ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Woensdag 19 Jan. '44 Telefoon no. 32 Directeur-Administrateur(Advertentleohef) waarin opge„omen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 ^Jfdredaotew A. J. DB LOOZB, Zlerützeo N!onwotode" K 2620 Zlerikzee 100ste Jaarg. No 15449 Mro no. 137677 Vergeefsche Sovjetaanvntlen bij Retsjitza Het opperbevel der Duitsehe weer- macht maakte Maandag het volgende be- kend: <r Ten Noordwesten van Kertsj en ten NooriTwesten van Kirowograd zet ten de bolsjewieken hun felle aanvallen voort. Formaties vain' het leger en de Waffen SS hebben alle doorbraken ver ijdeld en de beide laatste dagen bi vijandelijke tanks stukgeschoten. 1 en w. van Retsjitza zetten de bolsjewieken na felle voorbereidingen door de artille rie, met sterke strijdkrachten hun aan val in. In zware wisselvallige gevechten handhaafden onze troepen hun stellingen. Eenige penetraties werden opgeheven or afgegrendeld. i Ten Zuidwesten van Witebsk zijn hernieuwde aanvallen der bolsjewieken gestrand op den taaien, weerstand van onze troepen. Ten Noordwesten on Noor- den van Newel heeft de vijand nieuwe formaties in den strijd geworpen. Zijn gedurende de laatste dagen ondernomen aanvallen stortten onder Zware verha zen voor hen ineen. Ten Noorden van het Ilmenmeer, in het gebied ten Z. van Leningrad en ten Zuiden van Ora- niebaum hebben de bolsjewieken met toenemende felheid aangevallen. Hun doorbraakpogingen werden p,ok hier in verbitterde gevechten verijdeld' en daar bij zijn alleen ten Zuiden van Oranien- bauw 26 sovjet-Russische tanks vernield. Aan het Zuid-ltaliaansche front vermin derde de gevechtsactiviteit in den sector ten Westen en Noordwesten van Cerfaro tijdelijk. Plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. De aanval vain Amerikaansche bommenwerpers was op 16 Januari gericht op Zuid-Duitsch ge bied. In Klagenfurt ontstond schade aan gebouw-en en gingen mensehenlevens ver foren. Door luchtverdedigingsstrijdkrach ten werden bij dezen aanval, evenals boven Italiaansche gebied, 18 vijande lijke vliegtuigen, voor het meerendeel bommenwerpers, neergeschoten. Duitsehe duikbooten hebben in het Noordelijk deel van den Atlantisch en Oceaan, op de Mid- dellandsche Zee en op de Zwarte Zee, 5 schepen met een inhoud van 36500 brt., 3 torpedojagers en 2 duikbooten tot zinken gebracht. 3 andere schepen werden getorpedeerd en 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. BIJ SJASKOF WERD TERREINWINST GEMAAKT Het opperbevel der Duitsehe weer macht .deelde Dinsdag mede: Ten Noordwesten*, van Kertsj en ten Noordwesten van Kirowograd zijn be nieuwde aanvallen der bolsjewieken mis lukt. In het gebied van Sjaskof hebben onze troepen, in taaien strijd, verschei dene plaatsen genomen. Felle tegenaan vallen van den vijand werden met ver lies van 26 vijandelijke tanks, afgeweerd. Ten Westen van R e s j i t z a zetten de bolsjewieken hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Zij werden in zware gevechten afgeslagen. Eenige penetraties werden opgeheven of afgegrendeld. Ten Noordwesten en Noorden van Newel verminderde de gevechtsactie van dien vijand tijdelijk. Plaatselijke aanvallen der bolsjewieken bleven vruchteloos. Ten Noorden van het Ilmenmeer wer- W W ^9 W den den geheelen dag aanhoudende zware vijandelijke aanvallen in verbitterde ge- vechten opgevangen en talrijke bolsjewis- 1 tische tanks stukgeschoten. Ten Zuiden van Leningrad mislukten ook gisteren alle doorbraakpogingen der bolsjewieken. 1 De vijand verloor in dezen frontsector. 91 tanks. Bij de afweergevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft zich de Beiersehe 10e divisie pant sergrenadiers, onder leiding van luit.-gen Schmidt, door onwrikbare standvastig heid, schitterend onderscheiden. Aan het gebeele Oostelijke front zijn gisteren 214 1 bolsjewistische tanks stukgeschoten. Aan het Zuid-I taliiaansche front verliep de dag bij wederzijdsohe activiteit der stoottroepen en verscheidene vruchteloze aanvallen van den vijand, op den uiter sten linkervleugel, rustig. Van sommige menédhen is hét aange namer een afkeuring 'dan een loftuiging te hooren. Feuilleton Speurdersroman 34 door Frank van Falckenoort Op een avond, vier dagen nadat van der Vaari voor de tweedie maal in vrijj heid) was gesteld, had Koks, evenals een tweetal politiemannen in burger, zich verdekt opgesteld in een portiek, zooge naamd een praatje met elkaar te maken, doch in werkelijkheid hielden ze den ingang van de Bank in de gaten, voor al op het tijdstip, dat Stem, idle naiclht- wker, zijn uurronde deed. Koks had het zich gemakkelijk gemaakt in een café, op den hoek van de Gedempte Gracht en kon vanuit zijn hoekplaatsje aan het raam zoowel het Bankgebouw als de straat zien. De eerst© paar uren gebeurde -er niets bizonders, doch het was omstreeks half elf het was natuurlijk geheel donker geworden toen hij in de nagenoeg verlaten straat iemand zag loopen, die hem bekend voorkwam. Koks lette scher per op, doch kan door Idle vallend© duis ternis niet goed onderscheiden, wie -het was. Hij stond op, betaalde z'n verte ring en liep -naar buiten. Behoedzaam sloop hij langs de huizen in de rich ting van den man, die in -de buurt van hei Bankgebouw heen en weer liep, Ook INVASIE-KOORTS STR.) Het is reedis eerder vastge steld1 dat tegenover het rustige vertrou wen waarmede men in Buitschland d,e aangekondigde invasie-pogingen tegemoet ziet, in Engelanld en de U.S.A. ten op zichte van (den aanval die men van ge allieerde zijde zegt, tegen de Atlantik- Wall te zullen ondlernemen, de wildste geruchten in omloop zijn. Inderdaad is het juist idiat deze geruchten voedsel von- dien in het, na de besprekingen te Cairo en Teheran geopende „invasie-zenuwen offensief", maar idlit offensief1 is vast- gelaopen op de onbewogenheid van het Duitsehe volk en ide stilzwijgendheid! van de Duitsehe legerleiding. Voorloopig is /dus het resultaat dat de Anglo-Amerikanen de grootste moeite hebben ide zenuwachtige stemming in Engelanld en Amerika de 'baas te wor den, vandaar dat men' van geallieerde zijldie geruchten publiceert waarin zelfs ide maand Meigenoemd wordt, als zijn de de meest gunstige maand voor een invasie. Hiermede tracht men de bevol king in Engeland en Amerika, duidelijk te maken (dat van een op handen zijnde poging epii bres in tde Duitsehe verde digingslinies in het Westen te slaan, nog geen sprake kan zijd. Zij idle meenden dat de aanval in het Westen slechts wachtte op het groote 'winteroffensief van de sovjets hebben eveneens ongelijk gekregen. Dit offensief is namelijk reeds in vollen gang en van AngLo-Amerikaan- scfre voorbereidingen welke erop wijzen dat van deze gelegenheid gebruik ge maakt zal worden een invasie te for- ceeren is voorloopig niets te bespeuren. Een en ander neemt echter niet weg dat in Engeland de ongerustheid over 'die aangekondigde vergeldingsmaatregelen blijft bestaan. Er zijn teekenen welkte erop wijzen, dat deze ongerustheid voort durend toeneemt. Juist het uitblijven van de invasie, waardoor volgens velen in Engeland' van de vergeldingsacties niéts zal komen, pmidat door deze invasie het ten uitvoer leggen van (die vergelding onmogelijk Zou worden, draagt 'ertoe bij Idat men in Engeland kan spréken van een invasie-koorts Idie bedenkelijke vor men begint aan te nemen. Ben bewijs heemeer ideze invasie-koorts reeds om zich heen gegrepen heeft en hoe zeker men er op het Britsche eiland van is dat invasie en vergelding met elkaar in verband staan, is een bericht, afgedrukt in het „Army en Navy, Jour naal", waarin gezegd wordt: „De invasie in Europa Zal' vervroegd worden in geval het geallieerde lucht- wapen er niet in slagen zou het Duit- sche rakettengeschut aan ide Kanaal- kust onschadelijk te maken. De Duit- de beide agenten in burger hadden den man waarschijnlijk opgemerkt, want zij staakten hun gesprek, trokken zich wat terug in het portiek en keken om beur ten naar den man en naar den ingang van de Bank. Plotseling was de man verdwenen. Koks uitte zacht een verwensching en keek naar zm mannen, die echter het punt, waar de man plotseling verdwenen was, goed in ide gaten hielden. Ontsnap pen was dus in ieder geval onmogelijk. Koks haaide z'n revolver voor den dag en liep verder in de richting van de plek waar de man verdwenen was. Langzaam, stap voor stap, vorderde Koks. Toen hij de beide agenten passeerde, fluisterde hij hen wat toe, waiarna hij voorzichtig ver der ging, evenwel zonder dat de enkele voorbijganger kon bemerken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Alsof hij op rustige wijze een avondwandeling deed, naderde Koks hoe langer hoe dichter de plek, waar de bewaste man in het niet gezonken scheen. Nu was hij er. Met. z'n cene hand omklemde hij z'n revolver in z'n regenjaszak, met z'n landere haalde hij een kleine, sterke zaklantaarn te voorschijn. Nu moest" hij bij de plek zijn Geen wonder, dat de duisternis den mam zoo onverwachts had opgeslokt, want hij stond nu voor een ruime portiek. Koks flitste z'n lamp aan enbescheen het gezicht van den bankdirecteur Vian der Vaart, die zich verdekt had opgesteld in den 'donkeren hoek van het portiek. flVortflfl oeri/oilgdj sche bedreiging om Engeland door mid del van door radio geleide bommen te vernietigen, zuilen beantwoord wor- Iden met ©en geconcentreerd bombarde ment van die plaatsen, waar bedoreld geschut opgesteld staat. Indien deze aanvaismethode. mislukt, dan zal de in vasie vroeger plaats vinden". In tegenstelling met (d'e 'berichten waar in invasie en vergelding aan elkaar ge koppeld worden en als een duidelijke poging ide twijfel in de geallieerde lan den den kop in te drukken, publiceer de een Britsch nieuwsagentschap het be richt waarin wordt medegedeeld, idat meer dan 500 luchthavens ter ondersteu ning van idle invasie gereed gekomen zijn. Verder deelde James Forrestal, de onderstaatssecretaris in het ministerie v. Marine der U.S.A. mede, dat de, datum voor de lang verwachte invasievast gesteld kon worden, gezien het ver ge vorderde stadium van de invasie-plan nen. En ierMotte zijn idiaar de mededee- lingen van het ministerie van oorlog de U.S.A. over de laatste benoemingen, waardoor het oppercommando van hét invasie-leger compleet is. En toch geven al deze 'berichten geen afdoend antwoord op de vragen die de volgelingen van Churchill en Roosevelt stellen. Zij blijven zich afvragen: komt er een invasie-poging en zal déze geluk ken of zal men weer moeten ervaren idiat alles slechts bluf is en men «iet volld'oen kan aan de eischen door "Sta lin gesteld? Zal de invasie eventueel 'die vergelding verhinderen of zullen om- gekeerd de vergeldingsacties de invasie pogingen onmogelijk maken? Wanneer zal Adioif Hitier het bevel geven met die vergelding te beginnen en waaruit zullen deze vergeldingsmaatregelen be staan? Ziehier een aantal vragen welke be wijzen dat men in Engeland en in de U.S.A. in het duister tast en dat met recht gesproken kan worden van een Anglo-Amerikaansche invasie-kloorts. POOLSCHE PERIKELEN Moskou verwerpt de Foelsche verklaring Volgens Reuter heeft het Sovjetbureau Tass een officieel antwoord iop de verkla ring der uitgeweken Poolsche regeering, gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Poolsche verklaring; slechts kan wor den uitgelegd als een afwijzing van de Cu rz om lijn. Woordelijk zegt het 'ant woord „In antwoord op de verklaring die de Poolsche regeering te Londen op 15 Januari heeft 'afgelegd, is Tass gemach tigd te verklaren: c 1. In do Poolsche verklaring is de kwestie van de erkenning der Curzoin- lijii als grens tusschen de Sovjet-Unie en Polen handig vermeden en volkomen genegeerd, hetgeen slechts kan worden uitgelegd als een afwijzing van de Cur- zon-lijn. 2. Ten aanzien vian het voorstel der Poolsche regeering, toit het aanknpiopen van officieele onderhandelingen tusschen haar ,en de Sovjet-regeering, is de laat ste van meening, dat een dergelijk voor stel misleiding der openbare meening be oogt, aangezien het gemakkelijk te be grijpen is, dat de Sovjet-Unie niet in staat is officieele onderhandelingen te openen met een regeering, waarmede df diplomatieke betrekkingen verbroken zijn Sovjetkringen wenschen er aan te herin neren, dat de diplomatieke betrekkingen met ide Poolsche regeering verbroken zijn op grond v.an een fout van deze regee ring, n.l. wegens haar actieve deelneming aan de ianti-Sovjet-campagne der Duit- sc'hers, in verband met ide z.g. moorden in Katyn. 3. Volgens de meening van Sovjetkrin- geir bewijzen de bovenvermelde omstan digheden opnieuw, dat die huidige Pool sche regeering niet den wensch koestert, goede buurbetrekkingen met de Sovjets tot stand te brengen". Naar de Britsche berichtendienst meldt worden in kringen van de Poolsche uit geweken regeering „de toon en de inhoud van de jSovjet-Russische verklaring, Wel ke het antwoord vormt op de verkla ring van de Poolsche uitgeweken regee ring van 14 Januari zeer betreurd". Dit is vooral het geval ten aanzien van den verzoeningsgezinden toon en inhoud der Poolsche verklaring. Naar verder gezegd wordt, zal thans de eerste stiap van de Poolsche uitgeweken regeering waar" schijnlijk de consultatie zijn van de re- geeringen van Engeland en de Vereenfg- de Staten. Volgens een bericht van Reuter uit Stockholm is Churchill in Londen terug gekeerd. In Noord-Manitoba werden, volgens „Nya Dagligl Allehanda", dergelijke om vangrijke goudvondsten gedaan, d,at zij, volgens verklaringen van den minister van Mijnbouw, bijna ongelooflijk moeten worden genoemd. Onder normale omstan digheden zouden dieze vondsten aanlei ding hebben gegeven tot een goud-rush AARDBEVING TEISTERT ARGENTINIË De etad Juan li"t voor het grootate deel in puin 3600 menschen zenden zijn ged^ed en 7000 gewond Zaterdagavond zijn enkele deelen van Argentinië geteisterd door een ziware f aardbeving, die ernstige verwoestingen- heeft. aangericht. Het epicentrum lag in de provincie San Juan, wiaar de hoofd stad grootend eels met den grond gelijk werd gemaakt. Blijkens .mededeelingen l van Zondagavond te Montevideo aange- komen reizigers moet het aantal dooden j reeds 5000 bedragen. Andere berichten 1 spreken van 3500 dooden en ruim 7000 gewonden. De aardbeving wias een der hevigste, welke Argentinië: ooit doorstaan heeft. Zij was in het geheel© land duidelijk te voelen. In San Juan is de (aardbeving 'een ware catastrophe geweest, aldus meldt het SPT. Aanvankelijk werd gemeld, dat öe stad voor de helft met den grond gelijkgemaakt wias, maar Zondagochtend werd vernomen, dat dit met de geheele stad het \Heval wias. Latere berichten! spreken er van, dait 90 pet. der huizen in puin ligt. De eerste schokken wer den Zaterdagavond om 20 uur 51 waar genomen. Een zwaar ondenaardsch ge rommel was hoorbaar. Toen werden de schokken heviger en begon de aarde b schudden. Huizen stortten in en alles was in het duister gehuld, behalve op die plaatsen., wiaar brand was uitgebroken Een somher rood bescheen hier de puin- hoopen. Aangezien alle ziekenhuizen vain San Juan waren ingestort of op zijn minst zwaar beschadigd, kon er aanvankelijk vrijwel geen 'medische hulp worden ge boden. Men kon alleen maar hulp van buiten afwachten. Ondertusschen liaindden de eerste militaire vliegtuigen met me dicijnen, verbandstoffen en voedsel. De aardbeving heeft mmr drie mputen geduurd, maar diit wias voldoende om eeh grondige vernieling aan te richten. In de stad San Juian is geen electrisehe stroom, geen gas en geen water meer. De bevolking begon in paniek uit de stad te vluchten, maar de militairen slaagden er in, de paniek tot staian 'te brengen, wat een geluk moet worden geacht, daar anders de gevolgen niet te overzien zou den ,zijn geweest. Behalve het gro.oite aant/al dooden, moeten er reeds meer dan 7*000 gewonden geteld zijn. De aardschok kwiam over ide stad als een groote luchtaanval, waarop niemand was voorbereid. De uitwerking is des te meer verrassend, daiair het meerendeel der huizen uit leem was opgetrokken en leemen huizen zijn doorgaans- goed be stand tegen aardschokken. Ook waren er weinig hooge gebouwen. Eenige maan den geleden was het hoogste van de stad, het Stornell Theater, in gebruik genomen. San Juan werd in 1562 gesticht door den Spaansehen conquistador Juan Jufre en heeft altijd het karakter van een kolonistenstad behouden. Het telde 18.000 inwioners. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 17 uur 15 tot 8 uur 30 De naan komt op 2 uui 47 en gaat onder om 12 uur 55. Nieuwe maan Dinsdag 25 Januari. Eerste kwartier Dinsdag 1 Februari. Volle maan Woensdag 9 Februari. Laatste kwartier Donderdag 17 Febr. heid bij luchtgevaar dekking te zoeken. Het is gewenscht dat de ouders den kinderen hierop wijzen. RECHTZAKEN Eantsoenbonten brandstoffen blijven geldig Teneinde misverstand te voorkomen, wordt de aandacht er óp. gevestigd, dat de rantsoenbonnen voor brandstoffen met het opschrift „73 één E Brandstofffen", gedrukt o.p een groenen achtergrond, niet door nieuwe rantsoenbonnen vervangen worden. Deve bonnen, alsmede alle (an dere rantsoenbonnen voor brandstoffen, blijven dus geldig. VERSCHILLENDS BERICHTEN GEEN KERKVOOGDIJ. De Ned. Herv. te Oude Tonge behoort tot de weinige gemeenten in de Ned. Herv. Kerk, die geen college van kerkvoogden bezitten, een besluit, van wijlen Z.M. Koning Wil lem' 1 werd ih het jaar 1820 den kerke- raad toegestaan om zelf het beheer te regelen gelijk voordien reeds het geval was. Thans 'acht de kerkeraad echter den tijd gekomen orn een commissie van beheer in te stellen, waarvian de leden door dep kerkeraad gekozen worden. VERLAGING RUNDVEEPRIJS. Er zijn op korten termijn van overheidszijde maatregelen te verwachten om de prij zen van het rundvee drastisch te verla gen. Aangezien de handel in rundvee momenteel in hoofdzaak wordt beheersöht door speculatieve overwegingen, kan over heidsingrijpen niet langer uitblijven. KIND GETROFFEN DOOR PROJEC TIEL. Tijdens luchtgevechten werd het 10-jarige zoontje van den heer R. ten Riet te Enter (O.) door neerkomende projectielen zoo ernstig getroffen, dat het opgenomen moest worden in het al gemeen ziekenhuis te Almelo. De toe stand van het kind Is echter redelijk. Van bevoegde zijde vestigt men nog maals- de aandacht op de ooodzokelijk- Deutsche Obergericht vonnist Voor het Deutsche Obergericht heeft de metaalarbeider Johannes Hendrikus Bins- bergen uit Amsterdam zich moeten ver antwoorden wegens poging tot diefstal onder de verzwarende omstandigheden der Volksschadlingsverordnung. Binsber* gen, een misdadiger die reeds 15 maal eerder gestraft was, is. tezamen met an dere daders de woning van een geëvacu eerd gezin in Amsterdam binnengedron gen en had daar getracht geschikte klee- dingstukken te stelen. Het Obergericht veroordeelde hem, aangezien'de diaad in het stadium der poging was- blijven ste ken, lot een jaar tuchthuisstraf. De groentehandelaar Comelis V uit Amsterdam heeft terechtgestaan, verdacht van -clandestiene handel in vitale pro ducten. Het diepgaand onderzoek liet twijfel opkomen aan de juistheid der mededeelingen, van dengene die een aan klacht had ingediend. Ofschoon de ver denking gegrond scheen, werd de be klaagde vrijgesproken, 'aangezien het Ge richt de ter beschikking staande bewijs middelen niet voldoende achtte. De ambtenaar van het (distributiekan toor in Losser, Steggink had van zijn ambtelijke functie gebruik gemaakt om distributiepapieren te ontvreemden en zich op idie wijze de bescheiden van 25 distributiekaarten, die voor 7 perio den recht geven op het betrekken van levensmiddelen, toe te eigenen. Het Obergericht strafte (deze grove in breuk op het vertrouwen, idioor beklaag de gepleegd en het daarmede verbon den gevaar voor de- voorziening met vitale producten, met een tuchthuisstraf van 2 jaar en,' 6 maanden en een boete ten bedrage van 2600 gulden of, wanneer idle boete niet geïnd kan worden nog dlrie maanden tuchthuisstraf. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 18 Jan. Veemarkt Aan voer 1074 dieren, n.l. 16 paarden, 2 veu lens, 78 schapen, 758 runderen, 169 nucht. kalveren, 55 graskalveren en 5 bokken. Prijzen per stuk: Melkkoeien f2500, 2150, 1950; Kalfkoeien f2450, 2150, 1950; Vare koeien f1750, 1550, 1250; Vaiarzen f1550, 1250, 950; Pinken f1050, 950, 700. Aanvoer melk- en kalfkoeien iets korter, handel zeer stroef, prijzen iets lager. Vare koeien aanvoer als vorige week, handel zeer lui, prijzen dalende. Vaarzen en pin ken, aanvoer gewoonhandel stug, prijzen terugloop end. Ja, waarom eigonijk aiet Inderdaad, waarom zou je eigenlijk óók niet eens naar zoo'n weer sportkamp in Duitschland gamHonderden jongens zijn je reeds vóór geweest en thans bestaat voer jederen Nederlandsehen jongen van 16—18 jaar de gelegenheid zich aan te meiden. Een maand, gevuld met sport, veldwerk, klein-kaliberschieten en als er sneeuw is skiën is niet te ver smaden. Gehard en sterk zul je terug komen! Daarom, bak de koopp door en meld je aan bij het aa n m e 1 d ingsb ur e a u Koningslaan 9, Utrecht, of aan een dec v ol gen de a dressen Maastricht, Vrijthof 25; Goes. Violen straat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45; Den Haag, Nas- sauplein 6; Rotterdam, Eendrachtsweg 35 Eindhoven, Keizersgr. 9; Hengelo, Drie- nerstraat 6; Amsterdam, Willemsparkweg 186; Leeuwarden, Emmakade 48.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1