ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie Maandag 27 Pac. *43 Telefoon no. 33 mroctour AdmJnlatratonr (Adjortontloohsf) waarln opgenomen de Zierikzeesche Courantvan 1797-1889 HssHMdootoM A. J. DE LOOZB, Ziarlkzoo m j KOSTEN Uitgave N.V. „De Zlerikzeesehe Nieuwsbode" J' K 2620 Manhnlsetraat, (Zlerlkzee 10Oste Jaarg. No. 15430 Giro no. 137677 DE DUITSCHE JAARBALANS Aan hel einde van een jaar, dat er naar Berlijnsehe opvatting door de Geal lieerden voor was bestemd, Zoowel Duitschlands militaire als zijn buitenland- &che en binnenlandsehe politieke positie ie doen ineenstorten, domineert in poli tieke kringen te Berlijn de these, dat cie Europeesche politiek der Geallieerden na Moskou en Teheran uiteindelijk heeft moeten wijken voor de Sovjet-Russische aspiraties, terwijl Duitschland, mede door de gebleken hechtheid van (die stelling, die het in militair opzicht inneemt, in de Europeesche politiek nog steeds het beslissende woord spreekt. Bijzondere beteekenis 'bij het opstellen van deze these hecht men aan de po litieke gebeurtenissen van de laatste maanden, zooals ook de bekende diplo matieke publicist Karl Megerle schrijft. „De laatste maanden behooren, wat de opheldering van de situatie in Europa, de tegen Europa gerichte doeleinden van onze tegenstanders en de positieve Euro peesche missie van het Duitsche Rijk be treft, tot de belangrijkste van den ge- heelen oorlog". Van het standpunt der Geallieerden ge zien, is door ide jongste gebeurtenissen in Europa een geheel nieuwe politieke toestand ontstaan, over de problematiek waarvan men in Duitsche politieke krin gen gaarne discussieert, evenwel onder de vooropstelling, dat iedere politiek voor buitenstaanders, en ook iedere wijziging in deze politiek, slechts theoretische be teekenis heeft, zoolang zij door de aan wezigheid van Duitschlands militaire po- saties op het Europeesche vasteland on uitvoerbaar is. Een dergelijke behandeling ondervinden b.v. (de voor den nieuwen toestand symptomatisch geachte Tsjechen in O.-Europa en de Joegoslavische kwes tie, die respectievelijk na de overeen komst tusschen Benesj en Mosklou en de uitroeping vap de regeering-Tito sterk 'zijn geactiveerd. Het prijsgeven van de idee, onder we- derzijdsche verzwakking van Duitschland en de Sovjet-Unie een invloeds-zóne door de lengte van Europa, van Finland via de Baltische landen, Polen en 'den Balkan naar Turkije te trekken, beteekent naar Berlijnsehe opvatting het prijsgeven van de traditioneele evenwichtspoütiek van Engeland en een ernstige breuk >31 et die buitenlandsch-politieke traditie. „De oorlog", aldus Karl Megerle, „heeft zich zelfstandig gemaakt. De twee groote mogendheden, die Engeland op het eerste plan heeft gebracht, de Sovjet-Unie en der Ver. Staten, zijn aan de Engelsehe controle volkomen ontglipt". Ondanks bepaalde territoriale conces sies aan de fronten, waartoe Duitschland door den gang van zaken in Italië \werd genoopt, doch die in geenen (dieele de militaire spankracht schijnen te hebben beïnvloed, blijkt uit een overzicht aan lands politieke positie niet noemenswaard te zijn verzwakt. Zou het verlies van verschillende po sities in het Middellandsche Zeegebied al heb'ben geleid tot waardevermindering van den factor Duitschland bij (de be paling van de politiek van een lanld als Turkije, dan zou niet alleen de bezet ting van strategisch belangrijke punten in den Egeïschen Archipel, maar boven dien de gebleken Duitsche belangen bij een ordening op ,den Balkan een vol doende tegenwicht vormen, afgezien van de politieke wisselvalligheid in het Ge allieerde kamp. Feuilleton Speurdersroman 21 door Frank van Falckenoort Hoe komt het, dat swdj nu eerst be richt krijgen van deze tweede inbraak? vroeg Koks. Wel, omdat wij het pas een half uur geleden gemerkt hebben. Ik opende om ongeveer half elf de kluis en toen miste ik een bedrag van ruim negen tienhonderd gulden, dat de procuratie houder er gisteravond in had opgeborgen. Wij hebben de geheele brandkast door zocht, doch het geld is er niet meer in. Bovendien meende ik al, dat d,e schijf van het cijferslot niet in denzelfden stand stond als ik hem gisteravond heb gelaten. U zei zooeven, dat er veel meer geld in de brandkast zaït? Inderdaad', antwoorldjde de oudste directeur. Er stonden vier geldtrommels in de brandkast van onze kassiers, waar in ongevuur dertigduizend gulden aanwe zig was. Deze trommels waren op sliot en dit is misschien gelukkig geweest, want landers was wellicht dit geld ook verdwenen. Wie heeft dan de sleutels van deze trommels? informeerde Koks. Onze kassiers, mijhheer. Die zijn trouwens verantwoordelijk voor het geld tijdens de uitoefening van hun functie. 's.Avonds wordt de kas gecontroleerd en Iw'anneer deze klopt, worden de trom mels in het bijzijn van onzen procura* VERANDERINGEN IN HET BERLIJNSCHE LEVEN De correspondent van hel A.N.P. meldt uit Berlijn: De vernieling van vele woonwijken in Berlijn en het verlies van cultuurmonu menten en cultuurinstellingen mogen het uiterlijk van de wereldstad geschonden hebben, het dagelijksche leven stoort zich daaraan niet, zooals .de ervaringen der laatste weken ons geleerd hebben. Toch is er natuurlijk wel het een en ander in het leven van Berlijn veranderd. Vroeger hebben wij bijv. in de stad zelf nagenoeg geen krijgsgevangenen aan het werk ge zien. Tegenwoordig is dit anders ge worden. Sowjet-Russen en Italianen, aan hangers van BadogLio, zijn in lange colon nes bezig met het opruimen van de ruines en hel uitgraven van de kelders, waarin dikwijls nog groote voorraden waardevolle goederen liggen. Fransche en Engelsehe krijgsgevangenen schijnen voor dit werk niet gebruikt te worden. Een tweede verandering in het dage lijksche programma vindt men onder het hoofdstuk theaters en bioscopen. Wie had bijvoorbeeld een paar weken geleden; kun nen vermoeden dat eens de dag zou komen, waarop men 's middags om één uur, na een korte wandeling door de ruïnes en de puinhoiopen, in een van de grootste Berlijnsehe opera's een nieuwe ensceneering van Richard Striaiuss' opera Der Rosenkavalier zou zien en bij die gelegenheid in de schitterende zaal zou zitten tegenover een in rok gestoken orkest en geflankeerd zou worden door twee lieftallige dames in avondtoilet. Let wel, 's middags om één uur, terwijl daarbuiten de sirenes der brandweer auto's nog huilden - en de rookwolken nog somber- over het troostelooze stads beeld hingen. Heeft het betooverende en sprookjesachtige wezen van het tooneel ooit een ironischer accent gevonden? Ook de bioscopen beginnen vipeger en de laatste voorstelling begint uiterlijk om vier uur. Aan het peil der voorstel lingen doen deze veranderingen achter niets af. Nog in de laatste week werden in de Rijkshoofdstad zes nieuwe films ten doop gehouden, waaronder de prach tige „Immensee'', een nieuwe kleuren film van Veit Harlan met in de hoofdrol Kristina Söderbaum. Het theater was vol en het publiek was verrukt, hetgeen na- tuurlijk ook van een psychologisch stand punt uit begrijpelijk is, daar het zien van Harlan's kleurenpracht en frischheid een heele verademing beteekent na de weinig opwekkende tochten dooir destra- ten van Berlijn. Opmerkelijk is het ook dat het aantal fietsen hier op het oogenb'lik zo.o. ge stegen is. De B'erlijner gebruikte zijtn karretje vroeger niet, Zooals wij 'dót gewend zijn, om boodschappen mee te doien of naar zijn werk te gaan. De fiets was voor hem meer een practiseh vervoermiddel om daar de Zondagen |pip door te brengen eh zich op deze WijZe onafhankelijk te kunnen bewegen van de stampvolle treinen. De ervaringen der laatste weken hebben geleerd, dat na een luchtalarm het ver keer dikwijls vrij lang opgehouden wordt, daar de rails en de trajecten, de bruggen en de overwegen eerst .nauwkeurig on derzocht moeten worden. Dan is de fiets 1 echter het aangewezen verkeersmiddel. Als je iets wilt gaan koopen in den win kel, waar je reeds jarenlang je boordjes pleegt te koopen, kom je tot de ontdek king, dat ook .deze winkel ,ausgebombt" is. Daarvoor heb je dan een trein- en tramreis achter den rug. De winkel is zes straten verder ondergebracht en je moet dus loopen. Ook dan bewijst de fiets een waardevolle hulp te zijn. Aanvulling bonnenlijst - Zeep. Scheerzeep bon I van textiel- kaart V 115 (mn) t/m. 31 Dec. .Bon Alg. 716 en bon A B Eenheidszeep een stukje luehtgevuldo eenheidstoiletzeep of een stukje eenbeidstoiletzeep of wasschen van 5 kg. droge vuile wasch. Bon Alg. 717 en bon AB Waschpoeder: 250 gr. vvascHpoeder of zeeppoeder Oif wasschen van 9 kg. droge .vuile wasch. Bon AB Toiletzeep: een stukje van 50 of 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling). Brandstoffen: 11 t/m. 15 K.F.- 1 oenh. t/m. 30 April 1944. 15 t/m. 19 BV. 1 eenh. t/m. 31 r>-e. 1943 2o t/m. 22 BV 1 eenh. t/m. 29 Febr. 1944. Huisbrand: (Per 5 t/'m. 8: 1 eenh. t/m. 30 April 1944. Kookdoeleind.: 16 en 17 K.F. 1 eenh. t/m. 30 April '44. Generator-anthriaciet: 23 Per 1 hl .of 50 st. t/m*,. 30 Nov. Generatorblok- jes: periode F 50 kg. t/m. 31 Dec. 1943' P e t r 01 e u m 46, 47, 48 en 49 Ver lichting, en. 63 Verlichting 1. petroleum t/m. 8 Jan.; 16 en 16 kookdoeleinden 1 L. petroleum 20 Nov.—11 Jan. A a d e vv e r kServiesgoed of keu kengerei; Res. 3-48, 4-48, 4-49 van de 9de periode. Elke bom is 2 punten waard. Res, 2-14, 2-15 van de 4e periode. Elke bon is 4 punten waard. Gemengd meal en aardappeltapioca Gemengd meel is, behalve op de gort en havermoutbonnen, ook verkrijgbaar op de voor tarwebloem aangewezen bon nen. Op de bloembolleen 1 kan men dus in dén vervolge 70 gram bloem of gemengd meel per bon verkrijgen. De hoeveelheid gemengd meel; 'welke men tegen inleve ring van een gort- of havermoutbon kan koopen, blijft uiteraard 250 gram. Voorts zal men voortaan'gemalen aard appeltapioca iniet meer kunnen betrek ken .op ;d«n voor vermicelli, maïzena enz. aangewezen toon. Dit product kapi men', evenals de gewone aairdap-peltapioca uit sluitend1 koopen tegen inlevering van een gorttoon, en Wel iri ieen hoeveelheid van 250 gram per bon. Botarbon 3 A voor rundvet Van 9 tot en met 22 Januari 1944 wordt op bon „Boter 3A" cicsgewenschö rundvet verkrijgbar gesteld. Per bon zat men 100 gram rundvet kunnen koo pen. Degene, die rundvet 'wil ontvan gen, moet bon „Boter 3A" bij zijn slager inleveren, desge'w'enscht tegen ontvangst bewijs .en wel' van Vrijdag 24 tot en met Woensdag 29 December a.s. Degene, die gedurende dit tijdvak zijn bon. niet bij zijn slager inlevert, kan hierop geeM rundvet verkrijgen. De aflevering door den slager aan het publiek mag uitsluitend van 8 tot en met 22 Januari geschieden. Personen, die geen rundvet w'ensehen te betrekken, kunnen op bon „Boter 3A" van 9 tot en met 22 Januari a.s. 125 gram mar garine verkrijgen. Medodeeling van den Fnehrszorgeeofficier Hel SS-Ersatzkommando deelt ,ons mee: Het spreekuur van den fuerhrsorgeoffi- dat iederen Woensdag te Den Haag, Kor te Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaats vin den. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Januari 1944. Se zeeptonnen Met ingang van 26 December zijn de bonnen voor eenheidszeep, waschpoeder en toiletzeep oude samenstelling eens per vier weken geldig verklaard in plaats van eens per kalendermaand, zooals tot dusverre het geval was; dit houdt dus in, dat er per jaar voortaan 13 bonnen voor elk dezer artikelen zullen worden gelding verklaard in plaats van 12 zoo- als t0t inu toe. Scheerzeep zal voortaan beschikbaar worden gestald uitsluitend voor manne lijke personen van 18 jaar en ouder, waarvoor in het vervolg een bon van de ta'baksikaart zal worden aangewezen en wel ééns per 18 weken. Voor de periode van 26 December t.m. 29 April a.s. is hiertoe geldig verklaard bon „ta bak R 01", recht gevende op. het koopen van 45 gram scheerzeep. Toelichting op de bonnenlijst Van 26 December tot en met 8 Jan. a.s. 'w'ardt zoowel op den A-bon als op den B-toon voor boter uitsluitend marga rine ter beschikking gesteld. Hiertoe zijn de bonnen „IA en 1B Boter" geldig ver klaard, welke elk recht geven op het koopen van 125 gram margarine. Voor personen van 0—21 jaar" is echter een 'bijzonder rantsoen van 125 gram boter op de bannen „Reserve B2, C2, D2 en E2" beschikbaar gestéld. Voor het koopen van 100 gram 20-}— of magere kaas is bon „Algemeen 06" geldig verklaard. De vette soorten kaas mogen niet op dezen bom Worden af geleverd. Zooals bekend, is met ingang van 25 December een afzonderlijke bonkaart voor voedingsmiddelen voor kinderen,van 0 tot en met 1 jaar en een afzo;rv derlijke kaart voor kinderen van 2 tot en met 3 jaar in gebruik genomen. In verband hiermede is de kindervoedsel- kaart buiten gebruik gesteld en Wordt de gort en de rijst (of gort) voor deze kinderen thans op bonnen „Reserve" toe schikbaar gesteld. Hiertoe zijn thans de bonnen „Reserve Dl" voor kinderen van •2 tot en met 3 jaar voor het koopen]- van1 250 gram gort en Reserve El" voor kinderen van 0 tot ien m;et 1 jaar voor het koopen van 250 gram rijst of gort geldig verklaard. Voorts is de afzonderlijke versnap e- ringenkaart buiten gebruik gesteld. De bonnen vo,o,r versnaperingen komen.'thans vo.oir op de gewtone bonkaarten voor kin deren van 0 tot en met 13 jaar. Werp geeo «scherp» tusschen de aardappelschillen KERKNIEUWS tiehouder gesloten en in de kluis op. geborgen. Zoo. is het ook gisterenavond gebeurd1. Zooals gezegd, wondt er uit deze trommels geen geld vermist. Koks dacht even na. Wie heeft er, behalve de kassiers, nog meer een sleutel van deze trommels? Alleen de procuratiehouder heeft een reservesleutel. Dus U beiden niet? Neen, mijnheer. Dat klopte dan in zooverre met de theorie, die Koks van het eerste geval had gevormd. Wanneer Vian der Vaart ook deze tweede inbraak had gepleegd, dan was het logisch, dat hij alleen het geld, dat los in de kluis lag, had kunnen meenemen, omdat hij niet in de geld trommels van de kassiers kon komen, wijl hij daarvan geen sleutel bezat. De nachtwaker, vervolgde Koks. heeft hij niets gemerkt? Wij weten het niet, mijnheer. Er is een boodschap naar Stem gestuurd en hij zal wel spoedig hier zijn. Wanneer U het mij vraagt, begrijp ik er geen steek van. Misschien is dit mysterie (wel spoe diger opgelost dan U denkt, heeren, ant woordde Koks grimmig. Ik denk, dat ik over een uurtje wel meer zal kunnen zeggen. De beide directeuren keken Koks ver baasd aan. Wat zegt U? begon de heer Van der Vaart, die tot nu toe ge zwegen had. Hebt U dan reeds een aanwijzing? Een vermoeden? Jawel, mijne heeren, dat heb ik. Maar laten we niet op de zaak vooruit- loopen. Zoodra ik met den nachtwaker gesproken heb, zal ik meer kunnen mede deel en. Ned. Herv. Kerk. ZÏERIKZEE. Tot kerkvoogd is herbe noemd de heer J. Enzlito en benoemd de heer H. J. Doeleman, i.p.v. de heer P. H. Olthof. Het duurde eenigen tijd, voordat Stem werd aangediend. De man lag op bed, toen' hij werd gewaarschuwd en moest zich eerst kleeden. De boodschapper had hem inmiddels van d,e tweede pibrjaak verleid eh het was een zenuwachtige en verschrikte nachtwaker, die voor de drie heeren stond. Stem was bang zijn baantje kwijt te raken. Tot tweemaal toe immers had de inbreker kans gezien om trots zijn bewaking geld te ontvreemden uit de brandkast. Koks stelde de man op zijn gemak, liet hem plaats nemen in één der fauteuils en begon op gemoedelijken toon: ,,Vertel me eens, Stem, heb je goed je o,ogen en ooren open gehad dezen nacht? r- Absoluut mijnheer, ik heb geregeld ieder uur mijn ronde gemaakt, hetgeen de heeren natuurlijk zelf kunnen contro leeren aan de klok en ik heb ieder hoekje en gaatje van het gebouw bezocht. Ook de W.C.is heb ik, op advies van dezen mijnheer in hierbij wees hij op Koks gecontroleerd, maar, zooials ge zegd, heb ik den geheelen nacht niets verdachts opgemerkt. Ik begrijp niet, hoe 'het mogelijk is. Je bent dus ieder uur in het pxivé- kantoor geweest? - Beslist, mijnheer. Goed, Stem, ga even in den gang wachten. ,jk moet je straks nog iets onder vier oogen vragen. Toen de nachtwaker het vertrek hiad verlaten, richtte Koks zich weer tot de beide directeuren en vroeg: „Kunnen de heeren mij mededeelen, waar zij gister avond, vannacht en vanmorgen vroeg ge weest zijn? I Officieels Landfcouwmededeelingen j voor de provincie Zeeland VEELEVERING. Het moet thans vol doende bekend geacht worden, dat de veehouder die te weinig melk verant woordt, voor 1944 een hoogere vleesch- aanslag krijgt, j Te weinig melk verantwoorden kan ech ter ook het gevolg zijn van veeziekten e.d. De veehouders dienen hiervan direct schriftelijk mededeeling te doen aan d.e afd. Veehouderij te Goes, zoo, mogelijk onder overlegging vat) een direnartsver- klaring. Door controleurs zal dan een nader onderzoek ingesteld worden. Op gaven of verklaringen die binnenkomen nadat de definitieve 'aanslag 1944 is vast- gested zulllen niet meer in behandeling genomen kunnen worden. De definitieve aanslag zal ongeveer in Juli 1944 bekend gemaakt warden. De cijfers van de melkleverantie over het 2e halfjaar 1943 en het le halfjaar 1944 zullen in hoofdzaak bepalen hoe hoog de aanslag per rund wordt. Uit het vorenstaande volgt dat voor- loop ig geen aanslagkaart aan de vee houders gezonden zal worden. •Dit neemt echter niet weg dat men toch regelmatig vee dient af te leveren om de vleeschdiistributie vlot te laten verloo- pen. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verdui»teron van 16 odk 45 tot 8 unr 45. De maan komt op 9 aar 49 en gaat onder om 18 uur 19 Eerste kwartier Zondag 2 Januari. Volle maan Maandag 10 Januari. Laatste kwartier Dinsdag 18 Januari. Nieuwe maan Dinsdag 25 Januari. Degenen die niet vrijwillig leveren ont vangen derhalve een .lastgeving. Door vrijwillig te leveren komt hoofdzakelijk het meest slachtrijpe vee op de markt, hetgeen in het belang is van alle vee houders. De gemiddelde aanslag zal in den regel circa 110 a 120 K.G. bedragen per koe en per stuks vrouwelijk jongvee ouder dan 1 jaar naar den toestand, op 1 December 1943. Een ieder kan dus in ruwie trekken berekenen, wat hij onge veer te leveren zal krijgen. BIGGEN OP CONTRACT. De landbou wers die in 1943 één of twee varkens op contract moesten nemen om in aanmer king te komen voor huisslachting, onder vonden dat de biggen moeilijk te krijgen waren en moesten in vele gevallen een hoogen prijs betalen. Het is te verwachten dat in 1944 meer gecontracteerd |al moeten worden. De biggen zullen in de eerstvolgende maan den heel wat gemakkelijker en goedkoo- per te krijgen zijn. De landbouwers mo gen die gelegenheid niet laten voorbij gaan. Binnenkort zullen reeds contracten vo,o,r varkens in mindering op de con tractplicht 1944 door de PI. Vertegen woordigers beschikbaar gesteld worden. KUNSTMEST. De geldigheidsduur van stikstof bon 4 loopt tot 31 Dec. Lever dus onmiddellijk de nog in Uw bezit zijnde bonnen in bij Uw handelaar. BROUWGERST. Tot eind Januari kian gerst als brouwgerst worden gekeurd. Nadien zal de toeslag niet meer worden betaald. Zorg .dus voor tijdige inlevering van een monster, onder vermelding van het ras op het monsterkaartje. VLAS. Voor 1 Januari 1944 moeten alle telers hun stroovlas verkoopen, ook wan neer zij dit zelf willen repelen. Stroovlas dat op 1 Januari nog onverkocht is, zal worden gevorderd. AFHALEN VEEVOEDERBONNEN. Op 27 en 28 December a.s. moeten de vee* houders de voederbonnen voor de pe riode 23 Januari—19 Februari 1944 af halen bij de PI. Vertegenwoordigers. De bonnen moeten vóór of op 30 December 1943 bij den gebruikelijken veevoeder har,deiaar worden ingeleverd. HOEFBESLAG. Naar aanleiding van vele binnenkomende aanvragen kauwor den medegedeeld, dat binnenkort de toe wijzing hoefbeslag voor het eerst kwar taal 1944 kan worden tegemoet gezien}. Belanghebbenden zullen per persbericht, worden opgeroepen. DE WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND RENESSE. Alhier is een damvereeniging opgericht. Nieuwe serieuze leden kunnen zich nog opgeven bij C. B. Hogerland. Het bezit van een eigen dambord is gewenscht. Binnenkort zal aangevangen wórden met gen competitie om het persoonlijk kampioenschap v,an Renesse en Omstreken ELLEMEET. In de O.L. School vier den de kinderen van de Zondagschool het Kerstfeest. Onder leiding van 'ds. Bosthloo, werden bij ide kerstboom de gebruikelijke liederen gezongen, waarbij mevr. Boschloo, de orgelbegeleiding ver zorgde. De heer A. Kootstra vertelde een Kerstverhaal en de kinderen werden rij kelijk onthaald. Ze kregen alleen een Ca deau mee naar huis. Van hen, die de Zondagschool niet meer zullen bezoeken, werd afscheid genomen. Dank Zij de steun van velen en de moeite die de leiders en lèidsters zich getroost hebben is het, ondanks de moeilijke omstandighe den, toch nog een mooie avond gewonden Na&r verluidt heeft ide Japansche lucht» macht op 18, 19 en 22 December zware aanvallen gedaan op de vliegvelden der Amerikaansche luchtmacht, vooral op Koengming in Yunan. Bij' deze operaties werden in totaal 77 vijandelijke vliegtui gen vernield'. (W^rdt var pol yd) Italiaansche vrij willigers voor de Duitsche Weerbaar- heidsdien^t defi- leeren voor den Duitschen comman dant (P.K. Ar pp O/H Ps)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1