ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -,; Uit Stad en Provincie Dinsdag 23 Nov. '43 Telefoon no, 32 DirecteM-AdmlniEbaUv(AdyortenUaobaf) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hoofdredaoteur K 2020 A. J. BB LOOZB, Zlerlkzee Uitgav0 NtV, „Do Zlerikseoeoh. Niouwebode" J' 20STEN- MaahiHaati*.t, Zlerikse. «ro no. 137677 Moorddadige afweergevechlen ten Noorden van Kriwoi Rog Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Zondag het volgende be kend: Ten Noordoosten van Kertsj poogde de vijand opnieuw zijn bruggehoofd te vergrooten. Hij werd in hevige gevechten waarbij 18 pantserwagens werden ka potgeschoten, afgeslagen, en leed zware verliezen door ons doelmatig artillerie vuur en herhaalde aanvallen der lucht- macht. Op het bruggehoofd Nikopol ten Zuid er van Dnjepropetrowsk en ten N. van Kriwoi Rog gingen de Bolsje wisten gisteren met talrijke formaties in fanterie en pantserwagens, die door ster ke luchtstrijdkrachten werden gesteund, tot den aanval over. In moorddadige en op verbitterde wijze gevoerde afweerge- vechten en door krachtige tegenaanvallen verijdelden onze troepen alle vijandelijke doorbraakpogingen en schoten 247 pant, serwagens kapot. 107 daarvan werden alleen in den sector van één legercorps crnietigd. De Duitsche tegenaanval ten Westen van Kiev maakte ondanks hardnekkige vijandelijke tegenstand nieuwe vorderin gen. In het onoverzichtelijke terrein van het penetratiegebiad ten Westen van Go mel duren de hevige gevechten onver minderd voort. Ten Noorden van Gomel werd de inge sloten vijandelijke gevechtsgroep vernie tigd Teil Westen van Smolensk ver flauwde de gevechtsactie merkbaar. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen hier, zoo wel als ten Zuiden en ten Noorden van Newel, bleven zonder succes. Ten Zuiden van het Ladogameer werden talrijke aan vallen van den vijand gedeeltelijk in te genaanvallen afgeweerd. In Zuid-Italië verliep de dag, afgezien van wederzijdsehe acties van artillerie en verkenningstroepen, over het Alge meen kalm. Slechts op één plaats in den Oostelijken sector van het front kwam het tot levendige gevechten om de stellingen van Duitsche voorposten. Onze beveiligingen werden achter de ri vier de Sangro teruggebracht, nadat zij den ipet superieure strijdkrachten veel vuldig aanvallenden vijand bloedige ver liezen hadden toegebracht. Nachtelijke bomaanvallen door Duitsche vliegtuigen op doelen in Zuid-Engeland veroorzaak ten talrijke branden, onder andere ook in het stedelijke gebied van Londen. Poolsche divisie overqeloopen Is gesloten rijen naar de Duitsche linies Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, zijn bij een onlangs in 'het ge- vechtsgebied van Smolensk door de bols jewisten ondernomen groojten aanval voor het eerst onderdeelen van de zoogenaam de Poolsche divisje „Taddeus Kosziusko" in den strijd geworpen, die, toen de gevechtshandelingen even aan den gang waren, in gesloten rijen naar de Duitsche troepen overliepen. Het D.N.B. verneemt over deze opmer kelijke gebeurtenis op grond van ver klaringen van de overloopers de volgende bijzonderheden: De Poolsche divisie „Tad deus Kosziusko'' werd in het voorjaar van 1943 onder bevel van den joodsehen kolonel Berling geplaatst. Zij vormde geen zelfstandige formatie zooals dit in Engeland het geval is doch w;as een onderdeel van het bolsjewistische leger. Het officierscorps bestond uit bolsjewisten van Poolsche en Oekrainsche origine. Zooals bij iedere bolsjewistische een heid was er een „bijzondere afdeeling" en ook het bekende politieke apparaat van joodsche commissarissen, dat den naam .„afdeeling voor politieke voor lichting" droeg. Sedert het oogenblik, waarop zij wer den weggevoerd, was de behandeling der Polen door de bolsjewisten één mar telgang. Deserties waren derhalve aan de orde van den d.ag: Het kleinste ver grijp werd door een onmiddellijke exe cutie voor het front iof door het over brengen naar een bolsjewistisch straf kamp hetgeen volgens de verklaringen der overloopers nog erger was ge straft. De strijdende Polen liepen den eersten den besten keer, dat zij aan het front kwamen, onmiddellijk in grcpten getale over De artillerie der bolsjewisten richtte haar vuur op de vluchtende Polen. Meer dan 600 hunner slaagden er in zich in de Duitsche stellingen in veiligheid te brengen. Talrijke overloopers hadden verwondingen door Sovjet-granaat-scher ven opgeloopen of waren door bolsje wistische scherpschutters in den rug ge troffen. Nog op weg naar het achter- waartsche gebied werden de Poolsche overloopers verscheiden malen door bols jewistische slagvliegtuigen aangevallen en beschoten. DAG DER OUDE W A. Bede commandant Zondervan In de kaderschool der W.A. te Oud- f Leusden heeft Zondag commandant, Zon dervan o.m. ook gesproken over de taak der Landwachten. Hierover zeide spreker, dat hoe langer berichten over deze organisatie uitblijven, het er des te slechter uitziet voor de tegenstanders aer Nat.-SociaJisiische Beweging. Want; een korte, felle strijd zal gevoerd wor den ',a»ls cleze Landwacht eenmaal pa raat is. Wij hebben (immers alles gedaan om de nationaal-socialistische revolutie in ons land langs wegen van geleidelijk heid te doen voltrekken. Er zullen an- i dere maatregelen genomen moeten wor-' den. Wie niet hooren wil moet voelen. Het is wet geen aangename taak, om ons volk op deze wijze tegen zichzelf te besehermen te nemen, maar het moet. De commandant sprak over den opge- richten Landstorm, die speciaal te waken heeft tegen aanvallen van buiten. Ook hierin hebben tal van W.A.-manneii dienst igienomen en voorts strijden er velen in de Waffen-SS en andere for maties. Dat wij 'nog soldaat kunnen zijn, heeft Gerard Mooyman bewezen. Dan is er nog een thuisfront, waar de W.A.-man zich bijzonder verdienstelijk maakt. On danks alles blijvan de W.A.-mannen hun plicht doen; al worden zij beschimpt door de bevolking wanneer zij de hel pende hand bieden bij een bombardement, j de W.A.-mannen brengen hulp waar dit l noodig. is. Ook in de toekomst zullen zij dat doen en het zatte burgerdom, -al of j niet met speldjes op, zullen zij dan weer laten leuteren. Tenslotte wenschte spreker iets te zeg gen over het separatisme, waarvan de W.A. wel eens beschuldigd wordt. Ook -de W.A. aanvaardt de' Germaansche rijks gedachte ten volle. Ik ben verantwoorde lijk, zoo zeide spreker, voor hetgeen de W.A. doet en ook voor haar geesteshou ding. De W.A. mag geen middel in han den van separatisten zijn. Nederlands vermogenspositie in 1941 Volgens het C. B. v. d. St. is het totaal van alle, in de belasting vallende ver mogens, gestegen van f 12 milliard in 1940 tot f 13 milliard in 1941. Hierbij moet men er evenwel rekening mede honden, dat per 1 Mei 1941 de wet op de ver mogensbelasting belangrijk is gewijzigd. De grens van de belastbaarheid werd voor gehuwden en weduwnaars van f 16.000 op f15.500 teruggebracht en voor origehuwden van f16.000 op f8.000. Ver der wordt sindsdien voor elk kind, waar voor de belastingplichtige recht op kin deraftrek heeft, een aftrek van f 7.500 toe gestaan, zoadat nu een aantal vermogens geheel buiten de belasting valt. Het gemiddelde vermogen per aange slagene was voor het rijk f 75.000. Het hoogste totaalbedrag der vermogens per gemeente te weten f 1.7 milliard werd aangetroffen te 's-Gravenhage. Voor heel Nederland was 39 pet. der belastingplichtigen aangeslagen voor ver mogens kleiner dan f30.000. Dit was 10 pCt. van het totale vermogen en de bezitters ervan droegen voor 5 pet. bij in de totale opbrengst der vermogens belasting. De 861 millionnairs (0.5 pet. van alle aangeslagenen) bezaten samen 14 pet. van het totale vermogen en be taalden i7 pet. van het totaal der ver mogensbelasting. Het aantal millionnairs steeg t.o.v. het vorige jaar met 18 pet. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Brandbommen op het openluchtmuseum' te Arnhem Het bekende openluchtmuseum te Arn hem, dat op aanschouwelijke wijze een beeld van de Nedorlaüdsche cultuurge schiedenis geeft, heeft Vrijdag ernstige schade geleden door brandbommen uit Amerikaansche vliegtuigen. Drie der histo rische objecten brandden af. Geen bouillon meer bij de slagers Blijkens het „Voedselvoorzieningsblad'' is bij verordening van het bedrijfschap voor vee en vleesch het aftreksel van beenderen, niét het doel dit af treksel aan derden te verkoopen, ver boden. Hierdoor wordt een verbod ge steld op het 'bereiden en afleveren van bouillon. De slagers dienen aan hun klan ten de beenderen, waarop zij volgens de door hen geleverde distributiebescheiden recht hebben, af te leveren en mogen deze niet meer achterhouden, teneinde hiervan bouillon V trekken. OLIE. EXTRA STROOP EN SUIKERWERK Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt mede, dat het mogelijk is gebleken dezen winter een extra-verstrekking vet in den vorm van raapolie uit te geven, waardoor de bevolking gelegenheid krijgt ook in de zen vorm kennis te maken met het pro duct van eigen bodem. Ter gelegenheid van Kerstmis en de Oudejaarsviering zial een hoeveelheid van 180 gram, d.i. een kwart flesch olie, overeenkomende met de vetwaarde van ongeveer 225 gram boter, beschikbaar worden gesteld per hoofd der bevol king, ongeacht leeftijd. Zij. die over bij- slagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid beschikken, zullen in aanmerking komen voor 360 gram olie. Het heeft verder in de bedoeling ge legen voor Sinterklaas een pond stroop en een ons suikerwerk extra per persoon beschikbaar tg stellen. De beslissing kon evenwel pas zeer rec'ent genomen worden, gezien het directe verband tusschen deze aangelegenheid en onze suikerpositie. Daardoor is het jammer genoeg te laat geworden om tie verstrekking nog vóór Sinterklaas te regelen. Toch zal er vo.or worden gezorgd, dat een en ander zoo spoedig mogelijk zijn beslag zal krijgen om op korten termijn na Sinterklaas tiot de aflevering van de extra stroop en het suikerwerk te kunnen overgaan. De olie zal omstreeks Kerstmis beschik baar kunnen Komen. De voorbereiding heeft n.l. meer tijd noodig dan in het geval van de stroop en het suikerwerk 'door de werkzaamheden voor 'het tappen van de olie in flesschen en de moeilijker verzending. Tenslotte zij vermeld, dat ;de drie ex tra verstrekkingen gebonden zullen Zijn aan het systeem van vóór-inlevering van bonnen, hetgeen op nader bekend te maken wijze zal worden POST-TELEGRAAF-TELEFOON Ds Bijkspostspaarbank in 1912 Aan het Verslag vian de Rijkspostspaar bank over 1942 zijn de volgende cijfers ontleend In 1942 j>edroeg het aantal imleggingén 1.482.028 tegen 989.210 in 1941; het bedrag dier inleggingen was f 168.603.103 tegen f 119.804.684 in het voorafgaiande jaar. De inieggmgen vermeerderden dus in aantal mets492.818 en in bedrag met f48.798.418. Terugbetaald werd in 1.003.735 posten f 117.398.291, of, na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij ge- heele afbetaling van boekjes f 117.198.661 tegen in 1941 in J.374.092 posten f 168.339.397, vermindering dus in aantal 370.357 en in bedrag f51 140.735. Aan rente werd goedgeschreven f 12.999.496 (incl. de in <\en loop van het jaar uitbetaalde rente ad f199.629), zoodat -„het totale tegoed der inleggers einde „1942 bedroeg f 543 532.650, zijnde f 64.i93.280 meer dan einde 1941. Het aantal spaarbankboekjes vermeer derde met 55.691, waardoor er 31 Dec. 1942 2.347.799 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes verminderde in 1942 met 686 en daalde daardoor tot 12.906. Het nominaèl bedrag, ingeschre ven op deze boekjes, verminderde in 1942 met f 1.075.450 en daalde daardoor, tot f 19.476.450. Berekend naar den op 30 December geldenden koers hadden de titularissen van staatsschuldboekjes te vorderen f 17.942.679 tegen f18.069 832 op het einde van 1941. De rente der vaste beleggingen bedroe gen in 1942 f20.087.532 en der tijdelijke beleggingen f510 574 totaal f20.598.107. Uitgekeerd en bijgeschreven werd aan rente f 13.597.636, zoodat de rentewinst beliep f7.000.471 tegen f8.481.366 in 1941 De waardevermeerdering der bezittingen, ad f 29.646.965 is rechtstreeks ten bate van de reserve gebracht, evenals het voordeelige saldo der verlies- en winst rekening ad f 5.442.658, waarna de reserve f141.990.722 bedraagt. De activa per 31 Deecmber 1942 om vatten onder meer: effecten f380.45 mil- lioen, onderhandsche schuldbekentenissen f202.81 millioen, Staatsbedrijf PT.T. f80 milli'oen, schatkistpapier f 7 millioen, kort- loopende lpeningen f21.50 millioen. RECHTZAKÊ^r^^ Rector veroordeeld Het Vredegerechtshof te 's-Gravenhage heeft den rector van het Leidsche gym nasium, die een verplicht gestelde ver gadering niet had bezocht, met vernieti ging van het vonnis van den Vrederechter te 's-Gravenhage, waarbij verdachte een gevangenisstraf v,an acht dagen werd' op gelegd, tol een geldboete van zeshonderd gulden of 90 dagen hechtenis veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van den vrederechter geëischt. Ten bate van „Frontzorg" werd door den Nederl. Omroep in samen werking met de W.A in het Con certgebouw te Am sterdam een „bonte avond" georgani- neerd. Een overzicht van de zaal. C.N.F./Cino P s) In verband met het bovenstaande moet men gedurende het tijdvak van 22 tot en met 27 November bon „algemeen 706" ter verkrijging van het extra rantsoen van 500 gram stroop en bon „algemeen 706" ter verkrijging van het extra rant soen van 500 gram stroop en bon „al gemeen 707" ter verkrijging van het ex tra rantsoen van 100 gram suikerwer ken bij Zijn winkelier vóór inleveren. Ter verkrijging van het extra rantsoen van 180 gram slaolie (raapolie) moet men 'bon „algemeen 708" env de bonnen „reserve m73" en „reserve m69" (resp. van de bonkaarten voor Zwaren en zeer zwaren arbeid) in hetzelfde tijdvak vóór inleveren. De aflevering van deze artike len door den winkelier kan eerst op 12 December een aanvang nemen. Voor deze artikelen zal geen aparte afleveringsbon worden aangewezen, Zoo- dat de handelaren voor de bonnen „al gemeen 706, 707, 708" en „reserve M— 73 en reserve M—69" desgewenscht ont. vangstbewijzën dienen af te geven. De federale raad van Ferrara is met drie revolverschoten vermoord. Pavolini heeft op het congres te Verona uiting ge geven aan zijn groote verontwaardiging over dezen moord op een man, die als drager van de dapperheidsmedaille waar lijk een anderen dank verdiend, had., De opperbevelhebber van de Ameri kaansche landstrijdkrachten op Hawaii en in het centrale deel van den Stillen Oceaan, luitenant-generaal Richardson heeft verklaard te ge loeven, dat de Ja panners binnen vier maanden een nieu wen aanval op Pearl Harbor zullen doen. Dr. Lopez, staatspresident van Colum bia, heeft tengevolge van de onmogelijk heid om onder zijn presidentschap de eenheid te herstellen, een verlof van drie maanden en een .vergunning om zicli naar het buitenland te begeven, aange vraagd Het ligt in zijn bedoeling, zijn ambt neer te leggen. (C.D.) KERKNIEUWS WANNBEB VSBBUISTEBEN? Heden verduisteren van 16 nar 45 tot 8 uur. De maan komt op 3 uur 46 ea gaat onder 15 nur 41 Nieuwe maan Zaterdag 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 Dec THOLEN Burgerlijke Stand- Geboren: Davida Maria, d. van G. G. Contant en M. Jansen; Johanna Adrians, d. van C. J. Schot en A. M. v. Dijke; Johan- nis Marinus, z. van J. M. C. Elenbaas en C. M. Schot. Gehuwd: H. v. Dijke, 27 j., en J. N. Vermaas, 23 j. Herkozen tot kerkvoogd1 der Ned. Herv. Kerk alhier, M. Smits; tot no tabele J. v. d. Velde. OOSTERLAND. Ger. Gem. Dinsdag 23 November 7 uur, ds. Honkoop uit Den Haag. NIEUWERKERK Woensdag 24 Nov. (dankdag). Geref. .Kerk: 10 en 2.30 Ds, Venema. Geref. Gem.: 10, 2 30 en 6 uur Ds. Honkoop (van 's-Gravenhage). ST.-MAARTENSDIJK. Donderdag 25 No vember a.s„ des avonds 7.30 uur, „Re- hoboth", ds. Toinnon te Amsterdam. ZIERIKZEE. Op de op 20 en 21 Nov. gehouden Nat, Konijnententoonstelling ep waar 336 dieren waren ingezonden, 'be haalde de heer J. H. Bakker vier lte, twee 2de, vier 3de, twee 4e een 6e prijs. Alle dieren waren bekroond met predicaat 6 Z.G., 13 |G. en 6 V.G. Maandagmorgen omstreeks kwart voor elf kwam een met 2 paarden be spannen wagen, waarvan bieden werden gelost, op het Sas door het achteruitrij den tusschen den wal ien het schip in de haven terecht. Ben der paarden kwam daarbij Zoo ongelukkig terecht, dat het bijna onmiddellijk dood was. Het an dere paard kon, na achter een roeiboot gebonden te zijn, een eind verder den wal bereiken. Het doode paard werd. eveneens achter een roeiboot gebonden en een eind verder den wal opgesleept. Voor den eigenaar, dhr. C. v. Westen te Capelle, beteekent dit verlies een groote schadepost. ELLEMEET. De inzameling voor de Kerstpaketten, die naar onze jongens in Duitschland zullen worden gezonden, is naar wenscb verloopen. De pakjes werden door ds. en mevr. Bosch Ioo ver zonden, terwijl de inzameling 'voor 'wat betreft Ellemeet geschiedde door mevr. v. d. Weijde en »jde jongedames G. Da lebout, C. Elenbaas en L. Kluit, wie we daarvoor, ook op. deze plaats, gaarne dank zeggen. TELEGRAMMEN NIEUWE BOMAANVAL OP BERLIJN. Britsche bommenwerpers hebben bij volledig bedekten -■ hemel .en slecht uit zicht op de aarde, jn de avonduren van den 22sten November Berlijn aangevallen. Door dezen zwaren terreuraanval ont stond in talrijke stadswijken, hoofdzake lijk ,in de arbeiderswoonwijken van de Rijkshoofdstad ernstige schade en verlie zen onder de bevolking. Bovendien zijn berichten ontvangen over de vernietiging van gebouwen die uit kunsthistorisch oog punt onvervangbaar zijn en over de be schadiging der diplomatieke vertegen woordigingen van eenige neutrale staten Brandweer, eigen hulporganisaties en de bevolking van de Rijkshoofdstad begon nen nog tijdens den aanval in voorbeel dige kameraadschap met de blussChings- en opruimingswerkzaamheden. Volgens een mededeeling van het Ja- pansche hoofdkwartier hebben sterke vij andelijke marinestrijdkrachten, o.m. be staande uit vliegtuigkamschepen en slag schepen, in den ochtend van 19 Novem ber, de eilanden Makin en Tarawa aan gevallen. In de laatste van daar ontvan gen berichten wordt gemeld, dat op 21' November de gevechten tusschen de Ja- pansche verdedigers en de aanvallers nog seteds voortduren, nadat het een deel der vijandelijke strijdkrachten was ge lukt op de eilanden te landen. De burgemeester van Milaan heeft me degedeeld dat door bombardementen van de 36.000 woonhuizen van Milaan er 14.000 of totaal vernield óf dojor zware schade onbewoonbaar zijn geworden. Domei meldt van een Japansche basis: De grootste luchtslag in den Groot-O.- Aziatisc'hen oorlog heeft gewoed op 2 November j.l. in het gebied van Rabaul toen Japansche Marineluchtstrijdkrachten en vlootformaties van een formatie van in totaal J230 a J240 Amerikaansche vlieg tuigen 200 machines neerschoten. De „Deutsche Allg. Ztg." meldt, dat de commandant van de Nederlandsche vlootstrijdkrachten in Australië, schout-bij- nacht P. Koenraad bij ,een vliegtuig-aan val op Soerabaja in een Amerikaansch toestel 'is meegevlogen. In een dooi' de Britsche admiraliteit uitgegeven lijst van verliezen wordt de Britsche admiraal Brownrigg vermeld als „vermist, vermoedelijk gedood". Het heet, dat admiraal Brownrigg als bevelhebber van een convooi op 'zee om het leven is gekomen. i Japansche troepen hébben in de provin cie Hoe-peh In felle ;gevechten Tsjing- sjin en Lihsien aan de rivier de Li ver overd, zoo meldt Stamford Press. Met de inneming van deze beide steden is dp verdedigingslinie van Tsjoengking langs de rivier de Li jn Japansche handen ge vallen. De inneming van béide plaatsen is door den woordvoerder van Tsjoen- king toegegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1