ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Donderdag 27 Jen. '44 Telefoon no. 32 Wreetenr-Admlnletratoiir (Advortentleohef) waar-m opgenomen de Zierikzt esche Courant van 1797-1889 Hoofdrodaotenr M LOOZB, Zierikzee swfc,.*,,, JsWW' M' J K 2620 KOSTEN, Manhulcstraat, Zlerlkze* 100ste Jearg. No 15456 Giro no. 137677 Tusschen Pripet en Beresina mislukten doorbraakpogingen Het opperbevel der l5üitsche Weer macht deelde Dinsdag het volgende mede: Bij Kertsj versterkten de bolsjewisten hun druk. De door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunde vijandelijke aan vallen duren nog voort. Ten Noordwes ten van Kirowograd vielei) de bols jewisten met verscheidene divisies aan. Zij werden, na heen en weer golvende gevechten, afgeslagen. Een penetrat epiek werd in een tegenaanval verkleind. Ten Zuidwesten van Pogre. lsjtesje veroverden onze troepen, door- artillerie en lucht macht doeltreffend gesteund, na harden strijd krachtig versterkte vijandelijke stel lingen. Tegenaanvallen der bojsjewisten bleven zonder succes. De gevechten zijn nog gaande. Tusschen P rip et en Be- r e s i n a startten nieuwe - lievige door- 1 braakpogingen der bolsjewisten in'zware gevechten ineeaj. Verscheidene penetra ties werdenafgegrendeld. Ook ten Noor- den van het Ilmenmeer en in het gebied ten Zuiden van Leningrad zetten de bols jewisten hun doorbraakpogingen met tos- nemende hevigheid voort. Terwijl zij in enkele sectoren afgeslagen of opgeheven werden duren op verscheidene plaatsen nog "verbitterde gevechten met opdringen de vijandelijke gevechtsgroepen voort. In Zuid-Italië sloegen onze: troepen, 1 in den Westelijken sector, nieuwe, door artillerie en slagvliegtuigen gesteunde, vijandelijke aanvallen metL zware verlie zen voor den vijand af. Bij die zware afweergevechten der afgeloopen dagen heeft zich de 14e pantsergrenadierddvisie onder bevel van generaal-majoor Rodt, bij den afweer van alle doorbraakpogingen van den vijand door voorbeeldige stand vastigheid schitterend gehouden. In het landingshoofd van N e 11 u n n o viel d.e vijand op verscheidene plaatsen onze ge- vechtsvoorposten aan. Hij werd afgesla gen. Door eigen verkennirigs'afdeellngen werden gevangenen gemaakt. De lucht macht viel overdag en des paphts met gevechts- en torp.edovliëgtuigen de vij- -andelijke landings vloot vopr Anzio. met goed succes aan. Volgens de vomrloopige berichten werden drie torpedojagers en een koopvaarder vian 6000 brt. tot zinken gebracht. De vernietiging van drie an dere^ schepen met een gezamenlijken in houd" van 26000 brt. kan (als zeker war den aangenomen. Elf transportschepen werden, voer een deel zwaar^beschjadigd. -'Amerikaajische bommenwerpers vio.-en gisteren overdag naar het Duitsche Rijks gebied: 'Door het lukraak neerwerpen, van. bommen ontstond in enkele plaatsen van het West-Duitsche grensgebied geringe schade. Volgens de- tot dusverre ontvan gen rapporten werden vijftien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De comman dant van een eskader nachtjagers, Ma joor Prins zu S ay n - Wi ttgens t e instierf in een nachtelijken strijd tégen de vijan delijke lerreurvliegtuigen bij zijn 83ste overwinning in jachtgevechten na 5 Brit- "sche bommenwerpers te hebben vernie- tigd, den heldendood. De Führer heeft den gesneuvelden nacht jager geëerd door. hem het Eikenloof met de zwaarden, be hoor en de bij het Ridderkruis van het IJze ren Kruis te verleenen. Met lyem verliest de Duitsche luchtmacht een' van haar beste nachtjagers. De Landwacht Taak en bevoegdheid Het voorbereidende werk, dat noodza kelijkerwijze aan de oprichting van de bij verordening van den 13en November 1943 ingestelde „Landwacht Nederland" moest voorafgaan, heeft thans zijn beslag ge kregen. De Landwacht zal bestaan uit 2 dien sten een beroepsdienst en een hulp dienst. De beroepsdienst omvat een vast kader en gekazerneerde eenheden, terwijl die le- led'en van den hulpdienst slechts in hun vrijen tijd hun dienst, verrichten zullen. De leden van den beroeps- en hulpdienst beide, zullen een grondige poJitioneele opleiding ontvangen, opdat de zekerheid verkregen wordt dat zij allen zonder onderscheid naar behooren de uit hun bevoegdheid voortvloeiende taak kunnen vervullen! Deze taak en bevoegdheid zoo- als zij is vastgelegd bij verordening van den rijkscommissaris en nader bij be- HTiihung van den commissaris-gen eraa 1 voor de°veiligheid is d.it zij nogmaals nadrukkelijk vastgesteld van zuiver, politicmeelen aard. Dit in tegenstelling tot den Landstorm Ned.erland, welke een militair karakter draagt. De taak van de Landwacht bestaat in de ondersteu ning van de normale politie in haar op gave de orde en d,e rust van de Neder- landsehe bevolking te handhaven. Hiertoe ontvangen de leden naast hun practische opleiding gedegen onderricht in de voor politie-,organen noodzakelijke wetskennis. Nu moet de Landwacht allerminst be schouwd worden als een verlengstuk van de gewone politie, als een soort hulp politie. Integendeel, zoowel door den Feuilleton Speurdersroman 39 dóór Frank van Falckeuoort Snel liepen Koks, de nachtwaker en de jongste directeur de trappen op naar cfë kantoren. Koks opende de d,eür van het priv'ékantoor wijd open en draaide het licht op. Er was geen levende ster veling te zien, maar de brandkast stond op een kier. Er was dus iemand bezig geweest om voor de vierde maal de kluis van een deel harer inhoud té ont lasten. Waarschijnlijk had de dader on raad bespeurd en was halsoverkop ver dwenen, geen tijd meer hebbende om de brandkastdeur zorgvuldig te sluiten. Maar waar was de dader gebleven? Revolvers te voorschijn! beval Koks. Stem haalde de zijne uit zijn zjak en maakte de veiligheidspal los. Koks open de met één ruk de beide d.euren van de kleerkast en keek achter de daar hangende jassen. Er wlas niets te zien. - Vlug, Stem. commandeerde Koks verder, inspecteer de W-C.'s. Wellicht houdt,hij zich daar verborgen. Stem deed wat hem opgedragen werd, doch kwam een minuut later vertellen, dat ook daar niemand was. Koks stond even besluiteloos te kij ken. Wat drommel, hij moet toch er gens zijn. Is er soms een achteruitgang1? Die is er, antwoordde Stem, maar om daar te komen, zijn drie sleutels noodig. Ik zou me niet kunnen voorstel- Rijkscommissaris ais door den commissa ris-generaal voor de veiligheid [s de taiaik van de Landmacht nauwkeurig omschre ven met: bescherming van het leven en goed van nationaal-socialisten én de orde lievende bevolking, bestrijding wan poli tieke moordenaars en saboteurs en bevei liging van de voedselvoorziening en van openbare' inrichtingen tegen overvallen en sabotage. - j JKierdoor treedt- het eigen en bijzonder, politioneel karakter van de Landwacht duidelijk op d.en voorgrond. Zij is, om het zoo. eens uit te drukken, een gewa pende nat.-socialistische beschermingsor ganisatie van de beweging, als uitslui tende draagster van den politieken wil van het Nederlandsche volk. Het behoeft' geen betoog, dat er aan een zoodanige formatie dringend behoef te bestaat. De gebeurtenissen hebben dit voldoende bewezen. Dit alles wil even wel niet zeggen, dat de Landwi»oht is opgericht, omdat de Nederlandsche poli tie in haar taak tekort geschoten zou zijn, integendeel, deze heeft zich trouw en vol plichtsbetrachting ten overstaan van land en volk van haar taak gekwe ten. In bijzondere tijden echter worden bijzondere maatregelen vereiscfit. De hui dige bewogen tijdsomstandigheden met hun uitzonderlijk karakter van lasten en plichten voor enkeling en gemeenschap maken zoodanige maatregelen noodig. On danks alle duidelijk betoonde en gewaar deerde loyaliteit is het bestaande poli tie- appariaat niet machtig genoeg 'öm af- <cm> -Cte» W c^> <jK Een-halo e waarheid is gevaarlijker dan een tastbare leugen. len, dat de dader langs dien weg ge komen is of weer te weggegaan. In ieder geval is de inbreker gestoord met zijn werkzaamheden en hij houd/ zich hier in het gebouw verborgen. Al zal ik hier den geheelen nac'ht moeten blij ven, vinden zal ik hem. Door de voor deur kan hij ook niet meer ontsnappen, want daar staan 'twee mannetjes op wacht. Dan kan hij zeker niet meer ontko men, mijnheer, zei Stem. want de achter uitgang komt toch ook op de Oudegracht uit, via een gang langs het gebouw, vlak bij den hoofdingang, waiar een poortje is. Dan moei de dader nog in het ge bouw zijn, Stem. Ga alle vertrekken on derzoeken, maar houdt je revolver klaar, want je kon wel eens te doen hebben met een bijzonder geraffineer-d mannetje. Goed mijnheer, antwoordde de nacht waker en verdween. En wij zullen even het hoofdbureau opbellen, mijnheer van der Vaart, om een paar mannetjes, want al zal ik het heele bankgebouw' hier binnenste buiten moeten keeren, vinden zfcl ik den dader! Koks voegde de xlaad bij-het woord en belde Ijet hoofdbureau op, legde aan den dienstdoenden inspecteur de situatie uiteen en vroeg om een paar agenten voor ver sterking. Het is net aflossing van de wacht, Zei Koks tot den directeur, toen hij dé microfoon weer op den haak had gelegd, dus ljet kan niet mooier treffen. Binnen een paar minuten heb ik hjer nog een paar mannetjes en dan wil ik wel eens zien, of wij den inbreker niet kunnen vin den. (Wordt vervolgd) doende op te treden tegen de voor Ne- yderlandsche begrippen ongekende duis tere practijken van saboteurs en moor denaars.-Herhaaldelijk zijn er feiten voor gevallen, die de noodzakelijke rust in dit land, in ergerlijke mate verstoren. Alle ordelievende en weidienkende Ne derlanders wij mogen met zekerheid aannemen dat dez.< 90 pet. der bevolking uitmaken worde hierdoor ernstig ver ontrust en keuren deze toegespitste ver houdingen ten zeetste af. Zij beseffen maar al te zeer, dat hierdoor het wel zijn van land eji volk ten sterkste wordt bedreigd. Het is. daarom ntoelaatbaar, dat een kleine minderheid door haar onbezon nen daden de geo■■fdénde maatschappij in gevaar brengt. Dl kan niet langer ge tolereerd worden. Daarom is de Land wacht opgericht, ij komt niet tegenover het bestaande "*tië-iaipparaat te staan, maar zal Mc?*..- samenwerken in het bdlang van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. Leden uit de WA, SS, PO en dep Jeugdstorm die daartoe krachtens hun lichamelijke geschiktheid, ontwi' kelng en leeftijd in aanmerking fcomen, zullen het zij in dèn beroepsdienst hetzij in den hulpdienst opgenomen worden. Van allen wordt verwacht, dat zij in het besef van hun verantwoordelijkheid ten op- zichte van land 'en volk tot de 'Land wacht toetreden en dat zij bij d.e toe komstige vervulling van hun taak disci plinair handelen in den hierboven ge- schetsten geest. - Het kinderlegitimatiekaa'tje STR.)- Het is bekend dat het Roode Kruis het initiatief genomen heeft om de kinderen le voorzien van een legitimatie kaartje, waardoor bij bombardementen en andere oorlogshandelingen voorkomen ?al worden dat de kleinen zoekraken. Zonder eenig'e twijfel een zéér lof waardig streven dat' alle steun en mede werking volkomen verdient. Vandaar dat ook de Nederlandsche pers gaarne bereid, was de actie van het Roede Kruis te steunen en dus door middel van artikelen het publiek erop wees dat het van het grootste belang is de kinderen van een dergelijk legitimatiekaartje te voorzien. Tot zoover was alles in orde. De kaar tjes wenden gedrukt en toen bleek, dat de exemplaren bestemd voor de kinderen van onvermogeruden, dus van ouders, die geen 10 cceie-rv-ec? een dergelijk le gitimatiekaar tje kunnen betalen voorzien waren vail het opschrift „kosteloos". Zéér terecht werd in enkele couranten stelling genomen tegeri dit opschrift en werd er op gewezen, dat het toch vol komen or.noiodig is, dat men aam de kaar tjes kan zien of (die ouders van het kind! in staat wiaren dit kaartje te betalen of dat zij het kosteloos ontvingen. Hier komt nog bij dat de directie van het Roode Kruis erop rekende dat 50 pet. van de kaartjes kosteloos zou moeten worden uitgereikt. In de praktijk blijkt dit slechts 10 pet. te zijn, zoodat stag natie in de aflevering ontstond, omdat nu kaartjes met het opschrift „kosteloos" eerst van een overdruk moeten worden voorzien. MIu zou men verwachten dat de di rectie van het Roode Kruis ruiterlijk zal toegeven dat het inderdaad overbodig is de kinderen van onze minder bedeelde landgenooten te merken met een legiti- maliekaartje waarop een ieder kan zien dat de ouders zélfs niet in staat zijn 10 centen voor een dergelijk kaartje te betalen en dat zij het betreurt dat door dezen andoordaehten maatregel stagna tie in de aflevering is ontstaan. Niets is echter minder waar! In een sarcastisch gesteld1 antwoord, waar boven (Je heeren, als titel, niet anders Wisten te plaatsen dan het Fransche spreekwoord „Tant de bruit pour une omeletteIu hetgeen beteekent: „Een sta* a in een glas water!" raden zij de „heeren van de pers" saan.... niet zoo. zwaartil lend le zijn en geen spijkers op laag water te zoeken en Jbetoogen zij dat de kinderen door het dragen van 'het koste- lom ze kaartje geen minderwaardigheids complex zullen krijgen. Hiermede leveren zij echter het bewijs niets van de kwestie te hebben 'begrepen en te beschikken over een mentaliteit, welke in den democratisehen tijd wellicht opgang maakte, maar waartegen wij nu scherp stelling nemen. Het is mogelijk dat men het voor 10 Mei 1940 gewoon en noodig vond een steuntrekker met een rijwielplaatje, waar in een gat geponst was, te brandmerken en dat men er altijd weer op uit w,as een ieder die niet over geld beschikte dit overal en doorloopend te laten voe len, maar wij leven nu in een tijd, waar in wij ook arme Nederlanders ais vol waardige land- en volksgenooten erken nen en volgens dit principe zullen zij ook behandeld worden! Di directie van het Roode Kruis dient hiermede terdege rekening te houden en het past haar niet, wanneer zij daarop gewezen wordt, een onbeschaamd ant woord to geven. Wij leven in een tijd, waarin een storm over de wereld raast en dal dit géén storm in' een glas water is, zullen zij ervaren, ,die meenen zich te kunnen vast- klampen aan onwaardige begrippen en die trachten de sociale rechtvaardigheid te sabateeren. Huurprijs van nieuws huizen De huurprijzen yan nieuwbouw, gereed gekomen na 27 December 1940, werden tot heden beheerseht door de bepalin gen van het Prijsvormingsbesluit' 1941. Deze algemeene regeling gaf in de practijk vele moeilijkheden, zoodat het noodzakelijk werd een nieuwe regeling te treffen, welke thans is neergelegd in het in de Nederlandsche Staatscourant van 26 Januari 1944 opgenomen „Huur- prijshesluït Nieuwbouw 1944". Volgens dit besluit word! d.e hoogst toelaatba-e huurprijs van nieuw gebouw de objecten, welke na 27 December 1940 zijn gereed gekomen, vastgesteld dio,or het bevoegde Prijzenburehu voor Onroerende Zaken. Bij de berekening" van dezen hoogst toelaatbaren huurprijs zullen de stich- tingskosten voor zoover deZe van prijs politiek standpunt bezien aanvaardbaar zijn, als grondslag dienen. Uitgaande, van deze stichlingskosten zal de hoogst toe laatbare huurprijs dan door de Prijzen- bureaux op een z'oodanig bedrag worden vastgesteld, dat daarmede een redelijke renté van het geïnvesteerde kaiptaal wordt verkregen. Nieuwo speciale punten v*or keukengerei De distributiediensten brengen met in gang van 1 Februari 1944 nieuwe speciale punten voor keukengerief in omloop, wel ke roodgekleurd zijn en evenals de o.ude punten den opdruk „Keukengerei extra" dragen. De oude, in blauwe kleur uitge voerd^ speciale punten worden van bo- vengenoemden datum af niet meer uit gegeven, doch de reeds in omloop zijnde oude punten behouden haar geldigheid. Handelaren in ipetalen huishoudelijke ar tikelen en keukengerei' dienen de beide soorten punten in een veelvoud van 100 met een minimum van 100 punten op af zonderlijke vellen bij de distributiedien- sten in te leveren. VERSCHILLENDE BERICHTEN BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeesters be noemd: den burgemeester H. Sieling tf Usquert, met eervol ontslag uit deze func tie, tot burgemeester van Appingedam, den gemeente-ambtenaar G. Musegaas te Velsen tot burgemeester van Noordwijk, den referendaris H. Moot te Velsen tot burgemeester van IJsselstein (Utrecht), den heer R. H. Schregardus te Breda- Dorst tot burgemeester van Waaire,,den heer H. Winkler te Haarlemmer.iede tot burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, den heer D. Langereis te Rijswijk tot burgemeester van Abbenbroek Oudenhoorn en Zuidland, en den waarne- menden burgemeester J. de Graaf te -Kantens tot burgemeester van 'deze ge meente. AMOKMAKER TE KERKRADE. Zater dagmiddag heeft "te Kerkrade naar wij in de Limburger Koerier lezen, een ze kere P. B., klaarblijkelijk in een aanval van verstandsverbijsteripg' twee personen met een dolk dermlrte verwond, dat zij aan de gevolgen zijn overleden en en kele .anderen, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Voorts is daar nog een vrouw opgenomen, die, om aan de aanvallen van B. te ontkomen, uit een .ifaam is gesprongen. Een recher cheur heeft B., toen deze zich bij Zijn arrestatie tegen de politie keerde, neer geschoten. Zondagmiddiag is B. laan de gevolgen overleden. KIND VERDRONKEN. Te Ommen is de driejarige Hans F., die met een vriendje aan de Vecht speelde, -te water geraakl en verdronken. Een dame, die het on geluk zag gebeuren, sprong gekleed te water om het kind te redden. Haar pogingen faalden, doordat de drenkeling door 'den stroom werd meegetrokken. DOOR TREIN GEDOOD. Maandagavond half acht is de 56-jiarige landbouwer A. C. Muste uit Zierikzee, bij het Putsche laan te Rotterdam uit de nog rijdende sloomrlam gestapt, die uit de richting Spijkenisse kwam. De man viel tusschen het perron en den trein met het gevolg, dat hij werd vermorzeld. In verband hiermede worden getuigen van dit on geval opgeroepen zich te melden aan het commando van de ordepolitie, bureau Sandelingplein te Rotterdam. Den ge tuige W. A. van Berge wordt verzocht- zijn adres bekend te maken. TIEN DIEVEN TEGELIJK GESNAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een inbraak gepleegd op het stations emplacement te Alkmaar, waarbij uit twaalf wagons talrijke goederen werden ontvreemd. Het ingestelde politie-ondier- zoek had tot resultaat dat een bepaal de woning met dezen diefstal in verband werd gebracht. Met twaalf man omsin gelde de politie het betreffende, huis en drong daarin vervolgens met de pistolen i in de hand binnen. Tien personen trof j men er aan, temidden v&n een#rijken WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 17 uur 30 tot 8 uur 30 De maan komt op 10 uur 16 en gaat onder om 21 uur 17. Eerste kwartier Dinsdag 1 .Februari; Volle maan-Woensdag 9 Februari, Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. Nieawbsmaan Donderd g 24 Februari. buit, druk bezig te beraadslagen .over het verdoelen en het transporteeron van de gestolen goederen. Het bleek, dat het geheele huis letterlijk was afgeladen met zakken schoenen, lextielgoederen en le vensmiddelen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat men hier te doen had met een bende, die het geheele land tot haar operatie terrein had gemaakt en zich in verschil lende provincies aan talrijke inbraken had schuldig gemaakt. 2400 L. ALCOHOL ACHTERHAALD.- Een obscuur individu was zoo uitgesla pen, een Amsterdamsch rechercheur, die op een avond achter het stuur van een politie-auto zat, te vragen, of hij er wat voor voelde, een goeie cent te verdie nen. Er stonden namelijk in de buurt- nog een paar jongens te wachten, om een inbraak te plegen, doch deauto, die voor het vervoeren van den buit zou zorgen, was niet komen opdagen. Nadat de politieman ook niet mis betoogd had, dat deze tavond hem min der goed paste, werd een afspraak ge maakt voor een nader onderhoud., waar in men overeen kwam, dat de „chauf feur" op een bepaald tijdstip met zijn wagen voor de dieven ter 'beschikking zou staan. Inderdaad,, de „bestuurder" en de vvja- gen waren ook beschikbaar, doch eenigs- zins anders dan de heeren inbrekers zich hadden voor gesteld;; een gecamou fleerde arrestantenwagen was bemand met eenige rechercheurs, die op het juiste ©ogenblik ingrepen en er zoodoende in slaagden te verhinderen, dat twaalf va ten alcohol, van in totaal 2400 liter, uit een opslagplaats waren gestolen. In- stede van de vaten konden nu de dieven in de arrestatiewagen worden geladen! ZUSTERHULP GEVRAAGD Dankbaarheid- en trots over de pres- latïes van onze soldaten vervult iedere zuster. De veldtocht in het Oosten zal geen zuster vergeten. (Uit de mededeelingen van een Gene- raloberin van het D.R.K.) Maar de oorlog gaat verder. En de hulp der zusters blijft noodig.^ Om jou hulp, meisje uit Holland, wordt gevraagd. Meld je daarom bij het SS-Ersatzkom- mando Niederlande, den Haag, Korte Vij verberg 6. De Nederlandsohe Volksdienst heeft te Amster dam wederom een bijkantoor voor „Moeder en Kind" geopend in een perceel aan de Plantage Kerklaan Nr 3. üen hoekje van de spreekkamer. CNF /Noske Pax s. Landwacht Nederland Keuringen voor Zuid-Holland en Zeeland De wnd. gewestelijk commandeur van het gewest Z.-Holland en Zeeland maakt hiermede bekend, dat diegenen, die zich voor de Landwacht gemeld, hebben en geen oproeping voor keuring ontvangen hebben, zich kunnen aanmelden teneinde onderzocht te worden. Tijdens deze keuringen worden alle inlichtingen verstrekt. Tevens dient lid maatschapskaart NRB, WA en of SS meegenomen te worden. 27 en 28 Januari, 9—12 uur, 14—18 uur en 19—21 uur, Den Haag. Djerentuin, Ben oordenhoutscheweg. 28 Januari, 7.30 uur, Goes. OrtsLazarett, Oostwal. 29 Januari, 14—17 uur, Terneuzeïi, café Nationaal, (Meeuwsen). 30 Januari, 9—12 uur en 14—18 uur. Rotterdam, Baan 170, gebouw Genees kundigen Dienst. 1 Februari9 uur, Hotel Korenbeurs, Zierikzee. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1