ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET OOGSTDANKFEEST IN NEDERLAND Woensdag 6 Oct. '43 Telefoon no, 32 100ste Jaarg. No, 15361 Dlrectenr-Adminletrateur (Advertentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 ÊHtofdredaotenr K 2630 A. J, DE LOOZE, Zlerlkzee Uitgave N.V. „De'Ziorikzoesclio'KlouwBbode" II. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierlkzee no. 137677 Dr. SEYSS-INQUART EN MUSSERT SPRAKEN TE GRONINGEN IN «DE HARMONIE» In beknopten vorm is reeds melding gemaakt v,an de bijeenkomst in de Har monie" te Groningen, waar, ter viering van het Qogstdankfeest, de Rijkscommis saris $n Ir. Mussert het woord hebben gevoerd voor een graate menigte, die van deze viering getuige wilden zijn. Als eerste spreker voerde Ir. Mussert het woord, die wees op het feit, dat hier de gedachten bepaald worden bij de voed selvoorziening en hetgeen verband houdt met de hoogere dingen daaraan verboin- den. Wij staan in het vierde oorlogsjaar en er moet ons toch een groot gevoel van dankbaarheid overstroomen, wanneer wij weten dat het op het oogenblik nog .roe- gesteld is met de voedselvoorziening. Er moet dankbaarheid zijn jegens God en dankbaarheid jegens de mensdhen. Laten wij goed begrijpen, de mensch kan de natuur helpen of verstoren. Maar de na tuur is de eerste, de tweede en de derde factor. Wanneer er dit jaar zulk een söhoojie oogst gekomen is, dan willen wij onze dankbaarheid in de eerste plaats aan God betuigen. De natuur gaat tewerk volgens vaste wetten, die wij slechts ten, deele kennen. Waarom is er b.v. nu dit jaar bij de suikerbieten een bijzonder hoog percentage aan suiker te verwach ten? Waarom is ook de olievoorziening zoo bijzonder? Wij weten het niet. Dat doet de natuur,-de natuuir, die wij in de eerste plaats moeten ondersteunen en helpen, zooveel wij kunnen. Het menschenwerk, in dit geval het werk van den boer en de boerenarbei ders, is in dezen tijd niet zoo gemakke lijk als vroeger. Het is echter de plichts getrouwheid van den eenvoudigen mensch waarop tenslotte alles is opgebouwd. Het zijn niet de sterren, de uitblinkers, die tenslotte de wereld maken tot wat zij is. Ook zij zijn noodig, maar wiat komt er van de wereld terecht, wanneer niet honderdduizenden en millioenen eenvou dige werkers altijd weer bereid zijn op een eenvoudige plaats 'hun plicht te doen. Dat is het fundament der natie, dat is het fundament van de geheele samenle ving. VoecMvernUtiging in vroeger ija en Toen de zeeën nog open waren vjoior ons, toen werd drie millioen ton graan per jaar uit overzeesohe gebieden aange voerd en er waren toen vele menschen in Nederland, die zich afvroegen waarvoor wij eigenlijk boeren hebben. Ik herinner mij hoe een van de liberalen vian de Tweede Kamer, het was een vrouw, een heel mooie berekening opstelde volgens welke het niet meer noodig was de Zui derzee droog te maken omdat de rente standaard 'ter beurze zoo hoog was. Het is reeds eenige jaren geleden en wij hebben daartegen genoeg gefulmineerd. U weet hoe het in de kapitalistische pe riode ging: millioenen tonnen aan graan werden ingevoerd en onze producten wer den vernietigd En wij weten het ook, het is vernietigd op bevel van het groot kapitalisme uit Londen en New York, ofschoon hier het v,olk voor een groot deel het toch noodig had, of schoon mil lioenen Duitschers het gaarne zo.uden willen hebben. Het werd vernietigd op bevel van de heeren uit Londen van het groot-kapitalisme, dat hier heerschte bij monde van Colijn. Nu staat het zoo, dat niemand in Ne derland er meer aan denkt om voedsel le vernietigen, behalve dan die paar ver dwaasde misdadigers, die hoeven inbrand steken. Het mag toch eigenlijk geen naam hebben, die enkelingen; het volk in zijn geheel staat er volmaakt afwijzend tegen over en de boeren en de boerenleiders werken in getrouwheid om zooveel mo gelijk voor het volk voort te brengen. Het systeem echter, dat de bezettende overheid hier heeft aangetroffen, is niet in een handomdraaien te veranderen. Want één ding gaat voor alles: risico mag er niet genomen worden, want wanneer er iets niet goed gaat met de voedselvoorziening zeggen wij niet, „dat is niet erg". Het zwaartepunt naar de boeren Vroeger voeren wij uit -naar het Oosten en het Westen, naar het Noorden en het Zuiden. Wij zijn nu op ons zelf aan gewezen. De bezettende overheid "kan niet plotseling veranderen datgene wiat was. Maar Iwij zelf kunnen er geleidelijk maar zeker voor zorgen, dat het nati-onaal- soc-ialisme daarvoor in de plaats komt, Want dit is niet ons systeem. Het sys teem, dat er nu is, is eenvoudig een be stendiging van wiat er was. Een afleve ringsplicht moet er b.v. zijn, dat spreekt vanzelf, maar het zwaartepunt moet ge bracht worden naar de boeren en naar de boerenarbeiders. De boeren en de arbeiders moeten volkomen doordrongen zijn van hun plichten ten aanzien van de gemeenschap en het is onze taak en onze roeping om de boeren en de boerenar beiders zoover te brengen dat zij zelf van hun boerenerf en hun boerengemeen schap uit ervoor Zullfen kunnen zorgdra gen, dat ons volk datgene heeft wat het noodig heeft. De boer wil terug hebben 'zijn hoeren eer: dat hij zïjn baas is in eigen huis! in den goeden zin van het Woord. De boerenarbeider wil sociale gerechtigheid hebben. Hij' wil niet als paria staan te midden van zijn volksgenooten en niet behoorien tot diegenen, die men met het minste afscheept. Zij' behooren tot het fundament der natie. Het zwaartepunt zal na korteren of langeren tijd ver legd moeten worden naar boer en boe renerf. Zijn leiderscapaciteiten zullen naar voren moeten komen, de verzorging der boerenarbeiders Zal vastgesteld moeten worden en de producten Zullen een re delijken prijs moeten opbrengen, die het loon is naar werken. Dit alles z'al' ook onder nationaaLsocialistische inschakeling centraal geleid moeten worden, maar de uitvoering daarvan kan eerst goed ko men, wanneer er is een sterke doelbe wuste Landstand. Wil men omschakelen, dan moeten wij van het eene apparaat naar een ander apparaat, maar je kunt niet omschakelen van een apparaat naar niets. Er was nu een ander apparaat, dat in ieder geval het groote voordeel had, dat het Nederlandsche volk tot op ,den huldigen dag gevoed is kunnen wor den. En wanneer wij een ander, systeem willen hebben, moet ook) een .ander apL paraat. een boerenlandstand, worden op gebouwd. Voedselvoorziening volgens nationaal-socialistische principes Wij zullen het met elkaar moeten doen in eerste instantie, want anders ga.it het niet. De voedselvoorziening', ook in oorlogstijd, zal meer en meer naar nat - socialistische principes worden uitgevoerd en wanneer wij dan hier deze taak met elkaar bespreken, dan weten wij' dat, zooals wij thans leven, dit alleen moge lijk is omdat er een met de wapenen strijdend DiuitsCh volk is, dat zoo hier en daar geholpen wordt. Het wordt ge- Ver volg kolom 4). Aanvallen op de Dnjepr-linie werden afgeslagen Succesvolle vernietiging van benden in Italië Verscheidene nachtelijke aanvallen op het verkleinde Koeban-bruggehoofd wer den bloedig afgeslagen. Aan'den middenr Dinjepr leverden de eigen aanvallen van vijandelijke gevechtsgroepen, die de ri vier waren overgestoken, in weerwil van den hef ti gen tegenstand, goede resul taten op. In het gebied van de Pripjetmonding en in het gebied ten Westen van Smo lensk vielen de bolsjewisten ook gisteren met vrij sterke strijdkrachten vergeefs aan. In de overige sectoren van het Oostelijk front vonden daarentegen slechts plaatselijke, zij het soms ook levendige, gevechten plaats. Aan het Zuid-Italiaansche front werden in het gebied ten Noorden van Napels en ten Noordwesten van F o g g i a eenige, door pantserwagens ondersteunde, aan- vallen der Britsch-Amerikaansche ge vechtsgroepen afgeslagen en daarbij ver scheidene pantserwagens vernietigd. Op het eiland Corsica viel de vijand gis teren meermalen de stellingen van onze achterhoede rondom Bastia aan. 'Hij werd echter na korten strijd teruggeslagen. Duitsche troepen zetten in Istrië de ope raties tot vernietiging der communis tische benden met succes voort. Na zui vering van het gebied ten Oosten van Goerz, wordt thans het gebied ten Oos ten' en Zuidoosten van Triëst 'bevrijd >un daarbij verscheidene benden groepen tot den strijd gedwongen en vernietigd. Formaties vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden gisteren overdag plaatsen in het bezette gebied in het Westen. Er ontstonden verliezen aan menschenlevms en aanzienlijke vernielingen, vooral in woonwijken van eenige Nederlandsche steden. In den afgeloopen pacht vielen vijande lijke bommenwerpers Kassei aan. De schade, hoofdzakelijk in de oude stad, is aanzienlijk; de bevolking leed verliezen. Luchtverdedigingsstrijdlcrachten vernietig- j den bij deze aanvallen 44 vijandelijke vliegtuigen» Twee andere en een vier motorige vliegboot werden neergeschoten boven de wateren ten Westen van Enge- i land. De luchtmacht bombardeerdejin den j afgeloopen naCht vliegvelden 'en andere militaire installaties in Groot-Brittannië. Duitsche verdragende batterijen bescho ten in den afgeloopen naCht de Britsche I kust en plaatsten treffers te Ramsgate, Deal', Dover en Folkestone* «Wanneer het er op aan komt» „Wij zijn niet bang voor den vijand. Aan onze zijde staat niet alleen het recht, maar ook de macht. Dat zal blijken, wanneer het er op aankomt". Met deze woorden besluit Rijksminister dr. Goebbels in het weekblad „Das Reich" zijn jongste artikel, dat verschenen is onder het opschrift„Wanneer het er op aankomt", Dr. Goebbels legt er den nadruk op, dat in dezen reusachtigeln strijd „geen oorlogvoerend land niet reeds een d.oodelijk schijnende crisis heeft door gemaakt". De Engelschen hebben haar beleefd na Duinkerken, de bolsjewisten toen onzQ troepen iop het punt stonden Mosjtou in de tang te vatten en de Amerikanen na Pearl Harbor en na het verlies van de Philipfetjnen. Het zou meer. dan merkwaardig zijn, indien ons Duit- sohers in dezen oorlog dergelijke harde beproevingen bespand bleven. Zij zijn voor óns materieel gemakkelijker te over- winnen dan voor de tegenpartij, omdat wij kunnen, putten uit een rijken voor raad van in ons bezit zijnde reserves, j Maar het verdragen van verliezen eh tegenvallers vereischt een zekere training 1 en juist dat mankeert ons. Dat de vijand j overigens ernaar streeft, ons onze gun- i stige kansen op succes uit het hoofd te praten, spreekt vanzelf. Hij gelooft, ons op die wijze te kunnen bewegen tot een toegeeflijkheid, die hij met cfe wapens van ons niet kan afdwingen. In het artikel wordt dan verklaard', dat er „slechts eenmiddel bestaat om den oorlog werkelijk te doen beëindigen en tot een werkelijken vrede terug te keerèn: dat is de Duitsche" overwinning. Wanneer ooit in ,pe geschiedenis een volk tot in d§ kleinste hut besloten! was een opgedvvongen oorlog alleen met de overwinning te beëindigen, dan is het thans het Duitsche volk. Hoe meer de vijand ons door zijn terreur berooft van de gemakken en genoegens van het leven, des te kariger worden wij in 'onze eischen van dit oogenblik, des te harder evenwel ook in onze latere eischen. Geen macht ter wereld zal ons ertoe kunnen dwingen, af te zien van ons elementairs recht op vrijheid, een leven vol van nationale onafhankelijkheid en mogelijk heid tot ontwikkeling. Een volk dat, zop;- als het onze,1 zooveel heeft meegemaakt en zooveel heeft geofferd, is tot alles besloten. Het gevaar heeft ons onver moede grachten gegeven. DE STRIJD IN ITALIË Ds Po-vlakte als basis voor den strijd Het centrum van het verzet tegen de geallieerden is geheel naar Noord-Italië verlegd. Anders dan het ver naar voren springende en dus kwetsbare Zuid-Italië kan dit deel van het land, met inbegrip; van de Po vlakte, Vast in het Midden- Europcesehe blok worden opgenomen. Tegen een bedreiging uit het Zuiden wordt het beschermd door de Apennij nen, die volgens den correspondent van de „Berliner Börsen Ztg." wellicht een nog sterkere scheiding vormen dan de Alpen. Bovendien staat het onder opper bevel van een van Duitschlands beste WaarschalkenRommel. Zoo is de Po- vlakte meer en meer bestemd om de basis voor den arbeid en voor den strijd in Italië te worden. Dieze uitlatingen betreffende de waarde van de Povlakte en van de beschermen de Apennijnen zijn Zeker niet 'Zonder be lang en men zou er wellicht een aan wijzing in kimnen vindien, hoever de Duit. sche legerleiding bereid is eventueel oij' een beweeglijke oorlogvoering naar het Noorden terug te trókken. Ten Zuiden van de Apennijnen zijn de geallieerden nog altijd door hun vloot en straks wel licht ook nog door krachtige bezettin gen op Sardinië en Corsica, in het voor deel, waartegenover de gesloten land- massa ten Noorden van het gebergte in ieder geval de voortzetting van iedere landingsoperatie tot een zuiveren land- strijdi zou maken. Intusscben bieteekent dit geenszins, dat de Duitsche troepen Midden-Italië nu on middellijk zullen opgeven. De taaiheid, waarmee ook thans in de beweeglijke verdediging aait ieder gunstig verdedi- gingsobjet wordt vastgehouden, bewijst dit reeds duidelijk. Nog afgezien van de inspanningen en verliezen, waartoe men den tegenstander op deze manier dwingt, wordt er ook tijd gewonnen. Ook als de geallieerden er op uit Zouden Zijn, in Italië alleen maar een basis voor ope raties tegen den Balkan te veroveren, ware dit voordeel geenszins te onder schatten, omdat in dien tijd weer het noodige kan worden georganiseerd. Wel ke gevolgen dit kan hebben, blijkt reeds duidelijk uit de snelle reactie op Bado- glio's capitulatie. Italië zal intussschen slagveld en opmarschgebied blijven en de vrede blijft aldus voor de Itaianen voorloopig meer dan ooit een illusie. Denk aan de inlevering van Uw Radiotoestel. Adres Ie verdieping Stadhuis, Te Groningen werd Zondag een oogstdankfeest ge houden, waar de Rijkscommissaris, dri Seyss-Inquart, en .de Leider der Nationaal-Socialis tische Beweging der Nederlanden, Mus sert, een rede hielden. Een over zicht tijdens de bijeenkomst. (Bildarchiv Arbeits- bereich der NSDAP Stax>f Pax s) holpen door de ZWarthemden van Mus solini, door Hongarije en Roemenië en het wordt nog geholpen door een aan tal Nederlanders, die toch in ieder geval hun kern vinden in de NSB. Terwijl wij de taaie hebben hier te vechten, zien Wij natuurlijk met de meeste belangstel ling naar wat daar buiten gebeurt. Maar wat daar buiten gebeurt in militair op zicht, is niet aan ons ter beoordeeling'. (Het is wel aan ons ,om onder alle om standigheden te blijven gelooven, te blij ven vertrouwen en innerlijk zeker te Zijn, dat de Zege toch Zal zijn aan Adolf Hitler ien zijn mannen. (Applaus). Blijft bij alles, wat gij doet, .zoo be sloot Mussert, het onderscheid zien tus- sehen goed' en kwaad, Blijft begrijpen, blijft beseffen, dat God almachtig ten slotte het al regeert. Wendt u bewust - af van drogredenen, van die drogrede nen, die u wijs willen maken, dat het wereldkap'italisme van Angel-Saksischen huize voor ons milddadig zou willen zijn. Blijft ver van degenen, die u willen zeggen, dat het bolsjewisme uiteindelijk rechtvaardig zal zijn. Weest trouw aan onze beginselen, die zuiver zijn en ge richt op het welzijn der natie. Weest trouw aan uw roeping en bedenkt daar bij, dat de Almachtige ons volk' door honderden jaren heen gevoerd heeft en ons altijd weer op het rechte spoor heeft gezet en dat wij' daarvan dienaar willen blijven, opdat Nederland zal her leven. Een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Diat kan alleen door de Zege der Duitsche wapenen. Het kan alleen door de samenbinding, het samenhouden van alle nationaal-socialisten of zij nu Duitsehers zijn of d'at Zij Nederlanders zijn. De kameraadschap tusschen ons is het begin van de kameraadschap' tus schen de Germaansche volkeren en die kameraadschap en die lotsverbondenheid vormen het fundament, dat noodig is voor het veilig stellen van Europa, want alleen in een veilig Europa kunnen wij leven. HouZee. (Applaus). Rede van dan Rijkscommissaris Dieze o.ogstdankdag is een dag van be zinning, dus van verinnerlijking, van overweging. Het is goed wanneer men ziclj, somtijds doch tenminste eenmaal in het jaar, iets verwijdert van het leven van allien dag, vooral thans, nu dit levn van allen dag door de oorlogsgebeurtenis sen bijzonder afmattend is. Wanneer men zoo eens nadenkt over den 'zin van ons werken en het doel van ons handelen, wanneer men eens uitgaat van het grond beginsel, dat zaaien, rijp worden, oog sten en dan weer een tijd van rust be- teekent. om den eeuwigen kringloop' der natuur opnieuw te beginnen, dan wordt het ons duidelijk, dat ons leven een zin rijke eenheid vormt, waarin wij als wer kende en verantwoordelijke menschen zijn geplaatst. Ons leidt niet het onbewuste instinct van een dier in het veld of in het bosch, doch de gave van het in zicht. niet om ons uit de natuur te ruk ken, doch om ons uit vrijen wil in deze wetten der natuur te voegen. Het gaat in den huidigen strijd niet om variaties van het leven in de Europeesche landen. Het gaat er veel eer om of onze Europeesche levensorde überhaupt voortbestaan zal met den vrijen boer op den vrijen bodem', of dat de instellingen van het bolsjewisme van de kolchose, of die van het Amerikanisme, van de farmers, voor ons bindend zul len Zijn. Het is ons duidelijk dat het bolsjewisme het brute geweld, de vol komen slavernij van den boer beteekent en dat de farmer, die Zoogenaamd woont in het land' der onbegrensde mogelijkhe den en in volkomen vrijheid, zich toch geplaatst ziet tegenover de volkomen on geremde vrijheid van (kapitalistische uit buiting. Vaak is reeds een kleine ver andering van de graanprijzen, die de genen, die de touwtjes in handen heb ben op de beurs der agrarische produc ten, bewerken, voldoende om het bestaan van honderdduizenden farmers ,op het spel te doen staan» Zij moeten hun land laten liggen en werkeloos naar de steden trekken. Do Landstandjais ordenende macht In den landstand is het de voornaamste taak, dat elkeen een goed en redelijk landbouwer is. De leiding van den land stand riidht zich naar de vereischten van het werkelijke en van de verantwoorde lijkheid bewuste leven van het hoeren dom. De taak van den landstand is er zoowel een van vakkundigen aard als ook een taak van menschelijke leiding. Mijn taak kan het slechts zijn, den weg voor den landstand te effenen. Voor de boeren in den landstand spreekt het van zelf, dat zij dezen weg in eigen verant woordelijkheid opgaan, den weg die ten slotte leidt naar het welzijn van den boer alsook naar het welzijn van de geheele volksgemeenschap De boerenleider bevindt zich op het oogenblik inderdaad in geen gemak kelijke positie. Gevoelig zijn de moeilijk heden voor het verkrijgen van de noodige meststoffen. Stikstof is ook van zeer groote beteekenis voor de oorlogsindus trie. Phosfor is slechts in beperkte mate voorradig. Kali hebben wij nog ter be schikking in hoeveelheden zooals in vre destijd Het is zeker, dat het tekort aan meststoffen mettertijd verlagingen in de opbrengsten van den Nederlandschen landbouw zal teweegbrengen. De landbouwwerkkraohten Van speciaal belang voor den Neder landschen landbouw is de kwestie van de tewerkstelling. Wij. hebben er naar ge streefd, juist bij de terugvoering van de krijgsgevangenen en bij de tewerkstelling in Duitschland, om den landbouw zooveel mogelijk in het bezit té laten van zijn werkkrachten. Stellig heeft de kleine boer heden ten dage zijn bijzondere zorgen, omdat hij vroeger met behulp van ingevoerd vee voeder zijn brood had met het fokken van varkens en het houden van kippen. Deze mogelijkheid is thans vervallen. Wat hem is overgebleven,- dat is zijn werk kracht Voorloopig kunnen wij er slechts toe aansporen, 'dat de kleine boer zijn werkkracht zoo intensief mogelijk in het bestek van zijn beperkten grond en bo dem gebruikt door het kweeken i;an groenten en knolgewassen of dat 'hij zijn arbeidskracht ter beschikking stelt van andere landbouwers, die dringend werkkrachten noodig hebben. Op langen termijn, dus voor later ge zien, is het de overtuiging, niet allen van de verantwoordelijke mannen hier in Ne derland, hetgeen vanzelf spreekt, doch ook van de bevoegde mannen in Duitsch land, dat Nederland, in het nieuwe Europa moet worden opgenomen als het bijzon dere land van de veredelingsproduCtie. Immers, de veefokkerij en de groente en fruitteelt staan hier op een zoo toon aangevend peil, dat Nederland juist op die gebieden in zijn volledig productie vermogen behouden moet blijven. En ook voor den kleinen boer zal dan weer de mogelijkheid ontstaan om in het bestek van de steeds gfooter wordende ontslui ting der Oostelijke gebieden als produ centen van veevoeder, overeenkomstig de gewijzigde omstandigheden, terug te kee- rem tot zijn eigen bedrijfsmethoden, voor- zoover hij niet zelf uit eigen initiatief als pionier en kolonisator in het Oosten werkzaam wil zijn. Veöl&verisg on Yetpositio De boer, die de Nederlandsche volksge meenschap juist op het zoo belangrijke gebied van de verzorging met vet helpt door van zijn boerderij zooveel mogelijk melk voor de vetproduCtie af te staan, zal een zeker voorrecht krijgen bij het afleveren van vee voor de vleeschpro- ductie. Ik hoop dat deze maatregel ertoe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1