ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Woensdag 5 Jan. '44 Telefoon no. 32 Dlreotenr-Admlnfstratenr (Advertentleohef) Waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 H:of4re4aotenr K 2820 DS L002E' ZiorikzM Uitgave N.V. „De Zlerikzeeeohe Nieuwsbode" M' J' K0STEN' ^nleetraat, Zlerlkze. «w no. 137677 100ste Jaarg. No 15437 Omsingelingspogingen bij Shitomir verijdeld Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Maandag bekend: Aan het bruggehoofd van Nikopol en ten .Zuidwesten van Dnjepropetrowsk ver minderde gisteren de gevechtsactiviteit. Vrij zware vijandelijke aanvallen misluk ten. Ten Zuiden en Zuidwesten van Shi tomir jiju sterke aanvallen der bolsje wieken in harde gevechten, met vernie ling van talrijke tanks, afgeweerd. Ten Westen der stad werdlen omsingelings- pogingen verijdeld. - Verder ten Noordwes ten staan onze troepen jn zwaren strijd met „vijandelijke aanvalstroepen. Bij Wi- t e b s k zijn sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in verbitterde gevech ten mislukt. Een eigen aanval wierp de gisteren iin onze stellingen ingedrongen vijand, ondanks verbitterden weerstand na afweer van verscheiden? tegenaan vallen terug. Aan de rest van het Ooste lijk front worden bij deels levendige sneeuwjacht slechts gevechten van plaat selijke beteekenis geleverd. Aan het Zuid-Italiaansche front ver liep de dag rustig. Bij een nachtelijken' aanval van zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen op het vijandelijke ravit.ailleerings- sieunpunt Augusta, werd een vrachtschip van middelbare grootte, een materiaal opslagplaats in brand geworpen en ha veninstallaties vernield. De Britsche ter- reurbommenwerpers zetten in den afge- loopen nacht, onder dekking van wolken, hun aanval op verscheidene woonwijken der rijkshoofdstad voort. Bovëndiien vielen enkele bcpmen op eenige plaatsen in West-Duitschland. Nachtjiagers en afweer geschut van het luchtwapen hebben," voor zoover is vastgesteld, 31 vier-motorige vijandelijke bommenwerpers vernield. Te middernacht hebben Duitsche vliegtuigen storingsaanvallen op Londen ondernomen. Bij Shilomlr woedden zware gevechten Het oppperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: In het Zuidelijk deel van het Ooste lijk front tot het Zuiden van Kiev is 'de dag bij plaatselijke gevechtsactiviteit over het algemeen rustig verloopen. In het gevechtsgebiedi hij Shitomir hieven de bolsjewieken aanvallen met sterke strijd krachten. Zij leden d'oor dien taaien af weer, de tegenaanvallen en het élan on zer troepen zware verliezen. Een vrij groot aantal ^bolsjewistische tanks wer den daarbij vernietigd'. Bij Witebsk werden opnieuw ondernomen aanvallen afgeweerd. Ten Noordwesten van de stad drongen Duitsche jagers, ondanks taaien tegenstand en verscheidene met steun van tanks ondernomen vijandelijke tegen aanvallen, verder op. Ten Noordwesten van Newel sloegen onze troepen bolsje wistische 'aanvallen af. Van het Zuid-Italiaansche front wor den geen bijzonderheden gemeld. In het gebied van de Middellandsdhe Zee en de bezette Westelijke gebieden, zijn gis teren bij luchtgevechten en door afweer geschut, 16 Britsch-AmerikaanSc'he vlieg tuigen neergeschoteneen Duitsch jaeht- toestel wordt vermist. In den afgeloo pen nacht zijn eenige vijandelijke sto ringsvliegtuigen naar W.-DuitSdhlar.d ge vlogen. Bij de voortzetting van haar aan vallen op vijandelijke beveiligingsstrijd krachten op den* Atlantischen Oceaan, hebben onze duikboten opnieuw 6 tor- pedobootjagers tot zinken gebracht. Daar mede heeft de Britsdh-Amerk. vloot :n de laatste idrie (diagen door iduikbooten in totaal 21 torpiedobootjagers verloren. Het jaar 1944 zal Dultschland bereid vinden Radiorede van Goebbels Rijksminister dr. Goebbels heeft bij de jaarwisseling een radiorede gericht tot het Duitsche volk. Daarin zeide hij a.m.: Over den afloop van den oorlog be slissen niet wenschen en voornemens, maar alleen feiten. De vijand is er o.ok in het afgeloopen jaar niet in geslaagd zoodanige feiten te stellen in een omvang. dat zij onze oorlogvoering in een essen- tieele functie konden treffen. De vijand heeft £ich op onzen militairen en moree- len tegenstand de tanden kapot gebeten, Wat dat voor het verdere verloop van den .oorlog beteekent, valt voorloopig niet „te overzien. Dat betreft vooral ons Oostelijk front. Onze soldaten hebben daar in zware gevechten van het afge loopen jaar een proef 'afgelegd van hun standvastigheid, die 'alles, wat in d,i.t opzicht tot dusver is gepresteerd, ver in de schaduw plaatst. Het gevaar van het bolsjewisme, waar door'gansch Europa wordt bedreigd, kon ook in het afgeloopen jaar met succes worden verbannen. Wanneer de Sovjets hadden geloofd tot onze grens te kunnen opdringen, dan zuilen idle jongste gevech ten ver in het Oosten hun inmiddels hebben geleerd, hoe ijdel hun desbetref fende hoop was. Eeuwig zal het ials de grootste schande van deze eeuw worden bestempeld, dat Engeland en de Vereenig- de Staten zich verbanden met het bols jewisme om hun van haat vervulden strijd tegen het eerbiedwaardige continent tot Staalversperringsn in de zee. Onvermoeid zffn de Duitsche nettenleggers bezig en toch kunnen niet in het weer- machttbericht worden genoemd Hun werk zaamheden en resultaten blffven op den achtergrond. De netten woeden door vélt mannenvuisten uitgerold. (PK. Richter Wb/CN.FP s) een militair succes te maken. Zij zullen ook daarmede de overwinning niet be halen, integendeel, op z'n hoogst zullen zij de bestaansgrondslagen van hun eigen volken ondermijnen. Zeer waarschijnlijk komt de oorlog in het komende jaar in zijn beslissend sta dium. Onze omstandigheden voor de o ver winning zijn daarbij meer dan gunstig. Het is over het algemeen een ondankbare taak wanneer men in een zoo kritieken tijd den profeet wil spelen. Maar nooit' heeft de Duitsche leiding komende ge beurtenissen met een zoo souvereine kalmte tegemoet gezien als ditmaal. WAT ZICH IN 1944 KAN VOORDOEN Versoherping verwacht van luchtoorlog Een hooggeplaatste persoonlijkheid uit toonaangevende Duitsche politieke krin gen heeft aan den chef-correspondent v.an het International© Informatie-Bureau een interview toegestaan over de vraag, wel ke gebeurtenissen in 1344 zich kunnen voordoen. Deze hooggeplaatste persoonlijkheid (ant woordde op de desbetreffende vragen als volgt: 1. „Duitsehland verwacht een verscher ping van den luchtoorlog en neemt uitge breide maatregelen voor den afweer in de lucht en op den grond. Ik ben ervan overtuigd, dat verrassingen mat betrek king tot het gebruik van nieuwe vliegtuig typen ,en hun bewapening kenmerkend zullen zijn voor de luchtgevechten boven Europa. 2. Over het thema „vergelding" zou ik alleen willen zeggen, dat de rust, die in 1943 over Engeland heerschte, de komende twaalf maanden door Duitsche activiteit wordt afgelost, temeer daar het wpord „vergelding" zich waarschijnlijk niet slechts zal beperken tot de toepas sing van tot nu toe - geheim gehouden wapens en de vergelding den grootsten onzekerheidsfaotor voor den vijand vormt. 3. In 1944 zal de strijd om Idle wereld zeeën opnieuw ontbranden. Het Duitsche duikbootwapen haalt (diep adjem en Zal een nieuwen aanloop nemen. De Geal lieerde marine en koopvaardij zal reit'e- ning moeten houden" met de tiluikbo.oten als in de succesrijkste tijden van dit Duitsche offensieve wapen. 4. Die o orlioig in het Oosten. Zal in 1944 groot© beslissende slagen brengen. De Sovjet-Russische legers komen meer en meer in het voornaamste krachtveld van het Duitsche leger en zullen zware sla gen moeten in'casseeren. 5. Het Italiaansche front zal zich mo gelijk' ontwikkelen tot een steeds groo tier wordende bloejdlende Wonde der Ge allieerden. 6. Alle voorteekenen en waargenomen voorbereidingen duiden op de grootste militaire sensatie van het jaar 1944, de invasie! Beschouwt men eenerzij ds de Engelsch- Amerik. voorbereidingen, anderzijds het sedert den herfst van 1940 opgebouwde reusachtige Duitsche anti-invasieleger, met vestingwerken, zooals ide wereld nog nooit heeft gezien, dan staan wij voor die grootste worsteling van dezen oorlog met het grootste gebruik van technische middelen. Het Amerikaansche ministerie van ma rine .heeft Maandagavond medegedeeld, dat op 24 Dec. 1943 op den Atlantischen Oceaan een Amerikaansche torpedojager getorpedeerd of tot zinken is gebracht, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Maandag zijn bij Torre del Bierzo, on geveer 80 K,M. van Leon, een reizigers trein en een kleine rangeerirein op,elkaar gereden. Voor zoover bekend zijn 26 personen gedood en 61 gewond. RADIOREDE VAN DEN LEIDER Drie nieuw jaarswenschen voor ons volk Over de beide zenders van Hilversum heeft lylussert zich op 1 Jan. tot het Nederlandsche volk gericht. Daarbij neeft hij drie nieuwe wenschen uitgesproken. De eerste wensch luidde, nadat hij een overzicht had gegeven van de gebeurte nissen, die tot een wereldrevoltuie heb ben geleid, n.l. „Moge ons vaderland gespaard blijven voor een Engelsch-Amerikaansche invasie, die ons land tot oorlogstooneel zou ma ken, onze steden en dorpen zou verwoes ten en dood en verderf over ons volk zou brengen. „Wanneer de Duitsche weermacht den dam in het Oosten niet zou kunnen hou den,' zullen de bolsjewisten niet alleen Duitsehland en den Saltoan overstroomen, maar geheel Europa~Het is dwaasheid te denken, dat een Westelijk strookje van Europa daarvan verschoond zou blijven, zooals velen nog dpen, die gelooven, dat Engeland en Amerika dit blijvend zouden kunnen beletten. „Zij, die deze gedachten verbreidien, weten zelven wel be'.er. Het zijn degenen, die over^kapitalen beschikken en een zeer korten Engelsch-Amerikaansche bezet tingstijd, die mogelijk is, willen gebruiken dm met hun kapitaal naar Canada uit te wijken, daarna ons vaderland en de groote massa van ons volk overlatend aan het dan onvermijdelijk ook over West-Europa voortschrijdend to'sjewisme Dan zal de doodsklok over ons volk luiden. Mijn tweede wensch voor ons volk is deze': „Moge de dam in het Oosten, gevormd door de Duitsche weermacht, de verbondenen en de vrijwilligers, in de komende maanden zoo sterk blijken te zijn, dat de met millióenenlegers aanstor mende bolsjewisten en hun door Amerika geleverde enorme strijdmiddelen er niet doorheen komen, waardoor Europa van het bolsjewisme zal worden gered. „Een hoogst ernstig en uiterst moeilijk jaar .is begonnen. Een jaar, dat zonder twijf el veel' leed en ellende - over milli- oenen zal brengen. De dood waart rond, ieder materieel bezit is onzeker, onzeker der dan ooit. Vele plichten zijn te vervul len en de juiste vervulling daarvan drukt neer, eischt meer, naarmate- de innerlijke bereidheid om Zich aan de plichtsver vulling t? geen, Tvnder groot is. „Hierbij denk ik dan specjaal aan onze volksgenooten, die in Duitsehland tewerk zijn gesteld en waaronder er zoovelen zijn, die nog niet kunnen inzien, dat hun tewerkstelling een noodzaak is, de onver mijdelijke tegenweer tegen de millioenen Aziatische en Amerikaansche arbeiders, die dag en nacht oorlogstuig maken, waarmede Europa moet worden vernie tigd. De derde wensch, die Mussert voor het Nederlandsche volk uitsprak luidde: Dat Kerstmis 1944 het Nederlandsche volk vereenigd zal zien, dat lallen die nu ver w,eg zijn, weer tot hunne gezinnen in hun eigen huis zullen zijn teruggekeerd en dat wij dan lallen met moed en ver trouwen de toekomst tegemoet zullen zien, wetende, dat wij' staan aan den vooravond van een nieuwe periode in ons volksbestaan, een periode, die een gewel digen opbloei te zien zal geven van onz'e nationale waarden, omdat wij ons bekend zullen hebben tot de groote Germaansche en nog grootere Europëesc'he gemeen schap die de eenige mogelijke waarborg is voor de handhaving van de geestelijke en materieele waarden, die wij behoeven VRIJSTELLING ARBEIDSINZET DOOR KULTUURKAMER Aangezien de Ned. Kultuurkamer be- mididie'ing verleent inzake vrijstelling van tewerkstelling elders (arbe'dsinziet) heelt zij aan alle bij haar aangemelde perso nen tusschen 18 en 50 jaar formulieren doen toekomen ter verkrijging van ide gegevens, die voor een verzoek om vrij stelling worden vereischt. Zij, die tot op heden nog geen formu lieren hébben ontvangen, dienen zich schriftelijk te wenden tot ide Neldlerland- scke Kultuurkamer, 2e Van den Bosch- straat 44, Den Haag. Na 15 Januari 1944 kunnen geen for mulieren meer in behandeling worden genomen. Alleen voor hen, die uiterlijk op dien datum idle formulieren hebben teruggezonden, zal do.or 'de Kultuurka mer de mogelijkheid van vrijstelling van den arbeidsinzet woeden onderzocht, mits zij tevens de groene „Z-karten", Idle hun naar aanleiding van hun ingediende for mulieren door ide Hauptabteilung Volks- aufklaerung und1 Propaganda van het Rijkscommissariaat worden toegezonden, ingevuld naar deze instantie retourneeren De Kultuurkamer verleent geen me- middeling voor vrijstelling van arbeids inzet aan: Ie. hen, die een kultureele werkzaam heid niet bij nvijze van hoofdberoep uit oefenen (z.g. amateurs) 2e. caféhouders en idergelijkë personen, in wier inrichtingen muziek wordt ge maakt; 3e. personen, die reeds in, het binnen land of het buitenland tewerkgesteld Zijn Voor zoover personen, behoorende tot een dezer categorieën, reeds formulieren hebben ingezonden, worden (deze ais ver vallen beschouwd. De 'belangen der per sonen, 'behoorende tot ide eerste 2 cate gorieën worden, ten aanzien van de te werkstelling elders, behartigd idoor de beroepsstandsorganisaties, waarbij zij krachtens het door het uitgeoefende hoofdberoep zijn ingedeeld. Leden, ge organiseerd bij het persgilde en hei filmgilde, behoeven geen formulieren aan te vragen, aangezien doo deze gillden alreeds aan hun leden bemiddeling is verleend. Nieuwjaarsboodschap van den Rijkscommissaris In de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen heeft Rijksminister, Rijkscommissa ris Seyss Inquart ter gelegenheid van de wisseling der jaars een oproep ge plaatst, w,aarin hij o.m. zegt: De vijfde jaarwisseling jn den tweeden wereldoorlog vpërt ions naar die beslis sing, welke het Duitsche volk in den eersten wereldoorlog, verleid dopr de beloften van de tegenstanders en zonder een doelbewuste en energieke leiding, meende te kunnen .ontwijken. Daarom is er voor het jaar 1944 geen gelijkenis uit den .eersten wereldoorlog. Het jaar 1919 was het begin van een weg van onzegbare ellende, welke voerde tot die ontnuchtering, welke ons op niets anders dan iop onszelf liet bezinnen en welke ons daardoor de ervaring van onze eigen sterkte en de onaanvechtbaarheid van mis karakter bracht. Wij kunnen het ons openlijk bekennen dat wij na de ervaringen van het jaar 1943 vol vertrouwen en met nog sterker moed de beslissing binnen treden dan toen het begin van het jaar 1943 ons vond. Wij wisten toen wel dat wij mi litair .onoverwinnelijk waren en dat onze vijanden ons o.ok economisch niet kon den wurgen. Open stond echter de vraag, hoe het Duitsche volk .de onvermijdelijke gebeurtenissen van de derde phase van dezen oorlog zou dragen, die na de mili taire beveiliging van Europia en het terug werpen van de bolsjewistische overmacht in de eerste drie oorlogsjaren in de ge concentreerde bestorming van onze te genstanders de volgende en wellicht laatste phase van dezen wereldoorlog moesten inleiden. J Vandaag kunnen wij uit de generatie van den eersten- wereldoorlog het l©t dankbaar zijn, dat .ons zelf nog de ge legenheid en de geschiktheid heeft gege ven deze schuld uit de Duitsche geschie denis te wissehen. Eeuwig zouden wij anders, hoewel schuldeloos ajs soldaat van het frooit, voor de Duitsche geschie denis belast zijn met de ineenstorting van het jaar 1918. Nu echter heeft het lot ons de mogelijkheid gegeven deze schand vlek weg te vagen. Over de ineenstorting van het jaar 1918 heen straalt de helden moed van het Duitsche volk 'in het nood lotsjaar 1943 voor #ltijd *n onze ge schiedenis. Onze opmarsch achter de strijdende fronten naar de beslissende slagen is aan den gang. Ma,ar niet slechts gaan de thans voor de aanstaande maanden opge stelde plannen hun uitvoering tegemoet, onze leiding rekent nog met een ver scheidene jaren durend en oorlog en heeft dienovereenkomstig plannen op langen termijn. Zij kan dit, want zij weet zich niet slechts zeker van haar soldaten aan het front, maar ook v,an de volksgenooten in het vaderland. 'Als het in het jaar 1944 komt tot een aanval aan het Westelijk front, dan zal het jaar 1944 tegelijkertijd met den zegevierenden afweer van dien aanval de beslissing van dezen wereld oorlog brengen. Ons echter heeft de Führer tot aan den laatsten man met ijzeren strijdwil en een onschokbaar ver trouwen vervuld. Naar Offi meldt, heeft ide Anglo-Ame- rikaansehe luchtmacht op Oudejaarsdag ook iQp het departement Charente een heelereeks bommen laten vallen; om. werd een klein dorp geheel verwoest. 7 bommen vielen op een slio.t, waarbij bijna het geheele gezin omk\yam. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verdnisfcoren van 26 a or 45 tot 8 uur 45. De maas gaat onder om 4 aar 36 en komt op 14 uur 16 Volle maan Maandag 10 Januari. Laatste kwartier Dinsdag 18 Januari. Nieuwe mpan Dinsdag 25 Januari. Eerste kwartier Dinsdag 1 Februari. BEKENDMAKING Het SS-Ersatzkommando Niederlaride deelt mede: 'ÜUIII .3.1 Met ingang van 15 Januari 1944 js het wederom mogelijk als hulpzuster tot het Duitsche Rood© Kruis to© te treden. Aan alle Nederlandsche meisjes in 'den leeftijd van 20—30 jaar, die 'dé Duitsche taal begrijpen, wordt hiermede de ge legenheid geboden actief in lazaretten, ziekenhuizen of soortgelijke instellingen werkzaam te zijn. Men kan zich aanmelden bij: SS-Er satzkommando Niederlandie, Kort© Vijver berg 5, Den Haag. Nebenstelle Amsterdam, Dam 4. Ne benstelle Groningen, Heerestraat 46. Ne benstelle Alkmaar, Langestraat 56. Ne benstelle Heerlen, Saroleastraat 25. Ne benstelle Enschede, Hengeloschestraat 30. VERSCHILLENDE BERICHTEN MEISJE AANGERAND. De politie te Zeist arresteerde een uit Rotterdam af- komsligen jongemandie zich in een bosch te Doorn schuldig maakte aan aan randing van een 21-jarig meisje dat voor zijn bedoelingen uit Zeist naar Doorn was gelokt. Door een brief was het meisje aangezegd naar Doorn te komen om een „ondergedoken" broer te spre ken. Ze zou met ©en bepaalde tram in Doorn komen en daar bij het postkan toor worden afgehaald. Schijnbaar toe vallig ontmoette het meisje daar een haar bekenden vriend van haar broer, die verklaarde ©an illegaal wéék! te doen en haar wel verder zou brengen. Zoo trok het tweetal het bosch in, waar het argelooze meisje even moest wachten tot de jongeman zou terugkomen. In plaats van dezen kwam er een man met een barsehe stem en een pistool het meisje bedreigen in het reeds donkere bosch. De man bond ide handen van het meisje op den rug en blinddoekte haar, waar na hij zei, brieven bij haar te moeten zoeken. De bedoelingen bléken al gauw, maar het .doodeüjk beangste meisje 'durf de niet om hulp te roepen. Na door den man te zijn mishandelid, dreef de onverlaat haar voor zich uit tot ze weer buiten het bosch kwam. De man bleek toen verdwenen, maar zij ontmoette al gauw weer den vriend, van haar broer, die haar naar ide laatste tram voor Zeist bracht Na aangifte bij de politie, arres teerde deze den vriend, die eerst ont kende, maar ten slotte toegaf alles te hebbën geënsceneerd, ZIERIKZEE. Herbenoemd tot Voorzitter van het waterschap Schouwen, de heer S. J. Gast te Duivendijke. 'Voor een heel goed bezette Concert zaal gaf de tooneelgroep der Mondhar- monicavereeniging „K.N.O." Dinsdag avond een opvoering van „Menschen in B o ts in g", tooneelspel in 3 bedrij ven door B. v. d. Holst.. Bij dit tweede optreden der K.N.O.'ers in Zierikzee dient gezegd, dat er, ver geleken bij de eerste maal een flinke vooruitgang in hun spel te constateeren viel. Er werd veel vlotter gespeeld enl Ook de uitspraak was, op een heel kleine uitzondering na, goed. J/Vat de keuze van het stuk betreft, hadden de too- neelisten vrij hoog gegrepen. Een tooneel spel met een inhoud als dit uit. te beel den is een moeilijke opgave en alles er uit halen wat er in zit vereischt sterk spel. Over het algemeen mag gezegd worden, dat zij hier goeddeels, in ge slaagd zijn. Enkele scènes hadden wel wat heftiger gespeeld kunnen worden. Nieuwjaarsrecep- tio bij den Rijks commissaris. De Rijkscommis saris voor de bezette Nederl. gebieden, rjjksmin, dr. Seyss Inquart, ontving op Nieiiurjaarsdag vertegen woo rdigers der weermacht, en zijn naaste mede werkers (Stapf I RefynJioudt Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1