ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Donderdag 10 Fabr. 44 Telefoon no. 33 100sta Jaarg. No 15468 Wrectenr-Adalnlrtrateur (AdverUntlechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 BMHrediotw K 2620 A. J. M LOOZE, Zieriksoe Uitgave N.V. „De Zierikzeeecbe Nleuwstocdo" M. J. KOSTEN, Maahalsstraat, Zlerikzee no. 137677 Verbitterde gevechten ten Wésten van het llmenmeer Het opperbevel van de Dultsche weer macht deelde Dinsdag mede'. Het Oostelijke front stond ook gisteren ten Oosten van Sjazjkow, ten Zuiden van de Berezina en bij Witebsk in het teeken van zware af \v eergevechten, in het ver loop waarvan alle bolsjewistische pogin gen door te breken door den vastbera den weerstand van onze troepen misluk ten. In het gebied van Zjazjkow, waar gisteren 17 pantserwagens vernietigd wei den, duren de hevige gevechten voort, Ook ten Westen van het llmenmeer en icn Noorden van Loega werden door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteujv cle aanvallen van de bolsjewisten in te genaanvallen en verbitterde gevechten van man tegen man afgeslagen. Teh Noorden van Newelin het ge bied ton. Westen van Lcega tv. bij Narwa leverden eigen aanvalsoperaties succes sen op en leidden tot plaatselijke front- correcties. In de periode van 1 tot 7 Februari werden aan "hel Oostelijke front 192 vijandelijke vliegtuigen vernietigd, 17 c-igeu vliegtuigen gingen verloren. Aan -de fronten van het landingshoofd bij. N e 11 u n o hesrzchte gisteren slech's geringe gevechtsactiviteit, De aanval van een Amerikeanseh bataljon werd afgesla gen, .waarbij drie-pantserwagens werden vernietigd. Des avonds wisten sterke stoottroepen in het gebied van Aplnlla in weerwil van den deels taaien vijan- delijken tegenstand hun stellingen plaat selijk te verbeteren. Vèrdragend geschut bestookte opnieuw concentraties van schepen en cn'sehepin- gen bij Nettuno op doeltreffende wijze. Een transportschip werd in brand ge schoten. Ook de luchtmacht ondernam overdag en 's nachts doeltreffende aan vallen op ontschepingen in de havens van Nettuno en Anzio, Verscheidene grcio- te b enzine-öpslagpla a tsen werden .in brand geworpen en de havenwerken wer den voor langen tijd vernield,. Vier koop vaardijschepen met een inhoud van 14000 brt. werden door bomtreffers zwaar be schadigd. Aan het Zuidelijke froftt hield de vij andelijke druk ten Noord-Westen van C a s s i n o aan, zonder dat hierbij groote krijgsoperaties ontstonden. Waargenomen werd dat de vijand als gevolg van de zware verliezen in de afgeloopeh dagen tot hergroepeeringen is overgegaan. Tij dens de hevige afweer gevechten geduren de verscheidene dagen ten Noord-Westen van Cassino heeft zich de 44ste Reichs- grenadiers-Divison Hoch- und Deutsch» meister onder bevel van luitenant-gene raal Franek met een hieraan toegevoegd gemotoriseerd bataljon van het grenadier regiment 8 en een gevechtsgroep onder bevel van kolonel Baade bizonder on derscheiden. Enkele -vijandelijke vliegtuigen schoten op 7 Februari des middags het in de haven van Chios liggende Zweedsche Roode Kruissehip Wiril in brand. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijande lijke vliegtuigen bommen neer op plaat sen in West- en Zuidwest-Duitschland. Inzake een bericht uit Washington over eetr niet-ultimatieve eisch aan Finland publiceert het Finsche persagentschap een bevestiging van het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken, waarin wordt gezegd, dat de Finsche minister van bui tenlandsche zaken van den Amerikaan- schen zaakgelastigde te Helsinki een der gelijke verklaring inderdaad heeft ont vangen. M M M M M W W W W Wie meedeelt dat hij een geheim kent' heeft het reeds half verraden. Feuilleton Speurdersroman 46 door Frank van Falckenoort Ook heb ik een ©ogenblik gedacht aan dén anderen directeur, den heer Bakker' alsmede diens vrouw enö dochter. Ook hun gangen zijn geruimen tijd nagegaan, doch vanzelfsprekend zonder resultaat. Van het bestaan van'een.zoon van den heer Bakker wist ik Viel, maar aangezien hij in Leiden studeerde, schakelde ik hem al bij voorbaat uit, niet beseffende, dat juist hij de dader was. In ieder geval liet ik den heer Van oer Vaart voor de tweede maal enkele dagen opsluiten. Ge durende'die periode gebeurde er niets, hoewel wij dag en nacht het gebouw beu aakten en wij den portier tijdelijk lieten vervangen door een politieman. Want wij moesten ook met de mogelijk heid rekening houden, dal een der leden van het personeel de dader was en zich 's avonds liet insluiten. Dit gebeurde ech ter niet, dus dit stand vast: de dader maakte gebruik van den tijd, dat Ven De reoroanisatl* van de Staatsloterij In de staatscourant zijn afgekondigd twee hesluiten van den secretaris-gene raal van het departement van financiën, waaraan het eerste bepaalt, de inwer kingtreding op 1 Maart yan het gemeen schappelijk besluit van 15 October 1943 van de secretarissen-generaal van de de partementen van Justi.Ie en van Financiën inzake het loterijbedrijf en het tweede voorschriften geeft voor de staatsloterij". Voortaan zullen alleen staatsloten ver krijgbaar zijn; de tot dusver bestaande z.g.n. particuliere loterijen zijn verboden Aangezien de z.g. briefjesbedrijvcn, cTie deze loterijen exploiteerden, over een goed verkoopapparaat beschikten, is dit apparaat ingeschakeld bij den verkoop van de staatsloten en wel voorloopig in den vorn; van een vennootschap, - ge naamd Verkoopkantoor van Nederland- scho staatsloten, gevestigd te 's-Graven- hage. Dc tot dusver bestaande vertegen woordigers van deze ondernemingen zul len thans, naast de thans in functie zijnde collecteurs en collectrices .der staatsloterij bevoegd zijft tot den ver koop van staatsloten. De opzet van de staatsloterij is dn hoofdzaak dezelfde gebleven. Als belang rijkste verschillen met de bestaande staatsloterij kunnen worden genoemd: 1. Terwijl tot dusver één serie* staats loten van 21.000 stuks werd uitgegeven, zal voortaan de uitgifte van series van 25.000 loten plaats hebben en wel van zoovele series als noodig blijkt ,om aan de aanvraag van hét publiek te voldoen. 2. De prijs van één twintigste lot wordt gebracht van f 3,60 op f 4 en wel met dien verstande, dat de prijs per. klasse f 0.80 bedraagt. 3. De hooge prijzen van de eerste vier klassen worden verhoogd tot respectie velijk f25.000, f 80.000, f40.000 en f50.000 Aan de vijfde klasse zullen drie prijzen van resp. f60.000, f40.000 en fSO'OOO worden toegevoegd, (ongeacht de premies van f30.000 en f 3000, welke blijven be staan). 4. De korting van 10 pet. telt behoeve van den staat, welke tot dusver plaats had bij de uitbetaling van prijzen be neden f 100, komt te vervallen. Dit be- teekent dus, dtft bij het z.g: eigen geld in alle klassen de volledige 'inleg zon der eenige korting wordt uitbetaald. •'De nieuwe loten zullen begin Maart voor hel publiek beschikbaar worden ge steld. Het Japsnsche passagiersschip Suisu- maru is met ruini 700 passagiers vlak bij de kust voor Kagosjima gekenterd. Ruim 500 menschen worden vermist. VERSCHILLENDE BERICHTEN BESCHERMING TEGEN OORLOGS- SCHADE- Het weekblad Economische Voorlichting'' geeft een kort overzicht van een aantal maatregelen die aanbe veling verdienen. 1. Indien een zoogenaamde schaduw- administratie kan^ worden ingericht, wel ke elders kan worden opgeborgen, ver dient dit zeker aanbeveling, In ied.er geval dient men elders afschrift te be waren van de belangrijkste gegevens. Het overbrengen- van de afschriften of van de geheele schaduw-administratie ge schiedde steeds zóódat nooit 's nachts of langen tijd achtereen de oorspronke lijke gegevens en ide afschriften zich op dezelfde plaats bevinden. 2. Voor zoover bepaalde gegevens niet elders kunnen worden opgeborgen, ver dient het aanbeveling deze zoo mogelijk in brandkasten op te bergen in de kel der Vaart vrij was, om zijn slag te slaan. Daardoor werd 'telkens opnieuw de ver denking op den heer -Van der Vaart geladen. Toen wij den directeur voor de tweede maal in vrijheid stejden, deelden wij dit aan de kranten mede, opdat iedereen het zou kunnen/ weten. Derhalve ook "de dader. Maar sedertdien verscherpten wij onze bewaking en het zou onmogelijk zijn voor de vierde maal een inbraak le plegen zonder dat wij er erg in had, den. Dat bleek eindelijk vanavond. Even begon ik aan mezelf te twijfelen, toen ik den heer Van der Vaart ontdekte in een portiek tegenover den ingang van de Bank. Was hij toch de dader? Maar al spoedig bleek, dat dit niet het geval was, want de directeur had zelfs de sleutels niet bij zich. Toen zag een onzer politiemannen den vverkelijken dader naar binnen gaan. Zij posteerden zich bij de voordeur en zorg den er voor, dat de man niet meer zou kunnen ontsnappen. De man zat als een fat in. de val. De rest weet U: onze flinke agent Van Zanten ontdekte hem boven op de kleerkast, een schuilplaats, waaraan tk nooit gedacht heb. Op dit moment rinkelde de telefoon. (Wordi vervólgd) Een der laatste dra igsters van de gepijpte muts is trermoed-lpk de bewaarster van het kasteel Waarden bur g- Vroeger wau deze dracht in dia fitreek. algemeen. (C N F/Stuvel Pax e) derruimtcti.- .Over 4) et'algemeen is ^geble ken, dat vaak de kelderruimten. zelfs bij totale vernietiging van het gebouw1, bescherming boden, mits de voorwerpen in behoorlijke brandkasten waren opge borgen. Het As daarentegen gebleken, dat bij uitbranden van een gebouw de brand kasten in de rui m ien buiten de kelders niet voldoende tegen .verkoling van stuk ken konden vtnarborgen. 3. Ook de schrijf- en kantóormachiiles brenge men na gebruik, zooveel mogelijk in de kelderruimten^ 'liefst in kluizen of brandkasten, zoo daartoe plaats is. yKantoc rma ch i: eswelk en'et door öopend gebruikt worden kunnen welJcht e'ders, b.v. buiten de centra der groote steden, worden opgeslagen, evenals grotoité hoe veelheden formuliefen en andere kantoor behoeften. Afdeelingen, welke werken met niet verplaatsbare 'machines, brenge men zooveel mogelijk in de kelderruimten ou der. 4. Het personeel dient te weten, waar, het bij vernietiging of niet bereikbaar zijn van bedrijf of kantoor zich ,oni in lichtingen dient te vervoegen of op welke wijze mededeelingen gedaan zullen wor den. 5. Tenslotte dienen natuurlijk Steeds voldoende voorraden, brandbluschrmdde- len (zand, water, brandbluschmiddelen) alsmede lueh tb eschermingshulpmi d c) el en (gas- en rookmaskers) aanwezig te zijn. WAARSCHUWINGEN AAN CAFÉHOU DERS. De burgem. van Leidschen- d a m heeft een brief gezonden aan alle c-afé- en verlofhouders daar ter plaatse. Hij zegt daarin, dat zich in enkele café's feiten voordoen, die in strijd zijn met de openbare orde. Herhaaldelijk schij nen zwarte handelaren in café's bijeen te' komen en aldaar hun zaken doen. Na drukkelijk worden de caféhouders ge waarschuwd er voor zorg te dragen, Klat zulks noch in het café, noch in daar mede binnenshuis gemeenschap hebbende vertrekken plaats vindt. Den café- of verlof houder wordt opgedragen afdoen de maatregelen te nemen, dat ieder, die. tracht zwarten handel te drijven in een der lokaliteiten of als tusschenpersoon zich daarmede inlaat, wordt verwijderd. Bij gebreke daarvan zal de vergunning Of het verlof worden ingetrokken. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEIN- DEN. Van 9 Februari tot en met 4 Maart geeft elk van de bonnen 18 van de bonkaart U 215 voor kookdoeleinden recht op het koopen van één L. petroleum'. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. - Van 9 Februari tot en. met 8 Maart geeft elk van de bonnen 54 Verlichting en 55 Verlichting van de bonkaart S 121 en de bonnen 65 Verlichting van de bon kaart S 121, recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur van de bonnen 52 Verlichting en 53 Ver lichting van de bonkaart S 121 is ver lengd tot en met 8 Maart 1944; zooals bekend geeft elk van deze bonnen recht op het koopen van één liter pétroleum. HOOGWATER EN DIJKDOORBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft l\et water in den Dollard een re cordhoogte bereikt. In den buitendijk wer den veertig gaten geslagen. Met man en macht' is gewerkt om deze te dichten, ,Ook bij Delfzijl, namelijk te Holwierde. is de zeedijk zoodanig beschadigd, dat er direct des nachts uit vrees voor door braak, aan moest wórden gewerkt. AGENT NEERGESLAGEN. - Maandag avond betrapte de opperwachtmeester der politie J. W. Groenendijk in de Jonker Fransstraat te Rotterdam een fietsen dief. Toen hij den man in de Goudsche- straat had ingehaald en aanhield,, kwam een tweede man plotseling bij den agent slaan, die hem van achteren een hevigen klap op het hoofd gaf, waardoor de agent bewusteloos neerviel. Met een her senschudding Is G- in het ziekenhuis Coól- singel opgenomen. Van den fietsendief en den man, die den agent den slag toe bracht. ontbreekt elk spoor. De Nederlan^scke «Aoigofw (STR.) Reuter heeft een bericht de we reld ingezonden en Radio Oranje heeft het bevestigd: direct na de „bevrijding" yan ons land door de geallieerden, zal liet bestuur worden overgenomen door de „AMGOT". Deze naam is een afkor ting van „Allied military govemement occupied territory", d.w,z. „Geallieerd mi litair bewind der bezette gebieden". Ongetwijfeld beteekent dit bericht voor vele landgenoo'en een teleurstelling, daar zij de „bevrijding" van ons land geheel anders hadden voorgeste d. Zij meenden, dat na de bezetting door de geallieer den de „Nedierlandsche Regeer'ng in Lon den" de Noordzee zou oversteken en na dat deze door de bevolking met gejuich zou zijn binnengehaald, zij haar plaats weer zou innemen om verder te gaan met regeeren. Afgezien van het feit, dat het zoo eenvoudig niet is, de Duitsche legers te verslaan en Nederland te bezetten en in aanmerking genomen dat een even- tueele bezetting in 'ons land geen steen meer op den ander zal staan, is het wel een weinig naïef te veronderstellen, dat de geallieerden het bestuur van ens .Land zouden overlaten aan een Nederland,cehe regeering, In werkelijkheid denken zij hier niet aan, vandaar het Reuterbericht óver de „AMGOT'', die zich gereedi maakt in ons land het heft in handen te nemen. Wat de prestaties van een „AMGOT" betreft, hierover kan men in Zuid-Italië meepraten. Daar heeft deze instel'ing haar eerste proeven van regeeringsbeleid ge geven. Het is een daverend fiasco ge worden, waarover de „Daily Mail'' o.a schreef'. „Het zou onzin zijn te beweren, dat het bestuur der geallieerden in het door hun bezette Zuid-Italië een succes 'is ge weest. De nuchtere werkelijkheid is, dat het eerste experiment vair de geallieer den op het gebied der zoogenaamde Europeesche bevrijding, tot een bitter ontwaken heeft geleid." Ook ln Zuid-Italië zag men reikhal zend uit naar de bevrijding. Toen deze eenmaal een feit was geworden, begon de „AMGOT'' te regeeren ipet als resul taat, dat hongersnood en typhus thans 't bevrijde gebied teisteren. Bovendien de den de Sovjets hun invloed gelden, kin deren werden weggesleept naar de Sov jet-Unie en de Amerikanen begonnen de kunstschatten in veiligheid, te brengen, d.w.z. deze kunstschatten "'worden naar de U.S.A. gezonden en daar tegen fan tastische prijzen van de hand gedaan. Zooals het in Italië toegaat, zoo zal het ook in ons land gaan wanneer de geallieerden het hier voor het zeggen zouden hebben. Ook hier zou de „AM GOT" uitsluitend gearieerde belangen die nen, zonder eenige rekening te -houden met' de burgerbevolking. Levensmiddelen zullen verdwijnen^als sneeuw voor de zon en inplaats van de beloofde levens mid dejentransport en voor dé burgerbe volking zullen gekleurde troepen ons land (Onveilig maken. Wat er na de invasie nog aan kunstschatten over is zal wor den weggesleept, terwijl bovendien de Sovjets bun bondgencio'en zullen dvide'ijk maken dat ook Nederlandsche kinderen van 4 tot 15 jaar hóognondig op trans port moeten naar de Sovjet-Unie om daar te worden „opgevoed". Het staat vast, dat een invasie in Ne derland voor ons volk verschrikkelijke gevolgen zal hebben, maar indien deze invasie dan bovendien nog gevolgd wordt door het op-reden van de „AMGOT" dan beteekent dit een ramp, waarvan wij de gevolgen nimmer meer te boven zul len komen. ZIJN VADER NEERGESLAGEN. Zoo als men zich uit een destijds gepubli ceerd bericht zal herinneren, is de 57-;. J. J. de Jong o-p den avond, van 11 Jan. in zijn woning in de Atjehstraat te Rot terdam dood aangetroffen nabij de voordeur. De man was alleen thuis ge weest met zijn 13-jarigen zoon, die de politie mededeelde, dat er dien avond was gebeld en dat twee gemaskerde mannen de woning waren binnengedron gen, toen zijn vader naar beneden was gegaan en de deur had geopend. Vol gens het verhaal van den jongen móést de j. op de trap bij de voordeur zijn neergeslagen. Eenige details van het re laas? dat de zoon deed, bleken onjuist te zijn en toen voorts kón worden aan genomen, dat de jongen een onevenwich tig karakter heeft en er spoedig toe komt fantastische verhalen op te disschen, ging de politie er toe over hem opnieuw te verhooren. Na herhaalde verhooren, verklaarde de 13-jarige zoon tenslotte, dat hij zijn va der met een hamer heeft geslagen. Het relaas dat hij nu deed, kwam op hel volgende neer. Al verscheidene avonden had hij vrees gehad, dat er in het don ker op de trap een man verborgen zat. Toen er dien avond werd gebeld, ging hij naar de jgjang, hoorde beneden ge stommel en er niet aan denkende, dat dit zijn vader kon zijn, die ging open doen, maar vreezende, dat er een vreem de man op de trap zat, haalde hij uit een kast een zwaren hamer, liep de trap af en gaf den man, dien hij' in het duister gewaar werd, een klap met den hamer. Uit het kermen van den getroffene werd hij gewaar, ctat hij zijn vader had neergeslagen. WANNEER VERDUISTEREN? Hedoo verduisteren ran 17 oor 45 tot 8 uur. De staan eaat order om 9 uur 17 en komt op 20 tiTi* 05 Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. Nieowe maan Donderd g 24 Ffbroari. Eerste kwartier Woensdag 1 Maart, Volle maan Vrgdag 10 Maait. Naar de Britsche berichtendienst méldt heeft het. Amerikaansche ministerie van Marine medegedeeld, daf (Je beide duik- booten „Cisco" en „S 44" van een pa trouillevaart niet zijn teruggekeerd en verloren moeten worden beschouwd. Kaderepleiding Germaansoha landdienst Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het oosten en vestigden zich in de steden of bouw den zich boerenhoeven. Steden als Dan zig en Marienwerder laten nog heden de Nederlandsche invloed in hun bouw stijl herkennen. Ook nu trokken weer jonge pioniers naar het -oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe jeugdstorm-hemd. ontmoeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Neder landsche jongens en meisjes in den ger- maanschen landdienst, om hét boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grendsiag leggen voor een nieuwen germaanschen boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding. Over enkele weken begint de Opleiding van kampleiders(sters) voor den germaan schen landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn kunnen zich voor opleiding aanmal- gen. Leeftijd 18—25 jaar. Aanmelden bij Germaentohe l«ndditn#t, Utrecht, Kontngsla«n 9. Op de Groote Markt te Groningen vond dez«r dagen de beë^dvging plaats van de nieuwe leden der Doitsche weermacht, die pas opgeleid^ zjjn Het groote moment. De eedsaflegging op de ReicliNkriegsflagge (C.N.F /Folkers Pax s) MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 8 Febr. Veemarkt. Aan gevoerd 1332 dieren, waaronder 44 paar den, 3 schapen, 768 runderen, 426 nucht. kalveren, 88 graskalveren en 1 bok. De aanvoer van melk- en 'kalfkoeien was als vorige week met zeer luien handel. Varekoeien aanvoer grooter met zeer tra- geh handel en vaarzen en pinken aan- voer klein met vrijwel geen handel. In het Estrelagebergte in Portugal heerscht thans een wolvenplaag. Talrijke dorpen werden door de roofdieren over vallen en een eenzame wandelaar werd door deze dieren verscheurd. Landwacht Nederland De wnd. gewestelijk kommandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hiermede bekend, dat een tweede keuring voor de Landwacht zal worden gehouden op Vrijdag 11 Februari van 9— 12 uur te Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Zaterdag 12 Februari van 14—17 uur te 'Rotterdam, gebouw Geneeskundige dienst, Baan 170. Zij, die geen oproep voor deze keu ringen ontvingen en alsnog tot de Land wacht willen toetreden, hetzij voor hulp dienst of voor beroepsdienst, kunnen zicb teven» aenmelden. Hierbij dient lldmaat- fchapskeart NSB, WA of SS te worden, medegebreeht. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1