ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE verschillende" berichten Het brandkasten mysterie Vrijdag 26 Nov. '43 Telefoon no. 33 DiMot«^A4mlnl»te»toM (A^rt6ntl«oll»f) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdradaotonr z 2820 A. J. SB L00ZS, ZiorikzM „TT7 V<J.„ U, J, KOSTEN, ManhulBstraat, Zlerlkzeo Mro no. 137677 100ste Jaarg. No 15405 Uitgave N.7. „Be Zierikzeesche Nieuwsbode" DE ENGELSCHE AANVAL OP BERLIJN ln aanvulling op het weermachtsbericht van Dinsdag verneemt het DNB: Het is geen toeval, dat deze brute ter- reuraanval onmiddellijk volgde op |de ca pitulatie van Samos. Deze capitulatie be- teekent echter niets anders dan de liqui datie van de Britsche positie in die Egeï- sche Zee. De Engelsehen zijn uit deze zee, die zij na het verraad van Badog- lio als een der hunne meenden te kun nen betitelen, verdreven juist op het oogenblik, dat Engeland hiervoor het minst bang was. De trilogie Leros-Nica- ria-Samos, die slechts in enkele dagen werd voltooid, trof het Britsche prestige zoo zwaar en stapelde zlooveel extra teleurstelling op het Z.-Italiaansche fiasco dat men te Londen, om in ieder geviü iets te doen, geen anderen uitweg meer w.ist, dan den barbaarschen weg der ter- réuraanvallen voort te zetten. Door het bericht dat uitgestrekte Ber- (lijnsche woonwijken in puin en asch Zijn gelegd, moest de slag in de Egeïsche Zee worden gepareerd. Alleen vergeten de Engelschen, of zien zij over het hoofd, dat de Duitschers met hun bliksemveld- tocht in de Egeïsche Zee den zuiver mi litairen weg hebben betreden, iden weg der eervolle militaire verovering. De En gelschen daarentegen hebben met hun jongsten terreuraanval opnieuw te ver staan gegeven, dat zij niet bij machte zijn, met diezelfde middelen een beslis sing tot stand te brengen,'of ook maar een werkelijk van belang Zijnd suedes te behalen. Met dezen terreuraanval is het debet conto van Engeland echter opnieuw aan zienlijk gestegen. Naar de aangerichte verwoestingen ondubbelzinnig bewijzen, gold deze aanval bijna uitsluitend 'de woonwijken en de talrijke kunstmonumen ten van de Rijkshoofdstad. De verwoes tingen in de dichtst bevolkte woonwijken zijn, zooals niet anders te verwachten viel, vrij aanzienlijk en ook het aantal slachtoffers onder de bevolking is helaas hoog. Die slachtoffers zijn bijna uitslui tend vrouwen, ouden van dagen, met meer dienstplichtige mannen en krijgs gevangenen. Voor die personen was dus in 'de eerste plaats de terreuraanval van de Engelschen bestemd, waarvan buiten tal rijke andere bedehuizen ook ide beroemde Kaiser Wilhelm Gedachtniskirühe het ^slachtoffer is geworden. De Woonhuizen, schouwburgen, bioscopen, restaurants, kerkelijke en cultuurhist. bouwwerken, die door de Britsche bommen verwoest of sterk beschadigd zijn, vormen een lange lijst, maar de Engelschen kunnen er zeker van zijn, idat ielke gedoode vrouw lelke ziekenhuispatiënt, elk kind en elke man even zorgvuldig geregistreerd wordt, als elk der moedwillig verwoeste gebou wen, dat diende voor civiele of cultuur historische doeleinden. Sovjetaanvallen op Cherson Hevige strijd om Gomel Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Donderdag bekend: Aan het Oostelijke front duren, in weer wil van het slechte weer, de hevige ge vechten onverminderd voort. Verscheidene vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd Cherson en in de groote bocht van den Dnjepr, werden ook gisteren Sowjet-aan vallen in harde gevechten afgeslagen, on der afgrendeling van eenige penetraties. Ten Zuiden van Krementsjoeg slaagde de vijand er in, met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten in onze linies bin nen te dringen. In een tegenaanval werd een vijandelijke gevechtsgroep, met tal rijke pantserwagens en stukken geschut, vernietigd. In het gebied ten Westen van Kiev werd door eigen aanvallen, onder het voortdurend afweren van talrijke vijan delijke tegenaanvallen en onder moeilijke terreinsomstandigheden, langzaam meer terrein gewonnen en sterke vijandelijke strijdkrachten, waarvan gisteren werd ge meld dat zij waren ingesloten, werden vernietigd In totaal werden daar in de laatste vier dagen 'door onze troepen 199 pantserwagens, 554 stukken geschut van alle soort, 300 machinegeweren en granaatwerpers en 166 auto's buit ge maakt of vernietigd. De bolsjewisten le den zware verliezen a:an dooden en ge wonden. Talrijke gevangenen werden ge maakt. In het geveehtsgebied van Gomel du ren de verbitterde gevechten met de vijandelijke strijdkrachten, die ten Wes ten en ten Noorden van de stad zijn binnengedrongen, voort. Verscheidene loim- singelingspogingen werden uiteengeslagen of teruggeworpen. Ten Noordwesten van Newel maakte onze tegenaanval, na den j afweer van hevige vijiandlijke operaties, nieuwe vorderingen. 17 panserwagens werden stukgeschoten. Aan de rest van het Oostelijk front geen geveehtshande- lingen van beteekenis. J Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag over het algemeen rustig. Een sterke formatie Zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen bestookte in den afge- loopen nacht installaties en scheepscon- slechts melding maken van verliezen die 1 elk begrip te' boven gaan. De Duitsche troepen spreken van bergen bolsjewisti- j sche slachtoffers. Hfh aantal vernietigde pantserwagens is in verhouding hiermee. De vijand heeft hier jjeen duimbreed grond kunnen winnen en een vernieti- j gende nederlaag geleden. ..Observer'', conservatief Zondags blad, Londen, 3i October 1943. Wanneer de naties van Europa haar nationale leven en haar cul- tureele indemniteit willen behou den, moeten zij de middelen tot haar verdediging en h;aar souverei- niteit aaneensluiten". Korvettenkapitan' Lüth in zijn geboorte plaats. Nadat Korvtten-Kpt. Lüth uit handen van den Führer in het hoofd- kwartier de briljanten bff het Ridderkrui» van het IJzeren Kruin ontvangen had, hracht hfj een bezoek aan t$n familie in zfjn geboorteplaatn. Hier wrd hem een fr.entelfjke ontvangst bereidDe jeugd brengt hem een bloemenhulde. (P.K. Schubert PBZ/R P b) centraties in de havens van La Maddelena en Bastia met ^bommen van elk kaliber. Enkele vijandelijke ''storingsvliegtuigen verschenen des nachts boven het Noord- Duitsehe gebied. Door vijandelijke bom men werden op eenige plaatsen in Zuid- Frankrijk leed de bevolking aanzienlijke verliezen. LEROS EN SAMOS BEZET Het DNB meldt uit Berlijn: Na hel verraad van de aan Badoglio onderhoorige Italianen hadden die Engel schen zich in hef bezit gesteld! van tal rijke kleine en groote eilanden aan den Dodecanesus en van de Griakscha eilan den. Het bezit van deze eilanden was voor den vijand van niet te onderschat, 'ten beteekenis. Van ide Zuidpunt van dien Peleponesus strekt zich een eerste, na tuurlijke versperringsgordel uit, bestaan de uit eilanden en loopende via Kreta naar Rhodos. De ten Noorden hiervan liggende Griek'- sche eilanden', de Cycladen en Sporadlen, vormen met hun tallooze groote en klei ne eilandengroepen een tweeden natuur lijken versperringsgordel voor den in gang van de Egeïsche Zee. De Sporaden liggen vlak voor de kust van Klem- Azië. De eilanden zijn voor het meeren- deel Italiaanseh bezit. De Noordelijke eilandengroep der Sporaden behoort a,an Griekenland. Hiertoe behoort ook1 het eiland Samos. Nadat in zeer nauwe samenwerking tusschen luchtmacht, marine, valscherm jagers en formaties van het leger de Engelschen achtereenvolgens van de af zonderlijke eilanden, die zij idank! Zij het verraad van de aan Badoglio onderhoo rige Italianen zonder strijd bezet had den, verjaagd werden, is thans idoor de reeds gemelde bezetting van het eiland Samos ook het laatste vijandelijke steun punt in de Egeïsche Zes van den vijand gezuiverd. Tijdens ideze operaties wer den o.a. de eilanden Rhodos, Stampalia, Cos. Levitha, Pathmos, Icaria en Leros op den vijand veroverd. De autoweg Minsk-Moskou Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den centralen sector van 'het Ooste lijke front leidt een der weinige harde wegen in de aan wegen arme Sowjet- unie ,yan Minsk over Ors j a—Smolensk naar Moskou. Deze weg kreeg den naam .autoweg'', doch kan de vergelijking met een Duitschen autoweg of zelfs een nor malen autoweg niet doorstaan. De on dergrond is slecht, zoodat bij het leven dige verkeer spoedig groote gaten ont staan, die een voortdurend onderhoud noodig maken. De weg is slechts gedeel telijk geasfalteerd, gedeeltelijk met steen slag of met keien bedekt. Hij is echter zoo .breed, dat vier voertuigen naast el kander kunnen rijden. Het is duidelijk, dat deze autoweg in het land van de modder en zandwegen militair van groote betee kenis is. De Sovjet-Russen pogen nu reeds wekenlang door woedende massale stormloopen den weg naar het Westen te openen. Men kan spreken van drie slagen om den autoweg van .Smolensk. De daar tusschen gelegen dagen was het ook niet rustig en viel de vijand met zwakkere strijdkrachten voortdurend aan, zoodot de Duitsche divisies, die daar de wacht in het Oosten houden, ononderbroken in zeer zware gevechten gewikkeld zijn. De derde slag woedde zeven dagen ononder broken. De vijand heeft in deze faze van den strijd 34 infanteriedivisies en zes pantserbrigades tegen de Duitsche ver dedigers in den strijd, gebracht. Hebben de Sowjet-Russen bij hun aanvallen aan het Oostelijke front al enorme verliezen geleden, hier, bij den slag' tot opening! van den weg naar het Westen, kan men Libaneesche regeering ■n haar functie* hersteld Het DNB verneemt uit Mersina: Le Chataigneau, de opvolgeP van Hel- Ieu in den Libanon, heeft volgens een bericht var. radio Jeruzaleum bekend ge maakt, dat de regeering Riad en Soelh in haar functie is hersteld. Emile Eddé, die door Helleu tot regeeringschef was benoemd, is weer van zijn functie ont heven. Le Chataigneau verklaarde voorts, dat de besluiten van het Libaneesche parlement over de grondwetshervorming -geannuleerd zouden worden, daar zij di oorzaak van de crisis geweest zijn. Te Beiroet verklaart men, aldus radio Jeru zalem, dat met deze bekendmaking de toestand van voor 8 November is her steld. Men verwacht wijzigingen in da samenstelling van de Libanessche regee ring. Naar de Engelsche Nieuwsdienst .uit Beiroet meldt, heeft de vrijgelaten Liba neesche minister-president van het balkon af een toespraak gericht tot een groote menschenmenigte. Hij zeide o.a., dat een nieuw tijdperk voor een onafhankelijk Libanon is aangebroken. De premier was vergezeld van den president (der repu bliek. Er speelden zich tooneelen van wilde geestdrift af, maar incidenten de den zich niet voor. De Britsche onder-staatssecretaris Ri chard Law heeft Dinsdag in het Lager huis gepleit, aldus—SPT, voor het her stel van de constitution eele regeering in den Libanon. Hij was met generaal Spears Britsch gezant te Beiroet, van meening, dat de Franschen trfijg maar een klein begin hebben gemaakt met het vinden van ,een g6ede oplossing. De Britsche re geering heeft, naar Law zeide, den Fran schen autoriteiten te Algiers en Beiroet duidelijk gezegd waar het op staat en wat de Britsche houding t.a.v. een en ander is. De regesring van de Ver. Sta- ten en de Sovjetunie worden voortdu rend op de hoogte gehouden van den stand1 der onderhandelingen. SMOKKELAARS GESNAPT. Inüeslag- neming van 2389 k.g. graan, dat deels was opgeslagen op een accountantskan toor en bij een kolenhandelaar en welk graan toebehoorde aan Tilburgsche bak kers, leidde na een uitgebreid onder zoek door de Tilburgsche politie in sa menwerking met ambtenaren van der CCDi tot de ontdekking van een complot dat zich sinds eenigen tijd' bezig houdt met het smokkelen van graan op groote schaal per personenauto en bestelwagen. Bij aanhouding op den weg deinsde de bestuurder van den wagen zelfs niet te rug voor de op hem geloste schoten uit karabijnen en pistolen. Drie hoofd daders, twee 'bakkers en enkele andere personen werden in verzekerde bewa ring gesteld1, CLANDESTIENE SLACHTINGEN Het was controleurs van den CDD opgeval len, dat in de omgeving van Apeldoorn den laatsten tijd regelmatig onwettig moest worden geslacht. Eindelijk kon worden vastgesteld, dat van één bepaald adres uit vleesch werd bezorgd. In dit huis werd een inval gedaan. Er werd echter niets anders gevonden .dan een half pond vleesch. Er werd een persoon aangetroffen, die ontkende iets met clan destiene slachtingen te maken te hebben De controleurs gingen er daarna toe over de geheele straat »,af te zoeken, waardoor zij tjoit de ontdekking kwamen, dat in een heerenhuis, hoewel het klaar lichte dag Was in één kamer de gor dijnen gesloten waren. Door een kier in dqze gordijnen zagen 'zij groote stuk ken vleesch aan den zolder hangen. Het bleek bij nader onderzoek dat ide kamer was gehuurd als speciale 'bewaarplaats voor clandestien geslacht vleesch. V,eort. gezet onderzoek bracht aan het licht dat 'bij deze zaak vele menschen waren betrokken. MEISJE VERMOORD; In Voorthui'- zen is de vorige week een misdaad aan het licht gekomen. Een naar schatting 30-jarig meisje, vermoedelijk afkomstig Apeldoorn, doch wier identiteit nog niei officieel is vastgesteld, had betrekkin gen aangeknoopt met een jongeman C. M., die tenslotte toch meande zich in zijn keuze te hebben vergist. Hij bleek er meer voor te voelen, een andere levensgezellin te kiezen en aangezien hij vreesde voor de gevolgen van zijn om gang met het eerstbedoelde meisje, zou hij hebben 'besloten 'haar uit den weg te ruimen. Hij schijnt daarbij hulp te hebben gehad van een zekeren v. d, V. Vermoed wordt, dat zij het meisje sa men hebben vermoord. In een ongebruikt kippenhok', ver van M.'s woning gelegen, is onder een betonvloer het reeds in ontbinding verkeerend lijk van het meisje gevonden. Deskundig medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer ern stig mishandeld is; daarna is het lijk onder het beton verstopt. De b^ide ver dachten zijn voortvluchtig. VERDRONKEN. Toen Maandagavond na een zangrepetitie de 28-jarige mej I. Jansen te Witmarsum niet op den ge wonen tijd thuis kwam, is men op on derzoek uitgegaan. Na eenigen tijd dreg gen werd haar lijk uit de dorpsvaart opgehaald. Mej. Jansen is vermoedelijk door de duisternis misleid in het water geraakt. RECHTZAKEN 75000 processen-verbaal in een halfjaar De centrale controledienst, het con trole- en opsporingsapparaat, dat in dienst staat van de organisatie der voedselvoor ziening en toezicht houdt op naleving der voorschriften en maatregelen, die in het belang van een geregelde voedsel voorziening zijn uitgevaardigd, voert een nimmer verslappenden strijd tegen het in vele vormen optredende kwaad van den zwarten handel. Hoe intensief con trole Wordt uitgeoefend moge blijken uit het feit, dat de CCD in die periode van zes maanden, die juist achter ons liggen, n.l. van 1 April ttot 1 October j.l., niet minder dan 74.536 processen-verbaal heeft opgemaakt. Een aantal van Ï1.727 pro cessen-verbaal werd in een enkel half jaar, alleen met gevallen van granen, zadign en peulvruchten, opgemaakt. In beslag werd genomen 482.000 k.g. Ook het koolzaad valt onder ide groep gra nen, zaden en peulvruchten. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Se vlasbewerking Van 1936 tot 1943 is het aantal vlas- sersbedrijven in Nederland toegenomen van 880 tot rond' JL700. Er zijn 44 warm- waterroterijen tegen maar 20 in 1933. Ter hand genomen is nu ook de op leiding van den vlasser. De vlasser leert er de kwaliteit van het vlas enhet vlaslint kennen, de verwerking ©n nog zooveel meer. Het kleine particuliere be drijf komt zoo op de hoogte van den tijd. Vlas levert olie zoowel als linnen. 1000 kilo ruw vlas levert, nadat het gerepeld is, 700 kiio vlas, 150 kilo of nog wat meer lijnzaad en op zijn minst 100 kilo afval. Van 700 kilo gerepeld vlas blijft 540 kilo geroot vlas over. Daaruit wordt 140 kilo goede vezel gewonnen, waaruit 120 kilo lint of lange vezel worden ver kregen. Daaruit wordt het goede linnen vervaardigd. De lengte van de vezel speelt een groote rol in de# textielindustrie. Er blijft dan nog korte vezel over, die afzonder lijk wordt verwerkt, en wat afval, dat voor verschillende zaken wordt gebezigd. Feuilleton Speurdersroman 2 door Frank van Falckeuoort Enkele minuten later belde Koks aan het breede kantoorgebouw van de Haar- lemsche Bank aan de Gedempte Oude Gracht. Het duurde geruimen tijd, eer de deur werd geopend en Koks bekeek met een vluchtigen blik de voorgevel van het gebouw. Neen, een inbreker Zou het niet gemakkelijk vallen dit gebouw te bezoeken door een der ramen. Ze waren alle stevig getralied, tot zelfs die van de bovenste verdieping. D'e dader moet zich dus hebben laten insluiten. Toen de deur geopend was door éen jongeman en Koks zich had' gelegiti meerd, werd hij naar het privékaritoor gébracht, waar een drietal heeren druk met elkaar zat te praten, ondanks het^ vroege morgenuur. Nadat Koks zich had voorgesteld aan de drie heeren, waarvan tvvee directeuren van het bankbedrijf blekèn te Zijn en de derde de procuratiehouder, ging hij op z'n gemak zitten, haalde een groeze lig zakje tabak en een pijp te voor schijn uit zijn zakken en begon te stop pen. Toen hij behaaglijk den brand >n het geurige kruid gezogen had, zei hij: Welnu, mijne heeren, vertelt u me nu maar eens van het begin af, wat er gebeurd is. i i 1 W ANN BEE VERDUISTEREN Heden verduisteren van 16 nm 45 tot 8 uur. De maan komt op 7 nnr 88 en gaat onder 17 uur 01 (Nieuwe maan) Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zoodaa 19 December Nieuwe maan Maandag 27 Decernber. Zoo wordt het thans wel gecotoniseard, een bewerking waarbij het blank wordt gemaakt en op katoen gaat gelijken. Als zoodanig doet het als vulmateriaal dienst. Bij het zwingelen komen 30 40 (kilo „lokken" vrij, die zich ook nog laten verwerken. Zelfs de 350 of meer kilo's houtdeelen, de „liemen" zijn niet waar deloos, schrijft het Hbl. Zij leveren' goede brandstof voor de roterijen. Dat losmaken en verwijderen van de hout deelen is wel het voornaamste deel van de bewerking, voordat van 100 kilo ruw vlas 120 kilo als lint de spinnerij bereiken Van de lokken wordt ,o.a. werkgaren van zeer goede kwaliteit vervaardigd. Het' lijnzaad is grondstof voor een ge heel eigen industrie. Lijnolie wordt veel meer gebezigd dan de leek wel weet in verven, oliën, vernissen, linoleum, zeep, schoensmeer, in medische olie en zalf, in vetten en oliën voor de huishouding. Werp ge»n «scherp» tusschen de aardappelschillen Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Ingaande 1 November jL heeft de burgemeester den opperwacht meester C. C. van Ast, corpschef van de gemeentepolitie bevorderd tot Hoofd* wachtmeester. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor 5 notabelen werden in totaal uitgebracht 1335 stemmen. Blanco er van onwaarde 33. Aantal geldige stem men alzoo 1302. Hiervan verkregen de jheeren J. de Regt 650 stemmen, M. Kloote 649, F. SChell 646, H. J. Doeleman 650, P. H. de Zeeuw ,645, H. Uijl 611, P. de Bokx 644, G. van Duin 645, A. Groenen dijk 642 en S. W. Blok 643 stemmen. Verder werden uitgebracht op den heer A. C. Goudswaard 34 stemmen, op de heeren J. P. Overbeeke en J. Enzlin ieder 1 stem. Daar geen der candidaten de volstrekte meerderheid heeft verkregen, moet tus schen de genoemde heeren een herstem ming plaats vinden. Schaarschte aan predikanten Het Maandblad van de Vereeniging van kerkvoogdijen in de Nederlandsche Her vormde kerk schrijft: De arbeidsmarkt der candidaten in onze kerk wisselt. Enkele jaren geleden waren er veel can didaten, die werkeloos rondliepen. Thans is dit practiseh met geen enkele meer het geval. De oorzaak hiervan ligt in niets anders dan in het zeer toenemende werk i,n onze kerk, waardoor een sterke vraag is ontstiaan naar hulppredikers. Bij de beraadslagingen der commissie, die de nieuwe reglementen heeft ont- De jongste 'directeur, die zich voor gesteld had als Van ider Vaart, nam het woord. Kijk eens, mijnheer, ik kwam vanmorgen vroeg het zal zoowat ze ven uur geweest zijn hier, in dit kantoor, om enkele acten en een pakket met geld uit de brandkast te halen. Als ik misschien even in de rede mag vallen, onderbrak Kolkls, maar is het niet een wat ongewoon vroeg uur voor een bankdirecteur om in z'n klau- toor te komen? Inderdaad, antwoorddie de ander, maar ik moest vanmorgen met den trein naar Groningen voor een financieele transactie. De waardepapieren, die ik mee moest nemen, heb ik (gisteravond in de brandkast gelegd. Daarom was ik' hier vanmorgen vroeg, om ze er weer uit te halen en dan op reis te gaan. Toen ik echter de brandkast opende, zag ik, dat alle boeken en papieren door elkaar la gen, terwijl ze gisteravond toch als al tijd ordelijk waren opgeborgen. Voorts ontbrak er een enveloppe met een be drag van ongeveer twintigduizend gulden aan bankbiljetten, die ik eveneens klaar had gelegd om mee te nemen. Wordt er behalve dit geld nog iets anders vermist? Voor zoover we hebben kunnen nagaan niet. Ër lag ook een aantal ef fecten en aandeelen, ter waarde van rond een ton in de kast, doch deze Zijn noig aanwezig. Het is den dief dus blijk baar alleen om contanten te doen ge weest. fWortfl vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1