ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE-- Het brandkasten mysterie 1 Uit Stad en Provincie Donderdag 9 Dec. '43 Telefoon no. 32 Dlroote^Adidiiifltratonr (Advwtentleehef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdrodaotaur K 2620 A. J. DB L00ZE, Zlerikzoe Uitgavo N.V. „De Zlerlkzeenoho Nieuwsbode" J' S0STBN' ^hnleBtraat, Ziertat öiro no. 137677 Doorbraakpogingen In den Dnjeprbocht verijdeld Het opperbevel der weermacht dealde Dinsdag mede: Op de Krim zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvaren ten Noordoosten van Kertsj gistermiddag niet meer voort. De aanval van Roemeensohe troepen op het vijandelijk landingshoofd ten Zuiden van Kertsj maakt goede vorderingen. In de groote bocht van den Dnjepr bleef de vijand gisteren aanvallen. Zijn doorbraakpogingen mislukten in verbit terde gevechten. Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk werd in den tegenaan val een vijandelijke gevechtsgroep op kleine resten na vernietigd. Ten Zuidwes ten van Krementsjoeg vingen onze troe pen aanvallen van sterke vijandelijke in fanterie- en pantserstrijdkriachten in he vige gevechten op. Bij Tsjerkassy, deden de bolsjewisten gisteren slechts eenige vrij zwakke aan vallen. Ir. het gebied ten Noordoosten van Sjitomir namen Duitsche infanterie- en pantserstrijdkrachten in den aanval verscheiden plaatsen. Van de geheele rest van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechts- aotiviteit gemeld. De luchtmacht deed met goed gevolg aanvallen op den Sovjetaanvoer op straat- en spoorwegen, alsmede op troe penconcentraties in het gebied van Kief. Het jachteskader 52 heeft op 4 Dec. zijn 8000ste overwinning in de lucht be haald. In Zuid-Italië werden de gevechten het heuvelachtige terrein ten Zuidwesten van Mignano heviger. Zware aanvallen van 'numeriek sterkere Amerikaansche troepen wisselden af met eigen tegenaan vallen, in den loop waarvan eenige hopg- ten meermalen van bezitter wisselden. De gevechten zijn nog in vollen gang. Van den Oostelijken sector van het front wior- den levendige voorpostengevechten ge meld. Op 5 etn 6 December werden boven <de Middellandsche Zee en boven het be zette gebied in het Westen 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waaronder 17 zware viermotorige bommenwerpers. SOVJET LANDINGSHOOFD BIJ KERTSJ OPGERUIMD Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: Op de Krim hebben formaties van de 6e Rumeensehe cavaleriedivisie, onder bevel van de reeds met het ridderkruis onder scheiden luit-generaal Theodorimi, ge steund door Duitsche artillerie en storm- geschut, alsmede door Duitsche, Rumeen sehe enKroatische luchtstrijdkrachten, het vijandelijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj opgeruimd. In driedaagsche Zware gevechten werden de bolsjewisti sche landingsformaties vernietigd en pl m. 2000 gevangenen gemaakt. Lichte Duit sche vlootstrijdkrachten droegen 'tot dit succes bij. Onder moeilijke omstandighe den verijdelden zij een geregelde ravitail- leering der Sovjet-landingstroepen. Alle bolsjewistische pogingen om het aange vallen landingshoofd in den nacht van 6 op 7 December te ontruimen, werden verijdeld. Zeven vijandelijke vaartuigen werden daarbij tot zinken gebracht. Daar-, bij hebben onze, in den strijd om Kertsj opereerendevlootstrijdkrachten, geduren de de zeeblokkade, die 35 dagen duurde, 8 motorkanonneerbOioten, 2 motortorpedio- booten, sleepbopten, 2 lichters en 23 landingsvaartuigen vernietigd en talrijke andere beschadigd. Vijandelijke ontlas- tingsaanvallen gisteren ondernomen op Feuilleton Speurdersroman 11 door Frank van Falckenoort. Op dit oogenblik hoorde hij een ge luid1 beneden in het bankgebouw. Vlug keek Koks op z'n horloge: nauwelijks zeven uur, dus de nachtwaker 'kon het niet zijn. Bliksemsnel realiseerde hij zich. Het kon natuurlijk de procuratiehouder zijn, maar ook één |der directeuren. In twee stappen rende Koks naar een der twee groote kleerkasten, opende de ideur en stapte er in. Vlug sloot hij de deur achter zich en wachtte jn het donk-er, half verscholen achter een jas, wat er zou gebeuren. Koks hoorde gedempte stappen over de dikke rubbermat. Toen zijn oogen eenigszins aan de duisternis in de kleerkast gewend waren, ontdekte hij een kier, waardoor hij een deel van het kantoor kion overzien. Vanuit zijn schuilplaats zag de rechercheur den jong- sten directeur binnenstappen. Dé man keek even het vertrek rond, alsof hij er zich van wilde vergewissen of nie mand! behalve hij daar aanwezig was. Koks kon nauwelijks een kreet van ver rassing onderdrukken. Dus toch van der Vaart? De bankdirecteur zette zich achter een der beide schrijfbureau^ opende 'n laide het brjiggeho.ofd, ten N.O. van Kertsj uit, mislukten. In de groote bocht van den Dnjepr ver minderden de vijandelijke aanvalsactivi- I teit aanzienlijk. Daarentegen bleven de bolsjewisten ten Zuidwesten van Kre- 1 mentsjoeg met geconcentreerde krachten j zware aanvallen ondernemen om hun pe- 1 nctratiegebieden uit te breiden. Hevige gevechten zijn nog gaande. Bij een eigen I tegenaanval werd, in weerwil van hard- i nelckig vijandelijk verzet, terrein, dat tij- delijk verloren gegaan wias, heroverd. In het gebied ten N.O. van Shitomir en ten Zuiden van Korosten maakte eên eigen tegenaanval goede vorgeringen, onder hardnekkig verzet der bolsjewisten. Tal rijke plaatsen werden stormenderhand ge nomen en vijandelijke strijdkrachten uit eengeslagen. Aan de rest yan het Oos telijk front vinden levendige plaatselijke gevechten plaats tusschen Fripet en Be- risina, ten Westen van Krilsjef en ten Westen van Newel. Van 4—7 December werden boven het postelijk front in luchtgevechten en door luchtafweerge schut, 115 sovjetvliegtuigen neergeschoten 10 Duitsche vliegtuigen worden vermist. 1 In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansehe front verflauwde de- ge- vechtsactiviteit zeer. Slechts op twee pe netratieplaatsen, ontstaan bij de gevech ten' van de vorige dagen, duren die ge vechten nog voort. Op den linkervleugel van het front wierp de vijand sterke strijdkrachten in den aanval tegen onze stellingen aan de Oostelijke helling van het Majellagebergte. Zij werd in zwure bloedige gevechten afgeslagen. Duikboo- ten hebben uit convooien en 'bij de achter volging van afzonderlijk varende schepen,, in den Allantischen Oceaan en. in 'de Mid dellandsche Zee, 7 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 48000 brt. tet zinken gebracht. De driemogendheden- conferentïe in Teheran Ben deel der stad was afgezet Tegelijk met de openbaarmaking van het communiqué over de conferentie van Teheran zijn bijzondierheden verstrekt over de besprekingen, zoo meldt SPT. De bijeenkomst is gehouden in het Sovjet-Russische gezantschap in Teheran. Stalin en zijn medewerkers waren de eersten die per vliegtuig uit Moskou op 26 November arriveerden. Gedurende den tijd van de conferentie heeft Stalin in een klein gebouw binnen het complex van het Russische gezantschap verblijf houden. Vier-en-twintig uur later arriveer de Roosevelt, die ook zijn intrek nam in het gezantschap. Churchill, die korten tijd na het Amerikaansche staatshoofd aankwam, heeft gedurende die vier dagen in de Engelsche ambassade gelogeerd. De straten tusschen. 'het Sovjet-gezant schap en de Britsehe ambassade waren door hooge omheiningen van de buiten wereld geïsoleerd, zoadat niemand het verkeer tusschen deze gebouwen k'on zien. Een keten van Amerikaansche, Brit sehe en Sovjet-Russische soldaten be waakt© de gebouwen. Bovendien werd 't geheele blok beschermd) door officieren van het Sovjet-leger. Voor de bediening van Roosevelt wapen koks uit het Ame rikaansche leger aanwezig on ongeveer 12 agenten van de Amerikaansche ge heime politie deden als lijfgarde van den president dienst. De regeering van Iran had nog extra- veiligheidsmaatregelen genomen. Tijdens den duur van de conferentie was Iran van dé buitenwereld afgesloten. De gren zen waren dicht. Zelfs het luchtverkeer was vier dagen lang geheel stopgezet. en zocht wat in de ruimte. Hij haalde j een stapel papieren te voorschijn en on- i derzocht die stuk voor stuk nauwkeurig. Dit leverde blijkbaar niet het gewenschte resultaat op, want gedurende enkele oogenblikken zat van der Vaart naar builen te staren, alsof hij in gedachten was. Vreemd, mompelde hij, ik 'zou haast zweren, dat ik het in deze lade opgeborgen had. Opnieuw keek' hij in de laderuimte, Idioch weer zonid'er re sultaat Hij borg de stapel papieren op, onderzocht de verschillende papieren, die op het schrijfbureau lagen en tastte toen in zijn zakken, waarna hij teleurgesteld het hoofd schudde. Toen richtte Wij zijn schreden naar de kleerkast. Koks drong zoover mogelijk achteruit en verborg zich achter een der jassen, hoewel 'hij kon weten, dat. wanneer van dér Vaart de deur opende, hij onmiddellijk de recher cheur zou zien. Maar tot Zijn verlichting opende de directeur (de andere kast, on derzocht de jas, die daarin hing, doch ook dit verschafte hem niet datgene, wat hij zocht Opnieuw keerde van der Vaart naar het schrijfbureau terug en bleef daar nog eens in gedachten staan. - Dan moet het thuis zijn, het kan niet anders, mompelde hij. De man zette zijn hoed op en verdween (daarna weer uit het privékantoor. Koik& hoorde de voet. stappen verwijderen en even later kon digde een luide slag van de buitendeur aan, dat de directeur het gebouw weer had verlaten. (Wordt vervötffd) De 'beveiliging van hét 'blok waarin de gevantschapsgebouwen staan werd nog versterkt, doordat des nachts bijzonder j sterke zoéklichten het in een zee van licht zetten. Tanks en pantserwagens de den op ongeregelde tijden Ide ronde. De conferentie heeft precies 110 uur geduurd. Hiervan zijn, naar SPT ver zekert, 100 uur besteed aan de plannen voor Duitschlands volledige militaire ne derlaag en de overige 10 uur zijn ge bruikt voor na-oorlogsche problemen. De militaire 'besprekingen waren Donderdag middag om 16 uur afgeloopen. De po litieke onderhandelingen zijn toen nog tot middernacht voortgezet. DUITSCHLANDS BINNENLANDSCHE POLITIEK De Rcichsführer SS en Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Himmler heeft op de oorliogsarbeidsconferentie der Duit sche pers een uitvoei'.g overzicht gegeven van de binnenlandsche problemen van oorlogvoering en na-oorlogstijd. Hij ving zijn betoog aan met de vraag stukken der binnenlandsche veiligheid. Op dit gebied hebben, aldus zeide hij, de doelbewuste ma'atregelen ter bestrijding van de beroepsmisdadigers en tot uit schakeling der a-sociale elementen, welke de nationaal-socialistische staat sedert 1933 systematisch heeft ten uitvoer ge legd, thans groote uitwerking. Zoo geeft de statistiek voor het derde oorlogsjaar het laagste criminaliteitscijfer uit het ge heele bestaan van het Duitsche Rijk aan. Op het geheele gebied der binnenland sche veiligheid is geen enkele factor die vergeleken kan worden met de binnen landsche toestanden in Duitschland 1917 —1918. Terwijl toen georganiseerde poli tieke en 'crimineele misdadigers het strij dende front en het strijdende binnenland in den rug vielen, staat thans het Duit sche thuisfront hecht en aaneengesloten, inwendig beveiligd, door beproevingen ge- sta aid en in het bewustzijn, diat het een strijd op leven en dood betreft, achter zijn soldaten. i Uitvoerig ging de minister in op zijn werkzaamheden lals Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken. Hij schetste in groote lijnen de toekomstige ontwikkeling van den binnenlandsch-politieken vorm van het Rijk. Bij de gedachte van een betrek king van absoluut vertrouwen tusschen de Duitsche openbaarheid en eiken tak van staatsbestuur en van een duidelijkRijks gezag in vraagstukken van het hoogste belang, noemde Himmler het begrip van de toewijding aan het Rijk bij elke Rijks- gouw. Hij zeide het als een bijzonder doel van de toekomst te beschouwen, dat lop dit begrip de nadruk valt en dat de ontwikkeling daarvan wordt bevorderd. DE STRIJD IN OOST-AZIË Aan den vooravond van den !dag waar op de groot-Aziatische oorlog Zijn derde jaar ingaat heeft het hoofdkwartier vari het Japansche leger een samenvattend overzicht gegeven van de militaire resul taten van het afgeloopen jaar, n.l. van begin December 1942 tot eind November 1943. Daaruit blijkt, dat den vijlandelij'ken strijdkrachten, in totaal 400.000 man sterk, waarmede Japan in de Zuidelijke gebieden en op de Aleoeten in contact kwam, verliezen van ongeveer 193.000 man, met inbegrip van gevangenen en overloopers, werden toegebracht Het aan tal vernielde of neergeschoten vliegtui gen bedraagt 2728, dat van ide j&heeps- verliezen van den vijand 185. In China waren de vijandelijke strijd krachten, waarmede de Japenners in gé- vecht kwamen, 2.370.000 man stearic1. Al. leen door de Japanners werden 210.000 doode soldaten geteld. Het aantal gevan genen en overloopers bedroeg 224.627. 88 schepen werden in den grond geboord ,of beschadigd en 3466 booten buitgemaakt 373 vliegtuigen werden neergeschoten. De Japansche verlieven bedragen 32.962 ge sneuvelden en 313 vliegtuigen. DE IDENTITEITSKAARTEN VOOR DE KINDEREN Op initiatief van het Roode Kruis is, zooals gisteren reeds gemeld, besloten hier te lande door middel van identi- teitskaartjes het verloren raken van kin deren beneden iden leeftijd van 15 jaar in deze woelige tijden zooveel mogelijk tegen te gaaii. Op deze wijze kan in geval van bombardementen e.d. die her komst van een kind, beneden iden leef tijd, waarop een persoonsbewijs, pitge- reikt wordt, worden vastgestelde Opdracht werd verstrekt tot het aan maken van identiteitsbewijzen op wit, 1 houtvrij taai karton, voorzien Van ronde hoeken en gestoken in onbedrukte en- j velopjes van echt parkementpapier. Met een kunstzijden, geknoopt koordje van 70 c.m. lengte, kan dit om den hals wor- den gedragen. j Het kaartje, ingevuld en uitgereikt kost met envelopje en koord slechts f 0.10 en dan nog uitsluitend voor hen, die thans in staat zouden worden geacht voor hun persoonsbewijs een gulden te betalen. Aan alle anderen wordt het bewijs gra tis uitgereikt, De verstrekking dezer kaarten Is facul tatief gesteld1 en geschiedt uitsluitend op aanvraag van ouders of voogden. Deze aanvraag kan geschieden bij de gemeen te-secretarieën, de hoofden van scholen of bij de afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Aanvraagformulieren zijn aan des chool- hoofden toegezonden. Met het oog op ide binnenkort begin nende Kerstvacantie worden ide formulie ren in de week van! 6 tot 11 December aan de kinderen uitgereikt. Dringend wordt verzocht de formulieren, ingevuld nog vóór het aanbreken van de Kerst vacantie op de school weder in te le veren. Worp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Eerstfeestsn voor kinderen Evenals het vorige jaar worden door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arbeidsfront in samenwer king met den Ned. Volksdienst Kerstfees ten georganiseerd vo,o.r die kinderen, waarvan de vader in het 'buitenland werk zaam is. Aan jongens en meisjes van 6 tot en met 13 jaar zullen hier een paar mooie uurtjes geboden worden, terwijl de Kerst, man, die persoonlijk tegenwoordig zal zijn, geschenkjes en versnaperingen zal uitdeelen. Alhoewel vader thans ver van zijn kinderen verwijderd is, wordt hij toch niet vergeten. Tijdens deze Kerst feesten worden de kinderen in ide ge legenheid gesteld om een Kerstgroet en een Kerstverrassing aan hun vader te zenden. Kosten zijn aan dit alles niet verbonden, terwijl ook hét lidmaatschap, van het Arbeidsfront niet verplicht is. VERSCHILLENDE BERICHTEN ADMINISTRATIEPLICHT VOOR BAK KERS. De Ned. St.ctr. van 6 December bevat het administratievoorschrift 1943 bakkers. Hierin wordt o.m. bepaald, dat iedere bakker verplicht is een admini- tratie te voeren, terwijl laanwijzingen worden gegeven ten aanzien van de sa menstelling van deze administratie. In een eerst© uitvoeringsvoorschrift worden richtlijnen gegeven voor de inrichting der verschillende boeken. MOORD OPGEHELDERD'. Na een pe riode van ijverig speuren is het de staats- recherche, daarbij in niet geringe mate geassisteerd 'door 'de Hoornsche politie en de marechaussée, gelukt, den moord ,op iden 72-jarigen veehouder G. Palen- stijn te Schellingkhout, den 23en Oc tober gepleegd, grootendeels op te hel deren. Vermoedelijk heeft een complot, bestaande uit den Hoornschen venter H. ,en de twee beruchte Amsterdamsche mis dadigers St. en v. H. Palenstijn willen berooven. Toen de oude man verzet bood heeft men hem door wurging vermoord. (Het huis is daarna door de misdadigers doorzocht, waarbij zij een som gelds, vermoedelijk eenige duizenden guldens en distributiebescheiden vonden en mee namen. Er zijn verschillende arrestaties verricht te Hoorn, Amsterdam en Gronin gen. De Amsterdammer St. heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Van H. die onlangs bij een anderen roofoverval werd neergeschoten en thans gewond in een ziekenhuis in Den Haag ligt, kon in verband met Zijn toestand ,nog niet wor den gehoord. SLACHTOFFERS VAN KOLENDAMP. - Te Rijssen is een echtpaar het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. De heer Dreyerink en zijn echtgenoote had den zich Zondagavond ter rust© begeven in een nieuw gebouwde slaapkamer, die nog niet geheel afgewerkt was. Er was een kachel in geplaatst, waarvan de pijp door het raam naar buiten was geleid Toen men naar bed ging, werd ide pijp verwijderd en het raam gesloten, hoe wel de kachel nog niet uitgebrand was. 's Morgens vond men den man dood voor zijn bed liggen. De vrouw was be wusteloos en is later in het ziekenhuis te Almelo overleden. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 16 uur 30 tot 8 nar 30. De nxa&n Raat onder 6 nur 47 en komt op 16 nar 13 Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 December. Nieuwe maan Maandag 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Bij de op ,7 December gehouden herstemming voor vijf nota- beien werden in totaal uitgebracht 1331 stemmen. Hiervan waren blanco on van onwaarde 15 stemmen. Geldig aantal st. alzoo 1816. Hiervan verkregen H. Uijl 665; P. d© Bokx 670, G. van Duin 673, S. W. Blok 670, A. Groenendijk 669, J. de Regt 642, M. Kloot© 641, F. Schell 641, H. J. Doe- leman 643 en P. H. de Zeeuw 638 zoo- dat gekozen zijn de heeren H. Uijl, P. de Bokx, G. van Duin, S. W. Blok en A. Groenendijk, allen candidaten van lijst II. Oud-Geref. Gem1. i ST-PHILIPSLAND, Oud-Ger. Gemeente. Donderdagavond 6.30 uur, ids. v. Leeu. wen t© Loenen (U.) LANDBOUW EN VISSCHERU Melkbonnen voor geitenhouders Blijkens een bekendmaking zouden de geitenhouders, wat de melk betreft, voortaan ook onder de zelfvoorziening vallen en bij de geitenmelk geen melk bonnen meer ter beschikking krijgen. Toen diit bekend werd, heeft het bestuur der Ned Comm. voor Geitenfokkerij bij de betreffende instantie er de aandacht op gevestigd, dat door dezen maatregel de geitenhouders enkele maanden te wei nig melk zouden hebben eni 2 a 3 maan den geheel zonder melk zouden zitten; resp. enkele maanden vóór en gedurende - den droogsta!. Hierop werd genoem d'bestuur bericht, dat den geitenhouders, gedurende den tijd! dat de geiten /droog staan, door het distri'butiekantaoor voor ten hoogste 12 weken melkbonnen "^kunnen worden uit gereikt Houders van geiten kunnen der halve wanneer hun dieren drooggezet worden aan het betrokken distributie kantoor melkbonnen aanvragen. ZIERIKZEE. Op de door de vereeni- ging van konijnenfokkers „Schouwen en Duiveland" in 'de garage van den heer de Jong alhier gehouden konijnententoon stelling waren pl.m. 400 dieren aange voerd. De heer P. Duson, voorzitter dezer vereeniging, sprak aan het begin eenige gepaste woorden ter opening dezer ex positie, waar de heeren J. van Kooten te Rotterdam en A. Graumans te Soest als keurmeesters optraden. De éHestok stok der ©ritiek werd met scherpte toe gepast, want slechts zeer weinig der ten toongestelde langooren konden het prae- dikaat Z.G. verwerven, n.m. 7 bij de groote en 6 bij de kleine rassen. De groote rassen waren het sterkst verte genwoordigd en daarbij vooral het ras der Vlaamsche reuzen. Echte reuzen wa ren hier te zien. Maar ook de kleinere, meer sierrassen, waren de belangstelling waard. De tentoonstelling was goed ge organiseerd. De looppaden breeder (dan gewoonlijk gehouden, zoodat de 'bezoe kers en liefhebbers nu de tentoongestelde exemplaren goed konden beschouwen en kennis nemen van de uitslagen der keur meesters, wat ter leering kan strekken bij de hier op ruime schaal beoefende teelt der konijnen. N1EUWERKERK. Onzé dorpsgenoot©, Zuster N. v. d. Wielen is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot Wijk verpleegster te Raamsdonkveer. ST.-PHILIPSLAND Op de 3e Konijnen- tentoonstelling „Sport Veredelt»', onlangs in de zaal van den heer W. Rijstenbil De Leider bracht dezer dagen een bezoek aan de ten toonstelling „De Jeugdherberg van morgenin het Stedelijk Museum te Amsterdam. C.N F./Pino Pax sj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1