ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten - mysterie Uit Stad en Provincie Vrijdag 4 F.br. '44 Telefoon no. 32 IMmto^AdminlBtratow^Advsrtdntleehif) waar|n opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hffoflradaatw k S620 J' W L00ZB' Ziorik™ Uitgave N.V. „De MM» Nieuwebode" *08TBN' Zlerlkzee 100ste Jaarg. No 15463 CHro no. 137677 Typisch Britsch (STR) De laatste terreuraanvailen wel ke door de Anglo-Amerikanen op Duitsch land werden gepleegd, hebben bewezen dat de Duitsche afweer steeds sterker wordt en dat de aanvallers steeds groo- tere verliezen aan menschen en materiaal lijden. Daar het voor de Anglo-Amerikanen geen zin meer heeft deze verliezen te loochenen, omdat men ook in Engeland en Amerika ervan doordrongen is, dat de pultsohe weermachtbeiichten betrouw baar zijn, is de geallieerde pers ertoe overgegaan, de' geleden verliezen te be spreken. Zoo klaagt het tijdschrift „Time" er over dat de hangars op de Engelsche vliegvelden, na de aanvallen op Dultsch- land „spookachtig leeg en verlaten zijn", terwijl volgens dit bjad het moreel van de vliegers, na iederen aanval steedsmeer zinkt. De „Washington Post" heeft zelfs het verlies, dat het achtste Amerikaansdhe vliegercorps tot 30 October 1943 geleden heeft, becijferd en publiceert de uitkomst die 730 zuiöre bommenwerpers en circa 6000 man van het vliegend personeel bedraagt. Het is dus geen wonder dat de geestdrift voor de terreuraanvailen, in Engeland en Amerika aanmerkelijk min der geworden is en dat men zich begint af te vragen of men deze aanvallen op den duur nog wel zal Jtunnen volhouden. Hierbij komt dat het gebleken is, dat h$t Duitsche luchtwapen dat ongetwijfeld met zeer sterke af-deelingen aan den strijd in- het Oosten deelneemt, over zooveel jagers, slagvliegtuigen en bommenwerpers beschikt, dat het niet alleen aan de ver dediging boven Duitschland en het Wes ten kan deelnemen, maar zelfs in staat is. gelijktijdig hevige aanvallen op Londen te doen. Deze stand van zaken dwong den En- gelschen luchtvsartminister Sinclair, een redevoering te houden, waarin hij op typische Britsehe wijze trachtte de ter reuraanvailen op de Duitsche burgerbe volking te rechtvaardigen en tevens poog de zijn landgenooten een hart onder den riem te steken. De Britten hebben altijd de kunst verstaan hun ware bedoelingen achter vele en huichelachtige argumenten te verbergen. Dit is typisch Britsch en Sinclair maakt hierop geen uitzondering. Toch zullen er maar weinigen zijn die hem gelooven wanneer hij beweert dat het verre van hem is, zich te verheugen over de verwoestingen en de slachtoffers onder de burgerbevolking, die het gevolg zijn van de terreuraanvailen. Wanneer hij dan verder gaat en verkondigt dat het doel van de aanvallen op de Duitsche steden en dorpen is, de oorlogsindustrie te vernietigen, zal hij nog minder geloof vinden. Een ieder weet d,at dit doel door dergelijke aanvallen nimmer bereikt kan worden en dat de ware bedoelingen van Sinclair en Zijn medeplichtigen is, door de terreuraanvailen het Duitsche thuis front tot ineenstorting te brengen en het moreel van den Duitsc-hen soldaat aan het front, te ondermijnen. Bovendien weet hij dat het Duitsche volk zeer veel waar de hecht aan zijn cultuurmonumenten^ vandaar dai de Anglo-Amerikaansche vlie gers opdracht krijgen zooveel mogelijk cultuurmonumenten te vernietigen. En als dan Sincjair nog verder gaat en niettegenstaande de doorslaggevende be wijzen van het tegendeel, de terreuraan vailen wil voorstellen als een soort ver geldingsacties, omdat Duitschland met het bombardeeren van de burgerbevolking Feuilleton Speurdersroman 43 door Frank van Falckenoort En toen gebeurde het. Op een avond kwam ik naar huis. Vader had toen zijn wekeïijksche kaartavondje en was, even als mijn moeder en mijn zusier, beneden. Ik wendde voor, dat ik wat hoofdpijn had en ging naar boven. Ik wilde nadenken, hoe uit de moeilijkheden te komen. Toen ik boven was, zag' ik, dat de deur van de slaapkamers mijner ouders openstond,. Ik zag daar vader's kleeren hangen en vatte het plan op om wiat geld te ne men uit vader's portefeuille. Toen ont dekte ik de sleutëls van de buitendeur en de brandkast in viader's kantoor. Ik wist, dat de nachtwaker ieder uur zijn ronde aeed. Het dolzinnige plan, om in te breken in het kantoor, kwam toen in me op. Ik bedacht me niet langer, baalde de sleutels uit vader's kleeren en sloop naar beneden. Daar was men druk aan het kaarten en wist i^em niet beter, ■of ik was naar bed. Ik ging naar buiten, stapte op 'de tram en reed naar Haarlem. Klokke elf zag ik door het raampje in de voordeur, dat Stem zijn ronde ging doen. Toesn hij naar boven wias, opende ik de voordeur en ging naar binnen. Ik liep meteen naar het prlvékamtoor en tfocht daar naar een schuilplaats. Het zou zijn begonnen, dan zien wij hier den typischen Britschen huichelaar. Maar deze Britsehe huichelaar bereikt zijn topvorm wanneer hij zijn betoog ein digt met het sprookje dat Engeland strijdt voor..... de eenheid van Europa'. Het is mogelijk dat er landgenooten zijn die werkelijk gelooven dat de Anglo- Amerikanen de terreuraanvailen noodge dwongen uitvoeren en dat zij niet met opzet daarbij cultuurmonumenten ver woesten. Laten wij zelfs aannemen dat sommigen géén -kennis namen van de Duitsche bewijzen, waarmede werd aan getoond dat Engeland met het bombar deeren van de burgerbevolking begonnen is. Maar het is ondenkbaar dat er iemand) in ons land te vinden is die niet weet dat het juist Engeland was, .dat door cl? eeuwen heen, tweedracht in Europa zaai de, uitsluitend om daarbij zelf zijde te spinnen. Sterke druk tuMchen llmenmeer en Flnsche Goll Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Woensdag bekend: Ten Zuiden van DnjepropeiroWsk zetten de bolsjewisten hun aanvallen, die hen. vele verjiezen kostten, voort. Ze ver kregen. een plaatselijke penetratie in onze stellingen. In het geyechtsgebied tus- schen Kirowograd en Bjelaja Zerkof bleef den vijand, in weerwil van zijn talrijke aanvallen, i,eder succes ontzegd-. Duitsche pantseriermaties drongen,.in een tegenaanval,- de vijandelijke linies binnen en brachten den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toe. In het gebied ten Zuidwesten en ten Westen van N-Owograd Wolynsk duren d,e gevechten "met den haar het Westen op- dringenden vijand voopt, terwijl talrijke 'vijandelijke. aanvallen werden afgeslagen. Tusschen Pripet en Beresina leefde de gevechtsactiviteit weer op en leidde tot den suecesvollen afweer van' talrijke aanvallen en uitvallen van den vijand. Ten Noorden van Newel vielen de bolsjewisten o.ok gisteren, dosor talrijke pantserwagens gesteund, onze stellingen aan, Zij' werden met zware verliezen afgeslagen en verjoren een aantal pant serwagens. Tusschen het llmenmeer en de F i n s e h e Golf hield de sterke vijandelijke druk in Zuidelijke en Weste lijke richting aan. In de groote moeras gebieden ten Westen van Novgorod en de spoorweg Leningrad—Pleskow en in het gebied van Jamburg, ontstonden zware gevechten. De plaats Jamburg werd na hevigen strijd opgegeven. In Zuid-Italië zette de vijand zijn ster ke,- door pantserwagens ondersteunde aanvallen tot uitbreiding van het brugge- hoofd N e 11 u n o tegen het Noordelijk' front ~Jin iden sector Aprilia—Ciisterna voort. Terwijl hij1 op één plaats er in slaagde een diepe penetratie tot stand te brengen, werden alle aanvallen aan het overige front, nadat een aantal vijande lijke pantserwagens waren stukgeschoten, bloedig afgesjagen. Eigen tegenaanvallen "om de penetratieplek op te heffen, maken goede vorderingen. Aan het Zuidfront ondernam d.e vijand ook gisteren in een sector ten Westen van SM Elia gedurende den geheelen dag door krachtig artillerievuur en pantser wagens gesteunde aanvallen. In weerwil van de numerieke overmacht kon hij ten koste van zware verliezen slechts geringe terreinwinst behalen. Onze troe pen veroverden in tegenaanvallen ver scheidene heuvelstellingen. Bij den her nieuwden door pantserwagens onder steunden aanval ten Zuiden van de Adri- atische kust, leed de vijand bijzonder zware verliezen. beste leek me de plek boven op de kleerkast. Die was vrijwel onzichtbaar, ook al stond men in het kantoor. En daar kroop ik op, totdat Stem weer naar beneden was gegaan. Toen sprong ik er af en probeerde de brandkast te openen. Dat ging niet gemakkelijk, om dat ik de combinatie van het cijfersLot niet kende. Maar ik begon systematisch aan het lalphabet en ik had vrij veel ge luk; de combinatie was B—-V, de voor letters van de namen der beide direct- teuren. Het was 'dus gemakkelijk te .ont houden. Ik opende die brandkast, nam er vlug een envelöppe met gejd uit, die daarin lag. Er waren zeventienduizend gulden in, voldoende om mijn speelschuld te betalen. Tegen den tijd, dat Stem kwam, verborg ik me weer boven op de kast. De kluis had ik weer afgesloten. Toen Stem om twaalf uur zijn volgende ronde deed, kwam hij in het privékantoor, maar ontdekte mij natuurlijk niet.'Terwijl hij verder ging, verliet ik mijn schuil plaats en ging voorzichtig naar beneden, opeende de voordeur en verdween in den nacht. Ik kon nog net de laatste tram halen naai' Heemstede. Thuis was men nog aan hel kaarten en had men mijn afwezigheid niet opgemerkt. Ik borg zorgvuldig de sleutels weg in vader's kleeren en ging naar bed. Den volgenden morgen, vertrok ik weer naar Leident, alsof er niets gebeurd was en betaalde mijn schuld, terwijl Ik voldoende geld had om verder te kunnen spelen. (Wordt uervoïpd). In het begin van het nieuwe jaar zette generaal-veld- maarschalk Rommel zjjn inspectiereis in het Westen voort en bezichtigde de ver dedigingswerken aan de Belgische en Nederlandscbekost. De maarschalk met .den bevelhebberder wee-macht in Ne derland, General der Flieger Christi- ausen. tgdens een bespreking. tP.K. Jesse 8ch C.N.F. P Duitscho torpedovliegtuigen vielen op 1 Febr. des avonds voor de Noord-Afri- kaansehe l$ust een vijandelijk ravitaü- leeringsconvooi aan. Een kruiser en 7 koopvaardijschepen met een inhoud van 52000 brt. werd getroffen en .deels be schadigd. 2 Britschö vliegtuigen werden ün een luchtgevecht neergeschoten. Enkele Britsehe vliegtuigen* wierpen in den a'fge- loopen nacht bommen hèer op Berlijn, o>p West Duitschland en in het—Zuidelijk Rijksgebied. Drie vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd.' VERSCHILLENDE BERICHTEN BIJ TWIST GEDOOD. Een 28-jarige losse werkman kreeg -in een café aap de Koningsstraat te Haarlem ruzie, met een 23-jarigen bakker uit Velsen. Op straat werd de ruzie voortgezet. De bak ker gaf den lossen werkman een kaak slag, met het gevojg, dat deze met zijn hoofd op de tramrails sloeg en een zware hersenschudding kreeg. Kort na aankomst" in hèt ziekenhuis is .hij over leden. De bakker is gearresteerd. j FAMILIEDRAMA. In den nacht van 2 Februari heeft zich in het gezin van de veehoudersfamilie Verrips in het buurt- schap Weverswijk te Leerbroek een af schuwelijk drama afgespeeld. De 25-jarige zo.on is door de familie o.p beestachtige j wijze afgemaakt om een zoogenaamd „of- fer!' te brengen. De géheele familie, die reekenen van waanzin vertoont, is door den burgemeester ouder bewaking van de maréchaussée gesteld. Het parket uit Dordrecht is gearriveerd om een nader onderzoek in te stellen. - j ROTTERDAM KRIJGT TROLLEYBUS- SEN. Over eenige maanden zullen er te Rottei'dam trolleybussen gaan rijden; zij zullen epn verbinding vormen tusschen j het Westelijk en Zuidelijk stadsdeel via de nieuwe Maastunnel. In totaal zal de R-E.T. vijftig bussen in exploitatie nemen. Zij zullen over drie lijnen worden ver deeld. Een dezer lijnen zal loopen van het station D.P. naar den Groene Zoom, de tweede zal een verbinding vormen tusschen de Wolphaerlsbooht en de Ro,- chussenstraat en later vojgt er nog een verlenging van Blijdorp naar Overschie aansluitend op één dezer lijnen. FRAUDE MET GRANEN. De Centrale Controledienst beeft onlangs controle ge houden op de voorraden van het bedrijf van een Brabantsehen landbouwer. De hoeveelheden.- granen, die volgens de dorsch- en leveringsbescheideii .aanwezig mochten Zijn, waren inderdaad voorradig Het bleek echter tévens, dat er fraude J van beteekenis was gepleegd, want de 1 controleurs ontdekten verstopte verraden Verborgen onder hooi op een zolder, wer- den 38 zakken met 1895 kg. tarwe, 33 zakken met 1800 kg. rogge, zes zak ken met 290 kg. haver en twee zakken met 100 kg. koolzaad gevonden. Al deze akkerbouwproducten werden in beslag ge nomen en de boer kreeg een proces verbaal. EEN HONDERDJARIGE. Op Zondag 6 Februari a.s, hoopt de heer Joseph Robert, die de laatste jaren in Wem el din ge woont, zijn honderdsten verjaardag te vieren. De heer Robert, die in Medemblik ge boren is, werd op 29-jarigen diensttijd, rijksveldwachter te Aardenburg, doch doch moest na een diensttijd van elf jaar om gezondheidsredenen ontslag ne men. Daarna vestigde hij zich te Yerseke, ^yaar hij zeer vele jaren horlogemaker en fotograaf was. Robert heeft uit zijn eerste huwelijk nog elf kinderen in leven. Hij mag zich nog in een uitstekende gezondheid ver heugen; alleen is bij zeer hardhoorend BOEREN NAAR HET OOSTEN. Nadat zij etrigi weken met verlof in het va derland hadden vertoefd, is Vrijdagmor gen een eerste groep van ongeveer dertig Nederlandsche boeren opnieuw naar het Oosten vertrokken. Op, het station werden zij uitgeleide gedaan- door den directeur van het Nederlandsche Oost Instituut en het hoofd van de afdeellng Oostzorg. De Nederlandsche boeren, die allen reeds geru imen lijd in het Oosten hebben ver toefd, zullen na éen scholingsperiode op het landgoed Waka T van de Nederland sche Oost-Compagnie bij Wilna ingezet worden in de Baltische landen. BLOEM EN TARWE IN BESLAG GE NOMEN. Ambtenaren van den CCD. de den een inval bij den bakker L. P. v. d. H. te Wissekerke*. Zij troffen 3 balen bloem bij hem aan, die blijkbaar op 'frauduleuze, wijze verkregen waren. Het onderzoek werd voortgezet ten huize van dén vader vanv. d. H., waar nog 12 balen clandestiene bloem te voorschijn kwamen. ;Een-en ander werd in beslag genomen, benevens 8 kg. Belgischeshag, die men eveneens ten huize van v. d. H. 'Sr. aantrof. Vervolgens kwam men bij de moiénaars B. en D. terecht, die de bloem gemalen hadden. Hierbij, werd 'bij-den molenaar B. nog 23 mud tarwe aangetroffen, die o'ok al aan den normalen handel ont trokken waren. Een der laatste bezoeken van de ambtenaren, gold den landbouwer P. de V. te Kdrtgene, die het grootste deel der tarwe geleverd, had, tegen het vijfvoudige van den normalen prijs. Tegen allen werd proces-verbaal opgemaakt. Bakker v. d. H., die in arrest was ge steld, werd na beëindiging van het on derzoek w-eer vrijgelaten. (P.Z.C.) Oucfo rantsoenbonnen sa 6 Februari niet meer ga,dig De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat de rantsoenbonnen van het oude model, d.w.z. de rantsoenbon nen met groenen achtergrond, n.af6 Febr. a.s. niet meer geldig zijn. Met ingangl van 6 Febr. a.s. zijn dus uitsluitend de rantsoenbonnen met blauwen achtergrond met opruk. 15-4-'44 geldig. Zo.oals bekend blijven de oude rantsoiebonnen voor brandstoffen ook na 6 Februari a.s. gel dig. Kraam verzorging van den Nederlandscben Volkedienst De Nederlandsche Voiiksdienst gaat uit van het standpunt, dat iedere Nederlan der geborgen moet zijn in eigen volk. Voortdurend wordt bij deze stichting ge werkt om haar organisatie dusdanig uit te breiden, dat zoo. spoedig mogelijk een werkelijke geborgenheid in eigen volk een feit zal zijn geworden. Momenteel heeft in de Provincie Zee land de kraamverzorging de speciale aan dacht. Voor jonge meisjes en vrouwen, die zich tot deze mooie taak geroepen voelen, bestaat de gelegenheid om in een der internaten van den Nederlandse'hen Valksdjenst gedurende 3 maanden een gratis opleiding voor kraamverzorgster te ontvangen. Na..deze 3 maanden zullen zij, onder toezicht van een gediplomeerd, verpleegster, effli jaar practisch werk ver richten, waarna zij examen kunpen doen en een vaste aanstelling krijgen." Jonge meisjes of vrouwen, die voor een opleiding als bovenbedoeld in aanmerking wensehen te komen, kunnen zich hiertoe aanmelden op cle kantoren van den N.VD. te Middelburg, Terneuzen, Zierikzee, Goes of bij* "de buurtschapshoofden ter plaatse. SEROOSKERKE, Burg. Stand over Jan. Gehuwd: Adrianus Cornelis Beije, 51 j. en Sophia Meijer, 40 j. Overleden: Mar tina, 2 j*., d. v. Jan Kloet en Elisabeth Johanna Steenpoorte- NIEUWERKERK. Burg! Stand over Jan. Geboren: 2. Willem, z. v. A.. S. Flilc- weert en T. Jumelet; 11. Lauwrina Adri- ana, d. v. D. Stoutjesdijk en A.. Lukus; 13. Johanna Jacoba, d. v. C.. v. d. Welle en W. Kooijman; 13. Cornelis Nikolaas, z. v. M. W.. v. d. Male -en T. Rentier; 16. Cornelia Catharino, d. van P. Heijboer en W. den Boer; 17. Izabella Cornelia, d. van D. .Quist en M. N. Kort; 22. Janna Willemina, d. v. H. J. Sijrier en M. C. Uijl23. Krijn, z. van M. Brouwer en Cv. d. Maas; 24. Gerard JohannJs, z. van J. der Riet en E. M. C. F. Heijboer 27. Annemarie, d, v. J. C. Klink en C. J. Schoof; 81 Tannetje Adriaantje," tl. van P. A. den Haan en M. Padmos. Overleden: 5. Maximliiaan Fojmer, 18 WANNEER VERDUISTEREN? Heden rerdaiiteren vu 17 nut 30 tot 8.15 aac. De maan gut ondei om 5 nar 42 en komt op 14 aar 11 Volle maan Woensdag 9 Februari, Laatste kwartierDonderdag 17 Febr. Nieowe maan Donderd g 24 Februari. Eerste kwartier Woensdag 1 Maart. j., z v. J. Folmer en M. Braam (overl. te Noordgouwe); 18. Frans Jiohannis Pad mos, 8 j„ z. van L. Padmos en J. M. de Later; 21. Lambert Jan van Wouwe, 34 j., eehtg. van L. van Rossum; 31. Jacob Rentier, 13 j„ z, v. A. Rentier en K. Kloote. BRUINISSE. Toen de machinist aan boord van het motorschip „Valk IV" uit Middelburg, liggende in de Vlucht- haven te Zijpe, Zondagmiddag even zijn vaartuig verliet, moest hij, terugkomende bemerken, dat zijn grid vertwenen was. Een der medé-ppvarenden bleek, nadat de zaak bij de maréchaussée in onderzoek was gegeven, er meer van te weten, zoodat ontkenning niet lang mocht baten. Dat voor iémand, die zich niet ontziet. om bij omstandigheden ais de onderha vige, een collega te bestelen, dit muisje nog wel een staartje zal hebben, is be grijpelijk. De vorige week werden van hier verzonden door hier wonende kweekers naar Holland ongeveer 100 tonnen mos selen. Via Thoien en Yerseke werden naar Holland en Duitschland ongeveer 2500 tonnen mossels vervoerd. Prijs voor den kweeker f 1.70 per ton. Aangevoerd werden ongeveer 2000 k.g. bliek. Burg. Stand over Januari. Geboren: 5. Willemijntje Elisabeth, d. y.P. de Waal en A. _N. Quaak; 8. Adriaantje, d. v. L. Bolijn en Maria Bal; 15. Pieter- nella Jacoba, d. v. L. van der Werf en M. L. van den Bout; 17. Maatje, d. v. M. v. Dommele en M. W. van Houdt; 19. Jacob, z. van M. de Ronde en A, van den Bos. Gehuwd: 20. Cornelis Jan van Westen van Nieuwerkerk, 26 j. j.m. en Pietemella Flohil, 21 j. j.d. Overleden: 2. Elizabeth Neejtje de Waal, 64 j., echtg. van A. Hirdes (overl. te Noordgouwe); 11. Janna Hage, 43 j., echtg. van M. M. Verkamman; 30 Cornelis Helmstrijd, 51 j., echtgenoot van T. Kolijn. -— Hoe nuttig en noodig een goede luchtbeschermingsorganisatie, is, is j.l Zondag bewezen, toen te Zijpe eén woon huis instortte en men niet anders vreesde of de vrouw, die volgens de berekening onder het puin moest liggen, zou reeds zijn overleden. Door direct ingrijpen van toegesnelde burgers, de maréchaussée en de voortreffelijke samenwerking tusschen dezen en de Duitsche militairen, alsmede van den eersten hulpdienst en andere takken van de Luchtbeschermingsorgani satie, kon een menschenleven worden ge red en binnen het uur uit haar benarde positie worden bevrijd. Een woord van lof voor hun kordaat en zelfopofferend ontreden mag zeker aan allen die hielpen, niet worden ont houden. SCHERPENISSE. In de gehouden le denvergadering der Ger. Gem. alhier zijn herkozen tol diaken de heeren Joh. v. d. Jagt en D. M. Treurniet, welke hun benoeming hebben aangenomen. Beroepen werd bij de Geref. Gem. alhier Ds. Visser. Op .1 Jan. 1943 telde deze gemeente 644 m. en 670 v. of 1314 inwoners. Im 1943 werden geboren 10 m. eii 12 vt„ ter wijl 15 m. en 20 v. zich hier vestigden. Door overlijden verminderde het inwo nertal nteit 5 m. én 6 v., terwijl 26 m. en 16 v. vertrokken. Op 1 Jan. 1944 telde deze gemeente 638-m. en 680 v. of 1318 inwoners. ST-ANNALAND. Benoemd tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den Sluispo.jder (Thoien), de heer C. J. J. Kooijman. Een rijwielhersteller te Alkmaar vervaardigde een telescoop, waarmede lip reeds schitte rende resultaten hoeft behaald De F.uil van dit instrument is gemaakt van de cardan-as van een auto, waaronder een driepoot ia gelascht, welke dienst doet als Pool-as. Hierdoor kan men met den telescoop, welke 85 maal vergroot, de beweging der sterren volgen. De amateur-astronoom met zgn apparaat C.N F./Kuiper Pax s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1