ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 6 Nov. '43 Telefoon no. 33 100s'» iaarg, No 15388 DireotoM-Admlnleteetenr (AdTertentleohef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr E 2620 A. J. DE L00ZE, Zlerlkzee Uitgave N.V. „De Zleriïzeesohe Nieuwsbode" M, J. KOSTEN, Manhnleetraat, Zleriknee B1" no. 137677 FELLE GEVECHTEN I AAN DE STRAAT VAN KERTSJ Zware tankaanvallen bij Kiev duren voort Het opperbevel der Duitsohe weermacht deelde Vrijdag med.e: Aan weerszijden van Kertsj duren de felle gevechten om de vijandelijke lan- dingshoofden voort. De marine bracht daar lol zinken een kanonneerboot, als mede 2 landingsbooten en beschadigde een motortorpedoboot en verscheidene landingsvaartuigen ernstig. Bij vergeef- sche. vijandelijke aanvallen op den Noor delijken toegang van het schiereiland d e K r i m, werden gisteren weer eenige Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. Bij een succesvollen tegenaanval heeft zich een Rumeensche pantsercompagnie door bijzondere dapperheid sterk onderschei den. Aan de benedenloop van den Dnjepr ondernamen de sovjets vergeefsche aan vallen op onze bruggehoofden. Vrij zwak ke strijdkrachten, die de rivier oversta ken, werden vernietigd. In de groote bocht van den Dnjepr mislukten ten Zuidwesten en Zuiden van Dnjepropetrowsk sterke vijandelijke door- braakaanvallen, dank zij het taaie verzet van onze troepen. Eigen tegenaanvallen drongen den tijdelijk doorgebroken vijand weer terug. Daarbij werden in een sec'lor van 40 aanvallende sovjet-pantserwagens 23 stukgeschoten. Ten Noorden van Kiev zetten de sovjets hun door tanks on dersteunde aanvallen voort en maakten eenige penetraties. Zware gevechten zijn daar aan den gang. Ook in het onover zichtelijke terrein ten Zuidwesten van Welikije Luki duren de gevechten voort, waarbij 32 sovjet pantserwagens wer den vernietigd. Aanvalspogingen van vij andelijke vliegers op een Duitsch ravi- tailleeringsconvooi aan het front van de Noordelijke IJszee, werden door forma ties jachtvliegtuigen en jachtvliegers ver ijdeld. In luchtgevechten en door lucht doelgeschut van het leger werden 16 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten, zonder dat eigen verliezen werden geleden. Aan het Zuid-Italiaansche front zijn hevige gevechten begonnen met verschei dene vijandelijke divisies, die aan weers kanten van de Volturno, tot den aanval zijn overgegaan. In een Oostelijken sector leed de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen .gevoelige verliezen. Ten Zui den van I s t o n i o zijn de gevechten nog aan den gang. Op de voorafgaande dagen werden in dezen sector meer dan 100 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten Onze kustverdediging verhinderde vijan delijke landingspogingen in het gebied van Istoinio en Pascara en brachten daar bij een vijandelijke motortorpedoboot tot 2inken. Vrij zwakke formaties Britsche bommenwerpers vlogen in den afgeloopen nacht het Deensche kustgebied, alsmede West-DuitsChland binnen en veroorzaak ten door het uitwerpen van bommen, eenige schade aangebouwen. 9 bommen werpers werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht Ivan 4 (ojp 5 Nov. doelen in het stadsgebied van Londen aan. De strijd bij Krlwoi Rog De modderperiode bleef uit Het zwaartepunt .in den strijd aan het Oostelijke front bevindt zich nog steeds in het gebied van Kriwoi Rog en in de M M M M W W W Voor het echte levensinzicht, voor cle ware levensrijkdom moét ieider mejisch met éijn eigen leven inéetten. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 34 door Robin Ze staken elkaar niet de hand toe, ofschoon ze elkaar in zoo lange niet gezien hadden. Ik1 dacht dat u weg was, zei Em mie, na een schijnbaar lange pauze. Ja; dat was ook zoo. En ik ben vanmiddag pas teruggekomen. Ik zag u van het veld. hier het idichtstbij, het kerk hof overgaan en ik moest u volgen! De geur van ,de viooltjes drong tot hem' door. Heeft u die op> haar graf ge legd? Hebben ze het u verteld? Ja; ze hebben het mij verteld. Ik heb mij al dikwijls afgevraagd, of u het wist? Ik hpb het alles gehoord opi den avond van het oogstfeest. O.... ik had het u zelf willen ver tellen. En u heeft haar bloemen ge bracht? Och, mijn lief moedertje! Het deed mij zoo'n leeld voor haar! klonk het fluisterend. Zij trilde als een espenblad en zag spierwit. Alleen van u kan men- zulk mede gevoel verwachten. Maar ik wilde u ver tellen, juffrouw de Liefde, dat ik! nè Kerstmis hier wegga. Bij Kriwoi Rog vallen de Duitsche troe pen nog steeds aan en uit de vele van meer naar het Zuiden gelegen Nogaische steppe. 1 het front binnenkomende berichten blijkt thans, "dat de strijd zich hier tot een zui veren materiaalslag ontwikkeld heeft; waarbij vian Duitsche zijde zeer veel materiaal éh ook groote reserves aan manschappen worden gebruikt. Men wijst er in militaire kringen van de Rijkshoofdstad op, dat de strijd in het Oosten een ongewoon karakter heeft gekregen door het uitblijven van de be ruchte en geduchte modderperiod.e. Het heeft er den schijn van, dat dit jaar de zomer direct in den winter zal overgaan. De herfst is tot nu toe, evenals in vrij wel geheel Midden-Europa, zeer gunstig voor de qperaties geweest. Het merk waardige feit doet zich voor, dat de winter a/in het Zuid-Italiaansche front eerder zijn intrede heeft gedaan dan de, winter in het Oosten van Europa. Het gevolg van het uitblijven der mod derperiode is vooral vo,or de Sovjets in het ,gebied van Kriwoi Rog en 'in de Nogaische steppe een tegenvaller geweest. Hoewel zij hun zoogenaamde over gangsarmee weinig op den voorgrond hebben laten treden, (hébben !Zij met het oog op het naderen van de modderpe riode in deze igebieden toch meer lichte afdeel ingen, o.a. meer cavalerie dan ge woonlijk in den strijd gebracht. De Duit- sche zware reserves hebben thans het voordeel, dat zij over betrekkelijk korte aanvoerwiegien, die nog uitstekend berijd baar zijd, snel naar het front kunnen komen, hetgeen de Duitsche tegenmaatre gelen 'buitengewoon ondersteund heeft. De strijd bij Kriwoi Rog Woedde aan- venkelijk zeer hevig tusschen de rivier tjes de Szaksagan en de Ingaelez benoor den Kriwoi Rog. Hier .werden eenige groote afdeelingen van de bolsjewistische voorhoeden volkomen vernietigd1. Wel ïs waar ondernamen de bolsjewisten de laatste dagen eenige tegenaanvallen ten- Zuidoosten en ten N.oprd'oosen van Kri woi Rog, doch deze zijn zonder eenïg resultaat gebleven. Volgens de laatste be richten heeft de Duitsche tegenactie zich - thans .uitgebreid to.t in jhet gebied van Krementsjoeg en men verheelt In mili taire kringen niet, dat in de toe komst ook mét verdere uitbreidingen ge rekend zal mo.eten worden. DE STRIJD OM DE KRIM die in het Oosten sterk verdedigd wordt Het centrum van den grooten herfst- slag ligt in het gebied ten Zuiden van Krementsjoeg, waar op het cjogenblik de tot dusver omvangrijkste hoeveelheden tanks en artillerie in een materiaalstrijd gewikkeld zijn, waarvan het einde ten gevolgé van den ononderbroken weder- zijdsohen aanvoer van versche strijd krachten nog niet te zien is, zoo meldt de militaire correspondent van het D.NB., Martin Hallensleben. Zoowel de gevechten in dit centrale gebied van den sliaig, als ook de gebeurtenissén ten Noorden van Kriwoi Rog, in de Nogaische steppe en in de Straat vah Kertsj vormen één ge heel én behooren tot Jret totale kader v;an den thans woedenden slag. De Krim moet door $e bolsjewisten hierbij gelijktijdig geïsoleerd, van het Noorden uit geblok keerd en van het Oosten uit worden aan gevallen. Met deze ontwikkeling schijnt men ech ter van Duitsche zijde rekening gehouden te hebben, want de vijandelijke strijd krachten, die de landingsoperia.tie ,aan weerszijden van Kertsj trachtten uit te voeren en uit vrij sterke contingenten bestonden, werden voor het grootste deel Hier wegga?.... Waar gaat u dan heen? Dat staat nog niet vast. Maar in ieder geval ergens waar ik flink zal moeten aanpakken. En de boerderij? Hij haalde de schouders op. Daar zal mijn knecht even goed, zoo niet beter, voor Zorgen dan ik!!...i Maar hier zou ik nog gek worden, steeds vervuld van één ding als ik ben. Hoe zou ik nu hier kunnen blijven en u iederen dag zien en Idenklen aan den afgrond1, die er tusschen ons ligt. Emmie zei hier niets op en toen- hij weer wat bekomen was van de heftigheid, waarmede hij deze woorden had uitge sproken, ging hij voort: Ik was al gewoon genaakt aan het leven, dat ik leidde, tot je kwam. Want van de van den Heuvels zeg ik niet veel. Maar ,op dien eersten dag, dat ik u zag, begreep ik al, hoe het loopen zou. Ik zou toen al gegaan zijn, maar heb mij misschien toch al te lang hier opgehouden. Maar ik zal er nu niet langer over klagen en ik wil ook niets meer zeggen, wat u bedroefd kan maken! Ze keek naar hem, met groote verschrikte oogen. Als de omstandigheden anders ge weest waren, begon hij toen weer, dan, zou ik alles gedaan hebben, om u voor mij te winnen. Maar nu kan ik niets dan u wat uit den weg gaan! "Wordt vervolgd)t reeds voor dat zij voet aan wal konden zetten, vernietigd. Slechts op een plaats lukte een gedeeltelijke landing, dfe echter, volgens de ontvangen berichten, ten ge volge van het ontbreken van een flankee- renden belsjewistischen vleugel, die in het geheel niet aan land kwam, zeer weinig kansen heeft. De Oostelijke zijde schijnt dus door de Duitschers sterk beschermd te zijn, daar toen rekening gehouden moest wor den met bolsjewistische landingspogin gen, waarop men ook in de toekomst voortdurend voorbereid zal "moeten zijn. Ook in het Noorden ziet de toestand er niet erg veelbelovend voor de bolsje wisten uit, geheel afgezien van het feit, dat 'de ^bolsjewistische successen in de Nogaische steppe vergeleken dienen te worden met de operaties aan de andere brandpunten van den sliaig en dat het 'juist door dit aspect begrijpelijk wordt, waarom de Duits i*e legerleiding geen aanleiding laanweziy acht, om de Krim te ontruimen, waar ongetwijfeld sterke, strijdkrachten liggen. De conferentie te Moskou (Van oneen Haagschen corresporiderÜ) De eerste indruk, dien men algemeen over de resultaten van de Conferentie te Moskou heeft opgedaan, is voorname lijk deze, dat de anglo-Amerikanen de aspiraties van de Sovjet-Unie jegens Euro pa principieel erkend hebben en dat Sta lin vasthoudt aan de bolsjewiseering van het Europeesche vasteland. Deze conclusie is wel zeer alarmeerend, niet alleen voor Engeland zelf, doch ook en in het bijzonder voor de Europeesche volken in het algemeen. In Engeland zal de publieke opinie het moeilijk kunnen billijken, dat de regeering haar streven naar, de hegemonie over Europa heeft moeten prijsgeven- door te bukken voor Stalin's eischen, die 'Europa iaan de Brit- sc'he invloedsfeer onttrekken. In de lan den van het Europeesche continent con stateert men Jhans opnieuw, dat, indien de Duitsche en verbonden legers er niet in zouden slagen, de steeds weer aan stormende Sovjet-massa's definitief te verslaan, Europa zonder genade aan Mos kou zo,u zijn overgeleverd, j Voor degenen in ons land, die nog steeds hebben vastgehouden aan de opinie, dat Engeland eventueel wel ons kleine jpnd tegen bolsjewistische ver nietiging zou beschermen, kan de confe rentie-te Mösk oir niet anders dan een leerzame les zijn. Èn dit geldt in het bijzonder voor dve kerken. Want opnieuw blijkt thans Zonneklaar, dat niet Enge land, doch Duiitschland strijdt voor het behoud van het christendom in onze lan den. Zou Duitschland ooit overweldigd worden, dan is het met het christendom in onze landen gedaan, want Engeland laat .aan Moskou hier de vrije hand. Dat is de beteekenis van de anglo-Ameri- kaansche knieval voor den dictator in het Kremlin. Ook nu nog zijn er lieden te vinden, die het besef voor de werkelijkheid ver loren hebben en zich laten wijsmaken, dat Stalin zich min of meer „bekeerd" zou hebben en derhalve den godsdienst in Europa niet zou aantasten. Men be roept zich daarbij' dan op de schijnkerk, diie te Moskou in het leven werd ge roepen, enkel en alleen met het doel om de openbare meening in de anglo- Amerikaansche landen gunstiger te stem men voor de politiek van Mpskou het Kremlin. TROONAFSTAND VAN VICTOR EMANUEL? Het is aan igeen twijfel onderhevig, dat het gouvernement-Badoglio een cri sis doormaakt en (dat (de maarschalk! 'zich op 30 Öcto'ber naar Napels heeft bege ven teneinde hiervoor een (oplossing' te vinden. Bij 'Zijn aankomst (heeft hij aan journalisten bevestigd, „het besluit te hebben genomen alle politieke activiteit na den oorlog te staken" en er tevens het volgende aan toegevoegd1: „Ik ben naar Napels gekomen, teneinde een on derhoud te hebben met de vertegen woordigers der* vijf voornaamste politieke partijen, o.m. met den leider der libe rale piartij, Rooe, en )den heer Rodio, alsmede indien mogelijk met pnog andere," Toen journalisten hem vroegen ;of het mogelijk zou zijn een meer represerttief gouvernement te vormen, indien de ko ning afstand moest doen van Zijn troon en een regentschapsraad zou worden ge vormd, antwoordde Badoglio: „De kwes tie van toepassing kan aanleiding geven tot een controverse en (zou de natie eerder verdeelen dan eendrachtig, ma ken". Graaf SforZa, die momenteel te Napels vertoeft, heeft aan Engelsche en Amerikaansche journalisten verklaard, dat hij onverschillig welken post in het gou vernement Badoglio Zou aanvaarden, doch zijn aanhangers hebben in |de stad het gerucht verbreid, „dat hij (slechts met maarschalk Badoglio wenschte samen te werken, indien de'Ze z'ijn te nauwe rela tie met het huis van Savoie zou afbreken" Naar tot slot verluidt, heeft general Clark, bevelhebber van het 5de Ameri kaansche leger, maarschallk! Badoglio voor een onderhoud1 .ontboden. VERSQHILLENPE BERICHTEN Kolendampvergiftiging Dinsdagavond bemerkt© ds. R. Cremer in zjjn huiskamer t© Veendam, dat er uit den ketel der centrale verwarming bedwelmende dampen ontsnapt waren. De dominé begaf zich naar den kelder om een onderzoek in te stellen. Zijn dochter voelde zich intusschen plotseling onwel en moest naar bed. Zijn zoon ver loor in de gang het bewustzijn, Zoo vond het dienstmeisje Woensdagmorgen de fa milie. Even later vond (zij den dominé dood in den kelder. De Zoon en id© doch ter z'ijn thans buiten (gevaar. Boerenwacht opgericht Daar den laatsten tijd in de omgeving van Rosmalen een groot aantal vee diefstallen „is gepleegd, welke nog niet tot klaarheid konden worden gebracht, hebben de boeren uit de streek een boe renwacht opgericht, die in samenwerking met de politie des nachts zal paitrouil- leer'en. Men hoopt op deze wijze een 1 einde te kunnen maken (aan (de diefstallen WANNBEB VBBDUI8TEBBN f Heden verduisteren van 17 uur 15 tot 7 uur 80. Zondag van 17 uur tot 7 uur 45. De maan gaat onder 1 uur 26 en komt op 15 aur 36 Maandag maan onder 2.44, op 1600 Volle maan Vrgdag 12 November. Laatste kwartier Zaterdag '20 Nov. Nieuwe maan Zaterd»v 27 November. Eerste kwartier Zaterdag 4 December Coodelijke aanrijding Te Helmond is de 63-jarige Willems op ^ijn fiets in botsing gekomen met een vrachtauto, toen hij een langs den weg staande kar wilde passeeren. W. kreeg een der wielen over het lichaam en is aan zijn verwondingen overleden* Doodolijke sprong Toen de 14-jarige jongen Van der Sande uit Best, te Boxtel op het laatste nip pertje op den electrischen trein naar Eindhoven wilde springen, kwam hij te vallen. Hij 'gleed tusschen het perro|n en werd door den voortrijdenden trein doodgedrukt. In een vliegtuig geboren Op een der kleine eilanden voor de Zweedsohe kust was medische hulp van specialist noodig voor een a.s. moeder. Daar, tengevolge yan een storm, er geen mogelijkheid bestond, hulp van den vas ten wal over te doen komen, stelden de militaire autoriteiten een vliegtuig ter beschikking, ten einde daarmede de a.s. moeder van 'het eiland weg te halen, Toen het vliegtuig in Gotenborg landde, bleek het aantal inzittenden met een te zijn vermeerderd, aangezien de bevalling inmiddels normaal verlo.open wlas. Vrijwilligers naar vt Oostfront Maandag is 'wederom een contingent van een kleine 400 NederlandSche vrij willigers voor deelneming aan den strijd tegen het bolsjewisme uit Den Haag ver- trokken. Voor het eerst was er ditmaal een troep soldaten van iden Nederland» schen Landstorm ten getale van 105 man, onder hen, die vrijwillig leem verbintenis voor het Oostfront op zich hadden ge nomen. In ide op ide (gebruikelijke wijZe ver sierde zaal van den Dierentuin stonden allen, met een militair muziekkorps op den rechtervleugel, in Carrévorm opge steld toen tegen drie uur de pl.v.v. leider van ide NSB, de heer van Geelkerken, als vertegenwoordiger van Mussert, en SS-Sturmbannführer Rouenhoff, als ver tegenwoordiger van SS-Obergruppenfüh- rer Rauter, binnentraden voor de inspec tie, waarbij het muziekkorps zich deed hooren. De heer van Geelkerken (hield vervol gens ©en toespraak, waarin hij herinner de aan de mentaliteit van vroeger ten opzichte van het soldaat-zijn, in verge lijking met thans, nu Izoovele duizenden Nederlanders vrijwillig de taak om voor volk en vaderland te strijden, op 'Zich hebben genomen. Bijzonder verheugd© spr. zic'h er over, dat heden voor het eerst ruim honderd man aanwezig waren, die hun opleiding bij den landstorm hebben genoten. Allen drukte hij op 'het hart een voorbeeld t& z'ijn van kameraad schap en trouw, in (het bijzonder de le den der NSB lofnder hen, wier persoon propaganda voor de nationaal-socialisti- sc'he gedachte behoort te zijn. Mede na mens den Leider van hot Nederlandsche volk gaf spreker uiting aan den wensvh, dat het hun allen goed moge gaan. Moord to Amsterdam Woensdag, in den vroegen ochtend, hebben familieleden van den eigeniaar van een bedrijf in de Kleine Wittenbur- gerstraat te Amsterdam in de werkplaats het lijk 'gevonden van den 45-jarigen boekhouder van die zaak. Het bleek, dat de man op afschuwelijke wijze van het leven was beroofd. Aangezien het slachtoffer een groot bedrag iaan geld was ontstolen, ligt het vermoeden voor de hand, dat hier van moord met be- rooving sprake is. Werp geen «scherp» tusschen de aardappelsch Hen Uit Stad en Provincie HAAMSTEDE. Bij het sloopen van ijze ren binten in de afgebrande vlasfabriek, had Donderdagmiddag de werkman M. v. d. Berge, het (ongeluk een ijzeren bint op het onderlichaam te krijgen, waar door hij zoo ernstig gewond werd, dat Dr. v. d. Schroef overbrenging naar het ziekenhuis te Noordgouwe noodzakelijk achtte. BRUINISSE. Burgerlijke Stand over Oc tober. Geboren: 1. Christiaan, z. van K. Klink ©n A. C. Brekelmans; 5. Neeltje Jacoba, d. van M;. L. van den Bos en Mi. Okklerse; 13. Johanna Wilhelmina, d. van H. R. van Dop en S. J. Hoogland; 18. Cornelia Pieternella, id. van S. Beek man en J. van den Berge. Overleden: 5. Salomon Krijger, 82 j., echtg. van M. Kleppe; 9. Johannes van der Velde, 83 j., wedn. van A. Bolijn; Janna Padmos, 58 j., ©chtg.e van A. de Koning. De in de Ned1. Herv. Kerk alhier gehouden oogstcollecte heeft opgebracht de som-van f1626, te weten: voor de Diaconie f 959.55, voor de Kerk f 656.45 en voor het vereenigings gebouw f 10. RITiTHEM. De Burgemeester heeft een verordening vastgesteld op den verkoop van klompen. Op die secretarie Ikunnen vergunningen voor den aankoop van klompen worden aangevraagd!. De Ikïom- penverkoopers moeien een lijst aanleg gen ©n bijhouden, vermeldende ide namen der koopers, soort der (klompen en den datum. (Z.) T ELEGRAMMEN BOMMEN OP VATICAANSTAD. De zendèr van Rome heeft Zaterdag morgen medegedeeld, idiat Vaticaanstad Vrijdagavond om 21 uur is gebombar deerd. Vier bommen Zijn neergekomen in ide nabijheid van ide Sint Pieterskerk!. Ben bom heeft de op ongeveer 100 Mi. van de Sint Pieterskerk staande beroem de mozaiekfabrieto getroffen en zwaar 'beschadigd. Een tweede bom kwam neer dicht bij het groote paleis van den Va- tieaanschen gouverneur. Bijna alle ven sterruiten van het paleis zijn vernield. Ook de Vatioaansche waterleiding is zwaar beschadigd. Nog twee hummen zijn neergekomen in de nabijheid van de ba siliek. Een hoog geplaatste geestelijk© persoonlijkheid heeft uitdrukking gegeten aan de diepe verontwaardiging (die de Vaticaansche autoriteiten, over dezen aan val vervul^ Onder de bevolking der stad Rome heersCht over dezen aanval op het gebied der Vaticaansche stad groote verontwaardiging. ZondagartBQndionst voor Zlerlkzee Zondag 7 November: Dr. van Hoorn en Dr. Verspijck. Uit den Haagschen dierentuin zyn wederom eenige honderden Nederl. Vrijwilligers naar het Oostelijk front vertrokken De plaatsvervan gend leider der N.S.B., van Geelkerken, inspecteert de mannen. (C.N F./Metfer Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1