ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE FÜHRER SPRAK TE MÜNCHEN Woensdag 10 Nov. '43 Telefoon no. 32 100ste Jaarg. No 15391 KrecteM-AdmlnlaUatenr (AdvertMÜeohef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcoflredaotenr BBiL002a' ZlMUu" Uitgave N,V. „De Zlorikzeeeoho Nieuwsbode" Z0STZN' E 2620 Maahuisstraat, Zierikzoo &iro so. 187677 De gebeurtenissen der laatste twintig Jaren - 9-, 10 - en 11 November 1918 herdacht - De weg der bevrijding In de rede, die hij Maandagavond tot de oude partij genoot en heeft gehouden, verklaarde de Führer, dat er nauwelijks een tijdperk in de geschiedenis der menschheid is, waarin in twintig jaren zoo geweldige gebeurtenissen, die de we reld bewegen en het lot der Volken,' vormen, hebben blijk gegeven. In groote trekken herinnerde hij in een terugblik zijn toehoorders aan het gebeuren in dit tijdvak. Hij citeerde het Duitsche Rijk van 1914. De politiek van het toenmalige rijk was slechts gericht op het behoud van den wereldvrede. Dc Führer herin nerde er aan, dat in weerwil van de geweldige wereldovermacht tegen het toenmalige Duitsche Rijk, op geen enkele plaats beslissende overwinningen werden behaald, zood,at de definitieve ineenstor ting minder was toe te schrijven aan de uitwerking van het zwaard, dan wel aan den invloed eener ondermijnende pro paganda.. De staatsleiding bestond uit zwakkelingen, die in plaats van, vol gens hun plicht, tot den Iaatsten adem tocht te vechten, den schijnbaar gemak kelijker weg van het vergelijk en daar mede van de onderwerping betraden. Zoo kwam het tot den 9en, den lOen en den tien November 1918. In vertrouwen op de plechtig gegeven verzekeringen, had het Duitsche volk zijn wapenen neer gelegd en zelfs zijn staatsvorm veranderd. Daarmede waren de voorwaarden van onze vijanden niet slechts nagekomen, maar Zelfs nog overtroffen. 8 November 1918 De Führer herinnerde zijn oude strijd makkers er aan hoe hij toen in de dagen van ineenstorting het besluit nam tegen deze ontwikkeling op te treden. Als wij thans dezen 8stem November van 20 jaren geleden ons herinneren, dan worden wij gegrepen >donr tweeërlei be sef: le. weik een wonderbaarlijke weg onze beweging heeft afgelegd, welk een kracht van vertrouwen onze aanhangers bezielt. Als eenmaal in komende eeuwen de geschiedschrijving, onbeïnvloed, van het voor en tegen van een strijdende tijd de jaren der Nationaal-Socialistische ge boorte critisdh zal onderhoeken, dan zial zij wel niet kunnen nalaten te consfcatee- ren, dat hier sprake is geweest vatti de wonderbaarlijkste overwinning van het geloof tegenover de vermeende elemen ten van het zakelijk mogelijke. .De twee de gedachte, die thans bij' ions opkomt, kan slechts deze zijn: Wat zou er van Duitschland geworden zijn 'als de 8ste en 9e November er niet geweest waren en de Nationaal Socialistische gedachten-we reld het Duitsche Rijk niet veroverd had? Hoe ongegrond de gedachte was Europa bij voorbeeld door Polen te laten be schermen, behoeft thans niet meer te worden bewezen. Even dwaas was, de, veel voorkomende meening, dat men mis schien de Bolsjewistischen kolos had kun nen sussen, dat zijn plannen tot verove ring der wereld door een vreedzaam en zichzelf steeds verder ontwapend Europa uit den weg zou zijn geruimd. De Bolsjewistische stormloop Deze bolsjewistische kolos, aldus ver klaarde de Führer, zal tegen Europa stormloopen, zoolang hij zelf niet gebro ken verslagen is. Tegenover dezen storm loop, die sedert bijna 2000 jaren Europa steeds weer uit Jiet Oosten bedreigt; kan slechts één enkele staat met succes optreden en deze is Duitschland en al is deze worsteling voor ons volk ook grenzeloos zwaar, zij bewijst toch dat zonder of tegen Duitschland geen enkele staat dit gevaar zou kunnen weerstaan en dat elke hoop der verschillende Euro- peesche volken door goed gedrag of door een vleien der Moscovieten misschien consideratie te verkrijgen, hoogstens een kinderlijke domheid of een jammerlijke lafheid is. Dat het huidige Duitschland! een andere staat is dan het Duitschland van 1914—1918, zal wel voor niemand meer een „geheim zijn, zooals den 9en November 1943 ook niet meer gelijkt op den 9en November 1918. De worsteling, waarin wij ons sedert 1939 bevinden, is te geweldig en uniek dan dat zij met de maatstaven, zou kun nen woerden gemeten van kleine twisten tusschen staten. Wij strijden nu in het 5de jaar in dezen jgrootsten oorlog aller tijden. Toen hij begon, was de vijand nauwelijks 150 kilometer van Berlijn ver wijderd en nu, mijne Partij genanten, heeft deze Natiionaal-Socialistische staat in ge weldige, historisch unieke, slagen den omsingelingsring verpletterd en met het heldendom van zijn soldaten de fronten bijna overal ver over de duizend kilo meter van de grenzen van het Rijk ver plaatst. De redding ven den Dnce Ik ben gelukkig dat het ons gelukt is uit de Ipmden van de treurigste verschij ningen van dit overigens zoo geweldig; tijdvak, tenminste den man te redden. die zelf alles gedaan heeft om, niet al leen om zijn Volk groot, sterk en geluk kig te'maken, doch ook pm het te laten deelnemen aan een historisch conflict, dat tenslotte het lot en de cultuur van dit Continent zal bepalen. Dat de 11a- liaansche ineen star tin g met lal hare consequenties, niet zonder terugslag kon blijven op het geheele oorlogsgebeu ren, is vanzelfsprekend. Desondanks zijn de. verwachtingen van onze vijanden ook hier vergeefsch. De stormloop naar den Brenner is geworden tot een offensief met een slakkengang, vèr ten Zuiden vian Rome. Hij zal nu zijn tol aan bloed eischen en wel niet naar goedvinden van onze vijanden zijn, doch in groote lijnen volgens onze plannen. Elke nieuwe landing zal hen dwingen steeds meer scheepsruimte te binden. Zij zal de strijdkrachten van onze vijanden J versplinteren en het gebruik van onze wapenen nieuwe mogelijkheden geven. Waar ook maar een dergelijke landing wordt gedaan, stuit zij op onze paraat heid en men zal dan wel de ervaring opdoen dat het, om nu eens met Chur chill te spreken „een ding is om tegen over de Italianen op Sicilië te landen en het een heel ander ding is om tegenover de Duitschers aan Het Kanaal, in Frank rijk, Denemarken of in Noorwegen te landen''. Dan zal ook blijken of onze terughoudendheid op menig gebjed zwak heid of koele berekening 'was. wiorden vergolden. Wij herinneren ons, aldus Hitier, al onze kameraden, die ons als Nationaal Socialistische strijders voor gegaan zijn op een weg, die slechts den weg van de grootheid van Öns Vader land, van de grootheid van Ons Duitsche Volk kan zijn. DuitBcliQ krijgsgevargeuen keeren in het vaderland terug De gewonden en Rooóe Krui» soldaten verlaten h*t vrachtschip. De bruino' brande gezichten der „Afrikaners" stralen b$ de hartelijke ontvangst door de DRK zusters, die ieder der thuiskeerenden een bloemen ruiker aanbieden. (SR PK Altstadt O/B Pax a De striji in het Oosten FÉLLE STR'JD BIJ KIEV is de zwaarste, die het Duitsche volk ooit te doorstaan heeft gehad. Ook hier zal het uiteindelijke doel, het Duitsche front tot een ineenstorting te brengen, niet alleen niet fcereikt Worden, doch zooals steeds in de wereldgeschiedenis, zal alleen de laatste slag die beslissing brengen. Elk offer, dat wij thans bren- gen, staat ,in .geen vqn'houding tot de offers, die yan ons geëischt zouden war den, wanneer wij den oorlog niet Zouden winnen. Dat er derhalve zelfs geen an dere gedachte kan Zijh dian den (oorlog onvermijdelijk te voeren met het onver anderlijke doel van het behalen der overwinning, onverschillig hoe telkens de toestand moge zijn en geheel onverschil lig, waar wij telkens moeten vechten. De Führer wees er op dat 'de tegen standers van het Duitsche Rijk gelooven het Duitsche volk thans in de eerste plaats door bluf en propaganda murw 1 te kunnen maken, door te doen alspf zij de overwinning behaald hadden. Ik weet 't niet of er onder het Duitsche volk men- schen zijn, die werkelijk van een over- winning der Geallieerden iets verwach ten. Ieder, die met het volk is verbonden, weet precies wat de overwinning onzer vijanden zal beteekenen. Wait in het jaar 1918 (glebeurde, zal zich' in Duitschland niet herhalen. Als aim het front tiendui zenden van de beste mensöhen, van onze geliefdste volksgenooten vallen, zullen wij er niet voor terugschrikken in het binnen land eenige misdadigers ter dood te brengen. Een ander middel, waarop onze Vijanden rekenen, is de bommenoorlog De Amerikanen en Engelschen maken op het oogenblik plannen voor de we deropbouw van de wereld. Ik maak op het oogenblik plannen voor de wederop bouw' van JDuitschland. De heer en mogen het gelooven of niet, maar het uur der vergelding zal komen. Ook wanneer wij op het oogenblik Amerika niet kunnen bereiken, dan ligt toch, God zij dank een staat tastbaar dichtbij en daarmede zullen wij ons bezig houden. Deze oorlog kan duren, zoolang hij' wil. Duitschland zal niet capituleeren. Wij zullen nooit de fout van 1918 herhalen namelijk om kwart voor twaalf de wapenen neer te leggen. Hiervan kan men zeker zijn: die gene, die de wapenen als allerlaatste neerlegt, zal Duitschland zijn en wel vijf minuten over twaalf. Ik ben er trutsich op, aldus vervolgde Hitier, de Führer van dit volk te zijn, niet alleen in gelukkige dagen, maar ook in moeilijke. Het verheugt mi|, dat ik in dergelijke dagen het volk van mijn leven uit kracht en vertrouwen kan geven en ken zeggen: Duitsche Volk! Weest volko- 'men gerust! Wat er ook moge komen, wij zullen het meester worden. Aan het einde staat de overwinning. Ik ben, (al dus besloot hij, slechts voor enkele uren hier igekömen om tot U mijn oude aan hangers te spreken en morgen ga ik reeds weer terug en neem een schoon e her innering aan mijn oude strijdmakkers en onze strijdperiode mede. Moge gij ook van hier gaan met het fanatieke geloof dat er absoluut niets anders mogelijk is dan onze overwinning. Daarvoor strij den wij, daarvoor zijn zeer velen geval len, daarvoor zullen nog anderen het zelfde offer brengen, daarvoor leven ge neraties en niet alleen nu, maar ook in de toekomst. Het bloed dat wij thans offeren, zal eens rijkelijk aan Ons V,olk Aan hst Volturno duurt de strijd voort Het opperbevel der Duitsche weer- wacht deelde Maandag mede: Op de landengte van Kertsj hadden ook 'gisteren de met sterke strijdkrachten on- ondernomen aanvallen der bolsjewisten slechts gering plaatselijk succes. Al da gen lang gedragen zich in dezen grond- sector op "bijzondere wijze het Brand'en- burgsche pionniersbataljon 71, welks 'Com mandant, majoor Schneider, in de laat ste gevechten is gesneuveld en de in den strijd op den grond gebruikte dee- len van de 9e luchtafweerdivisie. Aan het front van den Dnjepr verliep de dag, afgezien van succesvolle eigen aan vallen, rustig Bij de voortzetting van onze aanvalsaetie ten Zuiden van Ni kopol werd een ingesloten vijandelijke groep strijdkrachten uiteengeslagen, nieu we gevangenen en buit binnengebracht. In het geveehtsgebied van Kiev bieden orize troepen op een breed front aan bolsjewisten, die met verre superieure strijdkrachten oprukken, verbitterden te genstand, In de'Ze met onverminderde felheid voortdurende afweergevechten, hebben zich de Frankisch-Sudeten-Duitsche 183e infanteriedivisie, onder leiding van luit.- generaal Dettling en de Oost-Pruisische 217e infanterie-divisie, ondier leiding van luit-generaa] Poppel bijzonder onder scheiden, in het onoverzichtelijke meeren en moerassenterrein van het penetratie- gebied van Newal van eigen gevechtsgroe pen in den afweerstrijd' tegenover vrij1 sterke vijandelijke strijdkrachten. Pogin gen van de bolsjewisten ,om het pene- tratiegebied op de kanten uit te breiden, mislukte. Uit de overige sectoren van het centrale en Noordelijke Oostelijke front, werden ook gisteren slephts plaat selijke verkennings- en stoottroepenaeti- viteit gemeld. 'I'M Aan het Zuid-Italiaansche front blijft de vijand met geconcentreerde strijd krachten hardnekkig onze stellingen ten Noordwesten van de Volturno aanvallen. Daarbij is het vooral 'bij Venafro tot felle en voor de jBritfcen en Amerikanen uiterst verliesrijke gevechten gekomen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen 'heb ben doeltreffende aanvallen in scheer- vlucht gericht op vijandelijke concentra te's van auto's. Formaties vijandelijke vliegers zijn gisteren overdag de bezette Westelijke gebieden binnengevlogen en zijn bij weersomstandigheden, die slecht zicht boden, doorgedrongen tot in het West-Duitsche gebied. Ook storingsaan- vallen in den afgeloopen nacht hadden slechts gering effect. 5 Britsch-Ameri- kaansche vliegtuigen werden neergescho ten. Duitsche vliegtuigen hebben ook in den nacht vjaini 7 (ofp 8 November afzon derlijke doelen in het stadsgebied van Londen met bommen van 'Zwaar kaliber bestookt. In een extra-weermachtsbericht is jhet volgende bekend gemaakt; De Duitsche luchtmacht heeft opnieuw een zware slag toegebracht aan vijande lijke troepen- en ravitailleeringstranspor- ten in het Westelijk deel der Middelland- sche zee. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in stoutmoedige scheervluchten voor de NoordwAfrikaansche kust een uit 22 voorraad- en troepen transportschepen 'gesteund door 8 torpedojagers beschermd convooi aangevallen. Talrijke bommen en torpedo's troffen 13 groote passagiersschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 14Q.QOO brt„ als mede twee torpedojagers vernietigend. Reeds bij het vertrek werden verschei dene der getroffen transportschepen In brandenden en zinkenden toestand waar genomen. Met de vernietigde schepen werden vele duizenden jonge Amerikaan sdie en Briteche recruten hun graf in de golven. 1 1 Herdenking 9 November Zondagmorgen vond' in het Schutters hof te Middelburg een herdenking 'der NSDAP Kreis Zeeland plaats ter nagedachtenis van de gevallenen op 9 November 1923, waaraan honderden Duit schers en Nederlanders deelnamen, zoo dat de zaal tot op de laatste plaats bezet was. Het tooneel was versierd met het IJzeren Kruis, de vlaggen der NSDAP en NSB alsmede met de buste van den Führer en vele bloemen. Na de Fahnen. einmarsch, leidde een muziekcorps der Wehrmaeht de herdenking met muziek in. Hierna sprak namens de NSB, Dis- trictsleider Dekker. Hij herdacht de ge» vallenen van den 9en November 1923, i die niet alleen voor Duitschland, maar ook voor geheel Europa gevallen zijn. j Vervolgens sprak de Beauftragte des Reichskommissars, W, Münzer, die de 16 gevallenen van den 9en November 1923 als voorvechters van het nationaal- sócialisme en daarmede van het nieuwe Rijk herdacht Hij' prees hun offergang, die als een lichtende fakkel bóven de j toenmaals Zware tijd uitscheen. Hij sprak van den geest der frontsoldaten, van hun strijd, waarbij alle kleine persoon lijke bezwaren en offers vergeten worden en alleen het geheel gezien wordt. Met een beroep op alle aanwezigen het m deze harde tijd en tot aan de overwin ning uit te houden, besloot hij Zij'n rede. De leider der NSDAP in Zeeland K, Korte las hierna onder de* klanken van „Ik had een wapenbroeder" de namen der 16 gevallenen van den 9en Novem ber op, die door de aanwezigen staande werden aangehoord'. Tegelijkertijd wer den alle gevallenen van den wereldoor log en van dezen oorlog, zoomede de bloedoffers der Beweging herdacht. Een generaal der Duitsche Weermacht sloot de herdenking met een groet aan den Führer, waarna de Duitsche en Ned. volksliederen gezongen werden. Mr. P. Dieleman 70 jaar Gisteren vierde rar. P,. Dieleman, wnd. Commissaris onzer provincie zijn 70sten verjaardag. Op 9 Nov. 1873 werd Petrus Dieleman te Axel geboren. In 1875 ver huisde het gezin naar Zaamslag en daar bracht de jubilaris zijn kinderjaren do,or. Na de lagere school bezocht hij het gym nasium te Zetten, weyd daarna inge schreven als student dér V.U. te A'dam, waar hij rechten studeerde. Hij promo veerde 13 Dec. 1898 te Gron. toit doctor in de rechtswetenschappen. Na zijn pro motie vestigde hij zich als advocaat te Middelburg. Ruim 40 jaar heeft hij hier de rechtskundige practijk uitgeoefend en onder de leden d;er balie bij de recht bank een vooraanstaande plaats ingeno men. Reeds ih 1900, op nog maar 26-jarigeo leeftijd, werd hij als oandidaat der Anti Rev. partij in de Prov. Staten voor het district Middelburg gekozen. Spoedig daarop, in 1905, volgde zijn benoeming tot lid van Ged. Staten. In 1907 werd hij echter niet gekozen tot lid der Prov. Staten, ipa.ar in 1910 keerde hij in de Statenzaal terug, als afgevaardigde van het district Hulst. Van 1911 tot 1913 maakte hij wederom deel uit van het college van Gedep. Staten. Hoewel lid der Staten, werd hij' in 1913 door de vrijzinnige meerderheid niet als lid van Gedep. Staten herkozen. In 1916 kwam hij er weer in terug, om sindsdien on afgebroken lid daarvan te blijven. Tal van belangrijke voorstellen heeft Mr. Dieleman in den loop der jaren als Gedeputeerde mede voorbereid en in de Statenzaal verdedigd. Wij herinneren schrijft ,.de Zeeuw', alleen maar aan de electrifi'catie, het verkeer en de sa-, menvoeging van polders. Als wnd. Com missaris der Prov. is hij thans in dezen oorlogstijd met de leiding der Provinciale zaken belast. Landbouwschool Tholen Naar wij vernemen is (de opening van de pas opgericht© landbouwschool, 'welke te Scherpenisse Zal worden gehouden, tot nader order uitgesteld. Tot 'heden hebben zich reeds 27 leerlingen aange meld. Daar een schooljaar loopt van Mei tot Mei, Zal van 'de opening af tot Mei 1944 drie dagen per week les worden gegeven, daarna 2 dagen per week. Ben cursus duurt 4 jaar. In aan sluiting hierop kan worden vermeld', dat dhr. H. Eckhardt, welke tot hoofd van genoemde landbouwschool is aangesteld, met ingang van 1 (Nov. j.l. eervol ont slag is verleend als onderwijzer aan de lagere school t© St.-Maartensdijk. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelsch;llen WANNEHB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 17 mur tot 7 aar 45. De maan gaat onder 6 nar 38 en komt op 17 nar 13 Volle maan Vrijdag 12 November. Laatste kwartier Zaterdag 20 Nov. Nieuwe maan Zaterda* 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December VERSCHILLENDE BERICHTEN ROOFMOORD OPGEHELDERD. De roofmoord aan de Kleine Wittenbur- gerstraat te Amsterdam is tot een op lossing gebracht. Zooals men zich zal herinneren, werd in den vroegen mor gen van 3 November het lijk gevonden van een 45-jarigen boekhouder, die op afschuwelijke wijze om het leven was gebracht. De politie slaagde er reeds spoedig in de hand te leggen op den vermoedelijken dader, die thans een vol ledige bekentenis heeft afgelegd'. Hij ver klaarde het slachtoffer 's avonds te 'heb ben overvallen en met een stuk hout te hebben neergeslagen, tengevolge waar van de dood mo^t zijn ingetredenHij heeft den boekhouder daarop beroofd van 2300 gulden, welk bedrag intusschen is achterhaald. De moordenaar, een 42- jarige karkassenmaker, is inmiddels voor den Officier van Justitie geleid, waar hij als gezegd een volledige bekentenis heeft afgelegd. BOND VAN HARMONIE- EN FAN- FAREVEREEN. IN ZEELAND. In hotel Centraal te Goes vergaderde Zaterdag bovengenoemde bond. Voorzitter dhr. A. M,oi uit Rilland. Van een 45 vereenigin- gen waren er slechts 10 present. Met het muziekleven in Zeeland js het niet rooskleurig gesteld. Allerlei omstandig heden werkten dit in de hand. Er was veel vertrek van leden, er waren moei lijkheden met lokalen en sommige ver- eenigingen sukkelden met den dirigent. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat het solistenconcours voor, de eerste maal geen tekort, doch zelfs een klein saldo had. Met de Bondskas staat het minder goed. De ontvangsten bedroegen f 86 en de uitgaven f 44, maar er :s nog f 130. te betalen. Op 18 en 25 Maart 1944 wordt te Middelburg of Goes het soüstencouneours gehouden, BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 24 tot en met 30 October 1943 kwamen er in ons land 2873 (2913) ge vallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1879 (1952) diphtheria, 734 (717) roodvonk, 104 (112)) dysenterie en 82 (88) kinderverlamming. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 31 (37) gevallen, n.l'. diph theria 3 in Rorssele, Middelburg en Tholen, 2 in St. Annaland en St. Philips- land en 1 in Eikerzee, Kortgene, Krab- bendijke, Oost- en West-Souburg, Waarde én IJzendijke; roodvonk: 2 in Borssele en 1 im Krabbendijke, Sf.-Maartensdijk, IJzendijke en Zierikzee; kinderverlam ming: 1 in Goes en Oostkapelle; malaria 1 in Goes en Middelburg. Naar radio Rome heeft medegedeeld* hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Maandagmiddag een terreuraanval on dernomen op de woonwijken van de No.ord-Italïaansche stad Turijn. Van Vaticaansche zijde wordt medege deeld, dat uit het onderzoek van de splinters van de, iin den avond van 5 November j.l. op Vaticaanstad geworpen bommen, dat werd verricht door den leider van den teohnischen dienst van Vaticaanstad en twee deskundigen van de leiding van den artilleried.ienst te Rome, is gebleken, dat het Engelsche bommen van klein kaliber zijn geweest. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen deden een bomaanval op de bekende badplaats Viareggio aan de Thy.rreensche zee. Hier was vooral de ,oude stad het doelwit. Toen de bevolking trachtte te vluchten in de omliggende wouden, werd zij door de vliegers achtervolgd, waarbij vele vrouwen en kinderen om het leven kwa men of igewond werden. V In de conservenfdbriekeis men wr begonnem't den inmaak van mosselen Rappe handen vullen de potjes. (O.N.F.jvan Rhjjn Pax a)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1