ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Vrijdag 10 Dec. '43 Telefoon no. 32 100ste Jaarg. No. 15417 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdredsoUnr 4. J. DE LOOZB, Zierlkzee K 2620 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nienwsbode" M. J. KOSTEN, Manhuiootraat, Zierlkzee 01» ">o. 137677 Vergeefsche Sovjetstorm- loopen bij Krementsjoeg Het opperbevel der Duitsche weer- 'f macht deelde Donderdag mede: Ten Zuidwesten van Dnjepropetroiwsk werden de, onder bescherming van mist, gisteren aanvallende sterke vij andelijke strijdkrachten teruggeslagen. In het gebied ten Zuidwesten van Kre mentsjoeg leverden onze troepen den heelen dag verbitterde gevechten met de steecis weer stormloopende bolsjewis- j ten. Bij den afweer van deze aanvallen i werd en talrijke zesloops pantserwagens stukgeschoten. In het geveehtsgebied ten N.O. van Shitomir en ten Zuiden van Korosten, bood de vijand tegen onze aanvallen hardnekkig tegenstand, zonder echter te kunnen verhinderen, dat onze troepen verder oprukten. In den centra- len sector vielen de bolsjewisten tus schen Pripet en Beresina, alsmede ten Zuidwesten van Kritsjef, wederom ver geefs aan. Bij ©enige penetraties zijn de gevechten nog aan den gang. Bij een geslaagden eigen aanvalsoperatie aan de Pripet werden gevangenen gemaakt ;en buit behaald. Een plaatselijke aanval van onze troepen ten Westen van Smolensk bereikte het beoogde doel. In weerwil van het ongunstige weer deed de lucht, macht met sterke formaties overdag en des nachts met goed gevolg aanvallen op op vijandelijke troepenconcentraties en ma rsch wegen in het gebied van Newel. Zij schoten gisteren alleen in dit ge bied. 63 sovjet vliegtuigen neer. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het in den Westelijken en in den Oos- telijken sector tot gevechten van ge ringen omvang. Vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en ©enige kleine pe netraties, die de voorafgaande dagen waren ontstaan, door tegenaanvallen van onze troepen opgeheven. Om een bergtop ten Zuidwesten van Venafro wordt nog gevechten. Boven 't Iront heerschte een levendige wederzijd- sche luchtactie. Daarbij werden 'nier voor al door luchtdoelgeschut 16 en in de rest van het Middellandsche Zee-gebied, 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de Zware gevechten van de afgeloopen dagen heeft de 26e pantserdivisie, onder bevel van luit-generalal, Freiherr von Lu- ettwitz, door haar voorbeeldige houding en standvastigheid alle doorbraakpogin gen der Britten in den Oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front verijdeld. Kaart van Psll Berlijn'* oordeel over Teheran Ten aanzien van het communiqué van Teheran neemt men in Duitsche politieke kringen als volgt stelling: Toen de con ferentie van Teheran reeds op 2 Decem ber gesloten was, gaf Reuter op 6 Dec. eindelijk een vertraging van vijf dagen het zoo groot aangekondigde en met zoo geheimzinnige aanduidingen vergezeld gaande communiqué. Het officieele slot stuk van het theater der z.g. „Groote Drie'' in de hoofdstad van het door de Sovjets en de Engelsch-Amerikaansche troepen overweldigde en bezette Iran is een waardig slot van de lange, gevaar lijke en moeizame reis der exponenten van Groot-Brittannië en de Ver. Staten naar de grens van het Sovjetparadijs, om de bevelen van Stalin in ontvangst te nemen. Wie na al het agitatie-gedreun van de Engelsch-Amerikaansche pers en van de Joodsche veelschrijverij bij Reu ter en United Press nog verwacht had, dat er uit het wrokken in de Joodsche pers althans iets zou voortvloeien, heeft zi'Ch vergist Een twee pagina's groot communiqué en een gemeenschappelijke verklaring over Iran zijn het eenige re sultaat Ln het communiqué wordt het volgende medegedeeld: Wij, de president der Ver. Staten van Amerika, de minister-president van Groot- Brittannië en de minister-president van de Sovjet-Unie zijn in deze laatste vier dagen hier in de hoofdstad van onzen bondgenoot Iran bijeengekomen en heb ben vorm en bevestiging gegeven aan onze gemeenschappelijke politiek. Wij hebben uiting gegeven aan ons voornemen dat onze naties in oorlog zoowel »als in den daarop volgenden vrede willen sa menwerken. Wat den oorlog betreft, heb ben onze militaire staven zich bij onze besprekingen aan de ronde tafel aange sloten en wij hebben onze plannen ter vernietiging van .de Duitsche strijdkrach ten i>ii overeenstemming gebracht". Na deze nu reeds ontelbare malen af gelegde verklaring, dat men het eens is, komt een aanduiding over het ko mende tweede front, die evenwel nog vager gehouden is dan in de besluiten van Casablanca elf maanden geleden. Op echt .huichelachtige wijze spreekt men dan van de groote verantwoordelijkheid, die men gevoelt, een vrede tot stand te brengen, die voor vele generaties den geesel en den schrik van iden oorlog moet verbannen. Dan volgen de gebruikelijke woorden der plutocratische agitatie over samen1 werking tusschen groote en kleine naties, over den strijd tegen tyrannie en slaver nij, alsmede de verklaring dat men- aan alle volken een welkom, toeroept, wan neer zij er toe zouden besluiten tot de familie der democratische naties toe te treden. Een waarlijk op omkooperij ge lijkende uitno.odiging, gezien het verraad van Engeland tegenover zijn bedrogen bondgenooten als Polen en Servië en ten aanzien van den toestand, waarin zich het verraden deel van Italië met zijn ver raderskoning en Badoglio bevindt. Ten slotte wordt uiting gegeven aan de hoop, dat men met vertrouwen den dag te gemoet ziet, waarop alle volken der wereld in vrijheid kunnen leven. Na dezen typeerenden zin volgen de hand- teekeningen van Roosevelt, Stalin en Churchill. REDE VAN PRESIDENT RYTI Ter gelegenheid van den 26sten verjaar dag van de verklaring omtrent Finlands zelfstandigheid heeft president Ryti op een door den Finsehen omroep uitgezon den plechtige bijeenkomst in Turku een redevoering uitgesproken. Aan het ver slag van het D.N.B. is het volgende lonleend Reeds lang voor den huidigéin wereld,- oorlog trachtte Finland in zijn buitenland- scihe politiek vriendschappelijke betrekkin gen met alle staten in stand te houden, zijn internationale verplichtingen na te komen en Finland neutraal te houden en bovendien buiten alle conflicten. Te vens heeft het zich uitgesproken ten gun ste van de Noorsche oriëntatie. Het heeft er tevens naar gestreefd de betrekkingen met de Sovjetunie op te bouwen p,p den grondslag van vertrouwen en vriendschap. Om deze beginselen zijn wij niet in den oorlog geraakt. Wel hebben zij ons ppk niet, zooals wij gehoopt hadden, van den oorlog gered. Onze aardrijkskundige lig ging veeleer is ons weer eens tot ons noodlot ig|ewö-rden. Spoedig na het uitbreken van den oor log werd Finland ondanks ial zijn ver dragen als een van de eersten het on schuldige slachtoffer van een aanval. Noch de pogingen van den Volkenbond, noch vriendschappelijke aanbiedingen van bemiddeling hebben het verbreken van den vrede en de voortzetting van dien oorlog kunnen verhinderen. De aanval werd' gemotiveerd (door 1de noodzakelijkheid, Leningrad te bescher men. Bij de onderhandelingen waren wij bereid belangrijke gebieden op de Ka- relisohe landengte en eenige eilanden in de Fln9Che golf af te staan aan de So,w- jetunie. Maar de Sowjetumie heeft zich daarmede niet tevreden gesteld. En zoo begon de oorlog. De in den loop van onzen strijd door tuurrampen nog ernstiger geworden moei lijkheden voor de voedingspiositie werden door de invoer van levensmiddelen, voor al uit Duitschland en Denemarken, op geheven. Dezen waren vriendschapsdienst zal men in Finland nooit vergeten. De strijd heeft van ons groote inspanning, ontberingen en zware offers geëischt. Voor ons gaat het lom |al hetgeen dat het leven zijn waarde verleent. Wij zijn er ons krachtig van bewust, dat, wanneer wij volhouden tot de definitieve pacifica tie der wereld, wij nog meer zullen heb ben bereikt dan alleen onze beveiligde toekomst. Onze strijd zal er dan in -alle windstreken van getuigen, dat kleine vol ken nog steeds de vrijheid en het zelf beschikkingsrecht waardig zijn, welke hun door de zich uitbreidende avondlandsche cultuur zijn gegeven. Zoo ziet het Finsche volk, terwijl het strijdt voor zlijh eigen Leven, zich in het gemeenschappelijke front ijler voorvechters voor de vrijheid van de kleine volken door alle tijden heen. Daar op de conferentie te Teheran niet alle vraagstukken zijn besproken of op gelost, kan men verwachten, aldus meldt de Britsche berichtendienst uit Moskou, dat er een nieuwe Priemogendhedendon- ferenb'e zal worden gehouden. DE DAG VAN DEN DUITSCHEN SPOORWEGMAN Rijksminister dr. Goebbels heeft Dins dag op den dag van den Duitsche spoor wegman een rede uitgesproken, waarin hij o.m. opmerkte, dat de Duitsche spoor wegman in de afgeloopen vier zware oorlogsjaren een prestatie hebben vol bracht, die voor den oorlog van beslis sende beteekenis was en is. Daarvoor sprak dr. Goebbels namens den Führer en het geheele Duitsche volk zijn dank en erkentelijkheid uit. De arbeid van de spoorwegmannen, zoo verklaarde de minister, heeft zich in vele gevallen te velde en in 'de gebieden van d,en lucht oorlog in het vaderland zoo dicht bij het front afgespeéld, dat men hier terecht kan spreken van een militair optreden. Dr Goebbels karakterisseerde de Duit sche spoorwegen als de grootste en meest capabele verkeersonderneming van de wereld, die in dienst van d,e natie staat en thans geen ander doel nastreeft, dan de Duitsche overwinning. „Deze overwin ning van onze wapenen, zoo vervolgde de minister, zal een gemeenschappelijke praestatie van ons geheele volk zijn. Die overwinning kan derhalve bij een zoo danige blijmoedige medewerking en een 'Zoo groote offervaardigheid «aan het front en in het vaderland, stellig niet in twijfel worden getrokken of gevaar Ipopen, wiant de druk, waaraan hij thans wórdt bloot gesteld, is een bewijs van onze standvas tigheid en onze karaktervastheid. Hier treedt derhalve ook de man naar voren de ware leidende persoonlijkheid en de gesloten, eendrachtig georganiseerde en op het groote doel gerichte en geleide „gefo-lgschaft''. Van mijzelf kan ik in ieder geval zeg gen, dat ik nog nooit zoo. vast en onwrik baar aan die overwinning heb' geloofd als juist op dit oogenblik en wel juist daarom, omdat ons violk haar thans, onder smarten en. enorme offers moet verkrij gen en verdedigen. Dr. Goebbels verklaarde, dat de vijan den het 'Duitsche volk met :hun „even domme als leugenachtige propaganda" niet van de wijs kunnen brengen. Het is ten slotte geen kunst om bij nacht en mist vreedzame steden te - overvallen ©n brand en dood op haar burgerbevolking uit te werpen. Deze vrouwen- en kinder moord vormt, naar de minister zeide, d,e schreeuwendste aanklacht van de mor derne krijgsgeschiedenis en kan alleen vergeleken worden met de beestachtigste wandaden van het 'barbaars'che tijdperk, maar oorlog is dait toch niet. De vijandelijke luchtterreur heeft ons niet o,p de knieën gebracht, doch uit sluitend nog harder gemaakt, zoo ver klaarde de minister en wiaar vroeger wellicht nog een leegte in onze gemeen schap was te c'onstateeren, daar is zij thans door de muur van vlammen geslo ten, die de vijand in onze gebieden van den luchtoorlog heeft do en ontstaan. Wat wij zelf nog niet van ions hebben kunnen maken, dat heeft nu de vijand van ons gemaakt: een strijdend volk van 90 millioen zielen, eendrachtig in het ge loof, maar ook eendrachtig in den haat. Wij hebben de laatste sentimentialiteiten van gisteren en eergisteren van ons iaf- geworpen. De goedmoedige Duitsche Mi chel behoort definitief tot het verleden. Wij weten thans waar wij aan toe Zijn en wait ons te doen staat. SMUTS' JONGSTE REDE Jan Smuts, die nog steeds in Londen vertoeft en daar tijdelijk weer id'en af wezigen Churchill het presidium van het Britsche oorlogskabinet waarneemt, heeft aldaar voor de parlementaire Empire- vereeniging weer eens een van die spee ches gehouden, die zijn specialiteit zijn. Naar men weet heeft „Slim Jannie" al tijd de rol, dingen tot uiting te bren gen, die anderen liever zelf niet zeggen. Ditmaal heeft hij min of meer com mentaar gegeven op de 'Conferenties van Cairo en Teheran. Hij vertelde n.l., dat er in de toekomst maar drie groote mogendheden zouden Zijn. Dat Frankrijk niet langer ondier de groot© mogendheden figuur zal kunnen maken zal wel t©vens beteekenen, dat er van zijn koloniaal bezit niet veel, na: ee,. eventueele overwinning der „ver- eenigde naties", voor het oude moeder land' zal overblijven, ook al zeggen deze „viereenigden", niet op vergrooting van hun territoriaal bezit te rekenen en uit te zijn. Smuts heeft verder geprofeteerd, dat de VS.. en de Sovjet.kolos(die groot machten der toekomst zullen zijn. Voor ide West.Europeesche staten had Smuts de keuze tusschen aaneensluiting, door middel van bondgenootschappen, hetzij met de Britsche of de rooide im perialisten. Hoe deze keuze ooik zou mo gen uitvallen, deze kleine naties zouden derhalve ©en voorportaal moeten vormen en bij den nieuwen oorlog, die men in Amerika reeds ziet opdoemen, zouden zij alsdan natuurlijk de rol van uitsmij ter mogen vervullen, zooals het voor malige Polen en Tsjeehoslowakije eer tijds moesten doen. Wat er na deze ge vaarlijke en ondankbare rol van deze staten is overgebleven moge voor dit westelijk Europa een baken Zijn, gelijk het schip op het strand' zulks voor den zeeman is. VERSCHILLENDE BERIQEJTEN BRUTALE ROOFOVERVAL. Toen Don- der dag de 14-jarige zoon van J. K. te Biervliet des avonds van de tram naar huis ging, bij zich dragende twee pakken, inhoudende tabak en sigaretten, werd hij onderweg plotseling aangeval len. De aanvaller gaf hem een stomp op de borst en ging ier in het donker met de sigaretten van door. Aangifte bij de politie volgde. De opperwachtmeester Vroklage, die al zoovele malen blijk heeft gegeven een zeer bekwaam en ac tief „speurder" te zijn, had ook ditmaal succes en kon reeds Zaterdag te Bres- kens iden dadier arresteeren. Het bleek te zijn de 17-jarige M. uit Terneuzen. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. (Z.) MEISJE VERBRAND. Terwijl de moe der even om een boodschap was gegaan en haar drie kinderen bij de kachel speelden, is het 5-jarig dochtertje van de familie van Duffelen t© Rotterdam, doordat zij met haar jurkje te dicht bij de gloeiende pot van ide kachel kwam, in brand gevlogen. Een buurvrouw, die uit de op een kier staande buitendeur rook zag komen en (noodkreten hoorde, snelde de woning binnen en zag het meisje in vlammen gehuld in de gang staan. De vrouw wist met behulp van ieen deken het vuur te doo.ven en droeg het kind naar een Ziekenhuis, waar het aan de bekomen brandwonden is over leden. Worp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen KERKNIEUWS SCHERPENISSE. Ger. Gem. Op Maan- dag 13 Dec., 's avonds 7 uur (w.t.hoopt voor de Jongelingsvereeniging „De Jonge Samuel" voor te gaan, |ds. van den Berge van Krabbendijke. Ger. Gem. Zaterdag 11 Deciemb'er, 7 uur, dhr. Blok van Rotterdam. ONDERWIJS Kerstvacantie REES De Kerstvacantie van de Rijks Hoo- gere Burgerscholen zal beginnen op 18 December na afloop van den schooltijd en eindigen den avond van 10 Januari. ZIERIKZEE. Uitgaande van de Gemeen schap „Vreugde en Arbeid", vond Woens dagavond in de Concertzaal een tooneel- voiorstelling plaats, gegeven dopr het ge zelschap „De Nederlandsche Tooneel- groep", onder leiding van Albert Gerlach. Opgévoerd werd „Hein Roekoe", volks drama in drie bedrijven door Jan Fa- brieius. Dit „echte volksstuk, dat een fragment uit het leven geeft van den ruwen wild- strooper Hein Roekoe, toont op aangrij pende wijze, 'dat dergelijke menschen on der een ruw uiterlijk een gevoelig en goed hart kunnen bezitten en dat een sterke liefde op hen een grooten invloed zoowel ten goede als ten kwade kan uitoefenen. Raak zijn de hoofdpersonen van dit stuk getypeerd en raak was ook de uitbeelding door de artisten. Julius Brengers vertolkte de hoofdrol op uit stekende wijze en liet vooral in het derde bedrijf sterk spel zien. Heintje Roekoe, het verwaarloosde wóonwiagenkind, wek" te, mede door grime en kleeding, herin neringen op aan „Boefje". Gondia Gijswijt toonde zich dan ook geknipt voor die rol. De rojlen van Anne enden dijkbaas wa ren korter, doch zéker niet minder be- WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 16 nar 30 tot 8 nar 30. De maan gaat onder 7 uur 57 en komt op 16 uur 50 (Volle maan) Laatste kwartier Zondag 19 December. Nieuwe maan Maandag 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari. Volle maan Maandag 10 Januari. langrijk. Tini en Albert Gerlach speelden deze vlot en met overtuiging. Voor de komische npot zorgden Frits Engels als Manus de veldwachter en Joh. Overbeeke in de dubbele rol van postbode en dijk werker. Dora Boon ten slotte wist in haiar kleine rol van Tante Jeel den juisten toon te treffen. Alles bijeengenomen heb ben de liefhebbers van een goed volks stuk een mooien avond gehad, die de plaatselijk© leider, de heer van der Hoe ven met een kort woord, waarin hij vooral den nadruk legde op het ©ultureele ontwikkelingswerk van „Vreugde en Ar beid", opende. DUIVENDIJKE. Burgerlijke Stand' over Noember. Geboren: 5. Cornelia Jannetje Clazina, d. van Maarten Leendertsë en Cornelia van der Weele; 17. Marifft^L z. van Cornelis Haze en Janna Adrian* van der Weele. BROUWERSHAVEN. Ned. Herv. Kerk. Tot leden van het kiescollege zijn her kozen de heeren P. C. Malepaard, J. H. Leendertse, N. K, Wagemafeer, H. C. Verbaan en L. Bolkenbaas J.Wz. In het college van notabelen zijn herkozen de Leden I. A. Clarisse en C. A. V. Schelven- Tot ouderling is herkozen de heer C. van Nieuwenhuize en tot diaken de heer I. A. Clarisse, 1 NIEUWERKERK. Op 7 Dec. 1.1. werd in „de Meebaal" de jaarvergadering van de IJsvereeniging „Nieuwerkerk" gehouden. Aanwezig waren 90 leden. Voorzitter de heer J. J. van Dijk. In zijn openingswoord! deed 1de voorz. ©enige mededeelingen, o.a. dat door een aantal personen geen contributie is betaald In hoofdzaak is dit te wijten aan het feit dat v©le jongelui thans in den vreem de werkzaam zijn. Zij, die niet lafwezig zijn en in gebrek© zijn gebleven hun contributie te betalen, kunnen dit alsnog binnen 8 dagen doen, zonder in de be paalde boete te vervallen. Vergunning is verkregen vo;or het gebruik van het Steenzwaan. De rekening sloot met een batig saldo vaiti f 306,30. De heeren J. A. van Nieuwenhuijze en J. J. de Witte werden met resp. 69 en 72 stemmen her kozen. In de vacature H. P. Barendregt werd de heer L. J. Dijkman gekozen. Doo;r het .bestuur werd de functie van secretaris opgedragen aan den heer A J. Gaanderse. POORTVLIET. De inzameling, welke gehouden is voor het uitreiken van Kerst geschenken aan de jongens die uit deze gemeente in Duitschland vertoeven, heeft f 556 opgebracht, benevens nog vele an dere geschenken. Ned. Herv. Kerk. De collecte, gehou den voor de Bijbelverspreiding heeft Zondag 28 November f 50 /opgebracht. Gekozen tot kerkvoogd jn 'de va- c'ature van W. Mj. Ista, dhr. J. W. Nor- tier. Radioprogramma Zaterdag 11 December HILVERSUM I. 414.4 M. 8.45 Kinderzangklasse; 7 BNO: Nieuws 7.10 Gymnastiek; 7.15 Orkest Hans Bund 7.40 Sport; 8 BNO: Nieuws; 8.10 Alois Melichar dirigeert8 45—8 50 Voor de huisvrouw; 9 Solistenconcert9.45 Mor gen wij ding; 10 Orkest Gerard Lebon; 10.45 Voor de jeugd; 11 Orkest Bartho, Decker; 12.15 Klaas van Beeck; 12.45 BNO: Nieuws; 13 Land en volk brengt... 15.05 De Melodisten; 13.30 De wekelijk- scbe wandeling; 13.40 Meisjeskoor; 14 R'damsch Philharmonisch orkest; 15 Bon te Middag; 16.45 BNO: Nieuws; 17 BNO: Uitzending voor Ned. zeelieden; 17.20 Weer wordt aan gezonde jongens de mogelijkheid geboden zich te melden voor de weersportkampen voor de Ger- masnsche jeugd. Juist in den winter bieden deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsche bergstreken een groote en onvergetelijke belevenis in sneeuw en zon. Waar kan ik mij melden voor hel Germaansche weersportkamp Aan de vólgende adressen: Utrecht, Konimgslaan 9; Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Gro ningen, Groote Markt 24; Assen, Polder straat 45; Den Haag, Nassauplein 6; Rot terdam, Eendrachtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Willemsperkweg 186; Leeuw arden, Emmakade 48.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1