ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 1 Pec. '43 Tolefoon no. S3 Direfiteur-A.imlMBtrf.te ar U A. J. TYT3; tantleohef) i, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.V. „De Zierikzoesche Nieuwsbode" Hcofdredaotear K 2020 .11, J. ZOETEN, Hanbnlaatmt, Zierikzee 100ste Jaarg. No 15409 Qiro no. 137677 Zware bolsjewistische aanvallen afgeslagen Hevige strijd in Zuid-Italië - Haiteohe successen ler zee en in de lucht Het Opperbevel der Duitsche W< er- macht maakte Dinsdag het volgende be kend: Vijandelijke aanvallen op onze stel lingen op de landengte van P.erekop bleven zonder resultaat. Op het brugge- hoofd Nikopol en in den groeten bocht van den Dnjepr was de vijandelijke aan- valsbedrijvigheid gisteren over het alge meen wal zwakker. Vrij krachtige aanval len .deden de Bolsjewisten ten Noordi oosten en ^en Noorden van Kriwoi Rog alsmede in de penetratie ten Zuiden yan Krementsjoeg. Bij een sueeesvollen tegen aanval werden dertig stukken geschut vernietigd of buitgemaakt. In het gebied van Tscherkassy nemen de verbitter de en heen en weer golvende gevechten in hevigheid toe. Éigen aanvalsoperaties ten Westen van Kiev brachten nieuwe plaatselijke sueoessen. In dé aanvals-' en afweérgevechten in het gebied van Kiev en Sjitomir hebben troepen van het leger en van de Waffen SS, onder bevel van General-Oberst Hoith de vijandelijke legers, die tot een doorbraakaanval wa ren overgegaan, in bewegelijke gevechten opgevangen en in een tegenaanval naar het Oosten teruggeworpen. De Bolsje wisten verloren daar in de periode van 9 tot 28 November meer dan* 20.000 do-o den, 4800 gevangenen, 603 pantserwagens, 1505 stukken geschut, 1042 machinege weren, 275 granaatwerpers en 554 pant sergeweren. In het gevechtsgebied van Gomel duurt de zware worsteling voiort. Ten Zuidwesten en ten Westen van de stad werden sterke aanvallende gevechts groepen van den vijand door onze troe pen in zware gevechten, -opgevangen. Tal rijke aanvallen ten Noorden van Gomel mislukten. Daarbij leed de vijand door doeltreffend afweervuur en krachtige te genaanvallen gevoelige verliezen. Ten Zuidwesten van Newel braken onze troepen in een aanval een hardnekkigen vijandelijken tegenstand en heroverden terrein en plaatsen. Aan het Moermansk- front sloeg de bezetting van een Duitsch steunpunt een vijandelijken aanval in een strijd op korten, afstand af. In luchtge vechten werden gisteren bij twee eigen verliezen 49 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Majoor Rail, groepscommandant bij een jachteskader behaalde op 28 November aan het Oostelijke -front zijn 250ste over winning in de lucht. In Zuid-Italië ging de vijand gisteren na hevige artillerievoorbereiding en met steun van zeer sterke formaties vliegtui gen .aan onzen Oostelijken vleugel in het Sangrodal tot den verwiachten aanval over. Zware gevechten zijn nog in vollen gang. In de andere frontsectoren werden plaatselijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten .afgeslagen. Vol gens de definitieve rapporten is bij den, aanval op 26 November doior Duitsche tarpedovliegtuigen op 'n vijandelijk troe- penconvooi voor de Algerijnsche kust-on dernomen, nog een vierde groot schip tot zinken gebracht, zoodat de totale verliezen van den vijand bij dezen aan val zijn gestegen tot 4 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 50.000 brt. Formaties Amerikaansehe vliegtuigen drongen gisteren overdag onder bescher ming van het wolkendek het gebied der Duitsche Bocht binnen en vielen de stad Bremen aan. Er ontstond! schade aan gebouwen en geringe verliezen aan mer.'schenlevens. In verbitterde luchtge vechten, alsmede door het afweergeschut, werden 83 vijandelijke vliegtuigen, w.o. een groot aantal zware viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Voprts verloor de vijand 6 vliegtuigen boven het bezette gebied in het Westen. Boven den Atlantischen Ocea-an werd gisteren een groote'vliegboot door DuitschOk. jagers met grooten actieradius neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten vijande lijke storingsvliegtuigen lukraak eenige bommen op West Duitsch gebied vallen. In zware gevechten hebben Duitsche duik- booten in den Atlantischen Oceaan, in de MiddellandsChe Zee en in de Zwarte Zee acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 36000 brt., 2 torpedojagers, een fregat en een duikboot tot zinken gebracht. Een lichte kruiser werd door torpedotreffers beschadigd. Voorts wer den vijf vijandelijke vliegtuigen, die be last waren met de bescherming der con- vooieai doior onze duikbooten neerge schoten. x ZWAARTEPUNT DER OORLOGSINSPANNINGEN ligt in de lucht en in het Oosten In een beschouwing over den algemeé- nen oorlogstoestand schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hial- lansleben, dat de posities van Duitschland en Japan onwrikbaar vaststaan en dat de militaire kracht van beide mogend heden nog midden in haar ontplooiing slaat. De tegenstanders van Duitschland c-n Japan gaan uit van de veronderstel ling, dat de militaire kracht van Duitsch land en Japan reeds in volle ontwikkeling is, terwijl zij zelf eerst beginnen hun krachten te ontplooien. In kringen, die in contact staan met de gemeenschappelijke leiding van dezen vvereldomvattenden oorlog, verklaart men, dat beide partijen, Ouitsehland en Japan, niet alleen zeer ver strekkende gemeenschappelijke mili taire afspraken hebben moeten maken ten aanzien van de oorlogvoering tegen Groo.t-Brlttannië en de Ver. Staten, maar dat pj bovendien beschikken over zeer bepaalde middelen, die hun het recht geven reeds thans overtuigd te zijn van hun eindoverwinning. Inderdaad hebben zij die middelen. Beide bondgenooten zijn opvallend gere serveerd in het blootgeven van "huh ge- heele potentieel van krachten. Jiapan re kent klaarblijkelijk o-p een beslissing ter zee en beschikt hier op het oogenblik over een kracht, die voor den tegenstan der niet.te ramen valt, vooral daar zij nog nergens ook. slechts voor een aan zienlijk deel1 in gevecht is gebracht. Met volle kracht van zijn volledig intacte vloot is Japan in tegenstelling tot de te genstanders, nog in het geheèl niet opge treden. Duitschlands 'oorlogsmacht gaat' daarentegen uit van de veronderstelling, dat de beslissende slag te Iiand en in de lucht zal worden geleverd en heeft, zich uitsluitend oriënteerend op deze beidié doelen, alle overige maatregelen daaraan ondergeschikt gemaakt. Zeer leerzaam is het feit, dat de tegenstanders van beidie mogendheden door uiterst sterke offen sieve pogingen trachten ten minste het tijdstip- der beslissing in Europa evenals in het Verre Oosten te bepalen. In het verre Oosten zal men in de toe komst naast den Stillen Oceaan ook aan de wateren van den Indisch en Oceaan zijn aandacht moeten besteden. In Europa ligt het zwaartepunt der oorlogsinspan ningen aan het oostelijke front en in de lucht. John Middleton Murry in Zijn boek „Christocracy", Londen 1942: „Niets is neerdrukkender dan dé p)\o'{jrPms vol pan werkelijkheid ge~ speende manieren van spreken over „een nieuwe wereldorde" (a now worldorder), waarvan overdreven Britsdie oorlogskruisvaarders ovét- loopen" en die de waardigheid heb ben verkregen van een internatio naal document in het Atlantic Char ter. Een ontoepasselijkheid op de realiteiten der oorlogssituatie be reikt een peil, dat pathologisch is" In de suurJtóolfabrieken heerseht than groote drukte. Nadat de vaten gevuld z$n, worden ze naarde laadplaatten gerold, om vandaar naar de steden te worden getransporteerd (O.N F.Kuiper Pax DE LUCHTTERREUR en het Duitsche thuisfront Rijksminister Dr. Göbbels heeft in een toespraak bij de opening Filmstunder, der Hitl-er jugend in dit winterhalfjaar gesproken over het probleem, dat, zoer als hij zeide, lop het oogenblik het meest brandend is, de vijandelijke luchtterreur en haar gevolgen voor het Duitsche thuis- front. Klaarblijkelijk, zoo zeide hij1, koestert de vijand van de vermoedelijke kansen van deze gemeene, cynisch-ruwe strijdwijze, die juist daardoor ook zioo typisch En- gelseh is, volkomen ijdele en bedrieg lijke verwachtingen. Hij meent het oor- logsmoreel van het Duitsche thuisfront te kunnen breken en daarmede over ons een gemakkelijke, goedkoope en volkomen on-militaire overwinning te kunnen be halen, die hem tot dusverre op het eer lijke slagveld onthouden is en hem al tijd onthouden zal worden. Zooals in den eersten wereldoorlog met de hongerblokkade, zoo strijdt Enge land in den tweeden wereldoorlog met fosfor" en brand tegen vrouwen en kin deren, die in hun weerloosheid voor de Britsche gentlemen natuurlijk loonender doelen zijn dan gewapende Duitsche sol daten, tegenover wie zij zich, zooals het front in Zuid-Italië wéér eens bewijst, slechts ongaarne en (aarzelend wagen te plaatsen. Thans is naast andere groote steden ook de hoofdstad des rijks a;an de beurt. De vijand overgiet haar met brisant- en brandbommen, werpt massa's fosfor- projectielen op haar cultuurmonumenten, ziekenhuizen, kerken en arbeiderswijken en geelt triomfantelijk uiting aan de hoop, dat haar bevolking dat op den duur iiiet zal verdragen, maar veeleer ineenstorten en daardoor aan den oorlog het einde te maken dat dp vijand wenscht: een onvoorwaardelijke Capitu latie, tengevolge waarvan ons leven ver pand zou worden, ons volk verkocht, onze mannen als werkslaven aan het bolsjewisme uitgeleverd en $lke Duit sche .„toekomstverwachting ten grave ge dragen. Ik kan daarop, zoo vervolgde de mi nister, in naam van de hoofdstad en haar bevolking en in naam v,an het geheele Duitsche volk slechts ten antwoord geven nooit. Er is geen situatie denkbaar, waar in wij tot een dergelijken wanhoopsstap zouden kunnen besluiten. Tegeno ver deze laaghartige vernietigings-bedoelingen van den vijand stellen wij een wil tot tegen stand, tfie onder geen omstandigheden gebroken kan worden. DAG DER TECHNIEK ir. Mus&ert en ir. van der Vegte spraken te Utrecht Zaterdagmiddag kwamen in dfe blaüwa zaal van den-stadsschouwburg te Utrecht op den derden landdag van het "Techni sche Gilde"'de led'dn van 'die verschil lende secties bijeen. JJe zaal' was: geheel' bezet Het openingswoord werd gespro ken door den heer' J. Figee, secretaris «van het T.G. Bé teerste preker was de heer E. van Pieren, welke een lezing hield! over „V(arje den en Toekomst" van het Ned1. Volk in verband met het water en «cle scheepvaart. Spr. drong aan op intensiveering vah een beheersch- tie techniek, hetgeen kon, indien de Ne derlanders een opbouwend initiatief ne mén. Wij mogen en zullen niet een melk en groentenwinkel worden om den hoek van de Noordzee; wij moeten technisch denken en handelen, kipdat wij econo mische resultaten kunnen behalen. Tweede spreker was de secretaris-gene raal van het departement van Water staat, ir. W. L. Z. v. d'. Vagfce, welke de voleindiging van den N.O.-polidjer me moreerde. Daar zijn 8000 H.A. voor de voedselvoorziening ten nutte gemaakt; in 1944 hoopt men hieraan peg 10.000 H.A. toe te voegen. Wat den Waterstaat betreft, aal men in de toekomst het winnen van nieuw land! doorzetter^ in de eerste plaats tile Zuidelijke polders en het IJselmeer (Fle voland) en verdér plannen ontwikkelen voor eventueele inpoldering van zeearmen in Zeeland" en de inpoldering van het Waddengebied, die Lauwerszee en den Diollard, verder verbetering van de ri vieren,. eventueele kanalisatie van den Rijn, betere ontwatering van verschillen de landstreken, uitbreiding on verbetering van het kanalennet. De gildeleider, dt*. ing. W. A. Her- weijer, was de laatste spreker voor de pauze. In den aanvang van 'zijn rede gaf spr. een overzicht van den stand van zaken van het T.G. in het bijzonder t en van het Ned. technische leven in hot algemeen. Spr. verheugde er zich «over, dak de leden Van het T.G. op de hun aangewezen plaats een behoorlijke prestatie leveren. Uitvoerig ging spr. in op de positie van den „besparingsgevol- machtigde". Voor ons, aldus spr., is er maar een oplossing, namelijk een organi seering der massa door het uitziften van een ieder op de plaats die hem qua aan- j leg, karakter, kunde en vlijt toekomt. Bede van den Leider i Mussert begon zijn rede met een ci- taat uit een artikel in een Utrechtsche krant van 20 jaar geleden, waarin een humanist ifSnkondigde, dat de klassieke opleiding vervangen zou worden door een technische opleiding met alle ellende van dien. Spr. is tegen dit artikel ingegaan, omdat naar zijn meening de techniek niet naar vernietiging, maar naar op bouw zal leiden. Toch is de techniek ons 'boven het hoofd1 gegroeid omdat zij in den oorlog dood en verderf brengt, Het gaat thans om |de vraag of Eurdpa zal kunnen blijven bestaan of niet, nu heele werelddeelen tegen elkaar in op. stand' zijn gekomen. De communistische ep groot-kapitalistische techniek! vervaar digen massa-producten zonder ziel, ter wijl het Europeesche product een ziel heeft. De kracht van het nationaal-socia- listische techniek ligt in haar cultuur- zijde. Moeten wij, aldus spr., van Amerika de cultuur leeren? En zullen niet de bolsjewisten, als zij daartoe de kans krij- gen, de EuropeesChe 'Cultuurdragers af maken? Deze tijd eischt van ons het tegen- houden van de ontbinding en ide ver woesting, omdat ons hart uitgaat naar den opbouw. Indien Duitschland: niet aan het Oostfront stond, zou het uit zijn met het leven van Europa. De afweer van Europa eischt een vereenigd Europa. Het solidariteitsbegrip moet groeien en zeker onder alle Germaan- sche volkeren. Daarom behooren alle nationaal-socia- Jisten broeders te zijn. Het gaat er thans om een synthese te vinden. Dat kan, zonder dat elk volk! Zijn eigen aard» prijsgeeft De kracht van Europa is ge richt op een samenbinding. Indien het Adolf Hitler gelukt zijn historische roe ping te vervullen,, zal het ware socia lisme komen. BEKENDMAKING Het Wehrbezirkskbmmando Ausland, Aussenstelle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te. wjjzen, dat alle in het Nederlandische gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijksduitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmel- I den op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland, Amster dam, Prins Hendrikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere documenten, die betrekking hebben op den militairen dienst, moeten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzonde ring verplicht alle personen met inbegrip van het personeel in dienst van de weermacht Rijksduitschers, idie dleze aanmelding tot dusver achterwege gelaten hebben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld' te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan bestraffing volgens 'de krijgswetten (overtreding van den aanmeldingsplicht) geschieden. WANNEEB V8BDUISTEBBN Heden verduisteren vu 16 uur 80 tot 8 uur 15. De jaaau komt op 12 uur 40 en gaat onder 21 uur. 55 Éerete kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zoodav 19 December. Nieuwe maan Maandna 27 December. ^ERSGHILLENDE g£R»GHTEN DOODELIJK ONGELUK. Toen Zater dagmorgen de 47-jarige landarbeider M. van Iwaarden uit Wolfaartsdijk, in dienst van (d en landbouwer F. Blok aldaar, met een wageft, bespannen met twee paarden, op den 'sHeer Hendrikskinderendijkte Goes reed, sloegen de paarden op hol. De wagen botste tegen een boom met het gevolg, dat paarden en wagen den dijk afreden. Van I. werd van den wagen geslingerd, kwam onder de paarden -te recht en was 'op slag dood. Vermoede lijk had hij; een schedelbasisfractuur op- gelöopen. Twee kinderen die ook op den wagen zaten kwamen er vrijwel onge deerd af. De paarden die in het tuig verward zaten, werden losgesneden en bleken opk geen' letsel te hebben beko men. (Z.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tm. 20 November 1943 kwamen er in ons land 2948 (2809) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 2044 (1935) diphterie, 756 ((680) roodvonk, 69 (83) dysenterie en 54 ((77) kinderverlam ming. Zeeland had 38 gevallen (40), m.L 24 diphtherie: in O.- en W-Souburg 7, in St.-Annaland 4, in Axel 3, in St Jan- steen, St.-Maartenisdijk, Zaamslag en Zie- rikzee 2 en in Kortgene en Middelburg l; 9 roodvonk: 3 in Middelburg, 2 in Krabbendijke en 1 in Biervliet, Driewegen IJzendijke en Rilland-Bath4 dysenterie in St.-Annaland en 1 febris typhoidea. in Arnemuiden. De. cijfers tusschen haakjes zijn die dor voorafgaande week. DUIZEND GEBAKJES. Ds. S. Wouters heeft mogen herdenken, dat hij voor 121/2 jaar den herdersstaf in Soestdijk opnam. Hij is met attenties als overladen Het comité had ook een receptie geor ganiseerd en daarop verschenen niet min der dan 702 menschen. Ze kregen allen een gebakje, want door de spontane medewerking van heel de gemeente was zooveel boter en suiker geofferd, dat er duizend gebakjes konden worden be steld! MOORD OPGEHELDERD. Het gebeurde in de Slaghekstraat te Rotterdam, waar een moordaanslag werd gepleegd op den 36-jarigen caféhouder G. J. van Duffe len, is opgelost. Reeds bij het eerste onderzoek was de verdenking gerezen tegen een 25-jarigen expeditieknecht, die met de vrouw van den kastelein relaties scheen £e onderhouden. Vermoed werd,, dat ook deze vrouw en een 21-jarige buffetjuffrouw, die in hetzelfde huis woont, niet vrijuit gingen. Het drietal werd gearresteerd. De expeditieknecht legde een volledige bekentenis af^ Als motief gaf hij op, verliefd te zijn op de echtgenoote. Tegen middernacht was hij naar de woning gegaan en sloop binnen. Toen is-hij naar de eerste verdieping geslopen en heeft den caféhouder met een ijzeren staaf tot driemaal toe op het hoofd ge slagen. Hij deed een greep in het over den stoel hangende colbertje van Van Duffelen en eigende zich twee porte feuilles toe, waarin een groot bedrag aan geld zat. Beide portefeuilles ver borg hij in een trommeltje thuis onder den vloer, maar de rechercheurs hebben het weten te vinden. Zondagmorgen is de caféhouder in het Zuiderziekenhuis aan de bij den aanslag verkregen wonden overleden. N^ de bekentenis van den 25-jairigen expeditieknecht H. M. v. I., dat hij den caféhouder met een staaf op het hoofd heeft geslagen, heeft de politie de echt genoote van het slachtoffer nogmaals verhoord. Zij heeft toen bekend van het plan van v. I. op de hoogte te zijn ge weest Zij heeft hem het huis.en de slaep- j kamer faporen binnen komen, zag ook een j zwak schijnsel van een zaklantaarn, die v. I. gebruikte en zij heeft zich daarna met het hoofd onder ide dekens verbor gen gehouden, totdat v. I. de kamer weer verlaten had. Bij haar verklaringen gaf zij dan ook toe, geen pogingen in het werk te hebben gesteld om den aanslag te voorkomen. VERGIFTIGINGSGEVAL. Na het gebrui ken van geconserveerde levensmiddelen, welke al eenige jaren oud waren, heb ben 2ieh vergiftigingsverschijnselen voor gedaan bij een zevental paters en broe ders van het Sint Josephs Missiehuis te Hees bij Nijmegen. De patiënten wer den, na medisch consult, onmidldellijk overgebracht naar het ziekenhuis, waar twee paters en een broeder aan de ge volgen zijn overleden. De toestand van twee paters en twee broeders is nog ernstig. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Postzegels buiten gebruik Op 1 Januari i944 wordt de bijzon dere postzegel van 7V2 cent, uitgegeven ter gelegenheid van den „Dag van den Postzegel" buiten gebruik gesteld en voor de frankeering ongeldig, evenals de zomerzegels 1938, de kinderpostzegels '38, de legioenzegels 1942 en de postzegels van 10 cent met opdruk „Europeesche PTT-vereeniging 19 October 1942" uit gifte 1943). Werp geen «scherp» tus«chen de aardappelschillen RECHTZAKEN Burgemeester viel inspecteur aan Het vrij zeldzame feit deed zich Don derdag voor, dat een burgemeester zich wegens mishandeling moést verantwoor den voor het Vredegerechtshof te 's-Gra- venhage. De eenige jaren geleden be noemde burgemeester van Weert had n.L op 28 Juli 1941 ter secretarie een in specteur van politie een kastijding toe gediend, omdat die inspecteur op 's bur gemeesters vraag, waarom hij op straat den burgemeester niet groette, had ge antwoord: „Dat behoef ik niet te doen". Inderdaad bestond er geen rechts-, noch sociale plicht tot groeten, althans bestond die plicht op genoemden datum niet meer, want de inspecteur was onmiddels van Weert naar Groningen overgeplaatst, waardoor het dienstverband met Weert was verbroken. De burgemeester echter had het in het bijzijn van eenige secre tarie-ambtenaren door den inspecteur ge geven antwoord als een aantasting van diens gezag beschouwd en was daar over zoozeer ontstemd, dat hij den in specteur te lijf was gegaan en hem zelfs volgens verklaring van getuigen bij de keel had gegrepen. Voor 't Vredesgerecht erkende de bur gemeester, dat hij in woord en daad foutief was geweest. De procureur-generaal, mr. van Vlo ten, zeide o.a., dat het optreden van den burgemeester jegens den inspecteur al was de verhouding tusschen deze beiden reeds lang gespannen geens zins te pas was gekomen en dat een gezagsdrager, die aangewezen is om de nieuwe orde ingang te doen vinden in de eerste plaats zichzelf moet weten te beheerschen. Rekening houdend met menschelïjke motieven zag spr. af vah zijn aanvankelijk! voornemen om een prin cipale vrijheidsstraf te vorderen en hij volstond met het eischen van een flinke boete: f 100 wegens mishandeling. Het Vredegerechtshof pal 9 December uitspraak doen. Methylalcohol verkecht De rechtbank te Zutphen heeft uit»/ spraak gedaan in de zaken tegen den bouwvakarbeider P. J. B. en de han delaar in chemicaliën R. de B. Beide zaken betroffen vergiftiging door het ge bruik van methylalcohol. P. J. B. had het gevaarlijke goedje verstrekt aan twee buren, die het gebruik ervan met den dood haddien bekocht. Hij werd veroor deeld tot een jaar en zes maanden gev. straf. Er was vier jaar geëischt. Dé handelaar De B., die de methylalcohol aan een Zutfenaar had verkocht, wiens schoonzoon na het gebruik er van was overleden, werd yrijgesproken. Ook te gen hem was een gev.str. van vier jaar geëischt In deze zaak ontbrak' echter het bewijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1