ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Het brandkasten mysterie Zaterdag 27 Nov. '43 Telefoon no. 32 Direotenr-Admlnletratonr (idjertentlocliof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdrodaotour k 2620 A. J. DE L00ZE, Zierikzeo Uitgavo ||De zierilaeeBch9 Nlsuwataods" M' J' S03™. ^hulaatmt, Zlerikzoe «ro no. 137677 100sta Jaarg. No 15406 BIJ NIKOPOL WORDT VERBITTERD GESTREDEN Gomel ontruimd Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Vrijdag med.e: Aan het bruggehoofd Nikoppl en in de groote bocht van den Dnjepr werden aan vallen der bolsjewisten in verbitterde, tot de duisternis voortdurende gevechten, in hoofdzaak afgeslagen. Op de penetra- tieplekken ten Zuidwesten van Kre- mentsjoeg wordt nog levendig ge vochten. De vijand verloor daar gisteren 112 pantserwagens. Hiervan heeft het zware pantser jagerregiment 656, onder den res.-luit.-kolonel von Jungenfeldt, al leen 54 pantserwagens stuk geschoten. Een bijzondere prestatie verrichtte hierbij luit. Kretschmer, die met zijn stormge- schut 2i vijandelijke pantserwagens ver nietigde. Hiermede heeft dit regiment in de laatste 4 maanden 654 pantserwagens en 6i0 stukken geschut vernietigd. Bij T s j e r k a s s y, in het gebied ten Zuid westen van Kiev en bij Korosten misluk ten talrijke vijandelijke aanvallen. Door eigen tegenaanvallen werden verscheide ne vijandelijke afdeelingen in de pan gehakt, een vijandelijk bruggehoofd aan deze zijde van den Dnjepr opgeruimd, en verscheidene honderden gevangenen ge maakt, In het gebied van Gomel duren de harde, heen en weer gaande gevech ten, in het onoverzichtelijke terrein tus schen Dnjepr en Pripet voort. De stad zelf, die sedert vrij langen tijd in de voorste gevechtslinie lag, is, na totale vernieling, ontruimd. Pogingen der bolsjewisten om de penetratie ten Noord westen van Gomel uit te breiden, wer den in zware gevechten verijdeld. Een doorgebroken vijandelijke afdeeling werd vernietigd. Ten Noordwesten van Newel verdreven onze grenadiers bij het voort zetten van hun door duikbommenwerpers gesteunden doeltreffenden aanval, den vij and, onder voortdurend,en afweer van sterke tegenaanvallen, wierpen hem uit verscheidene plaatsen en schoten 10 pant serwagens stuk. Aan het front der Noor delijke IJszee sloegen Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht een aanval van vijandelijke luchtstrijdkrach ten op een vliegsteunpnut af en vernietig den van 65 aanvallende bolsjewistische vliegtuigen er 32. Aan het Zuid-Italiaansche front werden oo,'i gisteren geen gevechtshandelingen van beteekenis gevoerd. Formaties Brit- sche bommenwerpers hebben in den af- geloopen nacht een terreuraanval gedaan op Frankfort a. d.. Main en op Offen bach. Ook op verscheidene plaatsen in het Rijn-Maingebied werden boimmen neergeworpen. Bij dezen aanval en boven het bezette gebied in het Westen werden volgens nog onvolledige rapporten, 25 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neer geschoten. Duitsche vliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 Nov. doelen in Londen en Dover aan. plant van de onwrikbaarheid en uit de puinen vgn de vernielde huizen en straten zal na den oorlog een nieuw Berlijn ont staan, schooner dan ooit. „Observer": „Nationale zelfbe stemming en separate souveremiteit zijn over het geheel gezien geen voordeel der kleine naties geble ken. Dit beginsel heeft aanleiding gegeven tot de geboorte van zoo vele kleine en slecht te verdedigen staten''. Oproep van Göbbels tot Berlijns bevolking Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Rijksminister dr. Göbbels, de gouwleider en Rijksverdedigingscommissaris voor het district Berlijn, heeft tot de bevolking van de Rijkshoofdstad een oproep gericht, waarin hij spreekt over de laatste Brit- sche terreuraanvallen. De vijand tracht, zoo verklaart dr. Göbbels, door massale terreur-aanvallen Duitsche cultuurmonu menten te vernietigen en woonwijken te verwoesten. De Duitsche oorlogsindustrie kan hij slechts in geringen omvang tref fen. Daarom wil hij door zijn infame en cy nische strijdwijze datgene bereiken, wat hem op het militaire slagveld tot dusver ontzegd is gebleven en steeds ontzegd zal blijven: de ineenstorting van de Duitsche weerstandskracht en Duitschen verdedi- gingswil. Dr. Göbbels zegt de bevolking van Berlijn dank voor haar houding tij dens de vijandelijke terreur-aanvallen en spreekt daarvoor zijn waardeering uit. „Onze wil tot overwinnen is onwrikbaar", zoo gaat de oproep verder: ,.0nze vast beslotenheid kan door geen terreur ge broken worden. De vijand vergist zich wanneer hij aan neemt, dat het oorlogsmoreel van de Rijkshoofdstad slechter zou zijn dan van welke andere Duitsche stad ook. Deelen onzer stad hebben weliswaar zware scha de geleden, verwonding en dood van een heele reeks medeburgers wekken leed, maar de zware tijd, dien wij thans be leven, zal eens eindigen". Ten slotte verklaart dr. Göbbels, dat alle burgers hun plicht zullen doen, ook al overvallen nood en ongeluk velen. Op de Rijkshoofgdstad wordt de vaian ge- Ook d$ Jeugdstorm werkt voor onze volks gemeenschap. Dezer dagen wrden in den Bang aan Jeugdstormers, die minsten gedwende drie wéken b$ het binnenhalen van den oogst hébben meegeholpen, oogst bewezen uitgereikt. {C. N.F.IFranse Pax 8) Winteropslag van aardappelen Evenals vorig jaar zal men wederom in de gelegenheid worden gesteld,, desge- wenscht een wintervoorraad aardappelen op te doen. Deze wintervoorraad zal die nen voor het verbruik gedurende de eer ste en tweede distributieperiode van 1944 derhalve van 26 December 1943 tot en met 19 Februari 1944. Zij, die van deze mogelijkheid tot op slag gebruik wenséhen te maken, moeten zich gedurende het tijdvak van 24 Nov. tot en met 4 December a.s. tot de plaat selijke distributiediensten wenden en daarbij hun stamkaart, alsmede het bij- beboorende inlegvel overleggen. De dis- tributiedienst zal dan in totaal uitreiken: Aan personen vanj 0 t/imi. 3 jiaar één z.g. „machtiging opslag,aardappelen" aan personen van 4 t/m. 13 jaar twee z.g. „machtigingen opslag,aardappelen" aan personen van 14 t/m. 20 jaar drie z.g. „machtigingen opslagaardappelen". aan personen van 2i jaar en ouder twee z.g. „machtigingen opslagaardappelen" Voorts zal de distributiedienst van de beide bonnen, welke nog aan het inleg vel voorkomen, het .gedeelte, waarop de letter K of L. voorkomt, verwijderen. Personen, bij wie op de bovenaangegeven wijze een gedeelte van de inlegvelbon nen is verwijderd, ontvangen voor de eerste en tweede distributieperiode van 1944 geen aardappelbonnen. In verband hiermede dienen personen, die een machtiging voor het opslaan van aardappelen wensChen te ontvangen, deze in ontvangst te nemen, vóór zij hun bon kaarten voor voedingsmiddelen voor de eerste periode 1944 afhalen. Wanneer zij deze bankaart reeds in hun bezit hebben, kunnen zij geen „machtiging op- slagaardappelen'' meer verkrijgen. Elke „machtiging opslagaardappelen" geeft recht op het koopen van 171/2 kg. aardappelen. Aangezien het aardap pelrantsoen thans per periode v,an vier weken 16 kilogram bedraagt, ontvangen houders van „machtigingen opslagaardap pelen" dus geen bijslag van 10 pet. voor eventueel bederf. Eantsoenbonnen vaste brandstoffen Het blijkt, dat de indruk is gevestigd', dat ook de ,oude modellen van de rant soenbonnen voor een eenheid brandstof fen na 27 Nov. niet meer geldig zijn.' Dit is onjuist, aangezien deze bonnen geldig blijven. Voor het koopen van brandstoffen zijn ook na 27 November derhalve geldig: 1. de nieuwe bonnen met het opschrift: „73—1—e brandstof- fen", uitgevoerd in de kleuren groen en bruin; 2. de oude bonnen met het op schrift: „brandstoffen een eenheid" uit gevoerd' hetzij in groen-grijze kleur, het zij in groene kleur met horizontalen wit ten balk. j Van de straat bij luchtalarm Nog steeds gaan in Nederland de meeste mensehen, die bij luchtalarm op straat zijn, niet in huis of in een schuil- gelegenheid. Op zijn hoogst staan ze ze op de trottoirs tegen de huizen. Zoo belemmeren ze althans den luchtbescher mingsdienst niet, als die mocht uitruk ken. Laat bij luchtalarm de voorbijgan gers in uw woning. In de gang is wel plaats. Als me op straat zijt, vraag toe gang tot een huis, een winkel of zoek dekking in een openbare schuilplaats. Ziekenfondsenbesluit Blijkbaar is het nog niet voldoende be kend, dat Ziekenfonds-coupons niet mo gen worden verstrekt ingeval een verze kerde ziek is. Uit de praktijk blijkt herhaaldelijk, dat patroons in zulke gevallen coupons blij ven geven, hetgeen voor het betrokken Ziekenfonds verwarrend werkt. Bij ziekte mag de patroon geen coupons meer geven. De bode weet daardoor dat de verplicht verzekerde werknemer ziek is, hetgeen hij aan zijn Ziekenfonds behoort op te geven. Voor een goede gang van zaken is het dus noodzakelijk, dat alle werkgevers er goede nota van nemen, dat zij in geval van ziekte van hun werknemer geen cou pons geven. Natuurlijk moet echter on middellijk de Bedrijfsvereeniging opgave van de ziekte worden gedaan, opdat hiermede gezorgd wordt voor uitkeering van ziektegeld. Uitreiking nieuwe bonkaarten De plaatselijke distributiediensten reiken van 28 November tot en met 24 Decem ber a.s. tegen overlegging van de stam kaart en tggen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Zij, (die ge boren zijn' tusscheti 28 November en 27 December van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegevel t© ruilen vóór zij hun bonkaart in ontvangst nemen. Verder reiken de diensten aan manne lijke personen, die geboren zijn vóór 27 December 1925 nieuwe tabakskaarten uit, welke geldig zijn van 26 December 1943 tot en met 16 April 1944. In ver band hiermede moeten alle personen van 15 jaar en ouder hun textielkaart V 115 medebrengen. Ook mannelijke personen tusschen 15 en 18 jaar moeten dus, hoe wel zij geen tabakskaart ontvangen, toch hun textielkaart overleggen. Zeep-, toilet en kindervoedselkaarten worden 'ditmaal niet uitgereikt. Voor deze artikelen zullen andere bonnen wor den. Ook versnaperingskaarten worden niet meer uitgereikt, aangezien versna peringenbonnen op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor personen van 0 t.m. 13 jaar voorkomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN BRANDWEER BLEEF WEG. Vermoe- delijk tengevolge van een defect in den schoorsteen is brand ontstaan in een perceel aan den Oudijk op de grens van de gemeenten Westwoud en Zwaag, welk perceel werd bewoond door het gezin Besseling, bestaande uit man, vrouw en elf jeugdige kinderen, idie met moeite in veiligheid' konden worden gebracht. Die brandweer van Westwoud verscheen niet en die van Zwaag kon niet ver hinderen, dat het 'huis geheel in de aseh werd gelegd. Behalve de inboedel ging ook de geheele wintervoorraad jn vlam men op. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 tot en met 13 November kwamen in deze provincie 34 gevallen van diphterie voor, nj. 8 te Axel, 4 te Zierikzee, 3 te St-Annaland, Bors- sele en Kapelle, 2 te Groede, Middel burg ien Tholen, en 1 It© Domburg, Haam stede, Kattendijke, Kloetinge, Kruiningen, St.-Maartensdijk en Zaamslag. Voorts 6 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Middelburg en 1 te Ellewoutsdijk, O. en W. Souburg. Wolphaartsdiijk ien IJzen- dijke. VROUW IN BRAND. De vrouw van den arbeider P. Zijl uit Oude Pekel a is door het uit elkaar springen van een bus met petroleum, welke zij gebruikte bij het aanmaken van de kachel, is brand gevlogen. Zij liep direct naar buiten en sprong in die voor 'de woning loopende Oude Wijk. Toen zij op, het droge was gebracht bleek Zij zulke ernstige brand wonden aan het geheel© onderlichaam te hebben opgeloopen, dat opneming in h©t ziekenhuis noodzakelijk was. BURGEMEESTER ARRESTEERT EEN RIJWIELDIEF. Op klaarlichten dag zijn te Naarden onlangs drie rijwieldieven er met een transportrijwiel van door ge gaan, dat even onbeheerd had gestaan/. Een burger, die dat zag, zette een .achter volging in; een ander waarschuwde den burgemeester, die van dat oogenblik af per rijwiel aan de .ach ter volging deelnam. Weldra kon de burgemeester een van de drie arresteeren. Het bleek ©en goe de vangst te zijn. De arrestant had geen persoonsbewijs, maar wel een ontslagbe- wijs uit de .gevangenis. Later is een van de beide andere .dieven te Amsterdam en nummer drie in Den Haag gearresteerd Op hen werden een aantal valsche sleu tels gevonden en een zeer vernuftig werk tuig, waarmede zij in een oogenblik een rijwielslat kanden forceeren. Reeds is komen vast te staan, dat zij ook te Bus- sum rijwieldiefstallen hebben gepleegd. ZIJN VERLOOFDE MET EEN MES GESTOKEN. Een 25-jarige vrouw te A m- steTdam, kreeg Woensdag bezoek v)tn haar verloofde. Er ontstond een woor denwisseling en plotseling haalde de man een mes te voorschijn en bracht het meisje vier steken in hoofd en handen toe, waarna hij de vlucht nam en naar den Haag vertrok. Daar is hij in een hotel aangehouden. Het slachtoffer is in het Westergasthuis opgenomen. VOORRAAD SLAOLIE „IN BESLAG GENOMEN»'. Ten huize van een particu lier te 's-Gravenhage, die een voor raadje slaolie had bewaard, meldden zich des avonds omstreeks acht uur drie man nen met de mededeeling, o,at zij die olie „in beslag" moesten nemen. Aangezien de bewoner zich ter ruste had begeven, stond diens ec'htgenoote de mannen te woord, van wie er een zich legitimeerde met een of ander papier, dat op de vrouw den indruk maakte, dat zij inderdaad met politie te doen had. De vrouw liet daarna de mannen binnen en stelde hen in de gelegenheid den voorraad slaolie, in to taal 27 liter, weg te halen. Den volgen den ochtend bleek het teleurgestelde echt paar, dat geen enkele politie-instantie order tot deze „inbeslagneming" had ge geven. RECHTZAKEN 21 vonnissen achter den mg De grondwerker M. van R. uit Oss, een beruchte figuur uit het „millieu", die wegens kippendiefstal voor het Bossche gerechtshof terechtstond, kan nu niet direct op een vlekkeloos verleden bogen. De man heeft n.l. reeds 21 vonnissen achter den rug en was juist na een vijf jarig verblijf in de gevangenis op vrije voeten gekomen, toen hij den ten laste gelegden kippendiefstal pleegde, waar voor hij door de Bossche rechtbank werd bestraft met 11/2 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal verhoogde de straf tot 2 jaren. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen ZIERIKZEE. „Slauerboff, zwerver, arts en dichter" was de titel, die id© heer M, J. bij de Vaat© gegeven had aan zijn voordracht, welke hij Dionderdag- avond in de Concertzaal voor het Nuts- diepartement hield, na te zijn ingeleid door 'den voorzitter, Mr. W. Nieuwen- huijsen. In 't korte bestek van een kran tenverslag, vooral nu, is het niet mogelijk ook maar ©enigszins een beeld te geven van den dynamischen arts-dichter Slauer hoff, wiens werk te weinig bekend is buitien den kring van hen die zich met de schoone letteren 'bezighouden. De heer bij de Vaate heeft in zijn uitstekend gedocumenteerde voordracht iden mensCh en nog duidelijker, den Idichter Slauer- hoff geschetst, door diens poëzie met talent voor te dragen. Wel diep tragisch is het leven van dezen fel levenden menseh geweest, de man met een zwer- versnatuur, was .een onbevredigde, inner lijk verscheurde, een gedrevene door het groot romantisch verlangen. De zee was hem een toevlucht en achter het avon tuur was er de schemering van het be- loqfde land. In idle biografie, die de heer bij de Vaate van den zwerver-dichter gaf, kwamen diens grillig 'karakter, zijn rusteloosheid, maar ook diens dichter- gaven voor het forum. Knap heeft de spr. den mensc'h Slauerhoff als vitalist geteekend! en met niet minder talent de techniek van de dynamische poëzie doen uitkomen bij het voordragen van ver schillende dichtwerken die vóór deze le zing voor vele leden van het Nut terra incognita waren. Het laatste gedicht van Slauerhoff (Een eerlijk zeemansgraf) moge hier volgen: Nu weet ik: nergens vind ik vree, Op aarde niet en mei op zee, Pas aan 'die laatste smalle ree Van hout in zand. De voorzitter dankte, na het hartelijkb applaus van de zeer vele leden van het Nut die tegenwoordig waren, aan het slot den jeugdigen spreker voor zijn boeiende voordracht. Feuilleton Speurdersroman 3 door Frank van Falckenoort Zoo, mag ik 'dan nu even de be wuste brandkast zien? Zeker, mijnheer. Kijk eens, dit is de kast. Koks bekeek het stalen gevaarte, dat in den buitenmuur van het gebouw was ingemetseld', betastte de deur en schudde het hoofd. Een beroepsinbreker zal aan deze kluis een aardig karweitje heb ben. Maar de dief is er op een gemak kelijker manier ingekomen, want ik zie geen enkel spoor van braak. Inderdaad, mijnheer, de dief moet er met een valsche sleutel ingekomen zijn, want de kluisdeur was vanmorgen nog even stevig afgesloten als gister avond1, toen ik wegging. Alleen was er aan het cijferslot gedraaid. Aha, is er ook een cijferslot? Juist, ik zie het al. Maar dan moet het toch een ingewijde zijn geweest, want be halve dat hij een sleutel moet hebben gehad van dit slot, moet hij ook met de cijfercombinatie bekend zijn geweest, nleuwaar? Tja, de jongste directeur haalde de schouders op. Het is mij volkomen een raadsel. Ik zou OP dit oogenblik geen verklaring weten. Koks dacht even na. Vertelt u mij WANNBEB VBSDUI8TBRBN Heden verdaiateren van 16 una 45 tot 8 uur. Zondag van 16 nar 30 tot 8 aar 15. De maan komt op 8 nar 52 en gaat onder 17 oor 40 Maandag maan op 10.04, onder 1828 Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 December, Nieawe maan Maandag 27 December. BRU1NISSE. De landbouwer H. Okkerse had veertien dagen geleden het ongeluk in de schuur van een ladder te vallen. Hij is zonder tot bewustzijn te zijn ge komen aan de gevolgen daarvan over leden. De vorige week werden van hier verzonden ter doorzending naar Duitsch- land en België ongeveer 200 tonnen mos selen. Aangevoerd werden ongeveer 150 vaten zeebliek.. bonnenlTjst voor de 13e periode 1913 (le helft) 23 November t/m 11 December 49/50 A Brood 4 rants, brood of gebak 49/5'i B Brood 1 rants, brood of gebak 49/50 Beschuit 1 rants, brood, gebak of beschuit 709/710 algemeen 1 rants, brood, gebak of bloem 711 algemeen 250 gram peulvruchten 712 algemeen 100 gram vermicelli 49A Eind.voeds. 250 gram gort 49B Kindvoeds. 250 gram ryst of gort 49 A/49 B Boter, 1/i rants, margarine 713 algemeen 100 gram i0 plus of magere kaas 49/50 Melk l3/4 liter melk 49/50 Taptemelk l3/, liter taptemelk 49/50A Vleesch 1 rants vleesch 49/50B Vleesch rants, vleesch 49/50 Aardappelen 2 kg aardappelen 49/50 Tóeslag 1 kg aardappelen 714 algemeen 500 gram suiker 715 algemeen 250 gram jam 49 versnaper 100 gram suikerwerken 49/50 Tabak 1 rants, sigtabafc of sigaretten Bijzondere rantsoenen 2-76, 3-76, 4-76 Reserve 7s rants, boter Op deze bonnen mag reeds op 27 November worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen Alle bonnen zijn 14dagen geldig, uitgezonderd 2-69. 3-69, 4-69 Reserve, 46A boter, 31 Oct t/m 11 December. Eerstvolgende bonaanwijzing op 12 Dec. voor alle artikelen, uitgezonderd Vermicelli op 26 December. Niat alleen tonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen kocpen Offert voor haar aan Winterhulp Giro 5553 Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 20. Johannes Marinus, z. van M,. Blok en J. den Boer. Gehuwd: 23.- M. Kommer, 29 j. j.m., en J. Roggeband1, 26 j. j.d.; 24. J. van der Cingel, 27 j. j.m., en J. H. N. Nae- r eb out, 27 j. j.d.; 25. P. H. Verhulst, 26 j. j.m., en C. N. Maijs, 23 j. j-d!.; 26. B. den Boer, 40 j., wedn., en C. de Ruijter, 31 j. j.d. Overleden: 20. A. Bolijn, 8 j.; 24. A. Buijze, 29 j.; 23. C. van der Westen» 75 j„ wedn. van M. Vergouwen. ieens, mijnheer Van der Vaart, wie heeft er een sleutel van deze brandkast? Alleen mijnheer Bakker en ik zelf, antwoordde de aangesprokene. Verder heeft niemand een sleutel. Er zijn er trouwens maar twee. i— Dus u tweet zeker, dat er niet meer dan twee sleutels zijn? Zeer zeker, bevestigde de heer Bak ker, die sinds het binnenkomen van Koks zwijgend had toegeluisterde En wie van de heeren is op de hoogte met de cijfercombinatie van het slot? Ook wij beiden alleen, mijnheer, antwoordde de heer Bakker. -- Het is dus uitgesoten, dat één van de leden van uw personeel, hetzij hoo- ger of lager, in het bezit is van een derde sleutel of bekend is met de cijfer combinatie van het slot? Absoluut, mijnheer. Is het cijferslot moeilijk in den juisten stand te brengen? Moeilijk, moeilijk de oudste di recteur dacht even na kijk eens, als je de juiste combinatie niet weet, dan moet men zoeken en kan men met een beetje geluk natuurlijk wel de juiste com binatie vinden. Ik stel me zoo voor, dat de inbreker zeer systematisch te werk is gegaan, uitgaande van de gedachte, wanneer hij iedere combinatie, die mo gelijk is, toepast, hij ééns de goede zal vinden. Zijn er dan niet veel verschillende combinaties? (Wortil vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1