ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 Nov. '43 Telefoon no. 32 Wrw^AdatatatentOTï (Adwrtrntteolief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcefdrodaotmr 100sta Jaarg. No. 15399 A. J. SE LOOZE, Zierlkzee Uitgave N.V. „Se Zlerlizooeohe Nieuwsbode" 21. J. KOSTEN, Nanhulaetraat, Zlorlkzee <Hre no. 137677 Hernieuwde aanvallen der Sovjets afgeslagen Sowjets b^ Saporosje van Bnjepr-eiland verdreven Het opperbevel van de weermaoht deel de Woensdag mede: Ten Noordoosten van Kertsj is in een tegenaanval een penetratie opgeheven. Vijandelijke aanvallen op de veroverde stelling mislukten. Bij Saporosje verdreven onze troepen den vijand van een eiland in den Dnjepr, maakten tal rijke gevangenen en vele wapens buit. Ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog werden nieuwe Sowjetaanvallen afgeslagen, met uitzondering van enkele intusschen afge grendelde penetraties. Afdeelmgen van een pantserdivisie heb ben daar bij een geslaagden aanval 25 pantserwagens en 12 stukken geschut ver nield oi buitgemaakt. In het gevechtsgebied van Sjitomir maken de eigen tegenaanvallen goede vorderingen. In weerwil van 2ijn hard- nekkigen tegenstand werd de vijand in verscheidene sectoren teruggeworpen. Verder naar het Noorden zijn in het gebied van Korosten zware gevechten gaande. Aan weerszijden van Gomel her haalden de bolsjewisten hun zware door- fcraakaan vallen. Terwijl om een penetratie ten Zuid-Westen van Gomel nog hevig wordt gevochten, zijn de overige aan vallen afgeslagen, 'hier en daar in ver bitterde gevechten op korten afstand. Ten W. van Smolensk bracht ook de derde dag van den groóten 'afweec- slag den vijand geen successen. De met numeriek sterkere strijdkrachten storm- loopende bolsjewisten werden in bloe dige gevechten teruggeslagen, binnenge drongen vijandelijke aföeelingen door on verwijlde tegenaanvallen teruggeworpen. Ten Noordwesten van Smolensk en in het gebied van Newel hield de zware vij andelijke druk tegen onze stellingen aan. Bij de zware afweergevechten op de landengte van Perekop hebben zich twee Kaukasische vrijwilligersbataljons bijzon der onderscheiden. In Zuid-Italië had de dag, afgezien van een vruehteloozen plaatselijken aan val van Indische troepen aan den Ooste lijken sector van het front, over het al gemeen een kalm verloop. In de Egeïsche Zee verloor de vijand gisteren 9 vlieg tuigen, waarvan 6 bij een vergeefsChen aanval op een Duitsch convooi. formaties Amerikaansche bommenwerpers onderna men gisteren overdag aanvallen op Noopsch gebied, waardoor aanzienlijke verliezen onder de burgerbevolking wer den veroorzaakt Bij deze -aanvallen én bij eenige vluchten boven Frankrijk wer den i3 vijandelijke vliegtuigen, waaron der verscheidene viermotorige bommen werpers, door luchtverdedigingisstrijd- krachten neergeschoten. Britsche stoor- vliegtuigen lieten gisteren in de avond uren eenige bommen op West-Duitseh- land vallen. HET EILAND LEROS GENOMEN Bezetting gaf zici over Het opperbevel van de weermacht deel de Woensdag mede: „Na een taaien, wisselvalligen strijd van vier dagen tegen een in aantal en bewapening superieuren vijand hebben de Duitsche troepen .van het leger en van de luchtmacht onder leiding van luite nant-generaal Müller den 16en November het Engelsche zeesteunpunt Lero® geno men. De deelnemende strijdkrachten van ma rine en luchtmacht schiepen door haar vastbesloten, doeltreffend optreden de voorwaarden voor de landing, doordat zij den vijandelijken zee- en luchtstrijdkrach ten zware verliezen toebrachten. Zij forceerden ondanks het krachtige afweervuur der kustbatterijen de lan ding op het rotseiland", terwijl gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers de weerstandskracht van den vijand defini tief braken. Tweehonderd En'gelsehe officieren en 3000 man onder leiding van den Engel sehen bevelhebber van het eiland, gene raal Tilney, en 350 officieren en 5000 man Italiaansc'he troepen van Badoglio, onder leiding van den Italiaanschen ad miraal Mascharpa, gaven zich aan de dappere landingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engelsc'h lucht doelgeschut, 20 stukken 2 Cm. luchtdoelge schut, ongeveer 120 stukken geschut tot een kaliber van 15 cm. en 80 luchtafweer- mitrailleurs werden buitgemaakt. Tijdens de voorafgaande gevechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en konvooivaartuigen, twee bewakingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 ka nonneerboot, vier koopvaardijschepen vi.in te zamen ongeveer 12.000 brt. alsmede verscheidene kleine ravitailleeringsvaar- tuigen vernietigd, en; 1 kruiser* 1 torpedo- bootjager en twee konvooivaartuigen zwaar of op vernietigende wijze getroffen ,>1)0 verrekijker der illusie" De Neutralei tPrachtig, dat hebben de Engeltchen mff in 't geheim aangeraden. Dan i» heel ver weg en kan mf niet doen*. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen DE ONRUST IN LIBANON Helleu stelt de Gaulle er voor verantwoordelijk De bijzondere correspondent van ae Daily Express" te Beiroet schrijft am zijn blad, dat de Frtansche hpoge commis saris te Beiroet, Helleu, hem heeft mede gedeeld, dat zijn handelwijze bij het iiir- resteeren van de leden van het Liba- neesche parlement en het gebruik van troepen in de straten door generaal De Gaulle en het comité te Algiers was voorgeschreven en goedgekeurd. Helleu heeft de verklaring driemaal herhaald en gezegd, dat hij De Gaulle tijdens zijn verblijf te Algiers er opmerkzaam op heeft gemaakt, dat het tot onlusten zou kunnen komen. De Gaulle antwoordde: Ik hoop, dat u ongelijk hebt, ik ge loof niet, dat het -tot onlusten komt, zoo ja, dan moeten wij verder gaan, terug is onmogelijk. Helleu heeft verder verklaard, naar Algiers te zijn gegaan om de Lihaneesche aanspraken op grooter onafhankelijkheid aan jjiet Fransche comité voor te leggen. Vóór zijn vertrek -heeft hij het Liba- neesehe parlement op het hart gedrukt de .grondwet niet te wijzigen en de Fransehen voor een fait accompli te stel len. Hij was naief genoeg te meenen', dat 'de Libaneezen zouden w'achten. Na zijn terugkeer uit Algiers heeft hij de Libaneesehe regeering medegedeeld het gebeurde niet te zullen erkennen en ver volgens zich gehouden aan de aanwij zingen, die hij uit Algiers had gekregen. De Franschen hadden den Libanon de onafhankelijkheid beloofd en deze in feite reeds verleend. Frankrijk is* bereid over eenkomstig de bepalingen van de Atlan tische Charta volledige onafhankelijkheid te verleenen, echter niet de dooi" den oorlog bepaalde beperkingen. Helleu voegde er nog aan toe, dat naar zijn meening eenige parlementsleden zeer spoedig uit de gevangenis zullen worden ontslagen. DE PROVINCIALE FINANCIËN Tot 1941 waren de provincies gerech tigd tot het heffen van 40 opcenten op de hoofdsom van de toenmalige inkom stenbelasting en van 50 -opcenten pp de hoofdsom van de grondbelasting. Thans zijn zij bevoegd, hoogstens 50 opcen ten te heffen op de hoofdsom der per- soneele >elasting en hoogstens 60 OP" centen op de hoofdsom -der grondbelas ting. Vervallen is voorts de Rijksuitkee- ring krachtens de wet vaji 1905, terwijl ook het Rijk niet meer zal bijdragen in de kosten van de huisvesting van het provinciaal jjestuur. Van belang is voorts -art. 2 van het besluit luidende: (i). Ten laste van het Rijk wordt aan provinciën jaarlijks een uitkeering gedaan, die voor de gezamen lijke provinciën gelijk is aan het bedrag, dat zou worden verkregen door de hef fing van 10 Opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 10 opcenten op de hoofdsom der personeel© belasting. (2.) Van het totaalbedrag der uitkee ring, berekend volgens het vorige lid, wordt aan elk der provinciën 1/11 ge- deey© uitgekeerd. Bij de provincies doet het „nivellee- ringselement'', la het Gemeentefonds, dus zijn intrede. Blijkbaar neemt men aan, aldus de Telegr., dat op deze manier „arme" pro vincies, b.v. Drente en Zeeland, eenige verkapte subsidie krijgen. PraCtisch was het aantal opcenten op de persomeele belasting door de gemeen ten geheven, beperkt door een plafond van 200. Dit wil dus zeggen, dat het iaan- tal opcenten, dat een gemeente op de personeele belasting maximaal mag hef fen teruggebracht wordt van 200 tot 150. De belastingplichtige wordt er echter niet beter van, want de 50 opcenten verhuizen naar zijn provincie. Ook bij de grondbelasting vindt een dergelijke verschuiving plaats. Maandag is door drie gewapende roo- vers een bedrag van ongeveer 14 mil- lioen francs (ruim een millioen gulden) gestolen uit het Brusselsche girokantoor. De bandieten hadden zich met een val- schen sleutel toegang verschaft door een reeds afgesloten gangdeur en waren on gemerkt doorgedrongen tot de hoofd boekhouding. De roovers hielden de wei nige aanwezigen met revolvers in be dwang en wisten met bet geld te ont. komen, (DNB) MOORDAANSLAG IN EEN TREIN Naar -eerst thans bekend' wordt, heeft op 29 October j.l. des avonds te onge veer kwart over zeven een zeer gevaar- ';jk Individu een i<;u:Tdaanslag gepleegd op een 21-jarigen student van de MTS te Dordrecht. Het groote gevaar, waar aan de jongeman is ontsnapt, bleek eerst toen de arrestatie van -den dader een feit was. Men bemerkte n.l., dat deze enkele dagen na den moordaanslag in den trein een 72-jarigen landbouwer, wo nende op een hofstede te 's-Heer Arends- kerke, op beestachtige wijze had ver moord. Op 29 October des avonds was de stu dent in een eerste kl. coupé van den |trein Dordrecht—Rotterdam gestapt. Kort daarna stapte er een tweede passagier in, die recht tegenover hem ging zitten. Bij de grens van de stad gekomen, vroeg zijn medepassagier: -„Zijn wij hier bij de halte Feijenoord?" Nauwelijks had de student bevestigend geantwoord of hij kreeg een klap op het hoofd1, die hem versufte. Toen hij bij zijn positie ven kwam, stak het individu juist Zijn hand in den binnenzak van den student, die zich onmiddellijk op 'Zijn belager wierp en hem o.m. ,in een der vingers 'beet De treinroover sprong nog voor Feijenoord uit den trein en verdween. De jongeman moest zich laten verbin den en kon een vaag signalement van den aanrander op geven, dat per radio wérd verspreid. De bppp er wachtmeester belast met het onderzoek in de moord zaak te 's-Heer Arendskerke, constateer de dat de dadjer, een 32-jarige man uit Middelburg, een beetwond aan een Zijner vingers had, terwijl eveneens een kaartje le klasse Dordt—Rotterdam in ;een Zijner zakken bevond. Bij confrontatie herkende de student den aanrander onmiddellijk maar !deze laatste ontkende pertinent den overval te hebben gepleegd. WERK EN TAAK DER N S V.O. Over de taak van de Nationaal Socialis tische Vrouwen Organisatie sprak mevr. Couzy in de dagelijksohe persconferen tie te Dén Haag. De N.S.V.O. wil de vrou wen vormen tot goede moeders. De vrouw, aldus spr., moet inderdaad moe der Zijn, maar dan ill de ruimste be- leekenis van het woord, niet alleen voor het gezin, maar ook voor de gemeen schap. Men wil helpen, altijd en overal waar dat noodig is. Het is op het oiogenblik zoo, dat vele vrouwen haar werk in het gezin niet met plezier, of zelfs wel met tegenzin doen, terwijl het bovendien vaak voorkomt, dat het werk j voor hen te veel is. De N.S.V.O. wil hierin verbetering brengen. Te dien einde is het hoofdkwartier dier organisatie ge splitst in negen afdeelingen. De eerste vier hiervan zijn min of meer administra tief, n.l. organisatie en personeel, admi nistratie en financiën, propaganda en* vorming. - j De vijfde afdeeling, de moederdienst. heeft tot belangrijke taak den vrouwen datgene te leeren, wat no.odiig is om een goede moeder te worden (moeder- scholen en moedercursussen, ziekenverr pleging in huis, zuigelingenverzorging, naaien en verstellen, koken, opvoedkun de en handenarbeid). De afdeeling volks- en gezinshuishou ding geeft op allerlei gebied voorlichting door middel van voorliehtingsbureaux, filmdagen, cursussen, (inmaken, voeding enz.) De afdeeling hulp en bijstand weckt voor het geheele volk. Zij kan voor de uilvoering van haar werkzaamheden een beroep doen op de afdeeling der meta's, meisjes van 18 tot 25 jaar. De opleiding van de eerste meta's is voltooid; binnen kort zal men deze jonge vrouwen in uniform op straat kunnen zien. De .negende en laatste afdeeling is die der pullen. Pullen zijn kmderen van 6 tot 10 jaar, die onderricht krijgen in gymnastiek, sport, handenarbeid en bij wie tevens tucht en discipline worden aangekweekt. Naar de New York Times uit Mexicor City meldt, heeft de Sow jetambassadeur Oemansky in een rede voor leden van de Mexicaansche regeering en vooraan- staande personen uit Mexicaansche mili taire en financieele kringen laten door schemeren, dat Moskou vastbesloten is het deel van Polen, dat in September 1939 door de Sowjetunie bezet werd voior altijd te behouden. VERSGHILLEBDB BERICHTEN ONGELUK MET DORSCHMACHINE. Te Sluis is de 49-jarige F. Zlttema uit Oude Ljgye tusschen een in bedrijf zijnde dorschmaohine geraakt, toen hij een lamp wilde vastdraaien, welke, boven deze ma chine hing. Een zijner beenen werd af gerukt, tengevolge waarvan de man is overleden. BETER EEN VERRE VRIEND.... Tij dens een burenruzie in de Van Brakel- straat te Rotterdam heeft een 54-jarige vrouw haar 27-jarige buurvrouw op de gemeenschappelijke trap van de woning met een broodmes aangevallen en haar aan hoofd en hals verwond. Het slacht offer is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De daderes is in bewaring gesteld. PAPIEREN ETALAGEWORSTEN. De eigenaar van een comestibleswinkel te V1 i s s i n g e n gaf aan de politie ken nis, dat Zondagnacht na vernieling van een ruit in de étalage, enkele imitatie- worsten waren weggenomen. Groot zal de ontgoocheling van den blijkbaar flauw zijn den dief geweest zijn, toen hij de kapitale worsten wilde aanspreken en het wel wat zwaar op de maag liggende „Ersatz" bemerkte. (PZC) NOODLOTTIGE VAL. Het 11-j. eenig dochtertje Karia van de familie M.ak- kinga te Heerenveen ging hardloo pend van school naar huis. Daarbij strui kelde zij en kwam 'zoo ongelukkig met het hoofd op 'het trottoir te vallen, dat de dood na eenige oogenblikken in trad. tragisch Sterfgeval Blijmoedig vierde Vrijdag de landarbeider P. Ver* brugge te Biervliet Zijn 85en ver- j aardag. Over een zeldzamen arbeidslust en levenskracht beschikkende, trok hij nog dagelijks naar zijn werk. Zondag zou de verjaardag worden gevierd. Za terdagmiddag werd hij echter in een schuur gevonden, dood, met den 'dorsdh- vlégel in de hand. (PZC) GRAANLOODS AFGEBRAND. Door dat twee jongetjes van leden van het personeel met lucifers speelden, is Zaterdagmiddag brand uitgebroken in een graanloods van de hofstede „Zuid- hof" van de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bath Polder" te Rilland. De met ongedorseht graan gevulde loods brand de geheel uit. De brandweer van Rilland en de motorspuit van Kruiningen ver leenden assistentie. Door dezen brand is de opbrengst van 22 H.A., naar schat, ting ongeveer 1*200 mud1- graan, verlo ren gegaan. DE REORGANISATIE VAN DE STAATS LOTERIJ. De persdienst van het depar tement van financiën deelt méde, dat bet in verband met de voorgenomen re organisatie van de Staatsloterij voors hands geen nut heeft verzoeken om be noeming tot collecteur, enz. in ta zen den, terwijl bezoeken hierover noch aan het departement van financiën, noch aan de directie der Staatsloterij kunnen wor den afgewacht. WANNBEB VSBDUISTEBEN Heden verduisteren van 16 uur 45 tot 7 uur 45. De maan gaat onder 14 nor 19 en komt op 0 uur 34 Nieuwe maan Zaterdag 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 21 December. Laatste kwartier Zondag 19 Dec. Vervaardiging en verkoop gloeilampen 110 volt weer toegestaan Sinds eenigen tijd is het o.a. verboden gloeilampen voor algemeene verlichting vo,or een nominale spanning van 110 volt te vervaardigen, te verkoopen en af te leveren. Blijkens een bekendmaking in de Staatscourant van Dinsdag j.l, is het thans echter aan fabrikanten toege staan bepaalde uitvoeringen weer te ver vaardigen, terwijl tevens aan hen en aan handelaren vergunning is verleend deze gloeilampen te verkoopen en af te leve ren ten behoeve van bedrijven, instel lingen, schepen, enz, welke electrische energie met een spanning van 110 volt opwekken. RtincLvesmarktoa van 1—19 Bsc, geslote In verband met de inventarisatie van den rundveestapel zullen de rundvee markten van 1 tot 19 December zijn ge sloten, Belanghebbenden worden verwe zen naar de betreffende officieele pu blicatie. Naar een J^pansch frontbericht meldt, zïjn 20.000 man van het 73ste leger van Tsjoenking, op 15 November in gevech ten aan de grens van de provincie Hoe- nan in de pan gehakt. De Engelsche nieuwsdienst meldt hit Tsjoenking dat het opperbevel aldaar Woensdagavond heeft bekend gemaakt, dat die Japan pers Lisjien hebben ingenomen. De Ja- pansche troepen in de buurt van Itsjang hebben voorts aanzienlijke versterkingen gekregen en zijn opgerukt tot een punt 80 mijlen Zuidwaarts van de stad'. Flinke kerels melden zich nn voor de Waffen SS en de Landstorm Het SS-Ersatzcömmando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kah zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen teneinde gekeurd te wor den voor de Waffen-SS en de Land storm. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederl. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landstorm of bij het SS- Wachtbataljon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die -;'"4 M aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn. geschiktheid voor de officiers opleiding heeft belezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie! 2o.ll.43 9—12 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 20.11.43 15—18 uur Groningen, Heere straat 46. 21.11.43 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 914 uur Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13 uur Utrecht, N.V.-Huls Oudegracht 245. 24.11.43 9—14 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onzo vrijwilligers. Tffiem hun op leiding. (G.F.L/ff. P$)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1