Uit Stad en Provincie Radioprogramma Donderdag 7 October HILVERSUM I. 415.5 m. 6.45 Een zangklasse; 7 BNO: Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.40 Sportnieuws 8 BNO: Nieuws; 8.10 Morgenconcert; 8 45 —8.50 Voor de huisvrouw; 9 Godsdien stige uitz.; 9.i5 Het Wiesbadener Col legium; 9 45 Orkest Francis Keth; 10.15 Voor de vrouw; 10.30 Orkest Francis Keth; li 50 jaren her; 12.15 Rumba-Tango 12.45 BNO: Nieuws; 13 Bloemenliefhebbers 13.05 Werkpauzeconcert; 15 Heiinrieh Hinimler en de SS; 14.15 Orkest Otto Hendriks; 15 Fluit en piano; 15.30 De koffergramofoon16 De Melodisten; 16.45 BNO: Nieuws; 17 Theo Uden Masman; 17 30 Departementen houden spreekuur; 17.40 Orgelspel; 18 BNO: Persoverzicht; 18.05 Opera; ,JLe nozze di Figaro"; 18.45 Brandende kwesties; 19 BNO: Nieuws; 19.10 Spiegel van den dag; 19.15 Concert gebouworkest; 21.30 Onbekend maakt on bemind; 22 BNO: Nieuws; Van 22.15 al leen voor de Radio-Centrales; 22.15 Ma- trozenkoor; *2.40 Piano en viool; 23—24 Licht orkestconcert. HILVERSUM II. 301.5 M. 17 Strijkkwartet; 17.45 pianocomposities 18 Uit de filmwereld; 19 BNO: Nieuws; 19.10 Voor de kleuters; 19.15 Hongaarsch orkest; 19.45 Gram.; 20.15 Oud-Gromimg- sc'he sprookjes; 20.30 Orkest Emanuel Rambour; 21.45 Avondw'ijdimg; 22 BNO: Nieuws. Inlevering radio-toestellen (Van onzen Haagschen correspondent) Onlangs hebben wij uitvoerig gewezen op de noodlottige gevolgen, die verbon den zijn aan de overtreding van de op 13 Mei j.l. uitgevaardige radiobeschik- king. Een aantal personen, die uit onbe dachtzaamheid, wanbegrip of andere re denen hun toestel niet hadden ingeleverd, moesten dit verzuim reeds met gevange nisstraffen en hooge geldboeten vereffe nen en het was te voorzien, dat nog vele anderen, die hun radiotoestel zonder ver gunning behouden hadden, binnenkort eveneens ziich voor den rechter zouden moeten verantwoorden. Het jjeeft daarom groote voldoening gewekt, dat de höhere SS- und P.olizei- lührer, generaal Rauter, een nieuwe be kendmaking heeft uitgevaardigd, waarin hij allen, die hun inleveringsplicht niet tijdig 2ijn nagekomen, nogmaals in de ge legenheid gesteld heeft, het radiotoestel af te staan en wel tot en met 20 October as. Voor de onbedachtzamen, die de radiobeschikking uit lichtzinnigheid over treden hadden, zaL-deze tijding een ware opluchting zijn geweest. Immers steeds meer bleek, dat de Overheid in staat was, aan de hand van de gegevens, die zij in haar bezit heeft, elk toestel, dat niet was ingeleverd, te achterhalen. Elke schuldige leefde daardoor in de zeker heid, dat vandiaag of morgen de justitie rekenschap zou komen vragen. De genomen steekproeven hebben in middels aan het licht gebracht, dat een aantal personen meer geluisterd heeft naar de onverantwoordelijke influisterin gen van de medewerkers van radio- Oranje, dan naar de waarschuwingen van de overheid in Nederland of naar de eischen van het gezond verstand. Het is gebleken, dat sommigen blindelings gehoor hadden gegeven aan de lokkende stemmen van de overzijde en de gegeven aanwijzingen voor het verbergen van hun toestel zonder meer hadden opgevolgd: in de vaste overtuiging, dat men toch niet gestraft zou worden. Zij, die deze roekeloosheid thans in de gevangenis moeten uitboeten, denken er wel anders over. Zij zien thans in, dat 'de naar Londen gevluchte Nederhanders, die op onverantwoordelijke wijze misbruik maken van de lichtgeloovigheid van een deel van ons volk, na drie jaren niet meer in staat zijn om hier den werke- lijken toestand te beoordeelen. Zij weten niet, hoe de verhoudingen in ons vader land zijn en brengen slechts ellende en verdriet over allen, die a,an hun influis teringen gehoor geven. Dit geldt niet alleen ten aanzien van de radiobesehik- king, maar ook voor zoovele andere ver ordeningen die de Overheid hier in dezen oorlogstijd heeft uitgevaardigd. Wie ja renlang buiten zijn vaderland vertoeft en daarmede zoo goed als geen contact meer heeft, mist alle bevoegdheid om over den toestand in zijn vaderland, te oordeelen en is zeker niet de aangewe zen persoon om zijn landgenoot en voor te lichten, vooral niet als deze voorlichting slechts het doel heeft, de Nederlanders te misleiden en hen op te offeren aan anglo-amerikaansChe en bolsjewistische oorlogsdoelen, die met de belangen van ons vaderland lijnrecht in strijd zijn. Men behoude dus zijn werkelijkheidszin en benutte onverwijld 'de door de Overheid geboden gelegenheid tot straffelotoze in levering van het radiotoestel. Op 1 October hebben vliegtuigen der Japansche marine een landiinigsplats dier Amerikanen bij Finschhafen aangevallen en, ondanks het vijandelijke afwieervuur, de vijandelijke landingsplaatsen met [bom men bestookt. Alle Japansche vliegtuigen zijn anar hun steunpunten teruggekeerd. Dienzelfden dag hebben Japansche ma- xinevliegtuigen, naar Domei uiteen steun punt in het Zuiden van den Stillen Oceaan, meldt, tijdens twtee acties vijf vijandelijke stellingen op New Georgia aangevallen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vleeschbon 41 en 42 Van 5 October tot en met 16 October geven de met „Vleesch 41a" en de met „Vleesch 42a" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van een rantsoen vleesch- w'aren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de met „Vleesch 41b" en de met „Vleesch 42b" gemerkte bonnen recht op het koopen van V-i gedeelte van voornoemde hoeveelheid vleesoh of vleesch'w'aren. Kolendampvergiftiging Zaterdagmorgen ontdekten buren dat het echtpaar Hamstra te. Groningen bewusteloos te bed lag. Een geneesheer constateerde kolendampvergiftiging. De man was reeds dood, de vrouw is des avonds overleden. Muziekwaek De Nederlandsche Omroep organiseert van 10 tot 16 October cle derde Neder landsche Muziekweek, Waarin uitsluitend werken, van Nederlandsche componisten ten gehoore zullen worden gebracht. De opzet van deze muziekweek is, het Ne derlandsche muziekleven in zijn compo nisten en in zijn comcertinsfellingen te stimuleeren en de luisteraars vertrouwd te maken met goede voorbeelden van NedeTlandsChe muziek. Arrestant springt nit den trein Een arrestant uit Den Haag, die door een rechercheur naar elders werd over gebracht, is bij Amersfoort uit den trein gesprongen. De man bleef tusschen de rails liggen. Met een gebroken arm en 'been is hij naar een ziekenhuis ver voerd. ONDERWIJS Het Langemarck Studie m Ons land bezit leen uitstekend ingericht onderwijsstelsel. Er is vrijwel geen stu dierichting of vakopleiding, waarvoor zich niet vele gelegenheden aanbieden. En tocb springt den opmerkzamen be schouwer onmiddellijk een groot euvel in het oog. Zij, die deze scholen idoor- loopen en daardoor dus geroepen worden later een leidinggevende positie in te nemen, worden wel op een zeer een zijdige wijze gekozen. In de eerste plaats beslist de grootte ivan hun vaders in komen .over hun toelatingskansen. Dat hier verandering moet komen is duide lijk. Naast andere instellingen, richt (het Langemarck Studium zich in het bijzon der tot de jonge arbeiders van 16 tot 22 jaar, ten hoogste 24 jaar, die meenen, tot meer in staat te z'ijn, dan zij in hun tegenwoordig beroep kunnen pres- teeren. Blijkt dit inderdaad het geval te zijn, zoo ontvangen Ze d'oor bemiddeling van het Langemarck Studium alsnog de opleiding voor welkte ze door hun ver stand' en hun karakter voorbestemd Zijn. Nadere inlichtingen over de kostelooze' opleiding, ook voor hen, die in Duitsch- land1 werken, kunnen 'bij1, het Langem'arck Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag, worden aangevraagd. Regeling schoolarteendiensten De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zakten heeft nadere regelen gesteld voor de organisatie van de schoolartsendiensten. Uit.de thans ge publiceerde uitvoeringsvoorschriften blijkt dat 't geneeskundig schooltoezicht wordt uitgeoefend: a. Op de openbare dag scholen voor voorbereidend gewoon, uit gebreid, voortgezet en buitengewoon la ger pnderwijs; b. Op- de openbare dag scholen voor lager nijverheidsonderwijs, voor zoover dit betreft de scholen voor een ambacht of handwerk en de scholen voor huishouden, landbouwhuishouden, vrouwelijke handwerken en maatschappe lijk werk; c. op de overeenkomstige bij zondere scholen. Het geneeskundig schooltoezicht omvat a. Het toezicht op den" gezondheidstoe stand1 van de leerlingen van evengenoem- de scholen; b. Het toezicht van den ge zondheidstoestand van het personeel de zer scholen, meer in het bijzonder ter vaststelling van aandoeningen, welkte ge vaar of schade kunnen veroorzaken voor de gezondheid van de leerlingen of hin derlijk voor het onderwijs zlijn; Het hy giënisch toezicht op de schoolgebouwen, hun inrichtingen en de speelterreinen; d. Het verstrekken van advies aan de on derscheidene gemeente- en schoolbesturen over de plannen van nieuw op te rich ten of te vernieuwen schoolgebouwen en over aan te schaffen schoolinventaris en andere hulpmiddelen bij het onderwijs; e. Te adviseeren over vast te stellen leerplannen, vacanties en roosters van lesuren, over de daarin aan tè brengen wijzigingen, over het vrijstellen van ab normale leerlingen van het volgen van het ondierwijs en het vrijstellen van leer lingen var. het volgen van bepaalde dee- len van het onderwijs, alsmede omtrent andere wijze in dat onderzoek is voor- ne; f. Het geneeskundig onderzoek van de onderwijzers, die voor een benoe ming in aanmerking komen, tenzij op ondere wijze in dat onderzoek is voor zien. De schoolarts mag niet optreden als behandelend geneesheer. Elk der aan gesloten gemeenten draagt in de kosten van het geneeskundig schooltoezicht bij naar verhouding van het aantal inwo ners. In bijzondere gevallen kan de re geling bepalen, dat elk der aangesloten gemeenten bijdraagt naar verhouding van het aantal leerlingen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schiedam, ds. J. Batelann te T h o 1 e n. Aangenomen naar IJssel monde (2de pred.plaats), ds. D. Goudzwaard te Bres- kens, afkomstig van Bruinisse. KERKWERVE. Burg. Stand over Sept. Geboren: 13. Willem, z. v. L. A. van den Berg en P. J. van der Schelde; 19. Leenderl Nicolaas, z. v. L, den Boer en A. M. Post; 2i. Maatje Martina, d v. J. van den Hoek en M. van Damme; 21. Kornelis Pietertje, d. v. Ant. van deg Hoek en P. K. Post. Overleden: 24. Joppa van der Linde, 70 j., wonende te Zierikzee, laatstelijk weduwe van KI. de Jonge. OOSTERLANDi. NacTjt hij ruim 24 jaren lang de belangen pnzter gemeente met ijver en toewijding heeft gediend in het ambt van gemeentewerkman, is aan dhr. A. Steenpoorte Sr., ontslag uit cleze be trekking verleend, terwijl ^ijn echtge- noote m'ej. E. Steenpoorte—van 't Hoff, die ongeveer 32 jaren als schoolschoon- maakster fungeerde, mede haar ontslag genom'en heeft. Wij wenschen het echt paar Steenpoorte—van 'tHoff toe, dal zij' nog langen (tijd1 van leen welverdien de rust mogen genieten. Als opvolger van Steenpoorte is 'benoemd dhr. Jan de Bruine Johz., die tevens de betrek king van gemeentebode zal waarnemen. Als schoonmaakster dier school enz. \s aangesteld' m'ej. Jacoba Lewis—Bouwman alhier. 1 BRUINISSE. Die vorigte week werden hier aangevoerd' ongeveer 3000 k.g. zee- bliek. Prijs voor de visschers 20 et. 'per k.g. Geen aanvoer van mosselzaad. Geen verzending van mosselen. Burgerlijke Stand over September, Geboren: 9. Dangeman, z. van Jacob de Ronde en Janna Cornelia de Koning'; 20. Dingena Johanna, id', van Pi,eter Hoo- gerwerf en Krina Kik'. Gehuwd': 10. An- thonie van Gilst. 35 j. j.m., en Adriana v. d. Berge, (401 j. j;-dj17. Jan de Waal, 25 j. j.m., en Jacoba Johanna de Waal, 22 j. j.d. Overleden: 10. Cornells van Dommele, 50 j., ongehuwd'; 13. Anfho- nie Cornells Haeek, 46 jaar, echtg1. van Cornelia "Maria Katoen; 30. Rika Kik, 58 j., echtg. van Leendert de Keïjz'er. De dijkraad van "het Cal. Water schap Bruinisse heeft in haar gehou den vergadering in de vacature wegens periodieke «Aftreding van den heer P. L. Krepel als lid' van het Bestuur der .waterkeering de volgende voordracht op gemaakt: 1. P. L. Krepel; 2. A. Flo- hil; 3. B. Jonker. THOLEN. Denoemd tot onderwijzer aan de Bijz'. School R.K. te Heesteren, de heer P. Tu'ijtjes .alhier. Die visehvang- sten waren vorige week, wat betreft 'de vangsten van bliek loonend, doch de aanvoer van bot was zeer gering, terneer daar de meeste botvissehers thans ter kuilvissclierij uitvaren. De aanvoer van mosselen zal 11 dezer een aanvang nem'en. Momenteel komt in deze ge meente onder de kleine kinderen veel mazelen voor, gelukkig tot op heden niet van doodelijkten aard. Nieuwe rantaoonbonnen voer breed en vleetch Met ingang vaft 3 October zijn ook voor de artikelen brood (voor vier rantsoenen en voor een rantsoen) en vleesch (voor een rantsoen) rantsoenbonnen van nieuw model in. gebruik genomem De thans voor deze artikelen in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 Nov. as. Voor de wisselbonnen vioioir 1/2 ten V4 rantsoen brood en voor 1/4 rantsoen vleesch worden geen nieuwe modellen in omloop gebracht, Zoodat deze ook na 27 November a.s. geldig blijven. SPORT 1 VOETBAL, N.V.B. District I. De VoleWijCkers—H,DVS. Rot. terdam: Sparta—ADO. Santpoort: Storm vogelsXerxes. Haarlem: EDO,—HBS. Dor drecht: DFC-DWS. Amsterdam: Blauw Wit—Haarlem. Hil versum: 't Gooi—Emma. Den Haag: VUC VSV. Delft: DHC—RFC. Rotterdam: Feije- noord—Ajax. District III. Enschede: Enschedesche Boijs—Tubantia. Nijmegen: Quick—NEC. Wageningen: Wageningen—Enschede. Al melo: Heracles—Go Ahead. District IV. Maastricht: MVVPSV. Den Bosch: BW—Longa. Eindhoven: De Spechlen—NAC. Tilburg: NOADi—Mauróts Tilburg: Willem II—Eindhoven. Spekhol- zerheideSpekholzerheide— Roermond. Groningen: GVAV—Be Quick. Smeek: Sneek—Achilles. Hoogezand: HSC—Velo.- citas. Heerenveen: Heerenveen—Leeuwar den. Veendam: Veendam—LSC. Paus zal, naar de Vaticaansche ^BJpoU'cn mededeelen, met ingang van 1 "October zijn geregelde audiënties weer op de gewone wij'ze verleenen. NEUTRALITEIT (Van onzen liaagsd/ien redaöteur) Tijdens een wereldoorlog is er geen be grip, dat zoozeer voor discussie vatbaar is als het begrip neutraliteit, vooral wan neer men het Wil gaan toepassen op staten en volken, die buiten den oorlog willen blijven. Zeer algemeen beschouwd verstaat men onder neutraliteit die kunst om buiten een conflict te blijven, door voor geen der beide oorlogvoerenden partij te kiezen. In de praktijk evemin Wel blijkt dit zoo eenvoudige (begrip zeer ingewikkeld te zijn, wanneer het in concreto op de wisselvalligheden van een wereld-in-oorlog moet worden toe gepast. Er zijn in. dezen oorlog nog maar en kele landen, die het praed'icaat „neutraal" dragen, dit Wil zeggen, die niet in den oorlog zijn betrokken. Doch feitelijk zijn deze landen in het geheel niet neutraal, als mten wil letten op de mentaliteit van de meerderheid van het volk, Want dan blijkt, dat men eigenlijk reedis lang partij heeft gekozen voor het standpunt van een der oorlogvoerenden. Sympathie en antipathie, ras en economische verhou dingen, godsdienst en kerkgenootschap pen en niet in het minst de diversie} propaganda-organen hebben de volken in een bepaalde richting gestuWd', welke zich uit in een houding, die vaak moei lijk meer als Werkelijk neutraal be schouwd' kan warden, ook al heeft de betrokken regeering formeel het stand punt ingenomen, idat zij in den oorlog geen partij kiest. In de praktijk blijkt dus, dat een re geering formeel neutraal kan zijn, terwijl het volk reeds lang partij heeft gekozen. In- dit geval is de betrokken staat eigen lijk in het geheel,niet neutraal, (doch moet deze als een niet-oorlogvoerendte staat beschouwd worden. Het verschil tuis- scheut „'neutraal" en „niet-oorlogvoe- rend" is evenwel geweldig groot. Wanneer men deze begrippen Will toe passen op de houding van onze regee ringen en van ons volk in den vorigen: en in idem huldigen ,oorlog, idain moet men wel tot ide -conclusie komen, dat Nederland slechts in militair opzicht als een neutrale staat bestehoulwld kon wor den. Tot verheldering van dit standpunt lean men met veel vrucht het- boekje benutten, dat J. B. van Heutsz, zoon van den Gouverneur-generaal van Neder" landsch-Indië, onder den titel „De klap op den vuurpijl", heeft geschreven. Schrij ver .gaat zelfs uit van het begrip, dat neutraliteit een zuiver militair begrip is. Wil men in een oorlog, waarin uiter aard slechts het militaire beginsel den doorslag geeft, werkelijk de neutraliteit handhaven, dan moet men zoowel de land- als de zeegrenzen ook militair we ten te bèveiligen. Schrijver heeft reeds in 1915 op deze noodzakelijkheid gewezen. Terecht onderstreept hij hierbij de logi sche eisch, dat de neutrale staait niet al leen een officieele onzijdigheidsverklaring aflegt, doch deze verklaring ook in feite bevestigt door dusdanige militaire garan tiemaatregelen, dat deze aan de eene zijde even omvangrijk zijn als aan de an dere. Neemt men echter, zooals in de huidigen oorlog het geval was, veel meer garantiemaatregelen aan de Duitsche grens dan aan de zuidelijke grens en aan de kust, dan is er voor den nabuurstaat alle aanleiding om van oen partijdige neutraliteit le spreken, daar immers een gebrekkige verdediging van de kust een positief strategisch voordeel biedt voor den tegenstander. Wanneer nu dit gebrek aan militaire neutraliteit daarenboven nog vergezeld gaat van een toenemende partijdigheid in pers en andere voorlich tingsorganen, blijft er van de ware neu traliteit niet zoo, veel meer over. En op deze wijze ontstaat er een toestand', ld at een volk de jure, formeel, dal wil dus zeggen, volgens de. officieele verklarin gen, nog neutraal is, doch niet de facto, niet in werkelijkheid. Met andere woor den: men verlangt weliswaar buiten den oorlog te blijven, maar neemt tegelijker tijd jegens de oorlogvoerende partijen zulk een houding aan, dat zoowel van een militaire als van een moreele partijdig heid gesproken kan worden. Zoo kan het voorkomen, dat een volk oprecht meent neutraal te zijn, doch dit in werkelijk heid niet is. Het geciteerde boekwerk zal overigens de lezers in staat stellen, zich eep oordeel te vormen over de ge volgen van de politiek, die hier na den vorigen wereldoorlog gevoerd is en Ne- derland's neutraliteit leelijk in disorediet heeft gebracht J. B. van Heutsz Jr. De klap op den Vuurpijl. Uitgeverij „Volk en Bodem", Den Haag. Naar uit Rio de Janeiro .wwrdt gemeld, zijn op het spoorlwtegtraject van Sao Paulo naar Rio Grande verscheidene met dynamiet geladen spoorwagens geëxplo deerd. Dertien personen Wierdien gedood en vele zWaar gewond. In den nacht van 1 op 2 October (w'as Moenda het doel der bommenwer pers van de Japansche marine, die 'bo vendien een plaatsje in1 het uiterste Noor den van New' Georgia aanviel en zware schade toebracht aan de vijandelijke stel lingen. Wederom iw'erden groote branden veroorzaakt. Alle Japansche vliegtuigen zijn onbeschadigd op hun steunpunten teruggekeerd, RUILVERKAVELING Volgens een globale schatting, die in dertijd is opgemaakt, zouden in Ned, 500.000 H.A. land „ruilverkavelingsbehoef- tig zijn". Dat was land, dat door zijn ligging en indeeling bij- lange na niet een normale voortbrenging kon leveren. Had men het anders gesteld en gevraagd waar ruilverkaveling belangrijk nut en voordeel zou kunnen opleveren ten be hoeve van de landbouwvoortbrenging, dan was men gemakkelijk tot het dubbele of een millioen H.A. gekomen. Wij twij felen niet of het nieuwe onderzoek', dat dezer dagen wordt ingesteld naar grond, die voor ruilverkaveling in aanmerking komt zal tot een nog hooger cijfer lei den- Op het oogenblik zijn er aanvra gen in bewerking voor 100.000 H.A., lap jes van een'ge honderden H.A. en com plexen van ettelijke duizenden H.A. zijn daaronder. Men kan wel zeggen, dat, al ruil verkavelend', de belangstelling voor ruilverkaveling steeds groeit. Eén ruil verkaveling in een streek en het pleit voor een volgende is meteen gewonnen. In ons land, schrijft het Hdbl., kun nen de werken thans zoo worden uit. gevoerd, dat zij aan de tegenwoordige eischen van de landbouwcultuur voldoen. Een andere bijkomende omstandigheid van gunstig,en aard is, dat ruilverkave ling en de daaruit in den regel voort, komende verbetering van cultuurland de productiefste middelen van werkverschaf fing zijn, die men zich kan denken. Voor de crisis van 1930 toen er zoo genaamd' geen werkloosheid in ons land was, moesten toch 100.000 landgenoo- ten, die hun gezinnen hier achter lieten, in het buitenland werkten. Zij waren een reservoir van onzichtbare werkloozen, dat zichtbaar werd' toen het buitenland geen werk meer voor hen had. Was Neder land' toen gereed geweest met een groot ruilverkavelingsplan, dan zou er tussehen 1930 en 1940 meer werkgelegenheid zijn. geschapen dan nu het geval is geweest en zou onze landbouwvoortbrenging heel wat grooter Zijn. Om nu maar bij het aanvankelijke cij fer van een helf millioen H.A. te blij ven mag worden opgemerkt dat ruil verkaveling van een half millioen hec tare mag worden beschouwd als een 1 andwinst van 100.000 H.A. Aangenomen wordt dat de gemiddelde opbrengst door ruilverkaveling met 20 pet. stijgt. Er zijn echter tal van voorbeelden bekend dat de opbrengst is verdubbeld. Het is ge makkelijk te beseffen welke voordeelen dat brengt aan de landbouwende bevol king van een streek en al wat van haar afhangt, ECONOMISCHE BERICHTEN Re auto in de toekomst Aan een nieuwe brochure van de In ternationale Kamer van Koophandel, ge titeld „De auto in dienst van het be drijfsleven" is het volgende ontleend. In de tien jaren, geëindigd met 1938, is het aantal auto's op de wereld van 31.8 tot 43.3 mill, gestegen. Hieronder bevin den zich 7.6 mill, vrachtauto's en 108.000 dieselauto's. De Ver. Staten beschikten over 29.5 millioen auto's, w.o. 4.2 mill, vrac-tauo's. Daarop volgden Rusland met 587.000, Gr.-Brittannië met 490.000, Frank rijk met 458.000, Duitschland met 281.000, Australië met 221.000, Canada met 217.000 en Italië met 114.000 vrachtauto's. De lichte vrachtauto's waren het meest ver breid'. Op het oogtenblik' doen zich in de ver schillende deelen van de wereld drie* vraagstukken voor: het brandstoffenpro- bleem, de normalisatie van de auto en het probleem der verkteersorganisatie. De wereld zal na dezen oorlog verarmld zijn en zich in een toestand van onevenwich tigheid bevinden. Zelfs wanneer de gede mobiliseerde transportmiddelen weer ter beschikking staan, blijft de vraag, hoe men met een kleinere verkeerscapaciteit en een versleten verkteersappparaat, aan eischen zal kunnen voldoen, die hooger Zijn dan vóór den oorlogf. Op zijn minst gedurende de periode van wederopbouw zal de brandstoffenvoorziening van groe ten invloed zal zijn op het wegverkeer. De aardolie zal na den oorlog slechts ten deele haar oude beteekenis terug krijgen. Wat de technische Zijde betreft zal m'en aan den eenen kant de ver scheidenheid van automobielen zooveel mogelijk verminderen, ten einde groote series te kunnen bouwen, terwijl men aan den anderen kant een voldoend aan tal modellen zal aanhouden om aan de wenschenvan het bedrijfsleven te vol doen. Het eigen vervoer zal tot op ze kere hoogte aan beteekenis verliezen. BOEKEN EN BBOCSURES FOTONIUEWS. Het maandblad „Fotonieuws", (dat maandelijks verschijnt geeft bij fraaie reproducties artikelen over verschillende onderwerpen en episodes uit den oorlog. Zoo worden 2 pagina's gewij'd aan het dagelijksch brood voor de soldaten. Too- ncel en filmrubrieken nemen een goede plaats in. Hi. van Hoof vestigt de aan dacht op de film ,.Als de zon weer schijnt", vervaardigd naar Streuvels' be kenden roman „De Vlaschaard". Foto nieuws voor de jeugd ontbreekt evenmin als het „Hoekje voor de vrouw",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 3