ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING Maandag 4 Oct. '43 Telefoon no. 32 DlrectennAdmlnletotew(AdvertenUechef) waarin opgenomen de Zierikzeeïche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur 100ste Jaarg. No. 15359 A. J. BE LOOSE, Zierlkzee Uitgave N.V. „Be ZlorlozeoBohe Kienwebode" M. J. KOSTEN, Manhnleetraat, Zierlkzee öiro ns. 137677 Be Höhere SS- nnd Polizeiführer deelt mede Bij beschikking van 13 Mei 1943 is door den Höheren SS- nnd Polizei führer do inleveringspllcht voor alle radio-ontvangtoestellen afgekondigd, Be kring van personen, die van de inleveringsplicht was vrijgesteld, was nader aangegeven. Be inleveringstermijn is intus:chen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achter houden van toestellen werd-zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepubliceerd- na een snel ingrijpen der Buiteche jnstitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenis straffen opgelegd. Teneinde dien personen, die uit wanbegrip, onachtzaamheid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplioht zijn nagekomen, gelegenheid te geven dit a'snog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt der Höhere SS- und Polizeiführer in overeenstemming met den Bijks- commissaris het volgende mede Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingeleverde radio- ontvangtoestel'en mreten onverwijld schriftelijk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P,T.T., Arnhem, Boohussfraat 13, Bij deze aanmelding mceten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan vindt geen enkele strafvervolging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsohe^ politie, in plattelandsgemeenten bjj den betref- fenden burgemeester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen termijn nog in het bezit zijn van een radio ontvangtoestel, zonder de offieieele speciale toestemming te hebben, zal met bijzondere strengheid worden opgetreden, Ber Höhere SS- nnd Polizeiführer, (w.g,) RAUTER. SS- Obergruppenführer und General der Polizei. Ben Haag, 2 October 1943. Inzake de vandaag gepubliceerde be- I schikking van den Höheren SS- unci Polizeiführer, verneemt het A.N.P. nog het volgende: De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 in zake de inlevering van radio-,ontvang toestellen bepaalde, dat alle radio-ont vangtoestellen, -toebehQoren en -onder deelen, onmiddellijk ingaand verbeurd verklaard worden. Van den dag der pu- j blie'atie dezer beschikking af mocht der- halve noch de eigenaar, noch de bezitter vrij over de verbeurd verklaarde voor werpen beschikken. Deze voorwerpen moesten veeleer binnen de officieel me degedeelde termijnen ingeleverd worden, voorzoo ver do bezitter geen verzoek om vrijstelling had ingediend en in het bezit was van een behoorlijk geteekende en gestempelde, van een loopend nummer voorziene stropk van het verzoek tot vrijstelling. Van 13 Mei 1943 af was derhalve zonder bijzondere toestemming het afstaan of in bezit nemen en daaren boven ook het vervaardigen, doch ook het beschadigen van radio-ontvangtoestel len, Ttoebehooren en -onderdeelen ver boden. Derhalve heeft iedereen, die een radio ontvangtoestel vermocht, weggegeven ipf uitgeleend heeft zich evenzeer aan een strafbaar feit schuldig gemaakt als die gene, die een dergelijk toestel gekocht geleend of als geschenk aangenomen heeft. De toestellen moesten voorts op grond van de plaatselijke publicaties op de inleveringsbureaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toestel om de een of andere reden niet op den vastgestelden tijd op het betreffende inleveringsbureau heeft ingeleverd, heeft zich eveneens strafbaar gemaakt Deze bepaling gold natuurlijk niet alleen voor de eigenaars, doch look voor de bezitters of bewaarders vjan) een diergelijk toestel, die in elk geval den plicht hadden voor do tijdige inleve ring zorg te dragen. In het bijzonder was ook b v. ieder gezinshoofd verplicht voor een eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de woning de be schikking tot inlevering na te komen. Na het verstrijken van de vastgestelde inleveringstermijnen hebben de bureaux der politie en posterijen steekproeven ge nomen én daarbij vastgesteld, dat welis waar het grootste deel van de bevolking aan de genoemde beschikking had vol daan, doch dsat echter in vele gevallen uit Wanbegrip, lOnbedaehtzanmheid, ten deele ook uit angst voor een financieel verlies of om het toestel voor later te behouden aan den inleveringsplicht niet was vol-> daan. Overeenkomstig de geldende be palingen moesten deze gevallen aan het Duitsche Landesgericht voor berechting worden aangegeven, zooals het publiek ook door herhaalde berichten in de dag bladen heeft vernomen. De höhere SS- und Polizeiführer heeft thans besloten een naderen termijn voor de inlevering vast te stellen tot en met 20 October 1943, binnen welken lijd de eigenaars en bezitters, resp. bewaarders in staat zijn tot inlevering over te gaan, zonder zich aan een strafvervolging/ bloot te stellen. Principieele voorwaarde voor vrijdom van straf is daarbij, dat de eigenaar, bezitter en bewaarder van nog niet ingeleverde en niet uitdrukkelijk vrij gestelde radio-ontvangtoestellen, -tjoebe- hooren en -onderdeelen onverwijld, dat beteekent dus binnen den kortst moge lijken termijn pa het bekend worden der nieuwe beschikking, het feit van het bezit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking genoemde bijzonderheden bij hetaangegeven bureau der PTT. moet opgeven. Over de bevoegde inleverings bureaux, waar deze voorwerpen dan tot en met 20 October 1943 moeten worden ingeleverd, zullen nog plaatselijke be kendmakingen volgen. De plaatselijke bureaux van de Neder- landsche politie in plattelandsgemeen ten de burgemeester geven op verzoek ook inlichtingen waar zich de inleve ringsbureaux bevinden. Zopa Is reeds gezegd, zijn tot dusverre slechts steekproeven genomen; na het verstrijken van den naderen inleverings termijn zullen de bevoegde autoriteiten alle gevallen van inbreuk op de beschik king van 13 Mei 1943 met bijzondere strengheid vervolgen, daar djan niemand; meer de mogelijkheid heeft te beweren, dat hij zich van de draagwijdte van zijn handeling niet bewust is geweest. De bevoegde autoriteiten zijn in het bezit van de voormalige r;adioluisterver- gunningen, de afleveringsbewijzen en ga- rantielijsten van de radiohandelaren en van andere overeenkomstige bewijsstuk ken en zijn derhalve ook in staat om te controleeren of bepaalde, wat betreft het type en fabrieksnummer nauwkeu rig bekende toestellen ook daadwerkelijk zijn ingeleverd. Daarenboven mag het als bekend verondersteld worden dat er vol doende mogelijkheden van technischen en politioneelen aard zijn om elk radiotoe stel op te sporen. Bij een beweerde terbeschikkingstelling van een radiotoestel aan, een ander per soon vóór 13 Mei 1943 zal de oorspronke lijke kooper van het toestel moeten kun nen aantoonen aan wien hij het betref fende toestel heeft gegeven. Ook die per sonen, die een radio-ontvangtoestel om iemand een plezier te doen in bewaring genomen hebben of bij wie verpakte of gesloten voorwerpen zijn gedeponeerd, waarin zich een radio-ontvangtoestel zou kunnen bevinden, dienen wel te beseffen, dat zij zich ook dan door een niet-inleve ring als medeplichtige of mede-dader strafbaar maken, wanneer zij het nalaten zich te overtuigen van den werkelijkeh inhoud van het bij hen achtergelaten voorwerp. Het jspreekt vanzelf, dat een verbergen van .voorwerpen die vallen onder den plicht tot inlevering, hetgeen herhaaldelijk op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen in huizen en tuinen is vastgesteld, alleen maar een dienovereenkomstige verzwa ring van straf met zich moet medebren gen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van inleveren niet alleen betrek king heeft op één toestel van verschei dene toestellen in het bezit of eigen dom van den betreffenden persoon, doch ook op alle niet uitdrukkelijk officieel vastgestelde toestellen. Hij, die zijn toestel na 13 Mei 1943 gratis of tegen vergoeding heeft afge geven, doet er goed aan eveneens on verwijld aan het in de nieuwe beschik king genoemde bureau van de PTT het feit van de afgifte van het toestel mei nauwkeurige gegevens omtrent diengene aan wien mén het heeft afgestaan met nauwkeurige omschrijving van het toe stel op te geven. Hij kan, wanneer het toestel dan tijdig wordt ingeleverd, even eens op vrijdom van straf rekenen. Om onduidelijkheden oVer verkregen vrijstellingen van toestellen te vermijden, De »uikt*bieiencai>ijjigne it in vollen gang. De bietüt worden bff aankomst aan de fabriek gelost en op groote bergen gt' stort. {C.NF.IStevens Fax s) wordt nadrukkelijk verklaard, dat alleen die toestellen als vrijgesteld kunnen wor den beschouwd, waarvoor de bezitter het onderste strookje van het genummerde offieieele vrijstellings-formulier voor het indienen van een verzoek tot vrijstelling bezit, dat door de daartoe gerechtigde instantie van handteekening en dienst, stempel moet zijn voorzién. Dézle strook jes vormen de vooHoopige vrijstelling, als definitieve geldén de nieuwe radio- luistervergunningen, die thans door de PTT worden verstrekt en de nauw keurige gegevens baatten over den be zitter der vergunnirig en over het vrij gestelde toestel. Andere, b.v. schriftelijke vrijstellingspapieren van een of andera instantie zijn niet geldig. Alleen de ge noemde voorloopig of definitief vrijge stelde radio-ontvangtpesteUen, -toebehoo- ren en -onderdeelen' behoeven derhalve niet te worden ingeleverd. Die beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 voor ziet in gevangenisstraf of geldboeten tot een onbeperkt bedrag, niet alleen voor den direc%i dader, icjoch ook tegen lede ren mede-dader, aanstichter of mede plichtige. Daar na 20 October 1943 tegen de schuldigen met bijzondere strengheid zal worden opgetreden, is te verwachten, dat de strafmaat, vergeleken met de tot dusver behandelde gevallen nog belangrijk zal worden verhoogd. Musseri sprak tol de vrouwen der frontstrijders Honderden vuurwapens aan Voeren uitgereikt De N.S.V.O. beeft te Arnhem in Musis concertzaal een kameraadsdhapsmiddag voor vrouwen en moeders van frontsol daten gehouden, wiaiarop eenige honder den vrouwen bijeen zijn gekomen. De bijeenkomst kreeg een wel bijzonder ka rakter doordat de Leider der Beweging, hartelijk toegejuicht door de vrouwen, later in hun midden verscheen en hen heeft toegesproken. Ook de landelijke leidster, mevr. L. M. Couzy heeft zich, in een kort woord gericht fco,t de vrouwen van de N.S.V.O. Mussert herinnerde in het begin zijner rede aan den opbouw der Beweging, die in 1931 begon om ons volk weer steTk te maken. Natuurlijk.heeft de N.S.B. baar tekortkomingen. Doch die heeft de ke*k na 2000 jaar noig en de N.S.B. is pas in zijn 12e jaar. Veel strijd heeft de Beweging ontmoet op den weg naar soci ale gerechtigheid, terwijl zij ook niet altijd de wind in de zeilen had. Het is dan ook geen wonder, dat som mige N.S.B.-ers met lange gezichten rond- loepen. Maar, zop vervolgde Mussert, we hebben ook wel eens den wind bi de zeilen. B.v. toen de Duce op zoo mees terlijke wijze uit zijn gevangenschap werd bevrijd. Na zulk een feit kunnen we er weer een tijdje tegen. Het weegt ,op tégen een maand van narigheid. We zijn zulke verschijnselen in den loop van de tijden gewend geraakt'. Strijdende zijn wij hard geworden. Ook gij, Nederlandsche vrouw, hebt het harder dan de Duitsche vrouw. Valt in Duitschland een man aan het front, dan weten de achterblijvenden zich immers omringd door de zorgen van alle andere volksgenoioten, terwijl hier in ons land zulk een moeder of vrouw nog wordt gehoond. Men zegt tot haar: Dat heb je van je nat.-sociialisme, dan had je ook maar nooit N.S.B.er moeten worden. In deze dagen worden zelfs brandstichters en sluipmoordenaars op ons losgelaten, waar men in Duitschland niets van heeft te vreezen. Door al deze feiten zijn we gehard tegen veel wat ons wellicht nog te wachten staaf. Want ik weet het, zoo riep Mussert uit, honderdduizenden zijn nog met blind heid geslagen. Daarom ook zijn wij er dezer dagen toe overgegaan om hon derden geweren en revolvers uit te reiken aan onze boeren. En nog honderden van onze leden na hen zullen wij van wapens voorzien: de beweging moet bewapend zijn. (Langdurig applaus). Gij verheugt u pver dezien maatregel, aldus Mussert, en ook ik ben blij, dat het er nu van gekomen is, dat wij wapens dragen, maar in ons hart moeten wij droevig zijn over het tragische feit, dat wij bewakend moesten worden tegen ons eigen volk. De laatste dófodvonnissen van het Ppli- zeistandgericht te Assen in herinnering brengend, ^ei Mussert: Alle ter dood veroordeelden hebben verklaard, dat zij waren aangezet door anderen, die zelf buiten ,schot zijn gebleven. Zoo is het, slechts een kleine groep zet anderen aan tot moord- en doodslag. Het dagblad De Standaard moge dan nog kort geleden geschreven hebban, dat in zijn kringen geen sluipmoordenaars te vinden zijn, maar dan moge ter illustratie dienen dat van de elf veroordeelden er negen gere formeerd >en twee ohrist. gereformeerd waren Een bewijs, dat ook de kerken haar tekortkomingen hebben. Honderdduizenden volksgenoten haten ons. Maar zij blijven toch onze volksge- nooten. Wij vervolgen onzen weg en op dezen weg heb ik alles gedaan om verder onheil te voorkomen. Als leider van de beweging zou ik vermoedelijk meer succes hebben gehad met een maat regel van hard terugslaan dan met den oproep om nu voioir den allerlaatste^ keer gewaarschuwd te zijn, maar toch meende ik goed te doen nog eens de waarschuwende stem te laten weerklin ken, in de oprechte hoop dat die terreur daden tegen ons zullen ophouden. Onze tegenstanders werpen ons graag voor de voeten, dat Wij er alleen maar op uit Zijn om baantjes te krijgen. Als dat zoo was, dan zouden wij pns ook wel andere dingen kunnen veroorloven. Maar om een voorbeeld te noemen: dat den I^.S.B.-ers hoogere rantsoenen zlouden worden toebedeeld, 'heb ik met opzet niet gewild, omdat ik van het standpunt uitga dat wij een stuk van het volk zijn en dat onder alle omstandigheden ook be- hooren te blijven. Sprekend over de prestaties van de Ned. frontstrijders, zeide spreker, dat, mits goed opgeleid, de Nedi. soldaat Zeker niet voor den Duitschen strijder behoeft onder te doen. Met dit feit staat en valt de toekomst van Ons volk. Hierdoor js de her-opstanding van ons volk verzekerd 1000 ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voer 5000 koeien Winterhulpseizoen 1943/44 Aan den vooravond van het nieuwe winterhulp werkiseizoen heeft de Lande lijk Leider van den NVD, de heer F. W. van Vloten, verantwoording afgelegd over het derde winterhulpwerk!. Met groote voldoening kon hij' consta- teeren dat de resultaten Van het iderde winterhulpwerk idie van het tweede 'wé der belangrijk overtreffen. De inkomsten bleven zich in stijgende lijn bewegen, waardoor het bewïjS gele verd' wordt, dat hoe langer hoe méér onze volkSgénooten zich ervan bewust worden, dat zij door het steunen van het winterhulp werk, hetzij' met geld', be t zij met goederen, de speciaal in den winter in zorgelijke omstandigheden ver- keerende volksgenooten moeten helpen. De totale inkomsten beliepen f 13.016,500 tegen f 10.096.000 van het ^tweede en f 7.000.000 van het eerste winteihulp- werk. Zij werden verikregen door de lijsten en straatcollecten, waarvan er 13 wer den gehouden, en door giften in geld, bij elkaar f 8.228J200, door de opbrengst van de loterij groot f2.350.000 en door giften in natura tot een waarde van f 2.438.300. Deze resultaten 'zouden onmogelijk ge weest zïjn zonder den in'zét der vrijwil lige medewerkers, die met de bekende roode collectebussen in de herfst- en wintermaanden in grooten getale over de straten zwermden. In waardebons werd uitgekeerd een drag van f 7,253.000, in contanten f 925.100 in voedsel en giften in natura f2.468.800 totaal f 10.646.900. Het thans aanwezige saldo komt in het vierde winterhulpwerk tot uitkeering. De bed rijf sonkosten en salarissen be droegen f 446.400, zijnde 4.19 pet. van het totaalbedrag der uitkeeringen. Er vonden drie uitkeeringen plaats in waardebons, waarbij per uitkeering ge middeld 687.000 menschen werden gehol pen met f 10.61 per persoon. De gemid delde uitkeering per gezin was 'f48.23. Ben bedrag van f900.000 aan contan ten en f 1.291.800 aan goederen in na tura werd ter beschikking van den Ned. Vol'idsdlenst gesteld voor de verzorging van de gezinnen in het kader van Al- gemeene Bijstand'. Op iedere jas een vlinder, znaakt veler zórgen minder. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 6 nor 45 tot 18 uur 15. De maan komt op om 13 uur 13 en gaat onder om 21 uur 50 Eerste kwartier Woensteg 6 October Volle maaa Woensdag 13 October. Laatste kwartier Donderdag 21 Oct, Nieuwe maan Vrjjdag 29 October. De moordenaar van politle- president Kerlen gegrepen Officieel wordt békend gemaakt, dat de moordenares van politiepresident Ker len uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, icioor de Sicherheitspolizei te Amsterdam kon worden gearresteerd. De arrestatie kan pas nu bekend wor den gemaakt, omdat anders het onder zoek inzake de personen op den achter grond en de medeplichtigen van de moordenares gevaar zou hebben geloopen De moordenares is de 22-jarige stu dente in de rechten Gertruida van Lier. Zij js half-jodin. Bij haar arrestatie droeg zij drie geladen pistolen bij zfch. Bij"1 het verhoor door de politie heeft Zij behalve het vermoorden van politie-pre- sident Kerlen ook reeds de voorbereidin gen van andere moordaanslagen bekend Opmerkelijk is het feit, dat de moor denares met cynische openhartigheid ver klaarde ook een belangrijk aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den moordaanslag op kapitein Weerts te Bussum. Aanvankelijk heeft zij het voor nemen gehad ook dezen aanslag zelf te plegen. De moordaanslag op kapitein van politie Weerts te Bussum heeft, zoo als bekend, reeds in de zitting van het Polizeistandgericht te Amsterdam op 30 September 1943 Zijn vergelding gevon den Die medeplichtigen van de moorde nares en de personen op den achtergrond Zijln inmiddels eveneens gearresteerd en gevonnist. i Bonaanwijzing Zeep Tot en met 31 October geven bén Algemeen 674 van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon Z éénheidszeep; van de aan kinderen beneden den leef tijd van acht jaar uitgereikte kaarten, recht op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep (40 pet. of 57 pet.) of op het koopen van een stukje 1 eenheidstoiletzeep (14, 15 of 21 pet.) of op het doen wasschen van 5 k.g. vuile wasch. I Voorts geven bon Algemeen 675 van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon Z Waschpoeder van de aan kinde ren beneden den leeftijd van acht jaar j uitgereikte kaarten tot en met 31 Oct. j recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 k.g, droge vuile wasch. Bon Z-toiletzeep van de aan kinde ren beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten, geven tot en met meergenpemden datum recht op het koo- pen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). I Aflevering van rijwielen verplicht Daar gebleken is, dat verschillende rijw ieldetailhandeliairen niet genegen zijn de bij hen nog voorradige rijwielen en i frames te verkoopen en af te leveren aan afnemers, die in het bezit zijn van een door den distributiedienst uitgereikten j geldigen rijwielbon of een door het j bureau voor de metalenverwerkende industrie afgegeven speciale koopvergun- ning, is blijkens een bekendmaking van den directeur van het bureau voor de j metalenverwerkende industrie, in de Staatscourant van 29 dezer bepaald, dat zij met ingang van dien datum verplicht zullen zijn wanneer een geldige (rijwiel bon of een speciale vergunning wordt aangeboden, het daarin vermelde artikel te verkoopen en af te leveren aan den- gene, te wiens name de rijwielbon of speciale vergunning is gesteld. I Vijandelijke formaties bommenwerpers zijn Vrijdag tegen den middag, naar het D.N.B. verneemt, het gebied der Oostelijke en Westelijke Alpen binnengevlogen. Zij werden door Duitsche jagers aangevallen en voortdurend achtervolgd. Daarbij wer den boven de Westelijke Alpen, vijf vier- j motorige bommenwerpers neergeschoten en vijf zoo zwaar beschadigd, dat zij zich uit do formaties moesten losmaken. Ook poven de Oostelijke Alpen is het tot felle luchtgevechten gekomen. i I Britsc-he bommenwerpers hebben Vrij- l dag opnieuw Zwitsersch territoriaal ge- j bied geschonden. In een officieel Zwit-. sersch bericht wordt gezegd, dat zij in verschillende deelen van Oost-Zwitserland en Graubünden bommen hebben gewor- pen. Naar in het bericht verder wordt J gezegd, zijn ook vliegtuigen neergestort, na voorafgaande gevechten tusschen Ame» rikaansche viermotorige bommenwerpers en Duitsche jagers. Het afweervuur is opgetreden en heeft stellig een viermoto- rige bommenwerper neergeschoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1