ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 Oct. '43 Telefoon no, 32 Directenr-Admlnlitratenr (Advertentleohef) A. J. DE'LOOZE, Zierikzee 100ste Jaarg. No. 15378 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 HcifdrodaoUur K 2020 Uitgave N.V. „DelZierifceeeche Nienwebode" M' J' BOSTEN, Uuhulntrut, Zierikzee «ro 137277 DUITSCHLAND STANDVASTIG Qeen herhaling van 1918 voorspelt Qöbbels la een artikel in het weekblad Das Reidh" met als opschrift „De standvas tigheid van e,en oorlogvoerend volk", schrijft Rijksminister dr. Goebbels o.a. Iedere groote oorlog is aan het einde toch hoofdzakelijk altijd beslist door de taaiheid, die dr. Goebbels het voornaam ste element van de overwinning noemt. Ons falen in November 1918 heeft ons over de geheele wereld, vooral bij onze vijanden, den naam gegeven, dat wij in onze moreele standvastigheid bijzonder vatbï&r zijn. Daarom is het thans zóo moeilijk voor ons óm deze zelfde wereld, voornamelijk echter onze vijanden, aian het verstand te brengen, dat de ineenstorting van 1918 een éénmaal voorkomende tragische gebeurtenis in onze geschiedenis is ge weest, die zich niet herhalen kan en ook niet herhaald zal worden. Onze vijand- den hopen hier tevergeefs op. Met beslistheid legt de minister den na druk er op, dat Duitschland niet het minste aan oorlogspotentieel of aan stra tegische waarde heeft verloren, van wat het bij het begin van den oorlog reeds bezat. De vijand, zoo schrijft hij, heeft slechts een fractie veroverd' van datgene, wat .ivij hem in den loop van de eerste drie oorlogsjaren hebben afgenomen, uit de conclusie kan worden getrokken, dat wanneer wij in September 1939 den moed hebben bezeten den ons opgedron gen oorlog om ons leven te beginnen, wij thans des te meer moed kunnen en moe ten hebben om den oorlog met: aRo kracht en al hel geloof in de overwinning voort te zetten. Dr. Goebbels wijst er op, dat het op zichzelf nog niet veel zegt, dat het Duit sche volk aan menigvuldige gevaren, len deele zelfs van ernstigen aard, blootstaat. Dit zal, zoo verklaart hij, alleen dan van tragische freteekenisl zijn, wanneer wij als leiding en als volk niet de knachH; .zouden bezitten om hierop op de juiste wijze te reageeren, doch dit is geheel uitgesloten. Wat ons Duitschers in November 1918 -ontbrak en aan welk gebrek wij toenter tijd ten onder gingen, dat staat ons thans in voldoenden omvang ter beschik king: politiek begrip voor de historische grootheid van dezen oorlog, moed, uit houdingsvermogen, standvastigheid en taaiheid. —ra slotte herinnert dé minister er nog eens aan, dat deze oorlog het Rijk werd opgedrongen door zijn vijanden, dus dat hij voor Duitschland in den waarstetn zin van het woord een verdedigingsoor log is. Wij zijn, zoo zeide hij', in het strijdperk getreden om ons leven te be schermen en elk middel moet ons goed recht zijn om deze bescherming doeltref fend te waarborgen. Zooals wij 200 dik wijls offensieve successen hebben behaald, zoo moeten wij tijdelijk genoegen nemen met defensieve successen. ITALIË'S VERRAAD Met den Duce wilde men ook Hitler gevangen nemen De Völk. Beobachter beschrijft uitvoe rig de gebeurtenissen voorafgaande aan Iialië's capitulatie, dat met elke daad V W W M M M M w w Het gevoel is fte drijfkracht van ons leven; maar het verstaaft zij het roer van ons levenssdhip. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 25 door Robin Ze vertelde hem nu alles van haar oogst-feestplannen. We zullen de school versieren en dan moet u ook zingen, hebben wij al gedacht! En juffrouw van den Heuvel zullen wij vragen, of zij de prijzen wil uitreiken. U wilt toch wel zingen, niet waar? Ze keek hem eens aan en kon zich die vreemde uitdrukking op zijn gelaat niet verklaren. O, ja, ik wil wel. Waarom niet? ■Als u dan maar zegt, wat het wezen zal? Dus u heeft er geen bezwaar tegen! Natuurlijk niet, als het u aangenaam is! Ik heb altijd zoo,'n beetje oogstfeest gevierd met mijn" mannen, maar dat zijn er maar een paar. Ik ben de kleinste boer hier uit den omtrek, moet u denken! Hebt u het nu nog druk, of zoudt u met mij mee willen gaan, om een paar liederen uit te kiezen? Hij stemde toe; ofschoon het hem al weer schrijnend trof, de tegenstelling tussohen hen beiden: zij keurig in haar wit japonnetje; en vroolijk en onbezorgd; hij, in zijn grof, afgedragen werkpak, steeds vervuld van werk en nóg eens werk, om in zijn onderhoud te voorzien; zij geëerd en gevierd door allen, die welke volgde op den geraffineerden over val op den Duce, het voor den opmerk- zamen toeschouwer duidelijker werd, dot op het verraad jegens Mussolini trouw breuk jegens den bondgenoot moest vol gen. Toen men met de onderhandelingen met den vijand zoover was gevorderd, dat ♦en tot een onderteekening kon pver: gaan, achtte Badoglio het gewenscht juist in die dagen tegêhoyer den Duitschen bondgenoot nog eens in het bijzonder den nadruk te leggen op de trouw aan het bondgenootschap. Op 29 Augustus verklaarde hij tegenover den Duitschen militairen attaché, dat het wantrouwen, hem van Duilsche zijde betoond, zeer kwetste, omdat hij als oud sold.aat nooit zijn woord had gebroken en van den koning opdracht had gekregen den oiorlog voort te zetten. Op 1 September kreeg de Italiaansc'he minister van buitenlandsehe zaken GuarigUa opdracht, den Duitschen zaakgelastigde te Rome op de meest plechtige wijze te verzekeren: „Wij zullen vechten en nooit capiiuleeren". Op 3 September herhaalde Biadoglio zelf deze plechtige verzekering. Het was denzelfden dag en bijna het zelfde uur waarop ge neraal Castellano, de gevolmachtigde van Badoglio, in het hoofdkwartier van Eisen- houwer in Syracuse bet capitulatiedocu ment onderteekende. Dit grootste verraad van de geschie denis echter zou zijn voltooiing vinden in een door het huis van Savoye op touw gezetten aanslag op den Führer. Badoglio gelastte den Italiaanschen militairen atta ché te Berlijn, tden Führer namens iden koning te verzoeken, onverwijld naar Italië te komen, om met den koning en 'de regeering-Badoglio maatregelen- tot ver- sterking van den tegenstand tegen den ge m e ens oh a p pel i j k en vijand te bespreken. De uitnoodïging werd van de hand: ge wezen Zij werd gedaan op een oogenblik, dat reeds tot de uitlevering van don Du,ce was besloten. Thans staat vast, dat de verraders met den vijand hadden laf gesp roken hem, behalve den Duce, ook den Führer over te leveren. Doorbraakpogingen ten Zuiden van Krementsjoeg opgevangen Vergeefecho aanvallen op 't Ital. front Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Nieuwe heftige doorbraakpogingen der bolsjewisten tussohen de Zee van Azov en Sapotrosje mislukten ook gisteren in zware gevechten, waarbij zich de 3e Oostmarksche bergdivisie, onder bevel van genera:al-ma,jopr Wiettmann, bijzon der 'heeft onderscheiden. "In den nacht van 21 op 22 October werden onze troe pen na dagenlange straatgevechten, in Melitopol, op stellingen aan den Westelijken rand der stad teruggenomen. Uit het gebied ten Noorden van Zapo- rosje en het penetratiegebied ten Zuid oosten van Krementsjoeg, ging de vijand met sterke strijdkrachten gelijktijdig tot een gr ooien aanval over. Wel Icon hij in verschillende sectoren terreinwinst be halen, doch onze troepen slaagden er in, in verbitterden strijd den bedoelden door braak op te vangen. De slag duurt met onverminderde heftigheid .voort. Aan den Dnjepr, ten Zuidoosten van Kiev en aan den mond van de Sosh bleven Bolsjewistische aanvallen o,ok gis teren zonder resultaat. Een eigen a,an- valsactie ten Noorden van Kiev leidde tot verkleining van een bij de gevechten der voorafgaande dagen ontstane pene tratie. Ook op den derden dag van de in het gebied ten Westen van Smolensk haar zjagen en hij beschouwd als een ge wonen kleinen boer; ja, eigenlijk nog iets minderl I I Een lang vertrek, met palmen en heide en dahlia's Emmie de Rooide had er alle bloemen heengestuurd, waar zij maar beslag op kon leggen. De groote tafel lag yol veld- bouqueljes, met heerlijk frissche halmen en in het wild groeiende bloemen. De kinderen hadden waarlijk hun best gedaan; achter de tafel, op een kleine verhooging, zat juffrouw van don Heuvel. Het vertrek was óver-vol. Er waren boeren en arbeiders, met hun vrouwen en kinderen. Marius Robijn bevond zich opk onder de aanwezigen. Hij praatte voor zijn doon tamelijk druk, want hij wilde zijn eigen aandacht afleiden van de lief lijke gedaante in ihet wit, die hier en daar en overal wias; steeds gevolgld dooir Gerard van don Heuvel. Die was gekomen als geleide van zijn nicht en de boeren hadden ondor elkaar al zoo iets gefluisterd van 't Zal wel weer goed komen. Och, zóó hoort het ook eigenlijk! En mijn heer Gerard is geen onaardig menschi! Zouden mijnheer van den Heuvel en de dochter van den dominé een paar worden?Zóó heeft het er wel wat van, zei de eene boerin tegen de ander. Nu, het had niet j>eter kuntn'ep treffen! Het lijkt mij, dat die twee voor elkaar geknipt zijn! (Wordt vervolgd). Door het Staatsbedrfff der P.T.T. wordt een nieuwe wstzegél van 4 ct. in omloop gebracht. (ON.FjP.T.T. Pax s) voortdurenden afweerslag, werden do doo.rbraaloa an vallen, door de bolsjewisten voortgezet, onder een .allerhevigst artil lerievuur en aanvoer' van versche strijd krachten bloedig afgeslagen. Aan de af weer successen in den Centralen front sector hebben het 39stè pantsercorps on der bevel van den generaal der artillerie Martinek en de Rijnlandsoh-Westfiaalsche 253e divisie infanterie, onder bevel van Luitenant-Generaal Becker, bijzonder aan-- deel gehad. 1 I11 den Westelijken én den Centralen sector van het Zuid-fctaliaansche front ondernam de vijand, na krachtige artil- lerievoorbereiding, verscheidene plaatse lijke aanvallen. Zij strandden meestal reeds in het geconcentreerde vuur voor de stellingen onzer gpvechtsvoorposten lof in een éigen tegenaanval. In :het Ooste lijke deel van de Middellandsche Zee slaagden Duitsche soldaten, die tijdelijk in krijgsgevangenschap geraakt waren, er in zich te bevrijden. Na versterking te hebben gekregen en iriet steun van de luchtmacht namen zij Wet door den vij and bezette eiland L l*v i t h fa, in den Dodekanesos, volledig in bezit. Op 22 October landden bovendien formaties d.er luchtmacht, versterkt doior legertroepen, op het door Britten en troepen van Badoglio bezette eiland Stiampalia! Zij sloegen den vijandelijkeii tegenstand uit een en bezetten het eiland. Gevangenen en buit werden gemaakt. In den afgeloppen nacht heeft een for matie Duitsche gevechtsvliegtuigen met go«ed resultaat de aan de Engelsche kust gelegen havenstad Great Yarmouth aan gevallen. Andere vliegtuigen bombar deerden afzonderlijke doelen in Zuid-En- land. Op den Atlantischen Oceaan plaat sten gevechtsvliegtuigen bomtreffers op twee landingsschepen, waarvan een als vernietigd beschouwd kan vyorden. In den nacht van 22 op 23 October vond in Het Kanaal een gevecht plaats tussohen eigen torpedobopten en een superieure formatie Britsohe kruisers. Hierbij behaal den de Duitsche strijdkrachten een volle dig succes. Zij brachten een Britschen kruiser tot zinken en torpedeerden bo vendien twee torpedojagers. Aan Duit sche kant werden geen schade en ver liezen geleden. „Geeft de koe de schiller, dan geeft de koe de melk" TEGEN HET BOLSJEWISME Meldt U voor de Waffen SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den v oor de Waffen-SS of de Landwacht, Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederl. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS- waehtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegsmarine kunnen zich' aanmelden: Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst- tijd' zijn geschikt voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 27.10.43 9—14 uur Den Haag, Cafó den Hout, Bezuidenhoutsells weg, ZEVEN DOODVONNISSEN VOLTROKKEN Een veroordeelde begenadigd Naar de Hollere SS nnd Polizeiführer Nordwsst mededeelt heeft het Eelizei- Btandgericht Amsterdam den 22sten October 1943 de volgende Nederlandsche staatsburgers ter deed veroordeeld: 1) den student Johan Eemper, geboren 27 October 1922 te Bussnm; 2) den student Martinne Eaben, ge boren 27 December 1922 te Palembang (Nederlandsch-Indië) 31 den distributie-ambtenaar Karei Baton, geboren 21 Januari 1918 te Soera- baji (üederlandsch-Indië); 4) den student Johan Sohimmel, ge boren 7 April 1919 te Amsterdam; 5) Willy van Brenkelen, zonder beroep, geboren 27 Februari 1921 te Amsterdam 6) den student Herman Buys, geboren 19 Januari 1923 te Bussum; 7) den arts Antenius Teilegen, geboren 28 Mei 1907 te Zwolle; 8) den student Abraham Cornelia Kuiper, geboren 28 Augustus 1922 te Arnhem, De veroordeelden hebben zich in het geheim verbonden met het doel moord aanslagen te plegen op personen uit het openbare leven in Nederland, sabotage daden te verrichten, ondergedoken per sonen met geld en levensmiddelenbonnen te steunen en spionnage te verrichten. De groep heeft in nauwe betrekking gestaan tolt de door het Polizeistandgericht Am sterdam den 30sten September 1943 ver oordeelde terreurgroep, waartoe de com munist Louis Bossevain en de moorde naars yam luitenant-generaal Seyffardt hebben behoord, en is een voortzetting daarvan geweest. De veroordeelden heb ben zich schietwapenen en munitie ver schaft. De veroordeelde Johan Kemper heeft bovendien zich schuldig gemaakt aan medeplichtigheid taan den moord aanslag op den politie-ambtenaar Woerls te Bussum en den op 3 September 1943 gepleegden moord op den politiepresjdent van Utrecht, Kerlen. De onder 1 tot 7 genoemde baders hadden afspraken ge maakt voor moorden en sabotagedaden, die ingeval zij tot uitvoering waren ge komen, de openbare orde in de bezette Nederlandsche gebieden hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het Standgericht een ver grijp gezien tegen de voorschriften van de verordening betreffende de handha ving van de openbare orde van 9 Januari 1943. Het meerendeel der daders, in het bijzonder de arts Antonius Tellegen, heeft actief spionnage bedreven. Door het snelle arresteeren van deze veroordeelden is het de Sicherheitspolizei gelukt de sa botage-organ isatie, waarvan de voor naamste deelnemers reeds op 30 Septem ber 1943 zijn veroordeeld, in vollen om vang te vernietigen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie aaln zeven veroordeelden Vrijdag j.l. door den kogel voltrokken. De distributie-ambtenaar Karei Raben, een ..broer van den ter dood veroordeel den £n doodgeschoten Martinus Raben, werd begenadigd, daar hij niet in die mate als de overige veroordeelden zich aan terrorisme ihad schuldig gemaakt. Duikbootcommandant onderleiden De Führer heeft Zondag in Zijn Hoofd kwartier aan den duikboofeom'man'dant, kiorvettenkapitein Lüth, als eerste Duit sche iduiJkbootopvarende persoonlijk het Eiklenloof met briljanten bij: het Ridder kruis van het IJzeren Kruis overhandigd. Daarmede werden de briljanten voor hel eerst toegekend' aan een zeeofficier. Groot Admiraal Dönitz heeft, ter gelegenheid van den terugkeer van Lüth, die zijn 15e vaart naar |den vijand en tevens de langste onderneming die ooit tot 'dus verre door een duikboot is verricht,- met succes heeft voltooid, een dag'orider uit gevaardigd. Daarin worden de groote ver diensten geprezen van den thans 30-j. man van Duitsche [afkomst, 'zijn onver moeibare aanvalswil, gepaard met koel overleg en verbeten vasthoudendheid. VORMINGSBIJEENKOMST N.S.D.A.P. EN N S B. Op1 een drukbezochte vormingsbijeen komst van NSDAP ien NSB, welke Zon dagmiddag in de Stadsschouwburg te Tilburg is gehouden, hebben Dienstlei- t,er W. Ritter'buseh, waarnemend Commis saris-Generaal voor Bijzondere Aangele genheden, en de plaatsvervanger van (den Leider C. van Geelkerken, een rede ge houden. Van Dienstleiter Ritterbusdh was het de eerste Iphblieke rede, welke hij lneld in zijn functie van leider van het Ar'beitsbereich der partij. Beide herdach ten den overleden Hauptdienstleiter Fr. Schmidt. Van Geelkerken noemde dezen een voorbeeld van Nationaal-So- oialistische trouw en plichtsvervulling. Hij memoreerde de vele toespraken, wel ke de Hauptdienstleiter en hij samen op1 bijeenkomsten als deze hebben gehou den en sprak de hoop uit in zijn op volger een zelfde trouwe kameraad te mogen vinden. Dienstleiter Ritterbusch verklaard^ uit denzelfden geest en (de'zlelfde idéé te le ven als die welke zijn vriend Schmi'dt bezielden Daaraan voegde hij 'de verze kering toe dat ook hem een onverbreek bare kameraadschap met de NSB, b'in'dt. Hij wilde daarom plechts nog het posi tieve 'zien, ml. 'de bereidheid van vele duizenden Nederlandsche kameraden aan de zijde van Duitschland te strijden en zoo, noodig om te vallen voor hun idéé en voor de toekomst. wanneer verduisteren Heden verduisteren van 17 nnr 30 tot y1 nur 15. De maan komt op 5 nur G7 en gaat onder 17 nnr 17 Nieuwe maan Vrijdag 29 October. Eerste kwartier Vrjjdag 5 November Volle maan Vrjjdag 12 November. Laatste kwartier Zaterdag 20 Nov. Neerlands stem van het front Wijzigingen in de PK-radioui^eïidingen De bekende PK-uitzendingen welke-tot dusver onder Iden titel Neerlands stem van het front iederen Zondag van 11,50— 12 uur over Hilversum I en iederen Woensdagavond van 18.45—18,55 over Hilversum! I (werden [uitgezonden, worden met ingang van a.s, Zondag samengevat in een programma. Dit tot een uitzending per week sa mengevatte programma wordt van Zon dag 24. October ,af iederen Zondag van 11.45—12 uur over Hilversum; I 'gegeven onder den titel: Voorwaarts kameralden. SS-oorlogsverslaggevers berichten u over den strijd voor en. (den opbouw van het jonge Europa. In deze uitziending zullen zoowel de berichten van het front worden opge nomen alsmede het nieuws over den opbouw achter het front. VÊRSQHIlTeNPË BERiQUTEN Oads veehouder vermoord In het dorp Schellinkhout nabij Hoorn is iii den nacht vap Vrijdag op Zaterdag de 72-jarige veehouder G. Palestijn het slachtoffer geworden van een mqord. P. bewoonde geheel alleen een afgelegen boerderij aan het Noordeinde van het dorp- Van deze omstandigheid heeft men gebruik gemaakt iom binnen te dringen en den ouden man met een hard voor werp van het leven te berooven. De misdaad werd ontdekt door den nog jeugdigen kleinzoon ,van liet slacht, offer, die de boerderij bezocht en alles gesloten vond. Waarschijnlijk heeft men met een moord met ro,of te Idoen, hoewel Pp bet oogen blik nog niet kon worden nagegaan iof een belangrijk bedrag wordt vermist. Wel had het slachtoffer eenigen tijd geleden de boerderij verkocht. De liyksr'en Gouw leiders in het hoofd- kicartier van den Führer. Hitler fe liciteert den Reichs- führer SS met zg'n 43sten verjaardag Links achter den Führer Reichsleiter Bormann. (Hoffmann! Stap f Pax'sj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1