ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie Vrijdag 17 Dac. '43 Telofoon sa. 32 Dira,:tor."-Adiiilnl«tr»t«ar (Adwtentleohef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hco/drcdaoteer «2620 A. J, DB LOOZB, Ziarlkze* M. J. BOSTEN, Manhulastraat, Zlerikzee <Hro no. 137877 100ste Jaerg. No 15423 Uitgave N.7. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" Mislukte aanvallen op het bruggehoofdi Cherson Het opperbevel der Duitsche Weermacht macht maakte Donderdag bekend: Verscheidene aanvallen der bolsjewisten opvhe* bruggehoofd van Cherson stort ten in het geconcentreerde vuur Ineen. In het gebied van Kirowograd bezetten 0112e troepen, na het afweren van vijan delijke aanvallen, hun tegenaanvallen voort en veroverden stormenderhand, in weerwil van taai vijandelijk verzet, ver scheidene plaatsen en belangrijke ter reinsectoren. Aan de Pripet vielen de bolsjewisten, met steun van pantserwa gens aan. zij werden met zware bloedige verliezen afgeslagen. In het geveehtsge- bied van Shlobln mislukten ook gisteren, na heen en weer golvende gevechten, alle doorbraakpogingen van den vijand. Ten Z. van Newel zijn zware afweergeveehten tegen de met superieure strijdkrach ten aanvallende bolsjewisten gaande. Aan het Oostelijk front werden gisteren 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Ln den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front ging de vijand gisteren aan weerszijden van Magnalo met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. De aanval werd afgeslagen, vyaarbij tal rijke pantserwagens werden stukgescho ten. Om een verloren gegane hoogte, ten- Noordwesten van Magnalo, wordt nog gevochten. Bij de voortzetting van een in den Oostelijken sector, met steun van pantserwagen?, ondernomen aanval, leden de Britten ook gisteren zware verliezen aan menschen en materiaal. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gis termiddag de stad Innsbrüek aan. Door brisantbommen ontstond schade in woon wijken en aan cultureele gebouwen. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vij andelijke storingsvliegtuigen boven het Rijnland-Westfaalsehe industriegebied; DUITSCHLAND STANDVASTIG Bede van dr. Goabbele Rijksminister dr. Goebbels heeft de lei ders der Rijkspropagandabureaux in ver gadering bijeengeroepen, om hun een overzicht te geven van de politieke en .militaire .gebeurtenissen in het afgeloo pen jaar. Het kan niet ontkend worden, zoo zeide dr. Goebbels, dat front en vaderland in het thans ten einde spoedende jaar aan buitengewoon zware belastingen hebben blootgestaan. Terwijl aan de fronten de heldhaftig strijdende Duitsche soldaten al le vernietigingsplannen van den vijand verijdelen, heeft het vaderland zich hun waardig betoond, door tegenover de tot een Jjrute hevigheid opgevoerde luchtter- reur en het hiermede gepaard gaande zenuw offensief der vijanden van Duitseh- land een welhaast bewonderenswaardige houding aan te nemen. In de afgeloopen maanden heeft het Duitsche volk welis waar wonden en litteekens gekregen, doch het staat onwrikbaarder dan ooit en is voor de laatste beslissing tot het uiterste bereid. Vervolgens schetste de minister de ujt de verkorting van de Duitsche front linies voortspruitende illusies van den vijand over een militaire en politieke ineenstorting van Duitschland en die thans gelaten het mislukken van zijn plannen en de ongebroken militaire en economische kracht van Duitschland moet constateeren. In Moskou, Cairo en Tehe ran probeerden de vijanden van Duitsch land, zoo verklaarde dr. Goebbels, zich te verzoenen met den nieuwen toestand. Naar uit de nietszeggende cammuïiiqué's Feuilleton Speurdersroman door Frank van Falckenoort 14 Een geluid beneden in het gebouw deed hem opschrikken. De nachtwaker! flitste het door zijn gedachten. Vlug schoof hij den brief weer in de envelop pe, nam een kwastje gluton en plakte den briefomslag weer zorgvuldig dicht. Toen dit gebeurd was, legde hij dien gesloten brief weer netjes tusschen de andere correspondentie voor den jongsten directeur. Daarna verliet hij vlug het kantoortje van den procuratiehouder en begaf zich weer naar het privékantoor. Hij moest nog even een proef nemen. Of wacht, neen. Eerst een andere proef. Vlug verliet hij het privékantoor weer en trok zich terug, in de W.C. yan de directeuren, zonder echter de knip er op te doen. Enkele minuten later hoorde Koks den nachtwaker naar boven komen, voor zijn gewonen rondgang door het gebouw. De rechercheur hoorde, hoe de nachtwaker de verschillende vertrekken betrad om zijn con'tróleklok af te laten stempelen. Ook ging de man het privékantoor bin nen, maar de W.C.'s passeerde hij zon* meer. Toen de nachtwaker weer naar bene den was gegaan, verliet Ko-ks voorzichtig over deze conferenties echter Is gebleken, blijft hun geen anderen Weg over dan de beslissing te zoeken in een wanhopige poging om een invasie op het continent te ondernemen, die voor hen gepaard zal gaan met geweldige offers aan bloed en over den afloop waarvan na Duinkerken en Dieppe geen twijfel lean bestaan. Wanneer de eindoverwinning bepaald is, zoo besloot dr. Goebbels, zullen leed en, nood, die de vijand over ons bracht, spoedig overwonnen worden. Blijvend voor de geschiedenis is alleen de hou ding, waarmede wij onze vrijheid verde digen. Duitsche talctiek bij Tsjerkasty De militaire correspondent van het D.N. B., Martin Hallensleben, karakteriseert den toestand aan het. Oostelijk front dror een verdere verschuiving der gevechten ten Z..Westen van, Krementsjoeg en door een hervatting van de bolsjewistische doorbraakpogingen in het gebied van Newel. Hij schrijft: Terwijl de tegenaanval der divisies van generaal-veldmaarschalk von Manstein ten Westen van Kief thans tot den Teteref is vooruitgeschoven en de pogingen der bolsjewisten ten Westen van Gomel in den zoogenaamden natten driehoek tus schen Diyepr en Pripet min of meer zijn blijven steken, concentreeren de bols jewisten hun inspanningen nu op de Duitsche stellingen ten Zuidwesten van Krementsjoeg. Het moet derhalve als een tactische tegenzet van de Duitsche lei ding worden beschouwd, wanneer deze, ondanks het succesvolle handhaven van de Duitsche posities in en om Tsjer- kassy gedurende de zware gevechten der laatste weken, juistthans het bevel tot ontruiming van deze stad heeft gegeven. Want hier, in de Zuidelijke flank van 't tegen Kief opereerende leger vaii von Manstein, bevond zich het DuitsChe front in een tactisch ongunstige positie door een dunne uitstulping van het front. Dat de terugtrekking daarvan naar een gun stiger stelling eerst thans geschiedde, dwingt tot de gevolgtrekking, dat men de bolsjewisten hier zoolang bezig wilde houden tot de slagen, ten Noorden en ten Zuiden van dit gebied d,e beoogde Duit sche steunpunten resp. een tactisch gun stiger uitgangsiinie zouden hebben be reikt. Dit tijdstip is blijkbaar thans aan gebroken. 1939—1944 Wij zijn thans in het vijfde oorlogsjaar! In vijf jaren wordt men van knaap man. En veel, wal men als knaap niet beseft, is thans duidelijk geworden. Waar gaat het om? Men weet het thans zonder twijfel. Of men weet het niet, maar diam> zal men er nooit toe komen de grootheid van dezen tijd te begrijpen. Nooit hebben de Germanen, een grooter kans gehad om eensgezind voor hun behoud te strij den dan thans. En toch blijven velen achter en toch moeten zij beseffen, waar om het gaat. Hoe staat gij er tegenover, jonge Nederlander? Indien gij Uw vaderland waarachtig lief hebt, neem dan de wapens ter hand en verdedig het tegen het bolsjewisme. Meldt U bij de Waffen S.S. of den Landstorm, Nederland. Waardebons Winterhulp De Stichting Winterhulp Nederland •heeft dezer dagen een aanvang gemaakt met de uitbetaling en de eerste uitkee- ringen in dit seizoen. Daarbij wordt ook gebruik gemaakt van waardebons, die zijn schuilplaats en betrad voor de derde maal het privékantoor, waar hij op z'n gemak in een der bureaustoelen ging zitten. In gedachten bouwde de rechercheur z'n theorie op. Van der Vaart heeft geld noodig om het gat, ontstaan door zijn speculaties, te dekken. Hij heeft vóór 1 Augustus 17.000 gulden noodig Op 16 Juli 's avonds deponeert hij o.m. een pakket met ongeveer 20.000 gulden in de brandkast, 's Avonds, als het don ker is, keert hij terug naar de bank, na tuurlijk op een moment, dat de nacht waker de ronde doet. Voorzichtig opent hij de voordeur en sluit die achter zich. Dan gaat hij. naar boven, verbergt zich in de W.C. tot de nachtwaker zijn ronde gedaan heeft en weer naar beneden is gegaan en dan loopt van der Vaart naar het privékantoor. De kluis te openen, het geld ér uit nemen en de deur weer sluiten, is voor hem het werk van enkele oogenbiikken. Dan keert hij weer terurr naar de W.C. en wacht tot Stem zijn vol gende ronde doet. Als die voorbij is, sluipt van der Vaart met het geld voor zichtig naar beneden en gaat de voor deur door naar buiten. Geen mensch heeft hem gezien. Zijn vrouw zit in de Concertzaal en de portier, die van dei- Vaart en z'n vrouw naar binnen heeft zien gaan, zal er een eed op doen, dat de bankdirecteur dien avond, de uitvoe ring heeft bijgewoond. Waarschijnlijk heeft van der Vaart gebruik gemaakt van de drukte tijdens de pauze om even heen en weer te gaah naar de bank om zijn plan uit te voeren. (WfJrdt vervolgd) Een;harde noodzaak der tijden, Op initiatief van het Nederlandtch'Roode K*u\b kunnen kind ren beneden de /5 jaar Doorzien worden van identiteitskaart jet. Moedert 3'>rat er voor, dat uw kinderen t'.n allen tfjde deze kanrtj't dragen (Stupf f Rrjjihoudt Pax oorspronkelijk bestemd waren voor het seizoen 1942.'43. Er wordt dus die aan dacht op gevestigd, diat idle bons in het seizoen 1942.'43 dezelfde waarde en gel digheidsduur hebben als die voor het seizoen 1943-1944 en dat derhalve door de winkeliers en de banlken beide soor ten bons kunnen worden aangenomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN SUIKERREGEN. Dezer dagen werd op het onverwachtst een onderzoek inge steld bij de arbeiders, idie te Sas van Gent de suikerfabriek! verlieten. Een aantal werd" gesnapt met kleine hoeveelhe den, Toen men echter na het onderzoek dat aan de 'poort geschied/die, ook nog •eens een.kijkje ging nemen op den weg die naar deze poort leidde, was het of het suiker had geregend. Niet minder dan 42 zakjes (groot en klein) werden op een eindje van ongeveer 50 m. ge vonden. Dit gaf aanleiding om nog meer handelend op te treden en zoo werd Zaterdagnacht weer -hetzelfde gedaan. Nu worden een tiental personen betrapt en opgesloten, waarvan een viertal voorloo- pig nog in arrest zijn. Nu werden be halve de kleine hoeveelheden ook nog 4 zakken a 100 k.g. gevonden op een vuilwater'bassin van de fabriek, gelegen achter deze onderneming. (Di. v, N.B.) MALIEVELD WORDT AARDAPPELVELD De afgeloopen week hebben de Hage- toen zij fcagen hoe twee forsche tractoren den ploeg trokken door het Malieveld. Naar het A.N.p. thans meldt, is dit 5i/2 h.a. groote grasveld gescheurd om in ge bruik te worden genomen voor de voed selvoorziening van de gemeente. Het zal met aardappelen worden beplant. Ook elders worden nog flinke stukken grond voor hetzelfde doel bestemd. Zoo o.a, een terrein van 10 h.a. bij de waterlei ding te Wassenaar. Het is de bedoeling van den Haagsc'hen dienst voor gemeente- plantsoenen de in 1943 beteelde opper vlakte driie- tot viermaal te vergrobten, teneinde zoo op sommig gebied te komen tot een gedeeltelijke zelfvoorziening. De werkzaamheden worden verricht door werklieden van den dienst onvolwaardige arbeidskrachten en andere arbeiders. Het scheuren geschiedde zoowel met raotor- als paarden tractie. Worp geen «scherp» tusschen de aardappelschiller RECHTZAKEN Economische Bechter te Middelburg G. G. M,. van Deursen, 29 jaar, schip per te Rotterdam, wegens het feit dat hij op 15 October te Zierikzee heeft weggenomen 40 k.g, suikerbieten, toe- behoorende aan de Coöp. Suikerfabriek. Eisch: f 40 b. s. 20 d. h. Uitspraak: f 30 b. s. 15 d. h. H. de Bruijn, 18 jaar, landarbeider te Rucphen, wegens het feit dat hij op 12 October te St^Philipsland! in strijd jnet de Distilbut ebechikking, galante- riën heeft geruild tegen 528 broodbon nen en 140 textielpunten. Eisch: 1 maand gev.str. Uitspraak: 14 dagen gev.str. L. C. de Koning, 24 jaar, landbouwers knecht te Oud-Vossemeer, wegens hel feit dat hij op 9 September te Oud- Vossemeer verscheidene ongeplukte of afgevallen appels, toebehaorende aan M. Th. Kloosterman, heeft weggenomen uit een boomgaard. Eisch en uitspraak: 1 week gev.str. Rijksontvanger veroordeeld Wegens verduistering van ongeveer 17 duizend gulden ten nadeele van het rijk had de rechtbank te Rotterdam den 42- jarigen ontvanger dar dlract* belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Schoon hoven, J. A. W., veroordeeld tot ander half jaar gev.str., waarbij mede in over weging was genomen, dat verdachte als amb'enaar registers, ultslui end be temd tot controle van de administratie, valsche. lijk had opgemaakt. Verdachte had hier tegen hooger beroep aangeteekend. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heelt thans in deze zaak arrest gewezen en met vernietiging van het vonnis van de Rot- terdamschc rechtbank den verdachte tot een jaar en drie maanden gev.straf, met aftrek van zes maanden preventief, ver oordeeld. 11 'W-B gg ONDERWIJS Benoeming or derwij zend personeel ln zijn circulaire van 8 April 1941 heeft de secretaris-generaal van hel departe ment van opvoeding de burgemeesters der gemeenten, waar één of meer lagere scholen 2ijn gevestigd, in kennis gesteld met eenige richtlijnen, welke hij bij de benoeming van onderwijzend personeel, vóór een richtige toevloeiing van leer krachten bij het openbaar onderwijs nood zakelijk achten. voornaamste reden va' de vaststel ling dezer benoemingsrichtlijnen bestond in het groote surplus aan (werklooze) leerkrachten, dat destijds aanwezig was. De tégenwoordige tijdsomstandigheden heb'b'en hierin een volledige wijziging ge bracht. In verband' hiermede acht de se cretaris het tijdstip gekomen om de bur gemeesters bij het opmaken van benoe mingsvoordrachten van de naleving van die richtlijnen te ontslaan. Bovengenoem de circulaire behoeft dus bij de benoe ming van leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs geen toepassaing meer te vinden. Tijdens de persconferentie van Dins dag op het departement van marine heeft Knox, de Amerikaansche minister, ver klaard, dat de Ver. Staten nu voldoen de it1 roepen en schepen hebben om een offensief in den Stillen Oceaan te be ginnen, De gevechten, die nu en af en toe in den Pacific worden gehouden, zijn eigenlijk maar voorbereidingen voor het groote offensief, waartoe Amerika nu ge reed is. (SPT). Bij de jongste aardbeving in Anatolië zijn volgens de door den Turkschen mi nister van openbare gezondheid in de groote nationale vergadering gepubliceer de cijfers, 4010 personen om het leven gekomen, 4471 personen werden gewond, 24.000 huizen werden vernield. In Amerika heerscht een griep, die zich hier en daar zoo heeft uitgebreid, dat zij de omvang van een epidemie heeft gekregen. Van het aantal Congres leden b.v. ligt 20 pet. ziek te bed. In Washington alleen zijn er reeds 100.030 aangiften van griepaanvallen binnenge komen. Verder heerscht de ziekte erg in Philadelphia, New York, Hollywood en in het noordelijke deel van New Jersey. (SPT) Naar SPT' uit Londen verneemt, is daar officieel bekend gemaakt, dat Amerikaan sche oorlogsschepen deel uitmaken van de Britsche thuisvloot. Deze maatregel is getroffen met het oog op de nood zakelijkheid' van een eenhoofdig technisch commando lover gemeenschappe ijke vloot- operaties in hét geval van een invasie in Europa'. Naar de Britsche berichtendienst melidt, heeft de plaatsvervangende minister-pre sident Attley in het Lagerhuis medege deeld, dat Churchill kou heeft gevat en bedlegerig is. In zijn linkerlong heeft zich een ontsteking ontwikkeld. Naar de zender van 'de Italiaanseh-Re- publikeinsch.Fascistische regeering meldt, zijn de vroegere Minister voor Openbare Werken en generaal Padovinl gearres teerd'. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 16 uur 30 tot 8 uur 30. De naac Raat ondor 12 uur 45 oa komt op 23 nuv 23 Laatste kwartier Zondag 19 December Nieuwe maan Maand*v 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari. Volle maan Maandag 10 Janaari, ELKERZEE. Onze vroegere dorpsge- noote, mej. Nelly J. J. Elenbaas, thans werkzaam als hoofd1 van de Meisjesafd. in het Weeshuis te Leiden, is benoemd tot Directrice van het Meisjes-Tehuis uit gaande van de Ned. Vrouwenbond te Bussum. Benoemd) tot tijdelijk onderwijzeres voor het jaar 1944 aan de O.L. School te Zonnemaire, mej. Elenbaas. SEROOSKERKE. Burg. S'.and over Nov Johannes Jan, z. v. Mdrinus Quist en Lijna Piieternella Kloet. Gehuwd: 30. Ger- rit van den Hoek, 24 j. en Elizabeth Jo hanna Pieternella Beije, 20 j. BRUINlSSE. De vorige week kenmerkte zich weer door een zeer goede bliek- vangst. Aangevoerd werden ongeveer 40.000 k.g. Prijs voor de vissohèrs f 0 20 per k.g. Ook! dé mosselpellerijen werken weer. Door hier wonende handelaren werden ongeveer 300 tonnen mosselen verzonden, naar Holland. Via Tholen en Ye/seke werden eveneens nog pl.m. 500 tonnen verzonden. De landbouwer K. Geluk alhier had het ongeluk met zijn linkerhand bekneld te raken tusschen een stroopers. Hij werd hierbij zoodanig gewond, dat d.e duim in het Ziekenhuis te Noord gouwe moest worden geamputeerd. Bij het afhalen van distributiebe scheiden ontstond oneenighe'd tusschen enkele personen uit het publiek! en de maréchaussée. De 69-jarige M, van Rhee alhier kreeg daarbij' een klap op het hoofd, met het gevolg, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. ST.-PHILIPSLAND. De aftredende le den, de heeren Jac. Moerland als ouder ling en Anth. K. Guiijam als diaken zijn herkozen. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk. De gehouden collecte voor -de Jongelings- vereeniging op Zondag 5 Dec. heeft opgebracht f 187.50 De vereeniging telt thans 20 leden. Met 13 Dee. is het loket van het P.T.T.-hulpkantoor geopend van 9—12, 14—15, 17—18, Het afhalen van post blijft onveranderd, n.l. van 19—19,30. TELEGRAMMEN BOMMEN OP PIRAEUS. Bij een aanval van Engelsch-Amerikaan- sche vliegtuigen op den Piraeus, de ha venstad van Athene, zijn 20 personen gedood en meer dan 100 gewond- De bommen kwamen terecht op een dicht bevolkte arbeiderswijk en vernietigden meer dan 100 huizen. Honderden Griek- sche arbeidersgezinnen zijn dientengevol ge dakloos geworden. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit New York meldt, is er nabij Redsprings (Nieuw Carolina) een erns'.ig spoorweg ongeluk gebeurd. Een van Miami naar New York rijdende expressetrein is op de brokstukken gereden van een express- trein op het traject New York-VTampa. in Florida, die kort te voren ten deele was ontspoord. Door het ongeluk wer den meer dan 100 reizigers gedooid en talrijke gewond1. De „Dag der Duitsche epe>r- wegmannen 1 In tegenwoordig heid van Rffksmin. dr Goebbels, den Rijk-'minister van h"t Verkeerswezen, dr Dorpmüllerden Rtfksorganviatie- der, dr. Leg, gen.- veldmaarschalk M'lch enz had ter gelegenheid van den „Dag der Duitsche spoorweg menn en" een groote bfjeen- komst in het Ber- lynsche Volks theater plaats, bij welke gelegenheid de mannen, die zich in den oorlog heb ben onderscheden, met het Ridderkruis van het Kruis voor Oorloosverdismton worden bogiftlgd. Rijksminister dr Ooeóbel. ftllct- teert de mannen met hm onderschtidlng (Orbis/Rolland Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1