ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uil Slad en Provincie Woenidag 9 Febr. '44 ToUfoon no. 33 Dlractour-Admi ni strata ur (Advortentioclwf) A. J, DB BOOSE, ZiarikZM waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Uitgave N.V. „De Sierikzeesche Nieuwsbode" Hcofdredtoteur k 2820 M, J. BOSTEN, M&nhuisstraat, Sierlkzee 100sta Jaarg. No 15467 Giro no. 137677 Verbitterde gevechten bij Witebsk en Beresina Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Maandag bekend: In het gebied van Nikopol zette de vijand met sterke strijdkrachten zijn aan vallen Voort. Onze troepen sloegen de aanvallen af en sloegen enkele opge drongen gevechtsgroepen van den vijand in een tegenaanval terug. In het ge- vechtsgebied tusschen Kirowograd en Bje- laja-Zerkof bleven talrijke aanvallen der bolsjewisten op een enkele penetratie na tevergeefs. Daarbij leed, de vijand zware bloedige verliezen en verloor hij 21 pant serwagens. Ten Westen van Polonoje mislukten vijandelijke aanvallen. Twee bolsjewistische bataljons werden door een pantserdivisie vernietigd. Ten Zuiden van de Pripetmoerassen leverden onze troepen strijd met verscheidene vij andelijke cavallerie-formaties. Bij W i- t o b s k en ten Zuiden van de Beresina, zolten de bolsjewisten hun doorbraakpo gingen met overmachtige strijdkrachten voort. Onze divisies behaalden in beide- sectoren, na verbitterde gevechten, op nieuw een groot afweersueces. De gevechten ten Noorden van N e- wel, waar.de sovjets ook gisteren, door pantserwagens gesteund, met sterke strijdkrachten aanvielen, zijn nog gaande. Tusschen h^t ilmenmeer en de Finsche. Golf hadden eigen ondernemingen, nadat- talrijke vijandelijke aanvallen waren af geslagen, een' succesvol verloop. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front heeft zich een gevechtsgroep, be staande uit Neder-Silezische jagers, O.- Pruissische grenadiers en eenheden van een luchtmacht-velddivisie, onder bevél van luit.-generaal Spett, zich schitterend gehouden. Hiérbij heeft zich het Oost- Pruisische grenadiersregiment 3, onder bevel van luit.-kolonel Hilgendorff, zich bijzonder onderscheidden. In den afge- loopen nacht werden woonwijken van de Finsche hoofdstad door sovjet-vliegtui gen aangevallen. In het landingshoofd van Nettuno verliep de dag kalm. De eigen artillerie bestookte concentraties van vijandelijke schepen voor de landingsplaats met waar genomen uitwerking. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de lan dingsplaatsen van den vijand bij Anzio, in den nacht van 5 op 6 Februari, wer den een vijandelijke torpedojager en 2 transportschepen van middelbare grootte zwaar beschadigd. Ten Noordwesten van Cassi.no zetten de Amerikanen hun door geconcentreerd artillerievuur ge steunde aanvallen den geheelen dag voort In verbitterde gevechten van man tegen man mislukten alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand. Aan het Oostelijk front verliep de dag bij wederzijdsche activiteit van verken- nings- en stoottroepen kalm. Boven de bezette gebieden in het-Westen werden gisteren 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. REGELING PRIJZEN VOOR SLACHTVEE De eenige weken gelede^ aangekondig de verlaging van de rundveeprij zen heeft haar beslag gekregen. Het Voedselvoor zieningsblad bevat een verordening waar door de gebruiksveeprijzen zijn geregeld. Tegelijkertijd zijn de slachtveeprijzen- met een bepaald bedrag verhoogd. Voor de gebruiksveeprijzen zijn drie prijsklassen vastgesteld mét bepaalde maxima; de slachtveeprijzen zijn met een bepaald percentage omhoog gébracht. Voor beide groepen van prijzen wor den belanghebbenden verwezen naar de ofticieele mededeelingen. Door deze regeling van de veeprijzen zullen de toenemende wantoestanden in den veehandel, waarvan veelaLde vee houder de dupe wérd, thans uit den weg worden geruimd, terwijl dedaarmede samenhangende nieuwe marktregeling te vens de gelegenheid schept, om den vee stapel, voor zoover dat onder de huidige omstandigheden mogelijk is, op een kwa litatief. hoog peil te houden en hgm te vens onder de veeteeltbedrijven té ver deden, zoodat ook de kleine boer in staat is zijn bedrijf in stand te houden. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de ver hooging van de slachtveeprijzen geen prijsverhooging voor het vleesch tenge volge zal hebben. VERSCHILLENDS BERICHTEN MOLENWIEK BRAK- AF. Het mole naarsgezin v. Harten te Alphen aan den Rijn heeft Dinsdag eenige angstige oogen- blikken doorgemaakt. Op het moment dat de molen rnet razende snelheid draaide, brak een deel van de as. Een der circa 18 meter lange wieken liep van de as en sloeg met een harde slag neer. Ge lukkig werd niemand getroffen en 'bleef ook de woning van den molenaar ge spaard. Zonder ^schade aan te richten sloeg het gevaarte in een. weiland te pleiter. TRAP VAN HENGST. Terwijl de land bouwersknecht J. v. L. te Biervliet bezig was met het afdraven van een jonge hengst, brak het halstertouw, waar door de knecht kwam te vallen. Onge lukkig kreeg hij hierbij een trap van de hengst tegen het hoofd. Hij moest ter verpleging Jn het ziekenhuis worde» opgenomen. Kaderop!»idlag Germaan sahs landdienst Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars .paar het oosten en vestigden zich in de steden of bouw den zich boerenhoeven. Steden als Dan zig én Marlenwerdér laten nog heden de Nederlandsche invloed in hun bouw stijl herkennen. Ook nu trokken weer jonge pioniers naar het oosten. Da Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe jeugdstorm-hemd ontmoeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Neder landsche jongens en meisjes in den ger- maanschen landdienst, om het boerenwerk weer te leeven. Later zullen zij zich eiger. hoeven bouwen en mede den grendslag leggen voor een nieuwen germaanschen. boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders(sters) voor den germaan schen landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn kunnen zich voor opleiding aonmel- gen. Leeftijd 18—25 jaar. Aanmelden bij Germaansche landdienst, Utrecht, Koningslaan 9. ZIER1KZEE. De Kring Schouw en-Du i- veland der Geitenhoudersvereen. hie# Zaterdagmiddag in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee haar jaarvergadering, welke zeer slecht bezocht was. Na ope ning door den viee-voorzitter volgde het jaarverslag, -alsmede een afzonderlijk ver slag van de gehouden Kringtentoonstel- ling. Uit de rekening bleek, dat er een batig saldo over het afgeloopen jaar was. De bijdrage van de vereeniging aan de Kring werd weer bepaald op 3 cent per lid. De aftredende bestuursle den A. J. Verboom en J. In den Bosch werden bij acclamatie herkozen. Na be spreking'van enkele huiishoudelijke aan gelegenheden volgde, na rondvraag, slui ting. Het openingswoord van den voorz. van „Olympia", welke vereeniging Dins dagavond haar 20-jarig bestaan herdacht was "uit den aard der zaak uitgebreider dan gewoonlijk. Zoo, memoreerde hij dat de»-club 325 leden telt, zoodat Donder dagavond nog een uitvoering word.t ge geven en ov-er eenige weken nog 2 voor de jongeren, ijpofddpel van de club blijft lichamelijke opvoeding, waarvan de uit voering hef slotstuk vormt. De voorzitter, de heer J. L. Lege- maate herdacht het ontslaan van „Ölym- pyia'', waarvan hij de eerste, nu eere- voorzitter de heer C. J. Jlendfikse, en de toenmalige, nu eere-idrecteur d,e heer N. J. Visser huldigde voor hun baanbrekend werk, waarbij hij voorts mej, A. M. Verton en de heeren A. H Hage JKloot e en J. Quant betrok. Aan deze 4 laatsteii overhandigde spr. elk een blijvend souvenir' De eere-voorz. over handigde twee bekers bedoield als wed- strijd-tropheeen, waarna de heer N. J Visser, die voor dezen avond uit Alk maar was overgekomen, na een hartelijk woord, een herinneringsmedaille aan het vaandel hpehtte. Namens haar medebe stuursleden dankte mej. Verton voor dia ontvangen souvenir», waarna ook zij een medaille aan bet vaandel hechtte. De ons spaarzaam toebedeelde ruimte laat helaas niet toé veel over de uitvoering zelf te schrijven. Over het algemeen is er goed werk geleverd, zoodat o,ok deze* uitvoering, naar de uitspraak van den heer Visser, op zeer behoorlijk peil stpnd De rhythmische nummers verdienen ex tra genoemd te worden, vooral ook wat aankleeding en niet te vergeten de décors betreft. Het strijkje, onder leiding vaïi dien heer Jae. Luijkenaar, begeleidde op ver dienstelijke wijze deze oefeningen. De zuiver^, gymnastische oefeningen werden over het gCheel'goed afgewerkt en ga ven blijk van stage training. De heeren Hage en Quant kunnen te vreden zijn. De .beer Visser overhan digde den heer Hage aan het einde der uitvoering een herinneringsmedaille. «Bloemen waren er van „Rust Roest", een geste die zeer werd gewaardeerd. Deze avond slaagde volkomen. BUPGH. Onder voorzitterschap van dhr P .L. Vis hield „Het Groene Kruis" Vrij dagavond in hotel „De Koster" haar voor jaarsvergadering. Een bestuursvoorstel om de contributie te verhoogen, werd m.a.st. aangenomen. De nieuwe contribu tieregeling wordt ajs volgt; 1.50 voor man en vrouw samen, f 1 voor alleenwo nende personen en f0.50 voor inwonende kinderen boven 18 jaar. Vervolgens kwam het bestuursvoorstel om 'voor het afleggen door de zuster een vast bedrag te be palen. Het voorstel van het bestuur werd op voorstel van een der aanwezigen ge wijzigd en ook nua.st. vastgesteld op 'f 10 voor le klasse, f5 voor 2e klasse en f 1 voor 3e klasse. Een voorstel van het bestuur omjiet bódeloon met f20 te ver hoogen werd mede goedgekeurd. De re kening: wees-aan-;ïn ontv- f 1930.85, uitg. 1'2671.72,. alzoo een nadeelig slot van f740.87 De'bègroOitng voor het jaar 1944 wees kan in mfvv eh uitg. eén bedrag aan van f 2840 mét een nadeelig sjot van f650. Als bestuurleden werden herkozen de heer P.L. Vis, mej. P. Lemson en mej. C. QverbeekevFondse. Uit -het jaar; verslag .b|eek dat dé- vereeniging momen teel 860 leden telt, Door den bode werd er'op gewézen dé t het-materiaal vaak beschadigd terug ontvangen wordt. Dit is momenteel belangrijk, omdat er geen nieuw materiaal te krijgen is. Er werd daarom een beroep óp de, leden gedaan, zoo zuinig mogelijk.op het. materiaal te zijn. Uit het verslage van zuster Bokma bleek, dat zij had afgelegd 2153 bezoe ken wijkverpleging, 551 zuigelingenzorg, 155 I.be.-bestrijding, totaal 2859 bezoeken. De voorzitter bracht dank aan de zuster voor het vete door haar verrichte werk. Dè P. L. Vis bracht verslag uit van de toestand van het materiaal, dat over het algemeen goed is. Hij dankte dew bode en ook mej. Verton voor' hunne goecle zorgen. Na- rondvraag sluiting. OUWERKERK. Burgerlijke Stand over Januari. Geboren: 23. Leendert Jan, z. van P. M. Hage en P. Pannekoek; 24. Willem Johannes, z. van A. W. Remeeus en C. Pannekoek; 26. Adriana Pieternella, d. van P. K. van cier Werf en H. D. Kuijper. Gehuwd: 12. K. A. van de Kas- teeie <eln W. H. Vijverberg. ST.-PHILIPSLAND. Ds. Holst ontving op een ziekenbezoek f 100, te verdeeleïi over Kerk en Diaconie. Over 1943 werd voor de Diaconie f2223.13 gecollecteerd, Voor de kerk f2461.64. Aan extra col lecten f 1337.88, waaronder ruim f 500 voor dè zending, in totaal werd f6022.65 Ontvangen. Eind vorige week^is van den land bouwer N. v. W. dlhier tijdens zijn be zoek aan het poéfkantaar een zoo g-oed als nieuwe fiets ontvreemd. ST.-ANNALAND, Geslaagd te Utrecht voor het examen landbouw boekhouden, de heer Anth. de Wilde alhier. - Ger. Gem. Donderdag 10 Februari des nam. 2.40 en 's avonds 6.40 uur, hoopt alhier op te treden dr. Steenblok van Poortvliet. Donderdagavond werd in de zaal van dhr. J. de Öruijne de jaarlijksche algemeen© vergadering gehouden van de geitenfokvereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier. Bij afwezigheid van den voorzitter opende de secretaris, dhr. J. Moerland, de vergadering. De secretaris J. .Moerland en heL bestuurslid A de Witte werden bij acclamatie herkozen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ink. over het afgeloopen boekjaar waren f 463.50 en de uitgaven f376.95. Een'batig "saldo alzoo van f 86.55 Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, 30 nieuwe leden werdén inge schreven, zoodat de vereeniging 'thans 99 léden telt. Daar de bokhouder een honger e vergoeding was toegestaan werd met algemeen goedvinden het d;ekgeld in- plaats van f 2.25 op f 2.50 gebracht. Den penningmeester werd voor de vele werk; zaamheden .een gratificatie toegekend van f 25. Besloten werd om in den loop van hets jaar een keuring te houden. Hiernavolgde rondvTaag en sluiting. THOLEN. In verband met het berei ken van den pensioengerechtigden leef tijd werd aan den deurwaarder M. C. van Elsacker, mei ingang van 1 Febr. '1.1. eervol ontslag uit den dienst ver leend. Het ligt üi het voornemen om op, de eerstvolgende Kantongerechtszit- ting te Tholen, op Vrijdag 18 Februari a.s. op eenigszins offieieele wijze van hem afscheid te nemen. De heer Van Elsacker werd op 17 Februari 1914 tot deurwaarder benoemd,. FINANTIEEL NIEUWS De Reichsführer SS, Heiorich Himmler, tijden» de eerste uitieikii'g der Geimaanscbe I eistungnrune in Avegoor (SS Bildber Fritz/ Stapf Pax 8/ weest. Het bedrag der inleggingen was ruim het dubbele - van dat van 1942,, terwijl het voorafgaande recordbedrag, dat in 1938 werd bereikt, nog met ruim f 100 millioen werd overtroffen waarte genover het totale" bedrag der terugbe talingen in vergelijking met 1942 slechts toenam van 117 tot 139 millioen, en in vergelijking met 1938 daalde van 202 tol 139 millioen. Voor de bijzondere spaarbanken was de ontwikkeling eveneens zeer gunstig. Het bedrag van den inleg was met f294 millioen nog bijna 20 millioen honger dan het vorige record van 275 millioen, dat in 1937 werd bereikt, terwijl de stijging in vergelijking met 1942 ongeveer f 100 millioen heeft bedragen. De terugbe talingen waren ook in 1943 bij de bij zondere spaarbanken wederom grooter dan bij de Rijkspostspaarbank. Zij be droegen ruim 164 millioen of ongeveer 7 millioen meer dan in 1942. KERKNIEUWS Geref Gemeente. Bedankt voor Rotterdam-Zuid.Dr. C Steenblok te Poortvliet. Beroepen te Dordrecht: Dr. C. Steen blok te Poortvliet. WANNEER VERDUISTEREN? Heden rerdoifteres raa 17 uur 45 tot 8 uur. De maan «raat onder om 8 uur 55 komt op 19 uur 01 Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. Nieuwe maan Donderd g 24 Februari. Eerste kwartier Woensdag 1 Maart. Volle maan Vrgdag 10 Maart, *De generaals Daimazzo en Equero, van het vroegere Italiaansche leger, benevens admiraal Martinucci, van dê vroegere ita liaansche vjoot, zijn, naar de zender van Rome meldt, door de republikeinsehe par tij gearresteerd. Zij zullen voor het spe ciale gerechtshof ter verdediging ven den staat verschijnen. (DNB). De Turksche minister van Binnenlanl- sche Zaken, Oeral, brengt thans een be zoek aan de aardbevingszóne in Noord- west-Anatolië, waar het bergingswerk nog voortduurt. Tot dusverre zijn 4700 d-oo- den geborgen. Hot secretariaat van de fascistische re- publikeinsche partij deelt mede, dat vol gens nog niet definitieve cijfers tusschen 10 Juni 1940 en 10 Juni 1943 in den strijd aan het front gesneuveld zijn 33.275 leden van de fascistische partij, 650 squa- dristen en 1427 partijleiders van de fas cistische organisaties. De onlangs gestorven Sir Henry Stra- kosch, die in het einde van de vorige eeuw een vermogen van eenige millioe- nen ponden heeft verworven, heeft aan Churchill 20.000 -pond vermaakt, aan Smuts 10.000 pond, aan Sir John Simon 5000 pond en aan den minister van in formatie Bracken 2500 pond. Record apaarjaar Vooral voor de Rljks^pstepflarbank ia het afgeloopen jaar. een recordjaar ge De chef van de civiele luchtbescher ming in Helsinki, generaal Sihve, heeft Maandagavond een- offieieele mededee- ling uitgegeven, waarin hij zegt dat het bombardement van Helsinki en omgeving geschied "is in twee groote aanvalsgol ven tijdens bijna wolkeloos weer. Door, naar schatting 200 vliegtuigen werden groote hoeveelheden brisant- en brand bommen neergeworpen. Er vielen 38 doo- den en 323 gewonden-. "Bewezen is dat de vijand geen militaire doelen voor oo.gen had, maar een terreurplan uit voerde. De bevolking is niet nerveus. In de stad heerscht kalmte en rust. De ver sperringsgordel van het afweergeschut heeft een deel van de aanvallende vlieg tuigen naar de omgeving weggedrongen. LUCHTBESCHERMING IS ZELFBESCHERMING (STR.) Wat wij zelf reeds meermalen vaststelden, werd ons bevestigd door de mededeelingen van den hoofdinspecteur van de luchtbescherming, luit.-kol. Van Batenburg, namelijk dat het Nederland sche volk, de noodzaak zichzelf te be schermen tegen de gevolgen van den luchtoorlog, niet ernstig meer neemt. Deze mentilatitait, dit fatalisme, blijkt uit het feit, dat er steeds slechter ver duisterd wordt, dat mei de voorzorgs maatregelen welke thuis genomen dienen te worden steeds meer de hand wordt gelicht, terwijl bij luchtalarm de politie en het personeel van den luchtbescher mingsdienst ,4e handen vol heeft het pu bliek - op straat duidelijk te maken dat het dekking moet zoeken.. De Nederlan der sch'jnt zich meer en meer op het standpunt te stellendat hem toch niets gebeuren zal. Daarin heeft hij volkomen ongelijk! Onder de bewoners vaai de ste- den en dorpen welke te lijden hadden van de ^glo-Amerikaansche bombarde- j menten wa-ren er óók, die dezelfde mee ning hadden, totdat.... de bommen vielen, de huizen instortten en de branden woed den, maar toen was het te laat! Teneinde dit „te laat" voor ons volk te voorkomen, teneinde den Nederlander bij te brengen -dat hij verplicht is zich zelf en daarmede de gemeenschap te be schermen, is de luchtbeschermingsdienst een nieuwe propaganda-actie begonnen. Men dient te weten welke voorzbr' gen men moet nemen en wat men moet doen tijdens en na een bombardement. Hoe staat het met uw verduistering? Liggen de gereedschappen in uwe wo ning dag en nacht gereed? Weet u welke gereedschappen dit zijn en hoe u deze gebruiken moet? Wat doet u indien uw huis door een staafbrandbom getroffen wordt en welke maatregelen neemt u indien dit een phosphorbom is? Begint u met het blussehen In uw woning, bo ven of beneden? Wat doet u met uw De eenige steengroeve in on» land, waaruit men oorspronkelijk het materiaal tot het ver harden der wegen betrok, bleek beter geschikt voor het winnen van kunstmest, de z.g.n „dolomietmergel". Nadat het gesteente is uitgehakt, wordt het per Ion ie naar de fabriek vervoe'd om daar door machtige machines te worden vermalen en de verdere bewerking tot knnstme&t te ondergaan. (CN.F/W. P. Zejjlemaker Pax s) gordijnen, indien de woning van uw buur man in vlammen opgaat? Ziehier enkele vragen waarop u het antwoord moet weten, opdat u ars de nood aan den man komt het juiste zult doen en lfbt verkeerde nalaten. Er zul len minder 'slachtoffers vallen en er zal minder schade geleden worden, iiidien__ •men nu ndg inziet dat zelfbescherming bittere noodzaak is en dat het» luchtge- vaar in dezen tijd dreigender is dan „ooit. Teneinde ons volk ervan le doordrin gen dat het wel Iaat is, maar nog niet te laat, zich van zijn plicht, zichzelf en de gemeenschap te beschermen bewust te werden, hebben de luóhtbescherm'ngs- autoritei en twee reizende tentoonstellin gen ingericht die laten zien hoe groot de gevaren zijn en welke maatregelen ei' tegen genomen kunhen worden. De rondreis duurt 25 weken en het is le hopen ddt velen d£ tentoonstellingen zul len bezoeken. Men doel echter goed intusschen reeds den achterstand in te halen, door van daag nog zijn verduistering te controlee ren, overleg te plegen met den plaatse lijken luchtbeschermingsdienst wat be treft de noodzakelijke voorzorgen in hois en zich te realiseeren, dat, als er straks vveer luchtalarm gegeven wordt, ieder ooggenblfk de bommen kunnen neersuizen en ook de scherven van de projectielen van het afweergeschut reeds menig slacht offer eischten. Luchtbescherming is zelfbescherming. Het opvolgen van de aanwijzingen en het nemen van de noodzakelijke maat regelen is een plicht die vervuld moet worden in het belang van uzelf, uw. gezin, uw buurman en tenslotte van de geheele gemeenschap. Fatalisme is een pose, een tragisch ver schijnsel, dat zal verdwijnen op hetzelf de oogenblik dat het gevaar nadert. Dan völt alles weg, dan gaat het om het naakte leven. Om een kans te hebben dit te redden, dient men zich nu reeds van de dreigende gevaren uit de lucht bewust te ïtjhl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1