ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE van 1947 No. 16478. 101e Jaargang. waarin opgenomen de WOENSDAG 1 JANUARI 1947 Zierikzeesche Courant 1797-1889 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden Jaij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special© prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Op den drempel Voor wij den drempel van het nieuwe jaar zijn overschreden is er op den stillen en varn gedachten zwaren oudejaarsavond gelegenheid geweest terug te zien op het jaar dat weggleed in dan oceaan der eeuwen. Wij. worden er toe gedron gen achterom te zien, zoodra het uurwerk de laatste stonden van een scheidend jaar wegtikt. Wij maken een balans op en het af-, wegen van stoffelijke zaken leek ons gemakkelijk. Cijfers wijzen met nauwkeurigheid aan hoe wij er voor staan. Doch ook geestelijk wenschan wij ons een beeld te vormen van ons zelf, van ons land, van de we reld. De herinnering aan vele mooie en goede dingen is levendig in ons, maar er was ook veel dat droevig stemde en pijn deed. De problemen van het oogenblik lieten ons op oudejaarsavond niet los en toch moesten wij ons er boven verheffen om te weten wat goed en verkeerd was in dit veel bewogen jaar. Groote dingen wer pen hun schaduwen niet alleen voor uit, maar ook achteruit. Het ver vlogen jaar lag nog gevangen in de achterwaartsche schaduw van den oorlog, ook al verbleekten de scherpste contouren. Veel was er nog, waar wij in vroeger jaren niet mee hadden te kampen, zwarte han del, arbeidsonlust, verwilderde jeugd moedeloosheid, overdreven genot zucht, fraudes van een abnormale veelvuldigheid, onverdraagzaamheid. Dit alles klemde te meer, omdat in 1946 kardinale problemen aan de orde waren. De politieke strijd ont vlamde met ongekende hevigheid, de wederopbouw was de meest ur gente opgave, waarvoor ons volk zich zag geplaatst, het Indisch pro bleem had "niet alleen nationale wel vaart, maar ook het welzijn van milloenen bruine landgenooten over zee tot inzet. Toch vormt de hevigheid waarme de al deze vraagstukken aan de orde werden gesteld, een geschikt uitgangspunt voor een optimisti scher beschouwing. De bhvnenland- sche strijd die op alle terreinen ven het openbare leven woedde, getuig de van leven, van een ontwaken uit de indolentie, van een sterken der vleugels na een vijfjarige oor logsverlamming. Aan den einder is de hoop gaan gloren, dat uit de wirwar van het gebeuren in het vervlogen jaar, tenslotte Noderlcnd den koers naar een stabiele tijd heeft gevonden. TT et nieuwe jaar dwingt tot ver- der gaan. Als alle andere jaren is 1946 slechts een mijlpaal in den cirkelgang van den tijd, maar geen eindpunt. De hand aan den ploeg in het nieuwe jaar. Dat beteekent strijd tegen alles wat onze natio nale herrijzenis zou kunnen rem men en voortzetting van alles wat de hand in het afgeloopen jaar be gon. Geen gehoor geven aan mis leidende fluisterstemmen, geen weg drijven op een zee van sentimenten, maar verder gaan in het klare be- wustiijn dat onze generatie moet bewijzen in staat te zijn het goede r«a deze eeuw aan het nageslacht 4oor te geven. Dc tocht moet worden voortgezet, emi terug is er niet. Ieder ia eigen kring moet de bouwstoffen verza melen, die worden aangewend tot herstel dezer geschonden wereld. Daartoe is idealisme noodig en juist het idealisme ;is vaak een kwijnende plant in oins leven. De taak vain wereldwijde beteekenis, die in 1947 voor ons ligt is evenwel juist zon der idealisme niet te volbrengen. Het is nutteloos de keeren te tel len dat wij zijn teleurgesteld, wij moeten telkens weer met goeden moed op weg gaan. De jaarwisse ling is het bij uitstek geschikte oogenblik om onszelf op de bereid heid hiertoe te controleeren. Het vrede op aarde is in den Kerstnacht niet gezongen voor fa talisten en geestelijk futloozea, voor dompers en pessimisten, voor knie zere en ach en wee roepers. Het wordt alleen bewaarheid aan hen die een licht zien in de donkerste nacht, die de ruggen kroimmen en doorvechten. Slechts zij bereiken de plaats, vanwaar zij een hoopvol uitzicht zien op den verderen weg van onze beschaving. Wie zoo de plicht van het nieuwe jaar in zieh gevoelt, durft met vasten tred ver der te gaan. De uiteindelijke afloop ligt ten slotte niet in onze handen, al dra gen wij ook mede verantwoordelijk heid. Wij 'kunnen planten en nat maken, maar den zegen komt al leen van den Zeer Hooge. Zoodra wij ons achter deze waarheid ver schuilen en er een argument in zien om onze nalatigheid te verontschul digen hebben wij den zin er van niet begrepen. Het is allen bedoeld als een troost voor eigen onvolko menheid in het beste dat wij tot stand brengen. Of zooaLs het oude vers het zegt: Vergeefs op bouwen toegelegd; Vergeefs, om 't huis voltooid te zien, Gezwoegd, gezweet, o arbeidsliên; Zoo God Zijn hulp aan 't werk ontzegt. b. d. V, Opbrengst belastingen De opbrengsten der belastingen tot en met November 1946 overtref fen de verwachtingen. Uit een ver gelijking van de cijfers van de ra ming der niet-kohierbe'.astingen voor het geheele jaar 1946 (1.068 miilioen) met de werkelijke op brengst tot en met November 1946 (1.233 mi'.lioen) blijkt, dat de ont vangsten per ultimo November de totale jaarraming reeds thans met 165 millioen hebben overschreden. Loongrens ziektewet verhoogd tot f 3750 Met ingang van 1 Jan. wordt de loongrens welke in sommige sociale verzekeringswetten voor komt, in verband met de plaatsge vonden hebbende stijging ter loo- nen, verhoogd van 3000 tot 3750 gulden' per jaar. Tevens wordt het maximum dag loon, waarnaar de premiën on de uitkeeringen worden berekend, ge wijzigd van 8 in 10 gulden. Een en ander heeft tot gevolg, dat de Invaliditeitswet, de Ziekte wet en het Ziekenfondsbeslult van genoemden datum af eveneens van toepassing za len zijn op personen, dia in loondienst werken tegen oen loon vait meer dan 3000, doch van niet meer dan 3750 gulden, uiter aard indien deze personen aan de overige in deze wetten genoemde voorwaarden voldoen. Noodlottig spel Te Asten (N.B.) heeft een ontplof fing den 17-jarigen A. V. het leven gekost. De oorzaak van de explosie was vermoedelijk het spelen met zg. slaghoedjes, een 15-jarige vriend werd zwaar gewond naar het zie kenhuis te Helmond overgebracht. Het dak en de helft der bovenver dieping werden van het betreffende pand gerukt. In de woning werd een groote hoeveelheid munitie aan getroffen. Twee eieren Het is mogelijk gebleken, de ver strekking van eieren buiten de rege ling voor zieken en ziekenhuizen voort te zetten. Het Centraal Distri butiekantoor heeft heden de bonnen 53—6 en 54—7 algemeen geldig ver klaard voor het kcopen van een ei. Tegen het einde der volgende week kan de bekendmaking van nog een bon voor een ei, eveneens voor alle leeftijdsgroepen worden verwacht. Nieuwe varkensprijzen •V Met ingang van 6 Januari zullen de prijzen voor varkens worden ge- wijzigd. Van die datum af zal voor de varkens van 51 kg. tot 90 kg. geslacht gewacht f 1.87 per k.g. be taald worden, een prijs, die eerst uitsluitend gold voor varkens van 70 kg. en hooger. Op diezelfde dag wordt ook het nieuwe overname- systeem ingevoerd. De varkens zul len dan rechtstreeks kunnen worden aangeboden bij abattoirs, vleesch- warenbedrijven, coöperatieve slach terijen en verzendgrossiere. Ziekenrantsoen voortaan extra In de toekomst zullen de extra rantsoenen voor zieken niet meer op het normale burgerrantsoen wor den gekort. De huidige stand van de dagelijksche voeding, waarbij GEDENKEN WIJ Gedenken wij die van ons gingen En die wij hebben liefgehad. Straks zijn zij ons herinneringen En eenmaal zelfs niet meer dan dat. Hoe lang nog zal hun glimlach beven Door pnze tranen: van hun woord De echo in onze harten leven Hoe lang nog Ach. wij moeten voort. Ons wenken straks weer verdere kimmen. Ons wacht een smal en doornig pad. Gedenken wij thans nog de schimmen Van wie wij hebben liefgehad. J. van Wageniogen verschillende artikelen zooals bavei- mout, grlesmeel e.d. vrij beschikbaar zijn, heeft het voorts mogelijk ge maakt 'het aantal ziektegevallen, waarvoor op med'sch advies extra- voedsel wordt verstrekt, tot vier groepen terug te brengen. Auto geslipt Luitenant-kolonel dr. Anton van Anrooy, hoofd van den dienst van identificatie en berging te 's-Gra- venhage, is tengevolge van een on geluk om het leven gekomen. Zijn auto is in de buurt van Ede door de gladheid van den weg uit een bocht geslingerd en dr. van An- rooy, die zelf aan het stuur zat, werd zoo zwaar gewond, dat hij na eenige minuten overleed. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, is naar een ziekenhuis vervoerd. President Truman zal in zijn rede ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe Amerikaansche Congres aandringen op uitbreiding van immigratie van Europeanen in de Ver. Staten, zoo wordt van ge zaghebbende zijde te Washington vernomen. De Indonesische kwestie De leden der Commissie Generaal begaven tick na hun aankomst te Batavia naar het paleis Rijswijk. V. I. m. r. de heeren van Poll. de Boer. van Mook en Schcrmerhorn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1