ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE jS Het brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie ADVIEZEN VOEDINGSRAAD Vrijdag 11 F«b"--'44 Telefoon ao.'33 Dlrflctour-Adminlrtrateur (Advertenüeckof) w4ar|rt öpgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdrodootetir K MM A. J. DB LOOZE, Zierikzee uitga73 N,V. „De Zierikzeesche Nieuwabode" M' J' K0STEN- 21erika»e 100ita Jaarg. No. 15469 (Hro no. 137877 NIKOPOL ONTRUIMD Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend Van voorbeeldigen strijdgeest vervuld, sloegen onze troepen in zware afweer- gevdchten bij Nikopol, ten Westen van Tserkassi, ten. Oosten van Sasjkow, ten Zuiden van de Beresina; ten Zuiden en ten Westen van het Ilmenmeer, alsmede in het gebied van Loega, sterke bolsje wistische aanvallen en doorbraakpogin gen af, waarbij plaatselijke penetraties werden opgeruimd of afgegrendeld- Het lariiingshoofd van Nikopol werd na zorgvuldige vernieling van alle mi litaire en oorlogseqonomische installaties overeenkomstig het bevel ontruimd. Ten Oosten van Ssasjkow werden in den afweer en in een tegenaanval 58 vijandelijke vechtwagens vernield en ten Zuiden dér Beresina, waar de bolsjewis ten met formaties strafgevangenen aan vielen, nog 15 gevechtswagens stukge schoten. In het gebied van Witebsk bepaalden de bolsjewisten zich na de zware ver liezen der laatste dagen tot vrij zwakke op zich zelf staande aanvallen, welke in het geconcentreerde vuur werden uit eengeslagen. Bij de zware afweergevechtea tusschen Pripet en Beresina hebben zich de onder leiding van generaal der artillerie Weid- ling strijdende 36e en 134e divisie infan- terio onder de dragers van bet Eikenloof kolonel Conrady en luitenant-generaal Schlemmer zich bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno wer den onze steliingen in weerwil varj hard- nekkigen Britschen tegenstand verschei dene kilometers vooruitgebracht en 7CD gevangenen gemaakt. Sterke, door vecht wagens en scheepsartillerie ondersteunde vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. De gevechten zijn nog aan den gang. Onze luchtmacht stelde vijandelijke bat terijen bij "Aprilia door voltreffers buiten gevecht, vernielde talrijke opslagplaatsen van materiaal- en zes vijandelijke vliegtui gen. Vijandelijke overladingen in het lan- dingshoofa werden door slagvliegtuigen en zware batterijen doeltreffend bestookt Aan het Zuidelijke front herleven de gevechten in den sector van Cassino-Te- relle. Talrijke vijandelijke aanvallen ble ven hier zonder resultaat. Noord-Amerikaansche vliegtuigformaties deden in de middaguren, van 8 Februari een nieuwen terreuraanval op plaatsen in West-Duifsc-hland, met name werden woonwijken in de stad P r a n kf u rt am Main zwaai- getroffen. Lucht verdedig; ngs- sfrij'dkraehten vernietigden in weerwil van ongunstige verdedigingsvoorvvaarden 31 vijandelijke vliegtuigen voor het meeren- deel viermotorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht wierpen eenige vijan delijke vliegtuigen bommen op West- en Noordwesl-Duitschland- Generaal Gariboldi, is blijkens bericht uit Milaan, op grond van zijn deelneming aan de actie van Badoglio ter dood ver oordeeld en terechtgesteld, Gariboldi heeft het bevel gevoerd over het Italiaan- schö achtste leger, dat in de Sovjetunie heeft gevochten. In een openhartige beoordeeliing van den militairen toestand in Italië, zoo meldt Reuter uit Washington, heeft een „hooge Britsche instantie'' verklaard, dat de toestand, zooals deze zich om het bruggenhoofd der geallieerden bij Net tuno ontwikkelt, bij de geallieerden te leurstelling moet verwekken. <7v» Otj <C^> ^5 Het heilige moeten is het geneesmiddel voor het zwakke willen. Feuilleton Speurdersroman 47 door Frank van Falckenoori De hoofdcommissaris nam de microfoon van den haak en meldde zich. - Ah Heemstede. Ja, U spreekt met den hoofd commissaris zelf. Wat zegt U? O, stop maar, die' jongeman bevindt zich hier in Haarlem op het pojitiebureau. Ja, hij heeft wat uitgehaald; jujlie kunt dus je nasporingen staken. Wat? Ja, bel het maar aan den heer Bakker, maar zeg het voorzichtig, of beter, zeg maar niets en laat he-m maar naar het hoofdbureau hier komen. Goed. Adieu! De .commissaris legde de microfoon weer op het toestel en richtte zich tot Koks: De vader maakt zich reeds angstig over zijn zoon en heeft de Heem- steedsche politie gewaarschuwd. Dat is ook niet te verwonderen, want het is intusschen al twee uur geworden. Enfin, ov„er een half uurtje zal, hij wel hier zijn Dus ik kan er in ieder geval oip re kenen, dat ik geheel gerehabiliteerd ben. vroeg Van der Vaart opgelubht Natuurlijk, mijnheer, antwoordde Bg een bombarde ment ran de ha^en van Ban door het Doitsche luoht- wapen werd een transpoitvloot zwaar getroffen. Een mnnitieschip vloog in de luebt en 16 andere schepen werden volkomen vernietigd. Op de foto ziet men de explosies en eenige vernielde schepen in de haven van Bari. (Auslandfoto Hoff- maon/Stapf Pax s) ZIERIKZEE. Het bericht, dat vorige week is geplas 1st, volgens hetwelk de hee;- W. Waale zou zijn ontslagen als waarnemend beleidsinspecteur van de d's- tributie is niet juist. Van ontslag van den heey Waale is officieel nog niets bekend. Woensdagavond gaf het Christelijk Gemengd Zangkoor „De Lofstem" in ,.De Korenbeurs'' haar jaarlijksche uitvoering, waarvoor, als steeds, grcote belang stelling bestond. De heer Wolzak uit Goes, kon. sedert Juli van het vorig jaar, de repetities niet meer leiden, waarna de heer Joh- Sehoults den dirigeerstaf overnam, teneinde de zanglust niet te laten verflauwen .en de club bijeen te houden. De heer J. C. Spaans opende deze uitvoering met een korte inleiding, waarna hij voorging 'in gebed. Dan was het w ooixl aan de zdngers, die, onder leiding vaö een der hunnen, een pro,- gramma aanboden dat er mocht zijn. „De Lofstem" beschikt steeds over vele goede stemmein. met welk materiaal iets. te bereiken valt in a capella gezongen liederen of in kwartetten, duo's en soli, welke op het programma voorkwamen en voor het grootste deel goed gezongen werden. Het kwartet (no.. 8 van het pro gramma) verdient apart vermeld te wor den. Eenvoud en zuiverheid kenmerkte dit nummer. 9 en 10 („Kerstcantate" en „De hemelen verhalen") stelden eischen aan de zangers, vooral aan den diri gent, welke, hoewel amateur, goed lei ding wist te geven. Met instemming wer den de gezongen liederen begroet, alsook de begeleiding mej. Klimmerboom (piiano) en Jan Koster (orgel) aan wien aan het eind aezer geslaagde uitvoering resp. bloemen en een souvenir werden aange boden. De heer Gouazwaard sprak een woord van ciank namens de hoorders voor het gebod ene en sloot daarna' met dankzegging. De Vereeniging van oud-Leerlingen van den Tuinbouw'cursus alhier,, hield op 8 Februari j.l. haar jaarvergadering waarbij een flink aantal leden en dona teurs, ook de Rijkstumbouwcottsulent. Ir. de Bakker en de leerlingen van den loo penden cursus, aanwezig waren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging zich in een gezonden groei mocht verheugen. Verschillende be langrijke' gébeurtenissen uit het 'afgeloo pen jaar, o,a. de aanleg van een witlof- proefyelld, passeerden de revue. In den namiddag had door Jfr. de Bakker een bespreking plaats gehad op het fruitbedrijf van Ir. Koopman van aldaar uitgestoken grondprofielen, ter wijl hij in de avondvergadering een lezing hield over; „Plantsystemen en Plantsche- Koks vriendelijk. We zullen er wel voor zorgen, dat er een stukje pver in de krant komt. U moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat wij U verdacht hebben en dat U 'tot tweemaal toe eenige dagen opgesloten bent geweest. Maar ja, U zult het met mij eens zijn, dat er aan wijzingen tegen U waren. Inderdaad, gaf Van der Vaart toe, Dat is zoo. Had ik niet gespeculeerd...:. Dan hadden we op het oogenblik waarschijnlijk den dader nog niet te pak ken, viel Koks hem lachend in de rede. Laten we dus in dit geval blij zijn, dat u wel gespeculeerd hebt. Itjl ieder geval begin ik er niet meer aan, zei Van der Vaart beslist, Be halve het geld dat ik er mee verloren heb, hebben die speculaties me heel wat narigheid gebracht. Het is uit. Dat is een verstandig woord, meende de commissaris te moeten opmerken. En zich wendend tot den dadêr, zei hij U zult wel begrepen hebben, jonge man, dat het met Uw studies voorloopig uit is. U hebt zich aan een anders geld vergrepen en daarvoor zult U worden gestraft. Misschien zal de rechter .Uw jeugdige onbezonnenheid als een verzach tende omstandigheid beschouwen. Enfin, wees verstandiger na Uw vonnis en doe zoofeta npoft meer. (Wordt v*rvrigd)t ma's. Spr. wees-nier bij allereerst op hei groote nut van een goed uitgedacht plant- schema vóór den aanleg van een boom gaard. daar hiermee de grondslag wordt gelegd voor het bedrijf, zooals dit vele tientallen van jaren zal worden geëx ploiteerd. Eeri fout, die in cleze omgeving nogal u;ordt gemaakt? i| die van een te dichte beplanting. Er.moet meer gewerkt wor den in de richting van de nieuwe inzich ten .-bij .de beplanting, zooals b.v. de blokbcplanting, wat vooral bij grootera bedrijven vele voordeelen biedt. Ook de bestuiving moet. in orde zijn. Van een lusschenbeplanting van klein fruit is spr. geen bewonderaar. Op deze rede volgden vele vragen en een aangename gedachtenwisseling, zoo dat de voorzitter in zijn slotwoord, Ir. de Bakker1 de verzekering kon geven dat zijn adviezen wel ter harte genomen zuller worden. Doop dor bevolking van Zierikzee over de maand Januari Ingekomen; L. Ottevanger van Ambt- Lelden; P. C. v. d.i Hoiuten—v. d. Velde naar. Haamstede; J. C. Hage—v. d. Bout van Oud-Vossemeer; G. Mol—Kunst en zoon vaaf St.-Philipslamd; A. P, Vólken van Tholen; L. J. Scuhlts van' Laren (N.-H.)M. D. LieVense van Middelburg; C. M. Lokerse van O.- en W.-Souburg; J. J. Scholten van Rotterdam. Vertrokken: M. J. Pouleijh naar Utrecht T. J. E. van Leenen naar Nieuwerkerk (Z.)M. C. M. Losternians—Jansen naar Oss; J. C. de Vlieger naar Zonnemaire A. Roskam en gezin naar Brouwershaven P. M. Vaane naar Brouwershaven; M. J. P. v. Overveld naar Rozendaal (N.-B.) B. Cv Oudejans naar Oud-Vossemeer. BURGH. De coöp. Kolenver. „E.M.M."- hield Maandagavond ham' jaarvergade ring in het „Wapen van Burgh". In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer H. J. A. Blom de reden mee, waar om de jaarvergadering niet op tija .ge houden kon worden. Ook heraaüht hij het overleden lid van de Commissie-w. Toezicht, de heer C. M. B. Noordhoek. Uit do rekening per 1 Decétnber 1943 bleek, dat de ontvangsten had,den be dragen f 16649.64, de uitgaven f 15059 24. alzoo, een goed slot van f1590.40. Op gemerkt werd evenwel, dat nog verschil lende posten moesten betaald worden, waardoor het batig slot ongeveer f400 zal bedragen. Na een korte tóelichting door den administrateur werd de reke ning met genoemde cijfers vastgesteld en de administrateur, onder dank, dé charge verleend. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal' leden gestegen was tot 298 en dat de totale omzet aan brand stoffen 5549 H.L. bedroeg. Als bestuurs-. lid werd gekozen de heer C. A. Har- tog, terwijl clhr. J. Schoonaard herkozen werd als lid van de Comm. van Toezicht e-n als nieuw lid dezer Commissie d.e heer J. den Boer Wz. gekozen werd. Het sa laris van den administrateur werd op hetzelfde bedrag als het vorig jaar vast gesteld, terwijl ook weer eenzelfde gra tificatie werd verleend. Bij de rondvraag werd uitvoerig over het zakkenprobleem gesproken. Bij de leden zal om een zak gevraagd worden. Hierna sluiting De Coöperatieve Landbouwvereen. C. et C. hield Dinsdagmiddag in „Het Wapen van Burgh" haar jaarvergadering In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer W. G. Boot Jz. de vele moeilijkheden die ook de landbou wers van de tijdsomstandigheden onder vinden. De opbrengst der gewassen viel in 1943 over het geheel genomen niet tegen. Groote moeilijkheden en veel ex tra-werk brachten de bieten mee. Als ingekomen stuk werd voorgelezen het verslag van de Coöp. Aankoopvereeni- ging „SchouWen-Duiveland". De totale omzet is wel iets teruggeloopen, doch nog bevredigend. Vooral de omzet aan meststoffen is belangrijk lager en bedroeg 3247506 k.g.; aan veevoer werd iets meer omgezet, n.l. 64841 k.g.; aan zaaizaad en groen, waar een flinke toename is te constateeren werd omgezet 279923 k.g. Ook de omzet aan ontsmettingsmiddelen •teeg tot 24226 k.g., terwijl de omzet aan brandstoffen bedroeg 426483 kg. aan dl verse producten werd voor een bedrag van 1' 28802.33 omgeaet. De afname van de leden van C. et C. bedroeg f23678, hetgeen een belangrijke vooruitgang be- teekent. Uit de rekening bleek, dat die ontvangsten hadden bedragen f922,77, de uitgaven f 490.22, goed slot f 432,54. Als j bestuursleden werden herkozen P. C. Hanse, J. C. Blom en T L. Jonker. Tot lid van de Comm. van Toezicht werd, gekozen de heer M. W. Dalebout. Dc voorzitter yan het musschengilde bracht hiervan verslag uit, waaruit bleek dat de uitgaven hadden bedragen f68 90. Op voorstel van het bestuur zal „C. et C." hieraan weer een subsidie verleenen tot een maximum van f50, waarvoor van de leden een bijdrage zal 'gevraagd, worden van 7% cent per H.A. bouwland. Het misschengilde zal bij de niet-led.en ook aankloppen voor eenzelfde bedrag. De contributie voor de leden van C. et C, werd weer vastgesteld op fl voor de grootere bedrijven eri 50 ceint voor de bedrijven beneden 3 H.A. Aan de plaat selijke geitenvereeniging werd een sub sidie verleend van f 10 terwijl ook de Vereeniging tot veeverbetering te Burgh weer een subsidie van f 10 werd verleend Ma bespreking van enkele interne aan gelegenheden volgde,, na rondvraag, slui ting. RENESSE. Burgerlijke Stand over Jan Gehuwd: 21. Maarten M. Jonker, 23 j, j.m., en Lena Koreneef, 21 j. j.d. BRUINISSE. Het ruwe weer van eind vorige week bracht belangrijke stagnatie in de mossel- en bliekvisscherij met zich mede. Verzonden werden van hier onge veer 50 tonnen naar Holland etc., tërwijl via Tholen en lerseke ongeveer 1500 ton mosselen werden vervoerd met be stemming Holland en Duitschland- Prijs f 2.70 per ton voor den kweeker. Aange voerd werden ongeveer 1000 k.g. bliek. Prijs voor den visscher 20 cent per k.g. ST.-PHILIPSLAND. Op 1 Januari 1943 bedroeg het aantal inwoners dezer ge meente 2156, n.l. H10 m. en 1046 vr, Door geboibrte vermeerderde dit met 54 en door vestiging met 50 personen. Do.or overlijden verminderde het met 27 en door vertrek met 46 personen. De be volking nam dus met 31 inwoners af en bedroeg op 1 Januari 1944 2187, waar van 1129 m. en 1058 vrouwen. OUD-VOSSEMEERt Hel oudste doch tertje van J. A. alhier dronk in een on bewaakt oogenblik uit een fleschje, waar in zich azijiiextfact bevond. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. SCHKRPENISSË. De C.J.V, De Jonge Samuel hield onder groote belangstelling van het publiek in de pastorie der Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering. Het geheel stond onder leiding van ds. De Haan. Er werden verschillende liederen gezongen en onderwerpen behandeld-, ter wijl allen getracteerd vverdeft op een kop koffie en eenige versnaperingen. ST.-ANNALAND. Tot ouderling bij de Ned .Herv. kerk alhier is in de vacature, ontstaan doorvliet bedanken van -N. Over- neeke, benoemd dhr. J. B. van Dijke. LANDBOUW EN VISSCHERU Eoalooze meststoffen In een tijd als deze met schaarschte aan kunstmest, worden van verschillende zijden botnlooze meststoffen aangeboden. Met het aankoopen hiervan moet men voorzichtig zijn. In het eiland Tholen wordt, de laatste tijd, met flink wal reclameeen bacterie-meststof aangebo den, waarvan de waarde twijfelachtig is en die voor een prijs van f 17 tot f 18 per 100 log. zeker veel te duur komt. De werking van dit preparaat moet be rusten op activeering van het bactérie- Ieven in den bodem. Met een matige stalmest- of groenbemesting is op dit gebied zeker veel meer te bereiken. Het duurste klaverzaad of wikken 'is in ieder geval voordeeliger dan bovenbedoelde meststof. Bij zeer humusrijke gronden is er waar schijnlijk wel eenig resultaat te verwach ten. Door de snellere ontleding kan d,an meer planlenvoedsel beschikbaar komen. Voor gewoon bouw- en grasland aal hel resultaat wel nihil zijn. De bedrijfsstudie- groep Tholen en St.-Philipsland zal dit jaar een serieuze proef met „Bacterie" nemen. Aankoopen van het preparaat an ders dan voor een kleine proef, raden we sterk af. ONDERWIJS WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduiitoren 17 ant 45 tot 8 aar. De maan «raat onde» om 9 uur 36 e» komt op 22 nar 29 Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. Nieuwe maan DonBerd g 24 Februari. Eerste kwartier Woensdag t Maart. Volle maan Vrjjdag 10 Maart. De Stoei van het nijverheidsonderwijs Met het oog op de rol, welke de technici in de toekomst zullen spelen en de eischen, welke aan hen gesteld zullen moeten worden, wijdt het departementale tijdschrift Opvoeding een enkele besohou wing aan een overzicht van het centraal bureau voor de statistiek van den groei van het nijverheidsonderwijs In d,e laat ste jaren. Om enkele cijfers te noemen: hot aantal latrlingen der dagambacht*- scholon bedrosg in 1942 rutm 35.001) togen ruim 30.000 in 1937; voor het getjeele nijverheidsonderwijs waren deze cijfers 168.406 en 142.173. Een grafiek, voor komende .in hetzelfde blad,, brengt de cijfers voor de verschillende vakken in beeld. Duidelijk blijkt dat de stijging zich bij vrijwel alle takken van nijverheidson derwijs openbaarde. Onder het niveau bleven de avondnijverheidsscholen voer jongens, het ambulante huishoudonder- wijs, de speciale cursussen aan dagam- bachts- en vakscholen en de binnenvaart. Bij het middelbaar nijverheidsonderwijs en de opleiding voor scheepsmachinisten is de stijging het grootst. - RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg M. W., 30 jaar, landarbeider en D. P. V., 30 jaar, landbouwersknecht te Zierikzee, beiden gedetineerd, wegens diefstal door 2 of meer vereenigde per sonen, meermalen gepleegd ieder tot 9 maanden gev.str., met aftrek voorarrest tot den dag der uitspraak. In deze zaak had de Officier van Jus titie op. 28 Januari bij de behandeling dier zaak tegen ieder 6 maanden geëischt. VAN DIN Vet op den boterhatn en in een warmen maaltijd Ditmaal 'bestaat het normale vetrant- soen voor de helft uit margarine en voor de helft uit bak- en braadvet. De beste verdeeiing hiervan in de huishouding is: margarine op den boterham, vet in den warmen maaltijd. Voor degenen, die hun vetrantsoen precies in tweeën deelen voor den boterham en voor het warme eten, zal deze. maatregel weinig verschil ma ken, mits zij er aan denken het warme eten en vooral de jus warm te gebrui ken, omdat het vet bij afkoeling gauw stolt en dan op het bord achterblijft. Is men gewend het grootste deel van het rantsoen op den boterham te sme ren, dan is het vet daar ook voor te gebruiken. Het moet echter eeret smeer baar gemaakt worden. EEN PITTIG BOTERHAMMENSMEER- SEL MET VET. 10 gr. of meer vet, 4 aardappelen, 1 ui, peparsurrogaat, noot muskaatsurrogaat, zout. Het uitje snip peren en in het vet bakken in de koeke- pan. De aardappelen fijn wrijven en eenige minuten met het vet nieebakken onder voortdurend roeren. Het aanbaksel aan de pan telkens meeroeren. Het smeer sel zeer pittig maken met peper en noot muskaat en zout en liefst warm op den boterham smeren. STROOPVET OP DEN BOTERHAM. 25 gram vet zachtjes smelten, doch niet heet laten worden. Van het vuur laf,. 3 of meer lepels stroop erdoor men gen en de massa ónder geregeld roeren (om te voorkomen dat het vet zich af scheidt) koud laten worden. SMEERSEL VAN VET MET KUNST- RONING. 25 gr. vet zachtjes smelten. Van het vuur af, 5 lepels of meer vaste of vloeibare kunsthoning er door men gen en de massa onder geregeld roeren koud laten worden. Volgens het blad „Morgen Tidningen" is de Zweedsche gezant in Moskou As- sarson, die op reis is naar Stockholm, in Engeland aangekomen waar hij waar schijnlijk slechts enkele dagen zal blijven. In politieke kringen te Londen heeft het verblijf van Assarson aldaar volgens het Zweedsche blad sterk de aandacht ge trokken. „Naar „Stockholm Jidningen" meldt, is de militaire attaché van d,e Zweedsche lögitie ih Moskou, Majoor Hans Nygren reeds - in de Zweedsche „hoofdstad aangekomen om verslag uil te brengen. i ««a f i Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, heeft de hittegolf in Argentinië's hoofd stad geleid tot een algemeene vlucht naar het strand in de nabijheid der Mar del Plata. De badinrichtingen daar zijn overval. Reeds zijn negen mensehen verdronken en 318 menschen moesten door het Roode Kruis worden behandeld Zondagartcenfflenst voor Zierikzee Jbjvdftg U Februari Dt\ van da Graaf «n Dr, van Hoorn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1