ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie Dinsdag 7 Dec. '43 Telefoon ao. 33 Diwctonr waerjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 100ste Jaarg. No. 15414 E 2520 BIJ KERTSJ MISLUKT^N CM HEVIGE SOVJET-AANVALLEN Bari gebombardeerd Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Zondag het volgende be kend- Op de Krim gingen de Bolsjewis ten gisteren, na krachtige artillerievoor- bcreiding en gesteund door talrijke pant, serwagens, van hun landingshoofd ten N.- Oosten van Kertsj uit, tot hevige aan vallen over. Zij werden met zware ver liezen aEgeslagen; 13 pantserwagens wer- (jen daarbij stukgeschoten. Roemeensdhe troepen vielen het landingshoofd ten Z. van Kertsj aan, braken door de vijande lijke stellingen en stieten tot aan de kust door. Stedke formaties der lucht macht steunden met goed gevolg de ge vechten aan weerszijden van Ke"sj. «r- tilleriedeelen der luchtmacht der Marin- vielen in de Straat van Kertsj een ra- vitailleeringsuansport der Bolsjewisten, bestemd voor het Zuidelijke landings hoofd aan en brachten twee kanonneer- booten, een sleepboot, een met munitie «laden lichter en vijf andere vaartuigen f„, zinken. In de groote bocht van den Dniepr en aan den MiddenJDnjepr, kwam hel afgezien van plaatselijke gevechten, slechts bi het gebied van Tscberkassy tot levendiger strijd. Sovjetaanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van de stad mislukten. De Zuidelijk: van Tscherkassy, doorgebroken vijandelijke strijdkrachten werden grootendeels vernietigd. Tusschen Pripet en Beresina duren de zware ge vechten voort. Ten Westen van Krtts- chef werd een tijdelijk verloren gegane stellingssector door een tegenaanval her overd. In het gevechtsgebied van Smo lensk hebben de Bolsjewisten onder den indruk van hun zware verliezen, aan men sehen en materiaal en van het vruchte- looze van hun doorbraakpogingen, giste ren niet meer aangevallen. Daarmede is. de vierde afweerslag aan ;den autoweg van Smolensk wederom met een vol ledig Duitseh succes geëindigd. Aan het Zuid-Italiaansche front namen de vijandelijke aanvallen en- het zware artillerievuur in hevigheid af, vergele ken met de voorgaande dagen. In den Westelijken sector stortten aanvallen van Amerikaansehe troepen op eetuge stei- ltngssectoren met buitengewoon Zware verliezen ineen. In den Oostelijken sec tor zetten de Britten hun grooten aanval gisteren niet voort. Een tijdelijk verloren gegane plaats werd weer door. onze troe pen genomen. Bij een aanval van sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vijandelijke ravitailleeringshasis Ban in den nacht van 2 op 3 December Bjn, volgens de definitieve gegevens 4 koop- vaardiischepen me* een gezamenlijken in houd van 31.000 ton, waaronder een groot tankschip, t0t zinken gebracht. Bovendien werden negen vrachtschepen met een g zamenlijken inhoud van 45 000 ton en een oorlogsschip van middelbare grootte, vernietigend getroffen. Twee eigen vlieg tuigen gingen verloren. In de avonduren van gisteren lieten vijaandelijke stoor- vliegtuigen eenige bommen vallen op. w.- Duitsch gebied1. Menigeen sou zich minder ongelukkig g?- «oefen, indien hij beshiten kon minder aan zichzelf te denken. Feuilleton Speurdersroman 9 door Frank van Falckenoort Aangenomen tenminste, dat hij niet slaapt, meende Koks droogjes te moeten opmerken. Dat lijkt me uitgesloten, mijnheer. Stem is al verscheidene jaren bij ons in dienst als nachtwaker en tot nu toe is er nooit iets bijzonders gebeurd in het ge bouw. De inbraak heeft hij dus met op gemerkt? Nee, hetgeen mijns inziens logisca is, want zooals U weet was de brandkast weer gesloten en de deuren van de ver schillende kantoren zijn nooit op slot. Ik spreek vanavond dien nachtwaker wel. U verzwijgt dus .mijn aanwezigheid in dit gebouw tegenover iedereen. Gaat U de voordeur uit? Gewoonlijk wel, mijnheer. Zoo. Wanneer de portier eventueel mocht .vragen, of ik al vertrokken ben, dan zegt u maar, dat ik via de perso- neeisuitgang vertrokken ben. Ook hij be hoeft niet te weten, dat ik hier blijf- Afgesproken, mijnheer. Ook Uw mede-directeur, de heer van der Vaart, blijft onwetend. Bakker keek den kleinen rechercheur verbaasd aan. - U wilt toch niet be weren, dat.... Koks wuifde ongeduldig met zijn hand. Ik beweer absoluut niets. Ik verlang alleen, dat niemand anders dan U weet, dat ik na vijven in het kantoor ben. Welke conclusie U daaruit wilt trekken, ja Uw zaak. Ik verdenk niemand en LUCHTSLAG BIJ DE MARSHALL EILANDEN Het Keizerlijke Japansche Hoofdkwar tier heeft het volgende bericht gepubli ceerd. In den morgen van 5 December probeerden ongeveer handend1 vijande lijke vliegtuigen ons steunpunt op de Marshalleilanden aan te vallen. Lucht, strijdkrachten van de Keizarlijike Marine, strijdkrachten van het garnizoen en vloot- strijdkrachten sloegen echter met succes den vijand af en schoten twintig der aanvallende vliegtuigen neer. Aan onze installaties werd eenige schade aange richt .Luchtstrijdkrachten van de Keizer lijke Marine vielen in de wateren ten Noordoosten van de Marshalleilanden op den avond van dienzelfden dag een vij andelijke vlootformatie aan en brachten den vijand een vernietigenden slag toe. Bij deze operatie werden de volgende resultaten behaald: Een vliegtuigmoeder- sehip van middelbare grootte en een kruiser werden onmiddellijk t0t zinken gebracht. Een groot vliegtuigmoederschip en een kruiser werden zwaar beschadigd en zijn zeer waarschijnlijk gezonken. Wij verloren hierbij zes vliegtuigen, die nog niet op hun steunpunt zijn teruggekeerd1. Deze luchtslag krijgt den naam: Lucht slag bij de Marshalleilanden. ZWEDENS HOUDING in Noorscho aangelegenheden De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, v. Ribbentrop, heeft den konink lijken Zweedschen zaakgelastigde, Post, bij zich ontboden en h'èeft hem in verband met een .onderhoud van den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken met den Duitschen gezant te Stockholm, in de kwestie .van de wegens sabotage ge arresteerde studenten te Oslo medege deeld, dat de Rijksregeerieg zich niet bij machte ziet, met de Zweedsche re geering dergelijke kwesties te bespreken en dat zij de Zweedsche regeering moet verzoeken zich voortaan Van inmen ging in Duitseh—Noorsche aangelegenhe- te onthouden. Rijksminister von Ribbentrop gaf ver volgens jegens den Zweedschen verte genwoordiger uiting aan de verwondering van de Rijksregeering, dat de Zweedsche sehe regeering een vanzelf sprekenden maatregel der bezettende macht, in Noor wegen, nl. het onschadelijk maken v,an saboteurs en brandstichters, welke maat regel niet in de laatste plaats in het belang van Noorwegen zelf noodig is ge weest, tot voorwerp heeft gemaakt van een diplomatieken stap. De verwondering van de Rijksregeering is des te grooter, aangezien de Zweedsche regeering het tot dusver nooit no,odig heeft geacht om démarches te doen bij Engeland, de Ver. Staten of Sovjet- Rusland wegens werkelijke en .wel aller zwaarste schendingen van Scandinavische belangen door deze staten. ÏÏitgave N.V. „De ZierikzwBche Nieuwsbode" IIJUU» smisse M. J. KOSTEN, ManhuiBBtraat, Zlerlkzee CHro no. 187677 Drie Fransche dissidenten, Pierre Etienne Flandin, Marcel Peyrouton en Pierre Bois- son, zijn volgens den Britseben berichten dienst in een particuliere woning ergens in het binnenland van Algiers gearres teerd en onder bewaking gesteld. Ledereen. Dat is zoo mijn manier van) werken. Dus ook de heer van der Vaart weet niets van mijn aanwezigheid. Uitstekend, antwoordde de aange sprokene en haalde de schouders op. Zoo, dan zal ik me nu wel een schuilplaats opzoeken. Koks verliet het privékantoor en slen terde door de verschillende gangen van het groote gebouw. Erg gemakkelijk ziou het niet bepaald zijn om een behoor lijke schuilplaats te vinden, tot zijn oog viel op een viertal W.C.'s. Op één der deuren stond „Privé", dus deze was ken nelijk bestemd voor de directie. Koks voelde aan de deurknop; de deur w|as niet afgesloten. Omzichtig keek hij om zich heen en toen hij zich vergewist had, dat niemand hem kon zien, was hij in een paar seconden binnen. De rechercheur hoorde in zijn kleine schuilplaats de klok vijf uur slaan en even later klonk stemmengeluid van man nelijk en ^vrouwelijk personeel, dat zich klaarmaakte om naar "huis te gaan. De dagelijksche arbeid was achter den rug en de mooie zomeravond lokte tot ont spanning. De kleine rechercheur wachtte geruimen tijd. De klok op de Groote Markt had al kwart over gespeeld, toen Koks voorzichtig de deur opende en om een hoek keek. De gang was geheel verlaten en geen enkel geluid weerklonk in het groote gebouw. Alleen moest hij nog rekening houden met den procura tiehouder, die immers tot half zes bleef om de avondpost na te zien. Voorzich tig, onhoorbaar op zijn gummizolen, liep Koks door den gang. Hier was het kan toortje van Walsma; hij moest een beetje uit deze buurt blijven, want de oude man kon natuurlijk ieder oogenblik naar bui ten komen. Dan maar eens den anderen kant uit, (Wordi uervoli/d) 4M ww mm Verradergespuis Eenige in Istrië gevangen genomen soldaten van Bado- glio, die met een SO'jetster op hun uniformmuts te zamen met commu nistische benden tegen de Duitsche troepen streden. Hoffmann!Stap/ Pax s) WANNEEB VBBDUISTEBEN Heden vexdniiteren v»n 16 nat 30 tot 8 nar 30. De maan vaat onder 4 uur 20 ea kout op 15 uur 17 Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 December. Nieuwe maan Maandag 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari. De toekomst van Europa in da lijn dar politieke oorlogwering Reic'hspressechef dr. Dietrich heeft op een „Kriegsarbeitstagung" van de Duit sche pers, waarop, de leidende persoon lijkheden van de ^Duitsche journalistiek vereenigd warén, èen redevoering uitge sproken over - den zenuw oorlo g van den vijand1, den weg1 naar ide toekomst van Europa en de sociale voorwaarden eener toekomstige ordening. De-Reic'hsprèsseehef begon met" te con stateerèn, dat de beteekenis van de pers in dezen tijd der hevigste van alle ge vechten, is gegroeid' tót de hoogste ver antwoordelijkheid." Naar dr. Dietrich ver klaarde, vormt de groote algemeene lijn van de politieke oorlogvoering der tegen standers van Duitschland op het oogen blik in den grootst mógelijken omvang de strategie van dé bluf. Roosevelt's veldtocht voior de z.g. be vrij ding der wereld is gevolgd door de koorts van de na-oorlogsche plannen, door de suggestie, alsof de oorlog reeds door het oniophtogdelijk opstellen van programma's voor nia den oorlog zou zijn gewonnen. De conferentie van Mos kou heeft hier een eerste hoogtepunt ge bracht van déze door phnasen geken merkte agitatie, waarachter in werkelijk heid een schrikbarend gemis aan denk beelden en aan uitwegen verborgen gaat. Zoowel de plutocratisch-kapitalistische w'ëg als de bolsjewistische wegen van den klassenstrijd', zoo 'betoogde dr. Dietrich zouden de menschheid in ellende en wan hoop dompelen. Achter beide verheft zich in apocalyptische schrikwekkendheid de chaos. Het denkbeeld, waarvoor de vijan den van Duitschland in .werkelijkheid vechten, is, naar hij zeide, niet een we reld van eeuwigen vrede, maar het rhythme van den eeuwigen oorlog. MUSSERT TE BERLIJN Gesprek met de buitenlandsche pers De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert heeft, vergezeld van den plaatsvervan- genden leider Van Geelkerken en het hoofd van de afd. pers van het hoofd kwartier der N.S.B., Blokzijl, korten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gelegen heid een ongedwongen gesprek gevoerd met een deel der buitenlandsche pers. De heer Mussert legde er in. zijn uiteen zetting den nadruk op, dat Europa, wil het niet ten onder gaan, één moet worden Hij onderstreepte het bolsjewistische ge vaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot bezinning moet komen, daar het an ders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland, aldus spr, heeft steeds kans gezien .alle geschillen buiten zijn grenzen uit te vech ten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Ne derland betreurde de heer Mussert het voortbestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de ker kelijke overheid inzake de Nationaal-Soci- alistische Beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Nederland- sche koloniën wees ir. Mussert er op, dat Nederland eigenlijk steeds van Enge land afhankelijk is geweest sedert het tijdstip, waarop aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor Engeland den toegang tot de Nederlandsch-Indisehe koloniën beheersch- te. Tenslotte schetste de Leider der N.SB. de moeilijkheden van de leden der Bewe ging, van wie er tot dusver reeds hon derd in eigen land om het leven gebracht zijn, terwijl velen aan het Oostelijk front sneuvelden. Naar „Stockholm's Tidingen" uit An kara meldt, heeft het bericht dat pre sident Inönü op zijn reis naar Cairo door den Sovej'tambassadeur te Ankara is vergezeld en dat verscheidene leden van de Sovjetambassade in het gezel schap der Turksche staatslieden reizen in de Turksche hoofdstad veel opzien gebaard1. Inönü wordt vergezeld door Mi nister-president Saradzjogloe, door den Minister van Buitenlandsche Zaken, Me- nemendjogloe en den chef van den Ge- neralen Staf. DE STRIJD OM DEN DNJEPR Aanvallen bij Tejerkassy afgeslagen Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Maandag bekend: Op de Krim zetten de bolsjewisten hun hevige aanvallen ten Noordoosten van Kertsj den geheelen dag vo.ort. Met doelmatige ondersteuning van artillerie en. stOirmgeschut werden zij voor het grootste deel reeds voor de eigen stel lingen uiteengeslagen, waarbij 25 vijan delijke pantserwagens vernietigd of bui ten gebruik werden gesteld. Ten Zui den van Kertsj mankte de aanval van Rumeeiische troepen nieuwe vorderingen. Het vijandelijke landingshoofd werd aan zienlijk verkleind, In de groote bocht van den Dnjepr hervatte ide vijand, bij he vige sneeuwjacht, zijn aanvallen met nu meriek sterke strijdkrachten. Zij werden ten Noordoosten en Noordwesten van KriwiOji Rog en ten Zuidwesten van Krementsjoeg afgeweerd in hevige ge vechten die tot in het donker voortduur den. Op een plaats, waar de vijand was binnengedrongen, ontwikkelden zich he vige pantsërgevechten, die nog gaande zijn. In totaal werden in dit gebied gis teren 80 sovjet pantserwagens stukge schoten. Bij Ts j er kassy sloegen wij herhaal de aanvallen af en vernietigden opnieuw vijandelijke gevechtsgroepen, die bij de gevechten van voorafgaande dagen waren afgesneden. Aan dit front heeft zich de 72e infanteriedivisie, onder bevel van. ko lonel Hohn, te zamen met deelen van de S..S. pantserdivisie Viking en afdeelingen der tiende divisie luchtdoelgeschut, bi- zonder onderscheiden, door hun voor beeldige houding bij de dagenlange heen en weer golvende gevechten. Van de rest van het Oostelijk front werd nog slechts uit de sectoren Noordwest van Gomel en Newel levendiger plaatselijke gevechten gemeld In Zuid-I tal ië kwam het gis teren bij aanhoudend slecht weer op enkele sectoren tot hevige plaatselijke ge vechten. Daarbij werden van een vijande lijke gevechtsgroep, die aan de AdrLati- sche Zee onze stellingen verkende, 6 pant serwagens stukgeschoten. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Nieuwe regeling vestigingsvergunning In de Staatscourant van 2 December 1943 is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis- scherij, waarbij 'het besluit Algemeen Ves tigingsverbod Kleinbedrijf 1941 in dier voege gewijzigd wordt, dat in den ver volge ook takken van bedrijf, waarop de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 fan toepassing is onder het besluit Alge meen Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941 komeji te vallen. Tevens wordt daarin be paald1 dat alle aanvragen tot het verkrij gen van vergunningen op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf en het besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf, voortaan bij één instantie, mJL de Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen welker gebied de inrichting of onderne ming is of zal worden gevestigd, moe ten worden ingediend1. Kousenbonnen aangewezen Tegen inlevering van den kousenbon N van de taxtielkaart V 115 en V 215 (voor mannen en vrouwen boven de 15 jaar) en de daarvoor benoodigde gel dige textielpunten of t-punten worden een paar sokken, resp. kousen* beschik baar gesteld. In verband met de bevoorrading van den k handel van sokken en kousen is het mogelijk, dat ,niet steeds sokken of kousen voorradig zijn, doch ter wordjt zorg voor gedragen, dat ieder Ide in zijn (haar) bezit zijnde bonnen te Zijner tijd zal kunnen besteden, mits men als dan de beschikking heeft over op dat oogenblik nog geldige punten. Met ingang van 15 December ajs. zul len alle uitgegeven en in omloop zijnde speciale punten, zooals hg-, k-, s- en t- punten ongeldig zijn. Gs-punten blijven geldig, voorzoover Zij worden aangebo den met een geldige speciale vergunning j KERKWERVE. Burg. Stand over Nov. Overleden* 16. Jan Willem Bolkenbaas, I 71 j., wedn. van P, J. van den Berge, j De CJ.V. „Viribus Unitis'' hield in j de afgeloopen week een 2-tal familie- avonden" ter herdenking van haar 10-ja- rig bestaan. Beide avonden was de con sistorie, die voor dit doel smaakvol was versierd, goed bezet. Het keurig uitge voerde programma vermeldde een 25-tal nummers. Dit bleek echter overladen te zijn, -want niet alles kon voor het voet licht komen. Onder het vele dat geboden werd, bleken verscheidene nummers van eigen maaksel 'te zijn. Hoewel dan niet steeds van kunstzinnige waarde, origineel was het wel. En getuige het gulle ap plaus viel het bij het publiek in den smaak. Van zustervereenigingen, vierspreid over het geheele eiland, waren afge vaardigden aanwezig tot het overbrengen van gelukwenschen. De voorzitter, Ds. Veen, leidde de beidé" avonden, terwijl de vice-voorzitter, Joh. Braber, in zijn slotwoord met recht getuigen kon van goed geslaagde avonden. DREISCHOR. Burgerlijke Stand over Nov. Geboren: 4. Jan Johannes, Z. van H. de Waaij en Anthonia Verstraaten. Gehuwd: 17. Jan Westerbeke, 30 j., en Jacoba Lievense, 30 j. Overleden: 17. Cornells van Klooster, 89 j., wedn. van Cornelia Kort. Ingekomen: 8. Jacoba van Keulen van Rotterdam; 15. Janna Pols van Renesse; 20. Berbera Pieternella van Dongen, van Noordgouwe. NIEUWERKERK. Burg. Standi over No vember. Geboren: 7. Piet Frans, z. van A. A. Vis en Sj. v. d. Burg; 8. Cathy; Adriana, d. van J. Tanis en J. Hi. Cats; 14. Cornelis Johannes, T. Tanis en A. C. Tanis; 25. Christiaan, z. van M. IJze- lenberg en H. Kik. Overleden: 13. H. J. v. d. Ouden, 32 j., wed. van J« 'die Bil (overl. te Willemstad); 24. L. v. d. Wielen, 18 m;, td. van M. v. d'« Wie len en H. H. v. d'. Velde. ST.-MAARTENSDIJK. Burgerlijke Stand over November. Geboren: Jacobüs, z. van A. Polderman en A. G. Hage; Cornelia Maria, d. van P. de Korte en W. E. Dane; Johannes Frederik, z. van M. Buijs en N. Bolluijt; Adriaan Jan, z. van P. C. van Splunter en C. J. Lindhout. Ge huwd: J. A. Jopse, 23 j„ en J. van As. 23 j.; A. S. Boogaard', 22 j. j.m., eo M. M. v. d. Hoek, 17 j. j.d.; C, Maas, 34 j. j.m. en J. Lange jan, 20 j. j.d.; J. J. Bazen, 25 j. j.d., en A. M« Hengst- mengel, 34 j. j.d. Overleden: J. Brevet, 44 j„ echtg. van S. S. Bruijnooge; R. L. Meulstee, 32 j., echtg.e van J. C. Saakes. Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 6 December, f 5000: 17265. f2000: '21435. f1500: 9092. f 1000 4290, 4689, 19162. f400: 17417, 18380. f 200: 5390, 18131, 18667 f 100: 1276, 6345, 6616, 16450, 16629, 17580. 21167. Roode Kruis K inderlegitimatiekoart Een bom op het huis En moeder niet thuis Leeg is V bed waar de kleintjes I* in lagen Maar klaag niet te vlug Utv kroost vindt men terug Als ze t Roode Kruis plaatje maar dragen. Ouder* of Voogden, vraagt voor Uw kinderen tot IS jaar een klnderlegitimaiiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar b|ji Hoofden van scholen,Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingabcstureu vau het Ned. Roode Krui*. PH|. tO .10 Minvermogenden koste loo*,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1