ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Donderdag 16 Dec. '43 Tolstooo no. 33 Myctear-AdmklBtrati.nr (AdvarteBÜMliof) waarjn opgenomen de ZierikZeesche Courant van 1797—1889 Bcofdrodaotenr K 2820 HU/iama fff TT "ft* 91 aellreAAAAke WïrtewtIiVA/1 a" kl.. Ji 20STEK, ManhuluBtmt, Zlerlkzw (Hro no. 137677 lOOfta Jaarg. No 15422 Uitgave H.V. „De Zlerikzeescbe Nieuwsbode" DE SOVJETS B'J SHITOMIR TERUGGEWORPEN H«t opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: In den sector van Kirowograd wer den de ov«ec een breed front uitgevoer de aanvallen der bolsjewisten op bloe dige wijze afgeslagen. Onze pantserfor maties, door de luchtmacht ;op succes volle wijze gesteund', gingen tot tegen aanvallen over, braken den tegenstand van den vijand en wierp deze uit en kele penetraties. Daarbij werd een tij delijk verloren gegane belangrijke plaats ten Noorden van Kirowograd heroverd. In het gebied ten N.O. van Sjitomir wier pen onze troepen den sterkeren vijand terug en brachten hem gevoelige ver liezen toe. Ten Zuidwesten van Shiobin gingen de bolsjewisten met krachtige infanterie- en .pantserformaties tot den verwachten aanval over. In verbitterde gevechten be haalden onze troepen een volledig af- vveersucees. Tijdelijk doorgedrongen vij andelijke gevechtsgroepen werden in te genaanvallen teruggeworpen. De bolsje wisten leden in dezen sector bijzonder zware verliezen. 40 pantserwagens wer den kapotgeschoten. Ten Zuiden van Newel versterkte de vijand zijn stellin gen belangrijk, na nieuw© strijdkrachten te hebben aangevoerd. Ook hier werden de aanvallen in harde gevechten afge slagen. Enkele penetraties werden afge grendeld. In Zuld-Italië viel de vijand gisteren aan de Adriatische kust over een smal front opnieuw aan. De aanval der Brit ten leverde, ondanks sterken steun van artillerie en vliegtuigen, slechts op en kele plaatsen geringe terreinwinst op. of stortten echter voor het overige in het afweervuur of in gevechten van man tegen man ineen. De gevechten om penetratieplekken zijn nog aan den gang. Een formatie Deut sche gevechtsvliegtuigen viel in den nacht van 18 op 14 December het vijandelijk ravitailleeringssteunpunt Bari aan, ©n plaatste treffers op de havenistallaties. Boven het Middellandsche Zee-gebied werden gisteren 7 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Radiotoespraak vort Mussolini Ter gelegenheid van den verjaardag der onderteekening van het militair pact der mogendheden van het pact van idrie heeft de Due© de volgende rede uitge sproken voor de Italiaansche radio, die door alle Italiaansche zenders werd uit. gezonden'. De Due© zeide: „De ernstige gebeurtenissen van deze laatste maanden, die te danken Zijn aan de door de monarchie fn haar mede plichtigen bedreven smadeijke capitula tie, hebben de politieke positie van het fascistische Italië tegenover de andere staten van het drielandenpunt niet ver anderd. Op den verjaardag der onder teekening van het driemogendhedenpact bekrachtigt de regeering der Italiaansche sociale republiek op de meest categori sche en plechtige wijze ihaar ideëele en concrete solidariteit met Duitschland en Japan. Deze solidariteit zal haar doel treffendste uitdrukking vinden, wanneer binnenkort de militaire strijdkrachten, die de Italiaansche republiek met spoed opstelt, haar strijdplaats weer zullen in nemen aan de zijde der kameraden van het Driemogendhedenpact. Ik geloof te kunnen verzekeren, dat de weermacht der republiek bezield tot den tegenstoot en radicaal vernieuwd in haar geest en in haar mannen door den strijd en met haar bloed, 'die zwarte bladzijde van het verraad en van de overgave zal schoonwasschen. Zij zal - daar ben ik van overtuigd waardig zijn, om samen met de Duitsdhe kame raden slag te leveren, die op zoovele slagvelden onovertroffen bewijzen van dapperheid „hebben gegeven, en samen met de niet minder heldhaftige soldaten van den Tenno, die aan de Amerikaan- sehe jodenplutoeratie harde nederlagen en zware vernederingen hebben toege bracht De voortzetting van de luchtaan vallen op de groote en kleine steden van Italië, de groote verliezen aan on schuldige menschenlevens. de verwoestin gen van beroemde kunstmonumenten, die getuigenis afleggen van onze scheppen de kracht op het gebied van den geest, zij zullen het niet bereiken, het Italiaan sche volk te doen 'buigen, doch zullen den haat en taaiheid van dit volk slechts versterken. De leiders der regeeringen «en de vol keren van Duitschland1 en Japan mogen •deze, mijne boodschap, «opnemen in den zelfden geest, waardoor zij is gedicteerd en die kan worden samengevat in de woorden: „solidariteit, kameraadschap en het geloof, dat het langdurig offer door de overwinning zal worden be kroond'". Te Dresden overleed na langdurige Ziekte op 77-jarigen leeftijd Oskar Mess ter, de vader van tdie Duitsche film. De „Duitsche Lumière", zooals men hem heeft genoemd, had bijna 70 patenten op zijn naam staan, uitsluitend op film gebied'. BULGARIA'S POLITIEK Premier dringt tan op eenheid j Tijdens een plechtige betooging van alle leden der «organisatie van reserve- onderofficieren van het huis Ploïdif, heeft o.m. de minister van Binnenlandsche Zaken een rede uitgesproken, waarin hij er het licht op liet vallen, dat de gealli eerden do.or luchtaanvallen en dejor hun agitatie trachten het binnenlandsche front van Bulgarije te verzwakken. De gealjlL- j eerden stellen zich ten doel in Bulgarije een inwendige depressie te doen ont staan. De vijand vergist zich echter, zoo verklaarde de minister, want hij zal eerst over de lijken van tien mill'ioen Bulgaren de Bulgaarsche grens kunnen overschrijden. Het Bulgaarsche volk staat voor 'l grootste deel aan het front van den staat. De Bulgaarsche boer heeft zijn grond! lief en is bereid hem tot iederen prijs te verdedigen. Thans gaiat het niet om aangelegenheden viam persoonlijken aard, maar otm de vormgeving aan de toekomst der komende generatie. Het Bul- gaarsche volk is nooit op de slagvelden overwonnen, maar lalleen dan, wanneer zijn politieke leiders het oneens waren. De minister besloot met de woorden, dal hij gelooft in het gelukkige gesternte van het Bulgaarsche volk en dat een veree- nigde Bulgaarsche natie voor den vijand Óen hinderpaal zal zijn, dien hij niet meester zal kunnen worden. 8ENESJ' PACT MET MOSKOU Hei tusschen Molotof en Benesj geslo ten pact bestaat, naar de omroep van Moskou mededeelt, uit zes artikelen. In het protocol van het verdrag wordt ter inleiding gezegd, dat de beide verdrag sluitende partijen een pact van duurzame vriendschap, wederzijdehe hulpverlee ning en samenwerking na het sluiten van den vrede hebben gesloten. Wat de bijzonderheden betreft ver plichten zij' zich tot „wederzij dsche on dersteuning en militaire hulpverleening tegen het agressieve Duitschland of een met dat land verbanden staat", benevens tot volstrekt wederzijdsch vertrouwen en economische hulp verleening in den grootst mogelijken omvang na het sluiten van den vrede". Geen der verdragspart ners mag een bondgenootschap aangaan of toetreden tot een coalitie, die gericht is tegen dén anderen partner. Het ver drag treedt terstond in werking. De ratificatie moet binnen zoo kort mogelijken tijd te Moskou geschieden. Het vördrag heeft een looptijd van 20 jaar en wordt na verloop van dezen termijn tel kens voor vijf jaar verlengd, wanneer niet een der partners 12 maanden tevoren schriftelijk verklaart, dat hij het verdrag wil ontbinden. In het protocol wordt voorts gezegd, dat wanneer een derde land, dat grenst aan de Sovjet-Unie of 'aan- „Cec;ho-Sïo- vakije" en in dezen oorlog het voorwerp van Duitsche agressie wordt, tot het verdrag wemsdht toe te treden, dan wordt dit land, na wederzijds goedvinden van de verdragsluitende partijen, de mogelijk heid geboden het pact mede te ondertee kenen. Dit krijgt dan het karakter van een driemogendhedenpact. DFN BALKAN NIEUW OORLOGSTOONEEL De Britseh-Amerikaansche pers propa geert in haar commentaren op de con ferenties van Kairo, Teheran en nog eens Kairo steeds meer den Balkan als toe komstig ooxlogstooneel, aldus de „Deut sche Ztg, i. di. N." Daarbij verlangt men volgens het Duit- sehe blad klaarblijkelijk van Turkije, zoo al niet een actieve deelneming, dan toch op zijn minst een vergemakkelijking van de militaire operaties der Geallieerden. Volgens de beschouwingen in de En- gelsche en Amerikaansche bladen zou de verwezenlijking der Britsch-Amerikaansoh Sovjet-Russische plannen eventueel kun nen geschieden door een drievouidigen aanval op het Balkansehiereiland'. 1. Uit het Westen. Als springplank zou Italië moeten dienen, waar sterke Britseh- Amerikaansche. strijdkrachten voor dit doel zouden zijn of word/en geconcen treerd. Van Duitsche zijde twijfelt men er niet aan, dat de Engelsehen en Ame rikanen over voldoende strijdkrachten en zcheepsruimte beschikken om ergens aan de kust van het Balkan-schiereiland lan dingsoperaties uit te voeren. 2.. Uit het Zuiden. Wat dezen invasie- weg betreft, houdt men aan Britseh-Ame rikaansche zijde rekening met Turkschen steun. Van Duitsche zijde wijst men er echter (o;p, «dat de Egeïsche Zee voor eerst voor Geallieerde operaties is ge sloten, waarbij vooral de Duitsche be zetting op de Dodekanesos een ernstige belemmering moet vormen. 3. Uit het Oosten door een Sovjet landing in Bulgarije. Vervolgens stelt de „Deutsche Ztg." 2 punten tegenover eventueele geallieerd plannen in deze richting. In de eerste plaats de Duitsche successen tegen de guerlllatroepen op den Balkan en in de tweede plaats de twijfelachtige waarde van de Sovjetvlopt in d« Zwarte Zee. Eden over Teheran en CaY<-o Seen reden voor een Uohtvaardlg optmlsme De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij de opening der debatten over den ocylog in het Engelsche Lager huis een rede gehouden, waarin hij naai de Britsche berichtendienst meldt, ook gesproken heeft over de jongste confe rentie der geallieerden. Eden verklaarde, dat de eerste der bei de conferenties te Cairo, alsmede de con ferentie van Teheran geheel en al In het teeken stonden van de militaire aange legenheden. Eden beweerde, dat het op deze conferenties gelukt Is de militaire aangelegenheden der geallieerden in ©en compleet en omvattend' „voorbereidings stadium'' onder te brengen, zooals tot dusver in dezen oorlog door de geallieer den nog niet was bereikt. Met betrekking tot de kwesties over denstrijd der geallieerden tegen Japan en die op de eerste conferentie te Cairo behandeld zijn, zeide Eden: ,,Wij moeten Japan bestrijden tot het. bittere einde ongeacht de kosten en den tijd, die hier voor nop dig zijn. Eden verklaarde verder, dat hij uitdrukking gaf aan zijn hoop, dat deze besprekingen den grondslag zou den vormen voor een. toekomstige samen werking tusschen Groot-Brittannië, de So-vjet-Unie, de Ver. Staten en Turkije. Hij noemde het onderhoud met den Turkschen president „zeer bemoedigend" Met betrekking tot den tpestand in .Joe goslavië" bevestigde Eden in hoofdzaak, dat Groot-Brittannië Tito met alle kracht steunt. Resumeerend zeide de minister van Bui tenlandsche Zaken, dat de drie confe renties Groot-Brittannië en, naar hij ge loofde, ook zijn geallieerden wel zeer hebben aangemoedigd, maar dat er toch geenNreden voor een lichtvaardig optimis me bestaat. Het gekozen plan zal in de komende maanden van alle verbonden naties geweldige inspanningen vergen. Groot-Brittannië ziet zich geplaatst voor een zware taak. Orbis/Holland/Pax i Ik houd van Bolland Wie houdt er nu niet van zijn geboorte grond? Wie is er nu niet gehecht aan de plaats, waar hij is opgegroeid? En wie zou het kunnen dulden, dat die grond eenmaal door den bolsjewiek ver trapt zal worden? Niemand! Geen en kele onder U.; Maar wie staat er borg voor, dat dit nooit «of te nimmer zal geschieden? Wie anders dan de soldaten van den Eührer en onder hen ook de mannen van de Waffen SS. Sluit U aan, meldt U bij de Waffen SS of bij den Landstorm Nederland. VERSCHILLENDE BERICHTEN LUK GEVONDEN. In de prov. Drenthe in de nabijheid van E., is dezer dagen liet lijk gevonden van- een naar schatting 20-jarigen jongeman. Als doodsoorzaak kon een acute 'blindedarmontsteking wor den geconstateerd. Daar iedere aanwijzing omtrent de persoon van den overledene ontbrak, was het onmogelijk zijn identi- t-eit vast te stellen. Aangenomen kan echter worden, dat het een zoogenaamde „ondergedoken©" was, «die uit vrees voor ontdekking het niet gewaagd heeft, zich tijdig tot een arts te wenden, met het bovengenoemde fatale gevolg. Meer dan 150 vissChersbooten van Duinkerken en Grevelingen nemen deel aan de haringcampagne, welke dit jaar 14 dagen vroeger dan verleden jaar be gint Een aantal Belgische vlsschersboo- ten heeft zich bij de Duinkerksche boo ten gevoegd' en is in haar haven onder gebracht. Be op 5 December gehouden huiscol lecte voor het oorlogswinterhulp heeft 59.229.234.39 R.M. opgebracht, een totaal cijfer, dat tot dusverre nog nimmer werd bereikt Men acht dit het beste antwoord dat het Duitsche volk ikan geven op de terreur, aanvallen en zenuwen oorlog. Groeten aan 7rjjwill?gers Door samenwerking van den Ne- derlandschen Omroep met den Duit- schen Europazender, kan tusschen 26 December en 2 Januari een be perkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden 3 personen per familie) worden uitgesproken aan Neder andsehe ar beiders in Duitschland en bovendien aan Nederland :che vrijwilligers, d^e strijden aan het Oostfront. (Dus niet aan andere fronten). Deze groe ten worden t.z.t. in een der studio's van den Nederlandschen Omroep te Hilversum opgenomen. Zij, die hiervoor in aanmerking willen komen, gelieven voor 20 Dec. 1943 hiervan op een in blokletters geschreven briefkaart, waarop in den linkerbovenhoek vermeld moet worden: arbejdersgroeten (of oost- frontgroelen), kennis te geven aan den Nederlandschen Omroep, aldee- ling pers en propaganda, Schut ters- weg 8 te Hilversum. Verder ver meld: 1). naam van degene voor wien de groet bestemd is. 2). plaats of gebied waar «de betrokkene zic'i bevindt (eventueel weermachtson- deel en dienstrang) 3) familiebe trekkingen) van hen die de groet(en) uitspreken. 4). nauwkeurig adres aanvrager. Onvolledige opgaven worden niet in behandeling genomen. Wie in aanmerking komt, ont vangt een oproep van den Neder landschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te komen op den dag, waarop de groeten kunnen worden uitgesproken. Zander per soonlijke oproep is het «onnoadig zich te Hilversum te melden. Men wordt er nog op attent ge maakt, dat de groeten alleen per soonlijk kunnen worden uitgespro ken. RECHTZAKEN Zuivelfabriek drie jaar gesloten De economische rechter te Almelo be rechtte een aantal personen, die betrok ken zijn geweest bij een groote zwarte- hand«elszaak, waarvan het centrum in Rijs- sen gelegen was. De gedetineerde 61-j. directeur der Rijssensche Zuivelfabriek, D. Eerdmans,die een groote hoeveel heid magere melkpoeder in den zwarten handel had gebracht, opzettelijk het vet gehalte der door de boeren afgeleverde melk, door toevoeging van ondermelk had gedrukt, zoodat de boeren over een groove periode minder betaald kregen dan waarop zij recht hadden en die van het vette overschot boter voor den zwarten handel had geproduceerd, werd veroordeeld, to.t acht maanden gev.str. en 80.000 gulden boete, terwijl sluiting van het bedrijf voor drie jaar werd! gelast Voorts werd verdachte vóór'een jaar lang de bevoegdheid ontzegd' op zuivelgebied werkzaam te zijn. Paardenhandel zonder aankc op ver gunningen In den laatsten tijd werd in Friesland en Groningen een aantal paarden bij de boeren opgekocht, zonder dat de keepers de daarvoor noodige aankoopvergunnin gen jonden overleggen. Controleurs wis ten te ontdekken, dat de hoold,personen in dezen verboden handel waren de han delaren Corn, de Hoop te Boete (gem. Opsterland) en een zekere Niezing. Eerstgenoemde heeft voor den Eoono- miflehen rechter te Groningen terecht ge staan. Hem werd ten laste gelegd, de aan koop van een 2-jarigen hengst en een enterveulen, zonder dat hij daarvoor d.e aankoópverguraLngen had verkregen. Hij had den verkoopers wijs gemaakt, dat de vergunningen nog moesten komen en de zen hadden hem toen in goed vertrouwen de paarden verkocht. Ook tegen hen werd een vervolging ingesteld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in de meeste gevallen de aankoopvergunning achterwege bl^ef, maar dat in sommige WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisterentri» 16 nor 30 tot 8 uur 30. Be maan eaat onder 12 nur 22 en komt op 22 ntur 19 Laatste kwartier Zondag 19 December» Nieuwe maan Maand*? 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari, Volle maan Maandag 10 Januari. gevallen gebruik werd gemaakt van oude vergunningen, ,weike dan werden ver- valscht. De door verdachte aangekochte jonge dieren werden in den verboden handel gebracht. Er werden groote bedra gen aan verdiend. Zoo werd naar een der controleurs vertelde een der paar den, waar f1700 voor betaald was, ten slotte verhandeld voor f17.000. De officier eischte tegen de Hoop een geldboete van f3000, subs, 90 d. h.. De Economische rechter stelde het vonnis conform den eiseh. POST-TFLEGR A A F-TELF FOON Rijkspostspaarbank in November Bij de Rijkspostspaarbank werd in No vember 1943 ruim 17 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald. Het sa'do der inleggingen en terugbetalingen bedroeg over de maanden Jan. tot en met Nov. 1943 bijna 214 millioen gulden (v.j. .ruim 45 millioen). Het algemeen saldotegoed bedroeg eind November 1943 f757 mil lioen (v.j. f524 millioen). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Ds. J. F. L. A. de Jagher, predikant 'bij de Ned. Herv. Gem. te Slijk-Ewijk, vroeger te Burgh, is met ingang van den datum van zijn Emeritaat, 30 Dec., tot hulpprediker te Slijk-Ewijk benoemd. qngsgeellj11 m i,i i«i' l' i ij }.i SEROOSKERKE. Het ingang van 11 December is de heer G. v. d. Schelde, hulpbesteller der PTT, in vasten dienst aangesteld. f OOSTERLAND'. In de op 14 December gehouden verkiezing voor een notabele ter voorziening in de vacature P. Bal, welke tot kerkvoogd is benoemd in de Ned. Herv. Gemeente alhier, is met 20 van de 31 stemmen gekozen Arie Stout- jesdijk. ST.-PHILIPSLAND Burg. Stand over Nov. Geboren: Aartje Neeltje, d. v. K de Ronde en J. Bergeijk; Boudewijn, z. v. Thomas Bakker en Dina C. Reijngoudt; Wilhelmina Pieternella, d. v. Folkert Feenstra en Korn. Janna van Oeveren; Abramina Maria, Willemina, d. v. M. L. v. d. Reest en W. M. Mol; Overleden: Johannis Marinus Kunst, 73 j., echtg. van Jacoba Elsacker; Abraham Anthonie van Nieuwenhuijzen, 71 j., echtg. van M. A. van Nieuwenhuijzen. Loop der bevolking. IngekomenA. M. Wagemaker van Amsterdam, Vertrokken: G. A. van Herk naar 's-Her- togenbosch; M. C. Mol naar Burgh. SCHERPENIS3E. Burg. Stand over Nov. Geboren: Anthonia, d. v. W. Quaak en L. Quaak; Bernardus, z. v. I. Helleman en J. P. Torenvlied. Overleden: W Bijl, 27 echtg. van L. Quaak; P. Noordijke, 92 jaar, echtg. van W. C. Geuze. Bij de gehouden verkiezing voor een ouderling en diaken bij de Ned.. Herv. Gem. werden resp. herkozen de heeren J. H. Hage en A. L. G. v. Doorn. Met ingang van 13 dezer is het Hulp postkantoor des avo,nd$ geo«pend van 5—6 uur, in plaats van 5.30—7 uur. Afhaling der stukken blijft gehandhaafd op 6.30— 7 uur. Werp geen «scherp» tusschen de aardapoelsch Hen Tn iegenxvoord'y- Jieid van vele Duitsche autoritei ten werd iii het Stedelijk Museum te Amstprdani door den commandant van den Nederl. Arbeidsdienst, de Bock, de tentoon stelling van door Ned kunstenaars vervaardigde schil derij-n, waarop h"t. werk van den NAD is afgebeeld, ge opend. (Stapf/Beijnhoudt Pace s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1