ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 Dec. '43 Telefoon no. 33 Directenr-Administrateur (AdjertentleelieQ waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdrodaoteor K 2820 A. J. DB LOOSE, ZierlkïèS mtrTTT w,M. J. KOSTEN, Manhnlaetraat, [Zlerlkzee Uitgave N.V. „De. Zlerlkzeeecho Nionwstods" 100ste Jaarg. No. 15429 (Hro no. 137677 GRIEKENLAND STRIJD OM ZIJN BESTAAN Griekenland is gedurende de laatste 30 jaren zoo goed ais nooit tot rust geko men. Van October 1912 tot den naherfst van 1922 voerde het ononderbroken oor log, waarna, in plaats van een tijdperk van vrede, een periode van bloedige, in nerlijke onlusten aanbrak, terwijl het arme land1 bovendien nog werd belast met anderhalf millioen vluchtelingen uit j Klein-Azië. Eerst op den 4en Augustus van 1936 trad er een verbetering in den binnenlandschen toestand in, door het door generaal Metaxas ingevoerde auto- ritaire regiem, dat Griekenland bewaarde voor den bloedigen burgeroorlog, welke Moskou het had toegedacht. Dit regiem van generaal Metaxas wierp goedo vruchten af, doch wat de buiten- tenlandsche politiek aanging, schoot 't te kort, zoiodat Griekenland zich 28 Oct. 1940 in een nieuwen oorlog zag ver wikkeld. In militair opricht was hiervan 't resultaat, dat Griekenland door vreem de troepen werd bezet Deze bezetting van Griekenland door Duitsehe troepen is echter alleen een oorlogsnoodzaak; Duitschland wil in geen enkel opzicht tornen aan de Grieksche onafhankelijk heid. Verloren oorlogen brengen ellende en armoede met zich mee. De treurige Griek sche winter van 1941-'42, die den nood in Griekenland op de spits dreef, is hiervan een voorbeeld. Ondanks alle wetten en maatregelen van de Grieksche regeering, wilde er maar geen verbetering intreden in de voedselpositie van het land. Totdat de Rijksregeering besloot, den tegenwoordi- gen specialen gedelegeerde van het minis- terie van buitenlandsche zaken voor het Zuidoosten, dr. Neubacher, als speciale gevolmachtigde - voor Griekenland te be lasten met de economische en financieele vraagstukken van het land'. Uit Roemenië, Bulgarije, Hongarije en .Duitschland werden levensmiddelen inge voerd, zooals suiker, aardappelen en peul vruchten en ook kolen en graan. Deze toevoer van levensmiddelen verbeterde de positie en bracht tegelijk de goede ren, welke de zwarte handelaren achter- hadden gehouden, te voorschijn, zoo- dat de voedseltoestand in den winter van 1942J43 misschien niet glorieus, dan toch in elk geval behoorlijk was. Dezen zomer stak echter een ander kwaad den kop op: de speculatie in gouden ponden, die in prijs op waan zinnige wijze stegen, zoodat de waarde van het Grieksche papieren geld daar- mate aan het wankelen werd gebracht, dat men plotseling voor een inflatie'stond Evenals in den winter van 1942-'48 kan men ,ook thans weer levensmiddelen kioo-- pen, doch tegen zulke hooge prijzen, dat het voor vele Grieken volslagen on mogelijk wordt van- hun maandinkom stien hun gezin en zichzelf te onderhou den. De levensmiddelen, die uit Duitsch land, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en van overzee komen, worden voor de gewone lage prijzen verkocht, die ook de minder bedeelden, zelfs de armsten, kunnen betalen, doch ;de hoeveelheden Zijn niet toereikend, terwijl andere le vensmiddelen, zooals vleesch en vet, ge heel ontbreken. Zoo is het levensmidde- lenvraagstuk in Griekenland voor dien komenden winter weer tot een probleem geworden. Radiorede generaal Neditsj In een radiorede tot het Servische volk heeft generaal Neditsj o.a. gezegd: Hetspel van intrigues, dat men met den plotseling tot opperbevelhebber van het paTtisanenleger benoemden Mihiailor 'witsj begonnen is, wordt thans met Tito yvoortgezet. Voor de Engelschen is het tatdusver vergoten bloed nog niet genoeg geweest en zij ptobeeren opnieuw het Servische volk te bedriegen. Het eerste bedrog werd gepleegd in 1914, toen zij Servië door hun beloften in den oorlog sleepten en het vervolgens aan zijn lot overlieten. Hetzelfde bedrog hebben zij in 1942 met Mihailowitsj herhaald, wien zij de tatdusver nog niet verrichte lan ding iop den Balkan beloofden. In 1943 is Engeland Mihailowitsj voor zijn plannen blijven gebruiken en heeft het tegelijkertijd in Londen de actie van Tito in Kroatië tegen de Serviërs onder steund. Hoewel men destijds, aldus spr,, in Londen ex-koning Peter kroon en mo narchie garandeerde, moet Titoi thans een volksstemming houden en bepalen of het Servische volk de monarchie wil of Tito en de republiek. Dat is de „dank" van Engeland, dat steeds dezelfde politiek van het bedrog vo,ert, die het Servische volk van 1914 tot 1943 niet minder dan een millioen verdwenen Serviërs' gekost heeft. Het uur der vergelding nadert echter en de bolsjewistische bijl, die de Engel schen hanteeren om het Servische volk te onthoofden, kan gemakkelijk ook hun eigen hoofd treffen. Wanneer Engeland thans tegen het Servische volk met be hulp van den Kroatischen communist Tito en zijn joodsch-bolsjewistische benden een complot smeedt, dan verandert Engeland daardoor reeds voor de derde maal van kleur, doch het houdt hetzelfde doel voor oogen: de uitroeiing der Serviërs. Servië moet daarentegen zijn eigen Weg gaan. Het kan den Amerikaanschen minister Huil op zijn jongste „vermaning" alleen maar antwoorden, dat ook Huil ver weg aan de overzijde van den oceaan de Servische mentaliteit niet kent, die be staat in den wensoh om Servisch te zijn en te blijven. De Anglo-Amerikanen heb ben Ach alleen met de bolsjewisten ver- eenigd om dezen wereldoorlog met hun troepen Je kunnen voeren en -stemmen zoodoende in alle bolsjewistische eischen toe, voor zoover deze. anderen treffen. Zoo hebben zij gemakkelijk staten, volken en hun eer opgeofferd voor de eischen Moskou. Derhalve bestaat er tegen den stormloop van het roode monster Tito slechts een gesloten afweerfront". Mislukte doorbraakpoging bij Wltebsk Het oppperb'evel der Duitsehe weer macht deelde Woensdag mede: Aan het Noordelijke Krimfront Is een aanvallend sovjetbataljon ingesloten en vernietigd. Nieuwe hevige aanvallen van den vijand op het bruggehoofd van Ni kopol "en het front ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk bleven zonder resultaat Ten Zuidoosten van Kirowograd rukten onze troepen verder iop. Van 521 Der- werden alleen al in het ressort van een hier aanvallend legercorps, 1300 gevan genen binnengebracht, 274 tanks en 306 kanonnen van allerlei soort benevens tal rijke andere wapens buit gemaakt of ver nietigd. In het gebied ten Noordoosten, van Sjitomir weerden onze troepen sterke vijandelijke aanvallen af en vernielden 37 tanks der bolsjewisten. Ten Noordwesten van Resjitza leidde een eigen laianval in moeilijk terrein na het overwinnen van taaien tegenstand der bolsjewieken, tot het sluiten van een bres in het front. Het grootste deel van een vijandelijke gardedivisie werd daarop verslagen. Tal rijke gevangenen en omvangrijken buit werden binnengebracht. In het gebied ten Noorden en Oosten van Witebsk mislukten herhaialdedoor braakpogingen van den vijand in zware wisselvallige gevechten. Plaatselijke pene traties werden opgeheven of afgegrendeld Om eenige penetratieplaajtsen wordt nog gestreden. De bolsjewieken verloren in dezen sector 20 tanks. Ook ten Noord westen van Newel werden felle aanval len van den vijand afgeslagen. In het hooge Noorden wordt levendige weder zij dsche activiteit van stoottroepen ge meld. Aanvallen der bolsjewisten mis lukten onder zware verliezen voor den vijand. In Zuid-Italië verzwakte de vijandelijke aanval- aan de Adriatisohe kilst zeer. Vrij zwakke aanvallen in den sector van O r- t o n a werden afgeslagen. Aan de rest van het front verliep de dag, behalve vergeefsche vijandelijke stoottroepbedrij vigheid, rijstig. In de wateren van Si cilië hebben Duitsehe gevechtsvliegtuigen twee koopvaarders van middelbare groot te met bom treffers zwaar beschadigd. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toe stellen Rebben in den af geloop en nacht bommen geworpen in West Duitschland. Duitsehe-vliegtuigen hebben in den nacht van 21-op 22 December storingsaanvallen gedaan op Zuidoost Engeland. Bij Sjitomir mislukten Sovjet doorbraakpogingen Het opperbevel der Duitsehe weermacht maakte Donderdag bekend: Aan l|et bruggehoofd van Ni kop al zijn verscheidene vrij1 zwakke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Ten Zuid oosten van Kirowpgrad hebben onze troe pen hun aanvallen voortgezet en belang rijk heuvejterrein genomen. Verder naar het Noordén werd een sovjet-russische gevechtsgroep ingesloten en vernietigd. In het gebied van Sjitomir zijn met sterke strijdkrachten van infanterie en tanks ondernomen vijandelijke doorbraak pogingen, na hardnekkige gevechten mis lukt. 76 tanks der bolsjewisten werden vernield. Ten Noordwesten van Res- i t s a hebben onze troepen, na (afweer van vijandelijke'tegenaanvallen, de bolsje wisten verder teruggeworpen. In den sec tor van Wltebsk heeft de vijand zitóh gisteren beperkt tot plaatselijke aanvallen die afgeslagen werden. Het tweede ba taljon van het regiment grenadiers 528, onder leiding van kapitein Doermann, heeft zich in de zware aan vals- en af- weerge vechten ten Zuidwesten van Slobin bizonder goed gehouden. In Zuid-Italië heeft de vijand herhaal delijk met sterken steun van tanks en slagvliegers in den sector van Ortonja aangevallen. Alle aanvallen werden in verbitterde gevechten, onder -zware ver liezen voor den vijand, afgeslagen. 5 tanks wérden vernield.. Aan de rest van het front verliep de dag rustig. Voor de Noorsche kust hebben 5 Britsche torpe- davliegtuigen een Duitsehe duikboot en een klein vaartuig der marine met ver scheidene torpedo's vergeefs aangeval len. Twee der aanvallende vliegtuigen BEKENDMAKING Extra keuringen voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland Het SS Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een ex tra-keuring voor de Waffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men zich hiervoor melden bij het Ersatzcom- mando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 10—14 uur. Alle inlichtingen om trent dienstneming in de Waffen SS of Landstorm Nederland geven 1de Ersatz- c'ommando's Den. Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegblijetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressenaangevraagd worden. werden vernietigd, een derde in brand ge schoten. Amerikaansche bommenwerpers dron gen gisteren overdag, onder bescherming van zware bewolking, door naar Noord- west Duitschland. Door luchtverdedigings strijdkrachten uiteengedreven en belem merd in het geconcentreerd aanvallen, wierp de vijand lukraak brisant- en brandbommen op -verscheidene plaatsen. 28 der aanvallende vliegtuigen, w.o. 21 zware bommenwerpers, werden neerge schoten; 4 andere toestellen verloor de vijand boven de bezette Westelijke ge bieden. Gisteren in de avonduren vlogen eenige vijandelijke staringsvliegtuigen naar het Rijnland. Duitsehe gevechts vliegers wierpen in den af geloop en nacht bommen op Eastbourne. DE LAATSTE ACTE van hot grootste drama der geschiedenis Onder het opschrift „De imponderabilia van den oorlog'', schrijft Rijksminister dr. Goebbels in het jongste nummer van „Das Reich'' het volgende: „Wij maken thans een van die om wentelende gebeurtenissen* en ontwikke lingen in de geschiedenis der menschheid door, die een totale verandering vian het aanzien der wereld met zich medebren gen. Dr.. Goebbels verklaart, dat deze tijd begonnen is met den eersten wereld oorlog en dat het einde voorloopig nog niet te overzien is. De oude burgerlijke'wereld, zoo schrijft hij o.a., is op 1 Augustus 1914 ten onder gegaan en van dat tijdstip af begint een nieuw tijdperk in de geschiedenis der menschheid. Wie durft te beweren, des tijds reeds een idee, Zij het ook maar in grove lijnen, gehad te hebben over het vermoedelijke verloop van deze ontwik keling, voor zoover wij haar thians kun nen overzien? Zij begon met enkele' re volverschoten in Serajewo, ging via de modder- en bloedvelden van het Westen naar de democratische Duitsehe- repu bliek en den val van het tsarisme naar het bolsjewistische systeem in Rusland, leidde via werkloosheid en inflatie tot de nieuwe ordening in Duitschland en vervolgens door de-eeuwige vijanden van het Duitsehe Rijk tot een tweede, conti nenten omvattend, gewapend conflict. Tronen en altaren stortten ineen. De vasté waarden in het samenleven der vol ken geraakten aan het wankelen. Van den grond af werd opnieuw begonnen en intusschen verandert weer eens het aan zien der menschheid:. Wij staan thans in dè laatste acte van dit grootste drama, diat de geschiedenis kent. Ook deze oorlog is een bewijs voor het feit, dat in dergelijke tijden bijna alles mogelijk is. De oorjog is terecht gekomen in een gebied der imponderabilia Slechts voor een deel verloopt hij vol gens de wetten, die de menschheid, hem-, gesteld heeft, voor het overige echter volgt hij zijn eigen wet. En dit wordt in een geval door de dagelijksche om- m Vertel eens Bobbywaarom epffkeren die mannen de bladeren aan de boomen vaet f" CJn Weet U dan niet, dat Churchill gezegd heeft i irvoordat de bladeren vallen it het met de Natie gedaan". Teek, Êövker/Orbit/Holland Pa» Duitschland bereidt zich op het vijfde oorlog nkerstfetst voor Hospitalen en verzorgingsoorden' der weermacht krijgen een kerst versiering. In de hospitalen heeft iedere Duitsehe soldaat zijn kerst boom. (Orbis/Holland P s) slandigheden, doch uitsluitend door die pere historische noodzaken en doelmatig heden bepaald. Hetgeen de oorlog ons aan zorgen en smarten bereidt, behoort daartoe en is onvermijdelijk. Doch dit is niet het beslissende van den oorlog. Wij gelooven veeleer vast en onwrikbaar, dat de geschiedenis ons in dezen oorlog een van haiar groote, voor eeuwen berekende taken heeft toevertrouwd. Wij zijn bij de vervolling van deze taak in "Gods hand. Wij weten zeer nauwkeurig, dat zij niet op onze schouders gelegd zou zijn, wan neer wij niet £e kracht bezaten haar ook te volbrengen. Verwoeste steden binnen 3 5 jaar herbouwd Bij den tegenwoardigen stand der techniek is het, zooals de ervaring der laatste tien jaar bewijst, mogelijk een derde tot de helft van het volksinkomen voor openbare werken te besteden, waar uit volgt, dat bij een totaal verlorengaan van het volksvermogen dit in 10 a 15 jaar zou kunnen worden gereproduceerd, schrijft prof. dr. Ernst Wagemann, pre sident van het Duitsehe Instituut voor economisch onderzoek, in een artikel over de vraag, hoeveel tijd er noodig zal zijn voor idien wederopbouw van de door bomaanvallen verwoeste stadswijken in Duitschland, in de ,,Völk. Beobachter" Gezien het feit, dat gebouwen en roeren de goederen resp. slechts 40 en 20 pet. van hét volksinkomen uitmaken en on mogelijk al het onroerende en roerende goed kan worden verwoest, neemt de hoogleeraar" aan, dat de totale schade in Duitschland, bij gelijkblijvende arbeids kracht, in drie tot vijf jaar kan worden opgeheven. Ten bewijze van deze stel ling voert hij. voorbeelden -aan van" in een zeer korten tijd uit niets verrezen, groote steden als Del Horizonte, de te genwoordige hoofdstad van den Brazili- aanschen staat Minas Geraes, en Punta Arenas aan Staat Magelhaen, alsmede van steden, die na een totale verwoes ting door natuurrampen weer zeer snel werden opgebouwd, zooals Valparaiso na de groote aardbeving van 1900. Scheepiramp voor Portugal Het Spaansche vrachtschip „Fernando Ibarra (33300 brt.) is Zondag op de rotsen voor de Porrtiigeesche kust ter hoogte van Peniche, ongeveer 100 K.M. ten Noorden van Lissabon, geslagen. De woeste zee heeft het schip -in stukken gereten en van de 33 koppen tellende bemanning konden slechts tien leden'ge red1 worden. De bemanning heeft gedurende 3 (dagen een moeizamen strijd gestreden met de huizenhooge golven, die over 'het schip spoelden. Het vaartuig was tijdens nood weer op de rotsen geloopen en van het begin af was de positie zeer gevaarlijk. De Portugeesche marine zond den tor- pedobootjager „Pedro Nunes" ter assis tentie teneinde te pogen de bemanning te redden." Het slechte weer maakte even wel, dat de torpedobootjager niet~~ dicht genoeg bij het gestrande schip kon ko men. Van de kust af kon men waarna men, hoe de leden dier bemanning zich op de brug en aan de masttoppen vast klampten om niet weggespoeld te wor den. Het uitzetten van reddlngsbooten was bij den zwaren zeegang niet mo gelijk. Ook' de zware reddingsbooten van de Portugeesche kust konden piet in de nabijheid van het gestrande vaartuig ko men. Een der leden van de bemanning poogde met een vlot de kust te bereiken teneinde een verbinding met het schip tot stand te brengen. Honderden per sonen op het strand van BaleaJ zagen gespannen toe, hoe de man wanhopig streed me+- de golven. Het vlot werd uiteengeslagen en >de man kon slechts met moeite gered1 worden. Raketten, die van de kust af werden afgeschoten, wer den door den wind afgedreven, terwijl de lijnen, idie op het schip terechtkwa men, door het water werden wegge spoeld. De uitgeputte bemanning was niet in staat de lijnen te grijpen. Enkele personen trachtten zwemmende W schip te bereiken, maar ondanks de grootste inspanning kon men ook liieriin niet slagen. Rijkscommissaris, president der Deutsche Academie De Führer heeft op voedstel van dr. Goebbelè, Rijksminister dr. Seyss-Inqurt, als opvolger van den overleden minister president Ludwig Siebert, benoemd tot president der Deutsche Akademie. De positie van het schip was Cntus- schen steeds ongunstiger geworden. De opbouw werd langzamerhand weggesla gen én tenslotte bezweek het vaartuig onder den druk der golven. Het werd uiteengeslagen. Slechts tien personen kon den door het Portugeesche oorlogsschip, dat voortdurend in de nabijheid gekruist had en van land af gered worden. De overige 23 mannen kwamen in de gol ven om. rssasSE"»»;»*11 111 I .11 Beperkte treinenloop tusschen SerstmiB en Nieuwjaar Die ,Ned. Spoorwegen vestigen er de aandacht op, dat wegens het gesloten zijn van zeer veel bedrijven en zaken tusschen Kerstmis en Nieuwjaar de loop. der treinen op Maandag 27, Dinsdag 28, Woensdag 29, Donderdag 30 en Vrijdag 31 December a.s. zal zijn als op. Zon en feestdagen. y I r.na GERMAANSCHE SS VIERDE HET JOELFEEST Ter gelegenheid van midwinter-zonne wende heeft de Germaansche SS in Ne derland in verschillende plaatsen, naar Oud Germaansch gebruik, het joelfeest gevierd. In Den Haag kwiamen de SS-mannen, hunne eehtgenooten en verwanten van ge vallenen des avonds bijeen in cfeh Dieren tuin. De hoogtepunten "vormden het ont steken der kaarsen aan den boom, de „overdraging van het licht" in den vorm van een brandende fakkel door de oude re generatie aan de jongere, een her denking der gevallenen, het uitdeelen van zgn. joelluchters door voorman Feld- meijer aan verwanten van gevallenen en aan vrouwen van leden der Waffen SS, die het af geloopen jaar in het huwelijk zijn getreden, een woord van den voor man en de Führer-eering. Een en ander werd afgewisseld aoor solozang, vleugel spel, gezamenlijken zang, spreekkoren, spreekstemmen en korte toespraken, waarin de handelingen werden toegelicht. SS-ooiderschaarleider dr. J. E. vian Renesse zette de beteekenis der plechtig heid uiteen. Doel daarvian is de wedergeboorte van het leven, waarvan het kind in de koude wieg het symbool is, te vieren. In dezen heiligen wendenacht ontstaken onze voor vaderen vuren en lichtjes bij den eeuwig groenen denneb oom, en verheugden zij zich er over dat de zon weer meer licht ging geven. Zij deden dit in d,e gemeenschap hunner sibben,zich vereend voelend met hun voorvaderen en toekomstige geslachten. Zooals zij, voelen ook de leden der Ger maansche SS zich niet alleen. Duizenden behooren tot de SS-gemeenschap. Front, gevallenen en "levenden zijn zoo op dezen dag in den geest bijeen. Hij wordt beleefd in het bewustzijn van de waarde van het Germaansche' bloed. In het midden van deze wereldwende staat Adolf Hitler. Hem zij daarom den eed vernieuwd. Het joelfeest stond voorts in het tee lten van wasdom en vruchtbaarheid en wordt vaak „moedernacht" genoemd. Daarom e^rt de SS ook speciaal de Ger maansche vrouw. Niet als een wezen dat in volgzame onderdanigheid gebonden is aan den man, maar als diens levensge zellin en moeder van sterke kinderen. De uitreiking der joelluchters is inge steld door den Reichsführer SS. Hij ver leent de luchters met een oorkonde aan de leden, die in het afgeloopen jaa^ een gezin gesticht hebben. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1