Uit Stad en Provineie Radioprogramma Vrffdag 12 Novemb&r HILVERSqy I. 415.5 m. 6.45 M,uzikale morgengroet; 7 BNO: Nieuws; 7.10 Ochtendjgymn.; 7.40 Sport nieuws; 8 BNONieuws; 8.10 Lichte Och- tendklartken; 8.45-8.50 Voor de huisvr.; 9 Vroolijk en vlot; 9.45 Godsdienstige uit. zending; 19.15 Barnabas van Geczy; 11 Voor de kleuters; 11.30 Beroemde com ponisten; 12.15 Theo Uden Masman; 12.45 BNO: Nieuws;; 13 Land en volk brengt... 15 Godsdienstige uitzending; 1530 Film programma; 16.45 BNO: Nieuws; 17 Ko mische opera's; 18.05 Gron. Orkestver.; 18.45 Wat doet de directie van den land bouw? 18 55 Spiegel van jden dag; 19 BNO: Nieuws; 19.15 Alleen voor de Ra diocentrales; 19.15 De Allemansgading; 22 BNO: Nieuws; 22.15 Die goldene Sie- ben; 23—24 Stemmen uit het duister. HILVERSUM II. 301.5 M. 17 Michael Jary; 18 Dinerconoert; 19 BNO: Nieuws; 19.15 Voor de kleuters; 19.20 Opera-ouvertures; 20.15 Duitsche taalcursus; 20.40 Het NAF; 20.45 Piano en orkest; 21.15 Kamermuziek; 21.45 Avondwijding; 22 BNO Nieuwsberichten. Van de '34 „postcandidaten,, werden er 7 afgewezen. In totaal werden er 13016 geëxamineerd, hiervan slaagde 87 pet. Hereende mulo-examens Sedert een twintigtal jaren werden de m.u.l.o.-examens der katholieke' scholen afzonderlijk en met eenigszins vereenvou digd program gehouden, terwijl christe lijk en neutraal mu.l.o. van het begin dezer examens af bleven samengaan. Blij kens een bericht van -de regelingscom missie in het Mededeelingenblad van 1 dezer der Vereeniging voor m.u.l.o. zul len in 1944 deze examens weer alle aan elkaar gelijk zijn en op denzelfden tijd worden gehouden en wel de schriftelijke examens op 16 en 17 Mei 1944, de mon delinge examens, die in totaal' 5 weken duren, zullen aanvangen op 26 Juni 1944 De aangifte Zal moeten plaats vinden vóór 23 Februari, waaromtrent nog na dere oproepingen zullen verschijnen. Cursussen N.A.F, De persdienst van het NAF meldt: Reeds geruimen tijd bestond voor de Nederlandsc'he arbeiders in Duitschl^nd de gelegenheid deel te nemen aan schrif telijke cursussen voor beroepsontwikke ling, welke door het Ned1. Arbeidsfront werden georganiseerd. Ondanks het feit, dat de arbeiders in Duitschland moeilijk tot studeeren te bewegen zijn, hebben deze leergangen reeds een groot succes gehad. Daar het tot stand brengen van mon delinge cursussen in dez&n tijd onmoge lijk blijkt te zijn, is het de bedoeling dergelijke cursussen ook te geven aan de arbeiders in Nederland en hun daar door ook mede in de gelegenheid te stellen een hoogere beroepsontwikkeling te verkrijgen. Prospecti over deze leer gangen zullen binnenkort door de Afd. Propaganda van het Ned. Arbeidsfront op ruime schaal worden verspreid1. Uit het politierapport van Zierikzee Tegen een groentenwinkelierster, die verdacht werd haar appels te duur te hebben verkocht aan de schooljeugd werd procesverbaal opgemaakt wegens overtre ding der prijsvoorschriften. Een winke lier, tevens boekhandelaar, een manufac- turier, alsmede een hulpbesteller d'er PTT werden bekeurd, daar zij hun woningen niet voldoende hadden verduisterd. Aan hen werd een strafbeschiklking toegezon den t^r betaling van f 25, terwijl hun woningen voor 14 dagen van het elec- trisch licht werden afgesneden. Een metselaar en een los werkman bij wien de aangebrachte verduistering ook nog te veel licht doorliet, werden in het bezit gesteld van aan kosten onderwor pen politioneele waarschuwingen. Te vens werden aan kosten onderworpen waarschuwingen uitgereikt aan een vrouw van een loswerkman, een dienstbode, twee scholieren, een inwoonster uit Re- nesse en een binnenschipper uit Hooge- veen, terzake dat zij zich met een zak lantaarn op den openbaren weg bevon den, die inplaats van donkerblauw-, wit licht uitstraalden. Een tandarts, wiens hond liever beet in de beenen van een gemeentebode dan in hem toegeworpen beenen, ontving een schriftelijke aanzeg ging dien hond te muilkorven. Een smid en een graanhandelaar uit Rotter dam, die uit een rijdende tram spron gen, ontvingen politioneele waarschuwin gen, daar zij de veiligheid van het ver keer hiermede in gevaar brachten Tegen een dienstbode, die haar mond te wijd opende en zich hierdoor eemge beleedigende woorden liet ontglippen te genover een dagdienstbode, werd proces, verbaal opgemaakt .wegens beleediging. Eer. bakkersknecht uit Haamstede, die zich in de gelagkamer van een café be vond en geen persoonsbewijs kon ver- toonen, kreeg een procesverbaal. Op verzoek van een veehandelaar, wiens 'koe was dol geworden, werd leidt dier 'dioor een Duitsch militair doodgeschoten. Een koopman die per rijwiel reed zon der de vereischte verlichting, weigerde daarvoor aan kosten onderworpen poli tioneele waarschuwingen aan te nemen en zag 1 ie ver een strafbeschikking toege. zonden welke hem duurder kwam te staan. Twee landbouwers en een smidsknecht die zonder afgeschermde Ver lichting reden, alsmede een distributie ambtenaar en een loopjongen, die op hun rijwielen nog andere personen me devoerden, terwijl die rijwielen daar voor niet waren ingericht, weiden even eens in het bezit gesteld van polito- neele waarschuwingen. De bezitters van rijwielen worden wederom gewaar schuwd hun rijwielen niet onbeheerd op straten, wegen en stoepen achter te la ten, daar binnen zeer korten tijd 4 rij wielen zijn ontvreemd. Den laatsten tijd worden meisjes, die een of andere vereeniging bezoeken en huiswaarts keeren, des avonds herhaal delijk lastig gevallen door een groep bel hamels, die van de duisternis gebruik maken. Zoo werd een groep van deze meisjes ter voorkoming om door straat, jongens lastig te worden gevallen, be geleid door een hier wonende tuinders- knecht. Op den hoek van de St.-Domus- straat gekomen znijde, 'kwam een troep van deze straatjongens met schrikaanja gende geluiden op deze meisjes af en grepen één daarvan vast. Ter noodza- lijke verdediging van dit meisje gaf de tuindersknecht met een zijner handen een dier straatvlegels een klap in het gelaat. Twee der helden, nX een loswerkman en een pakhuisknecht, maakten daarop hun broekriemen los en gingen daarmede den tuindersknecht te lijf. Zij sloegen hem daarmede zoo in het gelaat en op het hoofd dat hij in (elkaar zakte en in het gymnastieklokaal moest worden gebracht Eén der belhamels dacht dat hij hem dood had geslagen. Tegen deze beide personen is procesverbaal opgemaakt, zoodat zij eerstdaags hun bedreven kwaad zullen moeten verantwoorden. BURGH. Burgerlijke Stand over Oct. Geboren: 3. Eva Levina Miaria, d. van J. A. de Konter ien L'. Geelhoed1 (uit Wateringen); 6. Willy Johan, Z. van Abr. C. de Glopper en Adr. Kloet; 31. Leen- dert, x. van Adr. Geelhoed en N. van de Sande. Gehuwd: 13. Cornelis Willem van Zuijen, 28 j. j.m., en Krina Deurloo, 17 j. j.d.; 14. Pieter Rademaker, 31 j. j.m., en Maria Hendrika Noordhoek1, 21 j. j.d.; 29. Berend Jan Meddeler, 29 j. j.m. (uit Woudenbterg) en Neeltje Adriaan- fje Geluk, 19 j. [j.d. Overleden; 1. Pieter- nella Flohil, 62 j„ wied. van Johannus Booit. 1 I 'i Ingekomen: 22. Fedde van Weert en echtgenoote uit Rotterdam. 27. Lesndert Siesse van Renesse. Vertrokken: 1. M,a- rinus van der Have !naar Haamstede; 4. Johannes Groenendijk naar Rotterdam. 5. Maria H. Verbrugge naar Hontenisse. 18. Jan F. Wijs naar Goes. 30. Joanna C. M,. Jagers naar Wouw; 30. Hubert Fr. Jagers naar Wouw. RENESSE. Teneinde de jongens dia momenteel in het buitenland werken, met St.„Nieolaas te verrassen met een paklklet, kunnen de burgers, die bovengenoemd doel daadwerkelijk willen steunen, tot 29 November a.s> hun bijdragen inleve ren bij mevr. Schol der en ds. Kléinman. In het bijzonder wordt gedacht aan goederen in natura en voornamelijk aan kleedingstukfeen als wollen truien, pullo vers, sokken, dassen, wanten enz. of de 'daarvoor in aanmerking komende tex tielpunten. Ben en ander geldt voor de kerkelijke idubbelgemeente Rene-Se-Njoord- welle. |S,| ELLEMEET. Burg. Stand over October. Geboren: 4. Willem Cornelis, z. v. Andries den Boer en Janna Goudzwaard. Gehuwd: 13. Marienus Hanson, 25 j. j.m. en Jo hanna Adrlana van de Panne, 27 j. j.d. Daar zich meer dan het minimum aantal deelnemers opgeven is de Avond- school begonnen. NOORDWELLE. Door tusschenkomst van den heer Di. C. Stétir is deze week de bekende kist met boeken gearriveerd. De uitreiking vindt plaats des Vrijdags in de school. Burgerlijke Stand over October. Ge boren: 8. Adriaan Job, 'z. van J. J. Pad mos en W. van Sluis. Overleden: 29 Sept. Anthonie Krijnse Locker, 19 j., z. van N. A. Krijnse Locker en L. M:. Wa- gemaker. H SIRJANSLAND. In de op 8 dezer ge houden verkiezing van Notabele der Ned. Herv. Kerk werd de aftredende, dhr D. Fluijt herkozen. Dhr. J. A. de Rijke werd tot Kerkvoogd gekozen in de plaats van dhr. Jacob Klink, die bedankte wegens hoogen leeftijd als President-Kerkvoogd. ST.-PHILIPSLAND. Burgerlijke Stan'd over October. Geboren: 2. Jacob, z'. van Marinus Reijngoudt en Jannétje Geluk; 3. Cornelia Willemina, d. van Cornelis Meijer en Maatje Maria van der Male; 11. Marinus, Z. van Adriaan Pieter van Oudenaarde en Adriana Nieuwelink; 10. Pieter Adriaan Jacobus, z. van Pelgrim Holst en Nelly, Pauwlina Mesman; 13. Maria, d. van Johannes Kaashoek en Cornelis Wagemaker; 21. Jacob1 Willem, z. van Abraham van Dijke en Hebrina Catharina Verh^ge; 22. Adriaan, Z. van Marinus den Braber en Willemina van Dijke; 21. Johannes Jacobus, Z. van Hen drik Willem Geelhoed' en Willemina Ja cobs Quist; 29. Jannetje Adriana, d. van Arent Vaders en Neeltje Mol. Overleden: 13. Gerard Noorthoek, 86 j., echtjgenoot van Leuntje Quist. Ingekomen: W. L. Geelhoed van Rot. terdam; C. J. Leune van Stavenisse; R. C. Verwijs van 's-Gravenhage; P, AlJe- wijn van Utrecht. Vertrokken: E. van der Bijl naar Krabbendijke; A. A. de Ruijter naar Eindhoven. ST.-MAARTENSDIJK. Vrijdagavond j.l, werd in de bewaarschool alhier een ver- gadering gehouden ten doel hebbende het oprichten van een jeugdclub. Spr. was dhr.H. C. Vos uit Vlissingen, lei der Dienst jeugd" van het NAF, omvat tende de prov. Zeeland. Poel is «dat jongens en meisjes van 12 tot 21 jaar, hun vrijen tijd zoo aangenaam maar ook 200 nuttig mogelijk kunnen doorbrengen De dienstjeugd van het NAP stelt zich voor dit te bereiken door in geheel Zee land jeugdclubs te organiseeren voor r.port, spel, muziek, zang, huisvlijt, too- neel, kortom, alles wat aantrekkelijk voor de jeugd kan zijn. Getracht moet wo? den de jeugd zooveel mogelijk van de straat te houden om lasbandigheid tegen te gaan. Daarvoor is noodig de jeugd te binden en belangstelling bij te bren gen voor iets nuttigs. De opkomst dezen avond) was niet bij zonder groot, doch voldoende om tot oprichting van een cilubje over te gaan. Begrijpelijkerwijze staan nog velen eenigszins afwijzend tegenover deze voor hun geheel nieuwe manier van vermaak, doch 'ongetwijfeld zullen spoedig meer deren zich als lid opgeven. Besloten werd Donderdag 11 Novem ber een sportavondje te organiseeren on der leiding van voornoemden spreker.: Zaterdagmiddag jX vond onder groote belangstelling de teraardebestel ling plaats van wijlen dhr. J. Brevet, in leven hoofd der school, alhier. Vijf prach tige kransen, alsmede een groot bloem stuk, dekten of vergezelden 'de baar. Kransen waren er voorts van broers en zusters, onderwijzend personeel,, school kinderen en van de hoofden der scho len op het eiland Tholen. Aan de groeve werd gesproken door burgemeester H. H. Schullèr. Spr. herdacht met enkele woorden wat .dhr. Brevet hier tot stand bracht en dankte den overledene vo.or alles wat hij als hoofd, doch ook als mensch voor de schoolkinderen, alsmede voor de gemeente gedaan heeft. Dhr. Bastiaanse, onderwijzer, sprak een woord van afscheid uit naam van het onderwijzend personeel, alsmede der schoolkinderen. Met waardeerende woor den dankte spr. den overledene voor zijn altijd collegiale omgang. Hoofd der school zijnde, liet hij1 zich daar nimmer op voor staan. Dhr. van Liere uit Tholen sprak een woord van afscheid namens de hoof den der scholen op het eiland Tholen. Hij had dhr. Brevet leeren kennen als een zeer achtenswaardig man. Uit onze gesprekken, 'Zoo. zegt spr., 'bleek altijd duidelijk dat dhr. Brevet met hart en ziel het onderwijs was toegedaan. Na deze woorden sprak de oude va der van den overledene een,enkel woord' van (c$ank tot de aanwezigen voor de laatste eer z'n zoon bewezen. Tot slot werd nog het woord gevoerd door ds. Nieuwenhuizen uit Nijmegen, een neef van,den overledene, welke aian de groeve sprak met een woord (uit den Bijbel, m.l. uit den eersten 'brief van Paulus aan de Corinthiërs. Hij besloot met een persoonlijk woord tot den overledene. KERKNIEUWS ZIERIKZEE. Tot gemachtigden van het kiescollege der Ned'. Herv. Kerk werden Woensdag gekozenP. II. Olthof; J. Cou- mou; M. van Felius; C. Barrevoets; G. Th. van de Zande; Mw. J. M. J. de Oude—de Vin; D>. van der Kreke; Mej. M. C. Moermond; J. P. Overbeeke; P. de Bokx; H. W. Boogerd'; A. J. de Looze; J. C. Baart; J. Houmes; G. J. Hagesteijn, candidaten van lijst 2, waar op 645 stemmen werden uitgebracht, te gen 637 ,op lijst 1. Verbouw van kleine auto's voor gebruik van turfgasgeneratoren Ter persconferentie heeft de N.S.K.K.- Oberführer Hogendörfer medegedeeld dat bij recente proeven is gebleken dat ook de kleinst^ auto's, (DKW's, Fiat's enz.) zeer goed bruikbaar kénnen worden ge maakt voor generatoren, voor de aan wending Van vaste brandstoffen. Aange zien hier te lande niet J£oo .ontzettend veel anthraciet of bruinkool is te krij gen, wel echter turf tin voldoende hoe veelheid ter beschikking is, wordt spe ciaal aan deze laatste brandstof gedacht. Daarmede .Zijn in Limburg met een 20- tal kleine personenauto's proefritten ge daan, die zich tot plaatsen en andere provincies gelijk Eindhoven en Nijmegen hebben uitgestrekt en waarbij men ook heuveltjes en bergjes niet beeft gemeden. Met de kleinste wagens Vverd bij een van 500 kilometer een gemiddelde van 56 bereikt; bij iets grootere bracht men het tot 68 a (70 kilometer per uur. De startsnelheid varieerde van 75 seconden tot 8 minuten. Bij de zwaarste wagens was reeds lang van het gebruik van benzine afgezien. Van de vrachtwagens en andere wagens van groote afmetingen, die hier te lande worden gebruikt, is immers reeds 87 pet. verbouwd. Op zijn minst 6000 kleine auto/s voor beperkt personenvervoer staan echter vrijwel altijd ongebruikt en dat is oneconomisch en betreurenswaar dig. Ook voor die kleine wagens zijn er nude goede generatoren, dat is bij de proeven zonneklaar gebleklen. Verschillende Ned. firma's, mitsgaders twee Zweedsche hebben getoond wat zij op dit gebied vermochten en dat is net weinig. Nu zal het echter zaak zijn, de chauffeurs behoorlijk te scholen. Im mers door onkunde 2ijn vroeger al heel wat generatoren kapot gemaakt. Het Nationaal Socialistisch Kraftfahr- korps heeft echter ruimschoots de midde len om deze kunde bij te brengen. Haar „Motorschule" b.v. leidt geregeld 300 mannen op, zoowel Duitschers als Neder landsc'he vrijwilligers. De heer Hegendörfer verklaarde, dat de Nederlandsche eigenaren van auto's in de naaste toekomst tot bovengenoemde utiliseering van hun wagens zullen moe ten overgaan. Als het niet vrijwillig ge schiedt, zal men voor een verplichting niet terugschrikken. In een verder ver wijderd tijdstip zal men ze zonder be- zwaar weer voor het gebruik van benzine kunnen inrichten. j Bij kleine auto's zullen de kosten van den thans noodzakelijken verbouw bene den de f1400 en f1500 blijven, welk be drag ongeveer noodig is, als men wagens van wat grooter afmetingen transfor meert. Het gebruik van persgas kan niet worden toegestaan. BOMMEN OP VATCAANSTAD (Van onsen Haagschen correspondent) Van Duitsche zijde is dezer dagen opge merkt, dat een der eerste acties van het Britsche luchtwapen, onmiddellijk na de conferentie te Moskou, wederom gericht was tegen de Dom van Keulen, die daar bij ernstige en onherstelbare schade leed. Thans komt het ontstellende bericht uit Vaticaanstad, dat de anglo-amerikaansche vliegers een reeks bommen in de onmid dellijke nabijheid van de basiliek van St.-Pieter, hebben laten vallen. Wanneer men de kaart van Vaticaanstad beziet, dan mag het een wonder heeten, dat de basiliek niet getroffen werd en dat de vertrekken van 'den Paus gespaard bleven. Een der bommen viel op een honderd meter afstand van de basiliek, die een lengte heeft van 187 meter en een breedte van 112 meter. De bommen, die de beroemde mozaiekfabriekl ver woestten, vielen, bij de Cortile di San Damaso, waar zich de ingang bevindt die naar 's Pausen vertrekken leidt. Met deze fabriek is een mozaiekin- riehting verdwenen, dje in geheel de wereld nergens geëvenaard kon worden. De techniek, waarmede men daar de be roemdste mozaïeken vervaardigde, is on navolgbaar. Men had er steentjes van niet minder dan 13000 kleursorteeringen. De meeste mozaïeken die men te Rome zoo zeer bewondert zijn hier vervaardigd. Gelet op de hoeveelheid bommen, die er afgeworpen werden en de plaatsen waar zij neerkwamen, kan men met alle zekerheid van een rechtstreekschen aan slag op Vaticaan en de St. Pieter spreken De reactie van het romeinsche volk, dat zich in grooten getale naar het Vaticaan spoedde om den Paus met zijn behoud geluk te wensehen, vindt haar weerklank bij allen in de wereld, die nog prijs stellen op godsdienst en cultuur. Maar tevens dringt zich hier de om een antwoord dwingende vraag op, of de anglo-amerikianen, die onmiddellijk na de conferentie te Moskou de Dom van Keulen opnieuw bombardeerden en kort daarop 'het Vati'oaan met bommen be stookten, handelden op een uitgesproken wensCh van Moskou. Zoo neen, dan is het in ieder geval zonneklaar, dat van kerkensehenders geen bescherming ver wacht kan worden, als Moskou eventueel de kans zou krijgen om in Europa een godsdienstvervolging te ontketenen. Zcpi ja, dan is het duidelijk, dia,t Stalin teni allen tijde kan rekenen op 'de medewer king van de anglo-amerikanen, wanneer hij de bolwerken van het christendom in Europa wil uitroeien. DUITSCHLAND BEOORDEELT DEN TOESTAND RUSTIG Terwijl Duitschlands vijfde oorlogswin ter, en daarmede zijn derde oorlogswinter in het Oosten, met rasse schreden nadert, is het opmerkelijk met welk een rust met te Berlijn de situatie, in het bijzon der pok die aan het Oostelijke front, blijft beoordeelen. Dit geldt niet alleen voor de militaire en politieke kringen, die den toestand van dag tot dag volgen, maar ook voor breede lagen der bevol king, waar van eenige zenuwachtigheid omtrent den winteroorlog sprake is. Ongetwijfeld werken hier verschillen de factoren samen. In de eerste plaats vormt de winter in het Oosten geen onbe kenden factor meer, zooals in November 1941 en evenmin een verschrikking als in 1942, toen de herinnering aan de crisis ,yan 1941—'42 nog versch in het geheugen lag. De soldaat, de legerleiding en het publiek hebben zich alle drie aan den winteroorlog aangepast. De voorbereidingen, die de Duitsche Rijks- en legerleiding heeft getroffen om dezen winter, waarvan Duitschlands vij^ anden zooveel hoopten, heelhuids door te komen, niet alleen in het Oosten, maar b.v. ook in de gebieden, die onder lucht aanvallen lijden en in streken, waar ge- ëvacueerden zijn ondergebracht, zijn reeds lang geleden begonnen. De soldaat in het Oosten is op de oorlogvoering in den winter voorbereid, de wapens en voer tuigen zijn aangepast aan de eischen van het klimaat. Daarnaast is een belangrijke factor het vertrouwen, dat de Duitsche legerleiding hoezeer ook telkenmale a|an otoderdeelen van het front ernstige situaties, den toe stand overziet en haar vrijheid van han delen nog volledig bezit. Wanneer men het verloop van den strijd sinds beëin diging der Duitsche uitwijkbewegingen naar den Dnjepr overziet, blijkt dat de Sowjets het nog steeds zeer langgerekte Duitsohe front zonder ophouden hebben afgetast naar plaatsen, waar een dj&or- braak zou kunnen worden bereikt, waar bij de punten van den sterksten druk voortdurend wisselden. Daar, waar de druk te sterk was, week de Duitsche ver dedigingslinie terug, maar telkenmale wist de Duitsche legerleiding door het in den strijd werpen van haar op tactisch belangrijke punten achter de fronten op gestelde reserves, een doorbraak te voor komen. Officioele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zeeland RAAPTARWE. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de termijn voor het -op geven van raaptarwe op 1 Nov. ge sloten is. Daar belanghebbenden ruim schoots den tijd hebben gehad hun raap tarwe op Je geven, bestaat er thans geen aanleiding hierop uitzonderingen toe te staan. ZELFVERZORGING BROOD. Velen schijnen niet op de hoogte te zijn van de grootte van het zelfverzorgersrantscen broodgraan. Dit bedraagt 104 k.g. per persoon boven de 3 jaar voor een geheel jaar (ingaande 31 October 1943 en 52 k.g. voor kinderen beneden de 4 jaar. Voor elk gezinslid mag daarenboven nog 25 k.g. telerspremie worden gehouden. Voorbeeld: Een graanverbouwend ge zin bestaande uit 10 personen, waarvan 2 beneden de 4 jaar, miag in totaal be houden 8xi04 832 plus 2 x)52 104 plus 10 x 25 250, alzoo in totaal 1186 kilogram. OMRUILING VEZELTOUW. Landbou wers, die onbruikbaar vezelbindtouw heb ben ontvangen, worden tot 25 Nov. 1943 in de gelegenheid gesteld dit touw ter omwisseling in tè leveren bij den han delaar^ wiaar het touw is gekocht. Tz.t ontvangt men dan yan den handelaar bericht, wanneer het' betere touw kan worden ontvangen. De handelaar moet voor het ter inwisseling ontvangen touw een ontvangstbewijs .afgeven. BENZINE VOOR BESPUITING FRUIT. Fruitkweekers, in het bezit van boom gaarden van 10 jaar en ouder, worden tot 10 Nov. 1943 in de gelegenheid ge steld benzine voor het bespuiten hiervan aan te vragen op de bij de PI. Bureau houders verkrijgbare BI. of PI. aanvraag formulieren. Aangevraagd moet worden voor het geheele seizoen in eens. Er mag uitsluitend worden aangevraagd, indien het bjespuiten niet anders dan met een motorsproeimachine kan worden uitge voerd. Iedere fruitkweeker, ook indien hij voor het bespuiten is aangewezen op een loonspuiter, moet zelf een aanvrage in dienen. Men dient daarom vooraf met Zijn loonspuiter te overleggen, daar ver wisseling van loonspuiter achteraf niet kan warden toegestaan. Bij de toewij zing zal een onderscheid worden gemaakt in „intensieve" en „niet-intensieve bedrij ven" doch de toewijzingen kunnen niet volledig gegarandeerd worden. Bij inten sieve fruitteelt kan bij uitzondering ook benzine worden aangevraagd voor boom gaarden van 7—10 jaar. Deze aanvragen moeten op afzonderlijke formulieren ge schieden. VARKENSTOEWIJZINGEN Alle tijdig ingediende verzoeken ter verkrijging van een speciale ruwvoeder) toewijzing voor één of meer varkens zijn behandeld, behoudens die van een aantal personen die nog niet georganiseerd waren bij de L.C.O., ofwel wanneer de aanvrage na der onderzocht moest worden. Op d.e na 1 October ingekomen verzoeken werd of wordt alleen gunstig beschikt als onom- stoctelijk is komen vast te staan, dat belanghebbenden over voldoende ruwvoe der en een eigen hok beschikken. De overige aanvragers komen niet voor een toewijzing in aanmerking. De na 31 Oct. '43 binnengekomen aanvragen voor een nieuwe of verhoogde toewijzing moeten terzijde worden gelegd en worden dus ook niet meer beantwoord. DE WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND VOOR DE HUISVROUW Stamppot mot ongekookte groente Het voorlichtingsbureau van den voe- dingraad schrijft: De stamppot krijgt een andere „ge- 'daante" als de groente er ongekookt in wordt verwerkt. De bedoeling daar van is, het vitamine C uit de groenten, dat niet tegen verhitting kan, te sparen en zoo een vitaminerijk gerecht te be reiden. In de komende maanden is het noodig dergelijke stamppotten te berei den. De mensch heeft er 's winters be hoefte aan, omdat hij dan weinig of geen* vrucht en en versche sla krijgt. Roode Kool, witte kool, zuurkool, an dijvie, winterpeen, vele groenten zijn er die ?;auw door den stamppot gebruikt kunnen worden. Voor alle geldt: kort voor den maaltijd goed wasschen en zeer fijn snijden of raspen, en slechts even met de aardappelen warm laten worden. Stamppot met rauwe witte kool. 2 k.g. aardappelen, 1/2 kilo rauwe witte kool, een klpmlje margarine, zout. De aardap-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 3