ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 Jan. '44 Telefoon no. S3 100*te Jaarg. So. 15435 Direoteur-Adminletrato'or (Advortentleohof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaotenr K 2620 A. J. SB LOOSE, Zierlkzea Uitgave N.V. „Se Zlerlïzoeeohe Nieuwsbodo" M, J. BOSTEN, Manhttlaetraat, Zleribse# «ro no. 137877 «1943 was aan hard jaar» Het jaar 1943 heeft het Duitsehe volk den oorlog anders leer en kennen. Behalve dat aan de malitaire fronten de offen- ven tot staan werden gebracht en tot een defensieve oorlogvoering moest worden overgegaan, heeft ook het thuisfront voor het eerst sedert meer dan 100 jaar de hardheid van den krijg moeten onder vinden (ruim 1,00 zware ol' zeer zware vliegeraanvallen op 54 Duitsehe steden werden sedert-1 Januari door de Britsche luchtmacht uitgevoerd). De keer der din gen begon met het voor de Duitschers dramatische einde van het zesde leger bij Stalingrad, hetgeen meebracht dat ook een herziening van de andere fronten in het Oosten noodzakelijk werd. Het vnmd zijn voortzetting in, zooals een Duitsch blad het eens omschreef „den zomer zon der Sondermeldungen", den afval van Italië als volwaardig bondgenoot met zijn tragische gevolgen én het zich met alle kracht moeten venveren tegen een geeon- centreerden Sow j et-.Russischen aanval. Voorts moest Afrika worden ontruimd en slaagden de geallieerden erin voorna melijk door middel van een heimelijke overeenkomst met de regeer Lng-Badoglip voet te zetten in de Europeesche vesting. ^O.ok in den oorlog ter zee heeft Duitsch- land terrein moeten prijsgeven. Dit zijn de voornaamste posten, waar mede de Duitschers bij het opmaken van de militaire balans rekening moeten hou den. Reeds bij het begin van het vijfde oorlogsjaar hebben de schrijvers van de hoofdartikelen in de Duitsehe pers ge wezen op de gewijzigde omstandigheden. Eén ontwikkelde zijn stelling aldus: „Se dert lang weten wij het: het geheele Duit sehe volk is in gevecht om leven en dood. Misschien was dat vroeger wel eens een fraze, misschien wel eens zoo gemeend, wellicht ook eens zoo begrepen. Thans en niet pas sedert kort is dat naakte wer kelijkheid geworden. Zij moet ernstig worden opgevat, om te beginnen door het Duitsehe volk. Thans is in den oorlog het front en het vaderland. Het front vecht, deN soldaat is in den slag. Hij moet het meeste pres- teeren, schrijft de corr. der NR.C. uit Bèrlijn. Hij draagt steeds het voile risico van het leven. Het vaderland werkt en zorgt voor het front. Zijn levensstijl wordt door het front bepaald. Het d,raagt het risico van de toekomst van het volk, maar daarbij was er toch vroeger altijd nog een belangrijk verschil. Het vaderland stond slechts midden in den oorlog, het was geen oorlogsterrein. Nu is het anders. Het verschil is heel veel kleiner gewor den, de scheidingslijn is doorbroken. Het moet zelf zijn huid verdedigen, het is werkelijk" in den oorlog: aan alle kanten dus staat het geheele Duitsehe volk in een strijd op leven en dood". S.Het zwaartepunt lag aan het Oostfront Zonder rekening t© houden met ge weldige verliezen aan mensehen en ma teriaal, trachtten de bolsjewieken herhaal delijk door ide Duitsehe stellingen heen te breken, welke pogingen mislukten door de buitengewone prestaties der Duitsehe legercorpsen. Het zwaartepunt van den oorlogvoering lag gedurende het heele jaar in het Oosten. Steedis (opnieuw tracht te de vijand operatieve doorbraken te forceeren, teneinde het Duitsehe front te doen ineenstorten. Het doel 'der verde diging, ter dekking van midden-Europa een aaneengesloten front van de Zwarte Zee tot aan de Finsehe Golf, in stand te houden, is in alle phases der elasti sche oorlogvoering bereikt, ondanikjs de door het omvallen van den Italiaansichen bondgenoot ten zleerste opgedreven eisehen. De ruimte moest als wapen uit gebuit worden om (datgene te vervan gen, wat aan reserves elders was ge bonden. De verschillende [distancieerings- bewegingen zijn voor het meerendeel ten uitvoer gelegd' onder krachtig opdringen van den vijand. Daarbij sloegen de Duit sehe troepen steeds hard terug, bleven hecht aaneengesloten en strijdvaardig en bouwden telkens in de aangegeven sec toren een^ ononderbroken front op. Een werkeHjike' doorbraak hebben de Sovjets dan ook nergens kunnen forceeren, dank zij de groote trefkracht en het gevechts- moraal van het Duitsühe leger, fn het 4e oorlogsjaar is het Duitsehe Rijk een zware crisis meester geworden. Door verraad' en bedrog viel Italië uit. Hier door ontstond een groot gat in de de fensie, dat met de grootste krachtsin spanning snel en volledig gesloten kon worden, zonder (dat de tegenstander deze zwakke plek kon benutten voor beslis sende operaties aan een dier fronten. Dr. Göbbels over 1943 1943 is voor ons een jaar der beproe ving geweest, aldus Rijksminister* dr. Göbbels in zijn jongste artikel in het weekblad Das Reich. De taak van het afgeloopen jaar voor Duitsohlamd heeft er in bestaan, dat de belangrijkste eco nomische en militaire posities gehand haafd en verdedigd moesten worden, wel ke de Duitsehe weermacht in de vooraf gegane groote offensieven voor de Duit sehe veiligheid had veroverd en die de voorwaarde vormen voor de komende eindoverwinning. Men had vooruit kun nen zien, zoq, schrijft dr. Göbbels o.m., dat de vijand met alle middelen zou traófffen ons deze posities te ontrukken. Doch-dit is hem op' geenerlei wijze gelukt. Hij heeft ons weliswaar gevoelige slagen toegebra$£. "do^was niet in staat daar mede een" funoamenteelen ommekeer in het algemeene oorlogsbeeld tot stand te brengen. In dit opzicht kunnen wij tevrè- den zijn over het verloop van het oor logsjaar 1943. Het heeft ons weliswaar niet gebracht wat wij er van verwacht hadden, maar den vijand nog veelminder Evenals men zich aan den kamt van den vijand vergist heeft ten aanzien van de militaire ontwikkeling van 1943, evenzeer* is dit het geval en op even kortzichtige wijze ten aanzien van de politieke ont wikkeling. Hoe vaak en op hoeveel vast staande termijnen is ons niet de moreele ineenstorting van Duitschland voorspeld en hoe staan daarentegen de zaken in werkelijkheid? Men behoeft ze niet te be schouwen door een pooskleurigen bril om tot het inzicht te komen dat het Duitsehe volk nog nooit zoo vastbesloten tot den strijd en de overwinning is, ge weest als juist onder de huidige lasten van het vijfde oorlogsjaar. Er bestaat geen misdaad tegen de menschelijkheid, cultuur en beschaving, zoo constateert dr. Göbbels, die de vijand in dezen oorlog niet heeft gepleegd. Hij laat millioenen honger lijden en honderd duizenden van honger omkomen, alleen om hen daarmede politiek tot inactiviteit te doemen. Hij vermoordt vrouwen en kinderen reeksgewijze, omdat hij hoopt door .dit ten hemel schreiende barbaar- sche gedrag hun mannen en vaders murw te maken in hun vastberadenheid tot den strijd en hen psychisch tot wanhoop te brengen. Het in ruim 2000 jaar verzamel de eerwaardige cultuurbezit van ons vas teland noemt hij „prentbriefkaartenrom-i mei" en laat hij bezaaien met brisant-: bommen en bussen fosfor. Wie heeft hier het recht te spreken van oorlogsmis daden en den eiseh te stellen tot een historisch strafgerecht, de vijand of wij? Wij hebben den vijand volkomen door zien en hij weet dat ook. Onze otoren zijn doof voor zijn leugenachtige frazen. Het jonge nat.-socialistische Duitschland voelt zich in zijn strijd tegen de plutocratisch- bolsjewistische samenzwering woord voerder en zaakwaarnemer voor de ge heele beschaafde wereld. Wij zijn thans ware strijders Gods, die een hooge historische taak te vervullen hebben. Zij moet idl onzen tijd en door ons worden vervuld of de menschheid gaat te gronde. Geen middel laat de vijand; onbeproefd om ons op een dwaalspoor te brengen ten aanzien van onze Zending, om ons door zijn gemeene en cynische strijd wijze murw te maken en oïize harten te doen wankelen. Het afgeloopen jaar ech ter bewijst weer eens dat hem dit nooit gelukken zal. WEDEROPBOUW DER DUITSCHE STEDEN i Het Duitsehe bouwbedrijf heeft het j voordeel, dat het over eenige jaren Europeesche ervaring, opgedaan van de Noordkaap via de Golf van Biskaye tot de Zwarte Zee, beschikt, in een periode, waarin het steeds onder het gebod van uitersten spoed heeft moeten werken. Alles bij elkaar zaJ een huis in, zeg 1945, I aanzienlijk goedkooper en sneller kunnen j worden gebouwd dan in 1939 het geval Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de uitgeverij Nenasute Utrecht bezocht de Leider het jubileerende bedrijf. Tijdens den rondgang liet de Leider zich door vakkundig perso neel voorlichten. C N. F.ISchipper Pax h) was'', schrijft het weekblad „Das Reich" in een beschouwing over de toekomstpro- blemen van het Duitsehe bouwbedrijf. Toen de oorlog uitbrak, had Duitschland reeds een tekort van 3 a 5 millioen woningen. Het groote verschil tusschen deze beide schattingen wordt veroorzaakt door af wijkende strategische methoden, alsmede door de spciaal-politieke doeleinden, wel ker bereiking wenschelijk wordt geacht. De vijandelijke bombardementen van Duit sehe steden hebben de woningbehoeften nog met cijfers verhoogd, die thans nog niet bij benadering vastgesteld kunnen worden. Het is dan ook begrijpelijk, dat reeds in oorlogstijd de vraag wordt opge worpen, wanneer en in welke mate de genen, die dQpr de bomaanvallen hun woning hebben verloren, hun recht op een huis weer zullen kunnen realiseerden. Rijksminister Speer, die als architect en als algemeen gevolmachtigde voor het Duitsehe bouwbedrijf ten nauwste met deze problemen te maj'en heeft, zal thans, dus reeds in vollen oorlogstijd ook de voorbereiding op zich nemen van den woningbouw na den oorlog. Rijksminister Speer zal hiertoe, gelijk gemeld, geen groot apparaat scheppen, doch slechts een staf van personen met beproefde ervaring om zich verzamelen. Wanneer in het vijfde oorlogsjaar in Duitschland nog steeds een millioen men- schen in het bouwbedrijf werkzaam is, dan bewijst hij niet alleen het groote belang van de thans uitgevoerde bouw werken voor de oorlogvoering, maar dan is dit tevens een garantie, 'dat de woning bouw na den oorlog zonder onderbreking weer op volle kracht zal werken. Rijksminister Speer, heeft het aantal woningen, in het eerste jaar na den oorlog te bouwen, op niet minder dan .11/2 a 2 millioen geschat. Dit betrekkelijk hooge cijfer wordt geloof waardig, wanneer men er rekening mee houdt, dat een gropt aantal (door bom men getroffen huizen sléchts ten deel'e beschadigd is, Zoodot, wanneer de vak- mensc'hen aan het werk gaan, 'het mo gelijk zal zijn om in korten tijd (dloior verbeteringen en vernieuwingen nieuwe woonruimte te scheppen. Hierbij komt dat (de bouw van woningen en neder zettingen, 'die in de laatste jaren voor dien oorlog per jaar rond 300.000 woning- eenheden opleverde, wegens de genoem de redenen direct van het eerste begin af verhoogd kan wiorden. De toepassing van drastisch-genationa- liseerde bouwmethoden zal idaarbij van nut zijn, - daar hierdoor niet alleen een besparing aan kosten, maar ook van ar beidskrachten en materiaal mogelijk! zal zijn, terwijl de ervaringen met den serie- bouw in de b'ewapeningsindustrie opge daan, met-voordeel toegepast zullen kun nen worden. De productie aan den loo penden band zal (de krachten in de bouw- industrie in menig opzicht verdubbelen, ja verdrievoudigen. DUITSCHE STRIJDKRACHTEN OVERAL OP WACHT Martin Hallensleben, de militaire cor respondent van het D.N.B., brengt den Briteehen „commando-raid" tegen het .Ka naaleiland Sercq in verband met de vloot- en duehtoperaties in de Golf van Biskaje en spreekt de meening uit, dat steeds meer van dergelijkeBritsche resp. Amerikaansche operaties verwacht moe ten 'worden. Behalve een permanente verkenning hebben deze vijandelijke ondernemingen het doel', de Europeesche kusten te ver ontrusten. De vijand poogt, tegelijk met het verkennen van den.- Duitschen Ka naal1- resp. Atlantischen 'wial, een soort militairen zenuwioorlog te beginnen. Deze actie haalt niets uit. Zij zou slechts kunnen baten, indien de Duitsehe ver kenning op haar beurt niet beschikte over, middelen, Waardoor zij reedis hij de voorbereiding van ondernemingen van (wérkelijk militair belang op!de hoogte is. Maar de vijand moet zijd beloften in lossen. Men moet afwachten in hoeverre hij meent door dergelijke operaties reeds een afbetaling te kunnen 'doen op Stal ins rekening, nadat Moskou de kostbare Anglo-Amerikaansche campagne in Zuid- Italië niet ate voiw'aardig vervangings middel voor het Iwleede front heeft aan vaard. In ieder geval' staat vast, dat men van Duitsehe zijde in deze nieu'wlste Britsche operaties geen acties ziet, die den oorlog een sneller verloop zouden kunnen geven. De operaties tegen Sercq zoowel als het zeegevecht in de Golf van Biskaje zullen Iwiel voldoende dui delijk hebben gemaakt, dat de Duitsehe strijdkrachten overal op Wacht staan en op het beslissende oogeuiblik de juiste ontvangst bereid hébben. De vloten der kleine naties iu de oorlogsstorm Behalve de groote vloten geraakten ook bijna alle kleipe en zelfs de zeer kleine zeemachten in den storm van den wereldoorlog. Zij bleven bestaan, gingen ten onder of werden naar alle windrich tingen verspreid, wat ook wel als een Massabetooging te Kauen tegen de aanmatiging van Stalin om Litauen te bevrijden (P B.Z./Recla •Pax s) bewijs mag gelden van de totaliteit van dezen oorlog. Men hoort zojo vaalt van groote slag schepen en vliegkampschepen, dat wij ook eens de kleinere marines de revue willen laten passeeren. Om te beginnen met Polen, waarvian de oorlogsschepen; het eerst in den ban van den oorlog kwamen. Zijn kleine, maar moderne vloot was in enkele dagen verdwenen. De tor pedojagers vluchtten naar Engeland, üe onderzeebooten eveneens of werden in Zweden geïnterneerd; de overige sche pen kwamen in Duitsehe handen. De strijd om Noorwegen betrok de Deensehe en Noorsche vloot in den Oorlog. De Deensehe koos een vreedzame oplossing en bleef intact met haar beide kustpantsersc'hepen, eenige moderne on derzeebooten, twaalf tamelijk nieuwe on- derz'eebooten en hulpvaartuigen. De Noorsche vlooit heeft gedeeltelijk gevoch ten en is deels uitgeweken naar Enge- land.De meeste schepen echter vielen nog in Duitsehe handen, waaronder nieuwe torpedoboo.ten en talrijke kleinere een heden. Twee kustverdedigingsschepen werden bij Narvik tot 'zinken gebracht. Daarna kwam ook de Nederlandsehe vloiol iin den strijd, eerst waren het de eenheden in ions land. Een deel er van werd tot zinken gebracht, waaronder de torpedojager „Van Galen" en 'de kanon neerboot „Johan Maurits van Nassau". De kruiser „Sumatra", flottieljeleider „Van Heemskerck", torpedojager „Isaac Sweers", mijnenleggers en eenige onder zeebooten w'eken uit naar Engeland. Een ander deel, waarbij ook onderzeebooten, werd door Duitschland overgenomen. In Indië bevonden zich de „De Ruyter", „Java'', „Tromp", zeven torpedojagers en verscheiden onderzeebooten. Eerstgenoem de twee kruisers zonken later in de Ja va- Zee, benevens drie jagers, in den oorlog tegen Japan. Een gedeelte van de Grieksche marine zonk, een ander deel neemt nu deel aan de Britsche operaties, vooral torpe dojagers en onderzeebooten. Weer een een ander gedeelte is in de Egeïsehe Zee door Duitschland in beslag genomen. De Joegoslavische vloot viel, behoudens eenige duikbooten, in 1941 in Italiaansche handen, later weer in Duitsehe. De aanvang van den oorlog met Sowta jet-Rusland betrok ook Roemenië in den oorlog. Met vier torpedojagers, een duik boot en een aantal torpedobooten, mijnen leggers en andere intusschen gereedge komen oorlogsschepen vecht dieze vloot in de ZWarte Zee sedert meer dan twee jaar zij aan zij met Duitsehe mariné- groepen. Boodschap van Roods Kruis Wat het Int. Comité voor krijgsgevangevangen deed Door tusschenkomst van zijn delegaties in de verschillende oorlogvoerende lan den heeft het internationale comité vim het Roode Kruis in December den bevoeg den autoriteiten een boodschap voior de krijgsgevangenen en civiele geïntemedr- den doen toekomen. Het internationale comité heeft verzocht den tekst in alle intemeerings- en concentratiekampen be kend Je doen maken op het oogenblik, dat de boodschap door de pers en de radio wordt gepubliceerd. Deze bood schap luidt als volgt: „Op het oogenblik, dat het nieuwe jaar begint, gedenkt het internationale comité van het Roode Kruis met zijn 3000 medewerkers in Genève en in Zwitser- seriand en met zijn gedelegeerden in de geheele wereld de krijgsgevangenen en geïnterneerden van alle naties, alsmede hun familieleden, op bijzondere en liefde volle wijze. Het internationale comité van het Roode Kruis en zijn medewerkers spreken hun allen hun warmste en op rechtste deelneming met hun lot uit, als mede de hartelijke gelukwenschen voor 1944. De Geneefsche instelling heeft ziéh, trouw aan het ideaal van het Roode Kruis, niet tevredengesteld met het zen den van een boodschap, zooals elk jaar doch zij heeft zorg gedragen voor de I verzending van tallooze Kerstgaven ge- durende de laatste maanden, die beschik- baar waren gesteld door de nationale WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 16 nar 45 tot 8 nnr 45. De maan Raat onder om 2 onx 11 en komt op 18 uur 22. Volle maan Maandag 10 Januari. Laatste kwartier Dinsdag 18 Januari. Nieuwe maan Dinsdag 25 Januari. Eerste kwnrtier Dinsdag 1 Februari. Kaderopleiding voor den Germaanschen Landdienst In het Gebiet Danzig-Westpruisen be vinden zich 500 Nederlandsehe jongens en meisjes, die daar het boerenwerk leeren om later boer of boerin of handwerks man te worden in het gebied, 'dat Ne- derlind voor kolonisatie zal worden toe gewezen. Ze zijn daar ondergebracht in een 20-tal kampen van 15 tot 25 jon gens of meisjes. Deze kampen staan on- de rleiding van kaderleden van den Na- tionalen Jeugdstorm. Sinds Januari be gint de opleiding voor kampleiders en leidsters voör den inzet van 1944. Zij, die zich geroepen voelen Zich hier voor aan te melden, kunnen idit Idoen, ook al zijn zij nog geen lid van denl Jeugdstorm. Aanmelden en nadere inlichtingen bij den Germaanschen Landdienst, Konings laan 8, Utrecht. Roode-Kruisinstellingen, die voor hun landgenooten beschikbaar waren gesteld door .de nationale Roode-Kruisinstellingen van Amerika, Engeland, Canada, Duitsch land en Frankrijk. Ook de Belgische, Poolsche, Nederland- sch, Joegoslavische, Grieksche en Noor sche krijgsgevangenen hebben gaven ont- vangen. In den loop van de maanden November en December heeft het inter nationale comité van het Roode Kruis ongeveer 900 wagons met Kerstgaven voor de krijgsgevangenen der geallieerde, landen in Duitschland verstuurd!. De Duitsehe regeering heeft den Duitschen krijgsgevangenen in de diverse kampen 725 ton goederen alsmede een geschenk in geld van den Duitschen Rijkskanselier doen toekomen. 15000 meer vrouwen dan mannen in Nederland Blijkens de dezer dagen door het Cen traal Bureau voor de Statistiek versche nen „Jaarcijfers voor Nederland. 1941 1942" (Drukkerij Albani C.V bedroeg de bevolking van ons land' op 31 December 1942 9.076.250 zielen (9.007.722 op 31 Dec. 1941), waarvan 4.530.418 m. en 4.545.832 vrouwen. Van de provincies -had Z.-Holland het grootste aantal inwoners nj. 2.612.322; daarop volgt N.-Holland met 1,694.657 inwoners. Als derde volgt in (de rij N. Brabant met 1.087.390 zielen, alsmede Gel derland met 970.296 en als vijfde Lim burg met 643.180 inwoners. Zeeland staat ondernaan in de rij der provincies met 257.922 zielen. Op 31 Dec. 1942 telde ons land acht gemeenten met meer dan 100.000 inwo ners, n.l. Amsterdam 790.900, Rotterdam 616.910, 's-GraVenhage 507.351, Utpedht 170.680, Haarlem 144.923, Groningen 125.768, Eindhoven 122.136 en Tilburg 103.407 inwoners. Het geboorte-ioverschot bedroeg in 1942 103.841 (in 1941 92.243). Het aantal in woners per vierk. K.M, land' bedroeg op 31 December 1941 274.2 (op 31 De cember 1940 271.1). Mario Badoglio, zoom van maarschalk Badoglio, is te Rome door de portie gearresteerd. Badoglio had geen 'gelegen heid zich bij zijn vader tijdens diens vlucht aan ie sluiten em leefde sinds dien verborgen te Rome. Generaal Raf- faele Carorna, die 11a de Italiaansche ca pitulatie door de geallieerden beilast Was met de verdediging van Rome tegen de Duitsehe troepen, is eveneens gearres teerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1944 | | pagina 1