ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie Zaterdag 4 Pec. '43 Telefoen no. 32 Dirocten>Admlnletr»teur (AdverUnÜechef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdrodaotoar K 2620 A. J. DEfliOOZE, Zierikzee 0itga76 NiV. „Do Zierikzeeeche Nieuwebode" M' J' E0STEN' Zierikzee 100ite Jaarg. No. 15412 CHro ao. 137677 Mislukte Sovjetdoorbraak pogingen bij Smolensk Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrijdag mede: Ten gevolge van den aanhoudenden zwaren regenval, namen de gevechten in het Zuiden van het Qostelijk front in hevigheid af. Slechts in het penetratie- gebied ten Zuidwesten van Krementsjoeg en in het gebied van Tsjerkassy heerschte levendig geveehtsactie. 26 sovjetpantser wagens werden stukgeschoten. In den centralen sector was de vijandelijke druk op onze stellingen in het gebied van Gomel zwakker. In de hardnekkige en verbitterde afweergevechten der afge- lo.open dagen hebben hier de Main-Fran- kische 4e pantserdivisie, onder bevel van luit.-generaal von Saucken en de Beier- sche 296e infanteriedivisie, onder bevel van luit.-generaal Kullmer, onder de moei lijkste gevechtsomstandigheden alle door braakpogingen der bolsjewisten verijdeld. Ten Westen van Smolensk zetten de bolsjewistende aanvallen bijna zonder onderbreking voort en wierpen talrijke formaties in den strijd. In zware, maar succesvolle gevechten werden de aanval len van 31 steeds weer stormloopende vijandelijke infanteriedivisies en van ster ke pantserformaties, bloedig afgeslagen. Ten Zuidwesten en Westen van Newel maakte de eigen aanval, in weerwil van het hardnekkig vijandelijk verzet, nieuwe vorderingen. Van de rest van het Ooste lijk front worden geen bijzondere gebeur tenissen gemeld. Aan het Zuid-Italiaansche front lagen onze stellingen in den Westelijken sec tor. den geheelen dag onder krachtig? artillerievuur. In den Oostelijken sector ondernam de vijand talrijke hevige aan- len, die in verbitterde gevechten werden opgevangen met afgrendeling van plaat selijke penetraties. Aan het geheele front heerschte een levendige lucbtactiviteit aan weerskanten. De conferentie te Caï'O De diplomatieke corr. van het DNB, dr. Siegfried Horn, wijst er op, dat op de bijeenkomst waarschijnlijk de op de Moskouscbe 'Conferentie van ministers v. Buitenl. Zaken genomen besluiten stelsel, matig ontwikkeld zullen worden, alleen reeds omdat Engeland en !de V.S., ge zien de huidige politieke en militare con stellatie, gedwongen zijn tot concessies aan de Sovjet-Unie. Als „huwelijksgift", zoo schrijft hij, worden Stalin thans of ficieel de jarenlang gehandhaafde uitge weken regeeringen aangeboden, die naar Anglo-Amerikaansche meening de expo nenten waren van het Europa, dat Mos kou thans vastbesloten is, naar zijn beeld te vormen. Wanneer thans de Ver. Staten door onderstaatssecretaris Berle kort en bon dig laten verklaren, dat :de volkeren van Europa door de Ver. St. niet gedwon gen zullen worden de vele uitgeweken regeeringen en vluchtelingen-groepen te erkennen, daar het de zaalk! van 'deze volken is hun eigen regeeringen te kie ken, is dat een politiek niet te overschat, ten concessie aan de Sovjet.Russischen eisch om de Europeesche Volken door vertegenwoordigers, die Mioskou aange naam zijn, over hun lot te laten beslis sen. Dat beteekent niet meer of minder dan 't praetisch prijsgeven van Europa aan het bolsjewisme. Wat tot nu toe door vooruitziende politici werd inge zien, wordt thans officieel door Washing ton bevestigd. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Feuilleton Speurdersroman 7 door Frank van Falckenoort Een kwartiertje later liep Koks weer op de Oudegracht en dacht over het mysterie na. Op 'het oogenblik had hij nog geen enkel aanknoopingspunt. Van der Vaart had een deugdelijk alibi, Bak ker eveneens; hij had verklaard, dat hij den geheelen avond niet uit was geweest, omdat ze juist het wekelijksche kaart- avondje hadden en d,at duurde gewoon lijk to,t een uur of één. Verschillende bekende ingezetenen van Heemstede wa ren er dien avond geweest, zoodat wel aangenomen kon worden, dat ook dit alibi in orde was. Den procuratiehouder kon hij wel heelemaal uitschakelen; Koks bezat zooveel mensehenkennis, dat hij kon beoordeelen, wie eventueel als da ders konden worden aangemerkt en wie niet. En dat Walsma een der laatsten zou zijn, die aan een inbraak zou den ken, lag voor de hand. Welsma was op en top betrouwbaar en gedurende de veertig jaren, dat hij reeds aan de Bank verbonden was, vergroeid met het bedrijf, Bleven dus over de beide directeuren. En dan bestond natuurlijk de mogelijkheid, dat een ander het gedaan had, Maar dan Nieuw* terreuraanval op Berlijn Britsche vliegtuigen hebben in de avond uren van Donderdag 2 Dec. de Rijks hoofdstad aangevallen. Daarbij leed de vijand zeer zware verliezen aan vier motorige bommenwerpers en vliegend personeel. Tot elf uur des'avonds werd met stelligheid het neerschieten van ruim dertig bommenwerpers gemeld. Uit de j puinen der vernielde vijandelijke bom menwerpers werden tot dusverre 146 doode Britsche vliegers geborgen. Omtrent dezen nieuwen Britschen ter reuraanval op Berlijn verneemt het DNB nog de volgende bijzondierheldien. In de eerste fase van den aanval, die zwaar genoemd wordt, zag men 12 groote bom menwerpers brandend neerstorten. Dit af- vveersucces groeide naarmate de aanval langer duurde, zoodat een uur voor mid dernacht met zekerheid Ikon worden ge meld, dat meer idan 30 bommenwerpers waren neergeschoten. -Groote formaties Duitsche nachtjagérs legden van den rand van Berlijn tot aan de Elbe en nog verder een scherm op alle hoogten, ter verdediging van de hoofdstad. Bij het naderen en terugkeeren der bommenwer pers en vooral boven het geheele gebied van Groot-Berlijn, ontwikkelde- zich tus schen 20 uur en ,21 uur 30 een luchtslag!, zoo hevig als men 'zelden heeft waarge nomen. Men zag de voorbeeldige samen werking tusschen het afweergeschut en de zoeklichten en hoorde bijna Zonder tusschenruimte het kanon- en maChine- gevuurvuur der Duitsche nachtjagers aan den helderen sterrenhemel. Te mididen van een veelkleurig licht vielen de Brit. sche bommenwerpers als laaiende fak kels neer vaak nog voor zij het doel hadden bereikt De luchtaanvallen op Berlijn De verhoogde intensiteit van de vlie geraanvallen heeft voor de Rijkshoofdstad ernstige gevolgen meegebracht. In het algemeen kan worden gezegd, dat Ber lijn in de afgeloopen week zwaar heeft geleden. De aangerichte verwoestingen zijn lievig en de verloren gegane waarden buitengewoon groot. Voor de menschen, die de aanvallen hebben moeten door maken, is het een ware hel geweest. Het behoeft geen betoog, dat de bevolking1 van Berlijn zeer onder den indruk van het gebeurde verkeert. Van een paniekstemming is echter geen sprake, schrijft het Vad. Integendeel, men heeft op bewonderingswaardige wijze de handen uit de mouwen gestoken en is het veroorzaakte ongerief met energie tege moet getreden en hoewel men zich na tuurlijk op velerlei gebied nog erg moet behelpen, valt niet te ontkennen, dat in een korte spanne tijds door de gemobili seerde dag- en nachtploegen uitstekende resultaten zijn bereikt. In een wereldstad als Berlijn kost het uiteraard veel moeite om de gemakken als water, licht, gas, enz., die in sommige centra buiten wer king zijn gesteld, weer te doen funetion- meeren. Men praat, aldus het Hbld., uitvoerig over de gebeurtenissen van de laatste nachten, maar van zenuwachtigheid, laat staan paniek, is niets te merken. Er is ook individueele heroïek. Ik denk aan het Nederlandsohe orkest in een- der groote, thans verwoeste restaurants van Berlijn, dat bij het loeien der sirenes de instrumenten opnam en in den open baren schuilkelder zijn concert voortzette. Ik denk ook aan de Nederlandsc'he ar beiders uit een kamp, die bij den groeten aanval Dinsdagavond, toen het „Entwar- nu;ngs''-signaal gegeven vv!as en zij rus- moest het toch iemand zijn, die met de situatie op de hoogte was. Er waren geen sporen van braak, noch bij de kluis, noch aan de deuren ,of ramen. De dief moest dus binnengekomen zijn met valsehe sleutels of hij! moest zich hebben laten insluiten en dan ziijn slag geslagen hebben. Maar ;o,o.k dan nog m)oest hij de beschikking hebben gehad over een reservesleutel en bovendien nog bekend zijn geweest met het cijferslot. Het kon haast niet anders of één der beide direc teuren moest de dader zijn. Maar wie? Vergeleek hij van der Vaart met Bak ker, dan viel er een nadeelig licht op den jongsten directeur. De jongeman had iets verzwegen tijdens het onder houd onder vier ciogen, dat Koks met hem had gehad. Er .was een aarzeling ge weest, toen gevraagd werd naar zijn l'inancieele omstandigheden. Waarom? Maa.* ook Bakker had geaarzeld. Men verzweeg iets voor hem. Dat voelde Roks En uitvis9chen zou hij het! Op het politiebureau bracht Koks rap port uit van zijn bevindingen en het re sultaat was, dat hem, als gewoonlijk, blanco volmacht werd1 gegeven en naar eigen goeddunken pogingen in het werk te stellen deze inbraak op tè helderen. Het was reeds bij twaalven, toen Koks dien morgen het politiebureau weer uit kwam en hij richtte Zijn schreden aller eerst naar huis. Na het eten Zou hij wel eens aan het werk gaan. (Wordt uervofgtë) Te Assen wordt een tentoonstelling ge houden van werk stukken, die dooi de mannen van den Ned Arbeidsdienst in hun vrijen tijd zijn gemaakt Vele fraaie staaltjes van huisvlijt zijn hier te bewonderen O N.F VanBuiten Pax s) WANNEBB VERDUISTEREN Hodeo verduisteren van 16 nnr 45 tot 8 uur 15. Zondag van 16 uur 30 tot 8 uur 80. De maan gaat onder 0 uur 31 en komt op 14 uur 06 Maandag maan onder 1.50, op 14.30 Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 December. Nieuwe maan Maandag 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari tig hun gespaard gebleven barakken had den kunnen opzct&ken, vrijwillig kwamen blusschen. Ik denk vooral ook aan de ambtenaren en vrouwen der sociale par tijorganisaties, die de actie voor de ge troffenen leiden, en aan de jongens en meisjes van de Hitler-Jugend," die hen helpen. Ik sprak in den loop van de week verscheidene leiders en leidsters van de centrale verzamelpunten, die in driemaal 24 uur niet maar bed waren geweest. Natuurlijk wordt er ook geklaagd, ge jammerd en geweend. Hoe zou het anders kunnen bijbeen aavanl, die geheele stads wijken zoo vernietigend trof. Dioch ty pisch is, hoezeerde bevolking als geheel houding toont te bezitten. Wat men in de Zwaar getroffen steden presteert ..ten .einde het leven gaande te houden, grenst aan het ongelooflijke. LANDWACHT NEDERLAND Door een verordening van den Rijks commissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden van 13 Nov. 1943 is in over eenstemming met den Leider van de NationaaJ-Socialisiische Beweging der Ne derlanden pit de leden der N.S.B. en haar organisaties een gewapende Land wacht opgesteld, die tot taak heeft ter ondersteuning van de gewone politie en in zeer nauwe samenwerking met deze, leven en goed van de ordelievende 0be volking en de openbare instellingen van eiken aard te beschermen vo.or overval len en sabotage, controle op het verkeer uit te oefenen, alsmede alle aanvallen op de openbare veiligheid en de ord.e af te weren. Deze verordening en de hieruit voort vloeiende opstelling van de „Landwacht Nederland'' was een onvermijdelijke nood- zaal?, die voortsproot eensdeels uit de tal rijke verraderlijke overvallen op leden der N.S.B. en leden van 't politiecorps, anderdeels ook uit de overvallen op lijf en goed van de bevolking in Nederland,. Uit deze overvallen en sabotagedaden is gebleken, dat in Nederland misdadige elementen aan het werk zijn, voor welker bestrijding de gewone politie niet sterk genoeg is. Wanneer daarom is overge gaan tot de instelling van de Landwacht Nederland, is dat geschied, met het oog op de toestanden, welke de openbare orde en veiligheid in Nederland in gevaar brachten. De leden der Landwacht hebben het recht, in de uitoefening van hun dienst de identiteit van personen, die zich door hun openbaar gedrag ,op de een of andere wijze verdacht maken, iaan de hand van het persoonsbewijs vast te stellen en deze personen, in geval van ernstige verden king voorlonpig te arresteeren. De leden van de Landwacht kunnen ook in speciale opdracht van den commandant der Neder- landsche staatspolitie op bepaalde plaat sen personencontrole houden en perso nen, die zich niet behoorlijk kunnen legi- limeeren, arresteeren. Voorts zijn zij bevoegd tot het contro leeren van jautote met Nederlandsohe num merborden. Wanneer personen onbevoegd of op verdachte wijze de te beschermen of te bewaken objecten naderen, kunnen zij door de leden d.ér Landwacht voor- loopig gearresteerd worden. Het recht tot arrestatie houdt de bevoegdheid in, de te arresteeren personen te visiteeren op wapenen, gevaarlijke voorwerpen en illegale geschriften en gevonden voor werpen in beslag te nemen. Huiszoeking door leden der Landwacht is bij wijze van uitzondering slechts dan toegelaten, als een op heeterdaad betrapt persoon rechtstreeks achtervolgd wordt en men kan aannemen, dat hij in de woning in kwestie is gevlucht en daar gearresteerd kan worden: In alle andere gevallen blijft het verrichten van huis zoekingen de taak van de gewone po' litie. Donderdag vond opnieuw een zware terreuraanval door Angelsaksische bom menwerpers op Turijn plaats. Een groot aantal brisant, en brandbommen van ver schillend' kaliber werd uitgegooid'. BiZon- cier zware schade liepen id'e Ididht bevolk te, hoofdzakelijk door arbeiders bewoon de voorsteden op. Ook in de binnenstad, werd ernstige schade aangericht. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld Nieuw» zeeptonnen Gedurende de maand. December 1943 geven bon „algemeen 7l6" vat? de bon kaart voor voedingsmiddelen ein bon „A, B eenheidszeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van 8 jaar uitge reikte kaarten recht op het koopen v'an een stukje luchtgevulde eenheidstoilet zeep (40 ,of 57 pet.), of op het knopen van een stukje eenheidstoiletzeep' (14, 15 of 21 pet.), op het doen wasschen van 5 kg, droge vuile wasch. Voorts ge ven bom „algemeen 7i7'' van de bonkaart vooir voedingsmiddelen en bon „A B waschpoeder" van de laan kinderen be neden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten recht op het koopen van 250 waschpoeder of zeeppoeder of op het doen. wasschen van 9 kg. droge vuile wasch. Bon „A B toiletzeep" van de aan Kinderen beneden den leeftijd, vian 2 jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van een stukje van 50 of voorzioover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). Cullecte Winterhulp Nederland Nu Winterhulp op 4 en 6 December wederom een straatcollecte houdt voor de minderbedeelden, willen wij er nog eens op wijzen, dat het doel is, voor die gezinnen, welke een minimum-ink'o- men hebben, de extra-zorgen van de win termaanden te verlichten. Deze extna- uitgaven zijn dus steeds voor: kleeding, voeding, dekens en verwarming. Om de aanschaffing hiervan mogelijk te maken, gegft Winterhulp waardebonnen. Er wordt niet gevraagd naar politieke of godsdienstige overtuiging. De Stick-' ting Winterhulp wil niet boven of naast ons volk staan, Zij wordt gevormd door ons volk. Aanmeldingsplicht verscherpt Door een ver,ordening van den Rijks commissaris var. 1 Deo. 1943 (112-19432 is de aanmeldingSverordtening aangevuld met de bepaling, dat thans ook personen, die bij verwanten onderdak vinden en personen, die een eigen tweede woning (b.v. landhuis, jachthuis) bewonen, zich binnen 24 uren bij de plaatselijke politie autoriteiten moeten melden. De strafbe palingen der aanmeldingsverordening zijn aanzienlijk verscherpt. Distributie van' scheermesjes In verband met de ingevoerde Idistri- butieregeling voor scheermesjes wordt medegedeeld, Idiat diegenen, die in het bezit zijn van een tabakskiaart (dus de mannen van 18 jaar en ouder) van 6 tot en met 11 December 1943 bon R 1 4 van deze kaart moeten inleveren bij een kleinhandelaar in scheermesjes, ten einde aldaar in een inschrijvingsregister te worden ingeschreven. Zij die in ge breke blijven dezen 'b'on tijdig in te le veren, kunnen niet voor bet in ontvangst nemen van scheermesjes in aanmerking komen. VERSGBILLEBPE BERK3BTEN 1 TIJD. IS.... VET. Het volgende gebeur- j de in een Bergen op Zoomsche kappers- 1 salon: Klik, klik, klik, gaat de tondeuse over het- hoofd van den man, die even te voren in letterlijken zin bij den neus was genomen. Het is druk in de zaak j en als in alle kapperssalons wordt er ijverig geboomd. Pltoseling gaat de deur met een ruk open en verschijnt een groo te bolrondp slager, wiens gezicht de uit drukking vertoont van zeer groote haast, i Met één blik beschouwt bij de situatie, j herkent aanstonds den man'die onder Figaro's handen zit en roept: „Tiest! ge krijgt een half ,ons vet en een pond' zult als ik op jouw plaats mag zitten! Bij het hooren van dit fantastisch „rijke" voorstel springt Tiest met een vaartje van zijn stoel op' en Zet 'zich met z'ij'n half geknipten haardos aan het tafeltje van de wachtenden. Men la'cbte. Tiest lachte een dag later. (D>. v. N.-Br. en Zeel.) Zondagerteendlonot voor Zieriïzoe Zondag 5 Decembter: Dr. van de Graaf en Dr. Verspijck. KERKNIEUWS Kerkweek voor iedereen Als voortzetting van de in Juni gehóu den Kerkweek voor iedereen heeft de synode der Ned. Hervormde Kerk op dracht gegeven, op drie Adventszonda gen, L e. ,19 dezer, bijzondere dien sten te houden vo,or hen, die niet of slechts bij uitzondering met de Kerk in aanraking komen. Het algemeen thema, dat in deze diensten aan (de orde zal worden gesteld is: Wat brengt ons de komst van Christus? In antwoord op deze vraag wordt in ide opeenvolgende drie Zondagen gesproken over: Een nieu we mensch, een nieuwe gemeenschap en een nieuws Kerk. ELLEMEET. Burgerlijke Standi over No vember. Geboren: 10. Cornelis Jacob, z. van Jgn Jozua Elenbaas en Magdalena Maatje Kristelijn; 12. Wilhelmina Ama- dea, d. van Johannes Wendriks en Janna Kornelia Koopman. ELKERZEE. Burgerlijke Stand over No» vem'ber. Geboren: 2. Pieternella Cornelia, d. van J. Joziasse en W. Aarnoudse. Overleden: 13. Jan Vaane, 24 j., echtg. van M,. v. d. Linde; 24. Janna Maria Pie ternella van de Weele, 67 j., echtg.e van M C. Pleune. S1RJANSLAND. Mej. E. Schuurmans, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is in gelijke functie be noemd te Nieuwe Ton'ge. BRUINISSE. Die vorige week werden van hier verzonden naar Tholen, ter doorzending naar Holland en Puitschland, ongveer 300 t0n mosselen. Prijs f 2.70 tot f 3 per ton- Aangevoerd werden pl.m, 270 vaten zeebliek. Burgerlijke Stand over November. Geboren: 2. Jan, zoon van J. Jumelet en M. Steur; 21. Johannes Lambertus, z. van J. Stouten ten J. van den Berge; 29. 'Jaeoba, dl van R. de Waal en J. Bal. Overleden: 10. Jacobus Haeek, 69 j., echtg.e van Anthonetta Vijverberg; 13. Frans) Kik, 78 j., wedn. van M. ,C. van Driel; 14. Stoffel Izak Jumelet, 57 j., echtg. van J. Jumelet (overleden te Breda); 13. Anthony Huisson, 56 j., echt, van J. Dorst (overl. te Willemstad); 25. Hendrik Okkerse, 66 j., echtg. van N. de Koning. Uit het politierapport van Zierikzee Een landarbeider had een pakje shag- tabak omgeruild voor 20 bonnen waarop turf te verkrijgen was. Op deze bonnen had hij turf betrokken en een gedeelte daarvan verkocht en afgeleverd aan twee vrouwen, zonder van deze geldige bonnen daarvoor in ontvangst te nemen. Tegen al deze personen werd procesverbaal op gemaakt, terwijl de turf werd inbesLag .genomen. Tegen een i4-jarige scholier der am bachtsschool werd proces-verbaal opge maakt, daar hij een brandende lucifer in de postbus bij die school had gestoken. Het ..gevolg was, dat de aan die post bus toevertrouwde brieven of poststuk ken verbrandden. Zij, die tusschen il en 14 uur in die bus brieven hébben gepost, dienen hier mede terdege rekening te houden en zich te vervoegen aan het bureau van politie. Laat de jeugd bedenken dat dergelijke baldadigheid door de Justitie zwaar wordt aangerekend en zich dus daarvan dient te onthouden. Voorts werden politioneele waarschu wingen uitgereikt aan: een matroos te Brouwershaven en een matroos te Zonnemaire, die per rijwiel een straat bereden die voor het verkeer met die categorie gesloten was verklaard, als mede aan een inwoner van Zierikzee, die zijn woning niet voldoende verduisterd had. Burgerlijke Stand van Zierikzee Géboren: 29 Nov. Levina Janna, d. van H. - J. Boot en L. J. J. M. Stols (te Nieuwerkerk); 3 Dec. Harry Adriaan, 2. van A. L. van Geesb'ergen en W. de Valk. Gehuwd: 30. J. van den Houten, 25 j. j.m., en J. A. Ribbens, 20 j. jjd', Overleden: 29. J. Schults, 30 j. j.d.; 30. M. van Ddjke, 60 j., wed', van J, E. ten Haaf,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1