ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Donderdag 2 Dee. '43 Telrioon no. 32 100ite Jaarg. No 15410 DirootoM-AdnilnlBtratenr (AdvorUntloolwO waarin opgenomen de Zierlkzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdiodaotour E 2820 A. J. 2E;L00ZE, Zierlkzee Ditgars N.7. „Es Sisrikzooocha Klenwobode" M. J. KOSTEN, llanlwisstrut, Zlerlkze. <H» no. 137677 Tusschen Pripet en Bereaina Verhoogde actio In Zuid-ItallS 'Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: Van het bruggehoofd Cherson uit on dernamen bergjagers een plaatselijken aanval. Zij drongen de vijandelijke stel lingen binnen, ruimden die op en wier pen de bolsjewisten naar het Oosten te rug. Terwijl er op het bruggehoofd Niko pol slechts een beperkte gevechtsactie heerschte, verden in de groote bocht van (jen Dnjepr, ten Noordoosten van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Krementsjoeg hevige aanvallen der bols jewisten afgeslagen en door krachtige tegenaanvallen penetraties van de gevech ten van de vorige dagen opgeheven of af gegrendeld. Bij Tserkassy gingen for maties pantserwagens en pantsergrena diers, op doeltreffende wijze gesteund door de luchtmacht, tot tegenaanvallen over. In verbitterde gevechten werden een vijandelijke groep vernietigd en een tweede ingesloten. In het gebied van Gomel versterkte de vijand zijn druk op onze stellingen tusschen Pripet en Beresina. Verscheidene sovjet-aanvallen werden door geslaagde tegenaanvallen opgevangen of afgeslagen. Een vrij sterke groep gereed staande sov jet-strijdkrachten werd uiteengeslagen. Hevige vijandelijke aanvallen ten Z.W. van Kritsjef mislukten. Op den autoweg ten W. van Smolensk gingen de bolsjewis ten met sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten tot den aanval over. De doorbraakpoging werd verijdeld en plaat selijke penetraties in een tegenoperatie opgeheven. In het penetratiegebied bij Newel werd de vijand gisteren door eigen aanvallen uit nog meer terrein sectoren teruggeworpen. Aan het Zuid-Italiiaansche front mis lukten verscheidene vijandelijke aanval len ,op onze hoofdstellingen van den centralen sector. In den Oostelijken sec tor zette de vijand over een smal front twee zware aanvallen in den avond voort. Door sterke formaties vliegtuigen en ge concentreerd artillerievuur gesteunde Britsche aanvalsformaties, werden in bloedige gevechten opgevangen. Een en kele kilometers diepe penetratie in ohze stellingen werd afgegrendeld. In het Mict- dellandsche Zeegebied beschadigden Duitsche torpedomotorbootën voor Elba een Britsche motortorpedoboot door haar te rammen en door artillerietr^ffers. An dere booten brachtén "tri"de Adriatische Zee een vijandelijk motorzeilschip op. Bij slecht zicht drongen gisteren overdag vijandelijke luchtstrijdkrachten en gedu rende den nacht eenige storingsvliegtui gen West-Duitschland binnen. Zij lieten op eenige plaatsen brisiant- en brand bommen vallen, waardoor geringe schade werd aangericht. Luchtverdedigingsstrijd krachten vernietigden 7 vijandelijke vlieg tuigen. In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche scheepvaart hebben luchtmacht en marine in de maand November 38 troepentransportschepen en koopvaardij schepen, met een gezamenlijken inhoud van 306.000 brt. tot zinken gebracht. 27 transportschepen en koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 176.000 brt. werden zóó zwaar beschadigd, dat van éfize schepen met een gezamenlijken inhoud van pl.m. 90.000 brt. verloren kun nen worden geacht. Voorts kregen 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van pl.m. 90.000 brt. boni- of torpedio- treffers. Marine en luchtmacht brachten voorts vijandelijke oorlogsschepen tot zin ken: 14 torpedobofoten, een fregat, een [korvet, 3 duikbooten en 6 miotortorpedo- booten. Voorts werden een lichte kruiser, 6 torpedojagers, 4 duikbooten, 4 motor- toq-pedobooten en 5 bewakingsvaartuigen voor het grootste deel zwaar beschadigd. Roosevelt, Churchill en Stolin te Teheran bijeen Tsjiang Kai-sjek zon ziek reeds in de Iraansche hoofdstad bevinden Naar men in diplomatieke kringen te Ankara gelooft, Zou de voorgenomen bij eenkomst tusschen 'Stalin, Roosevelt en ChurOhill te Teheran worden gehouden. In dezelfde kringen verneemt men, dat Roosevelt en Churchill zich reeds in Kaï- ro zouden bevinden, waarheen look de Amerikaansche ambassadeur te Ankara, Steinhardt, per vliegtuig Zou zijn gegaan, klaarblijkelijk om met Roosevelt te spre- pen. Daar hij intusschen naar Ankara is teruggekeerd, wordt zelfs vermoed, dat Roosevelt en Churchill eveneens hun reis hébben voortgezet en misschien al in Teheran zijn aangekomen. Hieruit en uit door andere diplomatieke kringen blijkbaar ontvangen aanduidingen wordt de conclusie getrokken, dat iook Stalin zich reeds te Teheran bevindt Volgens andere lezingen, Zoü de bijeen komst niet in Teheran doch in Alexan- drië of misschien Zelfs in Kaïro worden gehouden. Deze laatste mogelijkheden worden echter voor minder waarschijnlijk gehouden. Voorts verneemt men, dat ook Tsjiang Kai.sjek en zijn echtgenoote reeds in Iran Zijn aangekomen om zich even eens 'naar de conferentie te begeven. Vergelding wordt voorbereid Duitsche volk is vol verontwaardiging Rijksminister Dr. Goebbels beeft in zijn toespraak bij de opening der „H. J. Film- 1 stunden", in het winterhalfjaar o.m. ge sproken over hetgeen de Londensche pers schrijft, n.l. dat de bevolking van Berlijn j de beslissing ,over den oorlog thans in I handen heeft. Als volgens de meening van den vijand op dit oogenblik de oor- j log wordt beslist door de houding van het Duitsche volk, dan is deze beslissing I reeds gevallen, zeide Dr, Goebbels. Door hjun vliegers woonblokkrakers" te noemen, geven de Engelschen open lijk toe, dat de Britsche luchtmacht niet zaoals vroeger steeds is beweerd, bevel heeft de Duitsche oorlogsindustrie te tref fen, maar het bevel om Duitsche woon wijken in puin te leggen^ de; bevolking tot het uiterste té' pijnigen en vrouwen en kinderen op de meest barbaarsche wijze te dooden. Het Duitsche volk zal daarvan, nota nemen. In de geheele we reld is het oordeel over deze strijdwijze uitgesproken. Het Duitsche volk antwoordt met bran denden haat. Als de schijnheilige huiche laars in Londen, die God tot getuige aanriepen, terwijl zij vrouwen en kinde ren vermoordden, nog pp geheime bo,nd- genooten in Duitschland hopen, kennen zij het Duitsche volk slecht. Het Duitsche volk is thans' vol verontwaardigeng, woede en nationale razernij. Niets wordt in Duitschland stormachtiger geëischt dan dat den misdadigers aan de Theems eens met rente en rente op rente zal worden vergolden wat zij hebben misdaan en misdoen. Het Duitsche volk kan gerust zijn: dag en nacht wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de voorbereidingen vqor de vergelding en als zij op zekeren dag over Engeland zal losbarsten, kan het Britsche volk diegenen bedanken, die in nacht en mist onze vreedzame steden overvallen en brand en verwoesting, leed en dood over pnze vrouwen en kinderen laten uitstorten. Intusschen is een geheel volk aan het werk oan de zwaarbeproefde steden over de verschrikkingen van de vijandelijke luchtterreur heen te helpen. Hier ziet men een volkskameraadschap en een so cialisme van de djaad, die de grootste bewondering verdiend. 'x RUSLANDS STREVEN „The nineteenth Gentury. Eng. tijdschrift, hoofdartikel „Opbouw of verval", September 1943. „Zeer in het algemeen gezegd', ieisciit Rusland hét verval van Euro pa ien vooral van het deel tusschen de Oostzee en de Egeïsche zee. Het heeft de toekomstige annexa tie van Oostpolen geproclameerd en een geheime bezitting van dit doel door geheime afgezanten ten uitvoer gelegd. Het optreden der partij van Poolsehe arbeiders in Westpolen en de poging een ver vroegden opstand voor t© bereiden, bewijzen, dat Rusland van plan is Polen te beheerschen. Het is ook vastbesloten de industrieën in cen traal en Zuidoost.Europa, vooral in Bohemen, onder Zijn heerschappij te brengen. Daardoor zal het Zijn fabrieken naar den Oeral kunnen verplaatsen en geschoolde Tsjechi sche arbeiders naar het binnenland van Rusland kunnen brengen. Bo vendien eischt Rusland het verval van Roemenië met den wensch de Donau en de olievelden te contro leeren. Het streeft naar een toe gang naar die MiddeUanldsche Zee en zoo mogelijk naar ld© Adriati sche Zee. Rusland gelooft thans na den tweeden wereldoorlog meer te kunnen bereiken dan in zijn ge heele geschiedenis." „Het streven van Rusland 1st on, wanneer hét sudc'es had, hét even wicht van Europa in gevaar, Uren. gen". Amerikaansche luchtaanval op het Roergebied Formaties Amerikaansche bommenwer pers zijn in de ochtenduren van Dinsdag 30 November naar West-Duitschland ge vlogen. Een der formaties trachtte eerst, naar het D.N.B. verneemt, een aanval op Zuidwest Duitschland te suggereeren, terwijl de tweede, met sterke jagerbe scherming, dwars door Nederland vloog, en .vervolgens naar het Roergebied door drong. De Duitsche luchtverdediging keer de zich met sterke strijdkrachten tegen de vijandelijke bommenwerpers en be streed voortdurend de aanvallende Ame rikaansche vliegtuigen, hinderde hen bij de uitvoering van een geconcentreerd en aanval en drong hen ten slotte naar het Westen terug. Daarbij wierpen de Amerikaansche for maties, voor een deel 'door de omstandig heden gedwongen, verspreid bommen in het Zuidelijk Roergebied en op Belgisch gebied neer. Slechts op één plaats ont stonden schade en vrij geringe persoon lijke verliezen. De eerste berichten over successen .yan de Dpitsche jagers zijn reeds ontvangen. Het neerstorten van ver scheidene viermotorige toestellen boven het Roergebied is waargenomen. Drie an dere vijandelijke vliegtuigen zijn boven Nederland neergeschoten. AARDBEVING IN TURKIJE richtte groote verwoestingen aan Over de aardbeving in Turkije meldt radip.Ankara nog, dat in Oesmandsjik en omgeving alleen Maandagnacht 450 dooden zijn geborgen. Negentig procent van alle huizen is vernield1. Er is veel vee verloren gegaan, alsmede levensmid delen. In Tessia en omgeving werden 250 gewonden, onder wie 119 levensge vaarlijk ;gewonde personen uit d© pu.n- hoopen gehaald. Ook in Kargi is 'aan zienlijke materieele schade aangericht. De verliezen aan menschenlevens zijn daar eveneens hoog. De weg tusschen Kargi en Tessia is volkomen versperd, zoodat voor de eerste hulpverleening bespan nen voertuigen moesten worden gebruikt. Wijziging in de ziektewet De afd. arbeidsbescherming vain dein Ned. Landstand meldtMet ingang van 2 Sept. 1943 zijn, zooals gemeld, eenige wijzigingen aangebracht in de Ziekte wet, bétrekking hebbende op de uit- keering; over ^e eerste 9 ziektedagen en op de premiëberekening voor de bij de Raden van Arbeid aangesloten bedrijven. De vraag is hier en daar gerezen, in hoeverre deze wijziging invloed heeft op het in de loonregeling voor den land -en tuinbouw momenteel geldende systeem, waarbij door hét 'bedrijf aan den zieken werker gedurende betrekkelijk korten tijd!, dit is voor 'n vasten arbeider b.v. ten hoogste zes ijveken, het volle lopjn moet wordep uitbetaald. Voorloopig wtordt het standpunt ingenor men, dat het in de (loonregeling als latere bijzondere regeling vervatte systeem on veranderd van'kracht blijft, totdat t.z.t. hierin wijziging zal zijn aangebracht. Het onderzoek riëar de wenschelijkheid hiervan is bij de l betreffende instanties reeds aangevangen en de loonregeling voor 1944 zal het- definitieve antwoord op deze vragen geven'. De tweede wijziging betreet de premie door het bedrijf óp te brengen aan de "'Raden van Arbeid, indien het voor de uitvoering der sociale verzekering bij een Raad van Arbeid is aangesloten. De premie is nu al gemeen op 3 pet. gebracht, terwijl van het loon 1 pet. mag worden ingehouden, hetgeen ook geldt voor de bij een bedrijfsverzekering aangesloten bedrijven. Premies kinderbijslagwet De premie ingevolge de kinderbijslag* wet, bestaande uit een bijdrage tot dek king van de kinderbijslagen en een op slag, bestemd tot dekking van de admini stratiekosten, wordt telken jare opnieuw vastgesteld. De secretaris-generaal van het dep* van Sociale Zaken heeft thans voor 1944 de evenbedoelde bijdrage bepaald op 0.92 pet. (voor 1943: 0.94 pet) van het loon dat voor premiebetaling in iaanmerking komt. Voor instellingen van weldadigheid, voorkomende pp de lijst, bedoeld in art. 3 van de armenwet, is de bijdrage lager I gesteld, namelijk op 0.42 pet. voor 1943: 0.44 pet.) van het loon. Voor de werkgevers, die bij het rijks- kinderbijslagfonds zijn aangesloten, heeft de secretaris-generaal ide opslag op 0.08 pet. (voor 1943: 0.06 pet.) van het loon bepaald, zoodat de totale premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werkge vers ook in het jaar 1944 1 pet. van het loon zal beloppen, behoudens, wanneer zij behaoren tat de evengenoemde instel lingen van weldadigheid, in welk geval de premie wederom 1/2 pet. zal bedragen. De totale premie blijft in deze gevallen dus onveranderd, doch in de verdeeling van het premie-bedrag is een lichte verschui ving gebracht ten gunste van de dekking der administratiekosten. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten bij het kinderbijslagfonds van een erkende bedrijfsvereeniging, geschiedt de bepaling van den ppslag door de betrokken bedrijfsvereeniging. Scheermesjes op den toon Blijkens de St.crt. van 29 Nov. treedt met ingang van 30 November een dis- tri butieregeling voor scheermesjes inwer king. Om in aanmerking te Ikbmen voor scheermesjes moet iedere mannelijke in gezetene, die in het bezit is van een ta'bakskaart, zich doen inschrijven bij zijn normalen leverancier van scheermesjes, van wien hij ook in de toekomst re gelmatig zijn scheermesjes wensdht te betrekken. Het betrekken van scheermes jes bij een anderen kleinhandelaar dan dien, waarbij men is ingeschreven, zal dus uitgesloten zijn. De inschrijving moet geschieden in de periode van Maandag 6 tot en met Za terdag 11 December; hierbij moet aan den kleinhandelaar een door het Centraal Distributiekantoor aan te wijzen bon van de tabakskaart worden overhandigd. Tegelijkertijd1 moeten bij den kleinhan delaar vijf oude scheermesjes worden ingeleverd. Deze mogen niet beschadigd Zijn en geen roestvlekken vertoonen. Nederland sche Landwacht De Rijkscommissaris heeft in overleg met den Leider der NSB, op voorstel van den höheren SS- und Polizeiführer en commissaris-generaal voor de veilig heid den plaatsvervangenden leider der NSB, van Geelkerken, benoemd! tot in-i specteur-generaal, en den voorman der Germaansche SS in Nederland, SS-Stan- dartienführer Feldmeijer, alsmede den commandant der W.A., Zondervan, tot inspecteur van de Ned. Landwadht. Openstelling postinrichtingen Op Zaterdag 4 December zullen de postinrichtingen gedurende de gewone uren geopend zijn. Er wordt geen extra- gelegenheid geboden om daarna nog postpakketten aan te bieden, zooals an dere jaren gebruikelijk was. Petroleum voor verlichting De termijn voor het indienen van aan vragen om petroleum voor verlichting is in het algemeen <op 1 December 1943 gesloten, terwijl voor schippers de slui tingstermijn voor het indienen van boven genoemde aanvragen op 15 December a.s. is gesteld. Het betreft hier aanvra gen van personen, die in het seizoen 1942-'43 een petroleumkaart „S 108" of „S 108" en „S £08" voor verlichting ont vangen. Ten aanzien van aanvragen om petro leum voor verlichting in bijzondere ge vallen, t.w. zware ziekten, bevallingen e.d. en nieuwe vestigingen, gelden boven staande sluitingsdata niet. In voorkomen de gevallen kan men zich tot den plaat selijken distributiedienst wenden. 7ERSGHILLENDB BER«GM?EN KRASSE MAATREGELEN. De bur gemeester van Dordrecht vestigt er de aandacht op, dat (de verduisterings voorschriften in vele gevallen nog slecht worden nageleefd. Hij richt hier-, bij nogmaals een zeer ernstige waar schuwing tot 4e ingezetenen, om afdoen de maatregelen tot verduistering van hun woningen enz. te nemen. Bij het consateeren van overtredingen van de verduisteringsbepalingen zal, op last van de Duitsche militaire autoritei ten, de betrokken woning worden ont ruimd! en geen andere woning worden 'toegewezen. Voorts heeft de burgemees ter een beschikking uitgevaardigd, waar bij het verboden wordt aan jeugdige personen, 'beneden 18 jaar, zich buiten op te houden in de maanden October tot en met Februari gedurende de avond uren van 20 uur af en in de maanden Maart tot en met September van 21 uur af. Op deze beschikking zijn'eenige uitzonderingen. De beschikking treedt 8 December in werking. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen De Führer heeft dezer dagen 't woord gevoerd voor ongeveer 20.000 pas be noemde jeugdige officieren van het le ger, de marine, de luchmacht en de Waf- fen S.S. Hij gaf een uiteenzetting van de óorzaken van den Duitschland opge drongen strijd: „Of te zijn, of niet te Zijn" en wees er op dat het doel van de achter de Britsche politiek staande Joodsche krachten geweest is door het ontketenen van dezen oorlog in bond genootschap met de Sovjetunie, in de eerste plaats Duitschland uit te roeien, teneinde daardoor geheel Europa nan het Bolsjewisme te kunnen overleveren. De aan Badogüo onderdanige bezet- ting van het eiland Santorin heeft in den nacht van 27 op 28 November ge capituleerd voor Duitsche Marine-eenhe den. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren va» 16 aar 30 tot 8 aai 15 De maan komt op 13 uur 15 en gaat onder 23 nnjr 14 Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maaa Zaterdag 11 December Laatste kwartier Zonda? 19 December. Nienwe maan Maandag 27 December. Aflevering opslagaardappelen Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de op ae opslagmachtigingen aardappelen verkrijg bare aardappelen voor win teropslag, welke moeten dienen voor het verbruik van 26 Deecmber 1943 tot en met 19 Februari 1944 vóór 25 Deecmber a.s. aan de verbruikers moeten worden afgeleverci KERKNIEUWS Tot hulpprediker te Sirjansland is beroepen candidaat Vonk Noqrdegraaf te Ouden Rijn bij Utrecht. RECHTZAKEN Economische Rechter te Middelburg L. van Dijke, 35 jaar, grondwerker te St..Philipsland, wegens het feit dat hij in Augustus te St.-Philipsland met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een hoe veelheid blauwmaanzaadbollen, toebehoo- rende aan L, B. van Nieuwenhuijzen (diefstal van veldvruchten). Eisch en uitspraak: 1 week gev.str. Door J. C. Baaijy 19 jaar, distributie ambtenaar ie Tholen, is hooger be roep aangeteekendi tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 18 November, bij welk vonnis hij wegens „verduistering, gepleegd door hem die hel goed uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft, is veroordeeld tot 2 weken gevjstr. OOSTERLAND'. Burgerlijke Stand over November. Geboren: 1. Martinus Alexan der, z. van N. Krabbe en W. Hooger- huis; 6. Leendert, z. van F. v. d. Have_ en C. v. d. Maas; 14. Jacob Jacobus Ge rard, z. van J. J. G. Brouwer en A, van Hoeve; 19. Janny, d. van A. Fluijt en M. P. Mol. Overleden: 8. Bartel Goud zwaard, 65 j., ongehuwd; 13. Pieter Adam Capelle, 28 j., ongeh. (te Willemstad1. Ingekomen: 2. N. van Sluis van Brou wershaven; 3. P. A. Boot van Zonne- maire; 8. N. Groot van Kwadijk; 18. A. van Ast van Zonnemaire. Vertrokken: 2. M. J. Beije naar Arnhem. ST..PHILIPSLAND. De collecte Zuider- zeefonds, gehouden in de Ned. Herv. Kerk heeft f IO6.721/2 opgebracht. Tot leden van het Kiescollege zijn gekozen tot gemachtigden, de heeren W. J. Beurkens, B. Bossers en J. C. ten Hove. Naar uit Algeciras wordt gemeld, is een Amerikaansch vliegtuig, van het type „Vliegende vesting", in den r mist neer gestort boven Spaansch gebied1 in de nabijheid van Algeciras. 6 inzittenden kwamen om het leven; de achtste is blijkbaar boven zee uit het toestel ge sprongen en wordt vermist. In den loop van 29 November be streden eenige honderden Duitsche ge- vechts- en slagvliegtuigen, alsmede duik bommenwerpers in de gebieden Niko pol, Krementsjoeg en Tscherkassy niet alleen de troepen- en pantserformaties, doch ook de aanvoeren der Sovjets. Vol gens de voorloopige berichten werden alleen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front 44 Sovjetvliegtuigen door Duitsche jagers en luchtdoelarlillerie der luchtmacht neergeschoten. Spoedige hulp voor oorlogsgewonden in Frankryk. Dezer dagen xverd in' Frankrijk een nieuwe, met alle moderne hulpmid delen uitgeruste motorwagon in dienst gesteldwelke overal waar de snelste hulp aan hen, die tengevolge van den oorlog gewond raakten, noodzakelijk is, ge bruikt kan icorden. Deze nieuwe motor- wagon biedt plaats aan 40 gewonden en heeft een maximum rijsnelheid van ca. 100 km per uur. (Ttunsocean Europapress P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1