ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Uil Stad en Provincie Woensdag 22 Dec. '43 Telefoon no. 32 IMrectonr-AdinlnleüaUur (AdvertonÜochof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdrodaotenr K 2820 A. J. DE L002E, Sierlkzee nuww tu.m^vv.M. J. KOSTEN, Manbnieetraat, Zlerikzee Mro no. 137677 100ste Jaarg. No. 15427 Uitgave N.V. „De'Zlorikzeosolie Nlenwebode" Harde gevechten bij Nikopol Mielnkte doorbraakpogingen bij Witbesk Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Maandag bekend: Op het bruggehoofd van Cherson heb ben dfi bolsjewieken ook gisteren ver scheidene vergeefsche aanvallen onderno men. Na vrij lange pauze hebben de bolsjewisten met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten hun aanvallen op 't bruggehoofd Nikopol en het front teil Zuidwesten van Cnjepropetrowsk hervat, i Zij werden in harde gevechten afgeslagen Plaatselijke penetraties werden afgegren deld. Bij succesvolle tegenaanvallen is het ten Zuiden van Nikopol tot zware gevechten gekomen. Daarbij werden'69 vij andelijke tanks stukgeschoten. Bij K i r o- wograd duurt de harde worsteling voort. De bolsjewieken werden met zware verliezen afgeslagen; talrijke tanks wer den vernield. Eigen pantscrstrijdkraehtcn braken door de sterke vijandelijke tank- ahveerversperring heen en namen een be langrijke hoogtestelling in bezit. Alleen in het ressort van een enkel leger corps werden 147 vijandelijke tanks vernield. Bij plaatselijke tegenaanvallen Lil het strijdgebied van Kor os ten en aan de Beresina hebben onze troepen stormenderhand eenige plaatsen genomen. Ten Oosten van Witebsk hebben de bols jewisten, na krachtige voorbereiding van artillerie en met steun van talrijke tanks, getracht door ons front heen te breken. Zij werden in zware gevechten afgesla gen. Eenige penetraties werden afgegren deld. Daarbij werden 43 bolsjewistische tanks vernield of buiten gevecht gesteld. Ten Zuiden en Noordwesten van Newel heeft de vijand zijn doorbraakaanvallen ook gisteren voortgezet. Zij mislukten in verbitterde gevechten. Eenige doorge broken vijandelijke gevechtsgroepen wer den vernietigd of gevangen genomen. On ze troepen veroverden in tegenaanvallen eenige plaatsen en maakten daarbij ver scheidene kanonnen buit. Aan het Zuid-Italiaansche front wordt alleen activiteit vian artillerie- en stoot troepen gemeld. Op 18 en 19 December verloor de vijand in het gebied van d.e Middellandsche Zee 14 vliegtuigen. In Oost-Bosnië zijn bij ongunstige weers- en terreinomstandigheden sterke commu nistische bendengroepen op nauw terrein bij eengedrongen en in harde gevechten vernietigd of uiteengeslagen. De vijand verloor meer dan 3000 dooden, 2668 ge vangenen, 24 stukken geschut, ruim 100 auto's, w.o. tanks en gepantserde ver kenningswagens, benevens groote hoe veelheden infanteriewbpens, munitie en ander oorlogsmateriaal werden buitge maakt. Vijandelijke formaties vliegers hebben gisteren opnieuw de stad Inns- brüek aangevallen. In felle gevechten bo ven de Alpen en door afweergeschut werden, voor zoover tot dusver is vast gesteld, 20 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht en in de ochtend uren van heden, b'ommen van zWiaar ka liber op doelen in Zuid-Oost-Engeland geworpen. Eén eigen toestel wordt ver mist. Dezer dagen is bij de Firma Jan de Lange te Deventer de Deventer Almanak 1944 van de pers gekomen. DieZe almanak verschijnt reeds sedert 1548. Feuilleton Speurdersroman 18 door Frank van Falckenoort Ik kijk nooit in de W.C.'s, antwoord de de nachtwaker. Het staat niet in mijn instructies. Dan zou ik voortaan maar wat meer doen, dan in Uw instructies staiat, merkte Koks droogjes op. U bent tenslotte toch geen machine, maar een mensch. Ik zal er om denken, mijnheer, ant woordde Stem kleintjes. En mag ik nu mijn revolver weer terughebben? Enkele minuten later liepen Koks en de beide agenten in de .vallende avond schemering door de stad naar het hojofd bureau, alwiaar Koks verslag uitbracht van zijn "bevindingen aan den inspecteur van dienst. Hij had dien avond, nog een lang gesprek met den hoofdcommissaris, die even was gekomen om het resul taat van Koks' onderzoek te vernemen. Na dit gesprek vond de commissaris 'het goed, dat de jongste bankdirecteur voor- loopig nog op vrije voeten bleef. Hij kende Koks lang genoeg om te weten, dat de kleine rechercheur met dezen wensch een bepaalde bedoeling had. Van af den volgenden dag werd werd van der Vaart zoo ongemerkt mogelijk geschaduwd door twee Haarlemsche poli- tie-agenten in burger. Hij kon nergens heengaan, of hij werd gevolgd. Koks had zulks bevolen om precies op de hoogte te komen met de gedragingen van den jongsten directeur. Zelf toog hij dien PASSEN VAN THERMOPYLE Een strijd van ingenieurs en pioniers „Ik heb veel veldslagen meegemaakt, maar ik ben nog nooit op stellingen ge- stooten van een dergelijke sterkte". Met deze yoorden begroette de Amerikaan- sche regimentscommandant Overste Craw ford, toen hij zich gewond naar een ach- terwaartschen commandopost sleepte, den oorlogsverslaggever van het Amerikaan sche tijdschrift „Time", Lang, die in zijn blad uitvoerige berichten heeft gepubli ceerd over den harden tegenstand, welke de Duitsehers in Zuid-Italië bieden. Met een waanzinnig makende zuiver heid schiet de Duitsche artillerie elk huis en elke hooiopper, welke de Amerikaan- sche troepen als dekking probeeren te ge bruiken, in brand", verklaarde de Ame rikaansche verslaggever verder. De Duit sche stellingen zijn vaak uitgehouwen in de i'Otsen en vormen bergvestingen, welke voor,de Amerikanen slechts onder het brengen van de zwaarste offers te na deren zijn. Om de vijf mijlen staan de Amerikaansche afdeelingen voor een Thermopyle-pas, die de Duitsehers handig hebben opgezet. Nog dit voorjaar wiaren alle Ameri kaansche soldaten, die streden in het Middellandsche Zee-gebied, er vast yan overtuigd, dal zy met Kerstmis weer thuis zouden zijn. Nu hebben zij reeds de hoop opgegeven, voor Kerstmis Rome nog te zullen bereiken. Een dergelijk beeld van den strijd in Zuid-Italië ontwerpt de Amerikaansche generaal-majoor Raimond Hamilton, die onlangs van het Italiaansche front naar Washington is teruggekeerd. De strijd in Italië is, zoo heeft Hamilton laan ver tegenwoordigers van de Amerikaansche pers te kennen gegeven, een strijd van ingenieurs en pioniers. Van een afname van de Duitsche strijdmoraal is in het geheel geen sprake. Doordat de Duit sehers in staat zijn hooger gelegen berg- stellingen voor zich in te richten, hebben zij ook groote strategische voordeel en. Liddel Hart heeft na een week vian tevergeefsche doorbraakpogingen van het 8e leger van Montgomery moeten vast stéllen, dat niets kon worden bereikt, wat ook maar eenigszins geleek op een doorbraak. Aan dezen stand van zaken is ook niets veranderd, sinds het 5e Amerikaansche leger met zijn offensief is begonnen. Alle verwachtingen van de Anglo-Amerikanen, om door het aanwen den van groote massa's strijdkrachten den vijand den ruggegraat te breken, zijn op teleurstellingen uitgeloopen. Dezen herfst heeft in Zweden een ta melijk ernstige "diphtherie-epidemie ge- heerscht. Er kwamen verscheidene sterf gevallen voor en in verschillende plaat sen moesten de scholen worden gesloten. Daar de epidemie ongewoon kwaadaardig en langdurig was, hébben de Zweedsche autoriteiten besloten alle kinderen bene den de 15 jaar te laten inenten. (AN.P.1) w* Volgens een verklaring van Estebian Bil bao, president van den Spiaanschen Cor tes en voormalige minister van justitie bevinden zich thans 4.n de Spaiansche gevangenissen nog 30.009 politieke gevan genen. In het afgeloopen jaar werden 60 doodvonnissen vjoltrpkken. morgen naar de woning van van der Vaart met de bedoeling diens vrouw uit te hooren. Hoe hij precies mpest be ginnen, was hem nog niet duidelijk, want hij moest tot iederen prijs voorkomen, dat Van der Vaart of zijn vrouw arg waan zouden krijgen. Ook wilde hij het dienstpersoneel wel eens spreken. Hij wist, dat Van der Vaart op dit oogenblik zelf in het kantoorgebouw zat, dus de kust was min of meer veilig. Toen hij aanbelde, deed een aar- j dig dienstmeisje open. Koks vroeg de j vrouw des huizes te spreken, waarop de gedienstige antwoordde, dal deze niet 1 thuis was. Koks dacht even na, toonde toen z'n politiepenning en zei, dat hij het met het dienstmeisje misschien ook wel af kon. Het meisje lachte geveid, liet hem binnen en ging hem voor naar een klein kamertje, waar beiden zich in een stoel neerzetten. Zie eens, begon de kleine recher cheur, U weet natuurlijk, dat er eer- gisterr.acht ingebroken is in het kantoor waar mijnheer van der Vaart directeur is. Het meisje knikte: „Mevrouw heeft me het een en ander verteld. - Juist, Nu heeft de politie een paar aanwijzingen en die moeten onderzocht worden. U kunt ens misschien een paar nadere aanwijzingen verschaffen. Maar ik moet er op kunnen vertrouwen, dat U met niemand over dit onderhoud spreekt, noch met mijnheer Van der Vaart, noch rnet mevrouw. Het is namelijk ook van groot belang voor mijnheer, wanneer ten spoedigste de dader van den inbraak gevonden wordt. Wanneer U dus zwijgt over „hetgeen wij hier bespreken, dan helpt U de politie. Begrijpt U goed? (Wc'rdt vervolgd) LANDSTORM NEDERLAND I Beëodiging na de rede van Mnssert Zondagmorgen zijn op het terrein van een kazerne in het Zuiden des lands op- j nieuw eenige honderden leden van id'en i Landstorm Nederland door den Leider be- eedigd. Gruppenführer Demelhuber zette in dui delijke soldatentaal do beteekenis van den eed uiteen. Nederlanders, die naar het Oostfront gingen, hebben de in hen ge stelde verwachtingen niet beschaamd. In hen leeft de roemvolle geschiedenis van dit volk voort. Uit waardeering daarvoor heeft de Führer besloten, den SS-pant- sergrenadiersregimenien 47 en 48, die deel uitmaken van de £S-p:antsergrenadiers- divisie „Nederland", resp. de namen „Ge neraal Seyffardt" en „De Ruijter" te ver- leenen. De dag kan komen, zoo besloot spreker zijn rede, waarop ue vijand' zal pogen vasten voet te krijgen in het Westen. Om wille van uw land en volk, en daar mede van Europa, zult gij in dat geval uw soldatenplicht in eer en trouw ver vullen, zooals uw kameraden in het Oos ten het doen. Hierna verzocht spreker den Leider tot de eedsafname over te gaan. De Leider ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat vele soldaten, die hier staan aangetreden, ie worsteling van 19141918 voornamelijk uit de geschiede nisboeken kennen. Daarom kan er niet genoeg op worden gewezen, dat de we reldoorlog in 1918 geen einde vond, maar slechts met andere middelen werd voort gezet. De komende vrede moet de we reld en in het bijzonder Europa voor 3e herhaling van zulk eein ramp bewaren Waren wij in 1914—1918 zoogenaamd neutraal, al moesten wij dan links en rechts de noodige schoppen in ontvangst nemen, thans zijn wij volledig in den strijd ingeschakeld, nu de oorlog, die in 1914 begon, in zijn laatste beslissen de phase is getreden. Gij hebt de ver dediging van ons vaderland op u ge nomen, aldus de Leider. Gij hebt ge broken met een valsche neutraliteit. Te genover deze geestesgesteldheid stellen wij kort en 'krachtig een weerbaar Ned volk. Soldaat of slaaf is de keuze, waar voor ons volk in dit uur van Europa's lots wende is gesteld. Wanneer wij1 we ten en gelooven dat Nederland zal her rijzen ondanks de duizenden die nog tegenover ons staan dat in Waffen SS, Panfeérgrenadiersdiviste Nederland en den Landstorm Neerlands zonen weer soldaten worden. Van de groote Germaansche weermacht, die eens komen moet, zal Nederland een eervol .deel uitmaken. En waar het thans zonneklaar duidelijk is, dat het genie Adolf Hitier de volle verantwoordelijk heid voor Europa's lot en leven draagt, zult gij' er in uw latere leven terecht trotsch op kunnen zijn tot de eersten, de pioniers te hebben behoord, die aan hem den eed van trouw hebben afge legd. Plechtig klpnk daarop de eeds formule. Tenslotte betrad de Ober gruppenführer Rauter het spreekgestoelte om te spreken over den storm, die over gansdh Europa gaat, In een strijd om zijn of niet zijn nadert ons werelddeel het uur eener groote beslissing. Juist nu willen wij sterk zijn en tot het uiterste onzen plicht vervullen. Mocht de vijand in het Westen komen om zijn aliti-EuropeesChe politiek met .geweld van wapenen door te zetten: hij zal ons bereid vinden, koste wat het koste. God heeft ons den Fühï*r ge schonken. Hij is onze garant voor de overwinning. Aan het slot van zijn korte,, kernachtige rede, noodigde Obergruppen- führer Rauter de aangetreden soldaten uit in te stemmen met den ouden strijd^ roep: Adolf Hitler, Sieg Heil!, waaraan met zeer groote geestdrift werd voldaan. Ten besluite van de plechtigheid wer den de volksliederen gezongen. DE BESCHIKBAAR GESTELDE RAAPOLIE „Prima product van eigen bodem1', ah dus beschrijft een verslaggever van „De Tel." de kostelijke gave van den Ned. akkërbouw, het vloeibaar- vet met hooge voedingswaarde, dat aanstonds alle wo ningen binnenkomt. Per hoofd krijgt de burgerij tegen een bescheiden prijs toe gewezen 180 gram geraffineerde raap olie. Deze olie is prima, leent zich voor dezelfde gerechten als de meer bekende slaolie, die uit aardnoten wordt geperst. Hij waarschuwt echter, dat deze oliie niet even houdbaar is als de aardnoten-olie en het dus aanbeveling verdient doze niet al te langen tijd te bewaren. De voorbereiding van het gereed ma ken van negen millioen porties heeft veel tijd gevorderd. Na 'de vulling moes ten den flesschen over talrijke grossiers worden verdeeld en Ideze weer over hun klanten, de winkeliers. Er wordt eéhter regelmatig doorgewerkt ,om te trachten nog voor Kerstdag deze extra vetrant- soenen ter beschikking der bevolking te kunnen krijgen. De grootte der rantsoenen houdt ver band met den inhoud van normale fles schen. Een halve fiesch zal 360 gram d.i. 2 rantsoenen kunnen bevatten, een heele fiesch 4, of 720 gram. Het zal dus aanbeveling verdienen, dat men zooveel mogelijk bij den winkelier met tweetallen rantsoenen komt. Bij een oneven getal rantsoenen, 2al de kruidenier moeten uit. wegen. Worp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Brandstoffen voor kookdoeleinden Houders van pensions, welke minder dan 10 gasten herbergen en waarvan het inwonende gezin van den pension houder voor het jaar 1943-1944 een kook- kaart „U 115" of „UU 215" heeft ont vangen, kunnen ter verkrijging vun een rantsoen kookkolen ten behoeve van hu a inrichtingen van 22 Dee. a.s. tot 31 Januari 1944 ©en aanvraag bij den plaat se] ijker. distributiedienst indienen. Het rantsoen, dat alleen wordt ver strekt, indien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, geldt voor het tijdvak 1 Januari t.m. 30 April 1944. VERSCHILLENDE BERICHTEN FIETSBANDEN VAN KOMMIEZEN VER NIELD. Een tweetal kommiezen was te G r o e d e op het postkantoor bezig de binnenkomende pakketten te controleeren of geen Belgische shag verzonden werd. Zij hadden hun rijwielen buiten voor h©t kaantoor laten staan. Toen zij klaar waren en weg wilden rijden, kwamen zij tot de ontdekking, dat onverlaten hun banden hadden doorgesneden. (PZC) BROODBAKKERIJEN EN SNEEUWVAL Gedurende het tijdvak van 15 Dec1. 1943 tot en met 31 Maart 1944 mogen de broodbakkerijen, bij sneeuwval, welke stagnatie in de broodbezorging veroor zaakt, twee uur vroeger met den 'arbeid beginnen, dan in de Arbeidswet is be paald. Tevens mag dan deeg of brood, dat na 20 uur vian den vorigen dag gebak ken of opgewarmd is, van acht uur af vervoerd en van halfnegen of verkocht of afgeleverd worden. OUDE HAVEZATE AFGEBRAND Een der bekende Twentsche havezaten, huize Eversberg te Wierden (O.), is door een feilen brand' totaal verwoest. Nadat de brandweren van Nijverdal en Wierden de vuurzee hadden bedwongen, stonden nog slechts de be'b'lakerde muren overeind. Verschillende kostbare stukken Zijn bij dezen 'brand, welke door kortsluiting is ontstaan, verloren gegaan. De kunstschat, ten, toebehoorende aan den tegenwoor- digen bewoner, den heer De Kempenaer konden echter gered worden. De totale schade is nog niet te overzien. Huize, Eversberg" is een oude have zate uit de middeleeuwen. De tegen- ddwoordige eigenaar is E. baron van Heerdt tot Eversberg te Aerdenhout. OVERVAL OP DISTRIBUTIEKANTOOR VERIJDELD. Tien gewapende bandieten hebben op 15 December een overval ge pleegd op het raadhuis en het distribu tiekantoor van Boskoop. Vermoedelijk is het 'hun bedoeling geweest, zich op deze misdadige wijze meester te maken van distributiebescheiden. Echter is dit plan op een totale mislukking uitgeloopen. On der levensgevaar hebben de twee bewa kers van het distributiekantoor kans ge zien de indringers tegen te houden en alarm te slaan. Voor dit dappere en kor date gedrag zijn zij ten stadhuize aldaar in tegenwoordigheid van den burgemees ter van overheidswege onderscheidend Naar de Britsche berichtendienst meldt, is in een officieel Londensch bericht toe gegeven, dat, na den aanval doior vlie gende vestingen en Liberatorvliegtuigen Maandagmiddag op woonwijken van plaatsen in Noordwest Duitschtand onder nomen, 25 bommenwerpers zijn neerge schoten. Een aanval van Britsche vliegers op de Bulgaarsche hoofdstad Sofia pp 20 Dec. heeft, naar het D.N.B. verneemt, een aanzienlijk laantal dooden en ge wonden onder de inwoners der stad ge- ëischt. Opgestegen vliegers schoten 4 aan vallende vliegtuigen neer. WANNEER VERDUISTEREN? Hedec verduisteren van 16 nur 30 tot 8 uur 30. De maan komt op 3 uur 57 en gaat onder 14 uur 28 Nieuwe maan Maandag 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari. Volle maan Maandag 10 Januari. Laatste kwartier Dinsdag 18 Januari. KERKNIEUWS OOSTERLAND. Ned'. Herv. Kerk. De belangstelling in onze eeuwenoude dorps kerk was groot, toen j.l. Zondag onze pastor loci, dr. W. H. Weeda, zijn af scheid nam. als officieel predikant alhier. Na de gebruikelijk© opening van den dienst, wees spreker in zijn voorrede op het feit dat het thans voor hem een weemoedig uur was, nu de tijd van scheiden daar was. Had hij 44 jaren in het ambt gediend, bijna 36 jaren heeft hij met de Oosterlandsche gemeente lief en leed gedeeld. Weliswaar hoopte hij de gemeente nog eenigen tijd als hulp prediker te dienen, maar uit vele be sturen en corporaties, waarin Z.Eerw. zitting had, zal hij thans uit hebben te treden. Inzonderheid herdacht spr. de aangename wijze waarop hij werkzaam mocht zijn als lid der Synode, waarin hij sedert 1929 mocht medehelpen de belangen der Kerk te behartigen. Komende tot het eigenlijke van zijn predikatie bepaalde spr. zijn gehoor tot Eföze 4 J'6, middelste gedeelte, nam©.- lijk deze woorden: „Bekwamelijk samen gevoegd". Hij ging na wat de kerk be hoorde te wezen en wat alle leden be hoorden te wezen, wanneer er van ge tuigd kon worden dat zij bekwamelijk samengevoegd waren. Tot zijn vreugde kon de scheidende leeraar getuigen, dat ©r sedert zijn komst alhier veel dingen verbeterd waren, hoewel er ook nog vele menschelijke fouten en gebreken aan een en ander kleven. Ontroerend klonk gezang 205 5, dat Z.Eerw. liet zingen. Na de slotzang werd door ouderling P. Bal namens den kerkeraad woorden van dank gesproken tot ds. en mevr. Weeda, terwijl dhr. Zeijler sprak als president-kerkvoogd. Hierna verkreeg ds. Visbeek van Vlissingen het woord, welke zijn warmen dank uitte namens de Sy node en het Prov. Kerkbestuur voor al de belangrijke werkzaamheden door dr. Weeda in deze college's verricht. Als laatste sloot ds. Westerhoff van Nieu- werkerk de rij der sprekers, welke sprak namens de collega's van de ring Zie- rikzee. Met een woord van dank voor de goede woorden tot hem gericht ein digde dr. Weeda deze godsdienstoefening. Uit ©en uitzending van de Japansche troepen blijkt, dat. volgens een mededee- ling van het Japansche hoofdkwartier van 20 December het 3000 man sterke Japansche garnizoen, bestaande uit mari- ne.infanterie van de eilanden Tarwa en Maltin is teruggenomen. Sedert 20 Nov. had dit garnizoen zich dapper geweerd in hevige gevechten met een vijandelijke overmacht van 50.000 man. Sterke formaties vijandelijke vliegtuigen ondernamen in de middaguren v,an Maan dag 20 December weer een terreur aanval op woongebieden van Noordwest Duitsche plaatsen. Duitsche luchtstrijdkrachten van jagers en torpedovliegtuigen gingen talrijke luchtgevechten met hen aan en schoten een aantal der terreurbommen- werpers omlaag. 'Ook het luchtdoelge schut bestreed bij goed zicht de hoog vliegende vijandelijke formaties met doel treffend afweervuur en schoten eenige van ljen omlaag. ST.-MAARTENSDIJK. In deze gemeente zijn nog slechts een 20 woningen, die niet aangesloten zijn op het electrisch net, zoodat ruim 600 woningen hierop aan gesloten zijn, wat sedert 1941 een toena me beteekent van ongeveer 300 woningen <Z.) Voor 4000 Haags rfi e kinderen organi seert Winterhulp Nederland dear week een Kerstfeest. Tijdens een der feesten in den Haagschen Dieren tuin doet de Kerst man onder groote vreugde der jeugd zijn rondgang door de zaal. C.N.FJ Meijer Pa-v s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1