ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE de naaktheid der wereld Het brandkasten- mysterie voorbereiding tot de invasie verVqhillenpe berichten Maandag 24 Jan. '44 Teloloon no. 32 100ita Jaarg. No 15453 Directeur-Administrateur (Advertentleclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HwMredaotaur K 2620 4. J. BS LOQZE, Zierikzee Uitgave N.V. „De' Zlerlkzeeaohe Nieuwsbode" M. J. SOSTBN, Uanhulsstraat, Zierikzee <Hro ao. 137677 STR.) Wanneer wij ons afvragen on der welke invloeden de stelselmatige ver nietiging van onvergankelijke Europeesehe kultuurmónumenten door de terreur-aan- vallen der Anglo-Amerikanen gepleegd wordt, dan luidt het antwoord dat ook hier het bolsjewisme de schuldige is. Als een bewijs voor deze stelling moge het volgende dienen: In 1936 bracht de sovjet-maarschalk Tcechatsjeweki een bezoek aan Frankrijk en legde déze bolsjewistische maarschalk in een vraaggesprek met den redacteur van het tijdschrift ,.Le Bêtiment Fran cais'' de volgende verklaring -af: De badem waarop gij leeft is vergaan DC Latijnsche en de Grieksche bescha ving, ik walg ervan l De Renaissance acht ik evenals het Christendom een ramp voor de menschheid. Zij heeft weer aan Uw begrippen verouderde vormen gegeven, die niet in overeen stemming zijn met de hedendaagsche as piraties. Zij heeft een blijvende» scheids muur opgericht tusschen uw gedachten en uw materreele behoeften. Vertien voudigd door d.e ontwikkeling van de industrie zien deze laatste zich ge plaatst voioe de hindernis van uw cul tuur. De harmonie en het maatbegrip, ziedaar twee dingen, die men aller eerst moet doen verdwijnen. Uw Ver sailles ken ik alleen van afbeeldin gen maar dit te wiskundig aangelegde park, deze door haar meetkunde zoo vervelende architectuur, zijn afschuwelijk Is ooit iemand bij u op de idéé geko men, een fabriek te bouwen tusschen het paleis en de waterpartij? Het ont breekt u aan smaak of wel gij hebt daarvan te veel, wat op hetzelfde neer komt. Naar mijn meening zou Rusland te genwoordig zich tot taak moeten stelle» die waardeloos geworden kunst, die verouderde opvattingen, die moraal. kortom die beschaving, te njet te doen. Geloof mij, het zou de menschheid ten goede komen, als men de boeken ver brandde, als men eens een bad nam in de verfrisschende bron_ van onwe tendheid en instinct, dat zou het eenige reddingsmiddel zijn voor de steriel ge worden menschheid. Die redding zal trouwens alleen door geweld verkre gen kunnen worden. Deze oorlog en de stuiptrekkingen die hij teweeg brengt zijn misschien de voorïoopers van dit eerste stadium: „De naaktheid der toe- relcl". Zeven jaren geleden werden deze woor den gedrukt, woorden die ons doen ken nismaken met een der grondideeën der bolsjewisten ten aanzien onzer Europee sehe beschaving. Intusschen is de wereldoorlog uitgebro ken en hebben de bolsjewisten van deze gelegenheid gretig gebruik gemaakt hun idéé de Europeesehe beschaving en cultuur te vernietigen in praotijk te brengen. Dank zij het tijdig ingrijpen door den Führer kregen zij zelf geen kans met hun vernietigingsarbeid in Euro pa, te beginnen met hun invloed op de geallieerden is reeds zoo groot, dat deze Inmiddels begonnen zijn de Europeesehe cultuurmonumenten door hun terreuraan- vallen te verwoesten. Wie echter meent dat voordien door de bolsjewisten geen voorbereidingen ge troffen werden om tot de „naaktheid der wereld'' te komen, heeft ongelijk. Ook in ons land zag men reeds overal de resultaten van den bolsjewistisch en in- Feuilleton 37 Speurdersroman door Frank van Falckenoort Een andere vraag, mijnheer Van der Vaart: Is Uw vrouw op het opgen- blik thuis? Voor zoover ik weet wel. U kunt dat terstond onderzoeken, wanneer U haar opbelt. Op dit moment ging de telefoon juist. Koks meldde zich en de man aan het andere einde van de lijn, de wladhti hebbende agent, zei, dat een agent van den buitendienst hem wilde spreken. Verbindt me dadelijk met hem. Eenige oogenblikken later hoorde men een opgewonden stem en gedurende do enkele oogenblikken, dat Koks luisterde, knikte hij instemmend. Jullie pos- teeren zich beiden bij den ingang van de Bank, begrepen? Revolvers gereed hou den, want we zullen waarschijnlijk met een .hizonder geraffineerd mannetje - te doen hebben. En iedereen, die het waagt het Bankgebouw te verlaten, houden jullie aan en wanneer hij poogt te ontsnappen, schiet je hem zonder pardon neer, zon der aanziens des persoons. Goed ver staan? Zelf ben ik binnen enkele minuten bij jullie. Kok« legde de mlcTofoon op den haak en stond op. Mijnheer Van der Vaiairt, vloed. Wij wijzen op de massa-fabricatle van zoogenaamde kunstartik'elen, de pro paganda voor den zepgenaamden eenvioud, Hierdoor werd het mooie handwerk op den achtergrond gedrongen en verdwe nen bepaalde ambachten. Metaalsierkun stenaars en schrijnwerkers moesten het zeld ruimen voor de nudistische bewe ging in de meubileeringskunst. De zoo genaamde burgerlijke smaak moest plaats maken voor het snobisme. Ook de traditie op het gebied van de architectuur werd het kind van de rekening. Hiervoor kwam de zoogenaam de internationale stijl; in de plaats met als gevolg dat wij opgescheept werden met wangedrochten van monumenten, hui zen en stadswijken. Het communisme im mers, haat harmonie, maatgevoel en smaak en wenscht veronpersoonlijkinig, antbindivualisme in de kunst, terwijl het tevens streeft naar een universeele heer schappij van de verwildering op-weten schappelijk. gebied. Wie zal ontkennen dat het reeds zoo ver met ons gekomen was dat velen zich er niet eens meer van bewust wa ren dat het vroeger anders 'was en'dat zij die stelling namen tegen deze ver wording en ervoor .waarschuwden, dat het bolsjewisme zijn invloed deed gelden cn teruggedrongen diende te worden, niet „hopeloos conservatief" waren, maar het beste voor hadden met onze tradities en onze cultuur. Juist omdat het. noodig is dat wij ons realiseeren wiaarom het nu gaat, dat 'de strijd in het Oosten gestre den moet worden, totdat het bolsjewisme vernietigd is omdat eerst dan onze Wes- tersche cultuur veilig gesteld zal zijn, daarom is het goed te herinneren 'aan dé uitspraak van den bolsjewist Toe- chatsjewski over het bolsjewistische ide aal, waarvan Stalin meent dat nu het oogenblik gekomen is het te verwezen lijken en waartegen Europia zich verzet met de wapenen in de vuist, namelijk de naaktheid der wereld. ,,Het laatste stjadium der voorbereidse len voor de invasie op het Europeesehe continent is ingetreden. Bijna alle Geal lieerde militaire autoriteiten bevinden zich in het Geallieerde hoofdkwartier, zop meldt de „Exchange Telegraph" volgens de „Westf JL,ztg." Zoowel Engelsohe als Amerikaansche bladen bevatten bijzonder heden over deze toebereidselen. Zoo zouden de Geallieerden het plan 1 hebben, om 'bij hun invasie duizenden spoorwegwagons mee te brengen, die -in de Ver. Staten in ojnderdeelen werden J vervaardigd in een reusachtige montage- 1 hal in Engeland ineengezet zijn en iqp i eenige groiote stations werden onderge- j bracht. Amerikaansche specialisten zouden 1 ze monteeren. Zij zetten een spoorweg wagon in 50 minuten tijds in 11 verschil lende arbeidshandelingen aan dien loopen den band in elkaar. Men spreekt vooral van goederenwagons, maar ook van koel water- en hospitaalwagons. Het Sowjetblad „De oorlog en de ar beidersklasse", houdt zich in een hoofd artikel bezig met de invasie. Het meent, dat het tijdstip hiervoor thans is aange broken. Zonder voor offers te schrikken is een onmiddellijke, gemeenschappelijke militaire actie noodzakelijk, gezien den gunstigen militairen toestand van het oogenblik. Het roode leger houdt een deel van de.Duitsche weermacht gebonden en geeft daarmede den anderen geallieerden legers mogelijkheid op de zgn. vesting Europa los te slaan- ik werd zooeven opgebeld door een van mijn mannen, die ook het Bankgebouw bewaken. Er is enkele minuten geleden iemand jple Bank binnengegaan. Van der Vaart sprong op. Ziet u nu wel, dat ik het niet gedaan kan heb ben! Laten we er onmiddellijk heengaan! Goed, U gaat met me mee, besliste Koks, maar U haalt geen gekheid uit en volgt stipt mijn bevelen op. Vooruit, we hebben nu geen minuut meer te ver liezen/ Via enkele gangen kwamen de beide mannen aan de achterzijde van het ge bouw, waar zich de gerage bevond. Koks opende de deuren en startte een d,er daar staande wagens. Met een ruk schoot de wagen de Lange Wijngaardstraat door en via de Smedestraat, reed men over de Groote Markt in de richting van de Oudegracht. Het drama zou beginnen. VI. Voor den ingang van het Bankgebouw doch zoo dat niemand, die door de voor deur naar buiten zou komen, hen kon zien, stonden de beide agenten ge posteerd. Koks reed z'n wagen even voor bij den ingang en zei tot één der agen ten: Blijf bij den wagen en houdt levens den ingang in de gaten. Toen liepen Koks en Van der Vaart naar de massieve voordeur. De andere agent bleef waar hij stond. Geef me spoedig de sleutel van de deur, fluisterde Koks den directeur in het oor, (Wor<di vervolgd). Hauptmann Nowotcy, de meest succesvolle jachtvlieger ter wereld Prof. Tank, de con structeur van het snelste jachtvliegtuig ter wereldoverhandigt aan Hauptmann No- wothy, den meest succesvollen jochtvlieger ter wereld, een miniatuur van de FW190. (PK Lilckel PBZ,R P s) Op de conferenties van Teheran en Moskou is gebleken, dat de geallieerden vast besloten zijn tot de vorming van een tweede front in Europa, wat in al zijn onbarmhartigheid zal geschieden. De ge allieerde pers schrijft dagelijks over de voor de deun staande" invasie en het is inu dan ook tijd geworden, d,at deze wer kelijk komt. Men mpet den vijand in het Oosten geen tijd en ^gelegenheid meer ge ven .om zich te herstellen. Rusland heeft Engeland en Amerika thans den weg geopend tot succesrijke voltooiing van den oorlog. Het Zlekenfondsenbesluit in de praktijk De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, dr. mr. L. P. v d. Does, heeft een aantal belangwekkende gegevens bijeengebracht omtrent de wer king van het Ziekenfandsbesluit. Daar uit blijkt, dat de wel eens geuite vrees, dat de gevorderde premie ten bedrage van 4 pet. van het verzekeringsplichtige loon ontoereikend zou blijken om de kos ten te dekken men sprak zelfs van een verhooging tot 6 pet., die onontbeerlijk werd geacht door de feiten wordt weersproken. Tegenover een gemiddelde opbrengst per verplicht verzekerde van f 16 stond in het jaar 1942 een kosten- cijfer van f 14.27. Ook wanneer men ver schillende bijkomende kosten-factoren in aanmerking neemt, geeft het verevenings- fonds een saldo te zien. V.oor de beteekenis, die het Zieken- fondsenbesluiit op de ontwikkeling vhn de fondsverzekering heeft gehad, is het van Zaterdag 29 Januari a«s. De aflevering door den slager aan het publiek mag jeerst van 6 Februari af geschieden. Zij, die gedurende genoemd tijdvak hun bon niet bij hun slager inleveren, kunnen hierop geen rundvet verkrijgen. Schippers en woonwagenbewoners, die niet in staat zijn geweest hun bonnen tijdig in te leveren, kunnen deze bij den distributiedienst ter plaatse, waar zij zich bevinden, tegen rantsoeribkynnen voor „Vet" inwisselen. De aandacht wordt er in het bijzon der op gevestigd, dat in afwijking van voorgaande regelingen op deze bon geen margarine mag worden afgeleverd, zoo- dat d' bonnen „Bpter 06A" waardeloos worden, indien men deze niet voor- inlevert, DRIE VOLGRIJTUIGEN ACHTER DE ROUWKOETS. Na 1 Febr. a.s,. zullen alle begrafenissen, welke met paardentractie uitgevoerd worden, geschieden met maxi mum drie yolgrijtuigen achter de rouw koets. Bij ongunstig weer en in bijzon dere gevallen mag dit aantal worden uitgebreid tot hoogstens vijf. In de be spanning van rouwkoetsen en volgrij- tuigen wordt geen wijziging gebracht. KRAAMGELDUITKEERINGEN. Menig maal wordt er ovpr geklaagd, dat de uitkeering van het 'kraamgeld ad f 55, op zich laat wiaehten, terwijl de toezending kinderbijslag eveneens aanmerkelijk wordt vertraagd. Vooral de groep ljosse arbei ders heeft moeilijkheden. Het is geble ken, dat juist deze arbeiders niet nauw keurig bijhouden bij1 welke werkgevers en van wanneer tot wanneer zij daar hebben gewerkt. De oorzaak der vertra ging, schrijft het NAF, ligt veelal bij den verzekerde zelf. Alleen dan kan snel worden uitgekeerd, indien de tijdvakken en de nam® en adressen der werkgevers volledig worden vermeld. KLEIN MAAR DAPPER. Dezer dagen heeft te Breda een 4-jarig meisje in het Sporlfondsenbad de zwemproef afgelegd. Onbevreesd en kwiek sprong het te wa ter en vele toeschouwers genoten van het .aardige schouwspel, dat zulk een klein :dlng het zwemdiploma behaalde. Met een bloemstuk werd ze gehuldigd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 Januari 1944 kwamen er in ons land 2548 (2857) ge vallen van besmettelijke piekten voor, waarven 1732 (1892) diphtherie, 747 (911) roodvonk, 49 (32) dysenterie, 7 (7) kin derverlamming en 6 (6) febris typhoïda. De cijfers tusschen haakjes zijd die der voorafgaande week. Zeeland had 46 (31) gevallen en wel 43 diphtheriet 8 te Nieu- werkerk en Poortvliet, 4 te Borssele en ïerseke, 3 te Kortegene en Zierikzee, 2 te Bruinisse, Krabbendijke en Middelburg |en 1 te St-Aimaland, Burgh, Goes, Noord- belang te vernemen, dat tegenover een aantal van 4.025.641 vrijwillig verzeker- j wejte. Ouwerkerk, Tholen en^ Westta' den oip 1 Januari 1940, gedurende het 11J jaar 1942 een cijfer vian 3.360.255 ver plicht verzekerden en 2.031857 vrijwillig verzekerden stond, zoodat, bij een totaal van 5.392.112 vrijwillig en verplicht ver- pelle en 3 roodvonk, 1 te Krabbendijke, Middelburg en ïerseke. „ZWARTE" SCHOENEN. Ambtenaren van het Rijksbureau voor Huiden en Le der hadden bij een sdhoenwinkelier te zekerden, een toeneming van het aantal Maastricht „zwarte" schoenen ont verzekerden met 34 pet. valt waar te 1 dekt. De winkelier hield vol, dat hij de nemen. schoenen reeds vóór den oorlog af be waard had. De ambtenaren, die het pro duct echter reeds aan de slechte [afwer king hadden herkend, gingen de schoe nen ontleden, waarbij bleek, dat neuzen en contreforts versterkt waren met kran tenpapier, waarop men een fragment las uit een rede van Churchill, die gemak kelijk kon worden gedateerd. De inspec teur van de prijsbeheersching legde een hooge boete op. (D. v. N.-Br en Z.) RECHTZAKEN WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 17 nui 30 tot 8 uur 30 De maan komt op 8 nni 26 en gaat onder om 17 uur 7. (Nieuwe maan) Eerste kwartier Dinsdag 1 Februari. Volle maan Woensdag 9 Februari. Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. Nieuwe maan Donderdag 24 Februari. De kosten der verstrekkingen aan de fondsleden hebben, met inbegrip van f 4.7 millioen incasso-, beheer- en oontrolekos- ten, f47.9 millioen gedragen. Daarvan zijn de drie belangrijkste posten f 10.7 millioen voor geneeskundige hulp, f 10.3 millioen voor ziekenhuisverpleging en f 8.5 millioen voor genees- en verband middelen. De specialistische hulp vorder de f4.8 millioen, de tandheelkundige hulp f3.3 millioen en de verloskundige hulp f 1.2 millioen. Toelichting bonnenlijst Voor personen van 0 t.m. 20 jaar wordlt iop bon „Boter 08A" 125 gram Margarine beschikbaar gesteld. Deze bon heeft een geldigheidsduur van 23 Januari t,m. 4 Maart 1944. Op bon „Algemeen 029" kan van 23 Jan. t.m. 5 Februari 1944 uitsluitend' 100 gram 20-f- of Magere Kaas wonden ge- leveridl Kaarsen voor stal- en voertuigverlichting Gebruikers van kaarsen voor stalver- lichting van voertuigen kunnen (de aan- vragen voor de 3e periode van het sei- zoen 1943—1944, Loopenid© van 1 Fe bruari tot en met 31 Maart 1944, bij idlen distributiedienst in de komende we ken indienen op formulier MD 333—02 voor staJverlichting) en MD 333—03 (voor voertuigverlichting). De jdistributiedien- sten maken plaats en tijidl vqor indiening najdler bekend. j jj., Rundvet op bon „Boter 06 A" was een lCjaTlle betrokken, n.l. de 22-jarige Van 23 Januari tot en met 4 Maart gescheiden vrouw J. C. B. uit Utrecht. 1944 is op bon „Boter 06A" uitsluitend Toen deze de overbezette trein betrad rundvet verkrijgbaar. j en plaats wilde nemen op een plek, die Per bon zal men 100 gram runfdvet even tevoren door een oude dame was Politierechter te Middelburg 1. F. Q., 20 jaar, werkman te Anna- Jacobapoider en 2. G. M„ 22 jaar, schippersknecht te St.-Philipsland, wegens het feit, dat zij op 21 en 24 Juli 1943 te St.-Philipsland tezamen en in vereeniging, met het oog merk toit wederrechtelijke toeëigening, hebben weggenomen uit een fuik eenige palingen, toebehoorende aan J. J. Maas, Eisch: ieder f25 b. s. 10 d. h Uitspraak: ieder f20 b. s. 10 d. h. Ruzie om een zitplaats Bij de huidige drukte van het reizigers verkeer doen zich zoowel in als bij de treinen nogal eens incidenten voor in de vorm van kleine vechtpartijen. Ern stige gevallen van mishandeling, zooals er zich b.v. een voordeed in de trein van Utrecht naiar Amsterdam op 28 Oct. verdienen, naast strenge 'afkeuring, een flinke straf. Bij dit voorval drie flinke vuistslagen knock out werd geslagen. Het haar toegebrachte letsel was van zoodanige aard, dat de ver slagen partij bij aankomst te Amsterdam met een ziekenauto naar de plaats van bestemming gebTadht moest worden. Als of er niets gebeurd was, stak de hard handige en hardvochtige vrouw n;a het incident een sigaret op! Zoowel de Politierechter als de Offi cier van Justitie, voor wie de daderes zich had te verantwoorden, laakten in scherpe bewoordingen het gedrag van de handtastelijke vrouw. Drie weken ge vangenisstraf luidde het vonnis. kunnen koop en. Ten dien einde moet men 'bon Boter 06A" vooraf bij1 zijn slager inleveren, idesgewenscht togen ontvangstebwijs en wel in het tljjdvak van Zaterdag 22 Januari tot en met verlaten, om aan het raampje nog iemand op het perron goedendag te zetten, ont stond er tusschen beide vrouwen een vechtpartij, met het gevolg, dat de oudere dame door de Utrechtsche juffrouw met Zijn filmvoorstellingen thuis gevaarlijk? Van de zijde van het filmgilde bericht men ons het volgende Het ongeval in de Hugo de Groot straat te 's-Gravenhage, dat aan een kindje reeds het leven kostte en waarbij verschillende personen en kinderen door het vuur zwaar gewond en misschien zelfs wel blijvend verminkt werden, ves tigt weer eens de aandacht op een ge vaar dat nog steeds niet door het pu bliek voldoende wordt ingezien. Wie zou het in zijn hoofd halen om eenige kilo grammen 'ontplofbare stoffen in zijn woonhuis te halen en deze vlak bij een gloeiend heete lamp te houden, terwijl zijn gezin er omheen geschaard zit? Hetzelfde gebeurt als men een normaial- film (z.g. nitro-film), die voor vertooning in filmtheaters bestemd is, draait op een z.g. huisbioscoop. Ook in het filmtheater zijn de gevaren groot geweest. Doch sinds jaren 'zijn hiertegen passende maat regelen genomen, zoodat nu gerust ge zegd kan worden dat d,e veiligheid vian personeel en publiek volkomen gewaar borgd is. Het gevaar zit niet in het apparaat, Dit. vat geen vlam en „ontploft" niet. Het gevaar zit alleen in de film. De brandbaarheid van normaalfilm is niet minder dan die van buskruit. Bovendien ontwikkelt de brandende film, indien er geen voldoende luchttoevoer in de kamer is, een zeer giftig gas. Waren in de Hugo de Grootstraat op den noodlotti- gen avond de ruiten niet zoo spoedig gesprongen, dan was het heel goed mo gelijk geweest dat geen der aanwezi gen de deur van de als een hel bnan-\ dende kamer had kunnen bereiken. Het srpeekt vanzelf dat voorstellingen met de gevaarlijke normaalfilm, anders dan uit een theater-cabine door geen enkelen brandweercommandant toegestaan zijn. Er zijn echter nog honderden huis bioscopen en duizenden rollen film, die een bedreiging vormen van leven en be zit. Zijn nu alle voorstellingen met film in de huiskamer gevaarlijk? Neen, vol strekt niet. Voor gebruik door particulie ren wordt sinds jaren film (smalfilm) vervaardigd in de breedten 16-, 91/2 cn 8 rn.m., op een vrijwel ongevaarlijk min der brandbaar materiaal. Onbrandbaar is deze film ook niet, doch de brandbaar heid is zoo veel geringer, dat een cata strophe niet voor kan komen. Ongeluk ken met dit materiaal zijn nog nooi^ voorgekomen. Men onthoudegevaarlijk is film die 2% c.m. breed is. Ongevaar lijk is elke film van 16, 91/2 of 8 m.m. breedte. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geb.: 15. Cornelia, Id1, v. J. W. J^ Wilten- burg en C. Heijboer16. Joh.a Mrt.a Ca- tharina, 'd'. v. G. Heijboer en F. Heijboer; 17. Pieter Anthonie, z. van C. Bij de Va-a te en J. A. Legemate; 21. Toby Willy Cor, z. van L. Simmers en J. W. Flohil. Overleden: 15. S. M. van Westervoort, 78 j., wed. van G. Verseput; 18. Hendr< Dekker, 89 j„ wedn. van C. v.. Langeraad Te Satsenheim wordt een tentoonstelling gehouden van narcissen, tulpen en hya> cinthen. Een hoekje tmn decs fraaie eecpositie. (C.N, F.jStevens Paoo s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1