ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE «EiSPORT Het brandkasten mysterie Vrijdag 21 Jan. '44 Telsfoon bo, 32 Direoteur-Adinlnlstratour (Advortonüoclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 H:ofdrodt«t«M K 2820 A. J. DB L002B, Zi.rikzw ytgav* N.7. „De Slertoeeoche Nieuwsbode"M. J. KOBTBN. mnMtmt, Zlerikse* 100ste Jearg. No 15451 Giro no. 137677 Minister Göbbels over de Invasie „Wij zijn ovoral en te allen tijde voorbereid" Onder het opschrift: „In 90 dragen" publiceert Rijksminister dr. Göbbels in Das Reich een artikel, waarin hij zegt: „Omtrent de kwestie van een komende invasie zijn reeds zooveel vermoedens opgesteld, dat wij niet de eerzucht heb ben daaraan een nieuwe toe te voegen. Dat zij komt nemen wij zonder meer aan. Het interesseert ons daarbij minder, wanneer en waar zij plaats zal vinden, want wij verwachten haar voor ieder slechts denkbaar tijdstip, op iedere plaats van Europa, wiaar Duitsche troepen staan en Engelsehen en Amerikanen kunnen landen. Het .speelt bij onze bereken;ngen ook heelëmaal geen rol dat de vijand in het Westen zich in zijn oorlogvoering tot dusverre op pijnlijke wijze heeft ont trokken aan iéder risico, van eenigen omvang. In dit geval veronderstellen wij veiligheidshalve dat 'hij zelfs het grootste risico, zal aanvaarden. Wij zijn dus over al en te allen tijde op de invasie voor bereid. De Engelsche premier heeft bij den aan vang van de operaties in het Zuiden,, Italië liet zachte onderlijf van Europa genoemd Intusschen heeft de Duitsche weermacht daarvan een hecht skelet der defensie gemaakt. Dit echter is volkomen geïmproviseerd gebeurd en zij had hier slechts evenveel weken ter beschikking ais in het Westen, Zuid-Oosten en Noor den jaren. De Engelsche en Amerikaan- sche militairen spreken van het Zuidelijke front alleen nog vloekend, noemen de Duitsche soldaten woestelingen, die als hellehonden vechten, zijn vol afgunst;gen lof voor hun waarlijk bezeten dapperheid doch klaarblijkelijk alleen omdat Zij geen successen bevechten en hun, volgens hun eigen woorden, slakkenoffensief top «eni gerlei wijze moeten verklaren. Ook om deze reden wordt de Angelsak sische vijand door het Kreml gedwongen een nieuw tweede front in jhjet Westen in beweging te brengen, omdat het tot dusver in het Zuiden bestaande front zelfs bij 4e meest welwillende beschou wing als mislukt moet worden opgevat. De rekening, die in Londen en Washing ton voor 1943 was opgesteld, is een mis rekening gebleken. Noch door den stopt tegen hei z.g. zachte onderlijf van Euro pa, noch door het op langen termijn voor bereide aanvallen van Italië, noch door de luchtterreur of het zenuwioffensief te gen het Duitsche volk is een beslissing van den oorlog óf iets wat' er ook maar bij benadeling op lijkt tot stand gebracht. Integendeel, het Duitsche volk in het vaderland en de Duitsche weermacht aan het front hebben zich opgewassen ge toond tegen ól deze aanvullende belas tingen, meer nog, zij zijn ze met een souvereiinen stijl meester geworden, welke in de geheele wereld slechts bewonde ring wekt. De vijand heeft weliswaar uit het groote volumen van de door ons ver overde ruimten eenige stukken weggebro ken, maar wat heeft" dat u,-t te staan met de beslissing van den oorlog? Die is voor de tegenpartij verder dan opit weg. Daarom moet zij ze trachten af te dwüingen. Wij weten allang dat de oorlog op zijn kritisch hoogtepunt tp,t deze ont wikkeling zal drijven. Wie zou ons ervan willen verdenken, dat wij niet a-lies wat Feuilleton Speurdersroman door Frank yan Falckenoort 36 Dat zal ik in ieder geval eerder aannemen, dan welke andere verklaring ook, antwoordde Koks meesmuilend. Dan is iedere verklaring immers overbodig, meende Van der Vaart. En welke verklaring heeft U dan wel voor Uw aanwezigheid bij 'de Bank? vroeg Koks. Stelt U er nog prijs op, wanneer ik dit vertel? -- Welnu, ik ben naar de Oudegracht gegaan, om den ingang van onze bank in de gaten te houden. Aangezien ik zelf de drie inbraken niet gepleegd heb, moet er natuurlijk een andef zijn, die het wel heeft gedaan. En ik wilde mi] een paar uren verdekt opstellen tegenover den ingang om eventueel den dader te ontdekken, wanneer hij vanavond een po ging tot braak zou ondernemen. D;at ik gisteravond ook gedaan. Koks sprong op. Wat zegt U? Hebt U gisteravond ook pp wacht gestaan bij de Bank? Inderdaad, mijnheer Koks en wel van ongeveer half elf tot over éénen, Toen ben ik naar huis gegaan. En wan neer ik daarbij nog voeg, dat ik noch gisteravond noch op het ©ogenblik de sleutel van de voordeur en van de bramd- slechts denkbaar is gedaan hebben om bij deze gelegenheid de tegenpartij vblko- men te ontnuchteren en het kaartenhuis van zijn z.g. stellige overwinning te doen instorten. Een even gunstige kans om den oorlog een beslissende keer te ge ven vinden wij nooit weer. Het schijnt onvermijdelijk te zijn, dat de menschheid de bittere kelk van dezen oorlog tpt het einde toe ledigt. Misschien heeft ook dat zijn dieperen zin. Is de- imperiale geschiedenis van Groot-Brittian- nië daarmede ten einde? Een vraag die ongetwijfeld het Britsche volk meer aan gaat dan het Duitsche. Zoo ja, dan heeft het lot Engeland zelf uitverkoren om Engeland te vernietigen. Daarmede zal 1944 het beslissende jaar zijn in het verleden van Groot-Brittannië" en voor zijn toekomst. Maar dan kan ook op dit snijpunt vooj* ons de grnote ommekeer komen. In ieder geval 2ullen wij niets onbeproefd laten om het zoover te bren gen. Wij zien, besluit Göbbels, de ko mende ontwikkeling met kalme rust te gemoet. Wij hebben alles gedaan wat maar gedaan kon worden om er tegen opgewassen te zijn. Bovendien strijden wij voor ons leven. Deze overtuiging was en is en blijft steeds de beste en be trouwbaarste bondgenoot. ZWARE WORSTELING BIJ RETSJIZA Nowogrod ontruimd Het opperbevel der Du;tsche Weer macht deelde Donderdag mede: Van het Zuidelijk deel van het Ooste lijk front, wordt slechts plaatselijke ge- veehtsbedrijvigheid gemeld. In het gebied van Sjasjkof en ten Zuiden van Polowoje hebben onze troepen, in tegenaanvallen, eenige plaatsen heroverd. Daarbij werd een tijdelijk ingesloten dapper strijdende steunpuntbemannimg ontzet. In het Wes ten van Retsjiza duurt de zware worste ling voiort. In onze stellingen binnenge drongen vijandelijke gevechtsgroepen wer den in verbitterde gevechten teruggewor pen. Bij Wiitebsk, ten Noordwesten en Noorden van Newel, zijn slechts gevechts handelingen van plaatselijke beteekenis voorgekomen. Ten Noorden van het II- menmeer, ten Zuiden van Leningrad en ten Zuiden van Oranienbiaum duren de Zware afweergevechten voort. Bij het be stek van een beperkte rechttrekking van het front is de stad Nowgorad ontruimd.. In het Westelijk deel van het Zutd- Italiaansche front zette de vijand zijn -krachtige door artillerie en slagvliegers ondersteunden aanval voort. Na harden strijd ging de volkomen verwoeste stad Minturno verloren. Alle overigè aanvallen, evenals vijandelijke pogingen om de Ga- rïgliano over te steken werden afgesla gen. In den centralen sector werd een. vijandelijk tentenkamp laaingevallen en ver nietigd; gevangenen werden binnenge bracht. Aan de kust van het Kanaal' hebben batterijen verdragend gesdhut der marine in Dover, Deal, Folkestone en Ramggate doelen beschoten. In den tijd van 1—20 Januari hebben zeestrijdkrach ten, b'o.ordafweergesc'hut van handelssche pen en afweergeschut der marine, 38 vij- andelijke vliegtuigen neergeschoten. De ontruiming van Sofia maakt voort gang; reeds is ongeveer drie kwart van de bevolking elders ondergebracht. Bij den luchtaanval van 10 Januari is ook het gebouw van het Hongajarsehe gezant schap verwoest. kast bij me heb, gelooft U dan nog, diat ik het plan heb in te breken? Koks moest even nadenken. Laat ik U eerlijk vertellen, mijnheer Van der Vaairt, diat' ik de laatste dagen niet meer aan Uw schuld geloofd heb. Totdat ik U vanavond in het portiek ontdekte. Wie bewijst, mij echter, dat U de sleutels niet bij U hebt? De der haalde de schouders op en stak z'n hand in z'n vestzak. Hij over handigde den rechercheur een klein sleu teltje en sprak: Hier hebt U de sleutel van mijn brandkast thuis. Éaarin liggen de sleutels van de voordeur der Bank en van de brandkast in het privé- kantoor, Het is een kwestie van een uurtje om te onderzoeken ©f ik waar heid igtesproken heb of niet. Ik moet zeggen, Uw verklaring! klinkt erg aannemelijk. Maar wat^bewoog U om gister- en vanavond bij de Bank OP wacht te gaan staan? Had U er soms een voorgevoel van, dat er ingebroken zou worden? Een voorgevoel niet bepaald. Maar ik ben uitgegaan van deze gedachte: Na de eerste maal is er nog twee keer in gebroken eenige dagen nadat ik weer in vrijheid ben gesteld. Nu ben ik op nieuw een paar dagen vrij. Door deze tijdstippen af te wachten, legt de dader telkens weer de verdenking op mij, het geen overigens voor de hand ligt. Dat moet ik erkennen. En om dit voor de vierde maal te voorkomen, besloot ik lederen avond en desnoods "een deel van den nacht den ingang van het Bankge bouw te bewaken. Ik wist natuurlijk niet, dat U dat ook deed,. (Wotdi vervolgd) *iGeneraal veldm wichalk Kesselring, opperbevelhebber Zuid-West. in gesprek met eet divisie generaal tijdens een van z§n inspectiereizen in Zuid Italië. j (PK Pressen PBZ/R Pax J Het Poolsch-Russlsche conflict De diplomatieke, corresp. van Reuter schrijft, dat men in politieke kringen te Londen zoowel den toon als den inhoud van het' door hét Kreml gegeven ant woord op' de nota van de Poolsche re- geering niet kan bewonderen. Van Pool sche zijde is doof de laatste nota het bewijs geleverd,dat. men alles wil doen om de solidariteit .van de Polen met de geallieerden te bewijzen. De correspon dent stelt tenslotte vast dat het „buiten gewoon moeilijk is", ^om te voorspellen hoe deze aangelegenheid zich verder zlal ontwikkelen. Poolsche kringen -hebben verklaard het antwoord zeer ernstig te betreuren. In hoeverre de teleurstelling gerechtvaar digd zal zijn, hangt volgens Reuter's di plomat,-eken correspondent af vian deav meer of minder definitieven .aard van het Sovjet-Russische antwoord. In dit op zicht kunnen de Polen zelf niets onder nemen daar zij geen contact met ;de So.V- j etre'geering hebben Het blijft daarom aan de Britsche re geering en aan die van de Vereenigde' Staten overgelaten opheldering aan de Sovjetregeering te vragen, wanneer deze niet door Moskou wordt aangeboden. Daarom zalwaarschijnlijk een gedach ten wisseling tusschèn Londen, Washing ton en Moskou aan een verdere ontwik keling van den toestand voorafgaan. Volgens Svenska Dagbladet te Lon den officieel verklaard, dat het scherpe antwoord van Moskou ,op de Poolsche klaring eerst is gepubliceerd, na een verzceningsaanboid van Cordell Hulp Mi nister Cordell Huil beeft namelijk ver klaard, dat de Amer^kaansche regeering aan de Sovjet-Unfie mededeeling heeft gedaan vian haar bereidwilligheid om voor het herstel van de goede betrekkingen tusschèn Rusland en Polen te werken. De regeering der Ver. Staten koestert de hoop, dat deze betrekkingen weer aan geknoopt zullen worden. De kindeiTegitimatlelcaarten Naar het Ned. Roede Kruis mededeelt, is men in tal van plattelandsgemeenten reeds met de uitreiking van de kinder- Iegitimatiekaartjes begonnen. In totaal zijn er drie millioen vervaardigd, waar van er in December 1943 een millioen gereed waren. In verband met den iaan- maak in series voorzag men de kleinere gemeenten, direct van het benoodigde aiain- tal, terwijl de groptere een deel toege zonden kregen. Eenige stagnatie is veroorzaakt door dat de raming betreffende het laantal gra tis-aanvragen niet 'juist is- gebleken. Men had deze namelijk gebaseerd op de er varingen "met de persoonsbewijzen en derhalve V-fe millioen gratis-kaartjes laten drukken. De actie is echter dermate har telijk door het publiek ontvangen, dat 90 procent der aanvragers zijn dubbeltje heeft willen bijdragen. Gevolg hiervan is geweest dat een groot aantal kaartjes moest worden overgedrukt. Wat het kaïartje zelf betreft, misschien zal de samenstelling sommigen teleur stellen. Zoo op het oog lijkt het niet stevig gepoeg. Men vestigde er in dit verband de aiandacht op, dat ook het Roode Kruis gaarne lander materiaal had willen gebruiken. Gezien de omstandig heden heeft men zich echter tevreden' moeten stellen met een taai soort cellu- losekarton, waarvan deskundigen" verze kerd hebben, dat het een heelen tijd mee kan. En bovendien zal later nog wel een mogelijkheid bestaan voor versleten kaartjes nieuw.e iaan te vragen. Te Londen wordt vernomen, dat maar schalk Tito, de Zuidslavische partisanen- leider, bij de gevechten in Montenegro is gewond. Dit bericht is echter nog niet officieel bevestigd. De Iegerberiohten van Tito's hoofdkwartier komen normaal uit, doch zij deelen omtrent deze aangelegen heid niets mede. (SPT)' gFPSCmilFMDF BFP»C»TEN AAL VAN 22 KILO. Bij een vischhan- del te Enkhuizen werd onlangs een zoo genaamde oommenaal aangevoerd, welke 22 kilo woog. Het dier had een lengte van 1.75 m., de middellijn op hei breed ste gedeelte was circa 30 c.m. De visch was door een Wieringer visschgr in de Waddenzee gevangen. De commenaal is een zeer groote vischsoort; exemplaren van vijf tot tien kilo zijn geen zeldzaam heid. DE OUDSTE TWEELING VAN ONS LAND. Dat een tweeling samen 180 ja ren telt, jnag wel als een unicum in den lande beschouwd worden. De Langstraat kan bogen op het bezit dezer merkwaar digheid, want in Waspik woont Anna Maria Theresia de Bont, géboren 5 Aug. 1853 en in Baardwijk haar tweelingzus ter Huiberdina Petronella, weduwe van dhr. J. A. van Schijndel. EXTRA-ZEEP VOOR VUILEN ARBEID In den vervolge zullen kappers, practjii- seerendé artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, ge diplomeerde bakers en personen, werk zaam in genees- en verbandmiddelenin dustrie, telkenmale voor het tijdvak van drie distributieperioden in plaats van drie maanden voor extra rantsoenen zeep in' aanmerking komen. Zijzullen derhalve ditmaal voor het tijdvak van 23 Januari tot en met 15 April a.s. extra rantsoenen zeep ontvan gen. Zij moeten hiertoe uiterlijk 22 Jan. a.s. een aanvraagformulier bij de distri butiediensten afhalen, diat zij in de week van 23 toit en met 29 Januari as. we derom in moeten leveren. BRUTALE DIEFSTAL. Toen de knecht van den landbouwer de K. uit A ar den- burg, met een voer tarwe op weg was. vielen op den weg tusschèn Draaibrug en Sluis twee zakken tarwe van den wagen. De voerman, die dit bemerkte, moest eerst zijn wagen aan den kant van deh weg zetten, omdat twee auto's achterop kwamen en /wilden, passeer en. Toen hij zijn paarden tot staan had gebracht en omkeek naar de tarwe die hij had ver loren, zag hij to,t zijn'verbazing dat ook de auto's waren gestopt en dat de tarwe daarop werd geladen, waarop beid-e autor's, zonder dat de bestuurders zich iets aantrokken van de protesten van den voerman, snel voorbijreden. (PZO •DE WILHELMINAPOLDER. De werk zaamheden aan het in het voorjaar van 1943 tengevolge van een dijkval onder geloop en gedeelte van den Wilhejmina- polder zijn' zoo goed als geheel voltooid, al zal er nog heel wat tijd heengaan, voordat de onder geloop en gronden weer volwaardig zijn voor den landbouw. On geveer 400 H.A. nabij Het dorp Katten- dijke stonden maanden lang ondier water van de Oosterschelde, zoodat ée grond veel zout heeft opgenomen. Gedurende de zomermaandien dus ten tjjde dat het zeewater nog vrije toegang had tot het ondergeloop en poldergedeelle deed zich een bijzonderheid voor. Het geregeld in - en uitstrooinende water had namelijk idiepe gleuven in d,e klei doen ontstaan. En met het zeewiater kwam in die geulen een groote hoeveel heid bot. Honderden amateur-visschers hebben daarvan geprofiteerd en men zag ze dan ook tot ver in den pol der bezig met hengel en kruisnet. Op ze keren dag had' men de visch maar voor het grijpen toen de dijk dicht was ge maakt en het water in den polder door regen enz. aan zoutgehalte verloor, waar door de bot naar boven kwiam en zich zonder meer liet vangen met de hand- Maar dat is dan ook het einde van deze buitengewone visc'hzangst geweest. In totaal ils door dezen dijkval ongeveer 15 H.A. grond verloren gegaan, waarvan 5 H.A. bïnnensdijks. Er is een nieuwe dijk gelegd ter lengte van ongeveer 1200 meter. (Z VROUW VERBRAND. Bij het aanmaken van de kachel maakte de echt genoote yan. den werkman R. te Soest gebruik van zoogenaamde vuile, afgewerkte ben zine.,Door een hevige ontploffing, welke hiervan het gevolg was, geraakten de kleeren van ide vrouw in brand. Met zware verwondingen 'is 'de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij is over leden. ERNSTIG ONGELUK. Maandagmiddag is op een fabriek te Ouderkerk a.d. Am- stel een zeer erostitg ongeluk gebeurd, waarvan de 45-jarige fabrieksarbeider J. Verkerk het slachtoffer is geworden. Toen V. uit een op het fabrieksterrein staand z.g! cascade regenwater schepte, i.s deze bak-met groote kracht uit elkaar gesprongen. V! werd vreeselijk vermink' en was onmiddellijk dood,. Dioor dezen bak stroomde vroeger het waschwater van nitrogli/cerine, maar sedert 1939 werd hij niet meer gebruikt. Klaarblijkelijk is in den bak een weinig van deze licht ontplofbare stof achtergebleven, welke door het scheppen tot explosie is ge komen. gg ZondagartsendlenBt voor Zlerlkiae Zondag 28 Januari: Dr. Verspyclc en Dr. van Hoorn. WANNEER VERDUISTEREN? Hedcm verduisteren van 17 nnv 15 tot 8 uur 30 De maaw komt op 5 nnv 14 en gaat -onder om 14 uur 03. Nieuwe maan Dinsdag 25 Januari. Eerste kwartier Dinsdag 1 Februari. Voüe maan Woensdag 9 Februari. Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Ds. A. Goudzwaard, (afkomstig van Bruinïssc-, nam Zondag, na een verblijf van 7 jaren, iafscheid van zijn eerste gemeente, Breskens, met een predicatie n.a.v. Handelingen 20 32. Zondag a.s. hoopt ds. Goudzwaard zijn intrede te doen te IJsselmonde, na be vestigd te zijn door ds. H. W. Waarden burg van Rotterdam. RECHTZAKEN Valeche ace van berusting De Utrechtsche rechtbank heeft een. zeldzaam geval te behandelen gehad. Een 33-jarige man, die sinds drie jaar ge trouwd was met een thans 50-j. vrouw, had met medeweten vap zijn echtgenoote connecties aangeknoopt met een vrouw, wier leeftijd meer met de zijne overeen kwam. Na verloop vian tijd begonnen de echtgenoot en de tweede vrouw het plan op te maken, om van de eerste vrouw vrouw gedaan te krijgen, dat zij in een scheiding zou toestemmen. Na eenige aar-, zei in g stemde zij inderdaad toe. De echt scheidingsprocedure ging de jonge ver liefden echter te langzaam, om welke reden de tweede vrouw de „acte van berusting" teekende in plaats van de wet tige echtgenoote, terwijl ook voor dg rechtbank onjuiste verklaringen werden afgelegdÉn zoo kwam het, dat de man met de bewuste ac-te naar den Burger lijken Stand ging, om de scheiding te laten inschrijven, terwijl de wettige vrouw daarvan in Het geheel niet. op de hoogte was! Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 20 Januari. 1 1500. 5011. 1100013296, 13795, 15027, 19836. f400: 3992, 9357, 19422. f200: 7917, 9455, 18339. f100: 1861, 3102, 6939, 8745, 9362, 17380, 21819. Volgens een bericht uit Washington heeft president Roosevelt bij het Ameri- kaansche Congres een plan ingediend voor de uitvoering van een omvangrijk plan voor den aanleg van wegen in de Ver. Staten. De kosten van djt plan, waarvan de uitvoering enkele jaren zal duren, worden geraamd op 750 millioen dollar per jaar. ft S ft Naar ujt Washington wordt gemeld, heeft de minister van oorlog, Stimspn. begaald, dat de Amerikaansche spoorwe gen aan de particuliere ondernemers te ruggegeven zullen worden. Ook voor jou Ook voor jou, Nederlandsche jongen van 16—18 jaar, bestaat de mogelijkheid een maand door te brengen in een weer- sportkamp in Duitschland. Meer dan tien kampen zijn thans reeds gehouden en al len zijn volkomen geslaagd. Aarzel dan ook niet langer en grijp de kans die o.ok jou geboden wordt. Iedere jongen van 16—18' jaiar kan ziich voor het volgende weersportkamp melden bij het adres Koningslaiani 9, Utrecht, of aan een der navolgende adressen: Maastricht, Vrijthof 25. Goes, Violenstr, 44. Groningen, Groote Markt 24 Assen. Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindho ven, Keizersgracht 8. Hengelo, Driener- straat 6. Amsterdam, Willemspark 186. Leeuwarden, Emmakade 48.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1