ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 17 Nov. '43 Telefoon no. 32 Directeur-Administrateur (Advortentiochef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaoteur K 2620 A. J. DE L00ZE, Zierikzoe Uitgave N.V. „De Sloriisooscbe Nieuwsbode" M' J' E0STEN' Munhuleetmt, Zierikzee 100«te Jaarg. No. 15397 Oiro no. 137677 In de bocht van den Dnjepr 1 Eilanden In de bocht van Fiume veroverd Het opperbevel der Duitsehe Weer macht deelde Maandag med,e: Op de Krim werden ten Noordoosten van Kertsj verscheidene malen herhaalde aanvallen van den vijand in hevige ge vechten afgeslagen. Ten Oosten van Pere- kop vernietigden onderdeelen van het Rumeensche infanterie-regiment 38, onder bevel van kapitein Tabisa, in een aanval een vijandelijke compagnie granaatwer pers. Aan den benedenloop van den Dnjepr vielen Duitsehe bergjagers op ver rassende wijze van uit het bruggehoofd Cherson aan, maakten gevangenen, be haalden buit en sloegen tegenaanvallen van den vijand af. In de groote bocht van den Dnjepr. gingen de bolsjewisten met sterke formaties infanterie en pant- serwagens opnieuw tot den aanval over. Na een verbitterde worsteling werden hier doorbraakpogingen ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noordoosten van Kriwoi R og met zware verliezen voor den vijand verijdeld. Ten Noorden van de stad Kriwoi Rog werd' de met behulp van superieure strijdkrachten ver kregen penetratie in ons front in een tegenaanval opgevangen. Bij deze gevech- ten, die met volle kracht voortduren, werden 120 bolsjewistische tanks stukge schoten. Aan het EJnjepr-front werd de aan weerszijden van Tsjerkassy over de rivier getrokken vijand op den anderen oever teruggeworpen. In het gebied van Kiev en Sjitomlr werden enkele verloren ge- gane plaatsen heroverd. Een vijandelijke gevechtsgroep werd' uiteengeslagen. Ook bij S j i t o m i r strijdende troepen wer den op stellingen ten Westen en Noord westen der stad teruggetrokken. Ten Zuidwesten van Gomel verkreeg de vijand na dagenlange gevechten, die zware ver liezen opleverden, een penetratie. Vijan delijke cavallerie en tanks probeerden de stad Retsjiza in een snelle manoeuvre te veroveren. Zij werden overhoop ge schoten. Aan weerszijden van Gomel mis lukten talrijke aanvallen der bolsjewisten. Ten Westen van Smolensk hervatten de bolsjewisten met gebruikmaking van tal rijke infanterie-divisies en .sterke pant- iserstrijdkrachten hun doorbraakpogingen. In verbitterde gevechten werden de in verscheidene golven aanvallende vijande lijke strijdkrachten afgeslagen, plaatse lijke penetraties afgegrendeld- én alleen in dezen sector van het front 56 vijande lijke tanks stukgeschoten. Ten Noordwes ten van Smolensk nam de gevechts actie. af. Van de overige deelen van het front werden alleen nog plaatselijke aan vallen van den vijand in het gebied van Newel gemeld. De 12e en 17e luchtaf- weerdivisie van de luchtmacht hadden door hun voorbeeldig optreden en hun onvermoeibaar ingrijpen in de gevechten te land aan de mond van de Ssosh en in de bocht van den Dnjepr een belangrijk aandaal in de hier behaalde afweer- successen. Aan het Zuid-Italiaansche front heerseh- W W W Menigeen zou Zich minder ongelukkig voelen, indien hij besluiten kon minder aan zichzelf te Idenken. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 39 door Robin Maar ik kon immers niet anders doen! En u Ziet: ik ben er goeld afge komen Die arma Caroline! Ze er erg op u gesteld! Ze 'zal het wel prettig vin den, (dlat ze hier is. O, Emmie, mis schien is hef niet het geschikte oogen- u daarom niets meer! Neen, dat is zoo! En het zal ook' nooit het geschikte oogenblik zijn! Zegt u daarom niet meer! Toen zij hem aankeek met haar groote grijze oogen, benam die blik hem alle zelfvertrouwen. O, maar u kunt mij toch niet ver bieden, 'dlat ik uitspreek, hetgeen ik op het hart heb? U begrijpt wat ik be doel. Toen Caroline u bij zich vroeg, wist u dit al. J,a, o, ja! Eigenlijk had ik niet moeten gaan. Maar toen wist ik1 het nog niet; nu weet ik het wol: het is Marius Robijn. —Marius Robijn? herhaalde hij, met onverholen verbazing Maar met bovenmenschelijke inspanning herstelde hij zich en sprak, uit idien grond van zijn hart; Ik wensch u alle mogelijke geluk. Dit had ik nooit vermoed. Die goede Marius! Wat zou ik! anders ook ge tracht hebben, u gelukkig te maken! Hij kuste haar de hand en ging. Juist op dat oogenblik (tówam [da do- miné beneden. te gisteren slechts activiteit vanrartillerie en verkenners. In de golf van Fiume zijn, in samenwerking met formaties van de marine, troepen van het leger op de door benden bezette eilanden Okak, Cherso en Lussino aan land gegaan. Op ener gieke wijze werd het vijandelijk verzet gebroken en de eilanden bezet. Talrijke gevangenen en buit vielen in onze han den. Lichte vlootstrijdkrachten brachten verscheidene vaartuigen op, waarmede deelen van den vijand probeerden te ont komen. De luchtmacht schoot boven het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee 5 vijandelijke vliegtuigen neer. Een Duit sehe duikboot jager bracht in de Egeïsche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken en bracht gevangenen mede. NIEUWE DUITSCHE WAPENS Snelste vliegtuig ter wereld maakt proefvluchten Wanneer men de activiteit van het ÏJüiTschc luchtvaren vergelijkt met die van de eerste oorlogsjaren, dan kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat deze den laatstentijd aanzienlijk geringer is, schrijft de A.N.R-corr. te Berlijn. Dit kan .verschillende oorzaken hebben, doch een der belangrijkste is waarschijnlijk wel, dat. naar uit verschillende uitlatingen van .Duitsehe zijde gebleken is, reeds het Duitsehe luehtwapen op het oogenblik, een vernieuwingsproces 'doormaakt. Niair men hier en daar in kringen, die met de wapenproductie in nauwe relatie staan kan vernemen, zou men zelfs bij een se- riebouw van vliegtuigen tot geheel nieuwe types zijn overgegaan, een stap die uiteraard een tijd lang belemmerend, op de productie werkt en die aan pok alleen past in een systeem van oorlog voering, dat op een langdurigen strijd is ingericht. Omtrent de nieuwe vliegtuigtypen hult men zich natuurlijk in stilzwijgen. De luchtaanvallen op Londen van den laat- sten tijd schijnen met zulk een nieuw vliegtuig te worden uitgevoerd en de Engelsche pers spreekt van een buiten gewoon snel toestel naar men hoort het. snelste ter wereld dat slechts vijftien minuten noodig heeft om van de EngelsClie kust heen en terug haar Londen te vliegen en zich pijlsnel uit de stratosfeer als een stuka op het doel stort. Tot dusver is het nog niet gelukt, zulk een toestel neer te schieten. De vluchten met dit toestel schijnen voor alsnog echter als proefnemingen te moe ten. worden .beschouwd» Behalve op het gebied van den vlieg tuigbouw is men bok op andere gebie den volgens ingewijden tot ingrijpende productiewijzigingen overgegaan, vooral op hét- gebied van de artillerie. Zoo is onlangs aan het' Oostelijke front de „brombeer'' verschenen, een houwitser, die zich op eigen kracht voortbeweegt en waarvan de pantsering hem volgens deskundigen vrijwel onkwetsbaar maakt voor het vijandelijke geschut. Ook pp het gebied van de ballistiek streeft men voortdurend naar verbeteringen en hier heeft men reeds groote resultaten ver kregen, wat reikwijdte, doorslagkracht en brisantwerking der projectielen betreft. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen Zal ik nu b'jji haar gaan, vader? vroeg Emmie. Neen, kindje. Op het moment zal Zij niets meer kunnen idragen. O, daar is de dokter. Wij 'bullen hQoren, wat hij zegt. Het was een vreemde ochtend'. Emmie deed' 'Zóó haar best, om haar gedachten te bepalen bij haar idagelijksche bezig heden, maar het was haar .ten eenen- male onmogelijk. Zij had pld'aar het ge voel of er iets verschrikkelijks 'Zou ge beuren. Op den middag kwam Dora idle Roode op haar fiets even aanrijden. Eigenlijk kon zij het niet meer uithouden van nieuwsgierigheid, want zij had iets ge hoord, waar z'ij niets van begreep. Ik ben Gerard van den Heuvel Zoo even tegengekomen, begon zij, nadat Ze naar de zieke had' gevraagd. Hij zag er uit, of zijn laatste uur geslagen was. Zeg, Em, je ben1- toch niet onvriendelijk geweest tegen die arme man? Toe) Dora, spreek niet zloo? Maar ik dacht pigenlijlkl, dat alles nu in orde was tusschen jullie? Je bedoelt toch niet, dat je Ik begrijp er niets van! Maar daar kwam Marinus ide oprijlaan in en toen Dora (den blik 'z'ag in Emmie's oogen, begreep zij het wel en liet zich ontvallen: O, is het dat? Juist, het is (dat En ik ge loof, dat het dat pok altijd (geweest .s Dora omhelsde haar vriendin, maar met een vreemde gewaarwording in het hart. Want Zij, die haar heele leven alles pre cies gehad had', Zooals Zij het verlang de, had Marius Robijn els haar „held" beschouwd ,en nu zag zij zich hem voor den neus weggekaapt! (Wlordt vervolgd). MOLOTOV ONDERHANDELDE MET DE TURKEN Het weekblad „News Review" maiakt melding van een onderhoud, d,at Molotov tijdens de conferentie te Moskou met den Turkschen ambassadeur Bydur, als mede met den Turkschen militairen at taché, kolonel Zobu, zou hebben gehad. Een uur lang, zoo schrijft het weekblad, hebben deze drie achter gesloten deuren onderhandeld. Den volgenden dag begon de Sowjetpers klachten tegen Turkije te publiceeren. De Wereld vroeg zich af, wat de Sow- jets eigenlijk in den zin hadden, zoo schrijft het weekblad verder en .beant woordt vervolgens deze vraag in dier voege, dat de Sowjet-Unie het heeft voor zien op Istanboel en op de Dardanelles warit zulk een toegang naar zee beteekent voor Stalin evenveel als voor Peter den Groot en. Wanneer Stalin den eisch stelt, I dat .men de S1**- ^-Unie een steunpunt j aan de kust Van .ran ter beschikking moet stellen, dan komt de Sowje-Unie zeer .dicht in de uurt van den voor Engeland belangrijk» n weg viia de Mid dellandsche Zee naar het Verre Oosten, j Wanneer Slalin een Sow jethaven aan de Egeïsche Zee vil hebben, dan be teekent dit, dal men een corridor door Roemenië, Bulgarije on een deel van Grie kenland moet maken. Doch Griekenland is een Geallieerde en men kan dienten gevolge niet vrij ever zijn gebied be schikken. Derhalve is de belangstelling der Sowjets weer uitgegaan maar Turkije en de Dardanelles. Het oefenen van „eenigen druk" om Turkije er toe te bewegen zijn kaarten open op tafel te leggen, zoo schrijft het Engelsche blad ten slotte, schijnt geheel en al in de lijn van Stialins gedachten -te liggen. LANDWACHT NEDERLAND De door den Rijkscommissaris voor de' bezette Ned. gebieden en door den Lei der der NSB reeds herhaaldelijk aange kondigde vorming van een beschermings- formatie, bestaande uit leden van de NSB en leden van haar organisaties, heeft thans in een in |het Verordeningenblad van den Rijkscommissaris voor de bezette* Nederlandsche gebieden van 13 Novem ber versohenen verordening haar wette lijke basis en vorm verkregen. Ce beschermingsformatie, 'die z'ooals be kend den naam „Landwacht Nederland" draagt, zal door dien Generaïkommissar für das Sicherheitswesen und' höheren SS. und PoHzeiführer met p'olitie'bev.cegd1- heden voor het handhaven van de open bare orde en ter bescherming van leven en -goed der ordelievende bevolking wpr- dien gebruikt. Een inspecteur-generaal, aan wien 2 inspecteurs worden toegevoegd', leidt de Landwacht Haar optreden wordt gere geld door den höheren SS- und Polizei- führer. De dienstvoorwaarden voor de leden van de Landwacht, zooals b'.v. sol dij, verzekering enz., werden in nadere bepalingen bekend gemaakt, die de hö- here SS- und Polizeiführer in overeen stemming met den Leider der NSB af kondigt. Tijdens den duur van hun lid maatschap van de „Land'wacht .Neder land" vallen de leden onder een bijzon dere door den höheren SS- und Polizei führer uitgevaardigde disciplinaire rege ling. i Vreugde en Arbeid drie jaar Zaterdagavond' is in Den Haag het 3- jarig bestaan van Vreugde en Arbeid' ge vierd door een speciale voorstelling van het Deutsche Theater in den Stadsschouw burg, met de Troubadour van Verdi op het programma. Hiervoor waren 100 so ciale voormannen uit verschillende dee len van het land met hun vrouwen ge- moodigd1, men had er wel meer willen uitnoodigen, maar dat stuitte af op be zwaren ten aanzien van het logies. Vóór de voorstelling was er ean pers conferentie van Woudenberg, den leider van het Arbeidsfront en drs. W. Wien- belt, leider van het Arbeidsgebied Pers- zaken van het NAF, waarin de leider van. het Arbeidsfront een overzicht heeft gegeven van hetgeen het NAF in de drie jaren van Zijn bestaan heeft bereikt en vooral van den arbeid van de onder organisatie Vreugde en Arbeid". Hij bracht de voornaamste doelstellingen van het NAF in herinnering, het scheppen van een werkelijke volks- en werkgemeen schap, ervoor te zorgen, idat ieder volks genoot komt op de plaats waar hij tot de hoogste arbeidsprestatie in staat is in het belang van hemzelf en van de volksgemeenschap, ondernemers en werk nemers te doordringen van den waren gemeenschapszin en in het (algemeen op voeder voor het sociale leven te Zijn. i De Britsche admiraliteit heeft thans de verliezen bekend gemaakt bij de vernie tiging van den torpedojager „Panther". Volgens deze mededeeling zijn met dit Engelsche oorlogsschip 3 officieren en 63 manschappen omgekomen. Moedigen Nederlander De Nederlander Coenen, werk zaam in West-Duitsehland, is voor zijn moedig gedrag tijdens |een der jongste bombardementen, onder scheiden met het Kriegsverdienst. kreuz met de zwaarden. Hij redde verscheidene mcnschenlevens en wist waardevol materiaal voor ver nietiging te behoeden, zonder daar bij acht te slaan op de vernieti ging, waaraan zijn persoonlijk be zit tegelijkertijd blootstond'. Nieuwe terreuraenvallen op de Nederl. "burgerlijke bevolking Door aanvallen met de boordwapens van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op veerbooten zijn 13 Nederlanders gedood. Elf andere werden zwaar en 14 licht gewond. In het gebied van de waterrijkste lands- Ideelen, doorsneden van zeearmen en bree- de stroomen, waar bruggen ontbreken, zijn de veerb'ooten het middel van ver keer om van de eene in de andere provin cie te komen om de groote 'Centra te bereiken. Wanneer, zooals thans, daarop door Anglo-Amerikaansche vliegers een aanval met de boordwapens wordt ge daan, treft dit de bevolking nog meer dan 'd'e luchtaanvallen op de steden, waarbij de burgerbevolking het kind van de rekening wordt. Op het land heeft men nog eenige kans het veege lijf te bergen, wanneer^ de bommen ontploffen of de kogels overal rondspatten. Maar midden op de breede stroomen heeft men vrijwel geen enkele kans het ge vaar te omzeilen. Men valt ten prooi aan de metalen roofvogels en verbitterd vraagt men zich af (waartoe dit dient. WANNMB V2BDUZST2B2N? Heden verduisteren van 16 nor 45 tot 7 nar 45. De maan gaat onder 13 nnr 22 ea komt op 22 nnr 25 Laatste kwartier Zaterdag 20 Nov. Nieuwe maan Zaterdag 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. versqhillemde berichten MOORD TE MAARSSEN. Vrijdagavond' j.l. vond men in den Bethunepolder op den weg van Maarssen naar Tienhoven een inwoner van Maarsseveen be wusteloos en bij onderzoek bleek dat hij gewond was. Hij werd' naar een zie kenhuis te Utrecht vervoerd, waar hij nog des nachts aan de bekomen ver wondingen is overleden. Vermoedelijk is hier sprake van roofmoord. VECHTPARTIJ IN EEN WOONWAGEN KAMP. Vorige week is er een hevige vechtpartij geweest in het woonwagen kamp te Soest. Toen de politie kwam waren 10 bewoners van het kamp in een fel gevecht gewikkeldhet werd gevoerd met behulp van bijlen en em mers. Zes personen waren gewond, van wie drie z waar. Vier vechtersbazen heeft de politie meegenomen. Musici voor de Landstorm Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van de Landstorm, worden mnsici gevraagd. Ook amateurs kunnen ziek melden. Voor een mnzikale opleiding wordt zorg godragen. Persoon lijke of schriftelijke aanmelding bij bet SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. ZORG VOOR MOEDER EN KIND.. De j Ned. Volksdienst, daartoe dioor volksge- i nooten in de gelegenheid gesteld, heeft dezer dagen weer een aantal moeders voor eenige weken naar mooie tehuizen kunnen zenden. Voorts is weer een aan tal kinderen uitgezonden naar de mooiste plekken van binnen- en buitenland. Ten einde de moeders in haar moeilijkheden bij te staan, heeft de NVD dezer dagen „Hulpposten moeder en kind" geppend te Hilversum, Deventer en Velsen. Volks- genooten hebben voor de minder-bedeel- den in de week van 16 dezer een be drag bijeen gebracht van f 79.384.89; m' October is totaal f 581.885.75 door Win terhulp ontvangen, buiten de collecte om ZELDZAAM. Kinderrijke gezinnen Zijn er in Brabant vele. Aan weinige gezin nen is het echter beschoren, om alle gezinsleden nog in leven te weten, als ook v.oor hen de levensavond reeds ge- komen is. De familie Bulkimans uit Prin- cenhage, thans Beek bij Breda, maakt echter een uitzondering. Uit het huwe lijk van H. Buikmans en P. Bruijns wer- l den in de tweede helft van de vorige I eeuw 10 kinderen geboren, 2 dochters (en 8 'zoons. Deze 10 kinderen zijn alles nog in leven en bevinden zich nog m uitstekende gezondheid, alhoewel allen reeds de 6 kruisjesj, 5 ide 7 kruisjes en 1 de 8 kruisjes zijn gepasseerd' zijn. (Dgbi. v. N.B, en Z.) ARCHIEF-AMBTENAAR GEARRES TEERD. Te A1 k m a a r is een 'gemeente ambtenaar gearresteerd, die werkzaam was op het gemeentelijk archief. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan dief stal van kostbare boeken uit dat ar chief, welke hij ver onder den prijs aan antiquairs te Amsterdam verkocht. Daar een antiquair de zaak niet ver- trouwde en te Alkmaar een onderzoek instelde, zijn deze diefstallen aan het licht gekomen. De ardhiefambtenaar is in verzekerde bewaring Flinke kerels melden ziek nu voor de Waffen SS en de Landstorm Het SS-Ersatzcommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kan zich' vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen teneinde gekeurd te wor den voor de Waffen-SS en de Land storm. Tijdens de keuringen worden aUë in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederl. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landstorm of bij het SS- Wachtbataljon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsehe Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld1. Officier, in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering' zijn: karakter, ge drag, prestatie! 18.11.43 9—12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.11.43 1518 uur Arnhem, cofé Royal 19.11.43 9—12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. i9.11.43 1518 uur Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 2o.ll.43 9—12 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 20.11.43 15—18 uur Groningen, Heere straat 46. 21.11.43 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 9—14 uur Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13 uur Utrecht, N.V.-Huis Oudegracht 245. 24.11.43 9—14 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij 0028 vrijwilligers. Tff'ient hun op leiding. Q.F.LfHPe)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1