ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 Nov. '43 Telefoon so. 32 DireotenrAdmlnlewatoM (Advertentleehef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur A. J. DEiLOOZE, Zterlkzee Zl6riizesseha NlonW8bode" M. J. KOSTEN, Manhnleetreat, K 2620 Zierlkzee 100|'® laarg, No i5389 GKro no. 137077 DE TOESTAND IN ENGELAND Qöbbols in „Das Beloh" In Das Reich houdt minister Göbbels zich bezig met den binnenlandsohen toe stand in Engeland. Hij deelt mede, dit hij uitvoerig heeft gesproken met zwaar gewonde krijgsgevangenen, die op grond van de uitwisseling uit Engeland zijn teruggekeerd en constateert, dat geen enkele hunner ook maar den minsten twijfel koestert ten aanzien van de over winning van de Duitsche wapenen. De teruggekeerden hebben, zoo schrijft dr. Göbbels, in de afgeloopen jaren de enorme moeilijkheden in het kamp van den vijand, waarvan hij in zijn propa ganda natuurlijk met geen enkel woord spreekt, met eigen oogen gezien. Op c-enige terreinen zijn de moeilijkheden even groot als bij ons, aldus de minister. Op velerlei gebied zijn zij veel grooter cu er is nauwelijks een terrein, waarop de Engelsche moeilijkheden kleiner zijn dan de onze. Alle teruggekeerden zijn het er b.v. over eens, dat de Engelsche voedselpositie zeer slecht is, in ieder ge val veel slechter dan de onze. Bij het Engelsche volk is schraalhans keuken meester en een géheele reeks sluipende volksziekten moet worden toegeschreven aan de volkomen ontoereikende voeding van de groote massa, die in de Britsche oorlogsproductie werkt. Ten ganzien v,an het vraagstuk van de tegenstellingen van de klassen waren de uitgewisselde gevangenen het er over eens, dat de maatschappelijke kloven in Engeland breeder zijn dan ooit. De En gelsche arbeider beschouwt dezen oorlog niet als zijn oorlog, maar als dien van de heerschende bovenlaag. „Wij zijn toch weer het kind van de rekening", is de steeds weerkeerende bedenking van den gewonen man tegen den oorlog. In Duitschland daarentegen weet iedereen, dat dezé oorlog ons is opgedrongen en dat ons volk zijn leven moet verdedigen Sociale tegenstellingen spelen bij ons nauwelijks een rol. De voornaamste drijvers van het vijan delijke streven, den onwrikbaren grond slag van het geloof van het Duitsche volk aan het komende definitieve succes zijner wapenen te vernietigen, zijn, aldus vervolgt dr. Göbbels, de Joden. Zij mee- men, dat hun wereldtriomf voor de deur staat. Maar ook op dit punt is het weer buitengewoon teekenend, dat volgens de verklaringen van vrijwel alle terugge keerden het anti-semitisme onder het Britsche volk onweerstaanbaar toeneemt in weerwil van alle filosemitische propa ganda van de regeering. «DE SLAG OM EUROPA» Stableifcer Helmuth Sündermann, de plaatsvervangende perschef van de Rijks- regeer ing, publiceert in de Völk. Beo- bachter een artikel onder het opschrift: „De slag om Europa", waarin hij de ge beurtenissen van het jaar 1943 nagaat, teneinde een voorloopige balans op te maken over dit oorlogsjaar. Sündermann schrijft allereerst, dat de fouten welis waar op een andere plaats staan dan een jaar geleden, doch dat zij wat strijd lust en paraatheid aangaat ongeschokt Zijn. Ook de noodzaak voor den vijand voort te gaan met nffers vergende aan vallen is in het geheel niet verdwenen. Eind 1943 kan niet meer bestreden worden dat de onder ieen anti-nationaal parool gemobiliseerde militaire kracht van het Oost-Europeesch-Siberische gebied een acuut levensgevaar voor elk Europeesch volk vormt. Aan den anderen kant kan er ook voor den meest verblinden Euro peaan en de vrijmoedige uitlatingen in de Ver. Staten geen twijfel bestaan of ook de aanval van Amerika op Europa jaagt den wenschdroom na iom door een totale liquidatie van den Europeeschen economischen, prestatie- en ideeënfactor een concurrentie op den weg naar de kapitalistische wereldheerschappij uit den weg te ruimen. De Joodsche nevelen, die den blik der volkeren van Europa hébben veiblind, zijn bezig zich van den bodem los te maken. Zelfs diegenen, wien uit een ideo logisch of zakelijk1 sandpunt een vernieti ging van Duitschland wenschelijk voor komt, moeten erkennen, dat het thans in het geheel niet pm één volk van Europa gaat, doch om alle. Zij moeten toegeven, dat zonder het Duitsche volk geen Europa mogelijk is. noch thans, noch in de toekomst en dat slechts door dit eene volk het Europeesche Continent de branding van het Oostelijke gevaar kan weerstaan, terwijl degene, die niet door een vasten handdruk met het Duit sche gevechtsfront verbonden is, redde loos weggespoeld wordt Dit is in elk geval Ide les van 1943, zoo besluit Sündermann: „Het is werke lijk een ,,slag om Europa", die weliswaar nog in het stadium van ontplooiing is, doch den een of anderen dag het uur van de beslissing zal brengen. Het is de vaste overtuiging van het Duitsche volk dat de huidige en grootste van alle sla gen om Europa, die ftoit nu toe geleverd zijn, ook zal 1 eiden tot de grootste over winning voor Europa", Naderbndsolis vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine Groote ochtendioasch. Aan lichamelijke hy giëne wordt zeer veel aandacht besteed. De uitstekende waschgelegenheden in de barakken zijn hiervoor bijzonder geschikt Extra Weermachtibericht Britsch convooi vernietigd Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: De Duitsdie luchtmacht heeft opnieuw een zware slag toegebracht .aan vijande lijke troepen- en ravitailleeringstranspor- ten in het Westelijk deel der Middielland- sche zeer Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in stoutmoedige séheervluChten voor de Noord.Afrikaansche kust een uit 22 voorraad, en tpoepentransportschepen gesteund door 8 torpedojagers beschermd convooi aangevallen. Talrijke bommen en torpedo's troffen 13'groote passagiersschepen meteen ge- zamenlijken inhoud van 140.000 b>rt„ als mede twee torpedojagers vernietigend. Reeds bij het vertrek werden verschei dene der getroffen transportschepen in brandenden en 'zinkenden toestand waar genomen. Mot de vernietigde schepen werdien vele duizenden jonge Amerikaan- sche en Britsche recruten hun .graf m de golven. 1 DRUK OP TURKIJE Wellicht verzoek om vliogtuig- eteunpunten af te staan De diplomatieke medewerker van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft o,.a. dat wordt bevestigd, dat in Kaïro bij de besprekingen tusschen Eden en Mene- mencioglu door Engel arid de duimschroe ven zullen worden aangedraaid. De di plomatieke medewerker van het iagent- scshap Reuter maakt in verband met de ontmoeting in Kaïro o.a. een toespeling op maatregelen, die moeten worden ge nomen ter verkorting van den oorlog tegen Duitschland. Voorts spreekt hij over een politiek, die met de voortzet ting van den oorlog op den .Balkan in verband staat. Intusscben heeft de Turksche pers de reis van Menemencioglu naar Kaïro ge karakteriseerd >als een reis' ten behoeve van inlichtingen en het is niet verwon derlijk, dat Turkije als rechtstreeks be langhebbende bij de oorlogvoering in het Oosten en de problemen, die daarmede in verband staan, wordt ingelicht over de besluiten van de Moskousohe confe rentie. Behalve dit duidt de diplomatieke medewerker van Reuter echter tevens aan, dat Turkije wellicht zou kunnen worden gevraagd om den Geallieerden vliegtuigsteunpunten ter beschikking te stellen en aldus het voorbeeld van Por tugal te volgen. Daarbij sluit hij de mogelijkheid niet uit, dat Turkije zou kunnen worden uit- genoodigd aan den kant van de Gealli eerden aan den oorlog deel te nemen. Zonder gevaar te loop en zich zelf later te moeten tegenspreken, meent de genoemde medewerker echter als absoluut stellig te kunnen voorspellen, dat de openbare mqening in Turkije zich van de passivi teit eener nlet-oorlogvoerende partij zal afkeeren en zich keeren zal naar een actievere bijdrage tot de overwinning der beschaving en humaniteit. De reis van den Turkschen minister van buitenlandscfhe zaken naar Kairo, waar volgens de laatste communiqués niet alleen de ontmoeting met den Britschen minister van buitenlandscbe zaken Eden maar ook met den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken Huil op het program staat, wordt door de Britsch-Amerikaansche openbare mee ning beschouwd als inleiding tot belang rijke, met de Conferentie van Moskou in verband staande beslissingen. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelschillen ACCOORD MET MIJNWERKERS IN AMERIKA Ben tijdelijk compromis met loonsverhooging Evenals bij vorige gelegenheden is ook ditmaal weer een compromis met de stakende mijnwerkers tot stand' gekomen, dat o.a. een loonsverhooging omvat. Hoe wel Roosevelts streven er op is gericht de arbitrale uitspraken van het speciaal voor de stichting van arbeidsgeschillen in het leven geroepen oorlogsarbeidsbu reau bindend te maken'voor alle betrok ken partijen, heeft hij terwille van hel: compromis ook op dit punt een Conces sie gedaan. Hoewel het Oorlogsarbsids- bureau niet wil onderhandelen mat vak verenigingen, welker leden staken, bleef er contact tusschen Lewis en minister Ickes met als resultaat een nieuw ac- coord, dat evenals vroegere •overeenkom sten niet de regelingen echter slechts van tijdelijken aard (Wan IZijn. De normale toestand een colectief contract tus schen de mijnwerkers en de mijneige naars is namelijk geenszins bereikt. Een door het DNB geciteerd bericht van „Stockholm's Tidningen" uit New York verklaart dan ook, dat eer duurzame arbeidsvnede niet is gewaarborgd. Intusschen zijn door de staking reeds verscheidene millioenen ton steenkolen verloren gegaan, waardoor o.a. het staal- prodiuctieprogram ongunstig is beïnvloed De niijnleidingen en de regeeringsam'bte- naren gelooven niet, dat de productie voor de volgende week normaal zal zijn. Alleen in Pennsylvanië staken nog 79.000 arbeiders. ZWAVELBOMMEN TEGEN DE VLIEGENDE VESTINGEN Den laatsten tijd valt in het geallieer de kamp, evenals in ide neutrale pers, een opmerkelijke belangstelling waar te nemen voor de vorderingen, die de Duit. sche wetenschap op het gebied van den luchtoorlog heeft gemaakt. Nadat Chur chill onlangs reeds sprak over rakletgra- naten, die de Duitsche jagers in de for maties vliegende vestingen laten vallen en die daar groote verwoestingen aan richten, spreekt het Amerilkaansche blad „Minneapolis Morning Tribune" thans van nog merkwaardiger nieuwe afweerwapens zoo meldt de Berl. redacteur van het Hdbl. Hiertoe zouden o.a, zwavelbommen behooren, welker chemische inhoud bij aanraking met de vliegende vestingen de aluminiumhuid der vliegtuigen in korten tijd tot gloeien zou brengen. Het Amerikaansche blad wijst er opi, idat in DutisChland ide geheele weten schappelijke wereld bezig is nieuwe af- weermethoden te ontwerpen, en stelt de vraag of het geallieerde luehtwapen er nog in kan slagen de Duitsche industrie te vernietigen, vóórdat deze afweerwa pens zulk een volmaaktheid hebben be reikt, dat dit onmogelijk is. Ten aanzien van de Duitsche aanvalswapens schrijft het blad, dat Zekere inlichtingen er op wijzen, dat Duitsche bommenwerpers ver bouwd worden niet tot vliegende vestin gen, maar tot vliegende slagschepen en een formidabel wapen vormen. Aanvragen winterjassen en wintermantels Die secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt, in verband niet de distri butie van textiel go ederen, bekend, dat uitsluitend in het tijdvak van 8 tot'en met 20 November 1943 bij de distributie diensten aanvragen kunnen worden inge diend voor speciale vergunningen* voor winterjassen en wintermantels, zoodat na dit tijdvak geen aanvragen daarvóór in behandeling kunnen worden genomen. In verband miet dein geringen voorraad van deze artikelen zal iechter ide uitgifte van de vergunningen zeer beperkt blij ven. Voor hen, die reeds in ihet bezit zijn, hetzij van een winterjas of -mantel of eenig ander soort jas of mantel, is het onnoodig een aanvrage in te dienen, daar zij niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning. Evenmin komen in aanmerking 'Zij, die reeds gedurende deze of in een vorige distributieperiode een speciale vergunning voor een jas of mantel hebben bekomen. Nadrukkelijk wordt .erop gewezen, dat in elk geval op het aanvraagformulier moet worden vermeld, dat over geen enkel soort jas of mantel wordt beschikt, hetwelk aan een controle zal worden 'onderworpen. Aanvraagformulieren waar op een dergelijke verklaring ontbreekt, worden onbehandeld terzijde VERSCHILLENDE BERICHTEN Inbraken te Geertruidenberg Geertruidenb'erg wordt den laatsten tijd onveilig gemaakt door een bende inbre kers, die reeds verschillende inbraken op haar geweten heeft. Het begon met dief stallen in het klein, tot plotseling een groote kraak volgde 'bij een winkelier, waar ©enig© duizenden guldens en hon- Doodvonnis voltrokken Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis, uitgesproken door het Deutsche O^ergericht op 14 Sept. 1943 tegen den landarbeider Wilhelm Ort- mann uit Herveld wegens viervoudigen moord, is na bestudieering van de gratie kwestie voltrokken. Ortmann had zich om Zich geld te verschaffen een boer en diens knecht en om zich voor ontdekking te vrijwaren, een echtpaar met bijlslagen vermoord en de woningen der vermoorden vervolgens deels leeggeplunderd. derden distributiebonnen werden gestolen De daders konden gelukkig spoedig wor den gearresteerd. De diefstallen waren daarmede echter nog niet van de baan, want er werd nog ingebroken in de sleepboot van de fa. Schipper en van Dongen, waar geld en bonnen en levens middelen werden gestolen; nog werden uit ide schuur van een landbouwer een groote partij graan gestolen. Als ver dachte van dezen laatsten diefstal werden aangehouden een vader en zoon uit Raamsdonksveer, die yoor het overstel pende bewijsmateriaal moesten Zwichten en" een yolledige bekentenis aflegden. BEJAARDE LANDBOUWERS GEBON DEN. Woensdagnacht is ingebroken bij de Gebr. Meijnders, twee alleenwonende landbouwers, resp. van 83 en 75 jaar te W a g e n i n g e n. Zij werden des mor gens door de buren aangetroffen, vast gebonden op stoelen. Het onderzoek wees uit, dat de inbrekers ongeveer f 10.0000 aan effecten, bankpapier en specie had den ontvreemd, benevens ruim honderd pond spek, eënige ponden boter en en kele gouden sieraden. ALLEENWONENDE jMAN NEERGESLA GEN. Te Ouid-A vereest (O.), is' een moordaanslag gepleegd op den 58-jarigen alleenwonenden weduwnaar K. Bouwhuis. Toen de man des avonds zijn boerde rijtje naderde werd hij' door een onbe kende met een bijl neergeslagen en ern stig aan het hoofd gewond1. Roof schijnt de aanleiding tot de daad te Zijn geweest, daar bekend was dat d,e man zijn ge heele hebben en honden bij zich droeg. KERKNIEUWS WANNBBB 7ERDUISTEEEK Heden verduisteren van 17 nnr tot 7 uur 45. De maan gaat onder 4 nnr 02 en komt op 16 nnr 26 Volle maan Vrjjdag 12 November. Laatste kwartier Zaterdag 20 Nov. Nienwe maan Zaterd»? 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December SCHERPENISSE. Woensdag 10 Novem ber (dankdag), 10 en 3 iuur, ds. de Haan. 10, 3 ;en 6 (u;ur, !ds. v. d. Berg. POORTVLIET. Woensdag 10 November (dankdag), Ned. Herv. klerk, 10 en 2.30 ure, ids. W. Vroegindpweij'. Ger. Kerk. 10 en 2.30 ure, ds. V. d. Berg van Scharendijke. Ger. Gem. 10, 2.30 (en 6.30 ure, dr. C. Steenblok. STAVENISSE. Woensdag 10 November dankdag voor het gewas. 10.10 en 3.10 uur ds. Damsté (oogstcolleete). Oud-Ger. Kerk. Donderdag 11 Novem ber. 10.10, 2.40 en {5.40 ure, ds. Fraanje van Barnevield. THOLEN. Woensdag 10 Nov. (dank dag). Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Ba- telaan; 3 uur ds. v. Oost. Ger. Kerk. 10 en 3 uur, ds. Swierts. Ger. Gem. 10, 2.30 en 6 [uur, ds. Lich tenberg. Vrije Ger. Gem. 10, (2.30 en 6 uur, ds. Baaij. OUDlVOSSEMEER. Donderdag 11 Nov. Ger. Kerk, 's avonds 7.30 u., ds. J. van den Berg, pred1. Ger. Gem. te Krabben- dijke. Ds. L. van der Linde, Ger. pred. te Fijnaart. Ds. A. J. van Oost, Ned. Herv. pred. te Tholen. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag 10 Nov., 's avonds 7.30 in Rehoboth, ds. Hoen te Bussum. Uit Stad en Provincie Loop der bevolking van Zierikzeo over de maand October Ingekomen: A. J. Verhoef van Groede K. E. Stouten—de Masier van Brouwers haven M. J. Kristalijnvan Brouwersha ven; J. de Looze—van den Hoek van St.-M.aar tens dijk; J. Stoel, van Zonne- maire; D'. M. Stouthart—van Dijk van Oosterhout; A. Pijnacker Hordijk van Groningen; J. J. Keuvelaar van Zonne- maire; B. C. Oudejans van Zonnemaire; A. Hoorn van 's-Gravenhage; F. C. Ver steeg van Noordgouwe; P. Tuinman iden Boer van Ellemeet. Vertrokken: L. H. van Vessem naar 's-Gravenhage; E. Verreij' naar Sluis; J. Cashoek naar Anna Paulowna; A. Hage naar Alphen aan den Rijn; J. Esser naar Gouda; T. P. van der Weele naar Eikerzee; W. Klippel naar Haarlem; M, Peute—Logmans naar 's-Gravenhage; A. P. Borst—Bakker naar Hilversum; C. Kant naar Leerdam; F. H. van «Leeuwen— v. Voorthuijsen naar 's-Gravenhage; M. Holm—Schaap naar Strijen; M. M. C. van Wanrooij naar Ierseke; P. W. L. van de Vat$ en echtg.e naar Nieuwerkerk DAG DER SOLIDARITEIT Zondag werden in ons land 13 ge combineerde vergaderingen van N.S.D.A.P. en N.S.B. gehouden en wel in alle hoofd steden der provinciën, benevens in Am sterdam §n Rotterdam, in het kader van den dag der solidariteit. Op dezen dag der solidariteit waren Duitsche en Ne- derlandsche Nationaal Socialisten samen gekomen om met den 9en November 1923 te München als mijlpaal op den weg naar de verrijzenis van Europa voor oogen de gemeenschappelijk gebrachte offers in de jaren van strijd te herden ken, die op il November 1918 met het bedrog der 14 punten van Wilson is in gezet en die leiden zal tot de solidari teit der Germaansche volkeren. Op de belangrijkste dier vergaderingen te Utrecht hebben de ^Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart en de Leider van het Nederlandsehe Volk, Ir. Mussert, een groote rede gehouden. RENESSE. Onze dorpsgenoot, de heer J. Verseput Mzslaagde .dezer dagen voor het Kruideniersdiploma, afgenomen door de stichting Kruidenierswaren. De oogstcolleete in deze gemeente heeft tot dusver opgebracht de somma van f 300,60. DREISCHOR. Burg. Stand over Octo ber. Geboren: 18. Jacobus Johannes, z. van A. van Felius en C. K. Hoogerhuis. Overleden: 23. Jan Cornelis v. d. Maas, 9 jaar, z. van J. C. van der Maas en M, de Bil; 26. Thona van der Linde, 61 j., echtg.e vin J. Dooge. Ingekomen: 28. Elisabeth C. A. van Felius van Wieringermeer. Vertrokken: 20. Jacoba van 't Noordende van R'dam, ST.-MAARTENSDIJK. Zaterdagmiddag is hier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het op 3 Nov. alhier over leden hoofd der school, de heer J. Bre vet, sedert 1 Juli 1929 als zoodanig in functie. Op initiatief van den heer Bre vet, die 9 Sept. 1899 te Cadzand werd geboren, werd indertijd een departement van het Nut van het Algemeen opgericht, waarvan hij voorzifter was. Met zijn kinderzangkoor oogstte hij meermalen succes. De heer Brevet was benoemd tot hoofd eener school te Badhoevedorp in de Haarlemmermeer, doch door de oior- logsomstandigheden kon hij daar niet in dienst treden. STAVENISSE. Op de Nationale Konij nententoonstelling van de vereen. BKV te Bergen op Zoom behaalde dhr. M. C. van Oudenaarde alhier met een inzen ding Witte Vlaamsche reuzen de navol gende bekroningen: Oude ram, predicaat G.; oude voedster pred. V.G.; 2 jonge voedsters, ieder het predicaat G. SPORT VOETBAL. 7 November. NVB Afdeeling Zeeland. Afdeeling F. Zierikzee I—Schouwen I afgelast Noordgouwe I—Zonnemaire I afgelast KORFBAL. Zaterdag 23 October j .1. is op het ter rein van de S.V. Eendracht de beslis singswedstrijd gespeeld tusschen het le twaalftal van IVO te Poortvliet en het le twaalftal van Smerdiek te St.-M,aar- tensdijk. Deze wedstrijd werd door IVO gewo'nnen met 3—1, waardoor ze dus kampioen is van de afdeeling eiland Tho len van de ZKB. (T.C.) 2e Bridgedrive Hotel Van Oppen Zondag vond iai hotel van Oppen de 2e Bridgedrive van dit seizoen plaats, waaraan 3 dames en 25 heeren deel namen, waaronder sinds geruimen tijd weer eens een paar van •buiten Zie rikzee. Aan verschillende tafeltjes zaten moeilijke spelverdeelingen, waardoor vaak verrassende resultaten werden verkregen Klein slem werd eenige malen gemaakt, doch slechts sporadisch ook geboden. De beoordeeling geschiedde ditmaal voor de eerste maal per spel, waardoor een zui verder uitkomst wordt verkregen dan met die per tafel. De prijzen bestaand© uit kunstvoorwerpen, vielen ten deel aan: Oneven groep: le prijs de heeren C. M. Bal en A. Ribbens met 90 matehpunten; 2e prijs de heeren A. van Tooren en P. Wiebols met 1011/2 matehpunten. Even groep: le prijs: de heeren L. Canters en C. O. Unger met 95i/2 matehpunten; 2e prijs: de heeren J. C. Stolte en J. Dupont (Rettesse) met 109 matehpunten., J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1