligt een groot succes wollicht nog niet binnen ons bereik, In een interview heeft Sjahrir omtrent de ontwikkeling van de militaire toestand in het binnen land van Java verklaard, dat deze met de dag slechter werd. Hij zeide, dat zelfs na het teekenen van de overeenkomst van Lingga djati de fronten voorioopig gehandhaafd zouden moeten blijven, daar er nog veel wantrouwen heerschte, vooral na het incident te Buitenzorg. Hij voegde er echter aan toe, dat over al, waar de economische en sociale toestand dit vereisehte, wanneer het wantrouwen zou zijn wegge nomen, de militaire posities zouden kurmen worden verlaten. Sjahrir achtte het mogelijk, dat de radiorede van Soedirman was opgesteld na overleg met Sookar- n o en Sjarifoeddin. Deze rede was wellicht in wat te sterke bewoor dingen vervat, doch was kenmer kend voor het gevoel van onbeha gen, zooals dit in het geheele bin nenland leeft. De militaire situatie te Medan (Sumatra) Telefonisch hebben de republi- keinsche autoriteiten de demarcatie- overeenkomst van Medan opgezegd, op grond van de beslissing van de gemengde bestandscommissie te Ba tavia, dat „Nieuwe defensiemaat regelen niet geoorloofd" waren. Dit heeft nieuwe spanning in dit gebied teweeg gebracht en de Nederlani- sche militaire autoriteiten treffen, voorzorgsmaatregelen en waarschu wen de burgers thuis te blijven. De politieke adviseur van de Ne- derlandsche regeering op Sumatra, dr. J. van de Velde, heeft ver klaard, dat de overeenkomst getee- kend was door den republikeinschen minister van Verdediging Sjarifoed din en den stafchef van de T.R.I., Loterij voor fietsbanden Er bestaan plannen de distri butie van rijwielbanden op denzelfden leest te gaan schoeien als de distributie van schoenen, dus de ver strekking ervan te doen plaats hebben door middel van een zelfde „loterij"-systeem. Dat men hiertoe wil overgaan zou verband houden met de gun stiger positie waarin de ban den fabricage is komen te ver- keeren. laten wij dan een schamele poging aanwenden niet onder een bedrie- gelijke schijn al te egoïstisch te zijn en niet al te veel uit den toon te vallen. Een gezamenlijk eendrachtig streven in deze richting kan won deren doen. Het getroffen zijn van onze streek legt een zwaardere last op de schouders. Maar wij moeter tocii altijd blijven trachten de juiste houding aan te nemen met betrek king tot een actie die op ons wel zijn is gericht. Eerst dan is er ge gronde reden met heftigheid te ont kennen dat het „hopeloos" is, zooals vele schrijvers van nurksche artike len beweren. b. d. V. doch dat zij voortdurend door de republikeinsche leiders is gesabo teerd. Volgens een militair woord voerder was de overeenkomst be treffende de demarcatielijn met vol ledige instemming van de republi keinsche delegatie gesloten. De houding van de Partei Nationaal Indonesia De P.N.I. heeft een 7-tal wijzigin gen voorgesteld voor de basis-over eenkomst van Cheribon. Hoewel uit deze voorgestelde wijzigingen blijkt, dat de P.N.I. de basis-overeenkomst niet aanvaard in den vorm waarin deze is geparafeerd, weet Aneta te berichten, dat de vergadering van de P.N.I. zich tenslotte bereid ver klaarde zich bij de eventueele be slissing van het K.N.I.P. (het Indo nesische parlement) te zullen neer» leggen. Door de afwijzende 'houding van de P.N.I. tegenover de ontwerpover eenkomst van Linggadjati, moet een belangrijke oppositie in het centrale nationale comité (K.N.I.P.)dat in Jax'Aiari bijeen zal komen, worden verwacht. Dit comité bestaat mo menteel uit 205 leden. Hiervan heb ben de Masjoemi en de P.N.I.de beicie partijen die zich tegen het ontwerp hebben uitgesproken, resp. 37 en 46 zetels. De partijen, die zich tot nu toe voor de ontwerp-over- eenkomst hebben verklaard, bezet ten in totaal 41 zetels. De Ned.-Indische Voorlichtings dienst wijst er op, dat van amende menten geen sprake kan zijn, maar zelfs indien amendeering mogelijk ware, zijn de desiderata van de P.N.I. onaanvaardbaar, omdat de aard der overeenkomst er door ge wijzigd zou worden en omdat zij de realiteit volslagen uit het oog verliezen. De verloving van prinses Elizabeth De „Star" meldt, dat het Britsehe kabinet de verloving van prinses Elizabeth met prins Philip van Grie- kenlandg besproken heeft en dat het alvorens;nader in details te tre den, eerst van de reacties der an dere landen van 't Britsehe Rijk1 op de hoogte wenscht te zijn. De Canadeesche min ister-presl'.d ent heeft reeds te ken nen gegeven, dat hij persoonlijk geen reden ken zien, waarom het huwelijk niet zou plaats vinden. In Whitehall loopt hot gerucht, aat uitstel van de officieele beked- making slechts door politieke overwegingen ver oorzaakt wordt. Het wordt onwaar schijnlijk geacht, dat er vóór April (waarin de 21ste verjaardag van de prinses valt) iets naders bekend zal worden gemaakt. Bij beschikking van don minister van oorlog wordt de hoogere leger leiding in ons land gereorganiseerd. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van Vrijdag: Zwaar bewolkt met enkele tijde lijke opklaringen, plaatselijk e nige neorslag, aanvankelijk afnemende, later weer toenemende wind, voor namelijk tusschen Zuidwest en Zuid oost, temperatuur om het vriespunt. 4. Zon op 8,48, onder 16.42. Maan op 14.09, onder 5.30. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 4. 0.03 v.m. 12.33 n-m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Nieuwjaarsrede van onzen minister-president Onc/anks alles gingen wij vooruit Wij zijn'in 1946 vooruitgegaan, zei de (minister-president, dr. L. J. M. Beel, in een radiorede, ter gelegen heid van de jaarwisseling gehou den. Onze rantsoenen en onze win kels, ons schoeisel en onze kleeding, onze industrie, onze landbouw, ons verkeer, onze uitvoer en de inzet van onze arbeidskracht, getuigen er van, zij het dan ook, dat veel te wenschen is overgebleven. Welis waar moeten wij ons op het oogen- blik ten behoeve van het behoud van einze oude en het veroveren van nieuwe afzetgebieden nog veel ontzeggen. Deze ontzegging is ech ter winst, omdat zij gericht is qp het openhouden van de arbeids- en levensmogelijkheid van ons volk in de toekomst. Schrede na schrede zet de regeö- ring verder op den weg dien zij in haar program heeft uitgestippeld, den weg naar sociale zeker heid en rechtvaardigheid. Verle den jaar werden onze betrekkingen tot bepaalde gedeelten van het rijk over zee nog beheerscht door een geest van wantrouwen en vijandschap. Nederland heeft thans daden gesteld, offers gebracht, die deze sfeer moeten doen wijken voor een sfeer van onderling vertrou wen en samenwerking. Nederland heeft zijn goeden wil bewezen. Daar door staat het sterker dan verleden jaar ooit in den kring der volken. Met meer recht nog dan verleden jaar mag Nederland thans van de volken overzee een gelijke eerlijke bereidheid vragen om samen te bou wen aan het nieuwe staats verband waarin het voor allen, ook voor onze gebiedsdeelen in het Amerikaansche werelddeel, goed zal zijn te leven. De moeilijkheden zullen in 1947 niet geringer zijn dan in het voor bijgegane jaar. De arbeid zal ons echter gemakkelijker vallen, omdat het leven dragelijker is geworden. Wij moeten nu den blik hooger richten. Wij moeten ernst gaan ma ken met de bestrijding van den geestelijken nood, waarin ons valk verkeert. De idealen van de jonga ren moeten aan Sod komen. Moer nog zullen wij de hulp der kerken, der maatschappelijke organisaties, met name der jeugdorganisaties, noodig hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1