ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie I Maandag 20 Dac. '43 Toleloon no. 33 IMwcte^AdmiMsteateiir (AdvertMÜoohef) Waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaotour A. J. DE LOOZE, Zlerlkzo® Uitga70 NX „DojZierlkzoeaohe Nieuwsbode" M' J' K0BTBN» Manhnisstraat, E 2620 Zierikzot 100ste Jaarg. No. 15425 =assa: Giro no. 137677 Goebbels voorspelt ondergang van het Britsche Rijk „Do vallende kolos" Rijksminister dr. Goebbels voorspelt Engeland, dat het dezen oorlog zoowel militair als politiek verliezen zal. Hij schrijft in het hoofdartikel in het week blad ,,Das Reich'' onder het opschrift „De vallende kolos'' o.a.: Engeland zal binnen afzienbaren tijd een invasie in het Westen moeten pro- fa eeren. Daar Roosevelt voor een verkie zingscampagne staat, waarin iedere docde Amerikaansche soldaat op zijn minst honderd of zelfs duizend stemmen tegen hem zal uitbrengen, zal Engeland zelf den bloedigen last van dezen ondergang T.otven dragen. De invasie zal mislukken, maar, naar wij Churchill kennen, pas wanneer Engelands troepenreserves zijn uitgeput en uitgebloed. Dat is de Brit sche nederlaag op het slagveld, die pp dc-n voet zal worden gevolgd door de Britsche nederlaag in de wereldpolitiek. Deze vooruitzichten, zoo vervolgt dr. Goebbels, zijn voor Engeland alles be halve verlokkend. In tegenstelling met vele andere oorlogen, die de Engelsohe plutocratie over Europa heeft gebracht, moet het Engelsche volk ditmaal zelf het gelag betalen. Zwarte dagen breken daarmede voor het Britsche wereldrijk aan. Eindeloos leed .zal het komende jaar over ontelbare Britsche gezinnen komen. Dat zou nog te dragen zijn, wan neer het land er door werd gediend en er een nieuwe toekomst zou worden ge opend Doch het tegendeel zal het geval zijn. Het Engelsche volk, toch al nume riek het kleinste der oorlogvoerende lan den, zal daarbij zijn manlijke krachten door bloedverlies inboeten en vriend en vijand zullen zijn lot voor kennisgeving aannemen. Deze oorlog zal meer dan een beslissing brengen. Hij vormt een totalen ommekeer in onze tot nu toe gehuldigde opvattingen en voorstellingen der verdeeling van de wereld. Hij is in den waarsten zin een revolutionnaire oorlog en het wereldbeeld zal, nadat hij zal zijp afgeloopen, bijna niets meer gelijken op dat, toen de volken den oorlog begonnen. Wij staan taan het begin. Engeland aan het einde. Wij zul len pmhoog komen. Engeland zal vallen De Zuid-Afrikaansche premier heeft on langs reeds gezegd, dat' Engeland zijn imperiale wereldpositie aan de Ver. Sta ten zal afstaan en dat Europa onder heerschappij van den Sowjet-Russischen kolos zal komen. Het was kenmerkend, dat onder het communiqué van Teheran Churehills handteekening geheel onderaan stond. Deze plaats neemt Groot-Brittannië ook in de natuurlijke rangorde in. Smuts was slechts zoo voorbarig dit openlijk uit te spreken. Kort en goed, Engeland staat thans voor het alarmeerende feit, dat het in plaats van voor Dantzig voor zijn leven vecht, dat nog meer door zijn vrienden en bondgenooten, dan door zijn vijanden wordt bedreigd. Wij beleven in dezen oorlog de lang zame verbrokkeling van het Britsche we reldrijk, dat den een of anderen dag door zijn vrienden gemeenschappelijk zal worden verorberd, waarbij men alleen nog niet weet, wie het leeuwendeel zal wegdragen. Ook in Londen vallen stem men te vernemen, die de vrees uiten. dat Engeland, ook wlanneer het dezen oorlog militair zou winnen, hem politiek zou verliezen. Wij gelooven zelfs te kun nen voorspellen, dat het den oorlog zoo wel militair als pojitiek zlal verliezen. Feuilleton Speurdersroman 16 door Frank van Falckenoort ,.Een oogenblikje", zei hij tot de stem in de telefoon, bedekte daarna de micro foon met de hand en zei tot zijn dollega: „Is me dat even een bak? De nacht waker van de Haarlemsche Bank belt op en vertelt, dat hij een inbreker te pak ken heeft, die hij ontdekt heeft in het privékantoor bij de brandkast. En die inbreker geeft zich uit voor rechercheur van politie. Weet jij, wie belast is met dat onderzoek in de inbraak bij de Haarlemsche Bank? Ik niet, antwoordde de aangesprokene, maar ik denk wel, dat het Koks zal zijn Een oogenblikje, vervolgde de wacht hebbende agent tot den nachtwaker, dan zal ik u verbinden met den inspec teur van dienst. Ook deze luisterde verbaasd toe, toen de nachtwaker zijn reliaas deed. Ik zal u een paar agenten sturen, besloot hij. Als het inderdaad een rechercheur van ons is, dan zullen ztij- hem wel herkennen. Wat was er inmiddels gebeurd? Toen Koks in zijn schuilplaats zat tusschen het raani en de brandkast, duurde het maar even of de nachtwaker kwam op zijn ge wone ronde in het privékantoor. In ver band met de den vorigen nacht plaats Bedrijfssluiting van 23 Dec. tol en met 2 Januari In verband met de huidige bijzondere situatie in liet bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 December 1943 na het eind der werkzaamheden tot en met 2 Januari 1944 gelegen werkdagen zullen moeten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen 1. bedrijven, welke zich bezighouden met het voortbrengen van grondstoffen, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3. 2. openbare nutsbedrijven, gas-, water leiding en electriciteltsbedrijven. bedrijven, welke voor de voedsel voorziening werkzaam zijn, voorzoover zij niet door het betrokken bedrijfschap schriftelijk zijn aangewezen om geduren. de genoemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten. 4. 'continubedrijven, waarbij tijdelijke luiving schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou veroorzaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3. 5. bedrijven, werkzaam op het gebied van het personen- en goederenvervoer. 6. bedrijven, welke zich met den 'de tailhandel bezighouden, voorzoover 'Zij niet reeds vallen onder 3. 7. bank- en verzekeringsbedrijven. 8. bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties worden aangewezen. HET NIEUWE TEELTPLAN Varbonw van haver en penlvrnchten vrij Dezer kiagen is vanwege het departe- ment van Landbouw en •Visscherij het „Teeltplan Akkerbouw 1944" bekend ge maakt Volgens idit teeltplan Zullen op bouwland1 en gescheurd grasland de vol gende gewassen onbeperkt als hoofdge was mogen worden verbouwdtarwe, gerst, rogge, haver, korrelmais, peul vruchten (behoudens Waalsche boenen), koolzaad, raapzaad, blauwmaanZaad1, vlas aardappelen (fabrieks- en consumptie aardappelen), suikerbieten, cichorei, kana riezaad en karwij. In afwijking van het vorige jaar is dus voor oogst 1944 de verbouw van peul- vruchten (behalve Waalsche boonen) en haver geheel vrij. Evenals vorig jaar zullen de telers van korrelmais een bepaald gedeelte voor eigen gebruik mogen behouden. Aan de verbouwers van vlas zal wederom het recht -worden gegeven per 1000 k.g. ge leverd gerepeld vlas een bepaalde hoe veelheid linnen te koopen. Om de teelt van suikerbieten aan te moedigen, zal wederom een suikerpremie worden toe gekend. Om den verbouw van aardappe len te bevorderen, zal ook aan de ver bouwers van aardappelen een suikerpre mie worden toegekend. De uitzaai van karwij" is vrij, zonder dat echter de ga rantie gegeVen kan worden, dat deze karwij in 1945 ook in zijn geheel zal 1 mogen blijven staan. j In véle plaatsen van ons land worden door de gemeenschap Vn-igde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeidsfront in samenwerking met den Neder lanclséhen Volksdienst van 20 tot 30 December a.s. Kerstfeesten georgani seerd voor kinderen, wier vader in het buiten land werkt. Eenige oer vele geschenken, welke 1 zulten worden uitgereikt (C.N.F.A.P /Brei/er Pax s) In de donkere dagen voor Kerstmis In de donkere dagen voor Kerstmis gaan de gedachten van vele moeders naar hun jongen aan het front. Dappere moeders: van dappere kerels. Eens zal de geschiedenis van dezen gigantisdhen strijd van den Germaanschen mensch worden geschreven, dezen strijd' voor het behoud van al hetgeen door de eeuwen heen door zijn ras werd gewrocht De offers, door vele moeders gebracht, zullen -daarbij zeker niet aan de vergetelheid worden prijsgegeven. Een overwinning van het slavendom een overwinning van den bolsjewistischen beestmensch zou beschaving en. kuituur voor eeuwen vernietigen, zoo als dit in Rusland is geschied. En ide moeder, de 1 Germaansche moeder, zal geen rol meer hebben te spelen in de „nieuwe orde". Dat dit nimmer zal gebeuren, daar staat de Duitsdie soldaat borg voor! j Hierin wordt hij gesteund door Zijn Ger- I maansche bloeders, vaak niet dopr het i aantal, maar door de idéé. Het Amerikaansche bureiaiu van oorlogs- voiorlichting heeft medegedeeld, dat de verliezen van de Amerikaansche strijd krachten sinds het uitbreken van den oorlog in totaal 129.422 man bedragen. Daarvan zijn gesneuveld 28.187 man, ge wond 39.974, vermist 32833. Hierbij zijn tevens meegerekend 1662 man, die in kampen van krijgsgevangenen zijn ge storven. gehad hebbenden inbraak, keek hij dubbel uit zijn oogen en toen hij de sleutel in zijn prikklok stak, ontdekte hij onmid dellijk den rechercheur. Stem, die het woord „vrees" niet in zijn woordenboek had staan, liet de sleutel los, trok on middellijk een revolver uit z'n achterzak en richtte die op den rechercheur. Koks knikte tevreden, maar voor hij nog een woord kon uitbrengen, beet de ander hem toe: „Handen omhoog! En als je één verdachte beweging maakt, schiet ik! Het is in orde, vriend, antwoordde Koks rustig; ik ben rechercheur van politie. Gelijktijdig wilde hij z'n penning uit den zak halen, maar de nachtwa ker liet zijn prikklok vallen, deed een paar stappen naar den rechercheur en zei nogmaals kort: Voor de laatste maal, handen omhoog, of ik schiet! Onmiddellijk flitste het door Kok's ge dachten, dat de man daad bij het woord zou voegen, wanneer hij niet aan het gegeven bevel zou voldoen en schouder ophalend stak Koks ten slotte zijn handen in de hoogte. Zonder den rechercheur één moment uit het oog te verliezen, naderde de nachtwaker hem, bevoelde de zakken en haalde een kleine browning uit den ach terzak van den politieman. Zoo, ook nog gewapend, 't Is fraai*, dat moet ik zeggen. En loop nu maar eens voor me uit, de deur door, dan links af de trap af. Maar ik waarschuw je geen poging om te ontsnappen te ondernemen, want bij de minste verdachte beweging schiet ik. (Wofdi vervólgd). De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 16 op 17 December een ter- reuraanval gedaan op de Duitsche hoofd stad. Naar uit Stockholm wordt gemelid, wordt in Londen toegegeven, dat bij dezen aanval 30 Britsche vliegtuigen van het type Lancaster' verloren zijn gegaan, daar dagelijks fruitopkoopers uit de stad Volgens een bericht van de Evening Standard zou Koning Peter deze maand in het huwelijk zijn getreden, wanneer er geen oneenigheid onder de Zuidslaven" was geweest. Zijn verloofde, prinses Alexandra* vlam Griekenland, heeft geen idee wanneer het hem mogelijk zal zijn voor het huwelijk uit Kaïro terug te ko- De Duitsche pers heeft de eerste foto's gepubliceerd van een nieuw type,kanon, dat reeds gebruikt wordt op de verdedi gingswerken aan de Zuid-Oostksut vian Europa. Het projectiel van het nieuwe wapen wordt gelanceerd door een keil- schot, glijdt eerst eenigen tijd over de oppervlakte van het wiater en gaat dan de lucht in, waar het op 30 40 meter hoogte ontploft. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Zitting van Vrijdag 17 December. M. R., 38 j,, bouwkundig opzichter te Zierikzee, thans gedetineerd, had zich te verantwoorden wegens „oplich ting" (verduistering). Verdachte werd ten laste gelegd, diat hij op 21 September te Zierikzee, met het oogmerk om zich tof een ander weder rechtelijk te bevoiordeelen, een kassier bij de Rotterdamsche Bankvereeniging heeft bewogen tot afgifte van een bedrag aan geld, groot f5000.—. Verdachte werd bijgestaan door zijn raadsman Mr. A. J. van der Weel. Verd. geeft de feiten toe. Hij had van zijn familie geld geleend, waarvoor men hem maande om dait terug te betalen. Hij gevoelde zich opgejaagd. Daardoor is hij lot deze daad .gekomen. Hij heeft de f5000.— terugbetaald, waarvoor hij op nieuw geld leende. Officier van Justitie acht dit een zeer ernstige zaak. Het feit staat vast. Ver dachte verdiende behoorlijk geld. Door zijn vrouw' voor te spiegelen dat hij meer verdiende dan in werkelijkheid, het £eval was, kwam hij in moeilijkheden. In kalm overleg is de oplichting (ver duistering) gepleegd. Eisch: 1 jaar en 3 m'aanden gevangenis straf, met aftrek voorarrest tot den dag der uitspraak. Mr. van der Weel heeft juridisch niet veel te zeggen. Het misdrijf is terstond door verdachte bij het vooronderzoek erkend. Pleiter wijst op verschillende om standigheden ten faveure van verdachte en vraagt met aandrang clementie. Uitspraak Woensdag 29' Dec. om 10 uur Uit bet politierapport van Zierikzee De verduisteringsplicht moet sommigen nog met den sterken arm worden bijge bracht. Zoo werd het huis van een be woner van den Appelmarkt 14 dagen volkomen verduisterd. Een poeder ad f 15 werd uitgereikt aan een deelnemer van de eerste hulpclub der luchtbescherming, die wegens hoofdpijn verstek liet gaan, maar er geen zwaar hoofd in zag dien tijd te verschijnen op een kaartpartij. Twee andere inwoners werden beboet wegens niet verschijnen op den voor lichtingsavond der luchtbescherming. Verduisterd zijn er de laatste weken een 12-tal konijnen, waarover onbevoegden de beschermende handen hadden uitgestrekt, met als gevolg, dat 2 verduisteraars van levende Kerstboutjes naar Middelburg zijn overgebracht. Liefst op 5 plaatsen had men neven of nichten van Lampe uit hun kwartier gehaald; 7 konijnenvachten vond de politie in den grond verstopt om de daad te verdoezelen, terwijl 1 reuzenko- nijn bij den schoonvader van een der konijnenmeppers van een te vroegtij- digeii dood kon worden gered. De twee mannen gingen gewoon op de tamme konijnenjacht in en onder deze gemeente en zelfs onder Kerkwerve. Maar bij ko nijnen alleen kan men niet leven. Witte boonen, koolzaad, tabaksbladeren com pleteerden andere diefstallen. Een land bouwer onder deze gemeente, waar de mannen landarbeid verrichtten, vermiste telkens kleine voorwerpen die op een boerderij nu eenmaal niet in een safe liggen,maar voor het gebruik gereed. Maar dan gold het dikwijls: „ga je niet. weg, dan neem ik je weg". Een der mannen zal bovendien wegens uitlokking tot misdrijf aan den tand gevoeld wor den. Bij hun patroon lieten ze vier ko nijnen evacueeren, alsmede 80 k.g. witte boonen, die vo;or f80 verkocht werden (men deelde broederlijk de opbrengst). Een zak koolzaad van '80 k.g. werd eveneens voor 80 gulden aan den man gebracht, zoodat een ander mu op zwart 2aad zit van fl.— de k.g. Niet alle konijnen, die men plotseling en onge vraagd van domicilie had laten verwis selen, waren voor Kerstboutjes bestemd. Men poogde ook langooren te ruilen, voor jutezakken, die met lange vingers waren weggekaapt. Maar die ruil kwam niet tot stand. De partij ter eenre vertrouwde de partij ter andere zijde niet en bij' deze ruil huilt er in afwijking van de gewone gang van zaken, maar één! De 7 zakken had een der verdachten bij zijn vorige patroon, waar hij jaren ge diend had, „vergeten" terug te geven. Vergeten zal de justitie al deze zaken, waarvan nauwkeurig is boekgehouden, niet! Officieele Landbouwmededeolingen voor de provincie Zeeland SCHAPEN. Nogmaals wordt er aan her innerd dat de leveringsplicht voor scha pen met Januari moet voldaan zijn. Dat wil dus zeggen dat het aantal te leve ren overjarige schapen in Januari inder daad geleverd moet zijn. Voor lammeren in 1943 geboren kan een contract afge sloten worden met als vervaldatum Nov. 1944, en wel vóór 1 Januari a.s. Gebeurt zulks niet, dat dienen ook deze schapen geleverd te worden. Per Januari 1944 worden alle lammeren 1943 a:ls over jarige schapen beschouwd. Men mag dan evenwel niet meer schapen in voorraad hebben dan het Bédrijfsmaximum aan geeft. Contract-schapen mogen wel bo ven dat aantal gehouden worden. VEZELBINDTOUW. Van 20 December bestaat de gelegenheid om vezelbindtouw voor de graanmaaiers-zelfbinders voor het maaien van den. oogst 1944 aan te vragen. Aanvraagformulieren zijn bij de PI. Vertegenwoordigers verkrijgbaar en moeten aldaar vóór 15 Maart 1944 wor den ingeleverd, onder bijvoeging van de officieele gele inleveringsbewijzen voor oud trouw. Degene, die voldoende oud touw (minstens 40 pet. van de benoodigde hoeveelheid) hebben ingeleverd, omtvan- hunv toewijzing zonder meer, terwijl zJij, die niet of niet-voldoende oud bindtouw hebben ingeleverd maximaal fl.— per toe te wijzen k.g. zullen moeten bijbe talen, voor dat gedeelte waarvoor zij geen voldoende oud touw hebben inge leverd. Aanvraagformulieren en/of inle veringsbewijzen welke niet tijdig worden ingediend, kunnen niet in behandeling worden genomen. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 16 uur 30 tot 8 unx 30. De maan komt op 1 uur 38 en gaat onder 13 uur 43 Nieuwe maan Maandag 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari. Volle maan Maandag 10 Januari. Laatste kwartier Dinsdag 18 Januari. LINNENPREMIE. Inzake de linnenpre- is thans definitief het volgende vastge steld. Iedere teler ontvangt vanwege het Be drijfschap voor Vlas en Hennep, dat daar toe door het Rijksbureau van de Distex te 's-Grijwenhage is gemachtigd, coupures, welke recht geven op het koopen van linnengoed tot een waarde van f 4.— voor iedere 500 k.g. gerepeld stroovlas, welke hij heeft verbouwd. Deze coupures zullen worden uitgereikt voor het kan toor van den Provincialen Voedselcom- missaris voor Zeeland te Goes op basis van de vastgestelde hoeveelheid gere peld gewicht volgens taxatierapport. Hoeveelheden van minder dan 500 k.g. worden verwaarloosd. Als teler van vjas op zaaiklaar gehuurd land wordt aan gemerkt de huurder van het land, die dus ook de premie ontvangt. De teler (ook de huurder van zaaiklaar land) zal bij de ontvangst van de coupures een ontvangstbewijs moeten teekenen, waarbij hij tevens verklaart de helft van de hem uitgereikte coupures te zullen afstaan aan alle arbeiders gezamenlijk die hij in vasten en los-vasten dienst heeft. Zijn de oogstwerkzaamheden door den verhuurder voor zijn rekening ver richt, dan moet de huurder van zaaiklaar land de helft van de hem uitgereikte coupures afstaan aan den verhuurder ten behoeve van degenen, die de werkzaam heden hebben verricht. De verhuurder zelf ontvangt dus geen premie, omdat hij niet als teler wordt beschouwd. De cou pures zullen eerst in Januari kunnen wor den ingewisseld tegen het verlangde lin nengoed, n.l. handdoeken (bont) lakens (wit) en linpen stukgoed ((wit) bij de taillisten. Het Rijksbureau Distex z»al hiervoor per persbericht nog nadere me- dedeelingen doen. Voor het geval de leveranciers niet meer over een der bo vengenoemde artikelen beschikken, zal met een ander genoegen moeten worden genomen. De .coupures zullen door de Plaatselijke Vertegenwoordigers worden uitgereikt. Aan de vlastelers zal bericht worden gezonden op welken datum de coupures in ontvangst kunnen worden genomen. Den telers, die woonachtig zijn in andere provincies zullen 'de Coupures per aangeteekend schrijven worden ge- DE WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND zónden. Werp geen «soherp» tussohen de aardappelschillen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. Evengelisatie „Re- hoboth", Donderdag 23 December half acht, ,ds. de Bruijn van Wemeldmge. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Vertraging overkomst van postpakketten PTT betreurt het, ook voor Kerstmis geen extra-maatregelen te kunnen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te verzekeren; rekening moet worden ge houden met een vertraging van enkele plagen. Daarom wordt aangeraden de ver zending Zooveel mogelijk te beperken. In geen geval moeten waren, die spoedig aan bederf onderhevig Zijn, worden in gesloten. Van PTT-zijde zal streng worden gelet op stevige en doelmatige verpakking, zorgvuldige adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerste aanbevolen wordt een tweede adres in het pakket te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzender is vermeld. Naar uit Ankara wordt gemeld, heeft de Egyptische Koningin Farina het leven geschonken aan een dochter. Nu op het land het meeste werk is gedaan, is men op de boer der ff en in den Wieringtrmeer- polder begonnen met het dorschen van het opgeslagen graan. Daartoe trekt een ware dorsch-„trein", be staande uit tractor, stoommachine, dorschmahine met stroopers enzvan de eene boerde? naar de andere (C.NF.f Kuiper Pm s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1