ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j Uil Stad en Provincie Maandag 15 Nov. '43 Telefoon no. 33 100ste Jaarg. No. 15395 Diro too. Adml tear (Adjertontlwliof) waann opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdrodaoUur A. J. DB LOOZE, Zierlkzee %tÉ m, j kosten Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" K 2620 Manhnlsstmt, Zierlkzee 01™ no. 137677 Dr. GOEBBELS OVER DE MOSKOUSCHE CONFERENTIE Engeland en Amerika voorgoed nit Europa weggegsocheld Dr. Goebbels onderwerpt in 0,Das Reich" de resultaten der conferentie te Moskou aan een „nuchtere, zakelijke "beschouwing" Het staat onweerlegbaar vast, aldus schrijft hij, dat de Engelschen en Ame rikanen naar Moskou zijn gegaan om de bolsjewisten te brengen tot ©en vast leggen van hun territoriale wenschen en bedoelingen. Niet alleen het breedspra kige slotcommuniqué van Moskou, maar ook alle andere inlichtingen, die wij van de conferentie hebben gekregen, tooneiv eenstemmig aan, dat de Anglo-Amerika- nen daarin in geen enkel opzicht ge- slaagd zijn. J Alleen al het feit, dat in het commu niqué wel sprake is van Oostenrijk, dat in het geheel niet op de agenda stond. 1 maar niet van Polen, Finland, de Balti- sche landen, de Dardanellen en den Bal. j kan, bewijst voldoende, dat de Engel- schen en Amerikanen in Moskou hun grpotste diplomatieke nederlaag hebben geleden. Stalin hoopt door militaire suc cessen voldongen feiten te kunnen stellen. Het zou meer dan naief zijn, als men aannam, dat hij de Anglo-Amerikanen daarin zou willen laten doelen. Zij heb ben geen machtsmiddelen om 'hem daar toe Ie dwingen en hij heeft geen aan- leiding het vrijwillig te doen. In één woord: de Engelsehen en Amerikanen zijn te Moskou voor goed uit Europa weggegooeheld. Het geding over het lot van Europa is thans nog slechts leen zaak tusschen de Sovjet-Unie en de Duitsche weer macht. De Anglo-Amerikanen hebben het bolsjewisme slechts op het paard te hel pen. Zit het in het zadel, dan zal het wel rijden. De minister legt er den nadruk op, dat deze voorstelling van zaken wordt gedeeld door de geheele wereld, voor zoover men nog een eigen oordeel heeft. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de Moskousche 'Conferentie en haar schijnresultaten de volken niet gerust stellen, maar hun ongerustheid jnog 'heb ben vergroot. Nergens toont 'zich ont spanning, overal toeneming van angst en bezorgdheid. Wij hebben steeds geweten, aldus ver volgt dr. Goebbels, dat de positie van Engelahd en de Ver. Staten in hun ssa- mengaan niet de Sovjet-Unie van week tot week zwakker werd, ,om uit te loo- pen op een volkomen afhankelijkheid. De conferentie is een nieuwe stap op den weg naar dit door Stalin beoogde doel. Wij hebben een zomer vol zorg en moeilijkheden achter ons, vervolgt dr. Goebbels, wij zijn in leen herfst die den last niet vermindert en wij verwachten een winter, die ons op de Zwaarste proef zal stellen. Maar onze overwin ningskansen zijn niet geschokt. Wij' zül- len ze, als het er op aankomt, weten te verdedigen. Niemand bijl ons denkt aan toegeven. Over dergelijke gedachten spreekt alleen de vijandelijke propagan da, maar in de werel dder feiten zijn ze theorie zonder meer. EDEN IN HET LAGERHUIS Over de conferentie te Moskon S.R.T. verneemt uit Londen: De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Anthony Eden, heeft voor het Lagerhuis een lange verklaring afgelegd over de conferentie te Moskou. De voor naamste doeleinden vian deze Conferentie zijn geweest de verkorting van den oor log en de oplossing van een airntal Europeesche kwesties. In dit laatste is men weliswaar nog niet heelemaal ge slaagd, doch men is thans volkomen op de hoogte van eikaars meeningen. Eden zeide dat door de conferentie te Moskou de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen de Sow jetunie eenerzijds en de EngelsChen en Amerikanen anderzijds zijn verbeterd, vooral door de diepgaande besprekingen over de militaire onder werpen. Een der groote verdiensten van den Amerikaanschen minister van buiten- landsche zaken, Cordell Hull, is de door de Sowjelunie, Engeland, de Vereenigde Staten en China onderteekende verkla ring aangaande de samenwerking van deze landen en hun plannen aanga and e collectieve veiligheidsmaatregelen nia den - oorlog. Vervolgens wees Eden op de noodzake lijkheid van de vorming van een nieuwe organisatie ter coördineering vian de ver scheiden politieke belangen der afzonder lijke mogendheden- Het feit, dat voor een dergelijke organisatie te Moskou de biasis is gelegd, is wellicht het voornaamste -resultaat van de conferentie. Er zal spoed worden gemaakt met het vormen van de raadgevende Europeesche commissie. Dit adviseerende apparaat zou de door Enge land, de VereenLgde Staten en d.e Sow jelunie gemeenschappelijk uitgewerkte voorstellen tot oplossing van de Euro peesche problemen in de practijk bren gen. Eden zeide: Wij moeten de waarheid in het gezicht zien. De drie groote mo gendheden zullen er in de eerste plaats verantwoordelijk voor zijn dat top dezen oorlog een duurzame vrede neigt. Ook het comité vopr Italiaansche aan gelegenheden zal tegenover Italië de ge meenschappelijke politiek der geallieerden ten uitvoer brengen. Te Moskou heeft men den vertegenwoordigers der Sowjet- unie een nauwkeurig rapport gegeven over de tot nu toe gevolgde werkwijze en richtlijnen van het geallieerde mili tair bestuur in Italië. Hierover zeide Eden dat nog niet ge zegd kan worden dat er over d.it punt volledige instemming bestaat, tdoch lalle belanghebbenden weten thans hoe de anderen hierover denken. Tenslotte wijdde de minister aandiacht aan zijn ontmoeting met den Turlcschen minister van buitenlandsche ziaken, Mene- mencioglu te Kaïro. Eden zeide: Wij hebben van gedachten gewisseld over den algemeenen toestand in het licht vian de resultaten van de conferentie te Mos kou. Mijn Turksche collega is nu naar Ankara teruggekeerd om over het resul taat vian deze besprekingen zijn regeering in te lichten. Op dit oogenblik kan ik hieromtrent nog niets naders mededee- len. Superioriteit van leiding contra die van getal Sovjets trachten Duitsche taktiek over te nemen „De groote slag aian het Oostelijke front neemt dergelijke afmetingen aan, dat men van een slag in den gerbuikelijken zin nauwelijks meer kan spreken", aldus de militaire correspondent van het D.N B>, Martin Hallensleben. Toch vormen de gevechten aan het heele Oostelijke front een geheel: zij vormen gemeenschappelijk den slag, waarin de bolsjewisten -por gen een keer van den oorlog te hunnen gunste te veroorzaken. Zij houden daarbij vast aan 'het voorbeeld van de groo.te Duitsche ketelslagen van 1941 en trachten van hun kant de Duitsche legers in het Oosten te omsingelen. Zij houden zrch daarbij zóó nauwkeurig aan het Duitsche voorbeeld van 1941, dat zij meenen reeds op grond Van de vorming van een vari abel zwaartepunt, met het doel het front door middel van de z'.g. gepantserde vuist te doorbreken,, tot een vernietigend suc ces te geraken. Zij denken niet slechts idoor ononder broken aanvallen den Duitschers ten slotte den adem te kunnen ontnemen-, doch ook reeds door (het cfopieeren van de plannen, idie eens den tegenstander het succes tegen hen bezorgde, Ide over winning te behalen. Ten slotte zien zij zich .steeds weer bedrogen in deze over winning, die Zij reeds verschillende malen tastbaar voor zich meenden te hebben. Hieruit blijkt wellicht het -duidelijkst, hoe gerechtvaardigd de wijzi-ging |d,er Duitsche tactiek is. De Duitschers hijgen niet naar ladem en dat z'al ook niet gebeuren. Daarvoor staan twee dingen borg: le. Het feit, dat de Duitsche legers aan het front, in tegenstelling tot de meening van den vijand, niet zijn gedecimeerd, doch groote versterking hebben gekregen, die zich nog vroeg genoeg zal doen gevoelen. In elk geval, aan Duitsche zijde heeft men schijnbaar geen haast. 2e. De stra tegische en tactische superioriteit van de Duitsche oorlogsleiding, die tezamen met de menigte beproefde onderleiders er in slaagt de superioriteit van het getal te niet te doen. Het blijkt, dat het een drogreden is, dat de Duitschers tot het systeem van wisselende noodhulp hebben moeten ever- gaan 'als gevolg van het feit, dat er van de dicht bij het front beschikbare strijd krachten te veel werd gevergd, en id'at zij hun numerieke minderheid aan -de tel kens nieuwe brandpunten hebben moe ten compenseeren door leening bij de frontseetoren waarvan minder wordt ge vergd De gebeurtenissen in- het gebied van Tsjernigof bewijzen, dat de Duit schers toich wel over meer strijdkrach ten in de nabijheid van het front moe ten beschikken dan het er op den eersten aanblik uitzag. Toch verwachten de Duitsche militairen, dat ide ..vijand den slag met grootere energie zal hervatten, vooral omdat men aan Duitsche ^ijde nergens den indruk heeft van verminderen van de bolsjewis tische strijdkracht. DE KAASBONNEN Personen, die bon Algemeen 696 ter verkrijging van 100, gram volvette 40 -f- Limburgsche- of Hervésche kaas hebben ingeleverd, kunnen deze kaas vian 13 tot en met 27 November tegen afgifte van bon Algemeen 703 bij hun winkelier ver krijgen. Degenen, die verzuimd hebben hun bon Algemeen 696 tijdig in te leveren kunnen niet verlangen, dat de winkelier laan heil ook de vette sooirten kaas levert, zpodat zij, indien de winkelier hiertoe niet in staat is, genoegen dienen te nernen met 20 -f- of magere kaas. Op de rantsoenbonnen van nieuw mo del zijn gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 November eveneens de vette soorten kaas, voor zoiover deze al thans bij den handelaar voorradig zijn, verkrijgbaar. Indien de winkelier niet voldoenden voorraad vette soorten heeft, is hij echter bevoegd om ook op deze rantsoenbon nen 20 -J- of mager© kaïas te leveren. Op de rantsoenbonnen van oud model, die na 27 November ongeldig zijn, is uitsluitend 20 -f- of magere kaak verkrijgbaar, i Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat ook de bonnen van die Reiphs- karte für Urlauber en van de Lebensmot- telkarte gedurende genoemd t ijd-vak recht geven op het koopen van de vette soorten kaas. „Ging Moskou zich voorbereiden op de overwinning"? De Moskousche corr. van de „News Chronicle" meldde op 3 Oc- tboer aan de B.B.C. het volgende over het leven in Ide Russische hoofdstad: „Er heerscht een nieuwe geest in de stad. Het 'gebouw der Sov- jet.Unie te Moskou wordt geheel nieuw opgeschilderd1 met roode verf, de muren worden [gestuka doord en de ruiten -worden gelapt. Ik weet niet, of Mosklou zich voor bereid op de overwinningsfeesten in November, maar in ieder geval doet men Zijn best ide stad op te frisschen. De verduistering wordt ook minder nauwgezet gehand haafd Petroleum voor verlichting Van "14 t m. 27 November 1943 geven de met „42 Verlichting" en ,,43 Ver lichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 121" en de met „62 Verlichting" ge merkte bonnen d'er bonkaart „S 221" elk recht op het koppen van één liter petroleum. i PRIJSBEHEERSCHING HUISHUREN. Zooals bekend is, zijn de huren van woningen gehandhaafd' op het peil van Mei 1940, hetgeen in sommige gevallen tot onbillijkheid aanleiding heeft gege ven, al is de maatregel uit economisch oogpunt in het algemeen Zeer juist ge nomen. Voor huurverhcogingen had men -zich té wenden tot het Prij'zenbureau, dat aan de hand van (de ontvangen richtlij nen zelfstandig beslist, terwijl betrokke nen eventueel in hooger beroep kunnen gaan bij' -den Gemachtigde voor het -on roerend goed. De praktijk heeft uitge wezen, id at het 'WensChelïjk is om dé huiseigenarenorganisatie voortaan in deze aapgelegenheid te betrekken en jZoo- Zal binnenkort de afdeeling 's-Gravenhage van -den Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren als eerste in Nederland1 'bij' wijze van proef als adviseerend' lichaam worden ingeschakeld in het pr'ijzenbe- leid van het .onroerend goed. NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA Er kunnen thans inlichtingen worden ver strekt omtrent krijgsgevangenen beneden den rang van officier beginnende met de letter V toit en met de letter Z. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie-bureau van het NederlandsChe Roode Kruis, Koirte Voorhout 14, 's-Gravenhag-e, onder Opgave van naam, voornamen, geboorte datum -en -plaats en zoo mogelijk stam boeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. Offloieele Landbouwmededeolingen voor do provincie Zeeland HUISSLACHTING. De huisslachting van varkens is thans bekend geworden. In groote trekken komt het op het vol gende neer: 1. Er zal geslacht kunnen worden van af ongeveer 22 November a.s. Voor drin gende gevallen kan men zich -direct tot ide PI. Vertegenwoordiger wenden. 2. Het slachtseizoen eindigt -op 31 -Maart 1944. 3. Een machtiging om te slachten kost f 2.25. 4. Er mag in voorraad worden geslacht tot 24 December 1944. 5. Een te zwaar varken mag door tusschenkomst van den PI. Bureauhouder geruild worden met het lichtere varken van iemand die een zwaar varken mag slachten. 6. Blauwe huisslachtvergunningen wor den uitgereikt tot en met 30 November a.s. Wie -dan nog geen vergunning of nog geen varken heeft mag niet slach ten. Hiet is ook niet mogelijk na 30 No vember nog een 2e pf 3e vergunning te ontvangen. Mien zorge dus, dat vóór 1 December 1943 alles geregeld is. Volgende week worden nadere (bijzon derheden gepubliceerd. AANKOOPVERGUNNINGEN HOOI- EN VOEDERBIETEN. Verschillende particu liere paar-d-enhouders hebben nog steeds geien aanvrage om een aankoopvergun ning hooi ingediend'. Tlolt 1 \Diecember 1943 zal alsnog gelegenheid worden gegeven een aanvr-age in te dienen. Later inge diende verzoeken zulle# als regel niet meer in behandeling genomen worden. Aankoopvergunningen voor voederbieten worden uitsluitend verstrekt ten behoeve van pas op het bedrijf gekomenpaar den, waardoor vroeger aanvragen niet mogelijk was. DE WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 16 aar 45 tot 8 uur. De maan gaat onder 12 uur 03 en komt op 20 bot 29 Laatste kwartier Zaterdag 20 Nov. Nieuwe maan Zaterdag 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Volle maan Zaterdag 11 December. KERKNIEUWS Reichskarte für urlauber De geldigheidsduur vah ide bonnen der Reichskarte für Urlauber, welke, 'blijkens het daarop gestel-d-e opschrift geldig zijn tot 14 November a.s., is verlengd tot 1 -M;ei 1944. Zooals bekend, zijn (deze bonnen uitgevoerd in groene kleur, met als opdruk öéai geel-witte U, 'wellkle op een schildje is geplaatst. De aandacht van de winkeliers wordt er op geves tigd, idat Zij tot 1 Mei 1944 verplicht IZijn deze bonnen onder alle omstandig heden aan te nemen,- (dus bijvoorbeeld ook wanneer Zij bezig Zijn met inven tarisatie. Het niet nakomen van deze verplichting brengt voor -de betrokkenen erjistige moeilijkheden mede. Ned.Herv. Kerk. Na een vacature van enkele maanden j mocht de gemeente van Zierikzee, Zon- dag in -ds. M. H. Knijff, gekomen van Ophemert, een nieuwen leeraar ontvan gen. Daar de bevestiger, Dr. C. L. T-uin- stra van Alkmaar, onverwachts verhin- j derd was, vond des morgens in de Nieuwe Kerk de bevestiging plaats door Ds. A. E. van Griethuijsen van- Noord- gouwe. Uit het voorgelezen schriftgedeel. te (2 Timf. 3 0.4 tot einde en 2 Tim. 4 1—9) koos de bevestiger tot tekst 2 Tim., 4 5 .Jftniddelste gedeelte) „Doe het werk van een Evangelist". Na de bevestiging zong de gemeente Ds. Knijff I het 4e vers uit psalm 121 toe. Des namiddags deed, Ds. Knijff in dezelfde kerk zijn intrede. Voor ide eigen- lijke -dienst 'begon liet eerst het kerke lijk zangkoor onder leiding van den heer Blok zich hooren. De nieuwe predikant koos tot tekst van Zijn intreepredikatie i 1 Petruisi 2 (9„Maar gij' zijt een uit- verkoren geslacht, een koninklijk pries- terdom, een heilig volk, -een verkregen j volk, opdat gij zoudt verkondigen de deugden desgenen, die U uit de duis ternis geroepen heeft tot zijn wonder- baar licht", naar aanleiding waarvan hij, speciaal in het tweede deel zijner pre- dikatie, den nadruk legde op het doel 'der kerk: de verkondiging van de deugd van God. Toespraken w-erden na het be- i eindigen van den dienst niet gehouden, maar wel werd Ds. Knijff, na het uit spreken van den zegen, door de ge meente toegezongen de verzen 1 en 5 uit gezang 263. Beide diensten ^trokken I een groote schare kerkgangers; vooral i des middags was de Nieuwe Kerk ge heel gevuld. De twee plaatselijke predi kanten en eenige collega's (uit de om geving woonden den dienst bij', l ST.-MAARTENSDIJK. EvangelisatieRe- hoboth''. Donderdag 18 Nov., half acht, Ds. van Elden te Haarlem. j SS 1 111 11'L'.f ZIERIKZEE. Tot onderwijzer aan de Openbare Mulosehool (vaC. A. van Too- ren) is met ingang van 4 Januari a,s. benoemd de heer A. Mol, onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te St.-Philipsland. VERSQBILLENPE BERICHTEN CLANDESTIENE SLACHTERS GEPAKT. In een w-eide in ide Ooi bij Nij!megen hebben -des nachts vier personen een koe geslacht. Het - vleesch is uit het li chaam van het beest gesneden, toen het nog leefde. 200 pond1 hebben Zij mee genomen en 250 pond van het vleesdh is een sloot geworpen. Het meegenomen vleesch werd in den Clandestienen han del gebracht. De vier daders Zijn gear resteerd en tegen de afnemers van het vleesdh is procesverbaal opgemaakt. DE PRIJS D-ER KERSTBOOMEN. Even als verleden jaar is -er vanwege deu dienst van den gemachtigde vQor 'de prijzen een prijsvoorschTift voor Kerst, boomen verschenen. Daarbij' wordt be paald, dat -de detailprijs van kerstboo- men tot een lengte van 50 c.m. zal Zijn f 0.50, van 50—70 c,g. f 0.75, van 70—130 c.m. f 1.25; van 130—200 |C.m. f 2.75, van 200—300 c.m. f 5 en van 300—400 'C.m. f8. Deze prijzen gelden inclusief de ver goeding voor het aanbrengen van een steunmiddiel. Naar Reuter uit Algiers meldt heeft generaal de Gaulle bekend gemaakt dat generaal Cartroux op het punt staat naar Libanon te vertrekken. Hij zal alle maat regelen nemen, die voor den toestand aldaar noodzakelijk zijn. Naar wij in de „Völk. Beobachter" le zen, zullen in de Javaansche provincie Borenegro en Djakarta (vermoedelijk is hier bedoeld Djokjakarta) binnenkort in- heemsche persoonlijkheden met den gou- verneursrang worden bekleed', Flinke kerels melden zich nu voor de Wafen SS en de Landstorm Het SS-Ersatzcommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander m den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen teneinde gekeurd' te wor den voor d'e Waff-en-SS en dé Land storm. Tijdens de keuringen worden ,alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, 'die om bepaalde redenen in Nederl. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landstorm ofbij het SS- Wachtbataljon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot -de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld'. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie! 15.11.43 9—14 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9—12 uur Goes, Hotel Centraal 16.11.43 15—18 uur Breda, Restaurant Modern, Markt. 17.11.43 9—14 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18.11.43 9—12 uur Venlo, Deutsches Haus, Eginondstraat 16. 18.11.43 15—18 uur Arnhem, cofé Royal 19.11.43 912 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19.11.43 15—i8 uur Zwolle, Hotel Gij- teribeek. 20.11.43 9—12 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 20.11.43 15—18 uur Groningen, Heere straat 46. 21.11.43 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 914 uur Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13 uur Utrecht, N.V.-Huis Oudegracht 245. 24.11.43 9—14 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Rij onze vrijwilligers Korte betprektnff voor den aanval. F. UB P 9)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1