ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE l~let brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie Vrijdag. 7 Jan. '44 Telefoon no. 33 Wrectenr-Admlnletretonr (Advertentleolief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 E»fdred«tenr A. J. DB LOOZE, Zlerlkzee nu.... wn r,„ «„.«k,™.,.. miM. J, KOSTEN, Manhulustraat, Zlerlkzee Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" lOOsla Jaarg. No. 15439 CHro no. 137677 Bij Klrowograd en Kriworog hervatten de Sovjets den aanval Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag mede: Na een vrij lange piauze hebben de bolsjewieken ten Noorden van Kriwonog en ten Oosten van Kirowograd hun aan vallen met sterke strijdkrachten van in fanterie en tanks hervat. De zware ge vechten, waarbij gisteren 149 tanks wer den vernield, zijn in vollen gang. In de gevechtsruimte vpn Shitomir hebben de bolsjewieken vooral ten Noordwesten van Berditsjef met onverminderde hevigheid aangevallen. Sterke formaties Duitsche ge- vechts- en slagvliegtuigen grepen doel treffend in de gevechten in. Op verschei dene plaatsen zetten onze troepen tegen aanvallen Ün en sloegen vijandelijke strijd krachten uiteen. Ten Westen van Proposk is gisteren, ondanks numerieke superiori teit van den vijand een voiiedig lafweer- sudces behaald. De bolsjewieken leden zware bloedige verliezen. Ten Zuidoosten en Noordwesten van Witebsk zijn hernieuwde vijandelijke door braakpogingen gekomen tot zwlare wisselvallige gevechten. De steeds weer op onze stellingen aanstormende bolsje wisten werden afgeslagen. Eenige tijdelijk verloren gegane plaatsen werden in een tegenaanval heroverd. Ten Noorden van Newel zijn plaatselijke aanvallen .oer bolsjewieken mislukt. "Penetraties werden door geconcentreerd artillerievuur uiteen geslagen. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 226 tanks. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front hebben de Amerika nen in het gebied ten Noordwesten van Mignano en ten Westen van Venafro, na krachtige voorbereiding door de (artil lerie, aangevallen. Zij werden, met uit zondering van plaatselijke penetraties, die afgegrendeld konden worden, bloedig af geslagen. De gevechten i$et den zich versterkenden tegènstander duren voort. Aan de Adriatische kust zijn vrij zwakke vijandelijke aanvallen mislukt. Bij aanvallen overdag van Britsch- Amerikaansch e b ombardementsf ormaties op het stedelijk gebied van Kiel en op plaatsen in West-Duitsehland en de be zette Westelijke gebieden, zijn in verbit terde luchtgevechten, volgens de tot dus ver ontvangen berichten, 81 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 63 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het Britsche luchtwapen, bij een terreuraiainval op Stettin, volgens nog niet volledige berichten, bovendien 16 viermotorige bom menwerpers verloren. In de woonwijken der aangevallen stad ontstond voor een deel zware schade. De Britseh-Ameri- lcaansche terreurvliegers hebben in de laatste 24 uur hun aanvallen geboet met het verlies van 97 vliegtuigen, waarvan 79 vier-motorige bommenwerpers. Verwacht kan worden dat nog meer zwiaar be schadigde vliegtuigen op hun terugvlucht verloren zijn gegaan. In den zelfden tijd verloor het Duitsche luchtwapen 20 ja gers. DE SLAG OM BERLIJN In 19 weken 13 luchtaanvallen De slag om Berlijn wordt door de Britsche luchtmacht met onverminderde hevigheid ook in het nieuwe jaar voortge zet. De eerste twee dagen van 1944 brachten eveneens luchtaanvallen op de Rijkshoofdstad, die wel is waar, zoowel wat het aantal opereerende bombarde- Feuilleton 28 Speurdersroman door Frank van Falckenoort Twee dagen na de invrijheidstelling van van 'der Vaart kwam er 's morgens om ongeveer half tien een alarmeerend telefoontje van de Haarlemsche Bank: E.- is opnieuw ingebroken! Koks, die juist op het politiebureau was, uittte een verwensching en zette onmiddellijk zijn hoed op. Binnen enkele minuten was hij in het privékantoor van de Bank. Daar zat Bakker, de oudste directeur, met een verdrietig gezicht te kijken. Stem, de nachtwaker, die o^pkl al was gewaar schuwd, stond schuw? id een hoekje van het vertrek. Niets bizonders opgemerkt? vroeg Koks kort en bondig aan den nacht waker. Deze schudde ontkennend het hoofd. Niets, mijnheer. Het is mij een raad sel. Ik kan niet begrijpen, hoe de in breker het voor eikaar gekregen heeft. Ik heb den geheelen avond en nacht ieder uur nauwkeurig alles gecontroleerd en ben in alle hoekjes en gaatjes ge weest. Ik heb in het geheel niets ver dachts opgemerkt en ik zou er haast een eed op^durven doen, dat het van nacht of gisterenavond niet gebeurd kan zijn. Ik geef u de verzekering, mijnbeer, dat ik goed opgelet heb en... mentsvliegtuigen, als het totaal gewicht aan afgeworpen bommen aangang, hoog stens half zoo zwaar waren als die van 22 November en 29 December (de zwaar ste die Berlijn ooit te verduren heeft gehad), doch die niettemin nog ernstig! genoeg waren en dan ook van bevoegde zijde als „middel zwaar" betiteld wor den. De slag om Berlijn duurt nu precies negentien weken, in welken tijd er der tien groote luchtaanvallen hebben plaats gevonden, namelijk op 23 Augustus?, 1 en 3 September, 18, 22, 23 en 27 November, 2, 16, 24 en 29 December en 1 en 2 Januari. De autoriteiten spelen allerminst verstoppertje met de Berlijnsche bevol king. Integendeel: door middel van tal rijke proclamaties, die niet alleen in de bladen verschijnen, doch ook in het open baar worden aangeplakt, maakt men de Berlijners opmerkzaam op de ernstige ge varen, waaraan niet alleen huir persoon, maar ook hun bezit blootstaat. Men gééft honderden raadgevingen om deze gevaren zooveel mogelijk te vermin deren, terwijl men zich vooral op het nationale bewustzijn beroept om het mo reel te versterken. Het moreel der Ber lijnsche bevolking is goed en bereidt den militairen en burgerlijken autoriteiten on getwijfeld minder zorgen dan de leniging van den pood, Welke natuurlijk met den dag grooter wordt. Het probleem der levensmid elenvoorzieïling is schitterend opgelost; over het geheel genomen kan men alles krijgen, waarop de distributie kaarten recht geven. Het onderbrengen van de dakloozen brengt ook minder moeilijkheden met zich mede, dan blij kens de bij voorbaat genomen maatre gelen zelfs van officieele zijde werd ver wacht. (C. D.) DE HERBOUW VAN DE DUITSCHE STEDEN De ANP-eorreSpondient te Berlijn meldt: Het geweld van den oorlog raast thans niet alleen meer over de slagvelden, maar het treft ook de steden. Wat i,n eeuwenlangen arbeid werd geschapen, wat steen voor steen werd gebouwd, veegt men thans van den aardbodem weg, alsof het noodt iets 'beteekendl heeft, [Met de kalmte en de rust waarmede men de bombardementen opvat, wordt thans reeds gewerkt aan de plannen, wel ke eens de bases zullen 'Zijn voor den wederopbouw der vernielde steden. In he* kader van de vele groote bouw werken, die reeds voor Iden oorlog tot stand kwamen en die zoowel inwenldig als uitwendig een nieuwe stijl in Duitsch- landl brachten, Zal ook een deel van den herbouw ider steden worden uit gevoerd. Het zal duidelijk zijn, dat Duitschland (deze plannen Idoor een cen trale laat uitwerken, Zoo dat het alge- meene beeld ider steden niet ontsierd zal worden door stijlconglomerat©n die ieder bouwmeester het hart in de borst zouden doen /omdraaien. Deze centrale staat onder leiding van prof. Albert Speer. Op den voormgrond staat wat de representieve gebouwen be treft, het neo-klassisme. Vooral voor een stad als Berlijn, waarin een Zonderling allergaartje van bouwwerken elkaar in den weg stond, zal (dit een heele ver- M M M M M M M Behoed \de deuren van uw mould En zet een uwc'ht voor uwe lippen. Zoo spoedig wordt een ziel uerworid Door woorden, die jde mond pntglippen Ja, ja, het is al goed, weerde Koks den woordenstroom af. We hebben hier te doen met een bizonder geraffineerd mannetje. Dat staat als een paal boven water. Enfin, mijnheer Bakker, vertelt u maar weer eens, hoe u het ontdekt hebt. Dat is al spoedig gezegd, mijnheer, antwoordde ide aangesprokene. Ik kwam jals gewoonlijk vanmorgen om ruim negen uur hier en heb toen eerst de post doorgekeken. Toen kwamen de kas siers, die hun trommels moesten hebben en ik opende ide bran'dJklast. Tegenwoor dig heb ik als vaste gewoonte aange nomen om iederen morgen de kluis nauw keurig te inspecteer en en toen ik van morgen de trommels uit de branldkast wilde nemen, bemerkte ikl. dat «'de boeken anders lagen dan gewoonlijk. In een der loketten heb' ik gisteravond een enveloppe met zes briefjes van dui zend gulden neergelegd, omdat deze en veloppe vanmorgen aangeteekend naar Brussel verzonden moest worden. Deze enveloppe nu is verdwenen. Opnieuw heeft de inbreker de trommels onaan geroerd gelaten en alleen maar de enve loppe met zesduizend gulden meegeno men. Maar de inbreker zal er niet veel plezier van kunnen hebben, want de num mers der bankbiljetten zijn alle bekend. Die zullen we vandaag nog door geven aan de dagbladen, opdat ze van avond gepubliceerd kunnen worden, be sliste Koks. En de inbraak is na tuurlijk weer op dezelfde wijze gepleegd als de beide voorgaande malen, nietwaar? (W.ordt vervolgd betering zijn. Breede straten,. veel plant soenen en boombeplanting, bloemen en fonteinen zullen het stadsbeeld verluch ten. De huizen zullen niet te hoog wor den en veel vensters hebben. Ook wordt in de genoemde plannen terdege rekening gehouden met - het na den oorlog zeer sterk toenemetfde ge motoriseerde verkeer. Een groot pro bleem daarbij is b.v. de garagebouw, die waarschijnlijk voor het grootst© deel onder den grond zal worden uitgevoerd. Earde afweer oök in het gebied van Leningrad Dicht btfeengr.hurkt in een tneeuwkuil, die tlechte weinig beschutting biedt tegen granaatsplinters en den tfzigen windwerden deze grenadiers door een sneeuwstorm verrast Zfj wachten thans op het bevél tot den tegenaanval. (P.K. iScilrer Atl/H P s) Het tekort ia de raapolieflesschen In verband met hel geruchtmakende procesverbaal tegen drie oliefiabrieken, die het publiek ernstig benadeeld zouden heb ben i!n zijn extra Kerst-rantsoen riaap- olie, heeft .men het ANP in ide gelegen heid igjesteïd in een dezer bedrijven een gewichtsproef te nemen. Tevens werd het vulprocedé toegelicht. De vulling is is n.l. een niveau-vulljng, waarbij het mechanisme dus reageert op het niveau, dat ide olie in 'd<& flesch bereikt De vulling eindigt automatisch wianneer die bepaalde hoogte, dus niet wanneer een bepaald gewicht bereikt is. Een willekeurig aangewezen flesch bleek ledig 565 gram te wegen. Nadat zij de vulmachine had doorloopen, woog zij 1292 gram. De inhoud bestond dus uit 727 gram «olie. Om aan te toonen, dat bij het uitschenken van een flesch verlies optreedt, 'doordat olie op d.en binnen wand achterblijft, werd de inhoud uitge schonken en gewogen. Zij bleek nog slechts uit 723 gram te bestaan. Vier gram waren dus achtergebleven. Deze hoeveel heid, die achterblijft, is nog iets hooger, als de flesch is afgekoeld. Grooter gewichtsverschillen kunnen op treden tengevolge van het feit, dat niet alle fles^chen eenzelfden inhoud hebben Daaruit zou een speling tot ongeveer drie procent verklaard kunnen worden. Zou een machine aan alle flesschen eenzelfden inhoud kunnen geven, dan zou het olieniveau soms aanmerkelijk ver schillen, maar dit is minder wenschelijk, omdat dan bij temperatuurverhoogingen de kurk van de flesch zou kunnen sprin gen, wanneer de ruimte tusschen kurk en olie te gering zou zijn. Vroeger heeft men den inhoud van de flesschen in verband met de niveauvulling nooit op 720 gram gegarandeerd, doch op de etiket ten vermeld: circa 720 gram Tenslotte werd er nog op gewezen, dat de flesschen thans met een gemakkelijk te verwijderen halve-kurk worden afgesloten en geen capsules meer worden aange bracht, hetgeen weinig garantie biedt tegen diefstal. Monumentenwet op komst Naar het A.N.P. verneemt, verkeert een nieuwe monumentenwet in een ge vorderd stadium van voorbereiding. De invoering van de nieuwe wet, die ingrij pende wijzigingen meebrengt, kan bin nen afzienbaren tijd verwacht worden. Nederlatdsche spaarbanken Blijkens de cijfers, afkomstig van den Nederlandschen Spaarbankband, werd in November 1943 bij de aangesloten algs- meene spaarbanken ingelegd f 24.167.923 verdeeld over 281.732 posten en terug betaald f 12.121.155 verdeeld over 87.384 posten. In de eerste elf maanden van 1943 was het totale bednag van den inleg f 275.138.433 en van de terugbe taling f 152.063.604, zpodat de inleggel- den jn dit tijdvak een aanwas toonen van f 123.074.829. Bij de bankspaarbanken werden in November ingelegd 9618 posten ten be- loope van f 2.178.465 en terugbetaald 3070 posten met een bedrag van f 1.213 237 Voor de eerste elf maanden van 1943 bedroegen inleg en terugbetaling in totail resp. f 26.892.872 en f 15.533.583, aldus een vooruitgang van den inleg met f 11859.289 BEKENDMAKING Laffo -moordaanslag te Lelden f 10.000 belooning De Hchere S.S.- und Polizelführer maakt bekend: In jle avonduren van 3 Januari 1944 is te l-eiden op den directeur van het Arbeidsbureau ajdaar, Gerardus Willem Diederix, een moordaanslag gepleegd. Diederix werd op den openbaren weg zwaar gewand door een van achteren op hum gelost pistoolschot. Ongetwijfeld is hier sprake van een misdrijf uit politieke motieven. Als strafmaatregel is in Leiden het tijdstip, waarna men zich niet meer in de openlucht mag bevinden, tot nader order vervroegd tot 21 uur en het slui tingsuur voor openbare lokalen tot 20 uur. Bovendien is een vijftigtal inwoners der gemeente Leiden gearresteerd, van wie op grond van hun politieke gezind heid moet worden aangenomen, dat zij den laffen moordaanslag goedkeuren. Bij deze arrestaties boden drie personen te genstand, resp. trachtten te vluchten, waarbij zij werden neergeschoten. Als daders van den moordaanslag op Diederix komen vermoedelijk twee per sonen in aanmerking, die in het duister niet meer konden worden herkend. De bevolking wordt hierbij uitgenoo- digd, aan de opsporing deel te nemen. Voor aanwijzingen, die leiden tot aan houding van de daders, wordt een be looning van f 10.000 uitgeloofd. Ter zake dienende mededeelingen worden door elke Duitsche of Nederiandsche politie- instantie in ontvangst genomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN HERKEURING PATEN EN GEWICH- TEN. De waarn. Commissaris der provin cie heeft de data bepaald en de gemeen ten aangewezen, waar .in 1944 zitting zal worden gehouden voor fde herkeuring der maten, gewichten, meet- en weeg- werktuigen. Het zijn: 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25 en 26 April voor Zierikzee; 21 April voor Ouwerkerlk; 25 April voor Kerkwerve t© Zierikzee; 27 April voor Haamstede én Burgh te Haamstede; 28 April voor Renesse t© Renesse; 1 Mei v. Noordwielle en Serooskeitke te Noord- wielle; 2 Mei voor Eikerzee en Ellemeet Se Eiker zeel; 3 ien( 4 (Mei voor Brouwers haven en Duivendijke te Brouwershaven; 5 Mei voor Zoinnemaire te Zonnemaire; 8 Mei voor Noordgouwe te Noordgouwe; 9 Mei voor DreisChor te Dreischor; 10 Mei voor Nieuwerkerk te Nieuwerkerk'; 11 Mei voor Oosterland te Oosterland; 12 en 16 Mei voor Bruinisse t© Bruinisse; 17 en 22 Mei voor St.-Philipsland te St.- Philipsland1; 7, 8 ien[ 9 Juni voor Tholen te Tholen; 13 Juni voor Poortvliet te Poortvliet; 14 Juni vioor Sc'herpenisse te Sc'herpenisse; 15 en 16 Juni voor St.- Maartjensdijk te St.-MaartenscLij'k!; 20 Juni voor Stavenisse te Stavenisse; 21 en 22 Juni voor St.-Annaland te St.-Annaland; 23 Juni voor Oud-Vossemeer t© Oud-Vos- nemeer. DOOR STUK STEEN GETROFFEN. Te Tilburg is de 38-jarige mej. H. van Hi., toen zij bij de familie A. op een binnenplaatsje aan het kloppen was, door I een vallend stuk schoorsteen getroffen. De vrouw werd bijna onmiddellijk ge- i dood. I IN PUT GEVALLEN. Toen dfe 52-jarige echtgenoot© van N. Groenen te T i 1 b u r g Dinsdagmorgen water ging halen uit ©en een achter de schuur gelegen put, is zij waarschijnlijk uitgegleden en met het hoofd voorover in het water gevallen. Enkele minuten later werd de vrouw door haar man gevonden. De Idood was toien evenwel reeds ingetreden. COMPLOT VAN FRAUDULEUZE SLACH TERS ONTMASKERD. Vorige week heeft de opsporingsdienst van de marechaussee te Middelburg een wijdvertakt complot van frauduleuze slachters en hun mede plichtigen ontdekt. De zaak kwiam aan het rollen doordat een landbouwer aangifte deed van dief stal van een schaap. Reeds spoedig slaag de de marechaussee er in den dader aau te houden. Het bleek dat het dier frauduleus was geslacht, met het doel het vleesch clandestien te verkoopen. I Door de aanhouding van den dief kwam men dók op het spionr van een persoon waarmede hij clandestien had geslacht en vandaar weer op een ander adres waar ongeoorloofd een schaap wias geslacht. Dit laatste had echter met den voren- genoemden diefstal niets uitslaande. Twee inwoners uit Middelburg en een jongeman uit Den Haag werden in verband met een en ander gearresteerd. Allen legden een bekentenis af, schrijft de P.Z.C. De onderzoekingen hadden hier tot re sultaat dat men weer achter een ander adres kw^rn, waar ook duistere prak tijken werden uitgevoerd. Er kon daar een clandestien geslacht varken in beslag genomen worden. Toen de marechaussee den volgenden dag verder op onderzoek uittoog, kwam zij in de omgeving van Middelburg bij een landbouwer-vracht rijder, op wiens erf een groote clan destiene slachterij werd ontdekt. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 16 uur 45 tot 8 uur 45. De maan vaat onder om 6 uur 48 en komt op 15 uur 27 Volle maan Maandag 10 Januari. Laatste kwartier Dinsdap 18 Januari. Nieuwe maan Dinsdae- 25 Januari. Eerste kwartier Dinsdag 1 Februari. Uit hetgeen daar gevonden werd, kon worden nagegaan, da|U 2 koeien, 3 schapen ön 1 varken waren geslacht, terwijl voorts de frauduleuze slachting van nog 5 scha pen aan dit adres aan het licht kwam. BEJAARDE DAME VERMOORD. Roof is vermoedelijk de drijfveer voor den moord, waarbij een bejaarde vrouw uit de gemeente Hilversum als slacht offer viel. Maandagavond begaf da heer v. d. H. zich naar de afgelegen Steyn- laan naar de woning van de 73-jarige mevrouw N. van Campen. Bij het huis aangekomen, belde hij enkele malen, zon der dat echter werd opengedaan. Kort daarop trachtte hij telefonisch contact met de bewoonster tot stand te brengen, dodh eveneens tevergeefs. Een en ander bevreemdde hem zeer, omdat hij een afspraak met mevrouw van Campen had gemaakt. De politie werd gewaarschuwd Zij verschafte zich toegang tot het per ceel en trof mevrouw van Campen «dood aan in de eetkamer. Zij bleek om het leven te zijn gebracht door het inslaan van den schedel. Mevrouw van Campen, die geheel alleen woonde, mocht' goed gesitueerd heeten, zoodat men aanneemt het motief tot deze afschuwelijke daad in roof t«e moeten 2oeken. MOLENBRAND. In den uit 1721 da- teerende molen „De Hoop" te St.-Lau- re ns bij Middelburg werd vorige week rookontwikkeling waargenomen. Daar niemand aanwezig was, werd de deur geforceerd en toen bleek, «dat het bo vengedeelte in brand stond. Onmiddel lijk werd de plaatselijke brandweer ge alarmeerd, terwijl ook assistentie van de Middelburgsche brandweer werd in geroepen. Het bovengedeelte is totaal uitgebrand. Een groote partij graan en meel kón nog worden gered. De brand is vermoedelijk t© wijten aan het warm- loopen van een as. POLITIEMAN MISHANDELD Toen Maandagmiddag een opperwachtmeester op het politiebureau te Helmond een wegens frauduleuze slachtingen gearres teerden inwoner van Beverwijk in de cel wilde opsluiten, werd hij door den ar restant onverhoeds aangevallen, waarbij hij een hersenschudding opliep en dus danige verwondingen aan het hoofd* dat de politieman in zorglijken toestand in in het St.-Antoniusziekenhuis moest wor den opgenomen. De arrestant wist te ontsnappen, doch kon bij de onmiddel lijk georganiseerde jacht spoedig wonden gegrepen. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Se opbrengsten over October Posterijen f 4.519.050 (f 595.540 meer dan in October 1942)telegrafie f 228.209 f47.500) telefonie f5.836.000 f 1.009.441); postchèque- en girodienst f 1.485.567 (-f- f 85.382)technische ver zorging omroepmiddelen, radiocohtröle- dienst, radio-distributie, bemoeiingen, luis tervergunningen f 644.531 f 247 013) totaal .f 12.713.357 (-f f 1.490.850). De cijfers van de telefonie geven de voorloiopige opbrengst weer. De op brengsten van de maianden Januari t/m.. October 1943 overtroffen die van dezelfde maanden in 1942 met f 13.591.712. KERKWERVE. Burgerlijke Stand over December. Geboren: 20. Anthonie, z. van Cl. Rijnberg en N. van den Hoek; 21. Pieter Jacobus, z. van J. Hart en C. van de Sande. Overleden: 29. Kornelis, van Westenbrugge, 68 j., echtg. van J. K. Hordijk. BROUWERSHAVEN. De heer C. van Sluis alhier herdacht den dag waarop hij voor 25 jaren werd aangesteld als agent van de Levensverzekering-Maat schappij Utrecht. De directie heeft dezen dag voor den jubilaris niet onopgemerkt laten voorbijgaan. i i Onze plaatsgenoot D. van den Hoek is te Rotterdam geslaagd .voor fiet diploma machineschrijven B. Burgerlijken Stand over Dec. 1943. Gehuwd: 8. I. C. J. Catsman, 31 j. en C. A. Slager, 26 j. Overleden: 9.. Jan Cornelis de Oude, 42 j. NOORDGOUWE Burgerlijke Stand over December. Geboren: 1. Pieternella Eli sabeth, d. van J. P. de Regt en A. M. Hohil; 11. Hein, z. van H. Aris en A. S. Kraal; 15. Leendert Maarten, z. van J. L. van Oeveren en L. M. Straaijer (van Ouwerkerk). Gehuwd1: 10. Klaas Pieter van Beveren, 31 j„- (van Rotter dam) en Jakob a Maria de Graaf, 38 j. Overleden: 4. Jn Cornelis ide Ouide,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1