ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 Nov. '43 Telefoon no. 33 Dfroctenr-Admlnletretenr (Advertentiechef) A. SS LOOSE, Sierifcsee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Citgave N.V. „Se Zienkzeeeche Nlenwehode" Ecofdredaotenr K 2820 U. J. KOSTEN, Manhnleatraat, Zlerlkzee 100sta iaarg. No 15398 Qlro ns. 137677 Zware gevechten bij Sitomir Bij Smolensk mislukten hevige Sovjetaanvallen Het opperbevel der Duitsohe weermacht deelde Dinsdag mede: Ia de groote bocht van den Dnjepr liep de vijand Jen Zuidwesten van Dnjepro- petrowsk en ten Noorden van K r i vv o i Rog opnieuw met sterke strijdkrachten storm op ons front. Zijn aanvallen strand den op den verbitterden tegenstand, van onze divisies, die steeds weer vastbe raden tegenaanvallen ondernamen en daarbij een tijdelijk doorgebroken vijan delijke groep vernietigde. In den sector van een enkele divisie werden al 71 vijandelijke pantserwagens kapotgescho,- ten. Op de vijandelijke bruggehoofden van Krementsjoeg en ten Noordwesten van Tserkassy heerschte gisteren een le vendige gevechtsactiviteit. In het ge- vechtsgebied -van Sitomir werden in eigen tegenaanvallen verscheidene stel lingen der bolsjewisten doorbroken, tal rijke zware wapens buit gemaakt en een ingebroken vijandelijke gevechtsgroep vernietigd Hevige vijandelijke tegenaan vallen mislukten. In weerwil van het on gunstige weer steunde <jle luchtmacht;, door steeds weer herhaalde vastberaden aanvallen, de gevechten der daar ope- reërende formaties van leger en waffen S.S. op buitengewoon doeltreffende wijze. Ten Zuidwesten en ten Noordoosten van Gomel werden nieuwe, door slag- vliegers en pantserwagens ondersteunde sovjetaan vallen, afgeslagen of opgevan gen. Ten Westen van Smolensk deed de vijand met talrijke infanterie-divisies en sterke pantserstrijdkrachten aanvallen. Hij werd in het geconcentreerde afweervuur van alle wapens afgeslagen en leed daar bij zware bloedige verliezen. Aan dit afweersiicc.es had de Duitsohe iartillerie, die door haar beweeglijk vuur werd ge steund en gereed, staande vijandelijke troepen uiteensloeg en penetraties afgren delde, een bijzonder aandeel. Ten Noordwesten van Smolensk en in het gebied van Newel werden hevige plaatselijke gevechten gemeld. In de laat- ste twee dagen zijn aan het Oostfront 481 sovjetpantserwagens vernietigd1. ïn de zware gevechten der laatste weken heeft zich in het geveehtsgebied van Kiev, de Thuringsche 70e pantserdivisie, onder 'bevel van generaal-majoor von Mannteuffel en op de Krim de Fran- kisch-Sudeten-Duitsche 98e divisie infan terie, onder bevel van luit.-generaal Ga- reis, bijzonder onderscheidien. Aan het Zuid-Italiaansehe front wer den, behalve wederzijdsche artillerie en verkenningsbedrijvigheid, slechts een ver- geefsche aanval van Amerikaansche strijd krachten op een hoogte ten Noorden van Mignane gemeld1. Op het eiland Le- r o s duren de gevechten tussdhen onze landingstroepen en de vijandelijke be zetting nog voort. Kustbewakingsstrijd krachten der marine hebben in de Egeï- sehe wederom een vijandelijke 'duikboot tot zinken gebracht. Bij aanvallen op Duitsehe vliegvelden in Zuid-Griekenland werden gisteren 16 AmeYikaansche bom menwerpers neergeschoten. Britsche sto ringsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht eenige bommen op West-Duitsch- land vallen. Bij zwakke vijandelijke lucht actie boven het bezette gebied in het Westen werden 6 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Een sterke for matie zware Duitsehe gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de haven- Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 40 door Robin De dominé trad op Marius toe en zei iets tegen hem, waarna Ide beide heer en even samen praatten en toen in huis gingen. Nu ik iga, izfei Dora spijtig. Emmie deed haar uitgeleide en keer de toen terug naar ide eetkamer. De hceren kwame- daar niet binnen, maar gingen naar boven. Zou juffrouw van den Heuvel stervende zijn pn zou zij den zoon van haar igeliefde nog hebben willen zien? O, Vader, wat gebeurt er to>ch bo ven? riep Emmie, toen de dominé einde lijk het vertrek binnenkwam en de deur sloot. Lieve kind, we moeten voor haar bidden en we moeten den Hemel danken Ze heeft mij verzocht het je te vertellen. Iedereen moet het nu weten. Kind, weet je, wat men tegen Marius Robijn heeft gehad! Ja, zei ze, met kloppend hart. Het is er nu dan niet meer, of liever: het is er nooit geweest! Arm schepsel! Ofschoon zij zwaar gezondigd heeft, tnoeten wij toch meelij met haar hebben. Je weet, dat zij verloofd was met den vader van Marius; dat zij hem liefhad, hè? Ja; en daarom haatte ze Marius, Zei ze. Ze zal hem dan nu niet langer haten. Hij was haar een levende herin nering van haar zonde, zieje. stad Plymouth mert goed gevolg aan gevallen. De in dit weermachtsbericht gemelde Duitsehe bomaanval op de Zuidwestelijke Engelsche haven Plymouth werd uitge voerd door een formatie Dernier- en Junkervliegtuigen in de vroege ochtend uren van 16 November. De Duitsehe ge vechtsvliegtuigen braken door den ster ken versperringsgordel van het Britsche luchtdoelgeschut heen en wierpen hun bommen op de bevolen doelen. In hel j gebied van de staatsvverf braken verschei dene branden uit, welker uitgestrektheid J bij het wegvliegen der formaties kon worden waargenomen. Een Duitsch vlieg tuig is van deze onderneming niet terug gekeerd. DUEL TUSSCHEN GROOTE LEGERKORPSEN Strijd tusschen routine en priaitis7e kracht De strijd om dp Oekraïne is weer in lievigheid toegenomen. Ten Westen van Kief zijn de bolsjewisten doorgedrongen tot Sji-tomir, een spoorweglijn aan het kruispunt Leningrad-Odessa. Tegelijker tijd zijn de Sovjets tusschen Sap or os j en Kriwoi Rog over., een breed front met strijdkrachten, die 35 tot 40 divisies wor den geschat, tot een nieuwen aanval overgegaan. Daarmede zijn de operaties op den Zuidelijken vleugel van het Oos telijk front in een nieuw stadium getre den. Het gigantische duel tusschen generail- veldmaarschalk von Manstein en Sjaposj- nikof, den chef van den Sovjet-Russisch en generalen staf, schijnt nog steeds zijn hoogtepunt niet te hebben bereikt en telkens weer in een anderen sector wer pen de Sovjets hun massa's in 'den strijd. Het Jis een duel, dat later wellicht tals een van de interessantste en belangrijk ste episodes van den oorlog in het Oosten zal gelden. Het is een strijd tusschen geperfectiomneerde tactiek en natuurlijke sluwheid, tusschen routine en primitieve kracht. i De strategie van Sjaposjni- k o f is, vergeleken bij die der Duitschers, ongecompliceerd en doorzichtig, schrijft de Berlijnsche corr. van de Tel. Maar zij heeft zich in den Joop der laatste' jaren gewijzigd en aan de Duitsehe str'ijldme- thodes aangepast. Terwijl von Manstein ongetwijfeld over de volmaaktere klennis over de betere soldaten ten over de ster kere wapenen beschikt, kan Sjaposjnik'of met massa's mensehen en materiaal ope- reeren, kan hij uit schier onuitputtelijke bronnen scheppen. Sjaposnjikof streeft naar het bekende doel: door de Duitsehe linies heeribreken en een beslissing foroaeren. De prijs, die voor dit resultaat zou moeten wor den betaald, speelt geen rol. Von'Man- stiein moet met zijn numeriek 'zwakkere krachten en met zijn kostbaar materiaal zuinig omgaan. Hij wijkt voor de over macht wanneer een poging om zijn stel lingen te handhaven, al te Zware offers zou vergen. Hij is een meester in de kunst der elastische verdediging en elk suedes, dat zijn tegenstander behaalt, elke strook grond' en elke stad, die hij her overt, moet met enorme verliezen aan menschen en wapenen worden verkocht. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen 01 zei Emmie verbaasd. Ja, 't is wel héél erg! En zeven en twintig jaar heeft zij dit zoio volge houden. Ze zag, hoe de arme oudelui er onder leden; ze zag den jongen op groeien onder die donkere schaduw1; en wat misschien nog het ergste wasze liet dien smet kleven aan Bart's nage dachtenis. Zelve heeft ze dan ook onbe schrijflijk geleden, gedurende al die ja ren. Ze zegt, dat ze geen rustig oogenblik heeft gekend, Hoe heeft ze het ooit kunnen dioen, riep Emmie. Ja, maar je weet niet, waar je toe komt, heb ik al op zo,o menig sterf bed hooren zeggen. Ze beleed opk, dat ze iederen nacht van dien armen Marius Robijn heeft gedroomd en ze zal zeker dikwijls naar het graf van zijn vrouwtje zijn gaan kijken. Vrouw Rijp, die immer kamenier bij haar is geweest, wist ook van dat slaapwandelen. En Marius? Die is op het oogenblik bij haar Ja, ze wilde hem zien. Zij had geen rust, voordat hij bij haar geweest was. Hij Zal wel jh eel vriendelijk voor haar zijn. Ja, maar hij zal ook denken aan zijn moeder! Het leed, dat zij geleden heeft, kan nooit meer goed gemaakt worden. Neen; dat is wel verschrikkelijk! Maar wees jij nu ook maar niet hard voor haar, Emmie! Je hebt zelfs een spe ciale reden, om goed voor haar te Zijn want ze zegt, dat het zien van jou haar tot inkeer heeft gebracht; en, toen je haar vanmorgen vertelde (Slol volgt). HERSTELBETALINGEN TE MOSKOU BESPROKEN Standpunt van hot Kremlin Een punt waarvan tot dusverre niet bekend was,, dat het op de agenda der conferentie van Moskou heeft gestaan en waarvan ook in het befaamde „slot. communiqué" met geen woord werd ge rept, schijnt de kwestie der herstelbe talingen te zijn geweest. De „Völkischer Beobachter" oppert zelfs de veronder stelling, dat Engeland, de Vereenigde Sta ten en de Sovjet-Unie dienaangaande een acc'oord hebben 'bereikt, hetwelk dan neergelegd zou zijn in pen der geheime verdragen of minstens ontwerp-verdra gen, welke, naar men van Duitsehe zijde veronderstelt, het eigenlijke resultaat der conferentie van de geallieerden vormen. Vrijdag benoemde president Roosevelt zijn vriend t». tn ••■ouwensman, Herbert Lehman,' tot „directeur-generaal der her stelcommissie van de vereenigde naties". Lehman zal den scepter Zwaaien in een commissie, waarin alle vereenigde naties vertegenwoordigd zijn en die tot taak heeft, ten eerste vast te stellen, hoe groot de schade is, die de Duitsehe oor logvoering elk der vereenigde naties heeft toegevoegd, .en ten tweede na te gaan, hoe het Duitsehe volk deze schade door herstelbetalingen, leveringen in na- tura en dienstverrichtingen weer kan goedmaken. Reeds vier en twintig uur later heeft het Kremlin 'blijkens Reuter zijdelings te verstaan gegeven, dat het er niet veel voor voelt, Zijn belangen nan den heer Lehman en zijn commissie toe te ver trouwen en dat de Sovjet-Unie het Duit sehe volk zijn eigen herstelvoorwaarden wenscht te dieteeren. De Sovjets stellen zich op het standpunt, dat de Diuitsche oorlogvoering aan de Sovjet-Unie een totale schade heeft .toegevoegd, .waarbij die der vereenigde naties in het niet verzinkt. Volgens een te Moskou opge maakte begrooting ,k'omt de oorlog de Sovjet-Unie op een bedrag van 135 mil liard pond te staan, wat meer dan het tienvoudige is van het totaal der her stelbetalingen die Duitsehland te Ver sailles werden opgelegd' en idle 11.8 mil liard pond bedroegen. Volgens Reuter denkt het Krimlin er niet aan, „ide fouten van 1919" en in de eerste plaats „den onzin (der finan ciering der herstelbetalingen na den eer sten wereldoorlog5 ie herhalen. Inder tijd heeft Duitsehland sle'chts voor een gering deel aan zijn herstelverplichtin gen voldaan en als men het bedrag van 135 milliard pond verhoogt met hetgeen de overige, vereenigde naties hebben te leischen, dan komt men bovendien tot een bedrag, dat op ieen normale manier onmogelijk kan worden, afgedaan. Wes halve de Sovjets Duitsehe waren, Duit sehe dienstverrichtingen en Duitsehe ar beiders eischen, die in Ids Sovjet-Unie heerendiensten zullen moeten verrichten. Een tweede contingent Nederlandsche vrij willigers van de Waffen SS in de maand November, is naar het Oostélfjk front vertrokken. (C.N F./Meffer, Pax s) ONLUSTEN IN LIBANON Naar de Britsche berichtendienst me dedeelt, is, ondanks d.e politieke démenti's uit Britsche bronnen, bekend geworden dat „niet slechts te Beiroet, 'doch ook in verscheiden andere plaatsen in Libanon de onlusten voortduren. Gemeld werd-, dat Fransc'he troepen het vuur hebben ge opend op demonstreerende menigten en dat het tot nieuwe relletjes is gekomen. Een aantal vrouwen en kinderen is ge dood. Radio-Caïro verklaart van een uit Bei roet komend journalist te hebben ver nomen, dat Emile Edde, die door de Gaullisten tot chef der regeering was benoemd, zijn lastgevers heeft doen we len, dal hij geen regeering kan vormen. De diplomatieke medewerker van Reu ter meldt, dat koning Ibn Saoed een boodschap heeft gericht aan Churchill, waarin hij protesteert tegen de maat regelen der Gaullistische autoriteiten ill Libanon. De Syrische minister-president heeft naar radi,oi-Beiroet meldt, tijdens een bij eenkomst van studenten een rede gehou den, waarin hij de bevolking tot rust en bezonnenheid aanspoorde en haar ver zocht het initiatief over te laten aan de regeering en het parlement. De Syrische regeering heeft den Syrfschen bladen ver boden over de gebeurtenissen in den Libanon te schrijven. l ln Berlijnsche politieke kringen slaat men volgens A.N.Pj., met aandacht den J toenemenden druk gade, van Engelsche j zijde op generaal de Gaulle uitgeoefend, om Libanon prijs te geven en aldus den weg te banen voor een inschakeling van d.e Levantijnsche republiek in een Panara- bisehe unie onder Britsche leiding. In dit verband, zoo verklaart men te Berlijn, verdient een bericht van de „Observer" de aandacht, waarin de Gaulle reeds openlijk als gekochte Britsche regent wordt geka#akteriseerd, die. naar het blad hoon end qpmerkt, eerst door Engelsche hulp en met Engelsch geld in zijn tegen woordige positie werd verheven. In hoe verre de reis van Catroux naar Libanon lat regeling van het geschil succes zal opleveren, meent men te Berlijn te moe ten afwachten. In elk geval dient reeds thans in herinnering te worden gebracht, dat het generaal Catroux was, die Li banon destijds volledige vrijheid en onaf hankelijkheid heeft beloofd. Jean Helleu, de commissaris vian De Gaulle voor den Libanon heeft journa listen te Beiroet meegedeeld, dat hij niet eigenmachtig heeft gehandeld bij de ar restatie van de Libaneesche regeerders., doch dat hij hiertoe order had gekregen van het Fvansche comité te Algiers. Hij Helleu zou er zijn bezwaren tegen heb ben geuit omdat hij moeilijkheden voor zag. Hij heeft desondanks de gegeven opdracht uitgevoerd. DE LUCHTAANVAL OP SOFIA Prins-regent bezocht getroffen wpen De middagbladen van Sofia publjceeren op prominente plaats berichten over den luchtaanval van gisteren op Sofia. Tege lijk met het communiqué wordt gemeld, dat prinsregent Cyril en generaal Michof terstond ha den aanval in de getroffen wijken zijn verschenen en z'ich ter plaatse op de hoogte hebben gesteld van de aangerichte schade. Ook minister-presi dent JBosjilof, de minister van Binnen- landsche Zaken, Christof en de minister der Spoorwegen, Petrof, hebben zich naar de geteisterde plaatsen begeven en ter stond last gegeven om op de snelst mogelijke wijze hulp te verleenen en steun aan de getroffen bevolking. De Bulgaarsche ministerraad is heien bij eengekomen in een korte zitting, waarin de maatregelen besproken werden, die na den AnglQ-Amerikaanschen aanval op Sofia zijn genomen. Het regeeringsblad „Dues'' meldt, dat de aanval is uitge- i voerd door ongeveer 130 Anglo Ameri kaansche vliegtuigen, die ongeveer 200 bommen hebben neergeworpen. Het is kenmerkend, dat de bommen steeds niet militaire doelen hebben getroffen en dat alleen de burgerbevolking in de stad werd getroffen. Economist: „Verslijking mst 1918 niet mogelijk" Het ANP verneemt uit Stockholm: Het Engelsche tijdschrift „Econo mist schrijft: De militaire situatie van 1918 kan niet met die van thans vergeleken worden, hoe gaarne men dat aan geallieerden zijde ook zou willen. Immers, het Duitsehe leger van 1943 is niet dat van 1918. Toen zijn de zenuwen het Duitsehe opper bevel de baas geworden en werd het moreel van de Duitsehe troe pen gebroken. Thans echter is de Duitsehe weermacht geestelijk en lichamelijk nog volkomen intact. WANNBBB VBBDUISTBBBN! Heden verduisteren van 16 que 45 tot 7 nar 45. De maan gaat onder 13 uur 52 en kont op 23 unr 29 Nieuwe maan Zaterdag 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. Laatste kwartier Zondag 19 Dec BOTSING OP SPOORWEGOVERGANG Vrijdagmorgen vond aan den spoorweg overgang aan den Zanddijk te Kruinin- gen een ernstig ongeluk plaats. Een luxe auto kwam van den rijksweg aangereden en wilde den overgang passeeren in de richting Ierseke. De afsluitboomen wa ren niet omlaag. Een rangeerende motor ramde de auto in volle vaart. De auto werd' bijna geheel vernield, terwijl de inzittenden wonder boven wonder geheel' ongedeerd bleven. Naar het schijnt is een der spoorwegambtenaren in gebreke gebleven den spoorwegovergang af te sluiten. (PZC) VERSCHILLENDE BERICHTEN KOOP EN VERKOOP VAN NAAIMA CHINES. Met ingang van Maandag j.l. is het een ieder verboden gebruikte huis houd'. en ambachtsnaaimachines te koop te vragen, te koop aan te bieden, te koopen, te vertdoopen of af te leveren. Echter is toegestaan het te koop vra gen, te koop aanbieden, Ikloopen, ver- koopen of afleveren van evengenoemde machines van, respectievelijk aan, erken de handelaren. DOOR TREIN GEDOOD. Op de spoor baan Ede—Arnhem werd nabij bïokpost 20 bij Ede het Jijk gevonden van een man, die bij identificatie bleek te zijn de 57-jarige J. H. van Hal uit Renkum, van beroep messenslijper. Daar ter plaat se geen overwegboomen zijn en de man een kunstbeen had', ligt het vermoeden voor de hand, dat hij te laat een na derenden trein heeft opgemerkt en zich niet meer in veiligheid1 heeft kunnen brengen. Op het eleotriseh bereden traject Rome- Viterbo is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd Door nog onopgehelderde oor zaak zijn twee treinen op elkander ge schoven. De eleotrische locomotieven wer den uit .jle rails geslingerd en de wagons schoven door de hevige b-otsing in elkan der. Tot dusverre heeft men 58 dooden gevonden. Meer dan 200 personen wer den gew'ond. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is in Sierra Leone de tot dusver grootste diamant van de wereld gevonden. Deze diamant van 530 karaat is de eerste steen, die in WestAfrika gevonden is. Korstpakkotjea voor de Waffen SS slechts mogelijk tot 30 November Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moeten alle kerstpakketjes voor Vrijwilligers in de Waffen-SS, die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het SS-Ersatz- commando Nederland, Den Haag, Korte Vijverberg 5, afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmid dels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvangen, die voor, verzending der paketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het moge lijk om kerstpaketten aan de vrijwilligers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken'' met een postzegel van 30 cent opplalïken. Daar de „Zulas sungsmarken'' aan de soldaten uitgereikt worden en door hen aan hun familie leden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers enz,, die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mo gelijk te maken, is een inkrimping van het póstverkeer noodzakelijk. De brief post ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feldpostzen- dimgen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, kun nen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungs marke" tot 30 November verstuurd wor den. Van 30 November 1943 tot 25 December 1943 kunnen in geen geval veldpost- paketten en pakjes aangenomen worden. Van 30 November 1943 tot 25 Deo. 1943 kunnen in geen geval veldpostpak ketten en pakjes aangenomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadres seerd An das SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rang.... naamf...;1. veldpostnrof adres.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1