ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het brandkasten mysterie Donderdag 25 Nov. '43 Telefoon no. 33 100ste Jaarg. No 15404 DirwU^Adminlstratour (Adjertentlwhef) waar-m opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdredooUnr A. J. SS LOOZE, Zlerikzoo K 2620 Uitgave N.V. „Se Zierikzeesche Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, Manhals» iraat, Zierikzee 01» 137377 SUCCESSEN BIJ KIEV Druk In het gebied van domei Hei opperbevel van de Duitsohe Weer macht maakte Maandag bekend: Ten N.O. van Kertsj bleven vrij zwak ke vijandelijke aanvallen zonder succes. Pogingen der bolsjewisten om hun lan dingspogingen op de Krim versterkingen en ravitailleeringsgoederen via de Straat van Kertsj te doen toekomen, werden door de marine en de luchtmacht doel treffend bestreden. Vijf volgeladen vaar tuigen werden in den grond geboord. Op het bruggenhoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr vielen do bolsjewisten met zwakkere strijd krachten aan dan den voriigen dag. Alle aanvallen werden opnieuw met aanzien lijke vijandelijke verliezen afgeslagen. Bij succesrijke tegenaanvallen werden ver scheidene aanvalsgroepen van den vijand vernietigd of uiteengeslagen. Bij T s j e r k a s s y m's'.ukterv herhaialde aanvallen der bolsjewisten in hevige ge vechten. Een plaatselijke penetratie werd opgeheven en de binnengedrongen vijan delijke afdeeling in de pan gehakt. In het gevechtsgebied ten W. van Kiev braken onze troepen na .afweer van ver scheidene vijandelijke tegenaanvallen door taai verdedigde veldstellingen der bolsje wisten heen, overwonnen talrijke mijn- versperringen en heroverden in den ver deren aanval belangrijke terreinsectoren. In het gevechtsgebied van Gomel hield de sterke vijandelijke druk in het bijzon der in het penetratiegebied ten Z.W. der stad gisteren onverminderd aan. Ten N' van Gomel werden herhaalde aanvallen na afgrendeling van plaatselijke pene traties afgeslagen. Ten W. van „Smolensk heeft de vijand zijn aanvallen tengevolge van de in het verloop van den afweerslag tot nu toe geleden buitengewoon zware ver liezen gisteren niet voortgezet. Ten O. van Witebslc werden talrijke sterke aan vallen der bolsjewisten afgeslagen. Ook in het penetratiegebied van Newel heerschte levendige gevechtsactiviteit. Op rukkende vijandelijke formaties werden door eigen tegenaanvallen weer terugge worpen. Hierbij werd een aantal pant serwagens stukgeschoten. Aan het Ooste lijke front verloren de bolsjewisten in de gevechten der laatste dagen 413 pant serwagens. Van het Zuid-Italiaansehe front wordt slechts melding gemaakt van hier en daar levendiger activiteit van artillerie verkennings- en stoottroepen. Boven den AtlantisChen Oceaan viel een formatie gevechtsvliegtuigen bij moeilijke weersomstandigheden een vijandelijk kon- j vooi aan en beschadigde twee koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 18.000 brt. ^oo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij vernie tigd zijn. j Sovjeteanvallen bij Tsjerkassy I en Nikopol afgeslagen Het opperbevel der Duitsohe weermacht maakte Woensdag bekend: - j Aan het bruggehoofd Nikopiol, in den groot en bocht van den Dnjepr en bij Tsjerkassy werden opnieuw stetfkle aan vallen der bolsjewisten afgeslagen en bin nengedrongen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval vernietigd of terug geslagen. In den sector den Zuiden van Krementsjoeg duren de hevige gevech ten voortIn het achterwaartsChe gebied ten Zuidwesten van Tserkassy werden verscheidene versterkte bandietenkampen vernietigd. In het gevechtsgebied ten Westen van Kiev leidde een eigen te genaanval, op aanzienlijke schaal onder nomen, tot de omsingeling van sterke, vijandelijke strijdkrachten. Door een Duitsche pantserdivisie wer den gisteren 30 pantserwagens, 6 batte rijen en 40 andere stukken geschut van elk kaliber vernietigd of buit gemaakt* Er werden gevangenen gemaakt. De zwa- 're gevechten in het penetratiegebied ten Westen van Gomel duurden ook gis teren voort. Onze troepen boden dén aanvallenden vijandelijke formaties ver bitterden tegenstand. Ten Noorden van Gomel werden hevige Sovjet-aanvaller#, afgeslagen. Bij het penetratiegebied ten Zuidwesten van Newel werd bij een eigen tegenaanval terrein heroverd. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het gisteren tot levendige plaatselijke ge vechten. In den Westelijken sector mis lukte een vijandelijken aanval op een hoogtestelling ten Westen ven Vena fro. In den Oostelijken sector werden onze gevechtsvoorposten door numeriek sterkere Britsche slrijdkrachten aangeval len. Na een gevecht van verscheidene uren, waarin de vijand gevoelige verlie zen leed, trokken zij zich op achterwaart- sche stellingen terug. De rijkshoofdstad werd in d,e avond uren van 23 November opnieuw door sterke formaties Britsche bommenwer pers aangevallen. Door dezen terreur- a an val werd in verscheidene wijken nieu we zware brandschade aangericht. Be halve uitgestrekte woongebieden, werden talrijke openbare gebouwen, waaronder kerken, Sociale instellingen en kunstmo numenten verwoest. Formaties jagers en afweergeschut der luchtmacht schoten, in weerwil van de voor den afweer moeilijke omstandigheden, i"9 vijandelijke vliegtui gen neer. TUSSCHEN KIEV EN SJITOMIR woedt de harde strijd In een gestadige cadans golven 'de zwaartepunten van het groote Sovjet- offensief langs vrijwel de geheele leng te van het Oostelijke front op en neer. Ongetwijfeld poogt men aan Sovjetzijde de Duitsche verdediging uit te putten door telkens, wanneer in een bepaalden sector de Duitsche verdediging de Sov jet-aanvalsgolf tot staan weet te bren gen, een ander punt voor den aanval te kiezen en de reserves voortdurend1 achter het front heen en weer te be wegen. Zoo is het zwaartepunt, dat tot voor kort in de sectoren b ij Smolensk! en Kiev lag, op hj*t einde der afge- loopen week weer naar het Zuiden ver legd, waar de Sovjets tusschen Nikopol, Dmjepropetrowsk en Kriwoi Rog opnieuw met zeer sterke strijdkrachten tot den aanval zijn overgegaan, met als opera tief doel de afsnijding van de geheele Dnjepr-bocht. Van Duitsche zijde was een hervatting van het groote offensief in dezen sector verwacht. De strijd, die dit weekeinde is ontbrand, draagt dan ook een ongemeen hard karakter. Blijkens de berichten heeft de Duitsche verdediging de eerste twee dagen over vrijwel de geheele linie stand kunnen houden. Als eenige plaats, waar de Sov jets een wig in het Duitsche front kon den drijven, noemt men het gebied ten Oosten van Osiliejewska, dat eenige tien tallen kilometers van Sapor osje ligt. Men verwacht hier, dat de groote slag aan dien benedenloop van den Dnjepr voor- loopig nog niet ten einde zal zijn. In bet gebied: ten Westen van Kiev schijnt de Duitsche tegenaanval nog steeds veld te winnen, zij het ook langzamer dan voor eenige dagen. Aan Duitsche zijde schrijft men dit toe aan de modt- derige gesteldheid van het terrein, dat bovendien door de Sovjets overal met mijnen is bezaaid en aan den hevigen tegenstand van-de Sovjets. De gevechtien spelen zich hoofdzakelijk af op en langs den straatweg Sjitomir— Kiev, die door ide Duitsehers in uitste kenden staat is gebracht. De Duitsche troepen zijn tot 60 k.m. ten Oosten van Sjitomir doorgedrongen. Extra verstrekking van olie Er zal wel niemand in den lande zijn, die niet overtuigd is van de geweldige beteekenis vopr de volksgezondheid van een zo,o goed mogelijke vetvioorziening. Nu is de Nederlandsche bevolking, sinds het toogenblik, waarop van de reeds vppr den oorlog gevprmden belangrijken voor raad vet niets meer aanwezig was, voor haar vetvoorziening la'angewezen geweest iop de boterproductie, derhalve op de grondstof melk, want de voortbrenging van slacht vetten, waaraan men over het algemeen nog te groot belang toekent, heeft voor de vetvoorziening weinig te beteekenen. Het wegvallen van rlen import van krachtvoeder *en de om die reden uitge voerde verkleining van den veestapel heb ben een belangrijk verminderde melk productie en dus van boter veroorzaakt, zoodat het op den duur onmogelijk zou zijn geworden een eenïgszins redelijke vetvoorziening te handhaven. Zelfs zou rekening gehouden moeten worden met een instorting van onze vetpositie met alle 'catiastrophale gevolgen van dien! Het is om die dwingende reden ge weest, dat de met de zorg voor de voed selvoorziening belaste autoriteiten tijdig, ter voorkoming van een dergelijke ern stige situatie, tot een groote uitbreiding! van de teelt van oliehoudende zaden' (kool-, raap- en blauwmaanzaad) hebben besloten, die het in ieder geval mogelijk moet maken onze vetpositie op- het peil te houden, waarop wij ons tot dusver hebben kunnen handhaven. HET DOEL BEREIKT. De verbouw van oliehoudende zaden voornamelijk kojolzaad, heeft dit jaar tot een goed resultaat geleid. In dit verband is een woord van erkentelijkheid jegens de verbouwers van de oliehoudende ge wassen op zijn plaats, want, al is de uit breiding van de teelt in hoofdzaak tot stand gekomen onder dwingende maatre gelen, de uitvoering ligt tenslotte bij de boeren. Het beoogde doel is bereikt en dank zij den geslaagden verbouw beschikt ons land thans over eigen grondstoffen voor de rpargarine, die, met de boter, verstrek king van het zoo belangrijke voedings- vet op de tegenwoordige basis verzekert. Zelfs heeft het resultaat van den kool- zaadverbouw het mogelijk gemaakt op enkele punten een aanvulling van het toch altijd gering te noemen vetrantsoen tot stand te brengen. Zoo is niet alleen reeds sedert eenigen tijd het rantsoen der kinderen iets beter aangepast aan de behoefte, er wordt ook meer vet gegeven voor hel eten van de centrale in de z.g fabriekskeukens. Dar uit koolzaad verkre gen grondstoffen al eenigen tijd in de margarine worden verwerkt mag veron dersteld worden benend te zijn. De con sument zal overigens bespeurd hebben, dat de smaak van de margarine is verbe terd, nu de techniek moeilijkheden voor de margarine-bereiding ten gevolge van het feit, dat voor de vervaardiging alleen raapolie is gebruikt, vrijwel overwonnen heeft. - KWART FLESCH OLIE. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd kan bovendien aan kondigen, dat het mogelijk is gebleken dezen winter een extra-verstrekking vet in den vorm van raapolie uit te geven, waardoor de bevolking gelegenheid krijgt ook in dezen vorm kennis te maken met het product van eigen bodem. Ter gelegenheid van Kerstmis en Oude- jaarsviering zal een hoeveelheid van 180 gram, d i. een kw5rt flesch olie, over eenkomende met de vetwaarde vian onge veer 225 gram boter, beschikbaar wor den gesteld per 'hoofd ,der bevolking, ongeacht leeftijd Zij, die over toeslag- kaarten yoor zWaren of zeer zwarem arbeid beschikken, zullen in aanmerking komen voor 360 gram jolie. De tegenwoordig^ voiorraadpositieliaat heiaas een lalgemeene verhooging van het vetrantsoen niet toe. Het blijkt uit bovenstaande regelen vol doende, dat het groote inspanning heeft gekost eenige verbetering in de vetvoor ziening tot stand te brengen. Het is aller belang, dat deze; verbeteringen gehand haafd en, eventueel, uitgebreid worden. Mogelijkheden daartoe zullen evenwel [al leen aanwezig zijn, indien het uiterste wordt gegeven, zoowel vlo,or den verbouw en de aflevering van koolzaad, als voor de voortbrenging en 'de aflevering van melk. „New Statesman and Nation", Londen 23-10-1943: „Wat de Baltische staten betreft, verluidt, dat Washington niet, lan ger meer pleit bij de Bolsjewisten voor hun onafhankelijkheid. Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onafhankelijkheid van zulke dwergstaten, waarin steeds slechts klassenconflicten zijn voorgekomen. LEVENSMIDDELEN-AFVALLEN Onder de ophalers van levensmiddelen- afvallen, die op JAegelde tijden bij ons aanbellen of er over is aan etens resten in ontvangst te nemen, zijn er van allerlei slag. Toen het Afvallenbesuit van October 1940 van kracht werd, waarbij iedereen verplicht werd de levensmid.- delenafvallen te bewaren en vo.or de veevoeding ter beschikking te houden, werden 'de gemeenten belast met de uit voering van dit besluit. Aan slechts en kele plattelandsgemeenten is ontheffing daarvan verleend. De gemeentebesturen droegen de uitvoering in den regel op aan de gemeentelijke reinigingsdiensten. De directies daarvan zijn verantwoorde lijk, dat de ophalers hun werk goed doen In den regel laat de verhouding tus schen ophaler en huisvrouw niets te wen- sc-hen over. Desondanks komt het wel eens een enkele maal voor, dat een huis vrouw meent klachten te hebben over het optreden van de ophalers. Een op- valer kan .b.v. op zeer onregelmatige tijden verschijnen of in 't geheel niet. In dat geval moet de huisvrouw' zich niet wreken op de onschuldige koe en niet de aardappelschillen in den vuilnisemmer werpen, maar zich met haar klachten wenden tot de directies van den ge meentereinigingsdienst. Het is te doen om de schillen want de koe maakt er melk van! In een te Algiers gepubliceerd commu niqué wnrdt gezegd, dat het Syrische kabinet een aantal vergaderingen 'heeft gehouden ter vastlegging van de voor naamste beginselen voor de komende pjn- derhandelingen tusschen Syrië en de Gaullisten. Het is de bedoeling, aldus het bericht, mandaat-heropening en onaf hankelijkheid met elkander in overeen stemming te brengen. Volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Washington worden daar op het pogenblik uitvoerig bepaalde plan nen besproken, die het tot stand brengen van de nauwste samenwerking tusschen het Sovjet-ópperbevel te Moskou en het Anglc-Amerikaansche opperbevel te Len den beoogen. Vclgens bovenstaand bericht zou het de bedoeling zijn dat generaal Marshall, tot dusverre chef van den Amerikaan- 'schen generalen staf zijn hoofdkwartier te Londen vestigt als opperbevelhebber van de Aglo-Amerikaansche strijdkrach ten. Hij zou officieren van het Sovjetleger in zijn generalen staf opnemen. Generaal Eisenhouwer, thans opperbevelhebber in het Middellandsehe Zeegebied, zou als chef van den Amerikaansohen generalen staf naar Washington' gaan. De Me 823, het grootste landvlieg- tuig ter wereld. De „Gigant" is een door de Messerschmidt- fabrieken vervaar digd S-motorig vliegtuig van een nieuw type, dat door het Duitsche luchtwapenonlangs in gebruik is ge nomen en dat reeds bij verscheidene opera'ies der Duit sche weermacht zijn diensten als trans portvliegtuig, spe ciaal voor groote afstanden, heeft bewezen Hi»r ziet men den Gigant als transportvlieg tuig voor gewonden, waarvoor het ook zeer geschikt is gebleken. Zijn geweldige afmetingen en groote laadruimte maken ook grooter transperten van gewonden zonder moeilijkheden mogelijk. Behoedzaam worden de gewonden door het ziekenhuispersoneel uit het vliegtuig gebracht (PK Sëeger Atl/H P s) VERSCHILLENDE BERICHTEN MOORD MET ROOF. Zondagmorgen is in het perceel Bosch aan den Deelensche- weg te Arnhem het lijk gevonden van een 37-jarigen gehuwden man. Moord met roof wordt vermoed. VRIJE MIDDAG OP WEEKDAG Van bevoegde zijde wordt er iop gewezen, dat de verplichte vrije middag voor het huispersoneel moet worden gegeven op werkdag. Een vrije Zondagmiddag geldt dus niet in den zin van vrije. midJdag volgens de onlangs afgekondigde veror dening. KIND VERDRONKEN. Op de Spaan- sche Kade t^ Rotterdam reed mevr. J. B. met haar fiets in de Oude Haven. Zij kwam met haar "3-jarig dochtertje, dat achter op de fiets zat, van het Maas station. Ben schipper, die het hulpge roep hoorde, wist in de duisternis mevr. B. met een haak te redden. Later werd het rijwiel opgehaald'. Het kindje zat er nog achterop, maar was reeds ver dronken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een ern stig auto-ongeluk is te Kielwindeweer gem. Ho o ge zand1, gebeurd, waar twee auto's uit tegenovergestelde richting ko mend, tegen elkaar botsten, vermoedelijk door het springen van een voorband van een der wagens en het slechte zicht. Ben verpleegster uit Rotterdam was op slag dood; voorts werden vier personen zwaar gewond. Allen zijn naar het Aca demisch ziekenhuis te Groningen over gebracht. Worp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Die zender van Londen heeft medege deeld, dat het Fransche dissidentenoo,- mité besloten heeft, de gearresteerde Li- baneesche ministers op vrije voete te lat,en en den president in zijn functie te herstellen. Wegens vijf gepleegde giftmoorden en vijf pogingen tot giftmoord op haar echt- genooten, haar kinderen, haar zuster en haar neef, is te Gustrow (Mecklenburg) een 37-jarige vrouw gearresteerd. Gedre ven door de slechte behandeling, die zjij zich moest laten wel gevallen, had de daderes sinds 1937 drie van haar vijf eChtgenoioten door middel van gift om het levei> gebracht. (C.D.) Feuilleton Speurdersroman 1 door Frank van Falckenoort I. Koks, de bekende rechercheur van het Haarlemsche politiecorps, keek grimmig naar de telefoon, die heftig rinkellde. Hij keek daarna op de klok, die kwart voor acht wees. Kan een menseh dan nog niet eens fatsoenlijk op z'n gemak' ontbijten? bromde hij. Maar hij' nam toch de microfoon van den haak en meldde zich. Koks, er is werk aan den winkel, jongen, zoo begroette hem een stem aan de janderen kant van ide lijn. Een ouderwetsch karweitje, waaraan je onge twijfeld je hart zult kunnen ophalen. Onmiddellijk was Kokis geïnteresseerd. Wat is ter gebeurd? vroeg hij nieuws gierig. O, een brandkast-gevalletje. Een slordige twintigduizend gulden en geen enkel spoor. Maar kom izoo spoedig mo gelijk naar het hoofdbureau, dan zal ik je het geval wel verder uiteenzetten. Koks legde z'n ochtendblad, dat hij had' zitten lezen, weg, dronk vlug z'n WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 16 nnr 45 tot 8 uur. De maan komt op 6 nar onder 16 aar 30 em gaat Nieuwe maan Zaterdae 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 Dec Uil Stad en Provincie NOORDGOUWE. Op de op 20 en 21 November te Nieuw-Vossemeer gehouden konijnententoonstelling behaalde M. Hille- man met Black and' Tan (ram) een 2de prijs met praedicaat G. OUD-VOSSEMEER. J. P. had het onge luk bij het lossen van bieten met zijn hand bekneld te raken tusschen twee wagens. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. SCHERPENISSE. De ruim 80-j. Joh. Hage had het ongeluk in zijn woning te struikelen, waardoor hij viel. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat hij zijn been" brak. Hiervoor moest hij naar het gasthuis te Bergen op Zoom worden vervoerd1. Op ide te Nieuw-Vossemeer gehou den Konijnententoonstelling, wist dhr. P. Noordijke Mz. met twee blauwe van Be- veren een le en 2e prijs te behalen, waar aan 'een eereprijs verbonden was. STAVENISSE. Bij de Zaterdag j.l. ge houden verkiezing van twee notabelen in de Ned. Herv. Kerk werden de af tredende heeren M. ide Graaf en J. Neele herkozen. Met inbegrip van eenige nagekomen gif tien heeft de Oogstcollecte in de Ned,. Herv. kerk in totaal het mooie bedrag van f 1005 opgebracht. Ook in onze gemeente heeft zich :een comité gevormd, met het doel den jongens die in het buitenland te werk zijn gesteld een Kerstpakket toe te zen den. Voor dit doel zal langs de huizen een inzameling gehouden worden. TKOLEN. Zaterdag 20 dezer werd in de zaal van den heer J. v. Wezel door de Konijnenhouidersvereen. T.K.V. alhier, onder leiding van dhr. Jac. v. Kooten te Rotterdam, een tafelkeuring gehouden. Prijzen behaalden: C. Praat, Witte Wee- ner, voedster, jong G en 3e G; id. ram thee uit, hapte in een boterham en zette zijn hoed' op. Enkele oogenblikken later was hij op iweg naar het hoofd bureau. Toen hij daar na een poosje arriveer de, liep hij meteen door naar den hoofd commissaris. Tja, Koks, het is vooralsnog een raadselachtig geval. Ér is vannacht in gebroken in het kantoor van de Haar lemsche Bank. De brandkhst is geopend geworden en er wordt een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden vermist. Geopend geworden, zegt U, com missaris? Dus niet opengesneden? Nee, dat maakt de zaak' juist zoo raadselachtig. De brandkast vertoont geen enkel spoor van braak en toch wordt er geld uit vermist Het kan niet anders, of iemand moet de kast met een sleutel geopend hebben. Dat is alles, wat ik er op het oogenblik van weet. Ik heb een goed half uur geleden een telefoon tje gehad van één der directeuren, die me deze bijzonderheden mededeelde. Het lijkt me het beste, idat jij er maar eens heengaat om poolshoogte te nemen. Dat moest ik [dan maar meteen doen, commissaris. Goed', en als je wat bijzonders weet, laat het me dan meteen hoeren, desnoods even telefonisch. Uitstekend, commissaris, (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1