ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 Dec. '43 Telefoon no. 32 Wreotenr-Adnünlïte8teM(MjertenÜeolief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaoteor K im LOOSE, Zierikzeo rttimmmmm Mn n.- m «.ju -v. M. J, KOSTEN, Manhulostraat, (ZlsrUtzM Giro no. 137677 100ste Jaarg. No. 15431 Uitgave N.V. „De' Zierikzeesche Nieuwsbode" ONAFGEBROKEN WOEDT DE WINTERSLAG Slasschip „Scbarnborst" na beld- baitigen strijd gezonken Het opperbevel van de Duitsche wear- macht deelde Maandag mede: Op het bruggehoofd van Nikopol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk, zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het gebied van S j i t o m i r hébben de bols jewisten nieuwe sterke format es infante rie en tanks in den slag geworpen. Zware en wisselvallige gevechten zijn aan den gang. Ten Noordwesten van Resjitza heeft onze aanval tegen hardnek'kigen vijandelijken tegenstand een verdere ter reinwinst opgeleverd. Bij Witebsk duurt d'e afweerslag me1 onverminderde hevigheid voort. De doorbraakpogingen van den vijand zijn ook gisteren mislukt; eenige penetraties werden afgegrendeld', aanvalstoppen der bolsjewieken in tegenaanvallen terugge worpen. De vijand verloor hierbij veertig tanks. Bij de afweergevechten ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk heeft het Berlijnsch Branderiburgseh© regiment gre nadiers 477, zich onder leiding van kolo- ner Marraus, schitterend gehouden. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand slechts hier en daar vergeef- sc-he aanvallen ondernomen. De zware straatgevechten in de stad O r t o n a du ren nog steeds voort. Aan de Dalmati- sche kust is het eiland Korcula van com munistische benden gezuiverd. Hierbij heb ben onze troepen in hardnekkige ge vechten ruim 500 bandieten vernietigd on verscheidene kanonnen, benevens talrijke wapens, munitie en kleine voertuigen als buit binnengebracht. Op 26 December heeft een formatie Duitsche zeestrijdkrachten, onder kom mand» van schout-bij-nacht Bey, iOp de Noordelijke IJszee, een voor de sovjet unie bestemd convooi aangevallen en dit, zoowel als de vijandelijke beveiligings strijdkrachten, zware schade toegebracht. In langdurige gevechten met verre supe rieure Engelsche zeestrijdkrachten, is het, onder commando, van den kapitein ter zee, Hietze, staande slagschip „Scharn- horst" na heldhaftigen strijd, vurenld tot de laatste granaat, gezonken. Het Duitsche slagschip „Scharnhorst", dat, zooals gemeld, Zondag na heldhaf tigen strijd tegen sterkere Zware Brit- sche vlootstrijdkrachten gezonken is, was in 1936 van stapel geloop en en in 1938 voltooid. Het schip had een waterver plaatsing van 26000 ton en een snelheid van 27 knoopen. Het voerde 9 stukken geschut van 28 c.M. en 12 stukken van 15 c.M. Voorts bevatte het 14 stukken luchtdoelgeschut van 10.5 c.M. en 16 van 3.7 c.M:. Er waren 2 catapultinstallaties en 4 watervliegtuigen aan boord. Het slagschip was 226 M. lang en 30 M. breed. De diepgang bedroeg 7Vs M. De bemanning van de Scharnhorst" telde 1460 koppen. Zware gevechten bij Witebsk Straatgevechten hij Ortona De winterslag in het Oosten werd ook op den eersten Kerstdag met onvermin derde hevigheid voortgezet. Aan het bruggehoofd van Nikjopol en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk zet ten de Sovjets hun aanvallen voort, die in felle gevechten mislukten. 71 vijan delijke pantserwagens werden stukgescho ten, waarvan alleen 66 binnen het be reik van een divisie infanterie. In het strijdgebied van Sjitomir breidde de vij and zijn, met superieure strijdkrachten ondernomen aanvallen tot nieuwe secto ren uit Vijandelijke aanvalsspitsen, die onze stellingen waren binnengedrongen, wérden in verbitterde gevechten opgevan gen. Ten Noordwesten van Retsjisa won nen eigen aanvallen verder aan terrein. In den sec-tor van Sjobin zuiverjden, (onke grenadiers in een tegenaanval een vij andelijke penetratie. Ten Noordwesten van Kritsjew ging de vijand met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. Hij werd afgeslagen. Een plaatselijke penetratie werd gezui verd. In het gebied van Witebsk Iduren de zware (gevechten voort. Een poging van de Sovjets om hun penetraties te verbreeden en een doorbraak te foroee- ren werd door ingrijpenide reserves ver ijdeld. In Zuid-Italië duren Ide zware gevech ten in den sector van Ortona voort. In een tegenaanval werd1 een belangrijk hoogtepunt veroverd. In Ortona zelf Zijn verbitterde straatgevechten aan den gang Aan de rest van het front verliep de dag kalm, met uitzondering van vrij zwakke vijandelijke aanvallen ten Noord westen van Mmjano. Op 24 December probeerde een uit Engelsehen en Fran- schen bestaande commandotroep onze draadhiridernis aan de kust van Het Ka naal te naderen. De troep werd in 'de pan gehakt. Bij aanvallen van Engels'clh- Amerikaansche formaties vliegtuigen op den eeersten Kerstdag op 1de stad Bol zano en eenige plaatsen in het gebied van Noord-Italië werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikboioten brachten de laatste dagen op, den Atlan- tischen Oceaan en in de Middellandsche Zee vijf schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 34500 brt. en torpedeerden een andier schip. Uit be schermde schepen van convooien en duik- bootjachttrcepen werden negen vijande lijke torpedojagers en oonvooischepen tot zinken gebracht, Boordafweergeschut der marine haalde boven de Golf van Biscaye ene vliegboot van het type Sunderland omlaag. Roosevelt over den oorlog Roosevelt heeft volgens den Britschen berichtendienst in een Kerstboodschap verklaard, dal men zich aan gealliéera? zijde moet voorbereiden op nog veel meer leed, op slachtoffers en persoonlijke tragedies. Er bestaan voor het Ameri- j kaansche volk meer dan genoeg rede- j nen om tot het inzicht te komen, dat deze oorlog een taaie en vernietigende oor- log is. j Roosevelt zeide voorts, dat de oorlog thans een stadium bereikt, waarin men zich moet voorbereiden joip lange verlies- lijsten van gesneuvelden, gewonden en vermisten. Er bestaat ook geen gemakke lijke weg naar de overwinning en het einde van den oorlog is nog niet in zicht. De vele officieren, die ik, zoo zeide Roosevelt, op mijn buitenlandsche reis heb ontmoet, hebben getuigenis afgelegd van de kracht, handigheid en vindingrijk heid der vijandelijke generaals en man schappen. Voorts Jiekelde Roosevelt de bij .me nige lieden" in de V.S. heerschende mee ning, dat een snel einde van den oorloo te verwachten en dat de overwinning reeds behaald is. In het verdere verloop van zijn Kerst boodschap verklaarde Roosevelt voorstan der te zijn van het toepassen van geweld vooir höt handhaven van den internatio nalen vrede. De V.S., Engeland en de Sovjet-Unie zijn het er over eens, aldus Roosevelt, dat ,,een internationaal geza°" uitgeoefend moet worden, zoolang het noodiig is''. Kerstrede van dr. Goebbels Op 24 December heeft, als alle jaren, dr. Goebbels tot het Duitsche volk ge sproken. Hij wees er op, dat het Kerst feest vroeger het feest van de familie thans, op het hoogtepunt van den oor log, voo,r millioenen Duitschers als het ware het feest der geseheidenen is ge worden. Niemand heeft ook maar in het minst de neiging om idit uur van een wee moedig gescheiden zijn toit een uur van rouw te maken. Daarvoor zijn wij allen veel te hard geworden. Wij hebben in dezen oorlog veel verloren, maar ook veel gewonnen. Als wij arm zijn ge worden aan uiterlijke goederen, is onze schat aan innerlijk bezit sterker gewor den. Wij leven in een tijd van 'de we dergeboorte der wereljd'. Er is een sterk hart voor noiodig om dezen tijidl te be grijpen en te verstaan. In die geschiede nis brengt elke geboorte haar weeën. Maar het gezonde instinct geeft jonge volken oojc steeds weer de kracht om dat te dragen. Hoeveel bewijzen van onsterfelijken le vensmoed hebben wij Duitschers niet in in het afgeloopen jaar wederom gele verd? Ons volk heeft zich zelf overtrof fen en zooveel noem en eer vergaard, dat wij ons vo,or geen uur van onze geschiedenis behoeven te schamen. Onze soldaten hebben aan alle fronten met een heldenmoed, (die de grootste dap'pper- heidi uit onze sagengeschiedenis bijna j evenaart en onze bevolking in het uit de lucht bedreigde gebied, onze mannen en vrouwi^p en zelfs onze kinderen staan te genover de gemeene, arglistige ïuchtter- reur met een heldhaftigheid en een doodsverachting, (die meer dan erkente lijkheid en bewondering verdienen. Hun allen geldt daarom mijn eerste groet. Een .bijzonder woord van verbondenheid en erkentelijkheid richtte dr. Goebbels tot de gewonden van het front en in het binnenland, die in lazeretten en zieken huizen genezing 'Zoeken. In het bijzonder gedacht ;de minister ook degenen, idie treuren om het ver lies van een zoon, ©en kind» van hun vrouw, van man of vader, die aan het front of in het uit de lucht bedreigde gebied hun leven hebben geofferd voor het leven van hun volk. Wat zou ik, al dus de minister, ten overstaan van hun smart meer kunnen zeggen dan dat het volk zich deze offers waardig Zal ton nen, Juist zij, die all'es voor het vader land hebben geofferd, hébben het recht van ons te verlangen, dat de komende overwinning het prijsgeven van Zooveel bloed en leven ook zal betoonen. Wij marcheeren thans met lichte ba gage, vervolgde dr. Goebbels. Velen on der ons hebben niet veel meer te ver liezen. Het verlies van hun goed heeft hen slechts harder en strijdvaardiger ge- tnaakt De vijand heeft er geen denkbeeld van, welk een kracht daarmede in het Duitsche volk is wakker geroepen. Wel licht zal hij clle kracht in het komende voorjaar ondervinden bij een militair tref fen met onze weermacht in het Westen, i De minister bracht tenslotte den groet i Ook dit jaar be zocht de Rijkscom missaris, rfjksmin. dr, Seyss Inquart, ter gelegenheid van het Kerstfeest de gewonde soldaten in verschillende hospitalen in Neder land. (SS Bildberichter S, Fritz/Stapf P s) WANNEER VERDUISTEREN? Heden verdnisteren van 16 aar 45 tot 8 aur 45 De aaan komt op 10 anv 38 ea gaat onder om 19 aar 37. Eerste kwartier Zoodag 2 Januari. Volle maan Maandag 10 Januari. Laatste kwartier Diasdag 18 Januari. Nieawe maan Dinsdag 25 Janaari. van Führer aan het Duitsche volk over. Zooals hij, aldus dr. Goebbels, thans in den geest bij zijn volk is, 'zoo is zijn volk bij hem. Onze groet aan hem is tevens ook onze dank en onze gelofte. Boodschap van den Paus Wedergeboorte der wereld Radio Vaticana heeft een Kerstbood schap uitgezonden; die de Paus ter ge legenheid vain het Kerstfeest tot de we reld heeft gerücht; De Paus zeide in deze boodschap o.a. het volgende: „Steeds verschrikkelijker vormen heeft de oorlog aangenomen en zonder onder breking duurt de strijd voort. Het is de verschrikkelijkste oorlog, die oojt gevoerd is en piet huivering moeten de volkeren wel zien, waartoe de perfectioneeritnjg van .de technische hulpmiddelen thans heeft geleid. Slechts Christus alleen kan al deze geesten der verschrikking ver drijvenDerhalve zijn al diegenen in dwiar ling, die gpngch hun vertrouwen stellen op een steeds grootere economische ont wikkeling ën zich den vooruitgang en het welzijn der menschheid alleen beloven van een steeds gröotere organisatie. Uw ellende, zoo vervolgt de Pauselijke boodschap, is ook de onze. Maar al onze inspanningen kunnen dezen oorlog niet plotseling doen beëindigen, kunnen aan uw dpioden niet het leven terugschenken en kunnen uw huizen niet weer doen oprijzen. Ik kan slechts voor uw' toekomst bidden. Twee dingen vooral willen wij doen. In de eerste plaats willen wij alles in het werk stellen om de treurigste ge volgen van den oorlog te verzachten, willen wij al het mogelijke doen voor de gevangenen en voor de dakloozeti van alle volken en alle talen, om hun lijden te verlichten. In de tweede plaats willen wij niets nalaten om te zorgen, dat ge het geloof niet verliest. Alles is en was een bijdrage tot het ongeluk, Idat thans 'do wereld beheerseht. Broeders, verliest den moed niet, blijft niet onder de puin- hoopen, bouwt weer pp. Na eenige woorden van dankbetuiging aan ,alle priesters en geloovigen, die vaak met gevaar voor eigen leven uit verwoes te kerken de H. Hostie hebben gered, gaf de Paus uiting aan de hoop, dat het volgende Kerstfeest gevierd Zal kunnen worden in een waarlijk christelijken vre de. Mededeeling van den Fuebrszorgeeofficier Het SS-Ersatzkommando deelt ons mee Het spreekuur van den fuerhrsorgeoffi- dat lederen Woensdag te Den Haag, Kor te Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vin den. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944. Brandweer, taak der politie Nieuwe regeling met 1 Jan. 1944 Krachtens een besluit van den secre taris-generaal van het Departement van Justitie treedt op 1 Januari 1944 een nieuwe regeling van het brandweerwezen in werking. Hierbij is o.m. bepaald, dat de bescherming van de gemeenschap te gen brandgevaar de taak der politie is. Deze wordt uitgevoerd volgens de voor schriften van de verordening Organisatie Politie en de voorschriften van het be sluit ,,Brandweerwezen'\ Hoogste brandweerpolitie-instantie is de ten aanzien vian politie-aangelegenhe- den bevoegde secretaris-generaal (nader „secretaris-generaal" genoemd) onder wien de uniforme leiding van en het toezicht op het brandweerwezen bij den directeur-generaal v,an politie berusten. Middelbare braridweerpolitie-instanties zijn de gewestelijke poHtie-presidenteii. Lagere brandweerpolitieinstanties zijn in gemeenten met staatspolitie-ins tan ties de staatspolitiegezagsdragers, in gemeenten zonder staatspoïitie-instamties de burge meesters in hun hoedanigheid van po- litiegezagsdrager. In gemeenten met staatspolitie-instap- ties wordt de taak van het brandweer- Wezen waargenomen door de staatsbrand- weerpolitie onder leiding van de staaits- p ol i ti egezagsdragers. De tot dusver in deze gemeenten: be staande beroepsbrandweren worden in de staatsbrandweerpolitie opgenomen. „De secretaris-generaal 'wijst de ge meenten aan, wiaarin voor de taak van het tjrandweerwezen een gemeentelijke brandweerpolitie wordt opgericht. Deze staat onder den burgemeester in zijn hoedanigheid van politiegezagsdrager. Tn zoover in de door den secretaris generaal overeenkomstig de vorige alinea aangewezen gemeenten beroepsbrandwa ren aanwezig zijn, worden deze in de ge meentelijke brandweerpolitie opgenomen. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart Reuter meldt dat luitenant-generaal An drew Mac Naughton om gezondheidsre denen werd ontheven van zijn functie j van opperbevelhebber van het eerste Ca- nadeesche leger in Engeland. Luitenant- f generaal Stuart, de Chef van den Cana- j deeschen generalen staf is benoemd tot I chef van den staf van het Canadeesche hoofdkwartier in Londen. Men verwacht I thans de benoeming van een oppperbével- I hebber voor MacNaughton tot plaatsver vangend opperbevelhebber van het eerste Canadeesche leger. Reuter meldt uit Stockholm, dat uit het hoofdkwartier dér geallieerden op Nieuw Guinea wordt bericht, dat marine- troepen der Ver. Staten, bij kaap Glou cester op de N.W.-kust van Nieuw-Brit- tannië zijn geland. In het holst van den nacht Wordt verschrikking gebracht En men vlucht als een haas ergens henen. Raken kind'ren verstrooid? Met hun kaartje getooid Weet men ras waar ze heen zijn verdwenen. I Ouders of voogden, vraagt voor (Jw kfndere.il (ot 15 jaar eeu kinderlegitimatiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij i Hoofden van scholen,Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeellngsbesturen van het Ncd. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. Verkoopverbod voor schoenen In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande, is in de periode van 23 December 1943 tot en met 3 Januari 1944 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen in den uitgebreidsten zin, met inbegrip van pantoffels en leerloos schoei sel, verboden, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden geleverld. In verband' hiermede is de geldigheids duur van de schoenenbonnen idle in ge noemde periode verloopen, verlengd tot en met 12 Januari 1944, zonder dat hier voor afstempeling van den boiïd door den distributied'ienst noodig is. Extra rantsoenen voor arbeiders met verlof Arbeiders met verlof uit het buiten land, idlie tijdens de Kerstperiode in Ne derland vertoeven en /die zich vóór 7. Januari bij de 'distributiediensten melden, komen, indien zij tenminste één week in Nederland verblijf houden, in aanmer king voor de extpa-rrantsoenen spijsolie, stroop en suikerwerken, welke voor de geheele Nederlandsche bevolking voor de feestdagen werden beschikbaar gesteld. Hiervoor zullen zij van de distributie- diensten rantsoenbonnen ontvangen voor resp. één rantsoen spijsolie, één rantsoen versnaperingen en één rantsoen jam. Uniformen der N.S.B. In het Verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, ter bescherming van de uniformen en onder scheidingsteekenen van de Nationaal-So- cialistische Beweging der Nederlanden. Hierin wordt bepaald, dat hij, die opzet telijk, zonder toestemming van den secre taris-generaal van de N.S.J3., uniformen deelen van uniformen of onderscheidings teekenen van de N.S.B. of van haar als zoodanig erkende formaties of neven- organisaties vervaardigt, in voorraad heeft of in h et openbaar draagt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Hetjiier strafbaar gestelde feit wordt beschouwd als een misdrijf. De secretaris-generaal van het depar tement van Justitie zal in een in de Ne- derlandsche Staatscourant te plaatsen uit voeringsbesluit, de onderbescherming staande formaties en nevenorganisaties aanwijzen. VERSCHILLENDE BERICHTEN ROOFOVERVAL. Op den avond van 21 December hebben gemaskerde mannen 'n roofoverval gedaan op het postkantoor te S i 11 a r d. Door een achterdeur drongen zij het postkantoor binnen en dreven met pistolen de aanwezige ambtenaren in een hoek. Vervolgens braken zij bin nen enkele minuten verschillende blikken trommels- met geld en met papieren van waardie open -en verlieten het postkan toor met medeneming van onder meer Ide volgende voorwerpen: een postzak met zeven pakketten oude distributiebonnen, die voor vernietiging bestemd waren; een vrij groote hoeveelheid wissel- en kas geld; verscheidene bundels brieven, voor al aangeteekende en waardez'endingen. De staatscommissaris vo,or de tewerk stelling heeft een verordening uitgevaar- digd) tot regeling van den algemeenen ar- beïdsdienstplicht in Italië. In de verorde ning wordt bepaald, Id'at elke Italiaan van Itö tot 60 jaar verplicht is tot per soonlijken arbeid, hetzij van liChamelij- ken of van geestelijkén aard'. Nederlandsche jongensl De Germaan- sche weersportkampen wachten je. Daar leer je bij dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederlandsche jongen in den leef tijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld je nog helden bij een der onderstaajildie adressen: Utrecht, Koningslaan 9; Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Gro ningen, Groote Markt 24; Assen, Rolder straat 45; Den Haag, Nassauplein 6; Rot terdam, Eendrachtsweg 35; Einldhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat ,6; Amsterdam, Willemspark 186; Leeuw arden, Emmakade 48.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1