ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie Donderdag 20 Jen. '44 Tsloloon no. 32 Dir3Ct9ï\r-Adsunlatratoar (&av8rtoöüui;hof) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcafdrodaotaur K st20 A. J. »B LOOZB, Siarikzoo uitgave N.v. >>I)a atarltoMlw Niouwrtodo" K' E08TEN' UutalutTMt, Zleriksoo W« no. 137677 Zware gevechten bij Retzjlza duren voort Het opperbevel der Duitsche Weer macht deelde Woensdag medie: Ten Zuiden van Nikopol en ten Westen van Kirowagrad hadden ook gisteren vrij zwakke aanvallen der bolsjewisten geen resultaat. In een tegenaanvial werd een penetra tie uit de laatste gevechtsdagen geslo ten. In het gebied van Sjaskjof en Po- grebisjtje en ten Zuidwesten van Nowo- grad—Wolijnsk mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen. Ten Westen van Retsjiza duren de zware gevechten met onverminderde hevigheid voort. Ten N - westen en Noorden van Newel herhaal den de bolsjewieken hun aanvallen. Zij werden afgeslagen. Een penetratie werd in een tegenaanval na harden strijd te niet gedaan. Ten Noorden van het II" genmeer, ten Zuiden van Leningrad en ten Zuiden van Oranienbaum zetten de bolsjewisten hun doorbraakpogingen metr toenemende hevigheid voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen en opgevangen. In de gevechten in den Zui delijken sector van het Oostelijk front heeft zich de Silezische 320e divisie in fanterie, onder bevel van luit.-generaal Postel, bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front ging de vijand Oostelijk van de Golf van Gaeta, na krachtige artillerie-voorbereiding, met verscheidene divisies tot den aanval op onzen Westelijken vleugel over. De strijd is daar in vollen gang. ROSENBERG'S REDE orsr Duitsche en Eurcpeesche wijheid In een te Praag gehouden rede heeft Rijksminister Dr. Alfred Rosenberg een analyse igegeven van het begrip vrijheid, gelijk dit in de Anglo,-Amerikaansche we reld, en jn het nieuwe, zich rond DuitsCh- land groepeerende Europa, geformuleerd wordt. Terecht wees hij erop, dat een absolute vrijheid niet bestaanbaar is. Po litiek gezien wordt de souvereiniteit van een staat beperkt door zijn naburen en zijn vijanden; economisch heeft hij, als alles in dit ondermaansche, zijn natuur lijke grenzen. „De politieke vrijheid komt avereen met de grootte en de kracht van de verschillende volken; de geeste lijke vrijheid beteekent echter een kans, ook voor de z.g. kleine naties, omdat deze vrijheid in yergaande miate onaf hankelijk ist van het getal". Nationalisme werkt niet alleen naar bui ten, het is eveneens naar binnen „de diep ste, vrije cultuurscheppende activiteit van een volk5'. Zoo gezien moest men tot de erkenning komen, dat nationalisme zoo wel is een innerlijke kracht als een uit wendige verdediging. Het natioma|ail-socia- Jisme wenscht geen van beide aan an deren op te dringen; doch het zijn juist, gelijk Rosenberg opmerkte, de universalis tische richtingen, n.l. liberalisme en bols jewisme, die in beginsel intolerant zijn en die hun dogma aan alle volken willen opleggen, hetzij door het dreigen met „economische catastrofes", hetzij door rechtstreeksche politiek-militaire machts middelen. ,,De leer van de wereldeconomie", zoo constateerde de Rijksleider, „in dien zin van het herstellen van een opperste lei ding, beteekent. strikt genomen de ver nietiging van de nationale volkshuishou dingen. Een wereldmacht is voorwaarde voor elk universalisme en beteekent de onderdrukking van alle organisch ge groeide naties". Het liberalisme verlangde een vrijheid, welke i)n het economisch leven op het Feuilleton Speurdersroman 35 door Frank van Falckenoort Een oogenbli'k stond Koks verbluft. Toen beet hij den man tegenover zich toe: Dus toch mijnheer Van der Vaart? Wat bedoelt U? stotterde deze, die eveneens verrast was, toen hij zoo plot seling tegenover den kleinen rechercheur stond. Kom, waarde heer, laten we er geen doekjes om winden. U bent hier natuur lijk om te probeeren voor de vierde maal uw slag te slaan. Maar ditmaal hebt U buiten de Haarlemsohe recherche gerekend. U ziet, wij zijn op onze post' Ditmaal hebt U zich eens leelijk gebrand, mijnheer de directeur. Van der Vaart's verbazing was nog gestegen. U wilt toch niet beweren, dat U denkt.... begon 'hij. Geen praatjes, mijnheer. U loopt rechtsvoor me uit naar het hoofdbureau in de Smedestraat. En ik verzeker U, dat ik bij iedere verdachte beweging, die U maakt, niet zal -aarzelen van mijn revolver gebruik te maken. Vooruit! Maar daar protesteer ik tegen!! riep de ander uit. Dat is Zwijgen, beval Koks bits. Strakjes prijsgeven van.de maatschappelijk-zwak- ken neerkwam ten bate van de onderne mers. Het liberalisme, met zijn ideaal van den onbeperkten wereldhandel en zijn productie voor de wereldmarkt, heeft tot een uitbuiting geleid, die haar bekro ning vond in het arbeiden aan den be- ruchten „loopenden band", welke het me- chaniseeren van den mensch beteekende. Het moest noodwendig voeren tot een gecollectiviseerd kapitalisme, hetwelk als zijn tragische aanvulling het proletari sch collectivisme ter wereld bracht. „Bij den klassenstrijd van boven kwam de klassenstrijd van beneden. De zg. vrij heid van het economisch leven kwam tot uiting in de uitsluiting en het wanhopige antwoord van de onderdrukten wias de staking". Ook Nederland kende zijn economische zorgen, werkloosheid en maatschappelij- ken onvrede, dat het, hoezeer dit buiten het bewustzijn der groote massa moge zijn omgegaan, deel had aan een wereld1, die door de internationale markten en de kapitalistische grootmachten werd ge dirigeerd. In die wereld maakte zich een machts concentratie kenbaar, die over de hoof den van landsregeeringen heen hiaar net ten over alles en allen spande. Deze machtsbegeerte was bet, die tot de hui dige algemeene catastrophe heeft geleid. Zoo wij één ding te weten zijn gekomen, moet het wel zoo zijn, dat wij nooit terug moeten naar 'een aera, waarin de z,g.n. wereld-economie den scepter hield en het bestaan ontwrichtte. Het leven van rnenschen en van volkeren dient zich te herordenen naar de wet van de maat van het menschelijke. Zulk een herordening streeft het natlo- iiaal-socialisme na. Het is niet de onrust stoker, waarvoor het breede publiek het pleegt aan te zien, doch de weerstreven de kracht van Duitschland en een conti nent, hetwelk zich van de vangiarmen van wereld-economie en universalisme eens ert voorgoed wenscht te bevrijden. POLEN REKENT OP STEUN LONDEN - WASHINGTON Het antwoord van de Poolsche emi" granlmcommissie op de Sovjet-Russische verklaring van 11 Januari is het resul taat van verscheidene zittingen van het Poolsche comité en van een levendig con tact tussehen de commissie en de Brit- sche offi'eieele kringen. De verklaring, zooals zij definitief werd gepubliceerd, wijkt" slechts zeer weinig af van den oiorspronkelijken tekst en werd dioor het Poolsche comité met algemeene stemmen aanva.ard. Vrijdag vond nog een ondier- houd va$ minister Eden mét Mikola- jozyk en Romer plaats. Van Poolsche zijde wordt gezegd, dat de verklaring gebaseerd is op het „eenig mogelijke standpunt van het recht en v^n de moraal" en dat zij tevens een open bare behandeling van de tussehen Polen en de Sovjet-Unie hangende kwesties af sluit, doch de deur openhoudt vioior di plomatieke besprekingen met inschake ling van Londen en Washington. De Pool sche kringen verklaren ook, dat Londen en Washington zich bereid verklaiaxd heb ben, zich in verdere besprekingen te la ten inschakelen, aangenomen dat deze niet door pers of radio gestoord zouden worden. Verder wijzen de Poolsche kringen er op, dat men den derden zin van de ver klaring ongeveer de helft van het gebied van de Poolsche republiek en elf mijlioen Poolsche onderdanen bedoeld, zijn. Ook hechten zij er waarde aan te verklaren, dat voorzofover „besprekingen van vier" kunt U praten. Vooruit nu en vlug, anders zal ik geweld gebruiken! De man tegenover hem in den portiek- hoek keek hem knarsetandend aan, haalde toen de sphouders op en liep het portiek uit. Koks volgde hem, doch omklemde met vaste hand zijn revolver. "Van der Vaart liep enkele passen voor den re chercheur uit en late voorbijgangers kon den niet bemerken, dat hier een arrestant passeerde, «p den voet gevolgd door een politieman. Enkele minuten stond Van der Vaart in het politiebureau. Koks belde den i hoofdcommissaris top en vertelde het ge- beurde. Deze antwoordde, dat hij binnen I enkele minuten in de Smedestraat zou I zijn. Toen Koks en zijn arrestant gezeten waren in een der vertrekken van hel hoofdbureau, begon Koks: Ziezoo mijn heer Van der Vaart. Vertelt U me nu maar eens, waarqp U zich zoo dicht in de omgeving van Uw bank bevond en nog wel zoo laat in den avond. Maar probeert U me niet wijs te maken, dat U alleen ma,ar eens ,een luchtje ging scheppen, want dan kunt U zich die moeite wel besparen. Daarvan belief ik geen woord te gelooven. i Ja, ja, dat begrijp ik. U gelooft in den regel alleen maar, wat U zelf denkt van de rnenschen, nietwaar? Wanneer i'k U nu vertel, dat ik vanavond naar de Oudegracht ben gekomen om in te bre ken, dan gelooft U me zeker wel, niet- waar? (Wordt vervólgd) RECHTZAKEN Ter terechtzitting gevangen genomen Op de zitting van den Almeloschen eoo,- nomisehen rechter werd de onmidellijke gevangenneming bevalen van drie perso nen uit Hardenberg, die met anderen een omvangrijken bonnenhandel hebben bedre ven. De rechter besloot hiertoe omdat, naar hij verklaarde, dergelijke feiten een spoedig ingrijpen noodzakelijk maken. Verder werden twee personen uit En schedé, een man en een vtouw, gevangen genomen, omdat zij distributiebescheiden hadden gekocht. Zij waren reeds eerder voor eep dergelijk feit veroordeeld. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren ru 17 oor 15 tot 8 uur 30 De maan komt op 4 unr 01 en gaat onder om 13 nur 26. Nieuwe maan Dinsdag 25 Januari. Eerste kwartier Dinsdag 1 Februari. Volle maan Woensdag 9 Februari, Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. FINANTIESL NIEUWS Da winteralag in list Oosten. Tffdem de verbitterde gevechten in een sector van het Oostelijk front, trachten de Sovjets weer door de Duitsche stellingen te brekm. Tijdelijk verloren gegane plaatsen worden door de Duitxche grenadiers in tegenaanval weer ge- nomen Zoo verbloeden de Sovjets dag en j nacht tengevolge van den stalen wil tot af- weer van de grenadiers In een heroverde stad worden de straten door de mannen met i hun ,,electri*cli machinegeweerzooals de Sovjetsoldaten dit noemen, beveiligd. (PK Scheffler O/H P s) N,V. Bank voor Schouwen en Duiveland I Naai' wij vernemen zal aan de aan staande algemeene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Bank v. Schou wen en Duiveland te Zierikzee worden voorgesteld het dividend, over 1943 te bepalen op 4 pet. tot stand zullen komen, alle vraagstuk ken ter sprake gebracht zullen worden en niet slechts de grenskwestie. Verdei' wolrdt er op gewezen, dat de Poolsche „regeering" te Londen de eenige recht- j matige autoriteit is en blijft, die in naam j van het Poolsche volk handelt. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN ARGENTINIË San Jnan totaal verwoest De Argentijnsche stad San Juan, die Zaterdag door een aardbeving werd ge teisterd, is Zondagavond opnieuw dioor een aardschok getroffen, idie evenwel minder hevig was dan die van den voor- afgaanden dag. De laatste nog overeind staande gebouwen werden in puin gelegd En nog is de aarde bij San Juan niet lot rust gekomen. Verscheiden zwakke schokken hebben de bevolking veront rust, die i'n tenten en inderhaast opge slagen barakken kampeert. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de pers een kort overzicht gegeven van den toestand in het geteis terde gebied. De bevolking is kalm en gelaten. Het nauwkeurig laantal dood en is nog niet op te geven, daar de puin hoop en nog niet opgeruimd konden wor den. Tot dusver zijn 500 lijken geborgen. 900 personen werden zwaar en 4000 licht gewond. De geheele stad is onbewoon baar. De autoriteiten hebben reeds ener gieke maatregelen genomen om epide mieën te voorkomen en de levensinidde- lenvoorziening en de medische hulp te waarborgen. Het door de Argentijnsche regeering gepubliceerde communiqué deelt volgens het PRT mede, dat er in het geheele gebied 14.000 dooden en gewonden zijn. In de ziekenhuizen in de omliggende plaatsen zijn op het oogenblik 9000 zwaar en lichtgewionden uit San Juan en omstre ken ondergebracht. Men schat de te San Juan aangerichte schade op ongeveer 400 mi'llioen pesos. j VERSCHILLENDE BER1GHTEN 'i TE WATER GERAAKT. Den laatsten tijd geraken te Haarlem meer per sonen door de duisternis te water d,an vorig jaar. In het af ge loop en weekeinde zijn er zelfs twee slachtoffers te betreu ren. Zaterdagavond is in de Leidschevaart een 68-jarige dame te water geraakt en I verdronken en Zondagavond een 75-jiarige heer in den Raamsingel. j Voorts hebben Zaterdagavond ongeveer j half elf twee manspersonen op de voet brug over de Westergracht een 28-jarigen jongeman onverhoeds vastgegrepen en over de brugleuning in het water van de Westergracht geworpen. De jongeman heeft zich zelf kunnen redden. Daar het slachtoffer geen reden voor dezen aanslag kan bevroeden, wordt vermoed diat de daders zich in den persoon hebben ver gist. VAN DE TRAM GESPRONGEN. De 23- jarige mej. B. A. van der L.. is Maan dagavond te Zeist, toen zij van de Zeister tram sprong, met een der beenen onder den bijwagen geraakt. In het zie kenhuis te Utrecht is het meisje des nachts aan haar ernstige verwendingen I overleden. DOOR STIER GEDOOD. De 41-jarige landbouwer P. L. te Gap in ge, is Za terdag door een stier aangevallen. Met zware verwondingen is hij naar het zie kenhuis te Middelburg vervoerd, waar hij in den loop van Maandag is over leden. Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 19 Januari' f15000: 16968. f1000: 12247, 14511. 19231. f400: 1854, 4459, 11212, 12135, 19771. f200: 4397, 5119, 13441, 17456 f100: 5380, 5549, 10809, 12229, 15839, 17746, 18876, 20675, 21946. ZIERIKZEE. De heer A. Goudswaard, hulpbesteller bij de PTT, is met ingang van 22 dezer in vasten dienst aangesteld BURGH. De Vereen, tot bevordering van het Tuinbouw onderwijs hield Maandag middag in Hotel De Koster een leden vergadering, welke matig was bezocht. Wegens ziekte van den voorzitter stond de vergadering onder leiding van dhr. K. J. Dambruin. De penningm.. bracht ver slag uit over de jaren 1941 en 1942, waar uit bleek, dat de vereeniging de laatste jaren finantieel veel sterker is geworden, zoodat nu een behoorlijk saldo op de Boerenleenbank staat. Als bestuursleden werden herkozen W. G. Boot Jr. en C. A. Boogerd, terwijl in de vacature H. Brandenburg de heer I. C. Boot gekozen werd. De heer G. Horst die bedankte werd vervangen door Jac. Priemus. Hier na las het hoofd van de Tuinbouwschool het verslag over het jaar 1942 van de school voor. Tot leden van de finantieele commissie werden aangewezen de heeron M. Blom Lz., A. D. Dalebout en M. G Geleijnse. Na rondvraag sluiting HAAMSTEDE. Voor de Ver. van Oud leerlingen van de Tuinbouwschool „Pior mona" hield de heer Phaff, lambtenaar bij den PJantenziektenkundigen Dienst te Goes Maandagavond in de Tuinbouw school een inleiding over „Schurftbestrij- ding". Na een kort welkomstwoord door den voorzitter, hield de heer Phaff een korte inleiding over het onderwijs en behandelde daarna de ontwikkeling van de. schurftzwam, waarbij hij vooral de schade door deze zwam veroorzlaakt naar voren bracht. Vervolgens behandelde hij de bestrijding van deze zw.am, waarbij hij de verschillende methoden besprak. Vooral de methode-Quanjer werd uitvoe rig besproken, terwijl ook aan de Zwit- sersche methode met 5 °/o Bordeauxsche pap uitvoerig aandacht werd geschonken. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt, waar bij de inleider vaak gelegenheid kreeg op bepaalde onderdeelen dieper in te gtaan. De voorzitter dankte aan het eind den heer Phaff voor zijn mooie inleiding, waardoor het een zeer leerdam ge avond was geworden. BROUWERSHAVEN. In den ouderdom van 62 jajar is plotseling te Amsterdam overleden de Haagsche binnenhuisarchi tect en meubelontwerper Com. van der Sluis. In het huis van Jacob Cats in Brou wershaven 4 Juni 1881 geboren zou hij schilder worden en bezocht daartoe de Academie in den Haag, maar de binnen huisarchitectuur trok hem meer aian, waar toe hij zich voor studie naar Parijs be gaf. Met Thorn Prikker, Henri van de Velde en Lebeau was hij van 1899—1902 verbonden aan „Arts land Crafts" te Den Haag. In 1903 vertrok hij naar het buiten land en drie jaar lang was hij ontwer per op fabrieken en teekembureaux in België, Frankrijk, Engeland en Duitseh- land. In 1906 vestigde hij zich in Den Ha?g. Vooral bekend is hij geworden dioior zijn geslaagd streven om ook het serie-meubel behalve van goede kwaliteit ook van goed artistiek begrip te doen zijn. SIRJANSLAND. ïn de vacature van dhr J. Klink, die als president-kerkvoogd be dankte, is thans dhr. A. Hanse, kerk voogd, gekozen. ST.-PHILIPSLAND. Burgerlijke Stand over December. GeborenArie, z van M. Breeman en C. Vaders; Magdalena Jacoba, d. v,an W. van der Sluis en A. van der Klooster; Adriaan Pieter, z. van M. C. van der Est en M. D. Quist; Dana, d. van C. Reijngoudt en Maatje Bakker; Cornelia, d. van Izaak Quist en J. T. Moerland; Adriaan, z. van J. van Dijke en Hendrika Faasse. Overleden: Krijn Anthonie Schoonaard, 70 j., echtg. van Louisse Hooglander; Handrik Kaashoek, 61 j., echtg. van Ma ria van Popering. Ingekomen: P. J. Wagemaker .vian Am sterdam; L. J. Quist van Halsteren. Vertrokken: G. A. van Herk naar 's- Hertogenbosc'h; M. C. Mol naar Burgb. THOLEN. Burgerlijke Stand. Geboren; Margaretha, d. van G. J. Dragt en M.r Eggersman; Leendert Pieter, z. van C. de Regt en I. N. Bijl. Overleden: J.. M. Voshol, 28 j., echtg. van S. J. Anthonisse; L. Barrevoets, 62 j„ echtgenoot van D. Adriaanse. SIGNAAL. Op Ide titelpagina van de nieuwe af levering staat een Russische vrijwilliger afgebeeld, een luitenant der Koeb'an Ko zakken, voor een muur waarop z'n (door hem zelf geschreven naam staat. Het 'is (de muur van de gevangenis, waarin hij eens door de G.P.Oe werd ingesloten- Deze foto één van (de 100 is ken merkend voor den verderen inhoud van deze aflevering, welke als Extra-Oost nummer wordt aangekondigd. Hierin word't een tip van den sluier opgelicht, welke lange jaren (de tragiek van een 26-jarig Sovjetregime bedekte. Het blad toont echter vooral in woord en beelid objectief en gedocumenteerd wat (de gevolgen van den Duitschen strijd waren in deze Oostelijke gebieden. HUIZE „GRAVENSTEENTE LEIDEN Ook voor het behoud van deee kuituur- waarden strfjden onze vrQwilligtri. «7. L./ff. P s) KEURINGEN Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17—46 jaar, kan zich aanmel den, teneinde gekeurd te worden voor Waffen-SS, SS-Wachtb atalj on in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegsraa- rine en de Germaansche SS in Nederland P Tijdeas de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt mot betrekking tot do verzorging van familieleden, duurder opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen, tussehen 19-30 jaar, die aantnaldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en warden gedurende hun verbintenis van de tewerkstalling vrijgesteld, Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens ©en jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie. 21.1.44 9—12 uur, Assen, Concerthuis a.d. Vaart; 15—18 uur, Groningen, Heere straat 46. 22.1.44 9—12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1.44 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24.1.44 9—13 uur, Utrecht. N.V.-Huis, Oudegracht 246. 25.1.44 9—14 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusdlerweg. 26.1.44 9—14 uur, Den Haag, Dierentuin. Benoordenhoiitschftw^g.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1