ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i Donderdag 7 Oct. '43 Telefoon no, S3 DiracUnr-AdmMatoUnr (AdTOrtenÜ0chof) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 x mo A. J. DB LOOZE, Ziorlkzes 0itgava N,V. Zierikz60BCAe Nionwsbodo" M. J. BOSTEN, Manhni^t, Zlorlkzo, no. 10Oite Jaarg. No 15362 Aanslagen op lult.-generaal Seyffardt e.a. door het Polizei-Standgerioht hereoht De door het Polizeistandgericht in Am sterdam op 30 September 1943 op grond van de Verordening tot bescherming van de openbare orde van 9 Januari 1943 ter dood veroordeelde 19 Nederlanders heb ben deel uitgemaakt van een terreur groep, die vooral op het oog had moor den te plegen op vooraanstaande Ned. personen, alsmede aanslagen te doen op spoorlijnen en daardoor indirect d.e Duit sche bezettende overheid te treffen. De leiders van de terreurgroep zijn deels nationalistische, deels Joodsche studen ten geweest, die zich onder leiding van vroegere leden der Communistische Partij Nederland verbonden hadden om daden van geweld te plegen. De terroristen heb ben het klaar gespeeld zidh te voorzien van wapenen en ontplofbare stoffen, die ten deele van buitenlandsche herkomst waren. De groep stond onder leiding van den communistischen arts Dr. Kastijn en van den student in de medicijnen en halfjood Hans Ka tan. De 'halfjood Hans Katan heeft de opdracht gegeven tot den moord op luitenant-generaal Seyffardt, comman dant van het Ned. Vrijwilligerslegioen. De voljood Leo Frijda heeft tezamen met den communistischen arts Dr. Kastijn op 5 Febr. 1943 in Den Haag den moord op luitenant-generaal Seijffardt uitgevoerd. De arts Dr. Kastijn, die het doodelijke schot op luit-generaal Seijffardt heeft gelost en zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan den moord op den leider van het Departement van Volksvoorlich ting Mr. Reydon, op 9 Febr. 1943 in Voorschoten, heeft bij zijn arrestatie zelf moord gepleegd. Hans Katan heeft boven dien, samen met den voljood Leo Frijda, deelgenomen aan den moord op den Nederlander Van Blom op 25 Juni 1943 in Amsterdam en bovendien aan de moor den op den vroegeren Ncderlandsohan minister van landbouw, Dr. Posthuma, 3 Juni te Hengelo, op den leider van het ministerie van Volksvoorlichting, Mr. Reydon op 9 Febr. 1943 in Voorschoten, op den poli tie vaandrig Postman op 24 Juni 1943 in Amsterdam, op den rijwiel- staller Hoff op, 2 Juni i943 in Amsterdam, op den Ned. lsten luitenant van politie Kaay op 3 Juli 1943 in Enschedé, op den Ned. tandarts De Jonge-Cohen op 22 Juli 1943 in Amsterdam, alsmede aan de poging tot moord op 'den Ned. politie agent Blonk en diens echtgenoote op 15 Juli 1943, terwijl hij voorts opdracht heeft gegeven tot een reeks andere moor den op vooraanstaande Ned. personen, welke niet zijn uitgevoerd. Hans Katan is de drijfveer van alle door leden der terreurgroep uitgevoerde spoprwegaansla- gen en brandstichtingen geweest en heeft zelf aan verscheidene handelingen deelge nomen. De vol-joodsche student in de medi cijnen, Leo Frijda, die heeft deelgenomen aan de oprichting van de terreurgroep, heeft behalve de moorden op luit.-gene- raal Seyffardt en op den Ned. Blom', den moordaanslag gepleegd op den rijwiel- staller Hoff te Amsterdam. Hij heeft het doodelijk schot pp Hoff gelost. De ver oordeelde leeraar in de natuurkunde Jo hannes van Mierlo heeft op de plek van de misdaad hulp verleend- Leo Frijda heeft voorts samen met Katad, twee spoorwegaanslagen uitgevoerd en in Juni 1943 geprobeerd om in een bioscoop theater te Den Haag door middel van een brandbom brand te stichten. De student Sape Kuiper heeft op 22 Juli 1943 den Ned. tandarts De Jonge- Cohen in diens spreekkamer doodgescho ten en twee schoten gelost op diens echt genoote, die gewond werd. Medeplichtige is de gymnastiekleeraar Henri Geul, die eveneens met een pistool gewapend is geweest. Geul had zich' pas op 20 Juli 1943 bij de terreurgroep aangesloten en zich bereid verklaard tot medewerking bij elk soort^aden^v^^^^ii^p^l^ student Johannes Kalshoven, die zich in Mei 1943 tot medewerking bij daden van terreur bereid had verklaard, den moord aanslag gepleegd op den Ned. politie agent Blonk en diens echtgenoote. Johan nes Kolshoven heeft op den politieagent geschoten, terwijl Sape Kuiper verschei dene schoten heeft gelost op de echtge noote van Blonk, die haar man te hulp snelde en voorts nog een schot op den politie-agent Blonk. i Blonk en zijn echtgenoote werden zwaa.r gewond Kuiper heeft ook medewerking verleend aan den moord op den rijwiel- staller Hoff. Op 24 Juni 1943 heeft Kuiper geprobeerd brand te stichten in (een bioscooptheater te Amsterdam, waar hij een brandbom had verstopt in een dopr hem opengesneden logezitplaats. Doordat de helsche machine tijdig kon worden verwijderd, is de brand voor komen. Tezamen met den jood Leo. Frij da en den eveneens veroordeelden stu dent in de medicijnen Olof Thomsen heeft Kuiper in een huis te Amsterdam een groot aantal brandassen gemaakt. Speciale sabotagegroep In den veroordeelde Johannes van Mierlo, die werkzaam is geweest als leeraar aan de machinistensehool te Am sterdam en die nauwe betrekkingen on- derhield met de communistische partij, hebben de jonge terroristen een hunner geestelijke leiders gevonden. Van Mier lo heeft een speciale sabotagegroep -ge organiseerd. Behalve dat hij medeplich tig was aan den m'oord op Hoff, den eigenaar van de fietsenstalling, heeft hij opdracht gegeven yoor den op 20 Aug. 1943 gepleegden moord op den Nederi!. politiekapitein Woerts in Bussum, in En- gelsche opdracht schikkingen getroffen voor den moord op een vooraanstaan de Ned. persoonlijkheid en in drie ge vallen informaties ingewonnen voor voor genomen moordaanslagen. Louis Boissevain, leerling op de ma chinistensehool. die een leidende rol in de terreurgroep speelde, heeft in op dracht van den halfjood Hans Katan en van den journalist Maarten van Gilse en nijgt hulp van de eveneens gearres teerde studente Reina Prinsen-Geerlings op 3 Juli 1943 te Enschedé den eerste luitenant der Ned. politie Kaay dood geschoten. Louis Boissevain heeft voorts op 20 Augustus 1943 miet 'de hulp van de intusschen gearresteerde Geertrui da van Lier twee schoten gelost op den Ned. politiekapitein Woerts in Bussum, waardoor deze zwaar gewond werd. Deze moordaanslag is gepleegd op ver langen van een andere terreurgroep, die als belooning had beloofd vuurwapenen te zullen leveren (binnenkort Zal dezJe andere terreurgroep zich voor het Po lizeistandgericht te verantwoorden heb ben). Tenslotte heeft Louis Boissevain als leider van een speciale terreurgroep aanwijzingen, gegeven voor het ten uit- voerleggen van de spoorwegaanslagen en een reeks andere spoorwegaanslagen voorbereid1. Vervaardiging van helsche machines De studentAntoon Pleijte heeft zich langen tijd met den werktuigkundige Jan Karei Boissevain bezig gehouden met het vervaardigen van helsche machines en ontplofbare stoffen. Beiden hebben zich ook vijandelijke ontplofbare stoffen we ten-te verschaffen. Antoon Pleijte en Jan Karei Boissevain hebben eind Mei 1943 door het aanbrengen van ontplofbare ladingen, een aanslag gepleegd op een Diuitsehen frontverlofgangerstrein, die niet gelukt is. Tezamen met onbekende personen heeft Antoon Pleijte nog een anderen aanslag op een Duitschen ver lof gangerstpein beproefd; Een derfde aan slag op een Duitsche militair transport is hem evenmin gelukt. De door Jan Karei Boissevain vervaardigde ontplof bare stoffen zijn gebruikt bij andere aan slagen. De kantoorbediende Gideon Boissevain, de letterkundige Walter Brandligt en de journalist Maarten van Gilse hebben zich als leden der terreurgroep1 jaren lang bezig gehouden met het vervaardigen en in omloop brengen van vervalschte per soonsbewijzen door in illegaliteit levende Nederlanders. Zij hebben verder in ra diotoestellen, die moesten worden ingele verd, brandsassen ingebouwd, met het doel. dat gebouwen met de daarin bij eengebrachte radiotoestellen in brand zouden geraken. Gideon Boissevain en Maarten van Gilse hebben voor ontplofbare middelen ge zorgd en twee aanslagen op spoorwe gen uitgevoerd, die niet gelukt zijn. Gi- dion Boisssevain heeft ook voor den moord op een politieambtenaar een af spraak1 gemaakt met andere leden der groep. De Pikeur Remiens en de radiotechni cus Antoine Th. Broeckman waren reeds sinds jaren lid van communistische sa botagegroepen. In Maart en Mei 1943 hebben Zij twee mislukte spoorwegaan slagen gepleegd. Zij hebben verder in het voorjaar van 1943 met andere da ders overvallen gepleegd op den bankier van Lokleren-Campagne in Blaricum, den makelaar Honing in Soest, op het huis -Witte Burcht in Soest, op een vrouw in Laren en op een villa in Lage Vuur- sche om geld, levensmiddelen, kleeding- stukken en persoonsbewijzen op te eischen. In de eerste drie gevallen heb ben Zij zich toegang tot de huiZen ver schaft door zich uit te geven voor leden van de Duitsche Sicherheitspolizei. Eind Juni 1943 hebben )Zij een roofoverval ge pleegd op een transport distributiebe scheiden in Lage Vuursche. Remiens, die ook aan de vervaardiging van valsche persoonsbewijzen heeft medegewerkt, heeft bovendien reeds eind Mei 1942 een opslagplaats van stroo van de Duitsche weermacht in brand) gestoken, brand stichting gepleegd in het arbeidsbureau t€ Amsterdam en heeft deelgenomen aan den aanslag op het Bevolkingsregister te Amsterdam op 27 Maart 1943. De kantoorbediende Anton J. Th. Ko- reman is ter dood veroordeeld, omdat hij den pikeur Remiens, na diens deel neming aan den aanslag op het Amster- damsche bevolkingsregister, in zijn huis heeft opgenomen en zijn pistool in be waring heeft genomen, hoewel hij op de hoogte was van zijn medewerking aan de actie van sabotage. Tegen den monteur Viktor van Swieten is de dood straf uitgesproken, omdiat hij sinds jaren De opperbevelhebber Zuid,* generaal véld- maarschalk Kets Iriyjg {link») met den drager vin htt Ridde kruit, generaal der pantsertroepen, von Vietinghoff Scheel ge durende de besprekingen voor de operatie in hun frontsector. P.KLiithge BB/St P t) aen pistool in bezit had en dit wapen, ondanks het desbetreffende bevel, dat de bezettende overheid heeft uitgevaar digd, niet heeft ingeleverd, voorts om dat hij Zijn pistool heeft overhandigd aan de mede-veroordeelden Remiens en Broeckman voor evehtuèele verdediging tegen Duitsche politic-beambten- en ten slotte omdat hij een pistool van Re miens in bezit ,heeft genomen om dit wapen te repareeren. De student in de medicijnen Johann Roemer jheeft zich ver grepen aan de verordening tot bescher ming van de openbare orde, doordat hii op 10 April 1943 door het aanbren gen van een brandsas gepoogd heeft brand te stichten In de universiteit te Amsterdam, teneinde de door de Ne'der- landsehe studenten afgelegde verklarin gen van loyaliteit te vernietigen en te gen de loyaliteitsverklaringen te protes teeren. - Óok Zijn handeling is door het stand gericht beschou wd als dienende om de openbare rust en orde in Nederland- te verstoren. Het geestelijk eon-act van de door het Polizeistandgericht Amsterdam op 30 September 1943 veroordeelde Nederlan ders met de illegale communisten is vooral tot stand gebracht door den 32- jarigen Petrus Poolers, zonder beroep; Poolers is reeds op jeugdigen leeftijd lid der Communistische Parlij Nederland geweest, heeft leidende functies in deze partij bekleed en zich na ontbinding der communistische partij Nederland bezig ge houden met het tot stand brengen van het contact der illegale communisten met de kringen van nationalistische studenten ©enerzijds en met sabotagegroepen an derzijds. Jarenlang heeft hij verboden politieke redevoeringen voor Nederland- sChe studenten gehouden en studenten ge- recruteerd voor terreurgroepen. Poolers heeft deel gehad jn de oprichting der op 30 September 1943 veroordeelde ter reurgroep en heeft van al haar hande lingen 'kennis gekregen, zonder dat hij Zelf actief aan daden van geweld deel nam. Wegens het oprichten van een ge heime organisatie en wegens het niet aangeven der hem bekende gewelddelic- ten, dat wordt voorgeschreven door de verordening tot bescherming „der orde, is hij eveneens ter dood veroordeeld. De behandeling tegen verscheidene vrouwen, die als leden der terreurgroe- gen gearresteerd Zijn, alsmede tegen an dere medeplichtigen Zal op bijzondere wijze geschieden. is hier m voortdurenden strijd tegen op dringende Badoglio-troepen, Gaullisten en Amerikanen en tegen een sterke vijande lijke meerderheid exp zee en in de lucht, opnieuw een unieke prestatie volbracht. Zelfs %de inscheping van onze laatste verniefingsafdeelingen kon de vijand niet verhinderen. Evenals de onder bevel van schout-bij nacht Meendsen-Bohlken en den kapitein ter-Zee Engelhardt staande formaties der marine, die meest met klein scheepsmate riaal de geweldige vervoiersprestatie vol brachten, hebben zieh transportformaties van het Juchtwapen in het bijzonder on derscheiden. Qe eigen verliezen bij de geheelc operatie zijn uiterst gering. Den 3en October begon in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee een landingsoperatie van alle onderdeelen der weermacht -tegen het ten Noorden van Rhodos gelegen eiland Kos. In een tweedaagsehen strijd werd de tegenstand van den vijand gebroken en het eiland bezet. €00 man van het BritsChe garni- zien eri 2500 man van de Badoglio-troe pen werden gevangengenomen. 40 Kanon nen, 22 vliegtuigen en een schip werden buitgemaakt. De zuivering van het eiland van de laatste verstrooide deelen van den vijand is aan den gang. Duitsche duikbooten hebben in de Mid dellandsche Zee voor de Noordafrikaan- sche kust uit beschermde vijandelijke kon vooien 7 schiepen, met een gezamenlijken inhoud van 59.000 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Formaties gevechts vliegtuigen vielen in hetzelfde gebied een konvooi aan en beschadigden volgens de tot dusverre ontvangen rapporten 8 vrij groote schepen- zwaar. Formaties vijandelijke vliegtuigen on dernamen overdag en des nachts terreur- aanvallen op plaatsen in het Rijn-, Main- en Saargebied. Buitengewoon zwaair wer den de woonwijken der stad Frankfort ad. Main getroffen. Andere vernielingen worden gemeld uit Offenbach, Mannheim, Ludwigshafen, Worms en Saarlauterin. Door lucJhtverdedigingsslrijdkrachten wer den gisteren 41 vijandelijke vliegtuigen vooir het grootste deel zware bommen werpers, neergeschoten. De Duitsche luchtmacht ondernam in den afgeloopen nacht een reeks afzon derlijke aanvallen op belangrijke objecten in Engeland. Aan de Westfransche kust kwam 'het in den nacht van 3 op 4 October tot een gevecht tussdhen lichte Duitsche vlootstrijdkrachten en Britsche torpedojagers. Een vijandelijke torpedo jager werd getorpedeerd; op eenige an dere werden talrijke artillerietreffers ge plaatst. De Duitsche formatie keerde met geringe schade op haar basis terug. WA2OTEB VBBDÜIBTEBBN Heden verduisteren T»n 18 uur 15 tot 6 not 30. De maan komt op om 15 uur 55 en gaat onder om 0 uur 55 Volle maan" Woensdag 13 October, kaatste kwartier Donderdae 21 Oct» Nieuwe maan Vrpdau 29 October. kwartier Vrgdag 5 November is noch voor het Engelsehe noch voor het Amerikaansche volk een nationale noodzakelijkheid. In de volgende phase van idjen strijd om Europa, waarin er geen Simowitsjen, Darlans en Badoglio's, maar in plaats daarvan ook voor Enge land en de Ver. Staten zware offers en groote verliezen zullen zijn, zal waar schijnlijk het bloedige ontwaken van het Britsche en het Amerikaansche volk, waarvan reeds thans vele teekenen zicli aankondigen, verdere. „„rHr-rmirffl maken. Imm Niet Duitschland, doch Engeland en de Vereenigde Staten moeten een zenuw- oorlog verwachten; het joodsche oorlogs doel, Duitschland uit te roeien en Europa uiteen te slaan, moge een tijdlang onoor deelkundige massa's in een roes bren gen, de harde beproeving van een lan gen strijd vol opofferingen zal het niet overleven. Thans demonstreeren Britten en Amerikanen om geld of levensmidde len, na verdere, bittere ervaring zullen zij hun stem verheffen om den oorlog te vervloeken, dien zij thans voor vreem de joodsche belangen voeren". De uiteenzettingen van Stabsleiter Sün- dermann werden met grooten bijval ont. vangen en vonden bij de Nederlandsche journalisten sterken weerklank. Geef de aardappelenschillen aan den ophaler mee Wie zijn radio-toestel niet in levert, heeft de strengste straffen te verwachten. Adresle verdieping Stadhuis. Doorbraalcaanvallen aan den Koeban verijdeld Eiland Eos hezet Corsica volgens hevel opgegeven Het opperbevel der Weermacht maakt© Dinsdag bekend: Bij het bruggenhoofd van den Koeban werden krachtige doorbraakaanvallen van de Sovjets op bloedige wijze afgeslagen. Aan den Midden-Dnjepr, in het centrum en op eenige punten in het Noorden van het Oostelijk front mislukten plaatse lijke aanvallen van den vijand. Daarbij kwam het in het bijzonder in het gebied van de Pripetmonding en ten Westen van Smolensk tot hevige gevechten, die op het oogenblik nog voortduren. In Z u i d-I t a 1 i versterkte de vijand zijn druk op den Oostelijken sector van het front en landde tegelijkertijd dicht achter ons front bij Termoli. Sterke Duit sche strijdkrachten zijn tot den tegenaan val overgegaan. In aansluiting aan de overbrenging van alle op Sardinië gesta- tionneerde DuTtsche troepen naar Cor sica, is nu ook dit eiland overeenkom stig bevel ontruimd en zijn alle Jtroe- pen, met inbegrip van hun zware wapens, kanonnen, tanks, vrachtauto's en alle materiaal naar'het vasteland overgebracht Onder leiding van de luitenant-gene raals von Senger en Etterlin, die als laatste met zijn staf het eiland verliet, Stabsleiter Siindermann hield een rede voor de pers De plaatsvervangende perschef van kle Rijiksregeering, Stabsleiter. Sünd'ermann, heeft in Dien Haag gesproken voor een grooten kring van vooraanstaande jour nalisten. Zijn uiteenzettingen betroffen vooral den psychologische!! kant van het oorlogsgebeuren. ,,In een strijd', die aan elke Zijde eischt dat de laatste energieën in het spel gebracht worden aldus verklaarde Sündermann treedt de vraag naar de oorlogsdoelen en de ge vechtsmotieven steeds sterker op den voorgrond. Voor het Duitsche volk' is er daarbij een duidelijk' standpunt. Thans weet de geheel© wereld, dat Londen dezen oor log niet begonnen is om Polen te red den, doch om Duitschland te vernietigen. Deze 'zekerheid en de poging der Ver. Staten om, in bondgenootschap1 met het bolsjewisme, Europa te veroveren, fun deert In het Diutische volk den sterksten moreelen impuls, die er in den strijd bestaat: het weten, dat het om zijn of niet-zïjn gaat en dat slechts de over winning het verdere nationale bestaan mogelijk maakt. Juist omgekeerd1 is de toestand in Engeland en de Ver. Staten. De oorlog van Churchill en Roosevelt De vuibilcemmer is een gemakkelijk voor werp in het huishouden. Alles wat af gedaan heeft of "van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer geworpen. Hoeveeel aardappelschillen en groente- afvallen zouden er vóór den oorlog wel niet verdwenen 2ijn in de vuilnisemmers van de Nederlandsche huishoudingen? Zeker, de „schilleman" kreeg er zijn deel van, maar lieusch, het was meer een bescheiden deel. Nu, in dezen oorlogstijd, mag niets meer in den vuilnisemmer verdwijnen, dat ons nog van verder nut kan zijn. Dat is een Nederlandsch belang. De 5.000 ton schillen, die in 60 van de belangrijkste gemeenten van ons land per week worden opgehaald, kunnen 30.000 koeien voeden. Dat is niet veel', zal men misschien zeggen, maar het is wel veel als men bedenkt, dat dit voed sel ten goede komt aan koeien, die juist daar .gehouden worden, waar het bij zonder te pas komt, namelijk in de buurt van cje groote steden van ons land. Helpt de koeien en de koeien helpen UI Bewaar de aardappelschillen en geef ze aan een ophaler mee. RECHTZAKEN Economische Hechter^te Middelburg J. Lindhoudt. 61 jaar, landbouwer te S t.-M >a a r t e n s d ij k, wegens diefstal van veldvruchten» toebehoorende aan G. L. Wielard. Eisch en uitspraak: 1 week geV.str. D>. M; Bijl, 24 jaar, landarbeider te Poortvliet, wegens strooperij van veldvruchten van C. Murre. Eisch en uitspraak: f20 b.^s. 10 d'. h. J. Poot. echtg.e van W. M. van As, 22 jaar, te Poortvliet, wegens het feit dat zij te Poortvliet in de maanden October 1942 tot en met Februari 1943 een aantal distributiebonnen heeft ver- valscht. Eisch: 1 week gev.str. Uitspraak: f40 b. s. 2Q d'. h, ,k Haagsche Gerechtshof Hoewel A. B. te T hol en wist, dat de goederen, welke hij in ontvangst nam van diefstal afkomstig waren, bleek dat voor hem toch geen bezwaar te zijn; Als ge volg hiervan werd hij terzake van heling De dir.-generaal van Winterhulp Nederlandde heer F. W. van Vloten, heeft het Winter- hulpeeieoen1943- 1944geopend. Een overeicht tfdens de rede van den heer van Vloten (C.N.F.j Meyer Pax s)\'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1