ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Maandag 11 Oct. '43 Telefoon so. 33 Dlroctonr-AdMslBtotoM fAdjertenUechef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889- HcsfdrodaoUur K 2620 J' L°0ZE' 2lerikm Uitgave N.7. „Do Zlortoocch» Nieuwsbode" J' *°8™. Matraat, Zlorikza. «ro no. 137677 100»te Jaarg. No. 15365 Duitsehe partijleiders bijeen Op 6 October j.l. is een vergadering I gehouden van de Duitsehe Reichsleiter, Gauleiter en Verbandeführer van de 1 partij, die in het teelten stond van het voornemen om alle krachten der natie 1 tot het uiterste in te spannen tot het j voeren van den oorlog. De vergadering stond onder leiding van den leider der partijkanselarij Reiohsleiter Bormann. Het woord voerden Reiohsleiter Speer, Gene- raal-Veldmaarschalk Milch, Groot-Admi raal Dönitz, de stafchef der S.A. Sehep- mann', Reiohsleiter Dr. Ley en Reichs- führer S.S., Rijksminister Himmler. In aanvulling op hun samenzijn ver toefden de Reiohsleiter en Gauleiter op uitnoodiging van den Führer op 7 Oclio,- ber in het Hoofdkwartier. In het verloop van de samenkomst gaf de Führer aan de verzamelde Partijleiders een uitvoerig overzicht van het verloop van den oorlog en van den huidigen militairen en poli tieleen toestand li} dit conflict van we reldhistorische beteekenis, zoo verklaar de de Führer, aan het slot van zijn uiteenzetting, is naast de kracht der wa penen den wil en het uithoudingsver mogens van de dragers der wapenen van doorslaggevende beteekenis voor de over- winning. De belichaming van dien wil is dc Nationaal-Socialislische Partij. Ten slotte verklaarde de Führer: „Wij zullen overal toeslaan en nooit moede worden zoolang ons doel niet is bereikt. Neemt U onwrikbaar en vast in Uw ha<f't het geloof mede, ,dat, wanneer onZe wil niet zal wankelen, deze oorlog eindigt met een groote Duitsehe overwinning". Op de vergadering der Partijleiders gaven de Rijksministers voor de bewapening en oorlogsproductie Speer en zijn naaste medewerkers een overzicht van den stand der Duitsehe bewapening. Het Koebanbruggenhoofd ontruimd Het opperbevel der Duitsehe Weermacht maakte Zaterdag bekend: Binnen het bestek van de achterwaart- sche verplaatsing van het Oostelijke front is ook het vooruitgeschoven Koebanbrug genhoofd ontruimd. In den nacht van 8 lop 9 October hebben de laatste Duitsehe achterhoedetroepen, nadat zij nog van 40 aanvallende vijandelijke tanks er 24 hadden stukgeschoten, het Tamanschier- eiland verlaten en zonder door den, vij and teworden gehinderd, de Straat vap Kertsj overgestoken. Daarmede is de op 13 September volgens de bevelen begon nen ontruiming van het Koebanbruggen hoofd naar terugbrenging van alle troe pen en voorraden naar de Krim geëindigd In de harde gevechten, die sedert 1 Febr. 1943 tot aan de voltooiing der ontruiming aan het front van het Koebanbruggen hoofd zijn geleverd, verloor de vijand in totaal 14026 gevangenen, 1045 tanks, 291 kanonnen, 2281 vliegtuigen en talrijke lichte en Zware infanteriewapenen. Zijn' bloedige verliezen bedragen ruim 355000 Harde woorden van Van Geel kerken op N.S.B. vergadering In een vergadering van leden van den kring Amsterdam-Zuid van de N.S.B. heeft de plaatsvervanger van den leider, C. van Geelkerken, het woord gevoerd. Deze wees erop, dat om verschillende rede nen menschen de rijen der N.S.B. verla ten hebben. Er zijn er die het in ge weten niet langer eens zijn met de N.S.B. en daarom zijn weggegaan- Men zal het dezen menschen niet kwalijk nemen, mits zij loyaal blijven staan tegenover de beweging. Anderen zijn gegaan toen de tegenslagen kwamen, na de Duitsehe dis- tancieeringsbewegingen, na de landingen op Sicilië en in Italië. Laat hen gaan. De derde soort echter wordt gevormd door de lafhartigen, die zich dekken wil len voor het geval dat de tegenstanders 20uclen kunnen overwinnen. Zij loopen over naar de tegenstanders om het veege lijf te redden. Als wij hen in handen krijgen, zullen zij niet gelukkig zijn. Want zij, die de N.S.B.-vanen in den steek laten op het oogenblik dat de mannen aan de fronten het offer van hun Jeven brengen, zijn lafaards en verraders en deze verraders zullen behandeld worden met de hardheid, die wij aan het front hebben leeren kennen. Sprekende over de bewapening der N.S.B.-ers, zeide van Geelkerken, trotsclh te zijn op het vertrouwen dat de Rijks commissaris in de Nederlandsche natio naal-socialisten stelt. Wij dienen ons thans, zoo zeide spr„ te bezinnen op heden en toekomst. Het politieke tijdvak dat achter ons ligt, was er een van opgewektheid. Wij wisten veel te praten, veel te spotten en veel schandalen te vertellen. Dat was toen noodig, omdat het volk sliep. Wij moesten wel schelden en zoo de aandacht trek ken. Want daardoor werd het volk wakker en kon het. leeren begrijpen dat er iets anders moest komen. Zoo groeiden ook lgngzaam de nationaal-socialisten. Toen Nederlandsche nationaal-socialis- to.egeslaan. Zijn twee eehtgenooten bei den tandarts, jd&n zal het maximum op 10.000 kunnen worden gesteld, tenzij blijkt dat beide eehtgenooten een volledige tandheelkundige piaetijk uitoefenen. Wacht niot tot 20 OctoberLevert uw radiotoestel, zoo het nog on- geoorloofd in nw bezit is, in op et Stadhnie. De aanvoer van mosselen is deze week begonnen, doch de kwaliteit der aangevoerde hoeveelheden, is voor het meerendeel slecht te noemen. Bot werd weinig aangevoerd'. De aanvoer van bliek enz. was goed' loonend, TELEGRAMMEN ten samen met Duitsöhers werden weg gesleept en opgesloten, groeide het we ten, toer. ontstond een kameraadschap, die zich over het graf zal voortzetten. Nadien hebben wij andere, zwaardere offers gébracht 'en wij zijn trotsch te kunnen Wijzen' op de 28.000 leden die in hét leger en bij de vloot hun sol- datenplicht vervullen. Spreker wees er vervolgens op, dat de houding der nat.-socialisten doelbe wust moet zijn en 'onafhankelijk va,n in stemming en sympathie. Wij zullen niet negatief yrorden, ver volgde spr, doch positief blijven. Niet de stemming, maar de houding van d,e nationaal-socialisten is beslissend. Er zul len altijd fouten worden gemaakt, maar alles wat recht en waarheid voorstaat zullen we handhaven en al het andere zullen wij er uit verwijderen. Spr. wees er voorts op, overtuigd te zijn dat Duitschland w'int. Er is een god delijke voorzienigheid en rechtvaardigheid, die het onmogelijk maakt, dat bolsjewis me, anarchie en jodendom de overhand, zullen krijgen op christendom en be schaving. Tenslotte betoogde spr., dat de toe komst aan de jeugd is.De jeugdstorm vormt de voorhoede van de geheele jeugd Welke straks de taak overneemt. TAAK VAN DEN JOURNALIST Verantwoordelijkheid, tegenover den Staat In een dezer dagen voor journalisten gehouden rede heeft jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, waarnemend secretaris-gene raal van Volksvoorlichting en Kunsten, gesproken over de beteekenis van het Journalistenbesluit. Door dit besluit, zeide spr., is een band gelegd tussc'hen den Staat en de journa listen; het jouraalistemberoep werd een openbare functie; de journalisten werden daardoor bij de uitoefening van die func tie verantwoordelijk tegenover den Staat. Dit journalistenbesluit is een duidelijk symptoom van een geheel nieuwe rich ting. Zoodra de volksgemeenschap als primair werd beschouwd, mocht de volks voorlichting niet meer gebonden zijn aan de willekeur van individuën, doch aan het orgaan, dat de volksgemeenschap re presenteert: den Staat. De pers werd voor de eerste maal een zaak van voort durende zorg voor den Staat. En deze Staal, die het orgaan van de volksge meenschap is, is op zijn beurt gebonden aan de leidende idee dezer gemeenschap. De Staat, aldus jhr. De" Ranitz, kan vol gens onze opvattingen niet neutraal zijn. De Staat neemt de volksvoorlichting ter hand, omdat deze moet zïjin gebaseerd op de leidende idee. Deze idee moet opk het richtsnoer zijn van de tot publieke functionarissen gepromoveerde journalis ten. VERSGHILLENDE BERIGHTEN Kaarten om geld Die Eindhovensche politie zal in het vervolg streng optreden tegen personen, die in café's (of andere voor het pu bliek toegankelijke openbare plaatsen, kaarten or op andere WijZe spelen om geld'. Bij bekendmaking van 26 Augustus van den burgemeester van Eindhoven, /s ait spelen om geld verboden en het nakomen van deze 'bekendmaking zal streng worden gecontroleerd. Dit besluit is zeker toe te juichen, want vooral in de oorlogsjaren is het gokken vooral in de zuidelijke provincies en bijzonder in de grootere steden Zeer sterk toege nomen. Aantal patiënten per tandarts De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft het voprlpppig vastgestelde maximum-aantal direct en indirect verzekerden per tandarts, dia,f 6000 bedroeg, verhoogd tot 8000 personen Wanneer het aantal verzekerden, dat thans bij een tandarts is ingeschreven, het nieuw gestelde maximum overtreft, zal dit pantal geleidelijk moeten worden ver minderd, waarbij als norm is gedacht aan een vermindering met circa 500 personen per half jaar. De eerste vermindering zal dan op 1 Jan. '44 plaats hebben. In bijzondere gevallen kunnen afwijkin gen van het gestelde maximum worden ZIER1KZEE. Die algemeene ledenverga dering van het Nutsdepartement, onder voorzitterschap van mr. W. Nieuwen- huijze, werd Donderdagavond dopr het traditioneels aanlal leden (17) bijgewoond Na opening volgden jaarverslag van den secretaris, den heer Ml. Dioeleman H.Jz., en dc rekening v.rn den penningmeester, den heer C. Koopman. Uit deze versla gen bleek o.m., dat het aantal nutsleden tot 304 was gestegen, een feit, waar van de alg. secretaris, met waardeering gewaagde. De rekening vertoonde een voordeelig saldo van f 653.49 (vorig jaar f. -711.70). De bibliotheek verheugt' Zich in ongewoon groote belangstelling. 625 leesk'aarten waren het laatste leesz'eisoen uitgereikt en 18345 boeken uitgeleend'. 43 schoolkinderen konden een eigen stukje grond verzorgen. De vraag naar tuin grond is gr.o.oter dan de beschikbare roeden land. De cursus voor vervolgonderwijs begon met 36 deelnemers en eindigde met 23. Over de resultaten waren de leerkrach ten over het algemeen tevreden. iMet November gaat de nieuwe cursus 1943- '44 in, met een sübsidieverhooging van f 100. Her- en gekozen werden dhr. M. Dioeleman1 H.Jz. als lid' van het depar- tem'ents'bestuiur, mr. C. J. B. du Croo als commissaris der Nutssp'aarblank, de heer P. Hearing als - lid der commissie voor de tuingrondverhuring, Ide heer C. Koopman voer de Kindertuinen, dr, J. C. Röhner, A. B. Visser en Hj. H. Koster voor de Nutsbibliotheek, M. Ppldermans en dr. J. J. Boer tot leden der finan- cieele commissie. Als sprekers voor het komende leeszeisoen zullen gevraagd wor den Jhr. m'r. J. Schuurbeque Boeije, Ml. Bij de Vaat©, Ids. F. W. J, v ld. Poel, dr. v. d. Bijl of Idr- Aris, Na rondvraag volgde sluiting. Te Arnhem is in den leeftijd van 94 jaren overleden mej, Cornelia Mulock Houwer, destijds diacones-verpleegster, uit deze gemteente afkomstig. Door haar is destijds aan het gemeentemuseum al hier geschonken een mooie verzameling van OpdLSchouwSche Meeding, welke door, de Vergropting van het museum onlangs beter tot haar recht is gekomen. BURGH. Burgerlijke Stand over Sept. Geboren: 11. Pieternella Engelina, d'. van C. Oudeslu'ijS en Corn, de Zwarte; 18. Nils - Güstaf Arnülf, z. van J. L. van Weert en R. E. Könges; 20. Catharina Adriana, d. van Jac. Dane en J. G. K. Kommer; 26. Adriana Elisabeth, d. van P. Geluk en Joh. H. Slaager. Gehuwd: Leendert Siesse, 34 j. j.m. (Van Diuiven- dijke) en Maatje Barendse, 31 j. jJd. Ingekomen: 1. Jan Franciscus Wijs van Goes. Vertrokken: 23. Willem F. van 'den Ende en gezin maar Zierikizee; 25. Geertruida Landman naar Haamstede. REN ESSE. Te Utrecht slaagde dezer dagen onze dorpsgenoot dhr. P. Verton Johz. voor het 'examen Tuinarchitect, uit gaande van den betreffendem vakbond. NOORDGOUWE. Burg. Stand overSept. Geboren: 10. Cornelia Johanna, d. v. M. C. Legemate en J. A. Koopman te Se- rooskerke (S.); 27. Christina Marina Wil- helmina Adriana, d. v. M. A. Quist en en C. M. W. Kokx te Zierikzee. Over leden: 1. Jan Stoel, 21 j. van Brouwers haven; 2 Hendrik JaCobus van der Have, 66 j., echtg. van Cornelia Hage van Oos- lerland; 7. Marinus Blom, 80 j., echtg. van KJazina.Vane van Noordgouwe; 16. Cornelis Heerkens, 47 j., echtg. van Geer tje van Drent van Schiedam; 18. Leendert van der Wekken, 74 j., w'edn. van Mar tina Steur van Brouwershaven; 19. Mat- thijs Weststrate, 63 j., echtg. van Janna Schouwenaar van Rotterdam; 24. Adriaan Klaasse, 77 j., echtg. van Thona Kip van Dreischor; 29. Anthonie Krijnse Locker, 19 j.^ van Renesse. SCHERPENISSE. Burgerlijke Standi over September. Geboren: Machelina Grietje, d. van J. Ilage en H. H- Vroegop; Cor nelis, 7.. van J. Vroegop en E. Vroepop; Gerardus Cornelis, z. van P. van Ast en S. P. Quaak. THOLEN. Burgerlijke Stand'. Geboren: Michiel Ad'riaiius Johannes, z. van W. v. d. Linde 'en J. C. y. d. Enden; Cor nelia, d. vaii J. Jansen en R. C. Popt. Gehuwd: C. Moeliker, 28 j., en J. P. Hage, 30 j. Overleden: Abraham, 13 j., z. van P. v. d'. Boogaart en P. V. d', Jagt; Cornelis van iDajke, 82 j„ echtg. van J. W. Bijl. Naar wij Vernemen zal de dankdag voor het giewas gehouden worden in alle kerken op Woensdag 10 November. LUCHTAANVAL OP [MUNSTER, De Westfaalsche bisschopsstad [Munster is, naar het DNB verneemt, Zondag door Amerikaansche bommenwerpers aangeval len. De vijandelijke vliegtuigen wierpen hun bommen midden in het groote vlakke doel dat de stald' bij het goede zicht vormde. De Duitsehe luchtdoelartillerie, doch vooral de formaties jachtvliegtuigen, die onmiddellijk de vijandelijke machines aanvielen, sloegen de formaties uiteen en verhinderden aldus een concentrische uit werking van den aanval. De verliezen on der ide bevolking 'Zijn aanzienlijk, even als de schade jr. woonwijken, aan ker ken en aan openbare gebouwen. Het aantal door de Duitsehe luchtverdediging neergesehoteji toestellen is inog niet vast gesteld'. KERKNIEUWS ST.jMAARTENSDIJK Evangelisatie Re- hoboth. Donderdag 14 October, 7.30. uur, ds. Bronsgeest van Velsen (N.-Hi.) POST-TELEGRAAF-TELEFOON Seen gelukstelegrammen meer Wegens gebrek aan de desbetreffende luxe-f,o;rmulieren kunnen voorlpopig geen gelukstelegrammen gorden aangenomen. Nagegaan wiordt nog, of het op een an dere wijze mogelijk is te gelegener tijd in deze leemte te voorzien. WANN2EB V23RDUZST&BEK Heden verduisteren van 18 nor tot 6 nnr 45. De maan komt op om 5 nar 04 en gaat onder om 17 nnr 58 Volle maan Woensdag. 13 October. Laatste kwartier Donderdag 21 Oct. Nieuwe maan Vrijdag 29 October. Eerste kwartier Vrijdag 5 November Hel «Japansche Hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat Japansche leger- en vloot- st rijd krachten op 6 en 7 October vijan delijke aanvallen op het eiland Wake hebben afgeslagen. Het communiqué luidt: Op 6 en 7 October deden sterke vijan delijke strijdkrachten een aanval op het eiland Wake. Uil zee en uit de lucht kwam diit gebied onder vuur. Leger en vlootstrijdkraohten op het eiland gesta- lionneerd, sloegen de vijandelijke aanval len af. De Britsche berichtendienst meldt dat Londen Donderdagnacht uit de ludht is aangevallen. Deze luchtaanval is de zwaarste sedert meer dan twee jaren. 3'edert den nacht van 10 op 11 Mei 1941 is geen dergelijke luchtaanval op de Engelsche hoofdstad ondernomen. In verscheidene Londensche districten zijn bommen gevallen, die schade hebben ver oorzaakt en ook slachtoffers hebben ge maakt. In de geheele stad werden de schokken der bomontploffingen gevoeld. Geef de eardappelenechillen aan den ophaler mee SPORT VOETBAL. v Vriendschappelijk 10 October. Schouwen I—Noord'gouwlê I 1—2 KORFBAL. Vriendschappelijk ilO October. Schouwen IVitesse II 1—2 le Bridgedrive Hotel Van Oppen Zondagmiddag vondi in Hotel van Op pen de je Bridgedrive van dit seizoen plaats, waarvoor de belangstelling niet groot was, want slechts 1 dame en 28 heeren 'namen er aan deel, die elkaar in 8 ronden moesten bekampen. Het bleek al igauw, dat de goede kaarten aan d,e even kant .zaten. Slem werd enkele malen geboden en gemaakt. De uitslag luidt als volgt: Even groep: le prijs de heeren N. v. d. Wolf en M. de Regt met 18 matchpunten; 2e prijs de heeren P. Wie- bols en A. van Tooren met I8V2 match- punten. Oneven groep: le prijs de heeren H. E. J. en J. Holty met 151/2 matchpun ten; 2e prijs de heeren A. Paauwe en H. R. Söhürmann met 2l matchpunten. Nog zij vermeld, dat het in de bedoe ling ligt dit seizoen weer een avond competitie te organiseeren voor viertal len, welke 18 October a.s. aanvangt. j INGEZONDEN STUKKEN Brouwiershaven, 7 Oct, 1943. Geachte Redaltiie, 1 Mag ik voor onderstaande van uw gastvrijheid1 gebruik maken. De Inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. J. G. Bantjes, schrijft aan de Heeren Burgemeesters, dat het dringend ge- wenscht is, daar de ziekte diphterie ook o'p d'eZe eilanden nog steeds blijft voortduren ook dit jaar weer tot inenting tegen diphterie ,over te gaan. Een jaarlijksche inenting van alle kin deren, die deze bewerking nog niet heb ben ondergaan, is tnoodig om een vol- doende ongevoeligheid te verkrijgen. Wanneer 80 pet der kinderen worden geënt, is die ongevoeligheid wel voldoen de hoog, om ide 'diphterie Zeer sterk te beperken, bij 50 pet. is de ongevoel ig- lieidstoestand 'der geheele kimderbevolking beslist onvoldoende. I Het is zeer gewenscht de kinderen onder de 6 jaar in ide eerste plaats te laten enten, daar die het meest vatbaar zijn en ernstiger Ziek kunnen worden. Er kan door |de Burgemeesters weer evenals vorig jaar gelegenheid tot kos- telooze inenting gegeven worden. Kinde ren boven de 12 jaar kunnen ook geënt worden, maar dan niet met anotoxine. maar met T.A. Met dank1 voor Uwe medewerking, Hoogachtend, W. H. ITTMANN, Wnd'. Inspecteur v. d. Volksgezondheid. 1 Onzo mancenlin het Oosten. (SS P.K, ButchsckuUe O-H P s) TEGEN HET BOLSJEWISME Meldt U voor de Waffen SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd' van 17—45 jaar, kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den v oor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers] die om bepaalde redenen in Nederl. moeten blijven, kunnen dienst nemen 'bij de [landwacht of bij het SS- waehtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsehe kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij', die tot de Germa ansche SS in Nederland) toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden £n worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst, tijd zijn geschikt voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering Zijn: karakter, gedrag, pres tatie, 18.10.43 9—14 uur Rotterdam, DeuL sches Haus, Westzeedijk. 19.10.43 9—12 uur Breda, Restauraut Modern, Markt. 15—18 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 20.10.43 9—12 uur, Venlo, Detsches HauS Egmondstraat 16. 15—18 uur, Arnhem, Café Royal. 21.10.43 9—12 uur, Hengelo, Café! [Mo dern, Spoorstraat 18. 15—18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43 9—12 uur Assen, Coneerthuis a. d. Vaart. 15—18 uur Groningen, Con certhuis Poelstraat. 23.10.43 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43 9—14 uur Amsterdam, Dam 4. 25.10.43 9—18 uur Utrecht. N.V, Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43 9—14 uur Amersfoort, Po Durchangslager. Leusderweg, 27.10.43 9—14 uur Pen Haag, Café' den Hout Bezutdenhoutsche; weg,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 2