ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Woensdag 24 Nov. '43 Telefoon no. 32 Mwcteu^dinlnljteatenr (Advortentleolief) waar-,n opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaotenr 4. J. BE LOOZE, Zierlkzee uitgave N.V. „Be Ziorlkzeeeehe Nleuwrtode» E 2620 llanhnleetraat, Zierlkzee 100sta Jaarg. No 15403 GHró no. 137677 Vorgeefsche stormloop der Sovjets bij Smolensk Samos capituleerde Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Ten Noorden van Kertsj mislukten her haalde vijandelijke aanvallen. Op het bruggehoofd Nikopol en in de gr&3le bocht van den Dnjepr versterkte de vij and gisteren zijn aanvallen. Het kwam tot hevige den geheelen dag voortdurende gevechten, tijdens welke alle doorbraak pogingen van de bolsjewisten werden afgeslagen. Enkele penetraties, door on middellijk ondernomen tegenaanvallen, werden opgeheven of afgegrendeld. In een penetratie, waarom nog hevig wordt gestreden, vernietigde een Duitsche ge pantserde gevechtsgroep, van pl.m. 100 aanvallende vijandelijke pantserwagens er 82. In totaal werden bij de gisteren ge voerde ttfe vechten in dit gebied bolsjewistische pantserwagens stukge schoten. Bij Tserkassy werden de in onze stellingen binnengedrongen bolsjewisten in een vastberaden tegenaanval terguge- worpen. Ten Westen van Kiev biedt de vijand verbitterd verzet tegen onze tegenaan vallen. Na den afweer van talrijke vijan delijke tegenaanvallen, gingen onze di visies opnieuw tot den tegenaanval over, braken door de diep geëcheloneerde vij andelijke verdedigingsstellingen heen ^en vernietigden twee vijandelijke regimenten. Ten Zuid-Westen van Gomel werden onze troepen in enkele sectoren als ge volg van den supeireuren vijandelijken druk op ;a chterwaartsche stellingen te ruggetrokken. Ten N. van de stad eindig den zware gevechten tegen de herhaalde lijk stormloopende bolsjewisten met een volledig Duitsche afweersucces. In het gebied ten Zuiden van Kritsjef zijn hevige gevechten met een doorgebroken vijan delijke gevechtsgroep aan den gang. Ten Westen van Smolensk hebben de onder opperbevel van den generaal oberst Heinrici en onder bevel van den generaal der infanterie Voelkers staande Silezische 18e pantserdivisie, de Wurtem- berg-Badensche 25e pantsergrenadier-divi sie, de Wurtemberg-Badensche 78e storm- divisie, de ie SS infanteriebrigade 7 ("ge motoriseerd) en de voor den strijd te land gebruikte deelen van de 18e lucht- afweerdivisie, in den derden slag van 7 dagen aan den autoweg van Smolensk, een schitterend afweersucces behaald. 35 infanterie-divisies en 6 pantserbrigides der bolsjewisten liepen hier tevergeefs storm op de Duitsche afweerstellingen en leden hierbij weergalooze verliezen aan menschen en materiaal. Ten Oosten van Witebsk en in het penetratiegebied van Newel mislukten enkele plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. In een eigen aanvalsoperatie ten Noordwesten van Newel werd de vijand naar het Zuiden teruggeworpen. In Zuid-Italië viel de vijand op den uitersten linkervleugel met sterke strijd krachten onze voorste stellingen ten Noor den van de rivier de Sangro aan. Talrijke hevige aanvallen werden afgeslagen en plaatselijke penetraties werden afge grendeld. Na de onvoorwaardelijke capi tulatie van de vijandelijke zeevesting Leros, heeft nu ook de bezetting van het eiland Samos de wapens neerge legd Duitsche troepen zijn op het eiland geland. Een deel van de uit Britsche en aan Badoglio onderhoorige troepen be staande bezetting is in de laatste dagen naar het neutrale buitenland gevlucht. De door hun divisiecommandanten ver laten troepen ter sterkte van pl.m 6000 man, worden op het oogenblik door onze landingsformaties ontwapend. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in de avonduren van gisteren een zwaren ter- reuraanval ondernomen op de rijks hoofdstad. Door hef, neerwerpen van tal rijke brisant- en brandbommen ontston den verwoestingen in verscheidene deelen der stad. Een aantal onvervangbare kui tuurmonumenten werden vernietigd. De bevolking leed verliezen. Andere vijan delijke luchtstrijdkrachten vielen pla it- sen in het Rijnland aan." In weerwil van de bijzonder moeilijke omstandig heden voor den afweer schoten de lucht verdedigingsstrijdkrachten, voor zcjover tot dusver vaststaat, 29 vijandelijke bom menwerpers neer. Het geheim van dezen oorlog Iedere politiek en oorlogvoering moet op hechte en onwrikbare beginselen, be rusten, wanneer zij tot duurzame ge volgen wil komen, aldus Rijksminister dr.Göbbels in zijn jongste artikel in het weekblad Das Reich, dat hij het opschrift „Het geheim van dezen oorlog'' heeft ge geven. Met nadruk brengt de minister de opvatting naar voren, dat die volken zegevierend dezen oorlog zullen door staan, welke gegrondvest zijn op het hechte fundament van een politieke be schouwing van de wereld en daarom op,k in tegenstelling tot de anderen precies weten waarom het gaat. Het vijandelijke buitenland, zoo sChrijft hij, verwondert zich er vaak over, met welk een stoïcijnsche gelijkmoedigheid het Duitsche volk de enorme lasten vah Te Leusden is Zondag de Dag der Oude W.A." ge- kouden. De com mandant der W.A., mr A. J. Zonder van, reikt het s try der steeleen uit. (C N.F/Otto Pax s) dezen 'oorlog draagt. Het groote opvoe dende werk van de nationaal-socialistische beweging ten aanzien van het Duitsche volk draagt thans zijn vruchten. Allen, die haar school doprloopén hebben,staan met onwrikbare zekerheid tegenover den oorlog en zijn zware eischen. Zij kunnen door niemand en door niets omverge worpen worden. Zij zien dezen geweldi gen volkenstrijd in grootere verbanden dan die van de veranderlijke gebeurtenis sen van den dag. Wij giijn, zoo gaat idr. Göbbels voort, bezig een politiek volk te worden. Dit proces is door dep pprlog slechts bespoe digd. Wij begrijpen thans de politiek weer als de hooge kunst van de leiding van den levensstrijd van een volk op alle gebieden. De politiek zal voor ons wegwijzer zijn. Zij is gegrondvest op den hechten bodem van de overtuigdheid, van eigen recht evenals van do onvermijde-^ lijke noodzakelijkheid van den strijd, in het groote evenals in het kleine. Wij zijn steeds superieur aan onze vijanden als het op het uiterste aankomt Achter dezen oorlog staat ;aan onzen kant een wereld van politieke opvattin gen, die haar definitieve hardheid, juist thans moet bewijzen. Hoe hard ook de wapens zijn waarmede een volk zijn le ven verdedigt, de gemoederen moeten, hard zijn, die dezen strijd voeren en ten uitvoer leggen. Wij hebben den eersten wereldoorlog verloren omdat wij slecht politiceerden. Wij zullen den tweeden wereldoorlog winnen omdat wij een po litiek volk zijn. DE STRIJD IN DEN PACIFIC Het Japansche hoofdkwartier meldt Idat bij het vijandelijke landingshoofd op het eiland Tarawa in de Gilbertgroep hevig gevochten wordt. Bij de operaties der Japensche marineluchtmaeht zijn tot dus verre een vliegkampschip van middelbare grootte en een torpedojager tot zinken gebracht. Voorts werden twee groote vliegkampschepen beschadigd, het eene zoo, ernstig, dat men kan aaneemen dat het inmiddels is gezonken. Hetzelfde geldt van een vliegkampschip van middelbare grootte, dat eveneens zwaar beschadigd is. Een slagschip of zware kruiser, en een transportschip werden beschadigd en in brand gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht verloor 36 toestellen tijdens die gevechten, terwijl door het Japan sche landleger nog 89 toestellen werden neergeschoten. De vernieling van 22 dier vliegtuigen kon niet nauwkeurig worden vastgesteld. 15 Japansche vliegtuigen zijn nog niet op hun hases teruggekeerd. Extra zeep voor vuilen arbeid 'Het ingang van 1 December a.s. ko men personen, die z.g. vuilen arbeid ver richten, voor een tijdvak van 2 maan den in aanmerking voor extra-rantsoe- nefi eenheidszeep en waschpoeder. Zij dienen zich in de week van 21 tot en met 27 November a.s. tot den plaatse- lijken distributiedienst te wenden, tenein de een aanvraagformulier MD 233-71 af te halen. Dit aanvraagformulier dienen zij in de week van 28 November tot en niet 4 December a.s. wederom in te leveren. Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van den plaatselijken distributiedienst. Geen extra maatregelen voor PTT betreurt het .voor St.-Nicolaas geen extra maatregelen te kunnen ne men om een vlot vervoer van postpak ketten te verzekeren. Ernstig wordt aan geraden de verzending van Sinterklaas postpakketten zooveel mogelijk te beper ken; rekening moet worden gehouden met een overkomstduur van verscheidene dagen. Ontraden wordt in pastpakketten goederen te sluiten, die spoedig aan be derf onderhevig Zijn. Van PTT-zijde zal streng worden ge let op stevige en doelmatige verpak king, zorgvuldige adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerst© aanbevolen wordt, een twee-, de adres in het pakket te sluiten, waar op tevens naam en adres van den af zender is vermeld, MUSSERT SPRAK OP DEN DAG DER OUDE W A. In haar lagere kaderschool te Oud Leusden heeft Zondagmiddag de W.A. het feitherdacht, datzij op 7 November 1932 door- Mussert werd ingesteld. Op dezen dag der oude W.A. hebben de commandant en Muss er t het woerd ge voerd Ook Mussèrt riep in zijn rede de eerste jaren van de. W.A. in de herin nering. Reeds van het begin af, aldus spr., is deze formatie blootgesteld ge weest aan den hoon van het eigen volk. Maar ondanks hoon en terreur hebben wij de gevaren getrotseerd. Wij hadden nu eenmaal den knuppel in het hoender hok geworpen en trokken daaruit de consequentie. Overgaande tot een bespreking vian den huidigen politieken en militairen toestand zei Mussert, dat indien er geen nationaal- socialisme zou zijn geweest, er niemand het dreigende monsier uit Rusland zou hebben kunnen tegenhouden. Thans vecht Europa vo,or zijn leven. Het weerbaar zijn van een klein volk wil niet zeggen, dat het zich alleen tegen zijn belagers zal kunnen verzetten, dat is, aldus spr. de groote les uit -dezen gigantische!! strijd, waarin het om heele continenten gaat. Er moet een Europeesche weer macht zijn en wij moeten daarvan deel uitmaken. Een Nederlandsöhe weermacht kan niet meer bestaan omdat een weer macht in deze jaren moet kunnen putten uit iGO—2öö mïllioeir mensöhen. - Van deze nieuwe groepeering begrijpt een groot deel van ons volk nog niets, ja, zelfs millioenen Duitschers geven zich van deze nieuwe situatie nog niet eens voldoende rekenschap. Wij, de minder heid, begrijpen, dat er in deze dagen iets gaande is van een geweldige historische beteekenis. Sprekende over de W.A. zei- de de Leider, dat men allereerst iets moet beseffen van een Europeesche, een Germaanstehe verbondenheid onder het respecteeren van ieders eigen 'aard. Hit- Ier heeft tot ipij gezegd, aldus spr.,, dat hij ons volk niets wenscht te ontne men. Samen met het Duitsche volk moeten wij Europa op een hooger plan brengen, opdat wij met elkaar zoo sterk mogelijk zullen zijn. Aan het einde van zijn rede dankte Mussert zijn oude W.A -mannen uit naam van ons volk voor huil trouw Trouw waren wij, zijn wij en zullen blijven. Tróuw zij't gij aan de Beweging en aan pnij. Het is mijn onverwoestbaar geloof, 200 eindigde de Leider, dat het nationaal-soc'ialisme zoo sterk zal zijn, dat het Europa Zal weten te behouden. Aan deze historische roeping blijven wij meewerken. VERSCHILLENDE BERICHTEN NEDi. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent de krijgsgevangenen, beneden den rang van officier, begin nende met de letter W tot en met de letter Z. Zij, die inlichtingen ^venschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van het Ned1. Roode Kruis, Korte Voor hout 14, Den Haag, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeklnum- mer, militairen rang en laatst bekende standplaats. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 f.m. 13 November 1943 kwa men er in ons land 2809 (2667) geval len van besmettelijke ziekten voor, waar van 1935 (1893) diphterie, 680 (584) rood vonk, 83 (80) dysenterie |en 77 (65) kin- derve lamming. De cijfers tusschen haakjes Zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 40 (53) gevallen, en wel 34 diphterie, n.'l. 8 Je Axel, 4 te Zie- rikzee, 3 te St.-Annaland, Borssele en Kapelle, 2 te Groede, Middelburg en Tholen en 1 te Domburg, Haamstede, Kattendijke, Kloetinge, Kruiningen, Sint el Maartensdijk en Zaamslag en 6 rood- 'vonk, n.l. 2 te jMiddelburg en 1 te El- nlewoutsdijk, O.- en W.-Souburg, Wol- ph aartsdijk en IJzendijke, ZWARTE EIEREN. Ambtenaren van j den CCD' zijn een grooten clandestienen i handel in eieren in Twente op het spoor j gekomen. Het staat vast, dat meer dan 100.000 eieren in enkele wekten langs dezen weg verhandeld zijn tegen prijzen van f 0.75 tot f 1. Bij de boeren wer- den de eieren ingekocht tegen prijzen van 40—60 tet. In het Westen des lands brachten ze vaak meer dan f 1 op. TEXTIELSMOKKEL BEGONNEN Pas zijn de maatregelen tot beperking der textieldistributie afgekondigd, of de con trolediensten langs onze Zuidgrens heb ben de eerste symptomen van een nieuwe hausse waargenomen. Ondergoederen, kousen, sokken! overhemden etc. komen reeds in vrij grooten getale tegen on- gehoorde woekerprijzen over de grens i uit België. RECU VAN GESTOLEN FIETS INGE SLIKT. Dezer dagen werd te Roermond een rijwiel gesloten. De gedupeerde deed aangifte bij de politie en besloot vervol- gens zelf op onderzoek uit te gaan. Hij j had daarbij spoedig succes want hij ont- dekte zijn karretje op het station. De politie werd er bij gehaald en deze be sloot een oogje in het zeil te houden. Toen even later een persoon op kwam dagen, die meer dan gewone belangstel ling voor het rijwiel -aan den dag legde, greep de politie in. De man, die dit bemerkte, slikte echter direct het recu van het rijwiel in en meende op die manier zijn straf te kunnen ontloopen. Dat ging echter niet door. Hij werd mee genomen naar het bureau, waar hij na der aan den tand werd gevoeld. Het bleek toen, dat men met zijn aanhou ding een goede vangst had gedaan. Zoo bleek hij nog een koffer onder zijn be rusting te hebben, die van spoorweg diefstal afkomstig was. Voorts had hij nog een rijwielreQu op zak, eveneens van een gestolen rijwiel, verder ver schillende waardepapieren, afkomstig van diefstal en i nstrume'ntën om rijwielsloten te forceeren. (Hbl.) WAT AAN DEN SLUIKHANDEL WERD ONTTROKKEN. De Centr. Controledienst voert een nimmer verslappenden strij - tegen het steeds optredendekwaad van den sluikhandel. Hoe intensief controle wordt geoefend, moge blijken uit het feit, dat de C.C.D'. in de periode van zes maanden, welke juist achter ons liggen nl. van 1 April tot 1 October j.l., niet minder dan 74.536 proicessen-verbaal heeft opgemaakt. In beslag werden geno men: 482.000 kg. granen, zaden en peul vruchten, 941.209 kg. groenten en fruit, 331-585 kg. aardappelen, 36.317 kg. vleeseh en spek, 289 runderen en kalveren, 666 varkens en biggen, 554 schapen en lam meren en 84 paarden en veulens. Worp geen «scherp» tusschen de aardappelschiller SPOORWEGONGELUK. Aan den zuid- rand van de stad Utrecht heeft zich Vrij dagavond een spoorwegongeluk voorge daan. Een electrische trein Eindhoven- Amsterdam is in botsing gekomen met een goederentrein. Beide treinen hebben aanzienlijke schade geleden. Onmiddellijk werden hulpmaatregelen genomen. Twee personen zijn bij dit ongeluk om het lever, gekomen en twee zijn zwaar ge wond. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 16 nar 45 tot 8 aar. De maan komt op 5 a ui 07 ea gaat onder 16 nur 02 Nieuwe maan Zaterdag 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 Dec. COLIJNSPLAAT'. Vrijdagavond is brand ontstaan in de kapitale boerderij van dhr. P. van Dijke. De schuur met voor raden hooi en granen werd geheel een prooi der vlammen. JJioor het snelle op treden van den knecht Bakker konden alle paarden gered worden. Ook kon mén het overige vee in veiligheid bren gen. De brandweren van Colijnsplaat, Kortgiene en Kats wisten het woonhuis te behouden. (Di. v. N.-Br. en Z.) KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Rijssen (2de pred'. plaats) ds. R. W. Steur t© Oldebroek. Geref. Kerk. Candidaat W. C. P. den Boer, afkom stig uit Zierikzee, "voordien hulppredi ker tè Bodegraven, werd Zondag door zijn broeder, Ds. M. den Boer bevestigd als predikant bij de gemeente den Bom mel (Z.H.) met een predikatie n.a.vj. Jona 3 1—5. Ds. den Boer deed zijn intrede met een predicatie n.a.v. 2 Cor. 5 20. Dezer dagen werd in het kustgebied! van de Adriatische Zee nabij Pola op. het terrein van een ertsmijn een massa graf met 224 lijken ontdekt. Na identifi catie bleek dat het meerendeels Italiaan- sehe inwoners uit een nabijgelegen plaats waren, die dooi* schoten van zeer kor ten afstand gelost, waren gedood. De bevolking heeft medegedeeld dat de ver moorden door communistische benden waren weggevoerd. Flinke kerels melden zich nn voor de Waffen SS en de Landstorm Het SS-Ersatzcommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen teneinde gekeurd te wor den voor de Waffen-SS en de Land storm. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van. familieleden, duur. der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederl. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landstorm of bij het SS- Wachtbataljon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. N Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie! 25.11.43 9—14 uur Den Haag, Café Den Hou,t, B ezu ïdenh outscheweg. Bij onze viij willigere In de voorste linies wachten de mannen ophet sein van den aanval. SS P.K. Hof- mann O/H P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1