ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Uit Stad en Provincie Vrijdag 3 Pec. '43 Telefoon no, 33 II-L. -BI.JLiU JJU Bireeteur-AdiiJnleüa^nr (Advortenüecli(if) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HesHredaoUnr K 2620 WJOOZB, Zierikzee Uitgave N.V. „Be Zie- kzeoeotie Nieuwsbode" KLOSTEN. Manhnlsstraat, Zierikzee «re no. 137677 100ste Jaarg. No. 15411 HITLER'S TOESPRAAK TOT JONGE OFFICIEREN Het volk dat verliest, houdt op te bestaan Hitier heeft dezer dagen het woord gevoerd voor ongeveer 20.000 pas be noemde jeugdige officieren van het leger, de marine, de luchtmacht en dé Waffen- SS. Hij gaf een uiteenzetting van dc oorzaken van den Duitschland opgedron gen strijd. Wanneer Duitschland dezen strijd voor zichzelf en voor Europa niet zou win nen, zoo verklaarde Hitier, dan zou de barbaarsehheid van de steppe over ons continent komen en het als drager en bron van mensehelijke cultuur verwoes ten. Dat het uiteindelijk de wil is van degenen, die den oorlog begonnen zijn en er schuld aan hébben, daarover laten zij thans zelf geen twijfel meer bestaan. (Het internationale Jodendom bedient zich in geslepen camouflage van vermeende Britsche staatsbelangen, teneinde daar door des te gemakkelijker de pest van de joodsch-bolsjewistische revolutie ten slotte in Engeland evenals in het overige Europa te kunnen versspreiden. Tegenover de door de Joodsehe haat gedicteerde vernietigingsplannen van de vijanden stelde Hitier de onwankelbare vastbeslotenheid van het Duitsche volk om deze wereldhistorische worsteling door uiterste volharding en het tot het laatste toe inspannen van alle krachten te doorstaan. Hé- volk, dat verliest, houdt op te bi- staan. Iéts anders te verwachten van de zen strijd dan overwinning of ondergang is waanzin. Wij zijn wat menschen err materiaal aangaat onder alle omstandig heden in staat ons te handhaven tegen over onze tegenstanders en het is der halve ook begrijpelijk, dat wij uiteinde lijk dezen oorlog zullen winnen. De overwinning heeft nog steeds de Duitsche vanen bekroond wanneer de Duitschers bezield waren door een eens gezindheid en onwankelbaar geloof in hun eeuwige Duitschland1. Juist in de bitterste uren der beproe ving komt het er op aan, dat de tot de leiding geroepen mannen hun geloof aan de overwinning uit hun wereldop vatting putten en het door hun voorbeeld en hun houding weten over te brengen op de onder hen staande mannen. De officier moet derhalve steeds drager zijn van den politieken wil in de weermacht. 22 SOVJET-DIVISIES LIEPEN TEVERGEEFS STORM Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag mede: In de groote bocht van den Dnjepr viel de vijand slechts op enkele plaatsen met vrij zwakke strijdkrachten tevergeefs aan. Daarentegen namen de gevechten om de penetraties ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg in hevigheid toe. Een doorge broken vijandelijk bataljon werd in een tegenaanval vernietigd. Bij Tsjerkassy hebben onze troepen in een succesvol verloop en een tegenaanval, het tijdelijk ingesloiten, onder bevel van majoor Kaest- ler, dapper strijdende gxen ad iersregiment 105 ontzet. Tusschen Pripet en Beresina werden ver scheidene in vorige dagen ontstane pene traties door tegenaanvallen opgeheven en aanvallen vijandelijke gevechtsgroepen te ruggeworpen. Ten N.W. van de monding van de Beresina werden vrij sterke gereed staande strijdkrachten der bolsje wisten door doeltreffende aanvallen der luchtmacht en het geconcentreerde vuur der artillerie uiteengeslagen. Ten Westen van Kritsjef duren de harde gevechten voort. Aan den autoweg van Smolensk duurt de afweerslag met toenemende hevigheid voort. De bolsjewisten liepen met 22 infanteriedivisies tot in den nacht op de Duitsche stellingen storm. Onze troe pen sloegen hen bloedig terug en be haalden zoodoende gisteren een nieuw afweersucees. Ten Zuidwesten en Westen van Newel verliepen eigen aanvalsopc- raties in weerwil van het taaie vijande lijke verzet succesvol. Boven het Oostelijk front werden in November 865 sovjet vliegtuigen, waarvan 54 door formaties van het leger, neergeschoten. Kapitein Barkhorn, groepscommandant van een jachteskaderr- behaalde zijn 200e over winning in de lucht. Aan Jiet Zuid-Italiaansche front nam de vijandelijke aanvalsactiviteit in den Oostelijken sector, tijdelijk af. Slechts op één punt vielen Britsche strijdkrachten, gesteund door pantser jagers, viermaal achtereenvolgens onze stellingen aan. Zij werden bloedig afgeslagen. Eenige pant serwagens werden stukgeschoten. Duit sche slagvliegers plaatsten treffers op vijandelijke batterijen aan de mond van de San gr o en vernietigden een aan zienlijk aantal auto's. In luchtgevechten werden 8 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Formaties Amerikaansche vliegtuigen deden gisteren overdag een aanval op West-Duitschland en lieten op eenige plaatsen bommen vallen. Bij dezen aanval verloor de vijand 42 vliegtuigen, in hoofd zaak zware 4-motorige bommenwerpers. De eerste front- boekhandel in Nederland werd dezer dagen in Utrecht, Drift no. 5, geopend. Een kijkje in de ruim voor ziene verkoopaf deling. (A. Stapf Paxs) In den afgeloopen nacht vielen Duitsche vliegtuigen doelen in Zuid-Engeland aan. Torpedo-motorbooten brachten in den af geloopen nacht, vlak onder de Engelsche kust een schip van 1000 brt., dat deel uitmaakte va:n een krachtig beschermd kustconvooi tot zinken. Driemogendheden conferentie werd te Kaïro gehouden Omtrent de conferentie tusschen Roo sevelt, Churchill en Tsjang Kai-Sjek in Cairo is, naar deBritsche nieuwsdienst meldt, een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat (de conferentie 5 dagen heeft geduurd. Talrijke militaire en politieke leiders der Geallieerden héb ben er aan deelgenomen. In het commu niqué wordt voorts gezegd Idat de mis sies tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van de toekomstige militaire operaties tegen Japan. Er wordt beweerd dat men Japan alle militaire winsten, die het gemaakt 'heeft sedert 1914, weer zal afnemen. Roosevelt,' Churchill en Tsjang Kai.Sjek zijn togen het weék'einde met onbekend doel vertrokken. t J Rijkscommissaris bezoekt j de gouw Weser-Ems De Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft, op uitnoodiging van den gouwleider en rijksstadhouder Paul Wegener, een bezoek van verscheidene dagen gebracht laan de gouw Weser- Ems, dat als nabuurland van Nederland van öuds door talrijke banden met Neder-, land js verbonden. De Rijkscommissaris heeft in Oldenburg en Bremen economi sche bedrijven en cultureele instellingen bezichtigd. In de feestzaal van het nieu we raadhuis te Bremen heeft de Rijks commissaris een lezing gehouden voor vooraanstaande persoonlijkheden uit het politieke, economische en cultureele leven De strijd voor het behoud van Europa als bakermat van het arische ras in de verscheidenheid van zijn volkskarakters wordt ^gevoerd tegen Stalins vernieti gingsplannen en tegen Roosevelts plan nen om alles volgens één en hetzelfde model te vormen. Het Britsche rijk zal dezen strijd niet overleven. De afkondi ging van een „Europa Charta" gaat van de veronderstelling uit, dat de Euro- peesche naties bereid zijn haiar aandeel in dezen strijd te leveren. Zij zal tot in houd hebben de vrijheid voor elk volk om naar zijn eigen laard te leven en de verplichting voor allen tot verdediging en opbouw van de gemeenschappelijke leefruimte. De ordening, die wij willen hebben, moet tevens o,ok de vrijheid van eiken jnensch afzonderlijk, die zich be- 1 wust is van zijn volkschen band, beves- j tigen. Het Duitsche volk heeft juist in den jongsten tijd bewezen, dat het den harden I wil heeft, waarmede het in dezen oorlog 1 zal overwinnen. j De Rijkscommissaris bracht voorts tot uitdrukking, dat de oplossing van de problemen in Nederland haiar tijd moet hebben. In ieder geval heeft men in de verschillende Nederlandsche kringen reeds een groote en eerlijke belangstel- j ling voor hetgeen er in Duitschland eri voor Europa geschiedt. Ziekenfondsenfcesluit Op Schouwen en Duiveland is steeds de methode gevolgd om iemand die nog bij zijn ouders woont of zoo nu en dan thuis komt. maar een betrekking in een andere gemeente heeft, in te schrij ven bij den huisarts op de plaats van inwoning der ouders en niet in de plaats waar zoo'n persoon werkt. Op last van den Commissaris, belast met het toezicht op de Ziekenfondsen moet dit veranderd worden. Deze per sonen moeten ingeschreven worden bij den huisarts in de gemeente waar zij werkzaam zijn. Komen deze personen thuis ziek te liggen, dan moeten ze .(tijdelijk) van huis arts worden overgeschreven. Deze regeling zal per 1 Januari a.s. ingaan. Hieronder vallen voornamelijk onge- huwden, zooals bakkersknechts, dag- en andere dienstboden (die in een andere plaats werken- dan waar hun ouders wo nen) enz. Gortmont op den paulvruchtenbon Aange ien voor hel tijdvak van 27 Nov. tot en n.et 11 December a.s. geen bon voor gort is aangewezen, kan men des- gewenscht gedurende dat tijdvak op den voor peulvruchten aangewezen bon „Al gemeen 711", aangevuld! met het ver- eisehte aantal toptemelkbonnen 4 liter gortpap betrekken. VERSGHiLLEfelOE 8ERI6UTEN MEISJE GESTIKT. In het perceel Lin- naeusstraat 45 te Amsterdam, namen de bewoners 's\morgens een sterke gas- lucht waar, wélke uit de kamer kwam van een inwonend 1.9-farig meisje. Toen men een onderzoek instelde, vond men de bewoonster dood te bed' liggen, klaar blijkelijk tengevolge van gasverstikking" om het leven gekomen. De slang van een klein gascomfoortje was losgeraakt, vermoedelijk toen net slachtoffer zich reeds ter ruste had begeven. SCHANDELIJKE BONNENHANDEL. Te Alkmaar is men een groep personen op het spoor gekomen, die regelmatig van arme of verwaarloosde gezinnen alle bonnen heeft opgekocht. Een gezin werd' aangetroffen, |waarvan de man elders werk' en waarin 6 jonge kinderen op schandelijke wijze waren verwaarloosd. De kinderen waren vrijwel ongekleed en totaal ondervoed; ide om geving waarin zij huisden was minder dan een stal. Onmiddellijk is ingegrepen en moeder en kinderen zijn naar een ziekenhuis vervoerd: Het is te voorspellen, dat de mannen, die zich niet ontzagen dit gezin vrijwel alle bonnen afhandig te maken, hun ge rechte straf niet zullen ontloopen. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de maand October 1943 kwamen er in Zee land de navolgende gevallen van besmet telijke veeziekten voor: schurft bij scha pen: 374 aangetaste dieren o>p 3 bedrij ven te Duivendijke;; mond- en klauwzeer: 43 besmette boerderijen, n.l. 13 te 's Heer ;Abtskerke, 5 te Nisse, 4 te Heinkenszand 3 te Poortvliet, 2 te Baarland, 's-Graven- podder, 'sHeer Arendskerke en Zierikzee en 1 te Arnemuiden, Axel, Duivendijke, Ellewoutsdijk, Goes, 's Heerrenhoek, Kerk- werve, Ovezande, St.-Maartensdijk en Zaamslag; varkenspest; 21 aangetaste die ren, n.l. 5 te Ovezande, 4 te Kerkwerve. Middelburg en Wolphaartsdijk en 1 te 's-Gravenpolder, Meliskerke, St. Laurens en Westkapelle. LANDBÖÜWEN VISSCHERU Looclglanstostrijdlng De controle der bedrijven heeft plaats gehad Over de bereikte resultaten mag de Loodglanscommissie tevreden zijn. Tal van aangetaste böomen en struiken, maar vooral besmet dood hout, dat aan de aandacht van den eigenaar was ont gaan, konden met witte verf worden gemerkt. Een eerste schrede op den weg der saneering der boomgaarden is dus gezet. Toch zou al dit werk vruchteloos zijn, wanneer niet de 2de stap werd gedaan en het gemerkte hout niet spoedig werd verwijderd. Daarom Zal het geen ver wondering Wekken, dat de Plantenziekten kundigen Dienst, steunende op plaatselijke verordeningen de bevoegdheid bezit om degenen, die in gebreke blijven tot mede werking te verplichten. Iedere belanghebbende heeft van de controleurs schriftelijk bericht gekregen, welke takken, boomen of paaltjes moe ten worden opgeruimd. Talm dus niet langer! Velen hebben spontaan medegewerkt, zoodat op hun bedrijf geen zwamkus- senljes van de Loodglans meer te vin den zijn. Evenzeer is het bekend, dat anderen het gemerkte hout onaangeroerd hebben gelaten. Tot deze laatsten wordt gezegd: „Wacht de 2e controle niet af", want bij gebleken nalatigheid wordt zon der verdere waarschuwing gebruik ge: maakt van „de stok achter de deur". In het belang van de voedselvoorzie ning in het algemeen en van de fruit- bedrijven in het bijzonder, willen wij ho pen dat geen enkele politioneele maat regel genomen behoeft te worden. Coöperatieve Aankoopvereeniging „Schouwen—Bnivelaad" Dinsdagmiddag had in het „Huis van Nassau" te Zierikzee ide algemeene^ ver gadering plaats van bovenstaande coópe. ratie onder voorzitterschap van den heer C. J. van Weston, die in zijn in leidend woord moest gewagen van de geringe opkomst, een verschijnsel dat niet bepaald vreemd was. Jaarverslag en rekening en verantwoording over 1942-'43 werden uitgebracht door dén secretaris, dhr. Joh. J. Hanse. De om zet liep iets terug, terwijl de jaarre kening, na de normale afschrijvingen, een goed' slot aanwijst van f 2530.47. De om- zat van meststoffen bedraagt in totaal f 3.247.506 k.g. De totale omzet in veevoeders bedroeg 64841 k.g. ter waarde van f 7410.31, gra nen 279.923 k.g. tor waardie van f 93.892.65 bestrijdi;ngs- en ontsmettingsmiddelen 24226 k.g. ton bedrage van f 23.437.89; brandstoffen 426.433 k.g. ter waarde van f 8999.42; bindertouw, ruitors enz. 'waar de f 28.802.33. De zaakvoerders, de heeren Hanse en Barendregt werden dank betuigd voor hun werk, vaak verricht jn moeilijke om standigheden. Die aftredende bestuursle den, de heeren N. A. Deïst, Zonnemaire, G. J. v. d. Cingel to Kerkwerve en C.' M. Zéijler te Oosterland werden bij ac clamatie verkozen verklaard. In de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer Joh. v. d. Wekken, werd ge kozen de heer J. Deïst te Nieuwerk'erk. De plaatsvervangende bestuursleden wer den herkozen en gekozen de heer G. M. bij de Vaato to Zierikzee, in de plaats van dhr. Deist, die bestuurslid werd. Tot plaatsvervangend lid' van de commissie van toezicht werd gekozen de heer W. A. van Oeveren to Sirjansland tor vervanging van den heer P. S. Vis, die aftrad en niet herkiesbaar was. RECHTZAKEN Ontvanger staat terecht Wegens verduistering van ongeveer 17 duizend gulden ten nadeele van het Rijk heeft de rechtbank te Rotterdam dén 42-jarigen ontvanger der Directe Belas tingen, .invoerrechten en accijnzen te Schoonhoven, J. A. W„ veroordeeld tot anderhalf ja,ar gev.sto., waarbij mede in overweging was genomen, dat verdachte als ambtenaar, registers, uitsluitend' be stemd ter controle van de administratie valsehelijk heeft opgemaakt. De procureur-generaal zeide, dat de rijksontvangers in ons land steeds heb ben uitgeblonken door eerlijkheid en on kreukbaarheid., Hier heeft men echter te doen met een zwakken broeder. Verdach te heeft zich aan verduistering schuldig gemaakt en valschheid' in geschrifte is ibewezen. Spr. vorderde vernietiging van het vonnis met veroordeeling van ver dachte tot twee jaar gevangenisstraf. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Het Japansche hospitaalschip „Buenos Aires Maru" is op 27 Nov. in het Zui delijk deel van den Stillen Oceaan on dergegaan, tengevolge van een aanval van Amerikaansche vliegtuigen. Het schip, dat onmiddellijk zonk, was kenbaar aan het Roode Kruis. De meeste gewonden en leden d*er "bemanning kwamen om het leven. Feuilleton Speurdersroman 6 door Frank van Falckenoort U kunt natuurlijk bewijzen, dat U gisteravond met Uw1 vrouw naar de Con certzaal bent geweest? Allicht, mijnheer. De portier van de Concertzaal kent me goed; ik ben namelijk vaste bezoeker en bovendien kan ons dienstmeisje getuigen, dat we om on geveer half acht naar de stad zijn ge gaan en tegen twaalven weer terug waren Ejen andere vraag. Hoe is uw finap- cieelc positie? De directeur daéht even na, alvorens antwoord te geven. Tja, mijn finan- cieele positie. Wat moet ik daarvan zeg gen? De waarheid natuurlijk, antwoordde Koks droog. Wel, ik heb, als mede-directeur, natuurlijk een behoorlijk salaris. We le ven betrekkelijk eenvoudig. Ik heb een huisje in Aerdenhout, dat m*n eigendom is endat is alles. De aarzeling, onmiddellijk na Koks' vraag, wias den rechercheur niet ontgaan. Maar hij besloot niet verder over deze WANNBBB V2BDÜISTERBN Heden verdaiitere» tab 16 nar 30 tot 8 anr 15. De n&ai gaat onder 23 uur 14 en komt op 13 nar 41 (Eerste kwartier) Volle maan Zaterdag" 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 December. Nieuwe maan Maandag 27 December. Eerste kwartier Maandag 3 Januari RENESSE. Burgerlijke Stand over Nov. Geboren: 6. Christiaan en Wilhelmina Hendrina, z. en d. van J. W. Breurinlc en M. de Kruijk; 14. Hendriikjen, d. van Z. Rozeboom en B. Muller; 27. Dorothea D'ïrkje Jacoba, d. van J. H. T. du Pon en G. A. Nijland. Gehuwd: 12. J. L. Dorreman, 25 j. j.m., en A. E, van den Berge, 19 j. j.d. BROUWERSHAVEN. Tot dijkgraaf van den Borrenbroodp older is benoemd1 de heer J. van Sluis, landbouwer alhier. ZONNEMAIRE. Burgerlijke Stand' over November. Gehuwd: 10. P. de Graaf, 25 j-, en A. van Ast, 24 j. Zondagartcendienst voor Zierikzee Zondag 5 December: Dr. van de Graaf en Dr. Verspijck. VOOR DE HUISVROUW Versnaperingen voor Sinterklaasavond Eén kopje bloem, één ikiopje haver mout, 2 a 3 (Lepels suiker, een snuifje zout, één theelepel bakpoeder, chocolade- strooisel (op den jambon verkrijgbaar) Bloem, havermout, suiker, Zout en bak poeder goed vermengen, ongeveer een half kopje water toevoegen en de massa kneden tot zij soepel en gelijkmatig ïs. Van de massa eenige dunne rolletjes maken, door haar met ide palm van de hand' over een met bloem bestoven aan recht te rollen. Een koékepan zeer dun met margarine of botor insmeren, van de rolletjes letters (van pl.m. 4 c.M. hoogte en 2 c.M. breedte) vormen, deze in de pan leggen ien plat drukken. De letters met het deksel op de pan pl.m. 15 min. zachtjes bakken, .omkeeren en aan de andere zijde 10 min. bakken, 21/2' lepelcliocoladestrooisel meft. 2 ïepels wa ter smelton. Dit papje over de letters strijken en er nog wat strooisel over. strooien. De letters koud laten worden. Bij gemis aan chocoladestrooisel iets meer suiker en eventueel jkoekkruiden aan het deeg toevoegen. Uit Washington wordt gemeld, dat het Amerik. ministerie van Oorlog heeft me degedeeld, dat een transportvliegtuig ver loren is gegaan. Het toestel, dat ver moedelijk op weg van Algiers naar Bari op 8 November j.l. bij mist in zee is gestort, had 13 verpleegsters en 16 tech nici aan boord'. Op ruim 70-jarigen leeftijd js in het algemeen ziekenhuis to Doetinchem over leden de oud-variété - en filmartiste, Adrienne Solser, uit Amsterdam. Het Amerikaansche Ministerie van Ma rine heeft Woensdag bekend gemaakt, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst uit Washington, dat volgens voorloopige be richten omtrent de operaties op de Gil bert eil anden de Amerikaansche landings strijdkrachten bij Tarawa 1026 man aan gesneuvelden hebben verloren en 2557 aan gewonden. kwestie te spreken. Dat kon altijd nog gebeuren. Hebt u een auto? Wel gehad, mijnheer, maar aange zien wij feitelijk geen wagen nqodig heb ben, is deze onlangs verkocht. Dan is dit voorloopig genoeg, mijn heer van der Vaart. Als u nu zoo vriendelijk wilt zijn om den lieer Bakker te roepen Zeker, mijnheer. Enkele oogenblikken later trad de oud ste directeur binnen. Ook hem stelde Koks verschillende vragen en toen Koks vroeg, hoe zijn financieele positie was, aarzelde deze directeur eveneens een oogenblik. i U Die is in orde, mijnheer. Ik heb een, ruim inkomen en leef normaal, zooals menschen van mijn stand gewoonlijk doen. We wonen in Heemstede en ik heb daar een klein villatje aan het Spaarne. Voorts heb ik een wagentje, maar die gebruik ik niet veel. Indien U misschien denkt, dat ik boven mijn stand leef en schulden heb moeten maken Ik denk niets, mijnheer Bakker. Ik heb alleen maar den plicht deze inbraak op te helderen en ik doe dat op mijn manier. Ik dank U voor Uw inlichtingen. Kan ik JUw procuratiehouder nog een oogenblikje spreken? Gaat U dan maar even mee, mijn heer Kolcs; Walsma zit hiernaast in zijn eigen kantoor. (Wordt vervolg).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1